Opgericht te Axel Marktberichten* Advertentiën* Van alles wat. G. L. JANSEN tweeden en derden EEN UITGEBREIDE HANDEL Drogerijen - - - - Verfwaren F. Dieleman - Axel, ongeloovig is stemt links. „Een afgevaardigde in de Bel gische Kamer heeft gezegd alles wat canaille is, stemt links. Het is een feit, dat dit soort menschen bij links denken te komen, waar zij komen willen." Dusfeitelijk heeft de heer baron gesproken dat, al wie niet stemt Rechts, dat is dan in den gedachten- gang niet stemt voor de Coalitiepar tijen, is canaille, wat voor de distric ten Oostburg en Hontenisse wil zeg gen al wie niet stemt voor den heer mr. P. Dieleman of voor den heer Fruijtier, is canaille. We moesten, dit lezende, onwille keurig denken aan het woord „neem al hét uitvaagsel van 20 gemeenten", maar we dachten ook aan iets anders, en wel dit. Wij kennen eene zekere heer baron van Wijnbergen, die eigenaar is van eene boerderij te Driel gemeente He- teren, gelegen in het kamerdistrict Eist, en waarvan indertijd pachter was een zekere R. Buiting. Toen deze Buiting pachter werd, was de grond uitgeput, uitgemoord mag men wel zeggen, door een vorigen pachter. Deze Buiting bracht, door deskundig boeren en door veel zorg te besteden aan grondverbetering, den uitgeputten grond weder terug in een vruchtbaren toestand. Toen de pachttijd om was erkenden eigenaar en pachter, dat de pachtwaarde was gestegen, en ver langde de eigenaar verhooging van pacht gelijk aan den intrest van de waarde vermeerdering. De pachter Buiting wilde wel meer pacht geven, maar om van zijn eigen kapitaal, aan gewend voor de grondverbetering, in plaats van rente te trekken, volle rente te geven, was hem wat te machtig, waarom hij geen nieuw pacht- contract wenschte aan te gaan en er een nieuwe pachter kv/am. Wij verna men deze geschiedenis in den trein, toen we voor eenige jaren over Ober- hausen-Emmerik reisden naar Arnhem om de vergadering daar bij te wonen wegens de kwestie der Christelijke For mule in zake de Centrale Raiffeissen- bank te Utrecht, en omdat wij persoon lijk de partijen kenden schonken we aandacht aan ae zaak. Nu vragen we verondersteld eens dat deze R. Buiting kiezer zou zijn in Eist en verondersteld eens, dat deze Buiting niet voor baron van Wijnber gen den candidaat van Rechts al daar zou stemmen, valt dan deze Buiting ook onder het begrip Canaille Het zou een misschien leuke vraag zijn, als deze eens aan den grooten katholieken propagandist baron van Wijnbergen ter beantwoording werd voorgehouden. De Volkswil bepaalt in artikel 9 van hare grondregelen„zij vraagt van hem, die het goede wil door an deren, het eigen voorbeeld." Het zou misschien ook wel eens aardig zijn als aan dezen grootpropagandist voor Rechts en boerenvriend werd gevraagd, hoe of zijn heer vader denkt over dat artikel 9. De lezing van den lieer Wiesing bij de Kort te Hulst op 18 Mei was zeer druk bezocht. Hij wilde niet spre ken voor een partij, maar behandelen twee punten, en hij kwam hier in Hulst, omdat hij de streek ker-t, zijne vrouw van deze streek afkomstig is, en Hontenisse met Druten het district is van Rechts welks afgevaardige zich niet doet hooren. De eerste zaak die hij besprak was de muntkwestie. Na 1870 kwam er een landbouwcrisis na den Fransch-Duit- schen oorlog, en hij heeft bestudeerd de oorzaken van dezen landbouwcri sis. En hij is gekomen tot deze conclu sie dat onze landbouwcrisis voor oor zaak heeft gehad onze Muntwet, dus voor oorzaak heeft de schuld van de Staten-generaal, die zich heeft laten beinvloeden door de belangen van den groothandel, van het grootkapitaal. Hij zeide dat stelselmatig de studie van het Muntstelsel wordt nagelaten, of wel gezegd dat die zoo moeilijk is. Spreker verwacht een nieuwe land bouwcrisis, en wel als gevolg van de zaken in China. Als voorbeeld stelde hij ditChina is een land van 350 a 400 millioen zielen, en zij drinken thee, geen koffie. Verondersteld, dat zij allen koffie gaan drinken en niet meer thee, dan wordt de koffie duur en de thee goedkoop. Zoo is het ook met de Munt. China heeft nu den zilveren standaard, China kan krijgen een leening van 300 millioen, maar moet invoeren den gouden standaard. Wat zal gebeuren als China aanvaardt den gouden standaard Dat het goud duur wordt, dat men voor dezelfde hoeveelheid goud meer kan verkrijgen, en nu is dit minder voor de producten van nijverheid op de vrije markt omdat die als 't ware onbeperkt zijn maar niet voor die van den landbouw, omdat deze beperkt zijn. En het eindgevolg is, dat de invloed zich doet gelden op de beperkte voortbrengst, op den landbouw. De landbouwer zal min der geld verkrijgen voor zijne produc ten, maar de pachten en arbeidsloo- nen zullen niet dalen. Spreker meent, dat onze Minister Kolkman loopt aan den leiband van den president der Nederlandsche Bank, hij is niet tegen eenige bepaalde Mi nisters, maar acht Minister Kolkman om die reden gevaarlijk voor den Nederlandschen landbouw, omdat hij zich er niet tegen zal verzetten als het goud duurder wordt. De tweede zaak is, dat hij den godsdienst niet wil vermengd zien met de politiek, en acht dit bizonder gevaarlijk voor ons Indië, waarin hij in vele ambtrn is werkzaam geweest en dat hij goed kent. Spreker zeide, dat professor Groene- wegen naar Amerika ging, en hij dacht, dat Amerika is het land van den dollar waar door den dollargeest geen idealen zouden zijn. Maar hoe bleek het geheel anders. Als die prof. daar vertelde, dat in Nederland de politieke partijen waren ingedeeld naar het kerkgeloof, wat zij in Amerika eerst niet willen aannemen als ongeloofelijk, antwoorden de be minnelijke Amerikanen O, dat lieve, kleine Holland In Indië nu wil de Gouverneur Generaal Idenburg, in uitvoering van den geest der Coalitie, het Mahome- daansche volk door staatsmaatregelen, zooalsverbod Zondagmarkten (en de Mahomedaan kent geen Zondag), door scholen, den Mahomedaan maken tot christen, maar spreker acht het veel minder mogelijk om de 70.000 Joden in Amsterdam tol Christenen te maken als den Mahomedaan De Roomsche geestelijkheid begrijpt wel deze on mogelijkheid, maar de protestantsche geestelijkheid niet. Het gevolg van dat pogen van G. G. 'Idenburg is reeds, dat de. Maho- medaansche Javaan die eigentlijk godsdienstig onverschillig is, wakker wordt en zijn fanatisme wordt opge wekt, eu ijverig wordt in het op Vrijdag bezoeken van de Moskee, dat er reeds is ontstaan de Sarikat Islam, wat men in Holland zou noemen de Protestantenbond. Maar de laatste is erg tam, doch als de Mahomedaan voor zijn geloof gaat opkomen en ons Indië heeft 34 millioen Mahome- danen dan loopt ons Indië voor Nederland gevaar als men den weg gaat inslaan tot bekeering van den Mahomedaan met staatsmiddelen. Spreker zou wenschen, dat Honte nisse iemand kiest, die de Muntkwes tie durft te bestudeeren en wil inzien het gevaar dat Nederland in Indië dreigt door de praktijk van het poli tiek in den godsdienst ook daar. Dhr. van Dalsum zegt den spreker, wiens lezing meermalen door applaus was onderbroken, dank uit naam van de vergadering, en verklaart: dat hij voor zich gaarne van spreker zal ontvangen zijn werk „Een dreigend Muntgevaar," en dan de resultaten, zijner studie zal bekend maken in de Volkswii, waardoor de taak in breede kringen gekend wordt, en dat hij persoonlijk heeft getoond, en daarvoor zelfs heeft geleden, dat hij staat op sprekers standpunt van geen godsdienstpropaganda door den staat. Hij herinnerde aan het woord van Christus, gesproken niet tot den burgerlijken Staat maar tot de Apos telen, dus tot de kerkgaat en on derwijst alle volkeren, en leert hen alles houden wat Ik» u bevolen heb. de Hel. Eon tweede tweotal spreuken. Wie stemt op liberalen gaat naar Zelandia 21 Mei 1913. Wie stemt op den heer mr. Dieleman gaat naar den Hemel. Pater Ermann te Ter Neuzen (de deugd in het midden). Het feuilleton. Wij geven aan onze lezers in over weging om het feuilleton (3 5 4 weken) te bewaren. Het bevat gegevens en gedachten, hoewel alles zoo beknopt mogelijk, voldoende voor menige courant om ze uit te werken zoolang die krant bestaat. Gemeenteraad van Hulst. Dinsdag 20 Mei 1913 om 9 uur. Voorz. de burgeni. van Waesberghe. In deze zitting werden gekozen de leden voor de stembureaux, en wel voor de Kamer dhr. Verwilghen en Fricot, plaatsvervangers dhr. Borm en de Paepe, pl. voorz. dhr. Wauters voor de Staten dhh. Fassaert en van de Walle, plaatsvervangers dhr. de Paepe en Borm, 4e lid dhr. Fruijtier en pl. dhr. Verwilghen, pl. voorz. dhr. Wauters voor den Gemeenteraad dhr. van Dalsum en Burm, pl. dhr. Borm en van de Walle, 4e lid dhr. de Paepe, pl. dhr. Fricot, pl. voorz. dhr. van Dalsum. Aan de firma Ls. van Waesberghe- Janssens wordt tot wederopzegging verleend vergunning tot het maken van afvoer naar de stadswal. Er zal voor de 3e maal een onder wijzer worden opgeroepen, nu op f600 en f200 voor akte Fransch. Dhr. de Paepe wilde gaarne weten hoe het zit met het kanaalplan Hulst- Axel. De Voorz. deelt mede, dat de bewering, alsof Schuttevaer zich er voor interesseert, niet waar is volgens inlichting ingewonnen indertijd door dhr. Hombach. En dat de Minister zich er niet mede inlaat, zoolang be langhebbenden zeiven .niet komen met een uitgewerkt plan plus begrooting plus opgaaf van wat de belangheb benden er zeiven voor over hebben. De Voorz. denkt dan ook, dat er niets van komt. Dhr. Fassaert wilde weten, hoever het staat met wat indertijd Gemeen tebelang vroeg om staangeld te heffen op de kermis. De voorz. deelt mede, dat B. en W. nog niet zijn kunnen komen tot een voorstel, dat Gemeen tebelang toen geen rechtspersoonlijk heid had en op dit verzoek dus eigentlijk niet kon worden ingegaan. Dhr. Fassaert sprak dan van afschaf fen voorjaarskermis en daartegen de najaarskermis vergrooten en dan voor deze hc-ffen staangeld, ook voor orgels en cafechantants, waarop de voorz. opmerkt, dat het dan wordt een be lasting op publieke vermakelijkheden, die zeer moeilijk is uit te voeren. Geen tegenspraak van baron van Wijubergen. Wij lezen in het Nieuwe Dagblad, het z.g. volksorgaan van de Maas bode, dat baron van Wijnbergen te Leiden niet heeft gezegd, dat al wat links stemt canaille is, doch alleen, dat het canaille zeker links stemt. Wij achten dit geen tegenspraak, maar, gezien den f e t e 1 ij k e n toestand in Nederland, een bevestiging. Wij verwijzen alleen maar naar de woorden van „al het uitvaagsel" waar mede ons volk hier wordt aangeduid, en feitelijk dit alleen, omdat het niet gedwee stemt voor de coalitiecandi- daten maar zijn eigen verstand volgt. Wij zouden omgekeerd kunnen vragen bestaat er geen grootere er gernis dan deze, den godsdienst te stellen in dienst van wereldlijke doel einden en partijbelangen Want deze daad doodt het geloof zelf in zijn wezen, waarom zij dan ook is een daad om stelselmatig te komen tot ongeloof, wat in het dekenaat Hulst door de geheele Katholieke bevolking wordt ingezien die openlijk en in de huisgezinnen bespreekt en betreurt: dat onze geestelijkheid geen geloof meer heeft. Ossenisse. Mijn broeder Ari- aan en ik hebben onze ronde gedaan om te zien wat mis standen er hier bestaan. Ten lste zagen wij een hofstede van den brouwer Dumoleyo die hij zelf beboert, ten 2de in Em- mapolder Wissen van IJsebaert, te 3de land van den heer Rompu en nog veel meer landen waar boerenzoons met gezin goed op zouden kunnen bestaan, dat ze nu naar Amerika of Frank rijk moeten gaan is dat naaste liefde Neen en zulke eigen belangers, die anders even goed rijk kunnen leven, zijn ons geen stem waardig f 0.10 Amsterdam. Voor het verkie zingfonds - 2.50 Vorige lijst - 116.75 Totaal f 119.35 Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur. Ik zijn niet gewend van in een courant te schrijven, en rechtuit gezegd daar heb ik geen verstand van ook. Maar nou wil ik het toch eens pro- beeren, ais gij mij daarvoor een klein plaatsje wilt afstaan in ou korant, dan zij je bij voorbaat bedankt. Ik heb in „de Volkswil gelezen dat het den 13 Juni stemming is voor de Provinciale Staten, en dat wij moeten zorgen dat onze drie volkswilcandi- daten op dien dag gekozen worden. Zoo en ik er over gedacht, en daarom een enkel woord aan mijn mede-kie zers. Ik denk dat er wel niemand aan zal twijfelen of onze candidaten zullen door de fijne partij wel in slecht dag licht worden gesteld, vooral dhr. van Dixhoorn zal wel de slechtste zijn om dat hij liberaal is, de andere zullen niet goed zijn omdat 't Volkswilmannen zijn. Let maar eens op. Zij zullen ons wel trachten wijs te maken dat, als gij op een liberaal durft te stemmen, dat gij een doodzonde doet. Dat gij daardoor zoudt medewerken aan de uitroeiing van onzen godsdienst, zou medewer ken tot het verbannen van klooster lingen en aan de afschaffing van roomsche scholen, en nog veel meer. Maar laat ze praten, en bedenk, dat het niet gaat, of den candidaat roomsch, protestant, jood, of liberaal is, het gaat nu om het dwangstelsel uit te roeien, om de macht te breken van de z. g. kl.... En daarvoor moeten wij stemmen de heeren Buijsse, van Dixhoorn, en Kramer. Gaan wij nu eens een beetje terug en zien wij eens hoe zij destijds hebben ge handelt met den heer Kramer een man echt katholiek, op wiens naam r.og niemand een smet heeft durven werpen, en toch werd hij ver acht en verstootenjvan zijn eigen ge- loofsgenooten, ja zelfs door onze gees telijkheid. En mr. Dieleman al is hij protestant en misschien minder goe den naam, werdt door de geestelijk heid aanbevolen en mocht gaan di- neeren op de pastorie. Wanneer men dat bedenkt is men dan niet overtuigd dat het bij onze fijne katholieken om niets anders te doen is, dan om hun vriendjes op het kussen te houden, of zij een goeden naam hebben of niet. Welnu, laten wij ons geen schrik aan jagen door al dat gezever dat wij te wachten zijn, maar stemmen wij op 13 Juni onze candidaten de heeren Buijsse, van Dixhoorn, Kramer en Hombach met groote meerderheid in Prov. de Staten, overtuigd als wij zijn, dat het mannen zijn voor het volk, mannen die zich niet te groot achten, gerekend te worden bij hel uitvaagsel der maatschappij. Een kiezer uit het land van Hulst. Mijnheer de Redacteur Een paar dagen geleden kwam mij De Volkswil van 3 Mei in handen, waarin door u onder „Van alles wat" iets was overgenomen uit Het Han delsblad over Kikvorscben. De inhoud van het bedoelde stukje was in het kort deze Het is zeker te betreuren, dat de kikvorschen, die in Zeeuwsch-Vlaan- deren bij duizenden worden wegge vangen, op zoo afschuwelijke wijze doodgemarteld worden. Maar als men ze op een beetje fatsoenlijker wijze af maakte, zou er niets tegen zijn, want deze zijn volstrekt niet nuttig, zooals sommigen meenen. Het zijn n. 1. groene of waterkikvorschen, die vc-ei vischkuit eten en dus schadelijk zijn voor de zoetwatervisscherij. Het is wel wat Iaat, M de R, maar ter wille van de waarheid, ter wille van den landbouw en niet het minst ter wille van de schandelijk gemar telde diertles zou ik toch gaarne in uw blad nog even meedeelen, dat het niet waar is, dat men in Zeeland groene kikkers wegvangt. De vangst zou dan trouwens niet groot zijn, want de groene kikvorsch, komt betrekkelijk weinig voor en begeeft zich maar zel den buiten het water. Neen, het zijn wel degelijk de bruine of landkik- vorschen, waarop men jacht maakt en dit zijn hoogst nuttige dieren, die zich bijna uitsluitend voeden met slakken. De Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw moest zich nog eens tot het ministerie wenden, en zich dan niet met een kluitje in het riet laten sturen. A, 17 Mei 1913. v. W. WEGENS PLAATSGEBREK zijn verschillende stukken, ook van Vrije Woord, zelfs reeds gezette, ver schoven tot de volgende week. De melk wordt in een dunne laag uitgespreiddoor middel van een trommel, die met groote snelheid rond draait, wordt de melk van de ééne trog naar een ander overgebracht. Als de melk in deze trommel is wordt zij blootgesteld aan ultra-violette stralen. Dan wordt zij van de tweede trog door een tweede trommel naar een steriele flesch gevoerd. Een kwiklamp levert de ultra-violette-stralen. Door deze behandeling word het aantal bacteriën belangrijk verminderd. In dien echter de behandeling te lang duurt krijgtgde melk een onaangename smaak, die haar ongesckikt voor de markt maakt' Postkantoor te Halst. Met ingang van 2 Juni a.s. wordt het Post- en Telegraafkantoor alhier opengesteld van 7% voorm. tot 8 uur's avonds voor den postdienst, en van 8 uur tot 8 uur 's avonds voor den telegraaf en telefoondienst. STAATSLOTERIJ. No. 2151 een prijs van 1000 gulden. 5234 1000 6692 1000 902 1000 500 1000 4948 1000 13186 1000 13205 1000 10366 1000 9388 1000 4994 1000 8889 1000 20891 1000 Huist, 19 Mei. Per 100 K.G. Tarwe f 9,75 a f 10,15, Rogge f 7,00 af 7,75, Wintergerst f 10,00a f 10,25,Zomergerst f 10,00 a f 10,00. Haver f 5,00 a f 9,50, Erwten f9,00 a f 10,50, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f 10,00 a f 00,00 Witteboonen f 13,00 a f 13, Bruineboonen f 10,00 a f 10,50, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f 11,00 a f 12,00, Aardappels f 1,80 a f 1.90 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. IV! O Melk gesteriliseerd door ultra-violette stra en. Te Washington heeft men proefne mingen gedaan omtrent het sterilisee- ren melk door ultra-violette stralen. o— Komt en hoort, wat daarover zal gesproken worden door den heer van ROTTERDAM. Hij zal spreken, naar aanleiding van Spreuken 29 vers 7„De rechtvaar dige neemt kennis van de rechtzaak der armen." Te Sas van Gent, Maandag 26 Mei, 's avonds 8 ure, bij den heer ARNAUDS (HÖtel Rotterdam). Te Philippine, Donderdag 29 Mei, 's avonds half acht ure, bij den heer G. A. VOERMAN (haven). Te Westdorp e, Zaterdag 31 Mei, 's avonds 7 ure, bij den heer P. SOETHAERT. Het kantoor der ^3e§|» erven Mr. J. G. VAN DEIN SE in de Steen straat te Hulst, zal den l Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot een uur. Nienwslraat bij hel Stalion in en - met aanverwante artikelen. 11.11. TIMHERLIEUEV, WAGEMUIERS E\ SCHILDERS FLIAk RABAT Vraagt offerte Aanbevelend

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3