DE LEZING TAN DALSDM IE HULST INGEZONDEN IEDEDEELING. vormen. Het militarisme toch gaat uit van de veronderstelling, eenerzijds te zijn het middel om eens anders land met geweld te stelen en anderzijds het middel om zich tegen een land- dief te kunnen verdedigen. Volgens de Atlas Universel van 1912 bedragen de militaire uitgaven, dat zijn dan de gewone dus in vre- destijo, in Europa per hoofd der be volking en per jaar, het minst in Turkije is ad 6.30 frank, en het hoogst in Engeland ad 38.50 frank, in Nederland 16.1 fr. per hoofd, en dit, terwijl alle uitgaven bedragen per hoofd der bevolkinghet hoogst in Duitschland 161 fr. (Engeland 148 fr., Nederland 73 fr.). Men kan wel als gemiddelde nemen voor de beschaafde rechtsstaten een/vierde gedeelte der uitgaven als militaire uitgaven. En dan zijn onder dit een/vierde nog niet begrepen de persoonlijke uitgaven en de gevolgen van loonverlies voor de gezinnen, wier zoons of vaders in dienst zijn. En wat doen de regeeringen tegen de plaag? Ze houden vredescongres sen, dat is te zeggen, ze zenden be taalde vertegenwoordigers naar een Congres, die daar zich te goed doen aan kool eten en water drinken, en verder de zaak laten zooals ze is, want geen enkel land stelt het voor beeld van ontwapening, geheel of ten deele. Aangezien echter die plaag drukt op de bevolking, is het dan te ver wonderen, dat de bevolking in haar boezem voelt opkomen een wil tot protest Wij voor ons zijn geen antimilita rist, maar wij kunnen ons zeer goed indenken in eene volksbeweging tegen het militairisme zooals dat drukt op Europa. Als de regeeringen spreken met woorden van vrede en stellen daden van oorlogtoerusting, moet het volk dan waarde hechten aan de woorden of aan öe daden Het is zeer men- schelijk, dat het volk de woorden niet gelooft, en de daden stelt volgens de woorden van vrede. We lezen, dat op Pinksterdag te Parijs is gehouden het achtste natio naal vredescongres, onder voorzitter schap van den heer Leon Bourgeois. En deze zelfde voorzitter verklaarde daar, dat hij in de Kamer zijn steun zal geven voor den drie jarigen diensttijd, voegde er bij, dat de ont wapening slechts mogelijk zal zijn als ieder verzekerd zal zijn van zijn recht, en men daarom vredelievend moet zijn doch sterk. Zoo spreekt de voorzitter van het Fransche nationale vredescongres. Is het te verwonderen, dat het volk, dat de lasten draagt, van de geheele vre desbeweging niets begrijpt en zelf de zaak ter hand neemt door te zeg gen wij wenschen noch zelf noch onze zonen noch 'ons inkomen langer beschikbaar te stellen voor den on- verzadigbaren Oorlogsgod De voorgenomen Grondwetsherziening en de Wetgevende Macht De Geschiedenis daarvan in de Nederlandsche Grondwetten. 1 798. Art. 30. Het Vertegenwoordigend Lichaam is datgene, welk het geheele Volk vertegenwoordigt, en, in deszelfs naam, wetten geeft, overeenkomstig het voorschrift der Staatsregeling. Art. 50a. Aan dit Lichaam behoort, uitsluitender wijze De Macht van Wetgeving, benevens het verklaren, verbeteren, opschorten en afschaffen der Wetten, alles naar en behoudens het voorschrift der Staatsregeling. Art. 60. Het ontwerpen en voor stellen van alle wetten en besluiten behoort alleen, en bij uitsluiting, aan de Eerste Kamer, en het a 1 of niet bekrachtigen van dezelven, aan de Tweede Kamer. 1 801. Art. 37. Het Staatsbewind zal ge houden zijn, het ontwerp van alle Wetten aan het Wetgevend Lichaam voor te dragen dezelve goedgekeurd zijnde, worden door het Staatsbewind afgekondigd. Art. 38. Het Staatsbewind oefent nimmer, in welk geval ook, eenige Wetgevende Macht uiten bezit geen vermogen, hoegenaamd, tot het ver- leenen van dispensatie van eenige bestaande Wet. 18 05. Art. 17. Het vaststellen van Wetten behoort aan de Vergadering van Hun Hoog Mogenden. 1 806. Art. 51. De Wet wordt in Holland vastgesteld door samenstemming van den Koningen het Wetgevend Lichaam. 1814. Art. 46. De Souvereine Vorst heeft het regt om aan de Staten-Generaa! wetten voor te dragen en andere voor stellen te doeu, alsmede om de voor dragen door de Staten-Generaal Hem gedaan, al of niet goed te keuren. 1815 art. 105. 1840 art. 106, 1848 art. 104, 1887 art. 109: De Wetgevende Magt wordt geza menlijk door den Koning en de Staten- Generaal uitgeoefend. Regeeringsvoorstel 1913. Art. 109 vervalt. Art. 55. De Koning oefent de Wet gevende macht uit in gemeen overleg met de Staten-Generaal. Aanteekening. Van af 1798 had de Volksvertegen woordiging, uitsluitend of samen met den Koning, de Wetgevende Macht. Doch onze tegenwoordige regeering wil deze Macht aan de Volksverte genwoordiging onttrekken, duswil teruggaan tot vóór den Franschen tijd toen het volk niets te zeggen had. Is de bevolking van de Kamerdis tricten Hontenisse en Oostburg voor zich zelve en voor hare huisgezinnen verantwoord, als zij door het kiezen van de heeren Fruijtier en Dieleman goed vindt, dat er eene nieuwe Grond wet komt die dan zoogenaamd Christelijk heet met voor leidend beginseldat er wel kiezers zijn, maar dat de rechtstreeks door de kiezers gekozenen niets meer of slechts fn schijn wat te zeggen hebben, welk beginsel in de ontworpen Grondwet is doorgevoerd tot de Gemeenteraden? Ons dunkt dit: een kiezer die eer- 1 ij k is en stemt met kennis van za ken, hij heeft slechts te oordeelen bovenstaande grondwetsartikelen, waar van de jaartallen aangeven die der grondwetten, kan die heeren onmoge lijk stemmen, maar zal stemmen voor Oostburg den heer Jlir. li. de Ufnralt, voor Hontenisse den heer II. A. van Bahiim. Meerderen en minderen. Eko schrijft in „Leger en Volk" or gaan van de Ver. „Ons leger" de vol gende herinnering uit het militaire le ven De lichting „1800 en zooveel" van het zoovcelste regiment vesting-artil lerie zou met groot verlof gaan. Ook van de..... de compagnie stonden de manschappen op de binnenplaats der kazerne aangetreden ongewapend, de vetlaarzen over de schouders, hun bun deltjes uitrustingstukken, die ze mee naar huis moesten nemen, voor zich op den grond en de zakboekjes met de verlofpassen in de hand. Zoo zou de compagnies-kommandant hen straks „afpresenteeren" aan den afdeelings- commandant. „Op-de-plaats-rust" stonden de man schappen op de komst van den overste te wachten.... Aan wat dachten ze De uitdrukking der gezichten was ver schillend. Er waren er, die opgeruimd, er waren er, die een beetje bedrukt keken, er waren er ook, die wat uit dagends hadden in hun blik, zoo iets van „Straks ben 'k er af en dan doe je me niks meer." Van deze laatsten waren er echter maar enkelener heerschte een prettige geest in de... de compagnie... „Geeft acht!".-. Daar kwam de overste zijn bureau uit, vergezeld door zijn adjudant. De overste keek grimmig.... dat was zijn gewoonte. Ik geloof, dat hij het noodig vond, dat een overste grim mig leek. Hij deed tenminste zijn ui terste best om, vooral bij plechtige gelegenheden, zijn wenkbrauwen te fronsen en zijn mondhoeken in een nijdigen trek omlaag te halen. Hij hield dan ook heelemaal niet van onmilitair gedoe. „Zulke burgers in kapotjassen kan ik niet uitstaan.... Ik moet sol daten hebben Daar kwam hij dan aan, de overste. Eenigszins achteloos nam hij de mel ding van den compagnies-commandan- in ontvangst, dat de lichting 18... pre sent was. „Is alles in orde „Ja overste." „Wilt udan maar(in eens ver schrikkelijk nijdig)Wat staat me die kerel, daar in het achterste gelid, weer te draaien Al gaan jelui nou straks naar je moeder toe, je bent hier nog soldaat, hoor! Zoolang je die uni form nog aan hebt, ben je soldaat! (Nu weer tegen den compagnies-com mandant „Wilt u dan de gelederen laten openen Dit geschiedde en de overste stapte plechtig langs de gelederen, leder man wend nauwkeurig bekeken en kreeg een kernachtige aansporing om zich straks, bij 't naar huis gaan, netjes te gedra- gen. „En, waar ga jij straks naar toe?" zoo vroeg hij den milicien B., dezen aanziende, alsof hij hem wilde opeten. „Naar Rotterdam, overste." „Wonen daar je ouders „Neen overste, die heb ik niet meer." „Zoo Ga je dan naar familie „Neen overste, die heb ik daar niet wonen." „Waar ga je dan heen „Naar mijn vroegere kostmen- schen." „Heb je dan werk in Rotterdam „Neen overste, dat moet ik nog zoeken." „Geen werk En waarvan betaal je dan je kostgeld „Dat kan ik nog niet betalen, overste; dat moet maar zoolang op den pof gaan overste." En willen je kostmenschen dat „Ik hoop 't, overste." De overste keek den milicien B. nog eren aan, zeide niets meer en vervolgde zijn inspectie. Toen hij klaar was, gaf hij den compagnies-commandant te kennen, dat miliciens konden inrukken, behalve die eene milicien Bdien moest hij nog even wat zeggen. En toen alle miliciens wegwaren.... toen... nou, toen gaf die kannibaal van een overste den milicien B. stilletjes een rijksdaalder. Een conflict tusschen Hof en Regeering. Onder dit opschrift vertelt het „Dag blad voor Zuid-Holland en 's-Graven- hage het volgende Zooals onze lezers bekend is, had Z- K. H. de Prins der Nederlanden zijn kuur te Ober Ursel afgebroken om jl. Donderdag tegenwoordig te kun nen zijn bij de huldiging van de terug gekeerde leden der Nederlandsche am bulances. Terwijl de Prins daardoor toonde hoezeer hij het op prijs stelde zelf aan die huldiging een belangrijk werkzaam aandeel te nemen, wekte het verwon dering, dat op het laatste oogenblik het bericht kwam dat Z. K. H. de fees!vergadering niet zou leiden, doch het p-esidium zou overlaten aan jhr. Rt.pelaer van Driel. Maar nog meer wekte het groote verbazing om niet te spreken van verbijstering dat Donderdagavond bij der. feestavond niet een enkel mi- nisi r tegenwoordig was. Wij zijn daarom eens >p informaties uitgegaan om te verne.nen, wat wel de reden kon zijn voor de regeering om terwijl èn H. M. de Koningin èn Z. K. H de Prins zoo zeer van hunne belangstelling blijk gaven, „schitteren" door afwezigheid. Het gevolg daarvan was, dat wij, wat de houding der regeering betreft, niet veel wijzer wer den, maar wel in hofkringen het vol gende vernamen Inderdaad was de Prins voornemens de huldiging te leiden en zulks wil lende doen in een vorm, die door Z. K. H. in overeenstemming werd geacht met de belangrijke verrichtingen onzer ambulances op het Balkantooneel, ver zocht de Prins aan de Regeering on derscheidingen te mogen uitreiken aan de leden der ambulances en wel com mandeurs-kruisen der Oranje-Nassau- orde aan de geneeskundige leiders, en ridderkruisen voor een aantal leden van het personeel. De heer en me vrouw Lehmann, die een geheele am bulance hadden bekostigd, zouden be giftigd worden respectievelijk met de ridderkruisen van Nederlandsche Leeuw en Oranje Nassau. Bij zijn terugkeer in de Residentie vond de Prins niet de besluiten, waarbij de voorgestelde onderscheidingen wa ren verleend. Onmiddelijk werden in lichtingen ingewonnen en toen vernam Z. K. H. dat de regeering niet bereid was de door den Prins voorgestelde onderscheidingen te verleenen. Als gevolg daarvan meende Z. K H. de leiding der huldiging in andere handen te moeten leggen. Welke de motieven zijn geweest voor de regeering om de onderschei dingen niet te verleenen is ons onbe kend. op den tweeden Pinksteravond, waar in hij behandelde de door de Re geering ontworpen grondwetsherzie ning, was zeer belangrijk, duurde bijna drie uur, was zeer druk be zocht, en toch kon men voortdurend wel een speld hooren vallen, aüeen afgewisseld door een herhaal delijk opkomend bewijs van instem ming. Geec groote woorden, slechts za kelijk weergeven van den inhoud der voorgeleide veranderingen in de grond wetbariikelen en dit in het licht van de groote beginselen van het leidende staatsrecht. Wij zullen de volgende week te beginnen de lezing in haar geheel plaatsen in den vorm van feuilleton. Geheime rapporten. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep een inwoon ster van Haarlemmermeer terecht, die door de Rechtbank tot een gevange nisstraf van vijf maanden was veroor deeld ter zake van diefstal van drie hoeden vaneen uitstalling op de Nieuw- markt. Bij de behandeling der zaak in eerste instantie was door den officier van justitie medegedeeld, dat tot de oorspronkelijk niet voorgenomen ver volging was overgegaan op grond van het zeer ongunstige rapport, door den burgemeester van Haarlemmermeer omtrent beklaagde uitgebracht. Door de verdediging was thans mr. A. Slob, burgemeester van Haarlem mermeer, als getuige gedagvaard, doch niet verschenen, Mr. Alb. B. Comperts, die in hooger beroep als verdediger optrad, vroeg daarop de schorsing der behandeling, welke door het Hof nadat het in de raadkamer was geweest werd geweigerd. De advocaat-generaal mr. baron Van der Feltz, zeide, dat het rapport be hoorde tot de ambtelijke correspon dentie van het parket en eigenlijk in het dossier niet thuishoort. Bij het al of niet instellen van vervolging moet het O. M. gebruik maken van ambts inlichtingen. Deze blijven ter verant woording van dengeen die ze geeft en dienen sltchts ter inlichting van net O. M. en den rechter. Spr. meende dat er in deze zaak, waar bekl. voor de eerste maal terechtstaat, termen bestaan voor het opleggen van een lichtere straf. Hij requireert bevestiging van het vonnis met vermindering van de op gelegde straf tot drie maanden. De verdediger noemde de door het O. M geprezen methode herstel van het inquisitieproces. Spr. achtte het rapport vaag en vol insinuaties zon der feiten. Hij verweet den burgemees ter, dat hij, ter verantwoording geroe pen, wegbleef. Spr. vroeg oplegging van een geldboete. Ne re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 22 Mei a. s. (Handelsblad). Men denke hierbij aan het bekende Ambtsrapport van burgemeester van Waesberghe te Hulst en de houding daarin van Justitie en Minister. Maagpoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f0,75. Asthmapoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0,65. Hoofdpijnpastilles van Apotheker Boom. Prijs per flacon f0,80- Kina koortsdroppen van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0,25 en f 0,50. Staatpastilles van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 1,20 en f2, Hoestsiroop van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom. Prijs per potje f 0,50. Deze geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom en zijn verkrijgbaar in de meeste Apothe ken en Drogistwinkeis. Waar niet ver krijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met ver hooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door firma A. M. Boom, te Arnhem. „Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilli- gen v. d. Hooft te Axel bij J. van Dixhoorn en Harte—Vroegop." Hartvochtige menschen. In Koewacht stak een onbekende zoo maar iemand dien hij ontmoette met een mes dood lo Munchen, Beieren, schoot een werkman den Pruisischen militairen attaché zoo maar zonder aanleiding dood, alsook een inspecteur van politie die te hulp kwam. Wat is dat toch voor een geest, d;e dergelijke menschen bezielt? Poewel een dergelijke hardvoch tige geest zich slechts zelden uit d^or een dergelijke koelbloedige daad van moord, zoo heiben wij toch dezen indruk gekregen, dat die hard vochtige geest zeer algemeen is. Zou die 3oms het gevolg kunnen zijn van de nieuw»je?per*, doordat zij vol staat, en vooral de zooge naamde Belgische volksbladen, van moorden en ongelukken en allerlei ongerechtigheden, waardoor de lezer voor indruk moet krijgen alsof de wereld niets anders is dan een moor denaars- of dievenhol, en met ge volg, dat hij ongevoelig wordt voor werkelijk leed van een ander Der gelijke volksbladen doen zooveel kwaad zij verstompen den geest en verkillen het hart. Mleine berichten. 0 In een vrouwenproces te Nancy verklaard-: de Officier van Justitie, dat een van de eerste hervormingen die Frankrijk noodig heeft is de bescher ming van de geboorte. In Delft eindigde een volksconcert met klappen en herrie, doordat stu denten van uit een huis centen en sigaretten gooiden onder het volk, en dan weder water op de hoofden. De politie deed de studenten het huis ontruimen. In een tuin te Krimpen aan de Lek bouwde een vogeltje zijn nestje in den vogelverschrikker. Het aantal krankzinnigen neemt in ons land steeds toe. De politiek die den godsdienst, of de godsdienst die de politiek gebruikt, willen niet dienen noch het vaderland noch God, doch het eigenbelang. In de socialistische glasblazerij van Albi zijn diefstallen uitgekomen waar van het totaal wordt genoemd een half millioen franken. Engelsche kiesrechtvrouwen hebben weder baldadigheden uitgehaaldeen landhuis in brand gestoken en het postkantoor te Reading in de lucht willen laten vliegen maar de bom werd bijtijds ontdekt. De kas van den gemeenteontvanger van De Rijp bleek niet in orde. Hij is gevangen genomen. Na 500 jaar Heer te zijn geweest in den Balkan heeft Turkije in een tijd van vijf maanden zijn heerschappij daar verloren op een klein stukje na. Zoo geldt ook voor Staten wat geldt voor personenalles is ijdelheid, al leen in God te dienen is wijsheid. Te Boston in Amerika staakten een 1000 schoolkinderen om te verkrijgen minder schooluren. Zij manifesteerden door de scholen te posten en de rui ten der huizen stuk te slaan. De Fransche Minister van Oorlog deelde in de Kamer mede, dat het anti-militarisme in het Fransche leger schrikbarend toeneemt, met gevolg, dat er meer dan 80.000 deserteurs zijn. In Amsterdam werd als wettig en overtuigend bewijs van een diefstal aan genomen een vingerafdruk op een geld- bakje terwijl de beklaagde ontkende. De controleur vraagt, of nu het advies van een koffiedikkijkster of van een juffrouw die met het ei werkt ook geen waarde krijgt Een gevolg van de auteurswet blijkt te zijn voor het tooneel, dat minder waardige stukken, omdat ze goedkoo- per zijn, worden opgevoerd. Wegens het steeds grooter wordende gebrek aan geschikt hout voor dwars liggers voor de spoorwegen, gaat men in Australië proefnemingen doen met stalen dwarsliggers. Volgens de Koorbode is het een droeve waarheid dat vele kerkzangers zoo weinig voelen voor hun verheven ambt. De spoorwegkaartjes hebben geen uurstempel meer zoodat ze den dag van gebruik ook vooruit kunnen wor den genomen. Volgens de geleerden zal er van de noten niets terecht komen, doch staat het andere fruit als veelbelovend. In het R.K. Gasthuis te Nieuwkuijk gingen twee oude mannen elkander te lijf met gevolg, dat de een den vol genden dag dood was en de ander naar de gevangenis werd gebracht.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2