op bepaalde ijzerverbindingen in het bloed werken. Tenslotte nam hij proeven met werklieden, welke hij de eene week aan een electromotor en de volgende week aan een, in de buitenlucht opgesteld toestel liet werken Hem bleek nu dat vooral de eetlust en de slaap in het laatste geval achteruit giogen Ten slotte heeft hij een geneeswijze uitgevon den, welke hoofdzakelijk daarin be staat, dat zwakke personen dagelijks eenige uren in de nabijheid van electricileitsbronnen in beweging zijn o— Volgens een bericht van het Op voedingsbureau der Yereeuigde Sta ten heeft men te Ma Comb City (Missouri) eeu nieuwe paedogogische proefneming gedaan. Er is een overeenkomst getroffen tusschen de school-autoriteiten en de Illinois Central Rairload, waarbij jongens den eenen dag in de de spoor-werk- plaatsen werken en den anderen dag de school bezoeken. In de werkplaatsen worden de jongens „student-apprentices* genoemd en zij hebben een minimumloon van 12 (30 cent ÏT.) per uur. Op deze manier betalen de jongens niet al leen zelf hun schoolgeld, maar zij leeren ook een handwerk. De winter voor dieren. In ons land heeft de afgeloopen winter zich alseen buitengewoon zacht doen kennen. Nauwelijks zijn de grach ten en vaarten met een dun vlies be dekt geweest, en het sneeuwvermaak was ons niet meer dan een dag ge gund. In andere deelen van Europa heeft men daarentegen bijzonder stren ge kou gevoe'd, en was de aarde met een dikk sneeuwlaag bedekt. In Noor wegen heeft een weeklangalle spoor wegverkeer stopgestaan. De treinen waren ingesneeuwd. Men heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om ze te verven. De menschen konden al leen door een raam op de eerste ver dieping hun woning verlaten. In Oost Europa, met name op de oorlogster reinen deden zich ook de sneeuwhin- dernissen voelen. In Duitschland viel eveneens over vloedig veel sneeuw. Vooral in Beyeren kregen de dieren gebrek aan voedsel. Op de uitgestrekte domeinen van Bad Kreutz, die aan de Beyersche kroon behooren, en bekend zijn om het groote aantal herten, daar zouden deze dieren zeker in aantal sterk geslonken zijn, wanneer men niet had ingegrepen. Naar eenvoudige kooien, in het midden der bosschen werd iederen dag versch voedsel gebracht. Aan deze maatregel heeft men het te danken, dat de dichte hertgelederen niet gedund zijn en Bad Kreutz zijn trots behield. o— YeramTriug vau lichaamslengte. De lichaamslengte van den mensch verandert met elk tijdstip van den dag. Na de nachtrust is de mensch het langst, dan vermindert de lengte met het uur tot tusschen 5 en 6 uur n. m het minimum bereikt is om verder ge lijk te blijven. De afname bedraag 1 a 2 cM. Als men gewoon is in de mid daguren rust te nemen, komt het maxi mum van 's morgens. Bij menschen, die zich lichamelijk zwaar inspannen, kan het verschil in lengte per dag wel 6 cM. bedragen. Volgens het popu- lair-wetenschappelijke tijdschrift „Hyg" is dit verschijnsel toe te schrijven aan verschillende oorzaken o. a. het sa mendrukken van het kraakbeen tus schen twee wervels, o Een nieuwe groente. Iedereen kent de hoog-opgeschoten zonnebloemen, die overal, en op iedere grondsoort kunnen groeien. Waar de plant eenmaal vasten voet heeft, laat zij zich niet gemakkelijk uitroeien. Nu heeft onze inheemsche zonnebloem een familielid, de echte Helianthus, die sedert eenige tijd uit Amerika in Eu ropa ingevoerd is en die een groote toekomst als voederplant en groente schijnt te hebben. In vele landbouw ondernemingen zijn gunstige resulta ten verkregen. De plant levert per H. A. 10,000 a 30,000 K. G. groenvoer, dat 17% protieïne bevat en daarmee alle inheemsche voederplanten overtreft. Eèn plant levert ongeveer '200 wortel knollen, die volgens de analyse van den chemicus Dr. Koch 100 voedings eenheden meer bezitten dan groene erwten en als asperges maken. Het groen der plant is door de hooge voe dingswaarde een uitstekend veevoeder, terwijl de bloemen zeer honigrijk zijn. Van Helianthusmeel kan men brood bereiden. o Het zioleleleveu der lagere dieren. Een zoöloog zal het opschrift verkeerd verstaankikvorschen rekent hij riiet tot de lagere dierenze staan in zijn oogen al heel hoog, immers ver van den onderstelden grondvorm der die ren. Doch voor den leek, die de fauna als het ware van boven af, van den kant der zoogdieren beziet, staat de kwek kende kwaker laag. Het beestje ont leent echter, evenals sommige rnen- schensoorten, eenige beteekenis aan zijn menigvuldigheid. Haast overal kan men zonder moeite kikkers vangen en ze dan gebruiken voor proefnemingen, enz. De meerdere bekendheid, die zijne qualiteiten daardoor verwierven, strekt niet tot verhooging zijner reputatie. Met name zijn zieleleven is het treurig gesteld. Hij heeft niet zooveel benul, dat hij een eetbaar dier onder alle om standigheden ophapt, of ook alleen maar wanneer hij honger heeft. De kikvorsch snapt eenvoudig zijn jacht wild als hij het ziet bewegen, dus zui ver van reflex, niet ais daad van oor deel. Mist hij een wormpje, en blijft het dan eenig oogenblikken onbeweeg lijk liggen, dan hapt hij niet voor de tweede keer. Echter vond Schocffer onlangs, dat toch een begin van oordeelvelling bij het beest aanwezig is. Hij hield een kikvorsch een regenworm voor, die met een electrische batterij in verbinding stond, zoodat het dier een slag kreeg, toen hij er naar hapte. Hij slikte den regenworm in, doch raakte toen zeven dagen lang geen regenworm aan terwijl hij meel- wormen, waarhij geen slechte onder vinding van had, zonder aarzelen op- hapte. o Onder bescherming van den koning van Italië is een comité opgericht om hulde te bewijzen aan den astronoom Schiaparelli, gestorven in 1910 te Milaan. Te Savigliano, waar hij in 1835 geboren werd, zal een momument op gericht worden. Aan het Palazzo Brera, waar hij zijn voornaamste ontdekkin gen deed, zal men een gedenksteen aanbrengen en als -de middelen het toelaten wordt er een wetenschappe lijk instituut opgericht. Schiaparelli heeft zich vooral bekend gemaakt door zijn studiën van de pla neet Mars en zijn zonderlinge kanalen. o— Een anti-muskieten plant. Een groot aantal planten trekken de insecten tot zich. Maar er zijn ook die de insecten afschrikken. In het „Archiv für Tropenhygiëne" deelt de Engelsche officier Larymore mede, dat hij een plant heeft ontdekt die mus kieten verdrijft. Het tot de lipbloemen behoorende ocymum viride, schijnt inderdaad anti-muskitische eigenschap pen te bezitten. Men kan tenminste proefnemen met het aankweken van ocymum. o Een nieuw slot. In deze tijden van hoteldieverij is het een niet overbodige veiligheidsmaatre gel, om de kamerdeur zorgvuldig te sluiten. De gewone sleutelmethode is vrij ondoelmatig, omdat een simpele looper dan al voldoende is om de deur te openen. Grendels zijn niet altijd aanwezig en dan nog vaak in gesloten toestand De nieuwe uilvinding die met den naam „Lutetia" bestempeld is, kan veel practisch nut hebben. Ze bestaat uit een rond ijzeren staafje, om welks lengte as een spiraalvormige' gleuf is gevijld. Daaromheen bevindt zich een breeden ring. De staaf in de kier, die altijd deurpost en deur bestaat, tus schen ingeschroefd, terwijl de ring vormige plaat er omheen, belet, dat men van buiten af kan wat de deur doet klemmen. —o Het dagboek van Kapitein Scott. De meeste menschen begrijpen niet wat er toch aan de Pool te zoeken is. De oneindige ijsvelden met hun min der dan arme fauna en vegetalie, de vormlooze landen, ineenvloeiend met de bevroren zee schijnen zoo geheel niets te bieden van hetgeen andere onbekende gewesten voor ontdekkings reizigers aantrekkelijk maakt, dat men geneigd is in de levensgevaarlijke sleeptochten naar de polen niets dan roekelooze sport te zien. En was het nu de Noordpool alleen, die zoo dicht bij ons werelddeel ligt, en door Groen land wel haast met Amerika samen hangt doch ook de verre, in de Oce aan verloren Zuidpool wordt, achter zijn banieren opgezocht. Wat kan dat voor nut hebben? Het is wellicht de schuld derpool- onderzoekers zelf dat het publiek zoo denkt. Uitsluitend hebben ze het willen interresseeren, door het avontuurlijk element, hunner expedities; te weinig hebben ze medegedeeld om de we tenschappelijke waarde eivan. Toch is die zeer groot. De groepeering, vorm en onderlinge verhouding der wereld- deelen is in vroegere geologische pe riode anders geweest dan nu. Gedu rende bijna het geheel ons onbekende deel van de geschiedenis der aarde bestond van Europa slechts een deel, dat nu een met het toen veel kleinere Azië samenhing, dan weer met een groot werelddeel. Atlantis genoemd. Dat Atlantis omvatte een groot stuk van Noord-Amerika, Groenland en de hedendaagsche poolgewesten, die toen een ander klimaat hadden. Tegenover deze drie continenten lag in 'tZuiden, door een smalle zee er van geschei den, het onmetelijke Gondwanaland Zuid-Amerika Afrika, Zuid-Azië en Australië, met benevens de stukken Atlantische en Indische-Oceaan die er nu tusschen liggen. Voor de studie van de klimatolo gische verhouding, en de verbreiding van planten en dieren in den voortijd, en met -het oog op de conclusie's die daaruit voor het heden en de toekomst te trekken zijn, zouden wij nu graag de geschiedenis van de geheele aarde kennen, ook die van het geheimzin nige Zuidland, dat evenals de Noord pool, een ander klimaat kan gehad hebben. Wij mogen er .overblijfselen verwachten van toestanden, die elders reeds lang door herhaalde veranderin gen onkenbaar zijn geworden. Eigen lijk is er dus* geen onbekend gewest, dat zoo mijsterieuse geheimen belooft te ontsluieren als de Zuidpool Bijzonder welkom is dus het bericht dat de weduwe van "den onlangs om gekomen kapitein- Scott zijn dagboek geheel en ongeschonden in haar bezit heeft. Het zal weldra uitgegeven wor den, enkele gedeelten verschijnen reeds te voren in een Engelsch Tijdschrift. o— Automobolisme in Spanje. In Spanje zijn in het geheel 5816 automobielen, waaronder dus alle ca- tegorien begrepen zijn. Dit aantal valt nogal mee, als men de deplorabele toestand in aanmerking neemt, waarin de wegen en straten van het gezegend Espanje verkeeren. Zelfs in de grootste steden Iaat de bestrating niet iets, maar alles te wenschen over. De meeste auto's bezit de provincie Madrid (1461). vervolgens komen Barcelona (1040), Guipuzcoa (688), Biscaye (294). De minste auto's bezit Teruel (3). In ge heel 103 autobus-lijnen, met een to tale lengte van 4653 K.M. o Een Duitsche onderzoekingstocht in het Kameroen. In opdracht van het Ministerie van Koloniën zal C. Termann. in het begin van Mei naar de pas van Frankrijk verworven deelen van Kameroen trek ken. Deze onderzoeker, die reeds van 1905 tot 1909 in Zuid-Kameroen en het aangreezende Fransche en Spaan- sche -gebied is geweest, wil vooral de Sanga-Lobaje-streek geo grafisch en ethnografisch doorzoeken. o— „Made in Germany" Sedert jaren is het bij verschillende staalfabrikanten in het Noorden van Engeland gewoonte, half-afgewerkte staal waren van Duitschland te betrek ken en ze in Engeland af te maken, om ze daarna van het stempel „Shef field" te voorzien. Hiertegen verzet zich nu de gilde der ijzerwarenfabri- kanten, waarin wordt betoogd, dat het de plicht van elk fabrikant is, zulke practijken na te laten. Kort na den Franscb-Duitschen oorlog nam deze Invoer een aanvang, en nog altijd heb ben de Duitsche staalwaren veel af trek om hun lage prijzen. o Een nieuw ge'uid iu Amerikaansehe regeeringskr'mgeu. De nieuwe president der Vereenigde Staten heeft succes. Zijn beginselen zijn ingeslagen. Zijn vrouw heeft de ministers-vrouwen bekeerd en het is verwonderlijk, hoe democratisch al deze dames nu gezind zijn. Voorheen wijd den ze al haar aandacht aan de ge- zelschaps-plichten, die de functie van haar man haar oplegdenu zijn ze het roerend over eens, dat het zonde van den kostbaren tijd is, en van de hooge kosten, om elk apart op gere gelde tijden te ontvangen. Daarom hebben zij besloten, in Shoreham-hotel tezamen een avondpartij te geven. Zulks had Donderdag 1. 1. plaats, en verliep tot groote tevredenheid van alle gasten. i Naar het voorbeeld van Wilson en j Bryan wordt er geen alcohoi geschon- ken. o De gevaarlijke wolkenkrabbers. Het enthousiasme voor de Amcri- kaansche sky-srapers schijnt, dan nog niet gebluscht, dan toch getemperd. Er blijken te groote bezwaren verbon den te zijn aan den bouw van de ge weldige hooge huizen. Teekenend is het feil, dat men in New-York een commissie van technici heeft benoemd, die plannen voor een bouw-beperking moet beramen, en de verschillende nadeelen formuleeren moet. Het grootste gevaar der wolkenkrab bers is de electrolysis van het stalen geraamte, n. 1. het breken van de sta len balken door eiectrischen stroom. Het schijnt, dat bij de talrijke elec trische geleiddraden, die als een klu wen door het heele huis verward zitten, een enkel- defect niet te vermijden is. Meerma'en hebben electriciens en gas fitters de vreeselijke gevolgen onder vonden, die kunnen voorkomen, wan neer de vrijgekomen electriciteit in een lekke gasbuis explosie veroorzaakt. o Les extremes se touchent. De Oos- tersche filosofie vindtin het „practische" Amerika een gul onthaal. De beschou wingen van de oude Indiërs, en ook de Chineesche „wijsheden" ondervin den bij de filoscfïsche neven van Un cle Sam gewoonlijk geen kritiek. Er bestaat werkelijk enthousiasme voor de Oostersche wijsheid. Dit wordt nu nog aangewakkerd door een aantal Japansche oud-studenten van de Har- vard-Universiteit, die den wensch koes terden, elk jaar in Harvard lezingen te laten houden over Oostersche filo sofie, en wel door Japanesche profes soren. Zij hebben nu aan de Univer siteit de som van 20.000 dollar ten geschenke geven, om de kosten van deze nieuwe leerstoel te bestrijden. Reeds het volgend jaar zullen de co leges beginnen. o— De Dajaksche koppensnellers. Uit aardrijkskundige boeken weten wij, dat er in de meeste woeste deelen van Borneo nog volkeren leven, die de gewoonte hebben hun medemenschen het leven te benemen. Koppensnellers heeten ze, heel terecht. Hun grootste eer bestaat in het bezit van een lange rij' schedels, waarmee zij de ingang van hun woning versieren. Zoo'n 25 skeletten voor de kraal van het opperhoofd aan een stam is absoluut geen zeldzaamheid. De Dajaks houden er bijzonder lief hebberij op na, om hun veroverde schedels te versieren. Zoo hangen er prachtig versierde achterhoofdsbeende ren als tropheen aan de kraal. Anderen geven hun gevoel voor schoone kun- ten lucht, door verschillende kaak beenderen naast elkaar te plaatsen, zoodat ze een fries vormen. Een an dere schedel wordt van karbouw- horens voorzien, die dan in de holte onder het jukbeen zijn ingeplant en stevig vastgebonden. Soms wordt de schedel weer van haar en een baard voorzien en vervangt men nu de tong door een langwerpig blad. Jedes Tierchen hat sein Plaisier- chen o Battle, president van Uruguay heeft aan het Congres een wetsontwerp voorgelegd, waarbij alle dierenmishan deling met strenge straffen bedreigd wordt. Ook worden in Zuid-Amerika zoo geliefde stieren en hanengevechten, alsmede het duivenschieten verboden. o— Volgens de onderzoekingen van Dr. H. Roemer te Berlijn, beeft hard water, dus water met kalk of andere zouten, grooten invloed op de gezond heid. Vooral bij de tanden wordt dit geconstateerd. Dr. Roemer vond bij verschillende duizenden menschen, dat het percentage van volmaakte goede tanden van 1,3 tot 20 2,pCt. wisselt, alnaar de hardheid van het water op verschillende plaatsen. Hard water, dat kalk bevat, werkt in dit geval gunstig en magnesia schijnt het email hard te maken. Het aantal jongelui dat goedgekeurd wordt voor den militairen dienst neemt ook toe in streken met hard water. Wat de werkirg op het bloed betreft, verster ken kalk en magnesia door haar alkalische eigenschappen de groei der kinderen. Dr. Roemer raadt aan, om zacht water voor koken en wasschen te gebruiken en hard water om te drinken. o Goedkoop koelijs. München profiteert in zijn ligging vlak bij het hooggebergte, en de berg bewoners profiteeren er ook vanzij maken een zeer zuiver en goedkoop koelijs eenvoudig door op een aan wind en weer blootgestelde plaais een houten getimmerte op te slaan, en er met een buis water uit een na burige bron over te leiden. Het wa ter bevriest onmiddelijk tot groote kegels, die slechts losgeklopt behoe ven te worden. o— In het Putumaye-gedied isjthans een station voor draadloozejtelegra- fie opgericht. Deze nieuwe instal latie staat met die te Iquitos ia verbindiDg, zoodat het tot nog toe afgesloten gedeelte van Zuid-Peru in directe en stelle verbinding met de hoofdstad is gebracht. o Het geboortehuis van Simon Boli var is door de Regeering van Vene zuela aangekocht. Het zooveel in den toestand van 1793 gebracht worden en tegelijk een roeuseum zijn voor alle herinneringen aan den bevrijder van Venezuela. o Een expeditie naar de Amazone. Erland Nordenskjöld, een neef van van den beroemden Pool-onderzoeker en zelf reeds bekend door vele on derzoekingstochten, zal het volgend jaar een nieuwe expeditie naar de Amazone ondernemen. Deze tocht, die ten doel heeft aldaar de onbe kende Indianen-stammen te bestu- deeren, zal twee jaren duren. Nor denskjöld wordt door zijn vrouw vergezeld. o Van 6 tot 28 Sept. zal te Wee- nen internationale pharmacentische tentoonslelling gehouden worden. Een groote denker, zijn naam is ons ontschoten, heeft eens beweerd, dat bij een geestelijk „te-veel" een lichamelijk, psychisch of zedelijk tekort behoort. Hoe grooter geest, hoe grooter. de hemel zij dank, dat wij geen genie zijn Onze miscus is een genieHij is het, en ieder Amsterdammer weet het. Hij is het| wanneer hij Zon dagsmorgens naar de groote kerk gaat, waar hij het mooiste orgel be speelt, wat er in heel Amsterdam te vinden is. Hij is een genie, wanneer hij Zondagsavonds een duf- muf kroegje heeft op gescharreld, waar hij op een oude piano zit te rammelen, terwijl op zijn fantasiën lustig gedansd wordt. Hij is een kunstenaar, wanneer hij in eigen pratend langs 's Heeren straten drentelt, zijn hoed diep over z'n ooren geduwd, zijn hoofd gebogen, en z'n handen in zijn zakken De musicus is steeds de artist of men merkt z'n arti stiek teveel, of men observeert z'n tekort aan Men roept hem na, hij wordt be spot, gehoond, en toch weet men, dat in het verleefde lichaam een buitengewone geest is schuil ge- gegaan. Hij is te beklagen, maar daaraan denkt men niet. Men ziet in hem een karikatuur, de karika tuur van het genie, en men wil niet gelooven, dat men hier te doen heelt met den kunstenaar in eigen persoon Hij leeft van z'n kleine organi- sten-salarisje. De Ned. Herv, Gem. is niet erg royaal, kan niet royaal zijn De organist kan in z'n vrijen lijd muziekles geven, zoo redeneeren de keikmeesters- Maar dan verge ten zij, dat een genie voor iets an ders ter wereld is gekomen. Zoo doende leidt de misicus een arm bestaan Familieleden moeten hem steunen. Voor de caféhouders tingelt hij den heelen avond op de piano voor wat eten en... een bittertje.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 6