een net Heerenrijwiel. P. F. Colman-Vlassenrood. de verkiezingen. RIJWIELEN Van alles wat. Gewestelijk Nieuws. Marktberichten- Advertentiën- Op Zondag- 18 Mei M. J WIESIAG te Amsterdam Te koop Te koop een partij alle Onderdeden, tweeden en derden Leert Abonnementen Aan de ieger-manoevres van dit jaar in Gelderland en Overijsel zullen deelnemen 20000 man en 3000 paar den. Te Blijham (Groningen) slaken de landarbeiders tegen de boeren. De voorloopige vredesvoorwaarden tusschen TurKije en de anderen zijn geteekend. Een strijd over de verdeeling van den buit blijft dreigend. Het feest te Middelburg zie ad vertentie in het vorig nummer is prachtig geslaagd. De Kamer verwierp het wetsvoor stel Vliegen c.s. om het uur van stem ming te bepalen van 8 tot 8 uur. In de Belgische provincie Namen is een noodweer geweest, met groote schade aan de fruitboomen en veldge wassen. Volgens berekening kostte de Bal kanoorlog aan de bondgenooten 72000 dooden, dat is dus buiten de gewonden. —O Een reizend advocaat. Een oude heer van buiten zit in een tramwagen van lijn 5 te Rotterdam. Naast hem zit een jongere met een prachtige portefeuille onder zijn arm. Excuseer me meheer, vraagt hem de andere, zijn we spoedig op de Groote Markt Binnen vijf minuten antwoordt de jonge man en grijpt in zijn porte feuille. Slecht weer, vindt u niet gaat de oude voort, Ja, antwoordt de jongere en haalt een formulier uit zijn tasch. Hier moet ik uitstappen geloof ik, zegt de man van buiten. „Zeker", antwoordt de jongere, en schrijft. Dan geeft hij den ouden heer een rekening van den volgenden inhoud „Driemaal advies gegeven f 1.80 is f 5.40. In dank ontvangen. JAN RECHT, rechtskundig-adviseur, IN lijn 5." N. D. o— Oude rechten bestreden. öp 1 Februari ging de pacht van het Ve«r over de Eendracht te Tho- len over in handen van een ander en al heel spoedig liep het gerucht, dat de oude pachter zelf een. veer dienst zou instellen. Er werd een vervoermiddel gemaakt en in de af- geloopen week zijn werkelijk pogin gen aangewend tot het overzetten, wat aanleiding gaf tot heel wat drukte. Er zijn processen-verbaal op gemaakt, en daar hier sprake is van oude rechten, dateerende uit de dagen van Philips van Bourgondië zou men trouwens reeds vele malen zijn voorheen processen geveerd tusschen Tholen en Bergen op Zoom over dit veerrecht hier weer wel eens te doen kunnen krijgen met een zaakje waarvan het mui-je wel een aardig staartje kan hebben. Hbld. o Het trillen der oogen van mijnwerkers. In de „Umschau" vinden we een interessante verhandeling van Dr.Joh. Ohm over een gewichtige beroeps ziekte bij mijnwerkers. Onder deze categorie arbeiders lijden er velen aan het trillen der oogen. In Engeland en Frankrijk heeft men reeds groote aan dacht aan dit verschijnsel geschon ken. Voor het eerst heeft zich nu in Duitschland een wetenschapsman er een bron van langdurige studiën van gemaakt. De symptomen zijn trekken der oogen, en wel 180 tot 200 maal per minuut. In ernstige gevallen kla gen de patiënten over het dansen der gezichtsbeelden, vermindering van oog sterkte, duizeligheid en hoofdpijn. Het dansen der voorwerpen neemt men in alle richtingen waar, loodrecht, hori zontaal, cirkelvormig, of schuin. Vooral arbeiders in kolenmijnen worden door de ziekte aangetast, andere mijnwer kers ondervinden er minder last van. De ergste gevallen zijn nog wel ge neeslijk, mits het beroep er aan ge geven wordt. Na twee jaren zijn de patiënten dan hersteld. Op vele wijzen heeft men het verschijnsel trachten te verklaren. Dr. Ohm meent, dat hier sprake is van een vermoeienis van be paalde deelen van het kerngebied der oogzenuwspier. Deze hersendeclen wor den te veel ingespannen door de ge brekkige verlichting der mijnen en door de houding van het hoofd. o— De kleinste automobiel. Het kc-Ttstgeschenk van Koningin- Moeder Alexandra van Engelai d aan haar kleinzoon Olaf, den kroonprins van Noorwegen, komt een paar maan den te laat, want het moet nog uit Londen gestuurd worden. Het is een automobiel, die in miniatuur-afmeting wel niet door een ander zal worden overtroffen. De automobiel-firma Ca- dallac heeft het speciaal voor den jon gen kroonprins geconstrueerd. Hot ge wicht is 175 K.G de lengte is 1,8 M. en de hoogte is 0,65 c.M., men ziet, het is een lilliput-autolje. Toch kan het dingetje een aardige snelheid loopen 7 Eng. mijlen in het uurde kroon prins kan nog twee vriendjes meene men op een tocht. o— Een dipttaerie-sernm. Onlangs vond Dr. von Berhring (Marburg) een nieuw diphterieserum. Tot nog toe trachtte men zich door prophylactische seruminspuiting onvat baar te maken. Deze methode heeft echter vele nadeelen, daar de weiking van serum slechts voor een paar we ken toereikende is, en bij herhaalde inspuitingen het gevaar van overge voeligheid bestaat. Deze beide bezwa ren zijn door de nieuwe immuniseer methode overwonnen. Men is er in geslaagd, om, zonder eenig nadeel voor den mensch door twee- of meer voudige inspuiting van het nieuwe prae- paraat-Behring binnen drie a vijf weken actieve tegengiffen aan te kweeken in het menschelijk bestaan. o Een aerologisch station in liet hart yan Afrika. De Duitsche Regeering, die reeds zeer veel gedaan heeft voor het on derzoek der hoogere luchtlagen, is thans van plan, bij het Victoria-Ny- anza een vast aerologisch station te vestigen. Boven dit meer werd in 1908 door. een Duitsche expeditie de eerste registreer ballon opgelaten, die zoo hoog kwam, dat de temperatuur niet meer daalde. De laagste temperatuur die toen geobserveerd werd, bedroeg minus 119 gr. Fahr., dat is de laagste temperatuur, die ooit werd waarge nomen. —o Chemische reacties door radiumstralen. Het „Instituut voor radium-studie heeft onlangs eenige onderzoekingen van den Kailan gepubliceerd, betref fende de werking die radioactieve stralen uitoefenen op de verschillende substantiën, die er aan blootgesteld worden. Men heeft geconstateerd dat deze stralen ferri-sulfaat omzetten in ferrosulfaat en dat deze omzetting be gunstigd werd door de aanwezigheid van organische stoffen als rietsuiker. Het verschil tusschen ferri- ferrosul faat is het grootere ijzergehalte van het laatste, de radiumstralen maken dus zwavel vrij. Wat betreft water, dezelfde stralen veranderen het ge deeltelijk in waterstofhijper-exyde, of H2 O2 en hun werking is sterker naar mate het water meer zuur rea geert of zwakker wanneer het meer alcalisch reageert. De oplossing van broomzure potasch wordt ontbonden, en de snelheid van deze ontbinding neemt toe met de mate van dichtheid der vaste stoffen, van zouten of zuren. De van radium-doordrongen stralen verhaasten de aetherificatie niet d.w z., de verbinding van zuren en alcoho len, maar zij verwekken, hoewel zwak, de ismerische formatie van zekere or ganische lichamenria een tijdsver loop van meer dan 1000 uur hebben zij nog een invloed op een oxaal-zuur oplossing van 25 gram. Eindelijk zet ten zij suikerrietoplossingen om, dat is te zeggen, zij veranderen deze, ten minste gedeeltelijk, in glucose- en elevulose-mengsel. —o De stad Vancouver (Britsch-Colum- bia) ondervond veel hinder van de rook der zaag- en papiermolens. Om hieraan een eind te maken, is er een maatschappij gevormd om deze mo lens door eleciriciieit te bewegen. Als brandstof zal zaagsel gebruikt worden. Op deze manier verkrijgt men een goedkoops beweegkracht en niet al leen wordt de rookplaag voorkomen, maar men is tegelijktertijd bevrijd van de bergen zaagsel. o— Een driehonderdjarig jubileum der logarithmen. De Royal Society te Edinburg heeft het plan opgevat in Juni 1914 een Internationaal Congres voor Mathema tiek te houden, ter eere van het drie honderdjarig jubileum van john Na pier's „Mirifici Logarithmorum Cano- nis Descriptio". Ter gelegenheid van dit congres zal er ec-n „garden-partij te Merchisten gehouden worden, waar over Napier heer was. Een -ckool, waar de kerlingen betaald worden. Natuuilijk bestaat deze school in het land der onbegrensde mogelijk heden en wel te Drifton, zij is het eigendom der Lehigh Valley Coal Company. Tweemaal in de week wordt een uur les gegeven aan al de jongens, die bij de maatschappij werk zaam zijn, gedurende die lestijd ontvangen zij hun gewoon uurloon. De leerlingen worden onderwezen in toegepaste mechanica, teekenen, wis kunde, correspondentie en in alles, wat hen te pas kan komen. o Nan son's hypothese over den golfstroom. Men seint ons uit Christiania Fridjof Nanson hield gisteren voor een wetenschappelijke vereering een sensationeele lezing over den golf stroom. Hij uitte daar zijn meening, dat de warme golfstroom, die Noorwe- gen's kust bespoelt, niet van Amerika komt, zooals in wetenschappelijke kringen als bewezen werd beschouwd, maar dat deze een noordelijke stroom is van ae Afrikaansche en West-Euro- peesche kust. —o Veld wachter ■timmerman. Op de laatst gehouden algemeene vergadering van Zeeuwsche gemeen te-veldwachters is ook uitvoerig be sproken het geval betreffende den gemeente-veldwachter van Melis- kerke (Walcheren), die door zijn lage jaarwedde genoopt is in zijn vrije uren zijn oud vak, dat van timmerman, uit te oefenen, en dat herhaalde verzoeken om verbetering in dien toestand tot heden niet baatten Zelfs een uiteenzetting aan hoogere autoriteit had tot gevolg, dat er gewezen werd op art. 136 der Gemeentewet, die den raad de koor den der beurs voor de bezoldiging van de politie-beambten in handen geeft. Zoo'n geval teekent des te meer, omdat in Zeeland reeds meer malen aangedrongen is door Ged. Staten, bij de gemeentebesturen op behoorlijke bezoldiging van de ge meente veldwachters. Handelsblad. —o Misdadigers braid- eu braidegoms. In Frankrijk worden vrouwelijke ge vangenen en veroordeelden over 't al gemeen veel milder behandeld als er gens anders. Met veel zorg worden de opzichteressen uitgekozen, en haar regiment is, ondanks de strenge voor schriften, bijzonder welwillend en voorkomend. Niet alleen dat de vrou wen, er net als de mannen iets bij mogen verdienen, om aan de kantine zich eens een versnapering te bekos tigen, dit is trouwens in andere landen de gewoonte, maar ze genieten een ander privilege. De staat draagt n. 1. zorg voor een huwelijk, maar met lot- genooten veroordeelden natuurlijk. Tweemaal per jaar worden de vrou welijke gevangenen opgeroepen, met de vraag of ze naar Nieuw-Caledonië willen om daar te trouwen. De candi- daten moeten jong en vrij van lichaams gebreken zijn en ook minstens twee jaar in het gesticht hebben doorge bracht. Meisjes, die nog voor lang ver oordeeld zijn grijpen vaak deze gele genheid aan, om de gevangenis te ont vlieden. De Staat zorgt voor haar overtocht en een klein uitzet. In Nieuw Caledonië aangekomen, staan ze onder toezicht van den gouverneur aldaar. Zij hebben dan ruime keuze. Dikwijls wordt er later een gelukkig huwelijk gesloten, tot welzijn van man en vrouw. Op deze wijze poogt de staat in de behoefte aan blanke vrouwen in de kolonië te voorzien. o— Blijkens een bericht uit Londen, is aldaar een gezelschap Thibeitaansche jongelui van 11 16 jaar aangekomen onder leiding van den Thibetaansche officier Lungskar en zijn vrouw, ten einde in Engeland een Westersche be schaving en wijsheid op te doen, om daarmee later hun vaderland van dienst te kunnen zijn. —o Menschen^na kikkers. De ware leer; de oorsprong van den mensch eindelijk onthuldwij stammen van de kikvorsch bewijzen de taal, van mensch en kikker, li chaamsbouw en levensgewoonten liefde "bij mensch en kikvorsch; reli gieuze, moreele en sociale gevolgen der nieuwe waarheid." Ongetwij feld moest het een buitengewoon in- tersante lezing zijn, die met deze woorden werd aangekondigd. Men leerde er ook veel nieuws. De spre ker en ontdekker der nieuwe en, hoe kan het anders, ware leer was Pierre Brisset en de lezing werd te Parijs gehouden. Nu is deze heer niet zoo maar de eerste de beste, want zijn vereerders hebben hem tot koning van alle Fransche denkers geproclameerd. Intusschen, in het land der blinden is één oog koning." Een feestelijk diner volgde op de lezing; natuurlijk vormden „kikker boutjes", zoowel in het gesprek als op den disch de hoofdschotel. o— Papiernood De geweldige hoeveelheid papier, die ieder uur van den dag verbruikt wordt, brengt de fabrikanten in verle genheid ze weten niet waar ze de grondstoffen vandaan moeten halen. Men meent er nu iets op gevonden te hebben. De eenvoudige, bescheiden breim, die met den slechtsten grond tevreden is, schijnt er bijzonder ge schikt voor te wezen. De stengels die, rijk aan vaatbundels zijn, woiden aan de lucht gedroogd, gebroken en met natronloog behandeld. De hydraulische pers drukt er het vocht uit, dat ook nog waarde heeft, namelijk \oor de zeepindustrie. De gewassen en ge bleekte brem levert een uitstekende papierstof op, die negentien i twintig gulden per honderd kilo opbrengt, en ook voor fijnere papieisoorten dienen kan. HULST. Op 20 Mei om 9 uur vergadering van den gemeenteraad ter benoeming stembureaux. KOEWACHT. Dinsdag werd onder veel bewijzen van deelneming alhier begraven Hub, van Hooije Deze oppassende jongemaü, die sinds jaren in Duitschland werkte en nu bij gelegenheid der kermis zijn fa milie en vrienden eens kwam op zoeken werd in het donker, terwijl op Belgisch Koewacht de kermis uitging, onverhoeds, zonder dat een enkel woord gezegd werd door een messteek beneden den schouder ge troffen, tengevolge waarvan hij een dag of 6 later hoogst waarschijnlijk wel zal overleden zijn. Om dit te onderzoeken was Zondag jl de Ju stitie van Middelburg vergezeld van twee geneesheeren naar hier geko men. Naar aanleiding van zeker gerucht dat in deze streek de rondte doet, gelooft men dat de vermoede lijke dader zal opgespoord worden. KOEWACHT. Dinsdag jl vier den de echtelieden Hub. Swartele en M Himmegeert alhier hun gou den bruiloft In den voormiddag werd het echtpaar met kinderen en kleinkinderen, samen een aardig aantal, en de leden der feestcom missie naar de kerk gebracht. Na de kerkelijke plechtigheid ging het in stoet naar het gemeentehuis, waar den jubilarissen van wege de de gemeente een geschenk aangebo den werd. De fanfare vereeniging bracht des avonds een serenade en toen kwam een ieder in een feeste lijke stemming; ook de krasse oudjes lieten zich in het geheel niet onbetuigd Stoppeldijk. Omdat de dijk graaf van Stoppeldijk zoo vlug is in uit te betalen van het werkloon f 0,25 Stoppeldijk. Dat Kramer, van Dixhoorn, Buijsse en van Dal- sum allen door de volkswil mannen zullen gekozen wor den - 0,25 Hulsi. Van een abonné - 0.10 Vorige lijst - 116.15 Totaal f 116.75- Hulst, 13 Mei. Per 100 K.G. Tarwe f9,75 a f 10,75, Rogge f 7,00 a f7,75, Wintergerst f 10,00a f 10,25, Zomergerst f 10,00 a f 10,00. Haver f 5,00 a f 9,50, Erwten f9,00 a f 10,50, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f 10,00 a f 00,00 Witteboonen f 13,0J a f 13,—Bruineboonen f 10,00 a f 10,50, Boekweit f00,00 a f00,00. Lijnzaad f 11,00 a f 12,00, Aardappels f 2,00 a f 2.50 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 22, verkocht 12. Varkens 27, verkocht 23. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,10 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f0,80. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.725 a f47.75. 's avonds om 8 uur zal in het lokaal Apollo" van J. DE KORT, Markt te Hulst, de heer spreken over Toegang vrij voor ieder. Te bevragen bureau van dit blad. bij TH. VOET Station Hulst. Het beste adres voor en is bij ondergeteekende. Ook bij hem te verkrijgen een partij gebruikte Rijwielen voor spotprijs. Alles te verkrijgen met gemak van betaling. Minzaam aanbevelend, HEIKANT—ST. IANSTEEN. ^et kantoor der 'f&W erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst, zal den. Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot een uur. Fransch, Fransche Handelscorrespon dentie, Duitsch, Duitsche Handelscor respondentie, Engelsch, Engelsche Handelscorrespondentie, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch en Latijn, door middel van de Schriftelijke Talen cursussen van het Bureau tot Publiciteit van Wetenschap pelijk Nieuws, Singel 276, Amsterdam. Wetenschappelijke leidersDr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Uni versiteit en leeraar aan de Handels- schoof te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht. Vraagt ons g r a t i s-prospectus. Duur van alle cursussen 1 jaar. Succes verzekerd worden voor 'sGravenhage aan genomen bij J. BOERJAN, Jacoba- straat 54.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3