an mr. P. w G. r H. A. van Dalsum. H. A. VAN DALSUM Van alles wat. Advertentiën- 16 en 23 Juni Kiesdistrict Hontenisse. solietl Heeren-, Dames-en Kinderwerk. J. M. BLOMMAEHT - Graauw. Kina kppds4;.QppcD van Ap.oiJb.aker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en zijn, door dat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts. Binnenkoorts, Malaria en gevatte koude, Prijs per flacon f0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven Gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f0,50 en f 0.25. Staalpastilles van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en be derven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, Bleek zucht en daaruit voortkomende ziek ten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,— Hoestsiroop van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet het hoesten spoedig bedaren. Prijs per flacon f0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendinge, blinde en bloedende Aambeien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Deze geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom en zijn verkrijgbaar in de meeste Apothe ken en Drogistwinkels. Waar niet ver krijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met ver hooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door firma A. M. Boom, te Arnhem. „Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilli- gen v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn en HarteVroegop." Staat pension oerlus —O Er is ons dezer dagen gezegd ge hadt, hoewel ge weet dat er toch niets van komt en ook niets van kan komen, goed gedaan, met het oog op den overkant, te zeggen, dar gij zijt voor den Bond van staatspensioen "Wij hebben daarop geantwoord ik weet niet beter of ik ben altijd geweest een eerlijk man, en ik wensch niet, om Kamerlid te worden, on eerlijk te handelen, dan liever geen Kamerlid Ziedaar ons antwoord. En wij voegen er dit bij Wij kunnen waardeeren de actie van den bond tot Staatspensioen zei- ven, kunnen waardeeren wat daar voor doen de propagandisten van dezen bond maar de belofte tot Staats- pensioneering van de politieke par- partijen is volksbedrog. Het vair. ons niet moeilijk om dit aan te toonen uit de politieke programs der poli tieke partijen zeiven, die alle. in ons bezit zijn. In die politieke programs staat wel de belofte, maar er staan ook in andere dingen, die vierkant ingaan tegen de belofte. Ja, wij gaan ver der en zeggen dital had links 60 stemmen en rechts 40, dan kwam er nog geen StaatspensioenEn wij zijn in staat dit te bewijzen, en zul len dit, indien noodig, ook bewijzen Er is gezegd als links het wint dan kan een nieuwe regeering de wet Talma intrekken, en zal het ook doen. Ook dit is bedrog want dit kan niet en zal niet. Een opvolgende regeeriug is verplicht de wet Talma nu ze is afgekondigd, uit te voeren willen of niet willenen zelfs zegt het Wetboek van Strafrecht in art. 355 no 4 dat een Minister, die opzettelijk nalaat om eene Wet uit te voeren daarvoor 3 jaar gevange nisstraf kan krijgen plus ontzetting van rechten, en in art. 356, dat een Minister die door grove schuld de uitvoering nalaat, daardoor 6 maan den hechtenis kan krijgen Dat ieder dit bedenke, en ieder zal onze houding waardeeren. Wij waardeeren wel de goede bedoeling van deo Bond tot Staatspensionee- ring, maar niet de belolte van de politieke partijen, en over dit laatste gaat het bij de verkiezingen. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur Wil s.v.p. het volgende in uw veel gelezen blad „de Volkswil" plaatsen. Vo.or een majjg b.ezochtp vergade ring hield de heer Egg'ermont hoofd der openbare school te Heikant ge meente St. Jansteen, in de herberg van den Heer P. Pluijm over den hui- digen poliiieken toestand in Nederland en ons gewest een rede, bezien van een onpartijdig standpunt zooals zijn lezing zou aantoonen. Eiiieve wat een aardig idee heeft zoo'n man van onpartijdigheid, wat de stijl van zijn rede betrof was dacht me vrij goed maar laat ons eens zien wat die mensch zooal vertelde. Als openbaar onderwijzer takelde hij de openbare school geheel af, im mers hij zeide dat de bijzondere school regel zou worden en de openbare school aanvulling en dat is zoo als men de bercoalitie niet van de baan knikkert. De verheerlijking van het Ministerie Heemskerk welke fraaie wetten dat zooal tot stand had gebracht, hij was een en al lof over de werkzaamheid van het kabinet en noemde op de eerste plaats de zedeiijkheMswet, en dan de ziektewet en de invaliditeits- en ouderdomspensioenswet, de laatste is al heel mooi knap werk van Minis ter Talma. Hoeveel ouden van dagen hebben zich al niet verheugd in het vooruitzicht van een beetje pensioen en hoe hebben sommigen van de fijne partij de mensc'nen al niet op den schouder geklopt en gezegd ge krijgt pensioen van ons zie je wel wij zijn de goeie maar riu komt de aap uit de mouw. Krijgen nu alle arme menschen pensioen dat zou moeten voor wie is 't anders? Jawel Loonarbeiders die krijgen pensioen doch niet kleine boertjes, klompenma kersbazen, schoenmakers, metselaars bazen, kleermakers, winkeliers, kra mers, visschers en leurders enz. Als men 20 jaar met chinaasappels leurt en men dan nog zoo arm is als Job krijgt men niets geen rooie duit, flink hé Hij moest er ook nog de militie- wet en de kunstverdedigingsvvet bij genoemd hebben maar dat was niet noodig dat zijn de bodemlooze putten waar al het belastinggeld ingegooid wordt. Dat het land van Hulst reeds bijna een jaar verzuipt van 't nat meende hij dat het beter was dat die persoon die altijd den mond vol heeft over volksbelangen daar naar zag in plaats van twist en tweedrachtte zaaien en voor zulke groote belangen geen oog heeft en zich zelf den pluim op den hoed steekt en er mee paradeert. Hij be doelde U daarmede, mijnheer. Zijn er dan geen polderbesturen meer en is onze vertegenwoordiger in de 2e Kamer en zitting hebbende in het College van Gedeputeerde Staten die kent toch denkelijk de noode toestan den in zijn omgeving wel Vroeg de heer Seydlits niet eens aan den heer Fruijtier om de waterleidingen eens te inspecteeren vooral het kanaal der waterleiding van deze omgeving want ook hier verzuipt men van 't nat maar mijnheer vertikte het wel. Het liberalisme kleedde hij uit tot op het hemd en noemde het een oud afgeleefd mensch dat zijn tijd gehad heeft. Het socialisme daarentegen een opkomende partij maar nog te jong om iets te kunnen uitvoeren, noemde hij een jong frisch en blozend kind wat dunkt U De paardenfokkerij die in Zeeland hoog staat noemde hij het werk van de brave menschen die nu zitting hebben, 't was niet de moeite waard dat de heer van Dixhoorn daarbij werd genoemd en toch heeft die het leeuwenaandeel daarin gehad. Kan je begrijpen de lezing was immers on partijdig Dat de Tariefwet een zegen voor ons land zal zijn denk ik, alles wat belast wordt zal dan duurder worden, die 8 millioen gulden die dat moet opbrengen wie zal dat betalen Van zelf voor het grootste gedeelte de middenstand. Laat het daggeld voor den arbeider dan nog wat opgaan maar je moet dan ook zooveel meer uitgeven dus lood met oud ijzer. Neen geen tariefwet maar een flinke in komstenbelasting waarbij de rijken flink aangesproken worden dat is je ware. Dan mijnheer Eggermont de warme aanbeveling van de aftredende leden was dat onpartijdigheid Dat U niet de instemming der vergadering had bewees genoeg het einde uwer lezing en denk dan ook mijnheer dat de Heikant zoo iets van U niet had ver wacht. U dankend voor de plaatsruimte teeken ik Een toehoorder. Waarom wij Fruijtier niet moeten kiezen Alleen reeds hierom niet: Dat de eenige man, die het ooit gewaagd heeft in deze streken voor de rechten des volks op te komen van wege de „kliek", of de partij, of hoe men het noemen wil, waartoe Fruijtier bthoort, zooveel vervol ging heeft moeten doorstaan, dat dit alleen reeds eene reden zou zijn om geen enkele stem op Fruijtier uit te brengen. Bij deze eene reden komen nog zooveel andere, dat de krant te klein zou zijn ze te noemen, maar die ééne reden is reeds voldoende, om te stemmen op Zaiil-Bevelandsche kiezers voor Ilonlenisse. Nog enkele dagen en ge wordt op geroepen om den candidaat uwer keuze naar de Tweede Kamer te helpen bren gen. Als oud Zuid-Bevelander en thans als Zeeuwsch-Vlaming, meen ik, met de toestanden in beide streken eenig- sinds op de hoogte te zijn. En ik kan me volstrekt vereenigen met hetgeen een vrijzinnig kiezer in no 195 van „de Volkswil" adviseerde, en wel dit: Stemt op 17 Juni van Dalsum, brengt deze in herstemming met Fruijtier en stemt hem dan met flinke meerder- derheid. Stoort u niet aan gemeene verdachtingmaking en schijnheilige frat sen want ge weet het„als zekere juni- gebeurtenissen op til zijn, staat men (van zekere zijde) voor niets." Ik ken dhr. van Dalsum van nabij als edel, braaf, fatsoenlijk man, welwillend je gens iedereen, van wat rang of geloof hij ook zij. Hij toont trots smaad, hoon, en broodroof zijn wil te durven en te kunnen volbrengen, en te handelen, zooals in het belang van volk en ge west noodig is. Begaafd met een hel der verstand en een merkwaardig juis- ten kijk op de zaken, kunt ge hem uw belangen gerust toevertrouwen. Gaat eens na, hoeveel of hoe weinig keerenFruijtieral in de Kamerhet woord heeft gevoerd, en vergelijkt daarmee het rusteloos, bezadigd, beslist en suc cesvol optreden van den in het land van Hulst voor duizenden hoogeachten heer van Dalsum, en dan weet ik ze ker, dat geen fraaie smoesjes van de coalitiepartijen u zullen kunnen weer houden uw stem te geven aan den kloeken strijder voor waarheid en recht, den bekwamen, edelen volks vriend H. A. VAN DALSUM. Een liberaal Protestant oud Zuid-Bevelander. Den Haag, 14 Juni. Mijnheer de Redacteur1 Gelieve het volgende in uw veel gelezen blad te plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Geachte stad- en landgenooten. Wat heb ik toch verbaasd gestaan toen ik de woorden las van den heer Fruijtier (Wie stemt voor mij stemt voor God) Amen had ik gezegd. Wel, wel, alle menschen, ik wist niet dat de heer Fruijtier zoo een heilig boontje was. Ik voor mij ik denk als dat er een vies luchtje aan zit aan die gezegden. Weet gij, heer Fruijtier, uw kiezers niets anders te vertellen van uw jaren Kamerlidmaat schap, dan is het een bedroefd schijn tje. Welnu kiezers van Hontenisse dan kan ik u geen beteren raad geven als zet dan dhr Fruijtier uit de Kamer zoo als zijn vriend Jos. van Waesberghe uit de Provinciale Staten en vervang hem ook door den heer H. A. VAN DALSUM dan staat de kroon op het werk. Ja kiezers dan hebt gij ge stemd voor God, voor u zélven en voor uw evenmensch. De heer VAN DALSUM wil eerlijk- beid in het openbaar leven, die strijdt voor waarheid en recht, de heer VAN DALSUM is de man die het aan heeft gedurft om de kliek aan te pakken wat nog nooit iemand heeft durven aangedurfd en ook wel nooit iemand durven zal. Zoo zal hij ook hier in den Haag op het binnen hof de zaak voor u aanpakken zoo het behoort, wat de partij Fruijtier niet durft die dapper is alleen door doodzwijgen en in 't liegen. Daarom Vrienden denkt er om, denkt er om alle oogen van heel Nederland en ver daar buiten zijn op u gericht op 17 Junijj toont als een man als dat de Voikswilpartij, groot is waar niet meer met te lachen valt. Knikkert Fruijtier uit de 2de Kamer zoo als Jos. v. Waesberge uit de Provinciale Staten en onze vriend VAN DALSUM er in en de zege is aan het volk en niet aan de brandkastpartij. Uw vriend BOERJAN. Zóó stemt men tegen den heer mr. Dieleman op 17 Juni den candidaat voor Oostburg De verkeersagent Het is een publiek geheim de ver keersagent is gedoemd, zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Het systeem is absoluut mislukt. Wat in Londen en New-York mogetijk was kan zich in Amsterdam niet realiseeren. Het anarchistische bloed, dat alle Amster dammers door de aderen vloeit, on verschillig of zij zich liberaal of clericaal of socialistisch noemen, is een factor geweest waarmée de anoniemen van het Prinsenhof die de stad inderdaad de wetten voorschrijven, geen rekening hebben gehouden. Toen voor een aantal maanden zich de agenten, die het verkeer hadden te leiden, zich op straat vertoonden, zich van de gewone agenten onderschei dende door een witte band om de linkerarm, werden zij eerst „erg in de maling" genomen. Heele troepjes men schen stonden zich om die arme men schen te verdringen, en het „verkeer" trok zich van hun aanwezigheid in het geheel niets aan. Later verdwenen wel iswaar de, nieuwsgierigen, maar het in de hoogte steken van de rechter hand, het roepen en het schreeu wen had geen effect. Alleen enkele vreemdelingen, die het zagen, glim lachten erom, of stonden verbaasd. Op verschillende plaatsen, waar eenige maanden deveikeersagent voort durend werd waargenomen, moet thans het verkeer zichzelf leiden. Daarente gen zijn nu andere plaatsen voor de verkeersleiders uitgezocht, enkele stil lere punten, waar de agenten het dus wat minder druk zullen hebben. Voor het Centraal Station wordt het ver keer op het oogenblik in zijn door B. en W. vastgestelde bedding geleid door een verkeersagent te paard. De Verkeersagent is een mislukking geweest, ledereen geeft het toe. Maar ook is ieder het erover eens, dat het met die automobielen, enz. de spui gaten uitloopt. Er moet ingegrepen worden. Maar hoe Een botanische expeditie naar Tur kestan. Op uitnoodiging der Russische Re geering zal de predikant Kükental te Koburg een zeer bekend boianicus, deelnemen aan een wetenschappelijke expeditie naar Turkestan, die onder leiding van den eersten botanicus der Keizerlijke plantentuin te Petersburg, Dr. Boris Fedschenko georganiseerd wordt. Kükenthal is sedert tal van ja ren medewerker van deze Hortus, o. a. heeft hij bijdragen geschreven voor de „Flora van Siberië" die de boven genoemde inrichting verleden jaar uitgegeven heeft. Hieraan zal hij wel zijn eervolle opdracht te danken heb ben. De expeditie zal in hoofdzaak de provincie Samarkand exploreeren en onderzoeken, in hoever de vlakten ge schikt zijn voor bebouwing en koloni satie. De expeditie zal 20 Juni van Moskou vertrekken, en drie maanden uitblijven in streken, die tot nog toe volkomen onbekend zijn. o Een Fransch uitvinder heeft een constructie bedacht, waarbij de fono graaf bij het luchtonderzoek dienst doet. Evenals bij iedere fonograaf wor den ook hier de gesproken woorden bij het afloopen der rol duidelijk her haald. Door een bijzondere inrichting kan de waarnemer in de ballon of in het vliegtoestel zijn observaties gedu rende de vlucht in de fonograaf spre ken, terwijl hij vroeger zijn waarne mingen telkens moest staken om ze neer te schrijven. Met deze methode zijn te Parijs reeds zeer gunstige re sultaten verkregen, ook de militaire vlïeg-autoriteiten zijn zeer met de con structie ingenomen. JU a de Kamerverkie zing* van 1Juni zal op 18 Juni een extra num mer ver*cliijneiir Stoppeldijk. Van een Volks wilman, omdat Fruijtier zoo schoon lezing gehouden heeft, met voor doel om een touw om der stemmers hun hals te doen Hulst. Omdat de Fruijtierpartij door het billet van Donderdag heeft bewezen ongeneeslijk te zijn in haar misleidend lasteren Hulst. Van een onbekende - - 0.25 2. 0.25 Vorige lijst - 128.95 Totaal f 132.45 Het kantoor der f&StS erven Mr. J. G. VAN DEIN3E in de Steen straat te Hulst, zal ge opend zijn op Maandagen van één tot twee uur. .Wakclaars in onroe rende goederen te C'ltï- caa'd, western ave nue, firma Start en van ttalsum. Kiezer*, vriend oi vijand, maar wie lieinkent wordt of is zijn vriend, gij moet doen een eerlijk en voor liet gelieele Keenwsche Volk voordeelig werk, doordat gij met ons os» i 7 Juni stemt voor den iliilsterseiien notaris, lid ook der Staten van Zee land. den heer Namens Vriendenkring te Hulst, C. J. CUIJLE, Voorzitter. A. RE1NHOUD, Secretaris. Solied leer en nette afwerking. Het goed beveelt zichzelf aan. Ook verkrijgbaar goed geel-, zwart-, bruin- en vclsmeer. Verder prima zuivere OLIE best geschikt voor Naaimachine, Velo en andere draaiwerken a 45 cent per liter.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3