Mengelwerk. Marktberichten- Advei'tentiön. 17 Juni 1913. Kamerverkiezing van hetdistrict Hontenisse. solied Heeren-, Dames- en Kinderwerk. Dp „fytappty** De „Britannic", die op het oógen- blik bij Harland en Wolff in aanbouw is, zal 887 voet lang zijn 94 voet breed en een inhoud hebben tusschen 50.000 en 51.000 ton. Hoewel korter en smal ler dan de „Aquitania", meet de „Bri- tanic" 4000 ton meer en zal hij zelfs de „Imperator" in tonneninhoud over treffen. De „Britanic", zal in November te water worden gelaten. o— Eeu nieuw element. Het internationaal comité voor atoom gewichten heeft aan de 83 reeds be kende elementen een nieuw toegevoegd, het Holmium. o De Noordpool onderzoeker Stefan- son zal in opdracht der Canadeesche regeering een onderzoekingsreis on dernemen, die 4 jaar zal duren. o Een lepra-haard op het Paasch-eiiand. In de „Med Klinik" deelt Walter Knoche mee, dat op het Paasch-eiiand van de 248 inboorlingen (Polynesiërs) 30 aan lepra lijden. Deze ziekte is door een inboorling van Tahiti daar gebracht. Men heeft hier te doen met Lepra mixta; slechts handen en voe ten worden aangetast. De zieken klagen weinig over pijn zij zijn volkomen gevoelloos. Enkele teenen en vingers waren geheel verdwenen op de plaats waar zij gezeten hadden, vertoonden zich etterende en bloedende wonden. Door verschillende oorzaken kan de ziekte overgebracht worden het directe contact van persoon, tot persoon, vlie gen, muggen en ook door een kwaal door de inboorlingen „Kino" genoemd, veroorzaakt door het loopen over rot sen en volgens Thomson door het bezeeren aan scherpe planten. o Natuurlijke cokes. Het is slechts weinig bekend, dat naast steenkool ook cokes in natuur lijke beddingen voorkomt. Deze is even-als die in onze cokes-ovens ont staan uit steenkool en wel door het zelfde proces. De hiervoor benoodigde hitte werd langs vulkanische wegge-' leverd. De gloeiende massa drong uit het binnenste der aarde naar buiten, op dezen weg brak de massa door in de bovenste lagen aanwezige steenkool. Door de inwerking der ge weldige hitte werd deze steenkool tot cokes gemaakt. Zulke natuurlijke co- kesmijnen vindt men in vulkanische streken, bij.v. in de tusschen ruptief basalt gelegen bruinkolen- en ligniet- lagen van het Zevèngebergte en het Westerwoud, verder in Hongarije en in Amerika. Gedeeltelijk wordt zui vere cokes of in verbinding met steen kool gevonden. o— Dierenbescherming en bioscoop. Volgens de eerste Internationale Filmcourantzal eerdaags te Weenen een bioscoopvoorstelling gegeven worden voor 5000 kinderen, om deze op het nut der uierenbescherming te wijzen. o Volgens Wilhelm Ostwald, ontstaat een uitstekende schrijfmachineinkt (voor linten en stempel-kussen) door oplossing van methylviolet en andere geschikte aniline-kleurstoffen in ver warmd oHezuur. o— Het licht van insecten. Zooals men weet, verspreiden een zeker aantal insecten op sommige tij den een licht, dat in de duisternis goed te zien is. De glimworm is een zeer bekend type van deze dieren. De meest verschillende veronderstellingen zijn gedaan omtrent den aard van dit licht, zonder dat de kwestie volkomen opgehelderd is. Een scheikundige Ives heeft onlangs geconstateerd, dat deze lichtende eigenschap bij de insecten nog twee jaar na den dood voortduurt. Dit toont aan, dat men hier niet met een eigenlijk biologisch verschijnsel te doen heeft, maar met een chemisch verschijnsel, dat onafhankelijk is van het leven. De beroemde J. H. Fabre komt in zijn studie over de glimworm tot hetzelfde besluit. o De grootste broedmachine der wereld. In Oostelijk Canada, in de provincie Ontario, worden op groote schaal hoenders gefokt. Het middelpunt van dit bedrijf is de stad Morrisbury aan de St.-Laurens-rivier, waar een broed machine bestaat voor 6000 eieren. Hier kunnen de landbouwers uit den om trek de eieren voor een bepaald bedrag laten uitbroeden, deze worden dan in een afdeeling gebracht, waar een bordje met den naam van den eigenaar op gehangen is. Na drie weken kunnen de landbouwers de kuikens laten halen. Echter is deze reuzenbroedmachine nog te klein, het volgend jaar zal de eigenaar de inrichting nog uitbreiden. o— Invloed van bariet-water op glas. Zooals men weet, lost glas, waar van de scheikundige samenstelling bestaat uit alcalische silicaten, bij aan merkelijke hoeveelheden op in loogen, zooals potasch en soda. Men heeft eveneens geconstateerd, datbariet-water het glas aantastbij sommige soorten die sulfaten bevatten, vormen zich aan de oppervlakte van het glas kleine bariet-sulfaat-kristallen. o— Eeu soort neef. „Dus", zeide de rechter tot de ge tuige, gij zegt dat de beklaagde een soort neef van u is. Leg dan eens uit, welke verwantschap er tusschen u bestaat „Dit is zoo," sprak de getuige „De nicht van zijn eerste vrouw en de eerste vrouw van mijn achterneef hebben twee broers getrouwd. Jansen heetten ze, en die waren nu weer neven en tante, begrijpt u Dan waren zijn grootvader van moederszijde en mijn grootvaders van moederskant achterneven, en bovendien is zijn stiefmoeder getrouwd met mijn mans stiefvader, nadat zijn vader en mijn schoonmoeder gestorven waren, en zijn broer lan en mijn mans broer Bertus zijn met tweelingszusters ge trouwd. Ik heb nooit precies uitgere kend hoe nabij we verwant waren, maar ik heb hem toch als een soort van neef beschouwd," Dank u, zeide de rschter ver bijsterd. Verkiezingen. In het geheele land is de toestand: gekozen 41 van Rechts en 12 van Links met 47 herstemmingen, voor welke laatste alle 47 kansen zijn voor Links. Het vooruitzicht is een nieuwe Kamermeerderheid. Hoewel in het District Hontenisse wij hebben verloren, zoo heeft van Dalsum van alle candidaten in Neder land zonder kiesvereeniging de meeste stemmen. Jiiuitnn do Indïaansclic. Korten tijd geleden leefde er nog eene gedoopte Indiaansche-vrouw, hoogbe jaard en blind, die niettegenstaande haren hoogen leeftijd altijd hare gods dienstplichten verzuimde. Men kende haar onder den naam van Donna Ju- anna. Na de groote overstrooming in het jaar 1899, die zooveel ellende over die landstreek bracht, was zij reeds den hongerdood nabij en daarom gedwon gen dikwijls om aalmoezen te vragen in het huis der Dochters van Maria, hulp der christenen in Viedma in Pa- tagonië. Op zekeren dag kwam zij als naar gewoonte en zeide„Zuster, ik ben zoo arm, geef mij wat groenten en meel, ik heb toch ook het recht om te leven." „Zeer gaarne, Juanna" zeide de zus ter, „maar het zou mij toch genoegen doen, als u ik u eens in de Mis en de bij H. Communie zien mochtzijt ge dan ook geen christen „Ach, laat dat aan mij over, zuster ik doe alles wat ik in mijn huis te doen heb, laten de zusters gaan biech ten en communiceerenGod is met mij tevreden en dat is voldoende." „God zou tevreden over u zijn, maar gij weet toch wel, dat gij, hoe arm ook, toch in uw huis laat dansen op de wijze der Indianen dat gij in die gevaarlijke gelegenheden ook kinderen toelaat, uwe neven, die gij liever den goeden God moest leeren kennen. Is het niet zoo, Juanna?" „Kom, ik ken den goeden God zelf nietEn dan doe ik alles, opdat de kinderen vroolijk opgroeien, want ik weet zeer goed, dat als zij vroolijk zijn, zij later eens sterke en dappere mannen zullen worden." Eens trad zij in de voorkamer der zusters, zonder te kloppen, zette zich neer en wachtte. Toevallig ging een zuster voorbij en vroeg„Wat wilt gij, Juanna „Ik wacht zuster Theresia, om iets voor den honger te krijgen." „In plaats van hier te wachten, kunt gij in de kapel gaan hiernaast en een gebedje verrichten, vindt gij ook niet „Tot wien moet ik bidden? Ik zie God toch niet „Maar God ziet u, en als gij bidt, wordt uw gebed zeker verhoord." Op dit oog< nblik verscheen zuster Teresia, wier :aak het was, aalmoezen aan de armen uit te deelen en de in boorlingen te onderrichten en die dan ook de onwetendheid der arme oude zeer goed kende. „Juanna" rep zij haar toe, „ik wenschte, dat gij iets leerde bidden." „Ach, ik ben al oud en heb zulke zaken niet meer noodiglaat mij in Gods naam met rust. Als ik eens ster ven zal, dan zal mijne ziel vliegen, vliegen als een vogel." Toen begon de zuster over het laatste oordeel te spreken, maar Juanna on derbrak haar zeggend „Houd maar op zuster, daar heb ik thans niets aan I het is beter, zich rustig te houden en 1 te eten en dan dood gaan, als de tijd er is. Geloof mij, ik ben oud en I weet veel." „Ik zie wel, wat ge weet daar ik u echter van uwe verkeerde meenin gen niet kan afbrengen, Iaat ik toch uwe vriendin zijn en beloof mij, als gij ziek wordt, mij te laten roepen en dan aan te hooren, wat ik u zeggen zal." „Ja, ja, zus:er", als gij mij dan maar de gezondheid en iets om te eten brengt." „Zeker, wij zullen het zoo maken, dat de hemel u de gezondheid brengt gij neemt mij dus tot uwe vriendin „Wel natuurlijk,,en toen zij haar aalmoes ontvangen had, ging zij heen. Zulke tooneelen herhaalden zich iedere weekeens was zij zeer ter neergeslagen, nauwelijks bemerkte zij de zuster, of zij zeide „O, het gaat zeer slecht met mij, wantik heb geen kruimel om te eten, geef mij wat." „Ik zal eens zien, of er wat isga gij intusschen in de kapel en bidt om Gods' hulp." „Hoor eens zuster ik heb u al meer malen gezegd", zei Juanna nijdig, „dat ik voor zulke zaken niets meer waard ben." „Goed, goed", hernam de zuster, „maar ga toch ten minste eens die schoone vrouw zien, die de Moeder Gods, en tegelijk ook onze Moeder is." Maar de oude antwoordde haar alsof zij door den duivel aangedreven v^erd „Ik zie. dat gij mij wilt bedriegen, maar ik ben te oud voor die dingen en heb niet meer noodig daartoe verleid te worden." „God beware mij er voor eene brave Indiaansche als Juanna, te be driegen kom maar eens zien en gij zult tevreden zijn." En zij nam haar bii den arm en voerde haar bijna met geweld in de kapel. De Indiaansche verzette zich daartegen, voortdurend schreiend „lk kan toch niets zien, het is nutteloos, ik ben bijna geheel blind I" De kapel was leeg en de zuster had plan, om haar op te sluiten en onder wijl hare aalmoezen te halen. Toen zij de deur gesloten had, bleef zij even staan om te luisteren wat de oude daar binnen doen zou, en door het sleutel gat turend, zag zij haar naar alle kan ten heenkijken, totdat haar blik viel op het groote beeld van Maria, hulp der christenen. „O, dat is het", riep Juanna. Daar zij zeer kortzichtig was, kon zij het beeld niet goed opnemen en daarom naderde zij al tastend het altaar, ging de treden van het altaar op en bleef op de bovenste trede als verrukt staan. Zoo bewonderde zij het beeld van Ma ria, hulp der christenen, en zij was daarbij in haar Indiaansche spraak zoo bezig alsof zij met iemand stond te spreken. De zuster verstond echter niets en kon zelfs in die oogenblik- ken niet waarnemen, wat er in de kapel voorviel. Sedert dien dag gingen er eenige maanden voorbij zonder dat er iets omtrent de Indiaansche vrouw gehoord werd, tot eindelijk op zekeren dag eenige personen kwamen, die naar zus ter Teresia vroegen en haar zeiden: „Juanna is geruimen tijd weg ge weest, maar is nu weer teruggekeerd en ligt zwaar ziek te bed zij verlangt naar hare vriendin, de zuster." Zuster Teresia drukte hun op't hart haar zorgvuldig te verplegen, den dok ter te roepen, haarde noodige genees middelen toe te dienen en aan de zieke een medaille van Maria, hulp der chris tenen te brengen, terwijl zij hen ver maande, dat zij het vertrouwen der zieke op Maria zouden trachten op te wekken. Maar nog denzelfden dag kwamen deze menschen terug en her haalden, dat Juanna zeer verlangde naar hare vriendin, de zusteren toen deze de zusters der ziekenverpleging er heen zond, kwam er een derde i boodschap, dat de zuster zelve zou komen. Met de oude portierster, die door allen het grootmoedertje genoemd werd, ging zij toen naar de zieke. In de hut der Indiaansche gekomen, zeide de zusterTeresia: „Goeden avond, mijne oude vriendin, hoe gaat het u Juanna antwoordde „Zuster gij hebt uwe belofte niet gehouden hoe heb ik naar u verlangden zij begon te weenen. „Ik voel het einde mijns le vens naderen en ben alleen op de wereldslechts u heb ik tot vriendin, en ik heb u zooveel te zeggen." Daarbij klopte zij op hare borst. „Nu goed, wees maar rustig, ik hoop u wel weer spoedig gezond te zien en ben daarom niet dadelijk gekomen. Maar zeg mij nu, wat gij op het hart hebt." „Zuster, ik wil niet meer gezond worden, ik wil sterven. Ik heb u laten roepen opdat gij mij zoudt leeren biech ten en bidden en mij tot een vriendin van God zoudt maken." „Met het meeste plezier", zeide de zuster, „dat is immers juist, wat ik altijd wenschte." Daarbij liet zij hare oogen zacht rusten op de zieke. Juanna ging voort: „O, toen gij mij eenigen tijd geleden in de kerk geduwd hebt om die vrouw te zien... ik heb haar gezienzij heeft mij met de hand toegewenkt en toen ik haar na derde, mij nog eens gegroet. Sedert heb ik altijd van deze groote Vrouw gedroomd, en altijd riep zij mij toe als ik mij tot eene vriendin van God wilde maken, moest ik bidden en alles weder goed maken, En als ik zeide, dat ik niet wist wat ik doen moest, antwoordde zij„Twijfel niet, de zus ter zal u bekeeren." Dit geheim heb ik voortdurend in het hart gedragen, geloof mij, ik zeg u de waaiheid. Kom, leer mij wat ik doen moet, want ik gevoel mij zeer ziek." Toen haastte de zuster zich, om haar voor te bereiden voor een goede biecht en vroeg daarop„En nu zullen wij een priester roepen, niet waar, Juanna?" „Ja Iaat hij komen", en ze hief hare sidderende handen ten hemel en riep telkens „Mijn God, barmhartigheid En toen de priester haar de Sacra menten der stervenden had toegediend was zij gelukkig en vroeg aan de zus ter„Welnu, zijt gij nu tevreden?" „Ja antwoordde deze, „nu zijt gij eene dochter van God." Omringd van eenige godsdienstige vrouwen uit de nabuurschap verwis selde Juanna den volgenden dag hare armoedige hut met het paradijs. De oneindige barmhartigheid Gods had op wonderlijke wijze de duisternis van haar weggenomen en Maria, hulp der christenen, haar bevrijd van de bijge- loovigheden waarin de duivel haar ge vangen hield. Halst, 16 Juni. Per 100 K.G. Tarwe f 10,00 a f 10,15, Rogge f 7,00 a f 7,75, Wintergerst f 10,00 a f 10,25, Zomergerst f 10,00 a f 10,00. Haver f 9,00 a f 10,50, Erwten f9,00 a f 10,50, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f 10,00 a f 00,00 Witteboonen f 13,00 a f 13,—Bruineboonen f 11,50 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 11,00 a f 12.00, Aardappels f 1,80 a f 1.90 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 24, verkocht 13. Varkens 27, verkocht 22. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,10 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 0,90. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.725 f47.75. Fortunaloten Uitgeloot zijn de volgende nummers: 17437 Prijs van f70 7110, 17438,17443,17587 17591, 17596 Nieten. De Hoofdagent C. J. CUIjLE. Makelaars in onroe rende vorderen ft' Chi cago, 5öi!>6 western ave nue, tinna Slurf en van Dalsuin. Aantal II. A. VAN P. F. J. OSSE- JAC. WEL- geldige stemmen. DALSUn FRUIJ'I IER WAARDE LEMAN Boschkapelle 182 68 ui 1 2 Clinge 265 125 131 2 7 Graauw 332 87 241 1 3 Hengstdijk 93 U 81 1 0 Hontenisse 735 148 560 3 16 Hulst 404 189 235 1 15 Koewacht 323 171 138 0 8 Ossenisse 126 18 104 1 3 Overslag 44 24 19 1 0 Sint-Jansteen 334 154 173 6 1 Stoppeldijk 223 62 158 o 3 Zuiddorpe 140 41 99 0 0 Samen 3201 1098 2050 17 58 Baarland 153 13 87 2 51 Borselen 227 4 92 2 129 Driewegen 117 1 72 0 44 Ellewoutsdijk 's Heerenhoek 139 2 15 1 121 209 4 194 2 9 Hoedekenskerke 236 10 153 4 69 Kapelle 412 6 152 3 241 Krabbendijke 332 7 90 1 235 Kruiningen 679 19 188 7 465 Nisse 129 1' 61 0 67 Oudelande 147 2 65 0 80 Ovezande 237 3 217 2 15 Rilland-Bath 342 16 141 3 182 Schore 136 12 41 0 82 Waarde 142 8 27 0 96 Yerseke 523 16 139 32 336 Samen 4170 125 1734 59 2224 Z.-Vlaanderen 3201 1098 2050 17 58 Z.-Beveland 4170 125 1734 59 2224 Totaal 7371 1223 3784 76 2282 Gekozen de teer P. F. FRUIjTIER Solied leer en nette afwerking. Het goed beveelt zichzelf aan. Ook v e r k r ij g b a a r soefi geel-, zwart-, bruin- en vctsmeer. Verder prima zuivere OLIE best geschikt voor Naaimachine, Velo en andere draaiwerken a 45 cent per liter. J.M.BLOMMAERT - Graauw,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3