w? Ieder zegge liet veert Flick's Cacao No. 191. 4e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. ITERSOHIJMT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. Bnijsse Edm. van Dixhoorn Ph. J. Kramer H. Jhr. li- de Muralt- van Dalsum H. A. van Dalsum H. A. ER IS de allerbeste. stemmingsdagenStatenverkiezing 13 en 27 Juni, Kamerverkiezing 17 en 25 Juni. BE VOLKSWIL REDACTIE. Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELG1Efr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad^ neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f 0.25. Om met de Juniverkiezingen te sla gen geven wij voor raad om te han delen als volgt 1. Op Vrijdag 13 Juni bij eerste stemming kiezen tot leden van de Pro vinciale Staten de heeren En wie er een vierde bij wil stem men, stemme naast onze drie candi dates nog den heer F. Hombach. 2. Op Dinsdag 17 Juni bij eerste stemming tegeh den heer mr. P. Die- leman, kiezen voor Oostburg tot lid van de Tweede Kamer den heer: 3. Op Dinsdag 17 Juni met groot getal stemmen brengen in herstemming voor lid van de Tweede Kamer voor Hontenisse den heer 4. Op Woensdag 25 Juni kiezen met verpletterende meerderheid, uit naam van den wil des volks in alle richtingen, tot lid van de Tweede Kamer voor Hontenisse, den heer: Wo-dt zoo gedaan, dan liggen win gewestsysteem en dwanggewestsysteem voor den grond, en kan op deze ne derlaag verder worden opgetrokken het gebouw van volkswelvaart en van burgerdeugd in Zeeuwsch-Viaanaeren. Iedere kiezer zij hiervoor persoonlijk propagandist, en iedere kiezer is per soonlijk verantwoordelijk dat het zoo gaat. Hit (Ie Pers. O In de Amsterdammer, Weekblad voor Nederland, te Amsterdam, van 11 Mei, schrijft de heer mr. J. A. Levy, de bekende advocaat aldaar, het vol gende Misplaatst toezicht Quis ciistodiet ipsos custodes Het Hoofdbestuur van de Broeder schap der Notarissen in Nederland heeft tot den Minister van Justitie zich gewend, ter zake van het navolgend feit In het Weekblad „de Volkswil", ver- schijnendejte Hulst, is d.d. 7 Sept. 1912, opgenomen als hoofdartikel, een onge- teekend stuk, getiteld „Corruptie in onze Christelijke Regeering?" Geeft dit opstel aanleiding tot rechts vervolging, de artt. 53 en 54 der Straf wet schrijven voor hoe te handelen ten einde tot kennis van den dader te komen. In stede van toepassing dezer bepa lingen, werd, door de Kamer van Toe zicht op- de Notarissen en Candidaat- Notarissen te Middelburg, opgeroepen de heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, om voor haar te verschijnen, ten einde, ter zake van gemeld hoofd artikel, zich te verantwoorden. Toen de opgeroepene verstek liet gaan, werd op hem toegepast de dis ciplinaire straf van Waarschuwing „op grond dat naar 't oordeel der Kamer „door de opname (lees: opneming) „van bedoeld hoofdartikel door voor noemden notaris een handeling is „pleegd, strijdig met de eer en de „waardigheid van het notarisambt, in „zooverre daarin wordt beweerd „dat „„een daad van corruptie door het „„hoogste burgelijk gezag in Nederland „„in bescherming wordt genomen." Deze zonderlinge rechtspleging geeft aanleiding tot ettelijke niet onbelang rijke rechtsvragen. De eerste is dezehoe weet de Ka mer, dat de ongeroepen notaris de schrijver is van het geincrimineerd hoofdartikel Vervolgens wie heeft de Kamer aangesteld tot lijfwacht voor „het hoog- „ste burgerlijk gezag in Nederland?" Eindelijkhoe komt de Kamer tot de schromelijke machtsoverschrijding, waaraan zij zich schuldig maakt Art. 50c der Wet op het Notaris ambt noopt de Kamer tot toezicht op het notarisambt. Het geincrimineerd hoofdartikel ligt daarvan op mijlen afstands. Indien dc Kamers van Toe zicht onderscheidingsvermogen missen, zijn zij het, die onder toezicht geplaatst moeten worden. En raken zij aan de vrijheid van drukpers dan moet haar ingescherpt worden hetgeen bij deze geschiedt a f b 1 ij v e n. A'dam, 5 Mei '13 A. LEVY. Een vreemde zaak in Koewacht. o Artikel 1 van de Verordering inge volge artikelen 1, 2, 3, 5, 6 en 18, 7de lid der Woningwet, luidt: „Het is verboden in de kom der gemeente, waaronder wordt verstaan in wijk C de Kerkstraat, Wauterij, kom van Dorp, Lijkstraat, nieuwe Weg en Tragel, straten aan te leggen, welke niet aan de voorschriften van dit artikel voldoen. Zij moeten aan eene bestaande straat aansluiten, eene breedte hebben van ten minste 6 meter en verhard wor den als door den Gemeenteraad voor iederen aanleg eener straat te bepalen, en voorzien zijn van een riool enz. Bui ten de hier genoemde kan de gemeente raad nog meerdere eischen stellen. Art. 6. Bij het aanwijzen der rooi ing houden B. en W. zich aan de rooilijnen gelijk die door den Raad voor elke straat zijn vastgesteld. Is voor eenige bestaande straat door den Raad geen rooilijn vastgesteld, dan wordt de lijn gevolgd, die in het verlengde ligt van de naastliggende perceelen. Liggen deze ter weerszijden in ver schillende rooilijn, dan geldt het ver lengde van de rooilijn van het meest achterwaarts gelegen perceel. Wordt afwijking van de door den Raad vastgestelde, of uit de vorige alinea aangeduide rooilijn gewenscht, dan wordt door den Raad de te vol gen rooiing nader vastgesteld. Wat is nu de zaak? Volgens de inlichtingen die men ons heeft verschaft, is de ondergrond der zaak deze Op het dorpspleintje van Koewacht op den hoek van dc Kerkstraat staat een groot huis, eigendom van wijlen den vroegeren gemeentesecretaris, dat in veiling is geweest doch geen koo- per kon vinden. De burgemeester Dierick, bereid om zijne vrienden te helpen, heeft twee dochters in het klooster, en bewerkt, dat het huis wordt gekocht door het k'ooster waarin zijn dochters, dat van dit huis wil maken een groote zusterschool. Nu loopt die Kerkstraat, waar ze uit komt op het dorpsplein, smal toe, zóó, dat het daar slechts een vier meter breed is, terwijl de straat zich verderop aan weerszijden verbreedt, zonder dat de breedte echter groot is. De achter het huis liggende tuin muur moet gebouwd zijn op gemeen tegrond (daar werd vroeger zoo niet op gelet), doch dit iS nog geen dertig jaar geleden, zoodat de ingenomen grond niet is „verdertigd." Wordt nu het huis veranderd tot school met klooster, dan wordt dit, en wordt ook het tegenwoordige aangren zende tuinterrein, een hoog gebouw. Maar om dit gebouw te plaatsen vol gens het opgemaakte plan, moet het worden gebouwd in een rechten hoek, terwijl de straat schuins loopt, en moet worden ingenomen een deel van den openbaren weg, en wel het deel, dat is begrepen in een driehoek, getrok ken de kerkstraatzijde van uit den hoekpunt van het huis en de Kerkstraat in rechte richting de Kerkstraat in. Wordt echter deze openbare weg voor een gedeelte ingenomen, dan is het gevolg 1. dat de straat, die nu aan het begin is vier meter, deze breedte on geveer houdt ter hoogte van het ge- heele kloosterperceel 2. dat de huizen aan den overkant van de straat komen te liggen aan een straat van vier meter begrensd door een hoog gebouw, waardoor die huizen gebrek zullen krijgen aan licht 3. dat voertuigen geen gelegenheid meer zullen hebben om te wenden, noch om elkaar te passeeren dan na een groot einds te zijn teruggekeerd. En hoe nu verder De burgemeester, die het huisper ceel aan het klooster heeft aanbevo len, gesteund door den pastoor, en met bewilliging van enkele leden van den Raad, wil dit innemen en dus versmallen van den openbaren weg doordrijven, terwijl meerdere belang hebbenden in de Kerkstraat hebben gerekwesteerd om hiervoor geen toe stemming te verleenen, en burgemees ter en pastoor loopen bij allerlei ad vocaten om toch maar een middel te vinden om hun zin te kunnen doordrij ven, terwijl zij geen steun schijnen te kunnen verkrijgen van Gedeputeerde Staten. Als wij liegen dan liegen wij in commissieZóó is de zaak volgens de door die belanghebbenden aan ons gegeven inlichtingen. Aangezien deze zaak meerdere ge moederen in Koewacht in beroering brengt en ze is van openbare orde, volgen wij onze gewoonte, om over die zaak een oordeel te geven. Wat nu is rechtens Volgens art. 1 der bouwverordening moet de straat zes meter breed zijn, en kan de gemeenteraad „nog meer dere" eischen stellen. Dus zes meter breed is het minste. De burgemeester, door te willen doordrijven versmalling van den weg, handelt dus zeer zeker in strijd met de verordening, die hij, als burgemees ter, moet handhaven en uitvoeren. Volgens art. 6 moet, ais er geen rooilijn voor eenige straat door den Raad is vastgesteld, de lijn worden gevolgd, die ligt in het verlengde van de naastliggende perceelen. B. en W. moeten, als belast met de uitvoering der bouwverordening, dus als rooilijn aangeven een lijn, die ligt achter het perceel van wijlen secre taris IJsebaert, en dus een lijn, waar door van dit huisperceel een gedeelte onbebouwd moet blijven, en met ge volg, dat de straat verbreed wordt. Men ziet dus dat het doordrijven in strijd is met de verordening, zoowel voor wat betreft de breedte van de straat als voor wat betreft de rooilijn. Volgens art. 7 der Woningwet is het vaststellen en is de wijziging van de bouwverordening onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sla- ten. Zonder medewerking van deze kan dus de Raad deze verordening niet wijzigen om het mogelijk te ma ken, dat ter wille van het klooster de straat mag worden versmald. En Ged. Staten schijnen niet genegen te zijn om die medewerking te verleenen, al thans dit is op te maken uit het feit zoo is het ons medegedeeld dat de burgemeester met hen wilde spre ken, maar zij achten zoo iets onnoodig, hem aanradend? liever naar een ad vocaat te gaan, terwijl ons ook is medegedeeld, dat een der Gedeputeer den aan belanghebbenden uit de Kerk straat voor raad gaf naar notaris van Dalsum te gaan, wetende dat deze reeds door een van deze was geraad pleegd. Volgens art. 137 der Gemeentewet kan de Raad besluiten tot het ver vreemden van gemeentegrond, dus ook van een deel van de straat. Maar een dergelijk raadsbesluit is onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten (art. 194c der Gemeentewet), en daar enboven zou aan den verkoop eerst moeten voorafgaan een raadsbesluit, waarbij is verklaard, dat het te ver- koopen straatgedeelte niet meer ter openbare dienst bestemd is, art. 230. Volgens art. 153 Gemeentewet kun nen plaatselijke verordeningen zoover zij met de wetten of het algemeen belang strijden, door den Koning wor den geschorst of vernietigd. Indien dus de Raad mocht besluiten tot een wijziging in de verordening en indien dan nog deze wijziging wordt goed gekeurd door Ged. Staten, dan nog is de burgemeester er niet, want dan kunnen belanghebbenden nog zich wen den tot den Koning om te verkrijgen vernietiging der verordening als zijnde in strijd met het algemeen belang. Onze conclusie is alzoodat de burgemeester zijn zin niet zal kunnen krijgen, zelfs al verklaart of zou ver klaren de pastoor dat het toch zal gebeuren. Wij schreven hierboven „een vreem de zaak" Vreemd is ze echter alleen voor hen, die niet weten hoezeer in deze streek de praktijk is om, als de een of andere autoriteit iets in zijn hoofd heeft, alles in het werk wordt gesteld om zijn wil door te drijven, en ook voor hen die niet weten, hoe zeer, zoodra een kerkelijk belang het vraagt, er geneigdheid is om zich te stellen boven wet en verordening. A ut i-M il it a rïsme. O Onder de kleine berichten vermel den we den omvang daarvan in het Fransche leger. Wat daarvan te zeggen Wil het anti-militarisme zijn een beweging met voor doel de inge schapen liefde tot het vaderland te dooden, dan is deze beweging zeer zeker een dwaling. Maar is het doel dit: dat van uit het volk op een georganiseerde wijze door middel van de daad wordt geprotesteerd tegen de steeds grooter wordende militaire uitgaven en per soonlijke lasten, dan is deze daad een uiting van een rechtvaardi gen volkswil, want het militarisme, zooals het. zich tegenwoordig uit in Europa is een schande voor de beschaving, althans voor landen die van zich zei ven denken dat zij een rechtstaat

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 1