Flick's Cacao w No. 194. Zaterdag 7 Juni 1913. 4e Jaargang. GeAve stel ijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. Krengenslachters. ER IS de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnemeut per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELG1Efr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad# neemt geene verantwoordelijkheid voorden inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ": Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 'cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. O Artikel 174 Strafrecht bepaalt, dit artikel staande in den titel van Mis drijven waardoor de algemeene veilig heid van personen of goederen wo.dt in gevaar gebracht „Hij die waren verkoopt, te koop „aanbiedt, aflevert of uitdeelt, wetende „dat zij voor het leven of de gezond heid schadelijk zijn, en dat schade- „lijk karakter verzwijgende, wordt „gestraft met gevangenisstraf van ten „hoogste vijftien jaren". Wij dachten aan dit artikel, toen ons ter oore kwam het volgende, meermalen voorkomende feit. Het is dit. Het gebeurt dat een mudde (kalfje) sterft. Komt dit voor op den hof van een rechtschapen boer, dan wordt het lijk in den put gestopt, en daarmede uit. Het gebeurt ook, dat het lijk ge kocht wordt, gangbare prijs voor een gulden, met het doel de huid af te stroopen en deze te verkoopen, en dat het vleesch, voor zoolang de honden het lusten, wordt gegeven aan de honden. Tot zoover is alles goed. Maar het gebeurt ook, dat het kreng wordt gekocht door een slager, die dan het krengenvleesch verwerkt tot spijs voor de menschen. Dit laatste nu is niet goed, en deze slager maakt zich schuldig aan het misdrijf'van'artikel 174. Wij vernamen, dat nog niet zoolang geleden een geheel huisgezin als ge volg van het eten van dergelijk vleesch ziek is geworden. Nu wij toch over deze zaak spreken nog een woord er bij. Een werkman van Hulst, die echter reeds 20 jaar woont in Zaandam, kwam korten tijd geleden zijn familie bezoeken. En hij verklaarde aan zijne familieAls in Zaandam werden ver- verkocht de levensmiddelen die hier verkocht worden, zouden hier heel wat lui de gevangenis indraaien. Over de waarheid van dit laatste kunnen wij niet oordeelen, omdat we ons nooit bemoeien met de zaken van het huishouden, maar wat wij wel weten is ditdat in onze streek zoo vele menschen maagziekten hebben. Zou deze algemeene ziekte aan de maag soms het gevolg kunnen zijn van minderwaardige eetwaren en dranken Wij kunnen deze vraag niet beant woorden, maar misschien kan ze wor den beantwoord door de heeren ge- neesheeren. Het is anders wel eene zaak die te denken geeft, dat Hollandsche ambte naren die dus gewoon zijn aan de Hollandsche levensmiddelen, hier kla gen over de levensmiddelen, zoodat er dus toch wel iets van aan moet zijn. Zou het dan toch waar zijn wat wij eens hebben vernomen dat de minderwaardige levensmiddelen, die in Holland en boven de Schelde on verkoopbaar zijn, naar Zeeuwsch- Vlaanderen worden verkocht, omdat daar toch geen controle schijnt te zijn Het dacht ons dat de zaak, die wij hier ter sprake brengen, van voldoend algemeen belang is om er de aandacht op te vestigen. We voegen hier nog bij het vol gende berichtje uit de Midd. Ct Ondeugdelijk vleesch. Te Heemskerk zijn verscheidene families ongesteld geworden na het gebruik van vleeschwaren, die alle van denzelfden slager afkomstig wa ren. Het overschot van het vleesch is in beslag genomen. Het moet reeds uitgemaakt zijn dat het vleesch af komstig was van een koe, die dood in de wei gevonden werd. HET HECHT VAN GEMEENTE VELDWACHTER CORTYURIENDT. —O In Hulst is de vraag gesteld heeft Corlvriendt het r e ch t om verkiezings- billetten, geplakt aan een of meerder stadspoorten, af te trekken Alvorens die vraag te beantwoorden willen we vooraf iets zeggen. Wie een beetje zijn oogen heeft la ten gaan weet, dat, om niet ver uit de buurt te gaan b.v. in Sint-Nicolaas de verschillende partijen, allerlei ver- kiezingsbilletten hadden aangeplakt op de gewone plaatsen, en op schuttin gen, en dat ieder ze daar met rust liet en laat. Zoo gaat het ook in de Hollandsche steden. In de dagen van verkiezing wordt daar zoo niet op gelet, en laat de overheid zoo ieis, geoorloofd of niet geoorloofd oogluikend toe, en als de verkiezing achter den rug is komt de groote schoon maak alles wegdoen. Wat de verschillende partijen wel doen is dit, dat als de een iets heeft aangeplakt, de ander er over plakt, maar afscheuren, foei, dat doet geen fatsoenlijk verkiezingsagent. We gaan natuurlijk uit van de veronderstelling, dat we niet te maken hebben met een billet, dat in strijd is met de openbare orde of goede zeden, want dergelijk billet valt onder de Strafwet, maar uitsluitend met een ge woon verkiezingsbillet, houdende aan beveling van den een of ander. Het aanplakken, noch het afscheuren van een verkie zingsbillet valt onder de algemeene Strafwet. Art. 424 Strafrecht bestraft straatschenderij, doch voor het begrip straatschenderij is noodig, dat ze is gepleegd tegen personen of goederen, waardoor gevaar of nadeel kan worden toegebracht, of met andere woorden, iemand overlast aandoen valt er on der, maar een guitenstreek valt er niet onder. Men kan hieromtrent een heele jurisprudentie vinden onder no 556 van Verwoerts Gerechtelijke en Admi nistratieve politie. Art 447 Strafrecht bestraft alleen het afscheuren enz. van wat is aangeplakt vanwege het bevoegd gezag. Iets anders wordt het, als dergelijke zaak strafbaar is verklaard in eene po- litieverordering, en dit nu is het geval in Hulst. In de politieverordering van Hulst op de Straatpolitie van 12 April 1861 wordt in artikel 8k straf baar verklaard te kladden, schrijven, of krassen op de gemeente of eens anders eigendommen, en in art. 8n wordt strafbaar verklaard zonder ver gunning van den Burgemeester be kendmakingen in het openbaar om te roepen of aan te plakken, of gebruik te maken van de plaatsen waar, van wege de gemeente, de gewoonlijke afkondigingen en aanplakkingen ge schieden, dan door de daartoe bij de wet bevoegden. Onze conclusie is dus deze 1. Ieder, dus ook .een politieman mag straffeloos, afscheuren of onlees baar maken een verkiezingsbillet, maar dit te doen als verkiezingagent is niet fatsoenlijk, 2. Aanplakken in Hulst van een ver kiezingsbillet zonder vergunning van den burgemeester, is strafbaar, 3. de gemeenteveldw. Cordtvriendt heeft het recht, en, als hij daartoe last krijgt door of vanwege den burgemees ter, heeft zelfs den plicht, om wat in het geheim is aangeplakt te verwijde ren. Wij brengen dit alles te sprake, omdat ons ter oore is gekomen dat er de vorige week een vreemd billet was aangeplakt aan de Gentsche poort te Hulst met voor inhoud, dat een bisschop aan van Dalsum eene geld som aanbiedt als hij zijn mond wil houden, maar deze weigert het geld te ontvangen. Wij zeggen dit: dat wij zei ven van dergelijke dingen niet gediend zijn, dat wij ze ten strengste afkeuren, dat wij zeiven arbeiden en strijden met open vizier in het volle daglicht. Wie ons wil helpen hij toone dit door zijn stembillet, en wie ons in de ver- kiezingaclie wil helpen, hij kome daar eerlijk voor uit, en anders hebben wij liever dat hij thuis blijft. Wij herinneren aan twee zaken 1. In de verkiezingactie van 12 jaar terug werd gewerkt met billetten van Jesuit en giftbeker en dolk, en die werden zoogenaamd verspreid op naam van den heer mr. v. Deinse. Maar de heer van Deinse wist er niets van, en later is uitgekomen, dat de verspreiding was geschied door de politieke vijanden van hem, dezelfden die nu bekend staan onder den naam van de fijne kliek. 2. In de verkiezingsactie Statenver kiezing 1910 werd verspreid een so cialistisch schendblaadje uit Gent ui terlijk voor doel om een verkiezings blad te zijn voor de heeien van Dïx- hoorn, Wortman en van Dalsum, dat op de twee laatste bladzijden niets anders bevatte dan vuil venijn tegen katholieke priesters en welke versprei ding alleen geschiedde in de Katho lieke gemeenten. Omdat met die ver spreiding een dag te vroeg was be gonnen, kon er nog tegen worden ingegaan en later kwam uit, dat het zullen verspreid worden reeds te voren bekend was op de drukkerij van de vrome Zelandia, doordat daar reeds strooibilletten ge reed lagen om de kiezers opmerkzaam te maken op dat schendblad. Wij maken er onze lezers opmerk zaam op, en verzoeken hen ook hunne vrienden en bekenden er opmerkzaam op te maken dat strooibillet ten of verkiezingsbilletten die niet ais bekend z ij nonder- te e k e n d, of die niet aange ven dat ze z ij n.gedrukt op de drukker ij Cu ij Ie, niet van ons noch van het verkie zingscomité Volkswil af komstig z ij n. Mochten er op de een of andere ge meente plaatselijke strooibilletten wor den verspreid tegen de candidaten Volkswil, dan wordt verzocht dat de een of ander daaivan dadelijk een exemplaar zendt aan een van de be stuursleden van Vriendenkring te Hulst of aan de drukkerij van de Volkswil te Hulst. Waar onze tegenpartij werkt door LL JÜJJi.1 U ^lUUUJiVlJ UiiUilU JL/JUJLJJAl; UI zelf zwijgen en doodzwijgen en ieder weet, dat zij toch niet stil zit, daar ook kan men verwachten, dat zij voornemens is te werken met valsche trok ken. Daarom moet ieder, die in han den krijgt een bewijs van het valsche werk daarvan dadelijk bericht geven aan gezegd Comité Volkswil. DE HEEREN FRUJTIER, DIELEMAN EN SCHETS VOLGENS ZELANDIA. 0 Wij hebben gelezen Zelandia van 31 Mei. Daarin worden die drie heeren be sproken Zelandia heeft nagegaan de hande lingen der Tweede Kamer, om daar uit te kunnen zien, wat de heer.Fruij- tier heeft gedaan voor Zeeuwsch- Vlaanderen. En uit dit nagaan blijkt dan, dat de heer Fruijtier is geweest een buiten gewoon verdienstel ij k Ka merlid, met conclusie, dat de kie zers door dankbaarheid ver plicht zijn als één man hun stem uit te brengen op den heer Fruijtier. De heer Fruijtier werd besproken onder den titel van „De candidaat van Hon- tenisse. De heer Dieleman wordt besproken onder den titel van „De candidaat voor Oostburg." Ook de heer Dieleman blijkt te zijn een man van buitengewone verdien sten, en die nooit heeft verloochend de liefde voor zijn geboortegrond, om dan te komen tot deze conclusie, dat uit alles duidelijk blijkt dat de Christelijke partijen in het district Oostburg een uitstekende keuze hebben gedaan, en daarom twijfelt Zelandia niet, of alle kiezers uit het i district zullen als één man hun stem uitbrengen op den heer Dieleman. Pastoor Schets van St. Jansteen heeft gevierd zijn 50 jarig priester feest, en werd wegens deze gelegen heid door de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Pastoor Schets heeft zooveel gedaan voor de godsdienstige opvoedig der jeugd, 500 kinderen en honderden parochianen gingen voor hem ter Communie om daarmede God te danken voor hetgeen pastoor Schets voor de parochie en voor de opvoeding hunner kinderen heeft ge daan gedurende de 30 jaar waarin hij in die parochie werkzaam was, en ook vele armen naderden tot de H. Tafel voor den Jubilaris, in wien zij weten, dat zij een vriend hebben, die dennoodweet te lenigen. Wij hebben dit alles uit Zelandia overgenomen, omdat wij gaarne geven het hoor en wederhoor, en ook, om dat misschien niet ieder weet, welke groote verplichtingen onze bevolking heeft aan die drie heeren, en welke groote verwachtingen onze bevolking nog op hen mag bouwen. Daarom hebben we enkele woorden onder streept. En als er soms slechte menschen moch'en zijn die zouden durven zeggen „ik ken die heeren reeds zoolang maar heb toch persoonlijk niet dienzelfden indruk ontvangen", dan moet ieder fatsoenlijk mensch dien twijfelaar den mond stoppen door te zeggen „Maar Zelandia zegt het toch 1" En Zelandia liegt nooit en misleidt nooit, zelfs niet in dagen van ver kiezingen. Gemaskerd Yederland. O ln Onze Courant orgaan voor Rij zenburg en Omstreken staat in een hoofdartikel „Arm Nederland", waarin wordt gehandeld over het weinig aan trekkelijk karakter van den tegenwoor- digen politieken strijd Er. nu voor mij, en ik hoop voor velen, het weerzinwekkende, dat er altijd wordt gesold met de meest verheven godsdienstige ge voelens, met de meest supérieure menschelijke deugden, terwijl het in de praktijk zoo geheel anders toegaat, en men draait en ver draait zooals 't in de kraam nu en dan te pas komt. En dat masker, dat is 't nu wat ik zoozeer' verfoei En verder Ik heb van jongs af aan, èn in den predikant, èn in den priester een persoon meenen te zien, wiens arbeid het is, om ons lee- ken iets te doen gevoelen van de goddelijke openbaring, waarmede zij door hun studie, zooveel meer in aanraking komen dan de ge wone mensch... maar tegenwoor dig.... Het is mij niet mogelijk den predikant nog in dat licht te zien. Dit is nu eens niet van ons. Men ziet dus, dat er meerderen zijn, die een afkeer krijgen van de misvorming tot politiekers van de geestelijken.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 1