111HÏE STATEN VAN ZEEIANÜ. Van alles wat. De eerste aanleiding is de jalousie, dat de Volkswil een blad is met een leerrijken en interessanten inhoud, terwijl het Hulsterblad van zich zeiven gevoelt, dat het is een blad zonder in houd. En de tweede aanleiding is, dat de Volkswil niet heeft verzwegen, dat Sander, de eeuwige schoonzoon „te wege", niet is een uitverkoren vat vol deugd. „Die dooi veinzerij zijnen haat be dekt, diens boosheid zal toch in de vergadering zich openbaren". Deze waarheid heeft het Hulsterblad willen bevestigen door, alleen uit stillen haat tegen van Dalsum uit afgunst geboren te werken voor de aftredende Staten leden en voor den heer Fruijtier als Kamerlid. Al heeft nu de Kliek drie toegene gen bladen en vroeger maar een, zoo moet de Kliek daarom toch niet jui chen, want er staat geschreven „Als de goddeloozen.vermeerderen, dan ver meerderen de misdadenmaar de gerechtigen zullen hunnen ondergang aanschouwen." li wade praktijken Ons is medegedeeld, dat op het stembureau Kloosterzande op Vrijdag 13 Juni (Statenverkiezing) de stembil jetten ongevouwen aan den Kiezer werden overhandigd, terwijl er nog een vierde man zat aan de andere zijde van de tafel met voor doel af te zien hoe de kiezers stemden. Is dit zoo, dan is daar een val- sche praktijk gevolgd. Ook is ons medegedeeld, dat op dien dag te St. Jansteen de voorzitter van het stembureau het stembillet wel ge vouwen overhandigde doch slechts voor een derde gevouwen, waardoor zijn eigen naam IJsebaert zichtbaar was. Wegens deze mededeelingen, waar van wij de waarheid aan anderen ter onderzoek laten, hebben we nu op elke gemeente enkele billetten ver spreid als volgt: OP HET STEMBUREAU moet de voorzitter het Stembillet gevouwen aan den Kiezer over handigen, en de Kiezer 'moet het gevouwen in de stembus steken. Artikelen 76 en 77 Kieswet. Ik verzoek bericht met opgaaf van getuigen als het ergens anders toe gaat. De Kieswet wil een volledig ge heime stemming. H. A. VAN DALSUM. Ieder zegt het voort. We bisschop van Breda liet Zondag in de kerken aflezen een brief, dat op 17 en 25 Juni in de kerk moet worden gebeden voor het welslagen der verkiezingen voor de Kamer. Het dod hiervan is ditom door dergelijk werk in de politieke ver kiezingen in te enten een geest van zieleangst, om deze verkiezingen te brengen in een geest van godsdien stig fanatisme. Dit doel is een werk van den kwaden wil, en kan alleen worden bereikt in een volk, dat zelf is be zield met dezen geest van den kwa den wil. Een dergelijke brief zal door den Schepper van de harmonie in het leven der maatschappij, op den Oor deelsdag niet worden gerekend tot eene goede maar tot eene slechte daad. Men wil den Paus trotseeren door van Dalsum te treffen, maar van Dalsum wordt niet getroffen, een dergelijk doel tot het opwekken van Staatsman bij de gratie Gods. Niet uit zich zeiven ontstaat een staatsman bij de gratie Gods, hij wordt geroepen, gepolijst, door haat en door liefde gesteld op den kandelaar. Gelukkig het volk, dat in zich ziet geboren worden een Staatsman bij de gratie Gods, geëerd zij het volk dat door zijn natuurlijk verstand dezen Staatsman heeft weten te ontdekken, want de Staatsman bij de gratie Gods brengt den zegen Gods over zijn volk en de zegen Gods over een volk brengt volkswelvaart en burgerdeugd. Maar het verwerpen door het volk van een Staatsman bij de gratie Gods bedroeft Gods hart en belet den zegen Gods die gereed lag voor het volk. Moge het eens waar blijken, dat nu of later uit het volk van Zeeuwsch- Vlaanderen ontstaat een Staatsman bij de gratie Gods Met dezen wensch eindig ik. een vreesachtig fanatisme doo.dt de Heide in den godsdienst en daar mede den godsdienst Daarom is een dergelijk schrijven een zedelijk slechte daad. Het pamflet. Ons is voorgesteld, dat wij we gens het pamflet van Donderdag daags vóór de Statenverkiezing een klacht zouden indienen bij de Justitie. Wij hadden er ook wel reeds over gedacht, maar wij hebben door het verledene zoo weinig ver trouwen in de Justitie ten onzen op zichte, dat we maar besloten geen klacht in te dienen, daar het toch maar een f 10 boete wordt, als de klacht niet wordt gedootpot op grond, dat het pamflet geen onderteekening heeft en niet bevat den naam van den drukker, en wij allen toch wel weten, dat, als de nood aan den man komt, onze vromen heel vroom kunnen liegen. Volgens door anderen voor ons gedane onderzoekingen moeten de adressen niet zijn geschreven door den schrijver van Verhaak van de Zeeuwsche Koerier, en moeten de adressen zijn geschreven in Hulst, en omdat men in den winkel van de Paradijsen heeft gezien een groeten stapel van de geele enveloppen waarin het pamflet was gestoken, wordt gedacht, dat die vrome familie met helpers belast is geweest met het schrijven der adressen. En ook heeft onze drukker ons verklaard, dat de letter van het pamflet i9 de letter in gebruik op de drukkerij Verhaak van de Zeeuwsche Koerier, terwijl van Zeijl, de redacteur van Zelandia, tweemaal naar Sas van Gent is geweest. En verder hebben we vernomen, dat er een vreemde mijnheer is geweest bij den kerkva der Maertens, die wordt vermoed de teekenaar te zijn van de taekening die het pamflet versiert. De aanwij zing is alzoo, dat het zaakje uitge broeid is in Hulst, en dat, om de aandacht af te leiden van de werke lijke daders, het pamllet is klaarge maakt in Sas van Gent en daar op het postkantoor de adressen zijn af gestempeld Wij zijn gaarne bereid alle ver dere aan wijzigingen in de zaak van het pamflet openbaar te maken, opdat daardoor kan worden gekomen tot het overtuigend; en zoo moge lijk ook wettig bewijs, van de schuldigen, opdat deze aan de openbare achting kunnen worden prijs gegeven Wij achten dit ons zeiven rechten doeltreffender dan het in den arm nemen van de Ju stitie. De heeren van het pamflet, en ook de nieuwe kerkvaders, zijn nog niet van ons af. Dr. Nolens over het Kamerlidmaatschap. Voor de leden der R. K. Kiesver- eeniging te Venlo heeft Mgr. prof. dr. W. H. Nolens een lezing gehouden over de aanstaande verkiezingen. Merk waardig was, wat hij bij die gelegen heid zeide over het Kamerlidmaatschap in dezen tijd Ik geloof niet, dat de vergadering van mij verwacht, aldus ongeveer spr. dat ik nu een heel tafereel zal ophan gen van de moeilijke werkzaamheden, die het Kamerlidmaatschap meebrengt en me hier als martelaar zal komen voorstellen en dat ik aan hei slot der vergadering zal zeggen de algemeene verkiezingen staan voor de deur, wil me nu het genoegen doen mij candi- daat te stellen. In het tijdperk van on geveer 17 jaren, dat is als afgevaar digde van een zoo gedistingeerd district als Venlo ben opgetreden, ben ik zoo langzamerhand in de verzoeking ge komen om te denken zou het niet tijd worden mijn plaats te ruimen voor een jongere. De werkzaamheden zijn er in de laatste jaren voor iemand, die eer. district vertegenwoordigt, niet minder op geworden. Vergelijkt men, wat vroe ger een Kamerlid te doen had met hetgeen hij thans moet verrichten, dan merkt men een groot verschil op. Vroe ger nam de afgevaardigde in den be- grootingstijd eenkaarjte naar Den Haag, bleef daar tot de begrootingszaken waien afgehandeld, om dan weer naar defi huiselijken haard terug te keeren. Hij kon dan denken, dat hij zijn taak ongeveer volbracht had. In dien tijd gold de grondwetsbe paling, dat de zittingstijd der Kamer minstens 20 dagen moest duren. Doch tegenwoordig duurt die zittingstijd van den 3den Dinsdag in Sept. tot den laatsten Zaterdag vóór dien Dinsdag in September en men denkt er niet aan de limiet van 20 dagen in acht te nemen. De Kamer heeft dit zittingsjaar 110 dagen in het openbaar vergaderd, er waren een groot aantal avond- en nachtvergaderingen. En na afloop dier vergaderingen kan men niet zeggen als een schooljongen geen werk, dus vacantie. Zulk een voorstelling komt alles behalve met de werkelijkheid overeen. Want het grootste deel van den vrijen tijd der heeren Kamerleden wordt in beslag genomen om de zaken, die in het openbaar behandeld zullen worden, voor te bereiden. Daaruit volgt dat het op den duur hoe langer hoe moeilijker zal worden om in afgele gen provincies vertegenwoordigers te vinden. Wat eigenlijk jammer is, om dat toch in de Kamer niet gemist kun nen worden menschen van verschil lende beroepen. Onmogelijk kan men de Kamerwerk zaamheden goed waarnemen en daarbij zijn eigen zaken naar behooren behar tigen. Of het een of het ander moet er onder lijden. Daaruit volgt, dat een ambt in gemeente of provincie moeilijk vereenigbaar is met het lidmaatschap der Tweede Kamer. Op 't oogenblik is het daarmee zoo gesteld, dat men moet kunnen zeggen ieceren dag moet ik daaraan kunnen besteden. Vooral in deze omstandigheden, waarin ten gevolge van de verkiezingen de recht- sche meerderheid slechts een paar stemmen zal bedragen, is het zeker noodzakelijk ieder oogenblik op 't appèl te zijn. Spreker ging daarop de zaken na, die tot de vermeerdering der werk zaamheden van de Kamerleden geleid hadden. Vooreerst de toeneming der staatsbemoeiing. Het is een feit, dat de overheid zich thans met meer za ken bemoeit dan bijvoorbeeld een 25 jaar geleden. Op de tweede plaats komt daarbij, dat de verhouding tusschen de partijen een beetje anders gewor den is. Wc hebben een meer „aufge- regt" politiek leven gekregen. Dit heeft natuurlijk zijn voor- en nadeelen. Op de 3e plaats en hier komt spr. op het teriein der critiek, waarop hij niet geacht wil worden zich te wagen aan een beoordeeling van zijn collega's wordt het den Kamerleden hoe lan ger hoe moeilijker om het slot van hun redevoeringen dicht te brengen bij het begin. Een spreuk tot de lafhartige». De goddelooze vlucht, afschoon niemand hem vervolgt, maar de vrome, onversaagd als een leeuw, is zonder schrik. Spr. 28:1. Een contract tusschen Franschman en Engelschman. Indien de Engelschen hebben een medeburger van groote bekwaam heid, in staat nuttig te zijn voor hun land, zijn zij er fier op en zoeken hem te verheffen tot de positie waarop hij recht heeft De juiste man op de plaats die hem toekomt, zegt de Engelschman. In Frankrijk wekt een man, die boven anderen staat^ de jalousie op van allen die hem omringen, men zal zoeken hem neer te halen en hij zal vóór zich vinden beletselen die zijue verheffing moeielijker zullen maken M. de Boyve. In Nederland is het contrast met den Engelschman nog grooter daar wordt een man van geest en van hart zelfs van af den preekstoel aan het volk voorgehouden als een boef tot wiens val wordt gebeden op het altaar, MaaV dit gebed op het altaar is een gruwel voor God gelijk Salomon verklaart De offers der goddeloo- zen zijn een gruwel, want zij wor den met een boos oogmerk opge dragen. Sp '21:27. —o— Deze wordt Dinsdag 1 Juli des avor.ds te half acht uur geopend. Metaaldraad-verlichting. Onlangs heeft men in Zwitserland een proef genomen voor het vergelij ken van de lichtsterkte van metaal draadlampen en van booglampen. Men verlichtte twee straten van dezelfde lengte, de een met boog- en de andere met metaaldraadlampen. De booglam- pen waren van tien-ampère sterkte en de metaaldraadlampen van' 500 kaars. Van de 29 deskundigen die hun stem hadden uit te brengen in de zaak ver klaarden er zich 25 voor de metaal draadlamp, hoofdzakelijk omdat het licht door deze lampen verspreid, rus tiger was voor de oogen. o - Eeu ketelsteen apparaat. Onder alle takken van het machine- riebedrijf vormt het bikken een afzon derlijk beroep. Een bikker verdient goed geld, maar hij heeft er een ver van makkelijk* werk voor te leveren. Niet alleen is het een vies werkje, zoodat de bikker, voor hij in de ketel kruipt, zorgvuldig haar en hals bedekt, maar het is ook een zeer vermoeiend corvée. Het geschiedt met handwerk tuigen, schaver, beitel of hamer. Een enkele keer kan men gebruik maken van den luchtdrukhamer. Al deze in strumenten werken eerst dan gunstig, wanneer de laag ketelsteen dik is, want dan springt het er bij groote stuk ken af. Is de laag dun, dan kan men niet zoo te werk gaan. Vaak moest men zelfs wachten met de reiniging van den ketel tot de laag dik was. Zooals van zelf spreekt, kost dit enorm veel kolen. Uit deze inleiding blijkt wel van welk groot belang de uitvinding van een electrisch bik-apparaat is. Met behulp van dit instrument kan men de dunste laag ketelsteen verwijderen, zonder dat de ijzeroppervlakte iets te lijden heeft, hetgeen op de vroegere methode altijd het geval was. Het apparaat staat in verbinding met een electro-magneet en bestaat uit drie slagtand-raderen, die op verschillende grootte kunnen wor den gesteld. De proefnemingen met dit instrument patent Devoorde, hebben schitterende resultaten opgeleverd. o Het record van een flesschenpost. Van uit Londen vernemen wij het bericht van het record eener flesschen post. Den 5 November 1912 werd noord westelijk van Kaapstad een flesschen post in zee geworpen. Den 6 April 1.1.dus vijf maanden later werd ze opgevischt aan den ingang van de Port-Philip-baai in Australië. De af stand die de flesch had afgelegd is 7250 Eng. mijlen. Ze is dus met een gemiddelde snelheid van 3 K.M. per uur over de wereldzee gedreven. o— Op het landgoed van Lord Shaftes bury te Rockbourne (Hampshire) is een geheele Oud-Romeinsche neder zetting opgegraven. Men vond de overblijfselen van een landhuis, dat door een wal en sloot omringd was, een graanschuur, thermen, alsmede tal van kruiken, potten en ook mun ten uit den tijd van Gallienus tot dien van Konstantijn. Bijzonder inte ressant was de vondst van een draag baar, die uit het bronzen tijdvak da teert. o— Ozon, dat ontstaat door condensatie van zuurstof, vervluchtigt snel en ge makkelijk, zoodat het niet veel schijnt voor te komen in water. Echter heeft men bij het bestudeeren van het wa ter van Bagnores te Monte Amiata gevonden, dat de daaruit verkregen gassen 0,0064 kub. c.M. ozon per L. bevatten. Hoewel deze hoeveelheid gering is, kan hierdoor wellicht de therapeutische werking verklaard wor den. o— De grootte der moleculen. Als cijfers niet meer in staat zijn een denkbeeld te geven van zeer groote of zeer kleine zaken, neemt men zijn toevlucht tot vergelijkingen. In het „Bulletin des anciens élèves de l'Ecole de physique et de chimie" deelt Boll een dergelijke vergelijking meeAls men het aantal moleculen wil tellen, dat 1 kub.m.M. gas bevat, en men er in gedachten een milliard per seconde zou kunnen tellen, duurt deze bezigheid meer dan tien eeuwen." En deze bewering is niet zooals bij tal van buitengewone cijfers het resultaat van denkbeeldige berekenin gen. Men kan het werkelijk berekenen, door als basis verschillende verschijn selen aan te nemen. o— Alminium-productie. Nu de bauxiet zooveel goedkooper is geworden, is de aluminium-produc- tie belangrijk gestegen. In het jaar 1890 won men 175 ton van dit ma teriaal, 10 jaar later, in 1900, reeds 7743 ton, in 1905 bedroeg de hoe veelheid 5000 ton en in 1910 ruim 34000 ton. Van de productie in 1910 staan 5000 ton voor Engeland, en 7000 ton voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland tezamen geboekt. 11000 ton stelt men voor rekening van de Vereenigde Staten met Canada. En geland verbruikt slechts de helft zijner productie, Duitschland onge veer 10000 ton, dus meer dan het kan produceeren. Het verbruik van Frankrijk wordt op 5400 ton geschat, van de Vereenigde Slaten op 11000 ton. In de industrie wordt het ver bruik van aluminium in plaats van koper steeds grooter. o Het wegen der kinderen. In het tijdschiift „Der Arzt als Er- zieher" bespreekt Dr. Neter het wegen der kinderen, en waarschuwt voor overdrijving. Het wegen is voor den arts een noodzakelijk en onontbeerlijk hulpmiddel bij de dikwijls lastige voedingsproblemen van den zuigeling. Het misbruik, dat men echter in som mige families van de weegschaal maakt, kan een ware plaag worden, en wel als het kind zonder eenige noodzaak voor en na het drinken maandenlang gewogen wordt. De moeder wordt nerveus, als de weeg schaal niet het gewenschte resultaat aanwijst. Dit heeft weer invloed op de voeding, waar natuurlijk de zuige ling de nadeelige gevolgen van on dervindt. Daarom gebruike men de schaal alleen, als de dokter dit voor schrijft. o— Een nieuwe luchtdruk-post In de Vereenigde Staten. De Directie der Posterijen in de Vereenigde Staten zal een luchtdruk- post doen inrichten tusschen het Grand-Central-Station en het Pennsyl vania Station te New-York. De eind punten zijn ongeveer 2 K. M. van elkander verwijderd, zij worden door twee buizen van 60 c.M. diameter verbonden, waardoor postzakken van elk 50 K. G. gezonden zullen worden. Thans rijden de postwagens tusschen deze twee stations dagelijks 20 uur om 4000 en meer postzakken te be zorgen. Deze luchtdruk-post zal het verkeer dus aanmerkelijk verlichten. o Een oplossing van het buitenste der roode radijs en alcohol, is een uitstekend middel om een basis of een zuur te onderscheiden. Als men met een zuur te doen heeft, wordt de kleurlooze -oplossing rood, terwijl bij een basis de vloeistof geel wordt. o Een episode uit 1866. „Menschen, die van geslacht tot ge slacht in de stad hebben gewoond, ver van de vrije natuur, beschikken over minder scherpontwikkelde uitingen dan z.g. natuurmenschen," wordt dik wijls beweert. Ook de opmerkings geest zou geringer zijn. Als voorbeeld wordt dan de volgende episode uit 1866, een historisch feit, aangehaald. Op den veldtocht van Aartshertog Joseph werd het leger voor een vijan delijken overval bewaard, door de scherpzinnigheid van een zigeuner soldaat. In het holst van den nacht kwam hij den aanvoerder der troepen wekken, met de tijding, dat de vijand naderde. Men sloeg geen geloof aan den eenvoudige jonge man, temeer daar de wachten niets bespeurden. Toen kwam de Zigeuner met z'n argu ment „Zie eens, wat een vogels daar uit de richting komen vliegen. Vogels slapen 's nachts, net als menschen, maar nu zijn ze opgeschrikt." Hij had gelijkvoor het oog der wachten onraad kon ontdekken, wist hij al welk en uit welke richting er gevaar dreigde. Het leger was gered. o— Kunst-trom mei vl ies. De proeven, die men te Berlijn ge nomen heeft met een kunst-trommel vlies injden vorm van een fijn gummi vlies en stukjes watten, hebben goede resultaten geleverd. —o— In Noorwegen stelt men pogingen in het werk om het landgoed waar eens Björnstjerne Björnsm leefde tot een nationaal Björnsmuseum te ma ken.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2