No. 195. Woensdag 11 Juni 1913. 4e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. RichtingVoor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSÖHIJNT ELKBN ZÜTEBBAG-. Gentschestraat C 7 te Hulst. W? Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. De volkswilcandidaat voor Hontenisse. 4 Feuilleton. J6c voorgestelde van Dalsum DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het bladneemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f 0.25. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur 17 Juli staan wij, vrijzinnige kiezers in het gedeelte van Zuid-Beveland, behoorende tot het district Hontenisse voor de vraagop wien zullen wij onze stem uitbrengen De allerbeheerschende quaestie is, dunkt mij deze de coalitie bestrijden en de tegenwoordige kamermeerder heid omzetten. Nu hebben wij in Hontenisse 3 ernstige candidaten een coalitieman, een concentratieman en ^roiitIwet«Iiei'Kïeiilii!£'. Leziug yau H. A. VAN DALSUM op 12 Mei 1913 te Hulst. Wel blijft weer schijnbaar aan de $e Kamer een overwegend recht, door aan haar alleen te geven het recht om voorstellen van wet aan den koning te doen (art. 116,117), maar om deze voorstellen te zien verheffen tot wet komt het overwegend recht toch we der aan de le Kamer, vermits art. 114 bis ook geldt .voqr de voorstellen van de 2e Kamer uitgegaan. Omdat de Staten-Generaal nu mede hebben de wetgevende macht, wordt ook aan hen verantwoording ge daan van de Rijksuitgaven en ontvang sten, vermits zij zijn de opdrachtge vers tot deze uitgaven en ontvangsten. Maar omdat deze wetgevende macht wordt ontrokken is zeer logisch de wijziging van art. 126, dat de reke- nipg van ontvangsten en uitgaven voortaan slechts aan de Staten-Gene raal wordt toegezonden ter kennis neming. Voor vacatures in den Hoogen Raad wordt een voordracht opgemaakt door de Tweede Kamer, en dit houdt wel verband hiermede, dat de Hooge Raad is het hoogste rechtscollege over de beslissing van wetten, ontstaan door daad der wetgevende macht waartoe ook behoort de Staten-Generaal. Maar een volkswilman. Den coalitieman te bestrijden en hem uit de Kamer trachten te wippen, moet voor ons Vrijzinnigen hoofdzaak zijn en daarom is mijn advies aan mijne medevrijzinnigenStemt reeds bij eerste stemming op 17 Juni niet op onzen eigen candidaat Welleman, maar op den Volkswilcandidaat Yau Dalsam. Wat toch is het geval Eeu der beideu in herstemming koinendeu is zeer zeker de coalitieman Fruijtier komt deze nu in herstemming met den concentratieman Welleman, dan is als zeer zeker aan te nemen, dat de groote massa der Volkswilpartij Fruijtier zal stemmen omdat hij als bewoner van Zeeuwsch-Vlaanderen aan de bevolking aldaar beter bekend is dan Welleman endan blijft Fruijtier er lekker in. De coalitiepartij lacht zich dan een aap Komt daarentegen dhr. Van Dalsum in herstemming met Fruijtier dan zal de vrijzinnige partij op Zuid-Beveland, de kiezers dus van Welleman, voor het overgroote deel zeer zeker hun stem uitbrengen op dhr. Van Dalsum en twijfel ik er niet aan of dhr. Wel leman zal dan per advertentie zijne kiezers uitnoodigen evenals hij zelf dhr. Van Dalsum te steunen. Dat is niets meer of minder dan het „wel begrepen eigenbelang" der vrijzin nigen, want dan wordt dhr. Van Dalsum gekozen en is de coalitie een zware klop toegebracht. Daarom, Fruijtier er uit, dat is onze eerste leus en om Van Dalsum in herstemming te bren gen, reeds bij eerste stemming op gestemd. Een vr ij zinnig kiezer i n Z u i d-B e v e 1 a n d. in het nieuwe art. 163 wordt dit recht van voordracht door de Tweede Ka mer ingetrokken, dus ook hier weder de consequentie doorvoering, dat niet 't Nederlandsche volk zich zelf regeert en zelf zijn wetten vaststelt en doet uitvoeren en uitleggen of beslissen, maar dat het Nederlandsche volk ge regeerd wordt. WETGEVENDE MACHT. Geschiedenis. 1 7 98. Art. 30. Het Vertegenwoordigend Lichaam is datgene, welk het geheele Volk vertegenwoordigt, en, in deszelfs naam, wetten geelt, overeenkomstig het voorschrift der Staatsregeling. Art. 50a. Aan dit lichaam behoort, uitsluitender wijze De Macht van Wetgeving, benevens het verklaren, verbeteren, opschorten en afschaffen der Wetten, alles naar en behoudens het voorschrift der Staats regeling. Art. 60. Het ontwerpen en voor stellen van alle wetten en besluiten behoort alleen, en bij uitsluiting, aan E e r ste Kamer, en het al of niet bekrachtigen van dezelven, aan de Tweede Kamer. 1 801. Art. 37. Het Staatsbewind zal ge houden zijn, het ontwerp van alle Wetten aan het Wetgevend lichaam voortedragendezelve, goedgekeurd zijnde, worden door het Staatsbewind afgekondigd. Art. 38. Het Staats-Bewind oeffent nimmer, in welk geval ook, eenige Zóó stemt men op Dinsdag 17 Juni den candidaat van den wil des volks van Hontenisse, den man van onzen Mijnheer de Redacteur Onder dankbetuiging voor de plaat sing van mijn vorig artikel vraag ik voor dit een plaatsje in het eerstko mend nummer van „De Volkswil." Waarschijnlijk is het wel het laatste nummer vóór de stemming der Pro vinciale Staten op 13 Juni a. s. Eene opwekking aan de lezers van „De Volkswil" om dien dag te gaan stemmen en anderen tot stemmen op te wekken, mag wel overbodig heeten. Niet overbodig is het, er nog eens uitdrukkelijk aan te herinneren, dat de beste werking is, om nieuw bloed in de Provinciale Staten te brengen (wat zeer hard noodig is), tegenover de 4 candidaten der coalitie, 4 anderen te stemmen. Dat is de royaalste en de zuiverste weg. Want hoe men het keert of wendt, DIELEMAN, FRUIJTIER, IJSEBAERT en ook HOMBACH, ze zijn allen door de coalitie gesteld en worden er ook door gesteund. Wij die uit een oogpunt van waar heid en recht die coalitie bestrijden, Wetgevenie Macht uit; en bezit geen vermogen, hoegenaamd, tot het ver- leenen van dispensatie van eenige be staande Wet. 1 805. Art. 17. Het vaststellen van Wetten behoort aan de Vergadering van Hun Hoog Mogenden. 1 80 6. Art. 51. De Wet wordt in Holland vastgesteld door zamenstemming van den Koning en het Wetgevende Li chaam. 18 14. Art. 46. De Souvereine Vorst heeft het recht om aan de Staten-Generaal wetten voor te dragen en andere voor stellen te doen, alsmede om de voor dragten door de Staten Generaal hem gedaan, al of niet goed te keuren. 1815 art. 105 1840 art. 106 1848 art. 104 1887 art. 109. De Wetgevende macht wordt geza- melijk door der. Koning en de Staten- Generaal uitgeoefend. VAN DE PROVINCIALE STATEN. Art. 133. Nu bepaalt art. 133, dat het gezag en de macht van de Staten door de wet wordt geregeld. Voorgesteld wordt deze woorden „gezag en macht" te veranderen in „bevoegdheid". Wij zien hierin geen redactiewijzi ging, maar een consequente doorvoe ring van den wil, om de macht uitsluitend te léggen bij den Koning, die ons land, maar bovenal ons ge west, ons district van dien vloek wil len bevrijden, wij mogen in de beslis sende ure, die nabij is, niet weifelen. Niet drie, maar vier zij onze leuze. Die vier zijn en blijven, E. BUIJSSE, Ph. J. v. D1XHOORN, F. KAAN, en H. W. R. KRAMER. De heer BUIJSSE uit Sas van Gent, lid van den Gemeenteraad, is een echte Volksman en ook buiten zijne gemeente door ieder gaarne gezien. De heer Ph. J. VAN DIXHOORN, vooral op landbouwgebied in ons dis trict en ver daar buiten gekend, haalde in 1910 een zeer groot aantal stemmen. Nog een flinke zet en ook voor hem wordt een zetel veroverd, wat hij ook ten volle verdient. De heer F. KAAN van Hoek heeft het door volharding en energie ver gebracht. Mannen van daden hebben wij in onze provincie hard noodig. Zoo'n man is ook de heer KRAMER te Terneuzen, die van aanpakken houdt en dit reeds in 1910 toonde, toen hij als onafhankelijk candidaat tegenover Mr. P. DIELEMAN stond. Door deze 4 mannen met alle kracht te steunen werpen wij ten eerste een dam op tegen de overheersching van de vroeger zoo oppermachtige partij, die het land van Hulst op echt Rus sische wijze regeerde. Maar tegelijk brengen wij 4 mannen in de Provinciale Staten, die er met eere mogen zitten en op krachtige wijze voor de belangen van ons dis trict zullen waken. Bij flinke samenwerking kunnen wij het ver sturen. Flink de koe bij de horens gepakt. De truc om zooals in 1910 den heer P. Dieleman te doen slagen kan nu niet worden uitgehaald. en te onttrekken aan de door de kie zers gekozenen. Art. 140. Nu bepaalt art. 140, dat de macht des Konings om de beslui ten van Provinciale of Gedeputeerde Staten te schorsen en te vernietigen, bij de wet wordt geregeld. Maar er wordt bijgevoegd, dat deze macht onbeperkt is ten aanzien van de verordeningen, die de Staten voor het provinciaal belang noodig oordeelen. Dusde Provinciale Staten, door de kiezers gekozen, mogen wel veror deningen maken, maar de Kroon heeft onbeperkt de macht om ze te schor sen of te vernietigen. Stelselmatige ontwikkeling van de grondgedachte der wijziging van de Grondwetalle macht aan de Kroon, geen of slechts schijnmacht aan de directe volksver tegenwoordigers. VAN DE GEMEENTEBESTUREN. Art 143. Nu bepaalt art. 143, dat aan hoofd der gemeente staat een raad. De wijziging luidtdat in elke ge meente is een raad, dus met verval len dat de raad staat aan bet hoofd der gemeente. Nu bepaalt art. 143, dat de voor zitter van den raad door den Koning wordt benoemd, ook buiten de leden van den raad. De wijziging luidt in art. 143bis, dat aan het hoofd van den raad staat een burgemeester, door den Koning benoemd. Deze heer staat in Vlissingen ook als candidaat. Maar hij zal voor Hulst aannemen, als.... hij daar gekozen wordt. Laat ons maar zeggen, dat hij de keus niet krijgt. En laten we hem ook uit de Tweede Kamer houden. Beteren dienst kunnen we ons dis trict niet bewijzen. De heer C. IJSEBAERT, ook daar moeten we als Statenlid ook heelemaal niet op pochen. Ik denk dat hij ook in zijne eigen plaats niet te veel stemmen zal halen. Want in het land van Hulst zijn de oogen zachtjesaan opengegaan. Zou Mr. PETRUS DIELEMAM in het land van Hulst ook weer lezingen komen houden Of kennen ze hem op Lamswaarde, Graauw, Boschkapelle enz, nu al vol doende Hij zou anders zijn collega's FRUIj- TIER, IJSEBAERT en HOMBACH kun nen medenemen. Het zou een kleine wederdienst zijn, want voor Oostburg werken eenige N.-Brabantsche Kamerleden als wil den voor hem, zoodat men bij ons al vraagtIs die DIELEMAN een R. K. candidaat in plaats van een anti revolutionair Ja, het is een gekke boel met die coalitie. Debat durven de lui nergens geven, geen wonder trouwens, als men zoo'n beetje van de zaak af weet. De beste manier om aan het on eerlijke, onrechtvaardige gedoe, de huichelarij en veinzerij bij de coalitie een eind te maken is of 13 Juni een flinken slag te slaan en als één man te stemmen de 4 tegencandidaten, die ik met vertrouwen durf aanbevelen, namelijk: Nu bepaalt art. 144, dat de raad heeft de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente. Maar uit het nieuwe art. 144 zijn de woorden „en het bestuur" weg gelaten, dus in verband met art. 143 en 143bis: ook in de gemeenteraad moeten de direct door de kiezers ge kozenen, evenals bij de 2e Kamer en Prov. Staten, zoo weinig mogelijk te zeggen hebben. Het maakt als 't ware voor indruk, dat de Regeering met haar Grond wetsherziening op den grondslag, dat de direct door de kiezers gekozenen weinig of niets te zeggen hebben, weinig vertrouwen heeft in het goed beleid dezer gekozenen en dus weinig vertrouwen heeft in de kiezers. Zou den de kiezers, die door onze tegen woordige regeering zoo weinig worden vertrouwd, wel consequent handelen, als zij een dergelijke regeering hun vertrouwen blijven geven? Het wil ons voorkomen, dat de kiezer die dit doet, niet het bewijs levert van veel zelfrespect. VAN DE JUSTITIE. Art. 153. Nu behooren bij uitsluiting tot de rechterlijke macht de kennis neming van alle burgerrechtelijke twist gedingen. Dit blijft, maar er wordt bijgevoegd, dat de wet kan bepalen dat voor sommige zaken aan de rechterlijke Macht als rechters zullen worden toe gevoegd bijzitters, niet tot die Macht behoorende. Dus: de Regeering wil den weg

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 1