DEK HEER Jl. R. DE MÜRALT. Van alles wat. INGEZONDEN IDEDEEL1. De dag van 17 Juni in geheel Nederland. Is Hontenisse valsch geweest, toch is de overwinning Fruijtier maar een schijnoverwinning geweest, want een 100 stemmen minder en hij was in herstemming gekomen. De Katholieke partij, die van Dalsum zoo heeft ge hoond, zal, wil zij hier staande blijven, verplicht zijn hem te hulp te roepen. En zoo niet, dan valt zij een volgende keer. Zij voelt dit zelve wel, en hierom en ooknog omdat zij wel weet met welke valsche streken zij stelselmatig en venijnig in stilte heeft gewerkt, bleven de over winnaars muisstil op den avond hun ner overwinning. Genomen over geheel Nederland is het een slechte dag geweest voor de coalitie. Had deze in 1909 bij eerste stemming reeds 54 zetels, nu heeft ze er nog maar 41. En wie nagaat de stemmencijfers voor de herstemmin gen moet komen tot de gevolgtrekking dat er groote, zeer groote kans bestaat, dat van de 47 herstemmingen er wel 45 kunnen zijn voor Links, en met re sultaat, dat er waarschijnlijk zelfs een 12tal socialisten in de Kamer zullen komen en misschien nog meer. En 't verdere resultaat zal zijn, dat coalitie en concentratie, die nu aan elkander hangen niet uit Landsbelang maar uit partijsuccesbelang beide uiteen zullen vallen. Dan zal men zien een algeheel e ver brokkeling, en dat is een algemeen uiteenvallen van de partijen, de zaak, die wij reeds voorlang hebben voor speld als resultaat van de verkiezingen van 1913. En dit gebeurt in een zelfden tijd, waarin Nederland behoefte heeft aan een krachtig samengaan, want boven Nederland en aan den kolonialen ge zichteinder hoopen zich donkere wol ken op, die zelfs den Nederlandschen Staatin gevaar zouden kunnen brengen, en ook in eenzelfden tijd waarin h e t hart tusschen Nederland en Oranje breekt, doordat onze Koningin mist de gave om de harten van het volk tot zich te trekken en haar gemaal wordt gehouden buiten alles. Wij hebben gewaarschuwd, en reeds langen tijd gewaarschuwd, maar de zoo genaamde leiders blijven stelselmatig doof, omdat zij in hunne bekrompen heid de taal van de waarheid en van het geweten niet willen hooren. De toekomst zal ons wreken ten koste van het bedrogen Nederland- sche volk. I>e li. Bi. Boerenbond en Jlr. Hiel email. 0 De R. K. Boerenbond vroeg aan de provincie een subsidie van f300 voor zijn vlasproefvelden, en droeg, om den heer mr. Dieleman populair te maken om verkiezingsreden onder de R. K. boeren, de zaak van het subsidie aan hem op. En nu komt onder de voorstellen van Gedeputeerde Staten voor de Zomerzitting der Staten voorstel tot a f w ij z i n g van het verzoek. Wij kunnen sympathie gevoelen voor het werk der proefvelden, maar de eigentlijke ziel daarvan is niet het valsche hoofdbestuur doch de heer G. van Campen, die staat buiten dit hoofdbestuur. Reeds op denzelfden dag, waar op de valsche boeren zoo ijverden voor den heer Fruijtier, worden ze door dezen zelfde in zijn hoedanigheid van gedeputeerde, zoo fijn getracteerd. Zij zullen nog wel meer trekken thuis krijgen. GOED ZEELWSCH GOED VALSCH Men behoeft geen groote menschen- kenner te zijn om op de gezichten zeiven te lezen, of zij valsch of eerlijk hebben gestemd. In een stembureau op een der dor pen hadden twee leden van het stem bureau, afgaande op de valsche en eerlijke gezichten, een berekening ge maakt van het aantal stemmen voor van Dalsum en voor Fruijtier, de valsche gezichten genomen voor stemmers voor Fruijtier en de eerlïjke gezichten genomen voor stemmers voor van Dalsum. En het resultaat was, dat zij één stem minder hadden berekend dan zij aan van Dalsum op die wijze hadden toegekend. Het is alzoo precies uitgekomen wat wij reeds meerdere weken vóór den stemdag hadden geschrevendat er niet zou worden gestemd tusschen Fruijtier of van Dalsum, maar tusschen valsch of oprecht. De Zeeuwen, die zwetsen van vrij heid en ronde Zeeuw, zijn gelogenstraft. £)e leuze goed Zeeuwsch goed rórd is valsch, zij moet zijn, en dit zeide reeds 'vele jaren geleden Kantonrech ter mr. van Alphengoed Zeeuwsch, goed valsch. En ook de vroegere notaris in Hulst de Heer mr. van Deinse, wist te spreken van de valsch- heid van het Zeeuwsche karakter. Een staaltje van valschheid. o— Een onzer vrienden was Maandag vóór de Kamerverkiezing in een vol herberglokaal niet te ver van de wo ning van den heer Fruijtier, alleen als Volkswiller onder een hoop Fruijtier- mannen. Hij stelde daar de vraagnoem mij één goede daad van den heer Fruijtier, en ik zal ook voor hem stemmen. Maar niemand beantwoordde deze vraag. En als wedervraag stelde hij ik zal U 40, 50 slechte daden opnoe men die gij allen zoo goed kent als ik. Toch stemmen voor Fruijtier. Is aan dergelijk volk eer te behalen OOST BI'It ft. o Hier is het beter gegaan dan in Hontenisse. Gekozen werd de heer Jhr. de Muralt met 4710 stemmen, tegen 3519 op dhr. Dieleman en 227 op dhr. Lïndeyer. De komende verwarring. o— Het Centraal Comité der Vrijzinnigen adviseert voor de herstemmingen 2e Kamer als volgt Het Centraal Comité der Vrijzinni gen, overwegende, dat onder de om standigheden van het oogenblik het landsbelang medebrengt, dat bij de herstemmingen voor de Tweede Kamer ovet de geheele linie de tegenstanders der rechterzijde worden gesteund, adviseert met volledige handhaving van eigen beginselen aan de vrijzin nige Verkiezingscomités in de verschil lende districten de verkiezing van alle candidaten die met Coalitie-candida- ten in herstemming zijn, zoo krachtig mogelijk te bevorderen. De verwachting voor Woensdag is nu dat de Kamer zal bestaan uit rond 43 van Concentratie, rond 45 van Coa litie, en rond 12 Socialist. De Concentratie bestaat uit 3 par tijen, Vrijliberaal, Uniliberaal, Vrijzin nig Democraat, en de Coalitie bestaat uit 3 partijen, R. Katholiek, Anti- Revolutionair en Christelijk Historisch. En in al die partijen is niet één man, welke het vertrouwen heeft van het geheele land, terwijl ook Koningin Wilhelmina geen persoonlijk prestige heeft in het Nederlandsche Volk. Wij herinneren aan onze voorspel lingen, die wij een half jaar geleden hebben gepubliceerd onder een ru briek Ineenstorting der partijen. Het Kamerdistrict Hontenisse heeft een nimmer terugkeerende gelegen heid laten voorbijgaan om in Neder land te zijn genoemd een district van eer, het heeft met kwaden wil willen zijn een district van schande. AAN oj Hoogwelgeboren Heer Ik heb vernomen de hartelijke vreugde, die er was in het district Oostburg, toen dit U koos tot Uw volksvertegenwoordiger, en wil aan vaarden van mij en van mijne vrienden van het district Hontenisse dezen openlijken gelukwenech, om dat wij alleen hierdoor kunnen uiten ook onze hartelijke vreugde, dat de eerlijke Vorsterman van Oven is opgevolgd door een eerlijken de Muralt, en niet dus geheel Zeeuwsch- Ylaanderen het verdriet moet heb ben, dat het in geen zijner deelen een eerlijk volksvertegenwoordiger zendt naar den Haag U zijt nu de volksvertegenwoor diger voor Oostburg, wij vragen U, dat gij U wilt beschouwen als de volksvertegenwoordiger niet van het westelijk deel maar van geheel Zeeuwse h-V laan deren, vermits wij hier geen ver trouwen stellen in onzen eigen ver tegenwoordiger den heer Fruijtier, daar hij niet is gekozen door het vertrouwen des volks, maar door den kwaden wil voortgekomen uit versteende berekende harten, die zoo zijn geworden door een stelsel matige jarenlange geheime campagne eener bedorven geestelijkheid En wilt U dan ook zijn onze vertegenwoordiger, dun dragen wij U speciaal op om, komt het tot eene grondwetsherziening, ook te doen herzien art. 172 van de Grond wet, door dat artikel zoodanig aan te vullen, dat èn de Koning èn de burger zelf verkrijgen een burger lijke en een strafactie tegen de be dienaren der kelkgenootschappen, die hun ambt gebruiken om aan de burgers door kerkelijke dwang te ontnemen de uitoefening van hun burgerschapsrechten. Deze zaak is belangrijker dan alle andere zaken eener grondwets herziening te zamen, omdat in deze zaak is vervat de toekomst van het volkskarakter zelf en van den huiselijken vrede van het Ne derlandsche Volk, Ik heb deze zaak behandeld in mijne rede van 12 Mei 1913 te Hulst gehouden, en nu in haar geheel opgenomen geweest in de Volkswil, en in het werkje Er is geen Tegenstelling tusschen de beginselen van de Fransche Revolutie en die van het Evangelie, uitgegeven te 's Graven- hage bij Belinfante door afdruk van artikelen, die eerst in de Volks wil waren verschenen Gelieve te aanvaarden van mij en van mijne vrienden, die ook U willen beschouwen als onzen volks vertegenwoordiger. onze betuiging van hoogachting. H A. VAN DALSUM. Hulst, 20 Juni 1913 Het Vrije Woord voor Abonnés o— Hulst, Juni 1913. Mijnheer de Redacteur Mag ik een plaatsje van U vergen in ons blad de Volkswil Bij voor baat dan mijn dank. Op 12 Juni 1913 werd door den heer D. Schelfaut, secretaris der R. K. Kiesvereeniging te Hulst, een lezing gehouden in het lokaal van den heer F. Neelemans alhier. Bespottelijk was het om te hooren en-bepaald ieuk om te zien. Ook had de spreker aanmer kingen op den heer Kramer, hij de dappere spreker die niet had durven opkomen toen de heer Kramer een le zing hield te Hulst, terwijl hij de lezing Kramer bijwoonde. Zoo gaat het met de heeren altoos, praatjes ach ter den rug, en wanneer hun de gele genheid wordt gegeven openlijk er tegen in te komen met hoor en we derhoor, dan durven ze niet, en keeren zij met een paar looden beenen terug naar huis. Maar Schelfhout had er al spoedig genoeg van toen hij den heer Kramer hoorde spreken .en zag dat de spreker de bewijzen bij hem had en ze toonde, dus met geen leugens of volks bedrog voor den dag kwam zooals dit meermalen bij de fijne huichelaars gebeurt. Te veel zou ik hierover kunnen schrijven, maar dan zou mijn stuk te lang worden. Maar wat ik leuk vond is dat de voorzitter, de heer Jos. van Waesberghe, die natuurlijk aan het midden der tafel op het tooneel zat, telkens wanneer de heer Schelfaut een paar woorden had gesproken begon te stampen en dan van den een naar den anderen keek, soms met een lee- lijk gezicht, als wilde hij zeggen vooruit klappen of stampen, ziet ge dan niet dat ik den toon aangeef? Ja, en eindelijk na langdurig stampen en leelijk kijken van den heer Jos. van Waesberghe begonnen ook enkelen van het publiek maar velen niet uit vrije borst, maar omdat de voorzitter door zijn lief gezicht het als 't ware beval. En dat spreekt dan van ge moet vrij voor uw meening uitkomen, dat kan u niet kwalijk worden genomen. En wat is daar dan het gevolg van als iemand zijn vrije meening zegt Be spotting, beschimping, vervolgens broodroof, en zoo bestaat hier de vrij heid in het Land van Hulst. Is dat niet heerlijk, geachte lezers, zoo een vrijheid te bezitten Aan het slot van de vergadering nam Joseph van Waesberghe óok nog eens het woord en natuurlijk weer niet op een zachte en nette manier, dat zijn wij niet van hem gewoon, en natuurlijk over den open brief en strooibiljet van den heer van Dalsum. Ten slot'e zegde spreker, indien wij van Dalsum niet beter kenden, zou ik zeggen de man is stapel gek. Dat durft Joseph van Waesberghe wel zeg gen in een vergadering van zijn vrien den, maar een openbare vergadering beleggen waarin de heer Fruijtier dat gekkewerk zou verdedigen, durfden de heeren niet aan, dat gekkewerk was hun te geleerd. En nu mag ik hier gerust schrijven, kiezers zij durfden niet. Zij zijn bang openlijk op te ko men omdat zij wel weten de neder laag te krijgen. En dat moeten de af gevaardigden zijn voor de regeering van ons land, foei Kiezers gij wilt bedrogen zijn. Dat Joseph van Waesberghe zijn hart eens lucht geeft en mijnheer van Dalsum bestrijdt, dat is niet te verwonderen. Dat heerschap kan maar niet vergeten dat hij plaats heeft moeten maken voor mijnheer vau Dalsum en dat al zijn schoone plannen in duigen vielen. Wie weet het, maar misschien dacht Jo seph nog wel eens naast den troon te zitten, best mogelijk en als dat zoo mocht zijn geweest, moet ge toch niet vragen hoe een haat dat Joseph op mijnheer van Dalsum zal hebben. Maar gij kiezers, gij had geen reden mijnheer van Dalsum te bestrijden. Neen volstrekt niet, Hem helpen strij den dat was uw plicht voor uw eigen welzijn. Of zijn er soms kiezers die naar het Hulsterblad zijn draaierij heb ben geluisterd Want een draaierij is het, want in 1910 toen de heer Kramer niet gekozen werd stroomden de tranen bij een der draaiers langs de wangen. Dus kiezers daar niet aan gestoord. Mocht soms iemand der lezers een ander plan hebben, vraag het eens aan het Hulsterblad en laat ze eens een paar goudstukken zien, misschien draaien ze dan wel met uw plan mee, je kunt het nooit weten. Ook is mijn gedacht dit: als er soms een van die draaiers in den gemeenteraad van Hulst mocht zitten, dan er uit, want geen draaiers in den raad, daar hebben we niets aan, maar mannen die recht voor de vuist uitkomen dat zijn onze mannen, die moeten wij hebben in Kamer, Staten en Gemeenteraad. U mijnheer de Redacteur nogmaals mijn dank voor de plaatsing. SJEF RECHT, —o Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U opname van het volgende en waarvoor ik U bij voorbaat mijn dank betuig. In een der laatste nummers schreef mijnheer Reuzenzwaai in de Schelde- bode, dat zijn partij deze maal zich van schelden en rondstrooien van pam fletten zal onthouden. Ik dacht zoo, die partij krijgt eindelijk ook eens be tere manieren, maar jawel, zoo in eens de oude streken verloochenen dat is de heeren te machtig, want Donder dag voor de stemming van de Pro vinciale Staten kregen enkele kiezers iets moois te zien. In den hoek ziet men een kruis, verdedigd door de ker kelijke partijen, aangevallen door der. heer van Dalsum met zijn geblind doekte volgelingen en ondersteund door liberale kanonnen. Weten de hee ren niets beter. Vrijdagavond hoorde ik er een aardig oordeel over vellen, dat ongeveer op het volgende neer kwam Het idee is niet slecht: de heer van Dalsum bestrijdt die partij, maar in de plaats van het kruis moest er een wijnvat staan, verdedigd door Zeever- landia en Zeeuwsche Klier, ondersteund door zwaaiers, verraders en enkele huichelaars. U, mijnheer de Redacteur, zult u over dergelijke practijken wel heen zetten, maar wij lezers van de Volks wil, moeten wraak er over nemen door te stemmen op de heeren DIXHOORN en KRAMER en zorgen dat Petrus op 27 Juni van een zelfde markt thuis komt als Dinsdag 1.1. dan zal er mis schien een plaatje verschijnen waarop Meintje te zien is, zijn schuld beken nende en roepende Wat ben ik toch begonnen. GEEN ZWAAIER. Draadlooze telegrafie in Canada. Te Le Pas (Manitoba), het Zuidelijk eindpunt van de Hudsonbaai-spoor- weg, zal spoedig een groot station vooi draadlooze telegrafie opgericht worden. Het zal 4 torens hebben, elk 250 voet hoog, de kosten zullen 250000 gulden bedragen. Verder heeft men plannen gemaakt voor verschil lende stations in het verre Noord- Westen zoo o.a. van Athabasca naar Herschol-eiland, in de Pcolzee en van daar naar Rampart House in Yukon. Deze stations zullen van groot belang voor de wetenschap zijn, vooral voor de meterorologie. o Invloed der auto's op de wegen. Het „Metropolitan Comité on Ma terials and Means of Pavement" heeft een bericht gepubliceerd omtrent de ervaring en het oordeel der straat- architeiten van verschi'lende gemeenten over den invloed der automobielen op den aanleg en het onderhoud der wegen. Algemeen werd een verhoo ging in de aanlegskosten geconsta teerd, over de onderhoudskosten wa ren de meeningen echter zeer uiteen loopend. De macadamwegen schijnen evenwel door het auto-verkeer aan merkelijk meer te kosten, terwijl bij het asfalt een kleine toename der kosten viel te constateeren en het houten plaveisel niet in onderhoud steeg. o Op elkander geplakte papieren kan men zeer gemakkelijk scheiden, door ze in alle richtingen over een scherpe kant (van een stoel of tafel) te schui ven, de richting moet dikwijls ver wisseld worden. De twee lagen gaan dan zeer gemakkelijk van elkaar. De klevende laag wordt n.l. door deze behandeling verbrokkeld en tegelijker tijd wordt door de uitrekking der buitenste laag bij het buigen om de scherpe kant, tusschen beide lagen een verschuiving veroorzaakt, die het losmaken te weegbrengt. Als de eene laag zeer dik is (carton bij foto's) moet men door voorzichtig aftrekken deze dunner maken. o— Oorlogsbodems met commis-voyageurs-bagage. Uit Washington bericht men ons, dat een lid van het Lagerhuis van Arkansas, Goodwin, een voorstel in diende, dat tot een volledige ontwa pening van de Vereenigde Staten zou leiden. Hij stelde in alle ernst voor, dat alle Amerikaansche oorlogschepen, de buitenlandsche havens zouden be zoeken met monsters, met automo bielen uit Detroit, heerenkleeding uit New-York, vleesch uit Chicago enz. Op de plaats waar eens de vuurmon den waren, zou dan een vitrine met Curacausche Panama's geplaatst zijn. Fabrikanten, kooplieden en farmers zouden er een hut moeten vinden. „Ik ben beslist tegen een uitbrei ding der vloot maar ik zie niet in, waarom we geen practisch nut zou den trekken van de bestaande schepen, voor ze tot oud roest geworden zijn," zoo sprak Mr. Goodwin. Maagpoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0,75. Asthmapoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f0,65. Hoofdpijnpastilles van Apotheker 'Boom. Prijs per flacon f0,80. Kina koortsdroppen van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0,25 en f 0,50. Staaipastilles van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 1,20 en f2, Hoestsiroop van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 0,70. Aambeienzaif van Apotheker Boom. Prijs per potje f 0,50. Deze geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom en zijn verkrijgbaar in de meeste Apothe ken en Drogistwinkels. Waar niet ver krijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met ver hooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door firma A. M. Boom, te Arnhem. „Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilli- gen v. d. Hooft te Axel bij J. van Dixhoorn en Harte—Vroegop." De invloed van een vulkanische uit barsting dp de draadlooze telegrafie. Voor de eerste maal heeft men be merkt, dat er verband bestaat tusschen een vulkanische uitbarsting en storin gen in de draadlooze telegrafie. De vulkan Katmai (Alaska) had in 1912 een reeks uitbarstingen, die zooveel asch en siof in de atmosfeer slinger den, dat de hemel in Europa er door bewolkt werd. Tenminste de vermin derde helderheid der sterrenhemel werd aan dit verschijnsel toegeschreven. Het vaktijdschrift „Marconigraph" deelt nu een en ander mee, omtrent de waar nemingen van twee landstations voor draadlooze telegrafie in Alaska en op twee schepen, welke nabij dit Noord-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2