De Volkswil Lezing te Sint-Jansteen BIJVOEGSEL van van 10 Mei 1913. Van alles wat. van 10 Juni 1909. O Ook een jubel earn In Monte Carlo maakt men toebe reidselen voor het 50 jarig jubileum der speelbank. Eigenlijk had dit feest op 2 April gevierd moeten worden. Want 2 April 1863 dateert de oorkonde, waar Frangois Blanc van Vorst Karei III van Monaco het verlof ontvangt tot het drijven van een speelbank. Twee dagen van te voren had hij tegen con tante betaling van 1700,000 francs de gebouwen en terreinen opgekocht. De speèlbank is ouder dan 50 jaar. Reeds in 1856 had Karei III besloten, door het verleenen van een speelbank-con cessie zich een bron van inkomsten te verschaffen. De eerste plannen slaag den evenwel niets bijzonder. Toen Frangois Blanc de zaak ter hand nam, begon het te bloeien. Steeds grooter werd de jaarlijksche omzet, en het aan tal bezoekers wies aanhoudend. Monte Carlo werd wereldberoemd door zijn speelbank. De brave Monegasker, volgens de jongste telling zijn het er juist 19121 willen het jubeleum dan ook vieren, zooals het betaamt. Ze wachten tot Mei omdat dan het sei zoen isafgeloopen en de eigenlijke be volking meer onder mekaar is. De heer Frangois Blanc, de stichter der Dynastie Blanc, zooals de bijnaam van de Monte-Carlosche speelbank luidt, is niet meer in leven, de aan- deelen berusten bij zijn nakomeling schap. Zijn zoons zijn de heer Camille Blanc en graaf Edmond Blanc, bekend in de paardensport, door hun prach tige stallen. Van zijn dochters stierf er eene als de gemalin van Prins Ro (Slot.) 0 „Niet in woorden, maar in kracht is het Godsrijk", schrijft de Apostel. Aan God heb ik nooit gevraagd om geld of goed of eer, om rust of om geluk, maar ik heb gevraagd om te weten wat goed is en de kracht om te doen wat goed is, en dit gebed heeft God verhoord. Verhoord heeft Hij het gebed om te weten wat goed is, door mij te ver leenen de genade de waarheid in het menschelijke leven te doen zien zoo als zij i s, doch daardoor zijn tegen mij de meening en de zinnen van an deren, waarvan geschreven staat dat zij niet ver zien. Verhoord heeft Hij het gebed om de kracht om te doen wat goed is door mij de genade te verleenen van belangeloosheid, van de genade om niets en niemand te vreezen dan God alleen, met het besef van de eigen zwakke kracht, waardoor mijn kracht is geworden het: Uw wil geschiede. Doch door die kracht om te spreken door daden is tegen mij de pers, die meent dat de kracht ligt in het spre ken van woorden, waardoor mijne taal voor haar onbegrijpelijk isis tegen mij de mensch, die in de daad zich zelf zoekt, omdat in het zich zeiven zoeken is een afwijken van den door woorden gesproken wil een an der of meerderen of allen te dienen is tegen mij de partijgeest, omdat partijgeest mist liefde en waardeering van het goede dat een ander doet. Maar door die kracht om te spre ken door daden zijn vóór mij de kleineren en de zwakken en de nede- rigen van hart, omdat de eersten door die daden worden gebaat, en de laat- sten de wijsheid bezitten de daad van een ander te waardeeren. Die kwesties als daden van kracht in het volle leven zijn onomstootelijk juist, en ze zijn nog niet tegenge sproken noch in de pers hoewel daarvoor toch tijd en gelegenheid genoeg is geweest, noch in de debatten zooals die in de vergaderingen zijn gehouden geworden, vermits daarin óf om de zaak zelve werd heengegaan öf slechts uiting werd gegeven aan wat in een boos hart omgaat, een hart waarvoor geldt het geschreven woord land Bonaparte, en Prinses George van Griekenland, geboren Prinses Ma ria Bonaparte, is een kleindochter van den ouden speelbankpachter; Men ziet, dat de familie Blanc tot een flinke hoogte is opgeklommen op den maat- schappelijken ladder. —o Nog te begeven prijzen. Men kan nauwelijks vermoeden, hoeveel prijzen er zijn uitgeloofd voor belangrijke wetenschappelijke ontdek kingen, die nog altijd een gelukkigen ontvanger wachten. De grootste som 240,000 gld. is voor den ontdekker van een vervangstof van gasoline. De gestelde eischen zijn, dat ze voor mo toren van hedendaagsche constructie met inwendige verbranding is, en dat geen trust zich van het monopolie kan meester maken. Een extra prijs van 24000 gld, 10 pCt. dus, ontvangt de ontdekker, wanneer de grondstoffen voor deze warmtestof in Engeland zelf worden voortgebracht. De hoogste prijs, die in Amerika te begeven is, bedraagt 24000 gld. en is bestemd voor den samensteller van een machine, die suikerbieten automa tisch uit den grond haalt en in stuk ken snijdt. In Frankrijk is nog geld te verdie nen voor een handig kwakzalver. Hij hoeft alleen maar een manier te vinden om de meest voorkomen de ziekten op natuurlijke wijze te ge nezen. Inderdaad een peuleschilletje, nietwaar. Minder veeleischend is het Roode Kruis in Amerika die 7-12000 gld. over heeft voor middelen, ter ver zachting van het lijden gedurende den oorlog. Een der belangrijkste prijzen, die ten doel hebben het menschenleven te beschermen, is uitgeloofd voor de uit vinding van een electrische mijnwer kerslamp, die tegelijkertijd een inrich ting bevat, waardoor voeling wordt gehouden met de weersgesteldheid op aarde, een waarschuwingsdienst bij onweer hoopt men zoo tot stand te brengen, De mijneigenaars te Dort mund loven de prijs uit. Heeren aviateurs kunnen ook nog rijk worden. 60,000 gld. voor hem, die met een aeroplaan van Engelsche con structie, rondom Groot-Brittanie vliegt en 120,000 gld. voor de volbrenger van een Trans-Atlantische vliegtocht, looft de „Daily Mail uit. o— Zoutarme kost voor epileptici. In de „Wiener Klinischen Rund schau" komt Dr. Heinrich Steffen na een langdurig onderzoek van zoutarme kost bij de behandeling van suiker ziekten tot het volgende resultaat. Zorg vuldig doorgevoerde, ononderbroken broom-kuren bij zoutarme kost helpen meer dan alle andere tot nog toe ba kende anti-epileptische therapeutische maatregelen. Daardoor kunnen de epi leptische aanvallen op den duur ver hinderd worden. De zoutarme kost kan zonder nadeel voor den patiënt jaren lang toegediend worden, wanneer voor voldoende smakelijkheid der spijzen zorg gedragen wordt en er niet te veel keukenzout wordt onttrokken Bij broom- hoeveelheden van 3—6 Gr. is een ver mindering van keukenzout van 8—12 voldoende. De resultaten worden door ingrijpende onderzoeking in het gesticht voor epileptici te Zurich en in het krankzinnigengesticht aldaar beves tigd. o— De Auto-vrachtwagens. Naar aanleiding van den goed ge slaagden wedstrijd van auto-vrachtwa gens door ons land, meldt men ons, dat in Duitschand alleen al 825 van dergelijke straat-treinen loopen, welke door de regeering gesubsidieerd wor den. De ontwikkeling van het brou werij bedrijf in dat land, is hieraan natuurlijk niet vreemd. De zwaarste van alle, loopt echter in New-York, deze weegt 20 ton, en wordt gebruikt om de goederenwagens der New-York Central naar het station der Hudson- Railway te trekken. De wielen loopen daarbij bezijden de rails. In Leipzig werden voor een zelfde doel, het ver- ha'en van de D-wagens, welk naar Dresden moesten, tot voor korten tijd, twee paarden gebruikt. o— Een Euge'scli grapje. De Industrie Veiosipidique", geeft deze week een aardig staaltje van En gelsche gevatheid. De boer Jenkins komt naar Londen, en blijft een oogenblik stilstaan, voor een uitstalling van motorrijwielen. On middellijk schiet de verkooper op hem af, en zegt, U moet die daar in den hoek koopenHoeveel kost ze vraagt Jenkins 500 francs, is het antwoord. Wat zou ik er mee moeten doen Wel natuurlijk naar de stad rijden. Dat gaat niet, want ik heb 700 fr. bij mij en moet daarvoor 2 koeien koopen. Maar mijnheer, dat zou gewoonweg geen gezicht zijn, als U op twee koeien naar Londen zou komen rijden. Toch nog niet zóó gek, m'n waaide als wanneer ik m'n motoifiets pro beerde te melken. o— Een nieuwe misthoorn. In Schotland heeft men proeven genomen, met een nieuwe misthoorn, in dit geval een werkelijk^mist-kanon. Het toestel, dat op een klip opge steld, is, bevat een acetyleen-houder, die in regelmatige tusschen-poozen gas Iaat ontsnappen, dat, met lucht gemengd electrisch ontstoken wordt, en een geweldige knal geeft. Op sommige plaatsen wordt het mengsel door mid del van draadlooze telegrafie ontsto ken. De proeven hebben uitstekend voldaan, en het lawaai is van dien aard, dat de berichtgever van de Scien tific American, die de proeven bij woonde, verklaarde, dat hij, nadat hij het proeftoestel eenmaal had hooren te keer gaan, liever niet het mistka- non op ware grootte zou aanhooren. o— Een historie der influenza. Volgens menschenheugenis onder vinden we ieder jaar een influenza- periode. De artsen kunnen er van mee spreken, hoe, tegen het voorjaar, in tal van families een of meer leden de baar voor te houden of iets voor te houden, dat in strijd is met recht of liefde voor een ander, maar er staat tegenover, dat ik zonder te hebben beloofd, heb verricht de kalme daad die in behandeling kon komen, en wel de kalme daad, die op natuurlijke wijze uit het volle menschenleven op komt en niet kunstmatig daaruit wordt opgedreven. Daarmede verrichtte ik telkens een ware daad van staatsbeleid, vermits dit niet anders is dan te behandelen en wel op de juiste wijze, de daden, die uit het volle menschenleven in de groote gemeenschap afdoening of lei ding vragen. Door dit telkens te heb ben gedaan in de kleine gemeenschap beneden de Schelde is het verlangen van de volksharten aldaar om dit te bevesiigen en te vervolgen in de grootere gemeenschap een natuurlijk gevolg van wat ik in het verledene en daar heb verricht. In het derde deel van mijne bro chure heb ik behandeld drie zaken, die bij den stembusstrijd 1909 meer in het bijzonder worden genoemd. Die drie zaken wil ik beschouwen, alsof ik ze nu uitspreek zooals ze daarin zijn geschreven, en omdat ieder ze heeft gelezen en de brochure in zijn bezit heeft, zal ik ze niet behan delen. Bij hetgeen ik daar heb geschreven wil ik nog bijvoegen en stellen en be antwoorden de volgende vragen. 1. Kan men candidaat zijn zonder eene kiesvereeniging Ja, omdat a. Het recht om te kiezen en om gekozen te worden is gegeven door de Grondwet en niet kan worden ontno men door eene particuliere vereeniging, gelijk eene kiesvereeniging is. b. De Staten Generaal vertegen woordigen het geheeie Nederlandsche Volk (art 78 Gr.) en niet dus partijen of kiesvereenigingen. 2. Heeft eene levensbeschouwing iets met het wettenmaken te doen Deze vraag is door een van de candidaten ontkennend beantwoord, ik beantwoord bevestigend, en zal voor beelden geven a. Het is eene levensbeschouwing van in de hoogte neer te zien op de kleinen en zwakken. O k eene, om zich tot dezen te voelen aangetrokken. Zal dit geene invloed hebben op het maken of beoordeelen eener sociale wet influenza te pakken hebben. Tusschen twee haakjes, de influenza heeft hem te pakken. Toch is dat jaarlijksche tijdperk niet altijd zoo'n voordeelig tijdje voor de dokters geweest. In 1884 ongeveer trad de influenza voor het eerst op. Zoo meende men tenminste. Er is echter niets nieuws onder de zon", dus ook geen nieuwbakken in fluenza. Geschiedschrijvers vertellen van een ziekte der middeleeuwen, die hetzelfde wezen vertoont als onze influenza. Toen heette de kwaal „Tan- nenwetzel". Volgens de jongste ontdek kingen is de ziekte nog ouder. In een geschrift van Hanza al Isfahani, die omstreeks 1000 jaar na Chr. in Perzië leefde, wordt verteld van een soort pest. Als oorzaak der epidemie geeft hij de koude, uit Turkestan komende wind opde koude van dien wind beving de menschen, veroorzaakte een catarth, en bracht vele slachtoffers op het sterfbed. Men ziet, de influenza houdt van flinke rustpoozen. Wie weet, of wij haar ook niet gauw voor een eeuw of wat kwijt raken. o— Kieming. Mej. Promsy heeft kunnen vaststel len, dat zuren in 't algemeen een ui terst gunstigen invloed op de kieming en op den groei der planten uitoefe nen. Echter doet men goed, voor elke plant het zuur te kiezen, dat haar het meest convenieert. Zoo laat zich wijn steenzuur, dat, op komkommers toe gepast, de opbrengst bijna verdrie voudigd heeft, weer minder goed voor tomaten gebruiken dan oxaalzuur. Ho- moepathen zal het pleizier doen te vernemen, dat zeer kleine doses, ui terst zwakke oplossingen het best werken. De zuren bevorderen niet alleen den groei in lengte, doch ook de toe neming van het gewicht, dus hun voe dingswaarde. —o De Zeppelin-angel. Het nieuwste op het gebied van be strijding der Zeppelin is een uitvin ding van Overste Cody, een veteraan onder de Britsche aviateurs. Hij is ge boren Amerikaan, maar liet zich in Engeland naturaliseeren Cody's met hode bestaat hierin hij wil met een vliegmachine zich 300 M. boven een Zeppelin verheffen. Van zijn machine b. Het is eene levensbeschouwing de geboden Gods: gij zult niet stelen, gij zult niet begeeren eens anders goed, voor oogen te houden. Het is er ook eene, dat niet te doen. Zal dit geen invloed hebben in het beoordeelen eener belastingwet c. Het is eene levensbeschouwing den mensch alleen te beschouwen als een stoffelijk wezen het is er ook eene den mensch te beschouwen met een sterfelijk lichaam en eene onsterfelijke ziel. Zal dit geen invloed hebben op het beoordeelen, of eenige daad met de goede zeden al of niet in over eenstemming is d. Hei is eene levensbeschouwing den vrijen wil van den mensch te ont kennen het is er ook eene den vrijen wil te erkennen. Zal dit geen invloed hebben op de beoordeeling van eene strafwet En zoo kunnen meer voorbeelden worden genoemd. Deze voorbeelden zal elk verstand bevestigend beantwoorden, ook hij, die de vraag ontkennend heeft beant woord. Daarmede is aangetoond, dat veel met woorden wordt geschermd, waarvan men zelf de beteekenis niet kent. 3. Tot welke partij behoort ge? In den zin, waarin door velen het woord partij wordt verstaan, behoor ik tot geen partij, en wel niet dus tot eene partij, die daaronder verstaat partijgeest, vermits partijgeest is eene domme zaak, die de liefde mist. Deze partijgeest komt zoo herhaal delijk tot uiting in de pers, en geluk kig meer in de pers dan in het volle menschenleven. Partijgeest bestaat in het uit voor ingenomenheid de daad van een of meer personen te waardeeren of niet te waardeeren al naar gelang die per soon al of niet tot dezelfde richting behoort. In het wezen van de zaak Komt eene dergelijke vooringenomen heid voort uit hoovaardigheid, vermits de hoovaardigheid niet wil erkennen, dat een ander iets goeds kan doen. In den waren zin van het woord partij behoor ik tot die, welke onder schrijft het program Meer recht meer liefde onder de menschen door eigen voorbeeld en daad van anderen. Voor dit eigen voorbeeld herinner ik aan twee woorden uit de Schrift a. Verwijder eerst de balk uit uw oog, en dan zult gij scherp genoeg I zien om den splinter te verwijderen „In het hart van den hoogmoedige is dikwijls ijverzucht en toorn." Eerst eens in de vergadering te Hontenisse en gisteren nog eens te Graauw is in de kwestie van de Z.K. er wel in deze zaak alleen, door mijne tegenpartij van uit Hulst zakelijk ge debatteerd, en wel door het voorlezen van het contract in die zaak, waartoe ik mijne tegenpartij in Koewacht had uitgenoodigd. Uit het voorlezen van dit contract bleek, dat het is aangegaan tusschen vader en zoon Verhaak, vroegere en tegenwoordige eigenaren van de Z.K. eenertijds, en het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging, dat van het blad Zelandia en den pastoor deken van Hulst anderzijds de laatste als getuige ter eere, wat wil zeggen dat hij van alles af weet. Dit contract is zoo on schuldig mogelijk en begint met te zeggen, dat Koerier en Zelandia elk twistgeschrijf staken. Nu is de zaak, dat Koerier nooit of zelden anders dan zakelijk was en dit deed op kalme wijze, terwijl Ze landia steeds alle zakelijkheid miste en in persoonlijkheden haar kracht zocht bij gebrek aan willen erkennen van de waarheid. Verder bevat het voorgelezen con tract de bepalingen, dat beide bladen aanvaarden, voor het onderwijs, het Bisschoppelijk Mandement van 1868. En dat beide bladen vrij zijn in het aannemen en propaganda maken van en voor abonnementen en advertenties, dat de Z K. zal worden gesteund met advertenies, en dat er tusschen de beide bladen is een controlecommissie voor de redactie. De Z.K. is 15 jaar lang geweest een onafhankelijk volksblad, het heeft in de laatste jaren samen met mij ge streden tegen de overblijfselen van het rijk van willekeur, en, op het punt slaande, dat de eindslag zal worden geleverd, een veertien dagen nadat als het ware de oorlog was verklaard, loopt het volksblad over naar de rentmeesterspart ij. In een bloedigen oorlog zou derge lijke daad met den kogel worden ge straft, en zouden de officieren van het leger, waartoe de verrader is overge- loopen, hem met verachting aanzien. Wat is de zaak Dit overloopen van het volksblad tot de tegenpartij is geschied öf uit eigen beweging óf na daartoe te zijn aangezocht. Indien uit eigen beweging, dan heeft het volksblad gehandeld uit nijd jegens den volkscandidaat wegens de popu lariteit die deze geniet, op dezelfde wijze, als Judas zijn Meester verried aan den Hoogen Raad der Joden, we tende, dat deze naar eene gelegenheid zochten om zich van zijnen Meester meester te maken. Indien is geschied na daartoe te zijn aangezochtdan is door mijne tegen partij verricht een daad van omkoo- ping, en wist zij, of dat het volksblad omkoopbaar zou zijn óf heeft zij zoo veel zilverlingen doen schitteren, dat de oogen er door zijn bekoord gewor den. Vóór dat ik mijn oordeel had ge schreven of gezegd over het overloopen van het Volksblad naar de tegenpartij had reeds de bevolking een oordeel gevelden wel door in massa het abonnement op te zeggen. Zoo zijn er gemeenten, waar de Z.K. bijna huis aan huis werd gele zen en hij nu bijna niet meer wordt gevonden. Nu moge het meest onwaarschijnlijke waar zijn dat een volksblad, dat 15 jaar trotsch zijneonafhankelijkheid heeft bewaard, plotseling zich gaat binden aan de partij, die dat volks blad tot op het laatste oogenblik niet anders had gedaan dan verguisd en belasterd, en dit tegen geen an dere belooning dan de belofte van advertenties van officieele bekend makingen, dit onwaarschijnlijke is voor niemand in onze streek aannemelijk. En nu moge de Z.K. en zijne tegenpartij allerlei woorden spreken en schrijven: noch voor mij noch voor een Uwer heeft het woord van een verrader en overlooper eenige zede lijke waarde, heeft eenige zedelijke waarde de poging van schoonpraten van hem, die het verraad heeft aan vaard, vermits het spreekwoord luidt, en dit is waarde heler is zoo goed als de steler. Ik zal hiermede eindigen het eer ste deel van wat ik wilde zeggen. In dit eerste deel heb ik besproken, wat ik heb gesproken door mijne da den. Deze daden zijn gesproken, zonder dat ik ze heb beloofd. In beloften ben ik niet royaal, om dat ik herinner het woord „veel be loven en weinig geven, doet de gek ken in vreugde leven." Ik ben in beloften niet royaal, om dat ik het niet beschouw als eene daad van democratie iets onuitvoer

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 5