ïll DALSUM II. I 1F Mislij, m mr. P. Lindeyer G. T, JlIR. R. DE MURALT Buijsse E- Dieleman 1111*. P. v. Dixhoorn Ph J Fruijtier P. F. Hombach F.C.O. Kaan F- Kramer H. IJsebaert C. Fen geneesmiddel, Wat wil van Dahamf Hij wil eerlijkheid in het open bare leven, dus rechtsfatsoen in de overheden van Staat en van Kerk, en oprechtheid in de pers. Dit verlangen naar rechtsfatsoen in het openbare en ambtelijke leven is hem van wege de overheid in Staat en in Kerk aangerekend als een grief, en van wege onze be volking aangerekend als een eer. Het gaat bij de Kamerverkiezing van Hontenisse, voor zooverre be treft tusschen de heeren Fruijtier en van Dalsum, van grief tegen eer. Aan welke zijde zal zich scharen de meerderheid Dit zal worden beslist door de kiezers, die in deze beslissing niet zullen beslissen over Fruijtier of van Dalsum, maar zul len oordeelen zich zeiven. Kiezer van Sas van Gent en Westdorpe Ik verneem van Roels dat het u zoo spijt, dat gij niet voor mij moogt stemmen voor de Tweede Kamer, omdat gij voor de Kamer behoort tot Oostburg. Het is wel jammer, dat het Sta- tendistrict Hulst niet is ook het Kamerdistrict Hontenisse, maar het is niet anders. Doch gij kunt m ij steu nen, door man voor man te stemmen voor Oostburg op den heer Doe dit, en gij zult een goed werk doen. H. A. VAN DALSUM. HET KAMERLID Mr. VAN REST, die heeft gesproken in Hulst, en ook in het district Oostburg zal spreken voor den Heer Mr. P. Dieleman, noemde in een verkiezingrede in het district Amsterdam V dat, als de concentratie het deze maand wint, wat wil zeggen voor Oostburg, als de heer mr. P. Dieleman het deze maand in Oostburg verliest, wij zouden worden teruggevoerd naar een poel van ontucht. Hoe denkt de Heer Dieleman over dit woord van zijn vriend van Best F Zóó stemt men op Vrijdag 13 Juni de Volkswilcandidaten voor de Pro vinciale Staten Geen ridderorden meer in \oorwegen. Volgens een bericht, dat we la zen in de Nederlander, zijn nu in Noorwegen de ridderorden detinitief afgeschaft. Zou zoo iets ook niet goed zijn voor Nederland Als men toch zoo eens ziet, wie al een lintje krijgt, dan wordt het een lintje hebben niet meer een eer maar een speelgoeddingetje, met name met de orde van Oranje-Nassau. Zelfs gaat het zoo met de orde van den Nederiandschen Leeuw, de zoozeer hooggeschatte orde. Zoo krijgt b.v. bet College van Gedepu teerde Staten de beschikking over enkele lintjes, en is het dan te ver» wonderen, dgt zij eerst onder elkan der uitdeelen, ieder op zijn beurt F Onze dappere heer Fuij ier. We laten hieronder volgen het vol gende bericht uit de Ter Neuzensche Courant van 3 Juni Koewacht. Zondag gaf de heer P. F. Fruijtier, lid der Tweede Kamer, in de zaal van de dames Missegheis eene lezing mer het oog op de a. s. verkiezingen. In het eerste gedeelte zijner rede behandelde spreker achter eenvolgens de ouderdomswet, de ta- riefwet en de voorgestelde wijziging in de grondwet. Naar aanleiding van dit laatste besprak hij den open brief, dien hij van den heer Van Dalsum had ontvangen. In het tweede gedeelte be handelde de heer Fruijtier de verkie zing voor de Provinciale Staten, die hij voor deze streken wei zoo belang rijk achtte als die voor de Tweede Kamer. Hij wekte de kiezers op hun stem uit te brengen op de kandida ten der R. K. Kiesvereeniging. De heer C. Dierick, voorzitter der kiesvereeni ging dankte den spreker voor zijn leerrijke voordracht en de toehoorders voor hunne trouwe opkomst. Wij teekenen er bij aandat de heer van Dalsum zelf nog geen ant woord van den heer Fruijtier heeft ontvangen, of hij genegen is om met hem te willen bespreken de voorge stelde wijziging in de grondwet, terwijl ook de hem toegewijde bladen Zelandia en Hulsterblad noch één der Rechtsche bladen van Zuid-Beveland er met een enkel woord van durven te reppen. Bewijst dit niet, dat de partij Fruijtier niet durft, en alleen dapper is door doodzwijgen, of door bespreken in eigen kring op een leugenachtige wijze? Paus Pius IX zeide eens aan het adres van Bismarckover de waa r- h e 1' d twist men nietmen neemt ze aan of verwerpt ze. Is de houding van de partij Fruijtier niet zeer juist terug te vinden in dit woord van Pius IX dat zij de waarheid ver werpt? Talma's Invaliditeitswet. Wat geeft de invaliditeitsverzekering vraagt de a.r. „Rotterdammer". Haar antwoord luidt als volgt Men vraagt ons wat geeft nu eigen lijk Talma's Invaliditeitswet? Pensioen wordt gegeven bij invali diteit (wie niet meer dan l/>2 van zijn loon kan verdienen is invalide) en op zeventigjarigen leeftijd. Het bedrag van het pensioen hangt af: le. van de loonklasse, 2e. van den duur der verzekering en 3e. van het min of meer geregelde der premiebe taling. De verzekering vervalt nooit door wanbetaling. Hier zijn eenige voorbeelden van pensioenen. Wie op zijn 16e jaar verzekerd word, krijgt met zijn zeventigste jaar, wan neer gemiddeld 47 weken premie per jaar betaald zijn in de 3e loonklasse (loon f 8—f 12) een pensioen van f4 per .week; waren de premies in de vierde klasse (loon 12—f 18) betaald, dan is het pensioen f 5, de in 5e klasse (loon boven f 19) dan is het pensioen f6. Wie op 56-jarigen leeftijd invalide wordt, krijgt weer bij gemiddelde pre miebetaling gedurende 47 weken in de 3de loonklasse een pensioen van f 3.40 per week, in de 4de loonklasse f 4.25 en in de 5e f5.15. Al deze cijfers kunnen bij geregelde premiebetaling over een gansch jaar nog hooger stijgen. Als de verzekerde sterft, krijgen de kinderen pensioen tot zij 13 jaar zijn. Onafhankelijk van den duur der ver zekering bedraagt dit in de derde klasse f2.15 in de 4e klasse f2.70, in de 5e klasse f 3 25. Behalve de pensioenen zal hij, die dreigt invalide te worden of invalide is, ook geneeskundige behandelingen opneming in een inrichting kunnen krijgen. De Duitsche instellingen voor invaliditeitsverzekering hebben daaraan millioenen besteed tienduizenden heb ben daardoor hun gezondheid terugge kregen. Vervolgens vergelijkt het blad Talma's wet en het Staatspensioen. Talma's wet kan die vergelijking doorstaan. Hoe hoog za! dat veel geprezen staatspensioen zijn Mr. Palijn sprak in de Tweede Ka mer van f 2.50 op zeventigjarigen leef tijd. Mr. Tydeman wil het pensioen laag houden om de menschen er eenigszins een afschrik van te geven, en ze naar vrijwillige verzekering te drijven. Ook mr Borgesius sprak van f2.50 (gehuwden tezamen f4.—) en consta teerde dat als het op uitvoeren aan kwam er wel eens conflict zou kpnnen komen met geestverwanten, die te veèl hebben beloofd. Wat doet het staatspensioen voor de invaliden Niets. En toch staan in Duitschland 8 in validiteitspensioenen tegenover 1 ou derdomspensioen. De invaliditeitsverzekering is dus voor den arbeider veel belangrijker nog dan de ouderdomsverzekering. Wat doet staatspensioen voor de weezen Niets. Wat doet het staatspensioen voor geneeeskundige behandeling Niets. Talma's wet geeft véél en véél meer dan staatspensioen en wat men krijgt ontvangt men als een zelf verworven recht; het staatspensioen wordt alleen aan armen gegeven, omdat zij arm zijn en is dus niets dan armenzorg. Het oogenblik komt zeker en gewis dat alle Nederlandsche arbeiders zul len erkennen, evengoed socialistische als andere, dat de verplichte verzeke ring een groote zegen is. Zóó stemt men op Dinsdag 17 Juni den candidaat van den wil des volks van Hontenisse, den man van onzen tijd liiictor et Ëmergo schrijft ons een soort Open Brief, waarin wordt gevraagd, waarom wij nog steeds geen antwoord hebben ge geven op haar vraagwaarom mag de heer mr. Dieleman geen lid van de Staten zijn omdat hij is secretaris van het bestuur der Trammaatschappij, en wel de heer van Dixhoorn als lid van den Raad van Advies dier maat schappij. Maar Luctor toont door dezen Open Brief, dat zij nog steeds niet weet, dat het ging over een heel andere zaak, ni. over dc vraag „Of het doel de middelen heiligt en dit in ver band met die Tramzaak. Deze vraag ontweek Luctor en wel stelselmatig, en trachtte de zaak te brengen op een ander terrein. In de Volkswil is de zaak behan deld in nos. 136, 137, 138, 140, 141, 144, 148, 150. En wij herinneren alleen, dat de discussie met Luctor is begonnen, doordat wij een woord voegden bij het verslag van Zelandia, dat zij op 27 April 1912 geeft van een diner Lippens op 25 April, en waarin Ze landia deze vraag stelt„Of heeft de „Maatschappij ten doel het Neder- „landsch belang dienstbaar te maken „aan bet Belgisch particulier belang?" Spreuk. Liegen is mijn lust en misleiden is mijn leven. Inhoud Zelandia 4 Juni. Zóó stemt men tegen den heer mr. Dieleman op 17 Juni den candidaat voor Oostburg Koning bij (le gratie Gods. Kroonpretendent voor den Franschen tioon is de hertog Philip van Orleans. Zijne vrouw, geboren aartshertogin van Oostenrijk, is tegen hem bij de rechtbank te Brussel begonnen een proces tot echtscheiding, omdat hij zoo zedelijk van leven is. Deze schoone mijnheer zou zoo gaarne Koning van Frankrijk zijn de Monarchisten in Frankrijk noemen zich gaarne „de" Katholieken en dit bij de gratie Gods. Maar hij ziet er geen kans op om het te worden, om dat er een kleinigheid is die hem niet meehelpt, en wel de kleinigheid van den wil des volks. Zou hetzelfde niet zoo zijn ook in Nederland als die kleinigheid eens niet zou meehelpen voor Koningin Wil- helmina De wil des volks beteeke.nt dus toch wel iets. Maar onze regeering wil deze klei nigheid van „wil des volks" uit de Grondwet schrappen. En de Standaard van 15 Februari 1913 had een geleerd hoofdartikel om de juistheid van de Gratie Gods ton der den wil des volks te bewijzen. Comedianten Pardon Staatslieden. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander ge neesmiddel gemaakt en gebruikt wor den. Maagpoeder van Apotheker Boom, waardoor reeds duizende maaglijders zijn genezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hartwater en slechte spijsverte ring. Prijs per doos f0,75. Asthmapoeder van Apotheker Boom dit poeder geeft hij inademing on middellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende Borstbenauwd- heden en Borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. Hoofdpijn (migrainine) Pastilles van Apotheker Boom zijn een zeker wer kend geneesmiddel tegen Hoofdpijn, migraine schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Kina koortsdroppen van Apotheker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en zijn, door dat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, Binnenkoorts, Malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven Gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f0,50 en f0.25. Staalpastilles van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en be derven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, Bleek zucht en daaruit voortkomende ziek ten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 eri f2, Hoestsiroop van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet het hoesten spoedig bedaren. Prijs per flacon f0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendinge, blinde en bloedende Aambeien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Deze geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom en zijn verkrijgbaar in de meeste Apothe ken en Drogistwinkels. Waar niet ver krijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met ver hooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door firma A. M. Boom, te Arnhem. „Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilli- gen v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn en Harte—Vroegop." Het Vrije Woord voor Abonnés. o Het schrikbewind. Mijnheer de Redacteur De heer Kramer zou op ons dorp een lezing houden, doch geen der groote café's was daarvoor beschikbaarde eigenaars durfden zulks niet toelaten uit vrees voor het schrikbewind. Wat dat is Och mijnheer de Re dacteur, u zelf kent en gevoelt het reeds lang en zij die hier zijn geboren en opgevoed kennen en gevoelen het nog langer. Dat schrikbewind telt zijn leden op elk dorp en wordt gevormd door een paar of meer groote lui der plaats pius nog enkele handlangers, die voor geld of mooie woorden hunne vrijheid verkoopen en den verrader spelen. Zij cischen voor zich alle mo gelijke vrijheid op, doch gunnen een ander niet de minste. Op straffe van in den ban te wor den gedaan of broodeloos te worden gemaakt zal een herbergier geen an dere sprekers in zijn lokaal toelaten dan die van hun partijzal men hier geen andere kranten lezen dan Zelandia en zijn omgekochte trawanten, zal men geen zaken doen met notaris van Dal sum op bevel van dat schrikbewind zal men de geestelijken vleien en ter wille zijn door druk kerkbezoek en moet men degenen, die zich daarmee een naam van „fijnheid" weten te verwer ven achten en steunen, ook al zijn het dieven en overspelers. Dat alles en nog meer is eiken dag in onze omgeving te zien door wie althans niet ziende blind is en aan dat alles is thar.s grootendeels een eind te maken, als de kiezers een goed gebruik maken van hun stembiljet. 't Gaat bij de a.s. verkiezing niet vóór of tegen de godsdienst, dat is een lasterpraatje, waarmee men de goed- en lichtgeloovige kiezers schrik tracht aan te jagen, de godsdienst heeft niet de heele verkiezing niets te maken, doch gaat er om, of de men schen ook hier een gepaste vrijheid zullen krijgen dan wel in onderdruk king en knechtschap zullen voort le ven 't gaat tegen personen, die van den godsdienst een handelsartikel ma ken en daaruit zooveel macht en munt slaan, ais zij kunnen, 'tgaat voorman nen, die, eerlijk en oprecht, zich too rnen, zooals zij zijn en bij 't leiden van een waren christelijken levenswandel de stoffelijke belangen onzer streek goed zullen behartigen. Om dat alles stemme men dan ook eenparig de candidaten, BUIJSSE, DIXHOORN, KAAN en KRAMER. District Hulst, Juni '13. Een kkzer. 0 St. jansteen 3 Juni 1913. Mijnheer de Redacteur 1 Daar wij nog maar enkele dagen van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten verwij derd zijn vraag ik u beleefd, eenige regelen in uw veelgelezen blad te wil len opnemen, bij voorbaat dank. Ja, WelEd. HeerIk lees de Volks wil van A. tot Z. en met het oog op de verkiezingen mag men zeker geen enkele regel laten passeeren, maar waar nu bijzonder mijn aandacht op viel is namelijk de Volkswil van 10 en 31 Mei j.l. in de stukjes van het vrije woord uit Qladbach van Leon en uit Essen van Jozef. Men ziet daaruit dat ook in den vreemde de harten warm beginnen te kloppen om te komen strijden voor liefde en recht in hun dierbaar Vaderland. Welaan dan vrien den nu is de tijd rijp omverbetering aan te brengen in Kamer en Staten want, waarlijk, het is diep treurig hoe de baantjesjagers met onze belasting centen omspringen, dit is weer geble ken in de Provinciale Staten door ruim 9 ton weg te gooien, en op wie druk ken weer de lasten anders dan op de werkman en wie zeide de waarheid Mijnheer v. Dalsum alleen. Is het te ver wonderen dat het volk boos wordt, en zegter uit, geen Fruijtier, geen Die leman, ook geen IJsebaert, die hebben al veel te lang op de kussens gezeten. In de plaats van die heeren hebben wij echte volkscandidaten die meer zijn voor Recht en Liefde, die het goed meenen met den werkman. En daarom vrienden spoor ik u allen aan om trouw uw stemplicht te komen vervullen. Want, bedenkt eens goed, vrienden wat de kliek hier durft te zeggen Een groot gedeelte van het uitvaagsel zit in den vreemde, dat zijn maar pa pieren kiezers, die komen toch niet op. Is dat niet hemeltergend dat een werkman die toch ook een mensch is, door zulke huichelaars moet beleedlgd worden Welaan dan, allen op ten strijde en getoond dat gij geen uitvaagsel zijt maar degelijke mannen in de maatschappij die ook vragen meer recht, meer4liefde. Uwe stem dan uitgebracht op de volks-c2ndidaten voor de Prov. Staten op de H.H. ED. BUIJSSE, PH. VAN DIXHOORN en H. KRAMER, en voor de Tweede Kamer op den WelEd. heer H. A. VAN DAL SUM. Doen we dat dan ligt de kliek voor altijd in duigen en zal men niet meer zeggen, het zijn maar papieren kiezers, maar mannen met echt Hol- landsch bloed, en daarom allen op 12 Juni naar het vaderland, dan zijn wij zeker dat we moeten en ook zullen triomfeeren en dan, vrienden zult gij met een blij gemoed vertrekken om na enkele jaren het vreemde land vaarwel te kunnen zeggen en naar hier terug te keeren, om bij vrouw en kinderen te arbeiden in een geluk kig vaderland en te leven voor God en Koningin. M. de Redacteur! dank als boven, Uw trouwe abonné CORNEL1S. 0 Essen 1 Juni 1913. Mijnheer de Redacteur. Op ten strijde Waarde Collega's Daar wij hier reeds met spanning zitten te wachten naar den datum van 13 Juni welke als gedenkdag mag beschouwd worden, waarop de zware kamp moet of wordt geleverd, ook naar een tweede herdenkdag op 25 Juni. Deze dagen moeten ieder kun nen geheugen. Op deze dagen wordt ons de ge legenheid gegeven om den Ketting van Dwang te laten springen door

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2