Flick's Cicao rH J, No. 198. Zaterdag 21 Juni 1913. 4e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij, VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. Aan onze vrienden. er is ÏNDÜlMilMTEUi^mv de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnemeut per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad^ neemt geene verantwoordelijkheid voorden inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: D R U K K E R IJ Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. o De dag van 17 Juni is geweest een dag van schande voor ons volk, maar niet voor allen, want het is geopenbaard, dat niet allen zijn van kwaden wil, dat er nog velen zijn van goeden wil. Aan deze laatsten, aan onze vrien den, zeggen wij hiermede een woord van dank voor wat zij voor ons hebben gedaan. Wat de groote meerderheid heeft gedaan is geweest eene onbegrijpe lijke daad, maar toch niet voor ons, omdat wij de zaken bezien in het licht der eeuwigheid, en wij sedert den 13 Juni geen anderen uitslag, hadden verwacht, waarom de uitslag van 17 Juni ons niet heeft verrast, "Wij voorzien groote rampen voor het volk van het Land van Hulst, luister naar deze onze waar schuwing, en vertrek langzamerhand, gij met de uwen uit onze streek, want ze is door God geteekend met een merkteeken der vervloeking. Trek het u niet aan als mijne en uwe vijanden zich verheugen, want zy verheugen zich niet over een ver kregen goed, naaar oyer een over hen zeiven afgeroepen ongeluk. Trek het u niet aan dat het getal der vijanden zienderoogen aangroeit, want gij zult, als gij mijne waar schuwing ter harte neemt, en Jqs van bier vertrekt met de uwen, hun ondergang aanschouwen, gelijk ook ik hun ondergang zal aanschouwen, want de woorden van God zijn door het vuur beproefd, en zullen daarom worden waar gemaakt, lk schreef aan het slot van het billet een artikel over de voorgenot men Grondwetsherziening tot de kie zers „Doet wat gij wilt, wat my be- treft even goede vrienden. Niet ik „heb er belang bij, of die Grondwet „er door gaat, omdat ik mij kan en „zal verdedigen Maar gij zelf zult „dit niet kunnen, en wie zal „het voor U nog durven „opnemen als gij mij aan den „dijk zet De kiezers hebben mij aan den dijk gèzet, welnu ik vraag alleen ditwie zal het voor U na mij nog durven opnemen En de kiezers antwoordenniemand. Met dit antwoord hebben de kie zers zich geoordeeld. II. A. YAN DALSUM. dfl Wij namen als motto van Rondom Pachtcontract I „Dit alles is geschied, opdat de gedachten van velen zouden openbaar worden." En ons geheele openbaar optreden in onze streek had voor doel de harten te doen openbaren, en hierin heeft bestaan onze roeping te Hulst. Wij hebben geweten, reeds van af den beginne, dat het volkskarakter niet goed is, maar wij hebben daar voor als oorzaak genomen den eeuwen- langen druk op ons volk door dwang en misleiding en liefdeloosheid en on recht. Wij hebben ons aan God aangebo den als. een offerande, om de onge rechtigheid weg te nemen van ons volk, en hebben daartoe tien jaar lang in Hulst geleicf een leven van druk en van vernedering, slechts een enkel oogenblik afgewisseld door een dag van kleine zege waarover wij ons ver heugden, omdat wij meenden, dat was geopend de harde, koude ziel van ons volk. Maar deze kleine zege diende alleen om ons nieuwe kracht te verleenen tot het ondergaan van nog grooteren druk en van nog grootere vernederin gen, en de grootste druk moest daarom ook komen na ons kiezen tot lid van de Provinciale Staten, waardoor wij zelfs met den eenen voet hebben komen te staan in het graf. God echter verlaat de Zijnen niet, en des te grooter werd de druk, des te meer stond Hij ons bij met Zijne genade. Indien wij waren gekozen tot lid van de Tweede Kamfer, dan zouden wij onze roeping hebben ifloeten voort zetten tot het doen openbaren van de gedachten van Nederland, maar door de ontwikkeling der zaken was deze roeping niet noodig, omdat deze open baring reeds heeft plaats gehad van de harten der Overheden van Kerk en van Staat. Ey wjj hadden Innerlijk een schrik voor het gekozen worden, omdat wij vooruit zagen, dat alsdan voor ons zou hebben aangebroken de groote kruisweg, waarbij vergeleken ons tienjarig martelaarschap in Hulst slephts een kleine kruisweg zou zijn geweest. Maar ter wille van ons volk boden wij aan God ook aan het dra gen van dezen grooten kruisweg, doch de Rechtvaardige God heeft geacht, dat wij voor het ondankbare volk reeds genoeg geleden hebben. Als over een volk gaat de beproe ving tot het doen openbaren van de gedachten der harten, dan heeft dit voor doel om het volk te oordee- I e n, en de beproeving is niet anders dan een geheim oordeel, dat aan het oordeel voorafgaat, en dit oor deel zal zijn een teeken tot val en tot opstanding van velen. Het is ook daarom, dat wij hadden geschreven, dat ons volk niet zou stemmen voor of tegen ons, maar dat het zou oordeelen zich zei ven. En ons volk heeft zich zei ven geoordeeld en in dit oordeel heeft het zich z e 1 v e n veroor deeld. Dit is de beteekenis van den dag van 17 Juni voor het district Hontenisse in het kanton Hulst. Ons volk heeft gemeend in het openbaren van den kwaden wil zijns harten ons te hebben getroffen Welk een dwaasheid, alsof het volk iemand kan treffen, die verricht een werk Gods en is in Gods hand Maar de groote verantwoordelijkheid zal toch niet gaan over het volk zelf, maar over zijne geestelijkheid, die stelselmatig en met een meer dan menschelijke boosheid reeds jaren lang, maar vooral sedert den dag der Staten verkiezing van Juni 1910, bezig is om ons volk door slecht voorbeeld te verontchristelijken. O, welk een verantwoordelijkheid heeft deze geestelijkheid, met den bis schop aan haar hoofd, geladen op hare zielen. Het is hier een strijd geweest van hemel tegen hel, en zij koos partij voor de hel, zij die vqor roeping heeft de mer.schen te leiden naar den hemel. Hoe diep is onze geestelijkheid ge vallen, en hoezeer heeft zij bewaarheid wat Vondel schreef in Lucifer: Staetzucht kent noch God noch bloet. Herstemming Statenver kiezing 27 Juni. —o In herstemming komen onze candi- daten VAN D1XHOORN en KRAMER tegen de coalitiemannen D1ELEMAN en IJSEBAERT. Het kanton Neuzen heeft 13 Juni goed, maar het kanton Hulst heeft 13 Juni valsch gestemd. Laten wjj to nen dat de valschheid van net kanto j Hulst geneesbaar is, en dat daarom met een flinke meer^ derheid op dei: 27 Juni worden geko zen tot leden van de Provinciale Staten, de heeren Dit was in de laatste dagen dui delijk te zien aan de vele valsche en beschaamde gezichten. En de oor zaak daarvan was geen andere dan de valschheid, die woont in zoo vele harten, gevolg van de afgunst we gens onze steeds meer duidelijk wor dende meerderheid in hoedanigheden van geest en van hart Het is en blijft tegen ons de afgunst wegens Gods genade, en deze afgunst is een zonde tegen den Heiligen Geest, die niet vergeven wordt noch in dit noch in het toekomende leven Er zijn, God zij dank, noch vele goede vrienden, die zich schamen over wat is gedaan, die zich schamen over de valschheid hunner medebur gers en familieleden, maar deze goede vrienden zijn meest te vinden in de grensgemeenten, terwijl de valsch heid nagenoeg algemeen is in de „vrome" gemeenteu tusschen Hulst en Schelde Kn wat Hulst betreft, daarvan is met recht gesproken Tdat Hulst is de wortel van het kwaad." Zelfs in de kerk is het kwaad zoo zoo doorgedrongen, dat een huisva der gaat zitten naast de "huisvrouw van een ander met wie hij het houdt, en ze vinden elkander zelfs in het Lofwie weet, om daar afspraakjes te maken tot ongepaste dingen. Dit is één staaltje van wie de vromen zijn. Maar kan het an- ders Laat de kliek maar steeds grooter worden, laat zij zich maar uitbrei den als een olievlek, laat zij zich maar uitbreiden in een korten tijd, des te eerder zal komen de wraak van den vertoornden God. Doch de echte, trouwe Volkswillers zullen niet worden getroffen, ook zij zullen met ons aanschouwen den ondergang onzer vijanden. Hoe kan bet anders De opposi tie tegen de partij der R. K. Kie"- vereeniging is begonnen, omdat door hare vlag werden gedekt de echt brekers. In het begin was de gees telijkheid verdeeld, maar toen het kerkelijke voorschrift kwam tot de geloovigen om, een man, bij ieder bekend wegens zijn openbaar slecht zedelijk levensgedrag, te verkiezen boven ieder ander, werd het kerke lijk voorschrift opgevolgd, en sedert, dien stelde zich onder de vlag der Katholieke Partij ieder die zich a 11 dezelfde boosheid schuldig maakje, omdat hij daardoor van deugniet werd verheven tot een vrome. En dan gaat ook dit soort vromen naar een retraitenhuis, om daar zich te laten opwarmen tegen een man, die wegens de reinheid van zijn leven en zijn Godsvertrouwen een doorn is in het oog dier vromen Laat de kliek maar groot worden, er is nog een God. Dit tot troost en tot steun voor onze vrienden. De politiek op den preekstoel. Men meldt aan het Handelsblad. In verschillende Kath. kerken van het district Enschede zijn Zondag onder de godsdienstoefeningen pre dicates gehouden over de a.s. ver kiezingen en ter aanbeveling dercan- didatuur Elhorst. Enschede behoort tot het Aartsbis dom Utrecht. Een tweede bericht. Door den aartsbisschop van Utrecht zijn op de dagen der stemming en herstemming van leden der Tweede Kamer in alle R.-K kerken van dat bisdom openbare gebeden voorge schreven voor een gunstigen uitslag der verkiezingen. Doch Paus Pius X nam als leuze van zijn pausschap het Alles herstel len in Christus, om daarmede voor zich zeiven en voor de Katholieke geestelijkheid der geheele wereld te verklarendat hij bij de vervulling van zijn ambt zelfs niet de geheime bedoeling wil hebben, alsof hij daar mede wereldlijke doeleinden of partij belangen wil dienen. En pastoor Schets van St. Jansteen verklaarde Zondag op den preekstoel, na het voorlezen van den verkiezing- brief van den bisschop van Breda, dat het Dinsdag (dat was dan 17 Juni) ging van vóór of tegen Christus. Het bederf in het heiligdom is in Nederland alzoo van den Dollart tot en over de Schelde, de R. K. geeste lijkheid van Nederland is alzoo in haar geheel infor- meelen opstand tegen den Paus van Rome. Wel prediken zij aan de veelvul dige Heilige Communie, maar niet de godsdienst is daarbij hun richtsnoer, doch de wil, om daardoor de men- schen veelvuldig te krijgen in den biechtstoel en ze hierdoor te krijgen onder hunne macht. Dit is ook de geheele bedoeling van de retraite- beweging. Het bederf in het heiligdom neemt schrikbarend toe, en onze stem is die van den roepende in de woestijn. Wij hechten geen waarde aan de zoogenaamde profeten ter aanduiding van de elkander opvolgende pausen, maar voor wie er wel waarde aan hecht, dit ter onderricht uit de zoo genaamde profetie van den H. Ma- Iachias. Volgens deze profetie zou volgen op Leo XIII „Het brandend vuur." Inderdaad, onze Paus Pius X is een brandend vuur van godsvrucht, en wil dat zijn priesterschap streeft naar de heiligheid en verzaakt de we reld. En op Pius X zou volgen „De verwoeste godsdienst". Ook dit laatste schijnt niet onwaar, want het bederf in het heiligdom verbreidt zich steeds meer, doordat de geestelijkheid niet wil doen naar den wil des Pausen, waardoor de opvolger van Pius X zal staan tegenover een in haar eigen wezen bedorven godsdienst. Men is verplicht te vragen Gelooft onze geestelijkheid niet meer aan een verantwoording aan den Kenner van harten en nieren, en aan een eeuwig leven

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 1