Een geneesmiddel, fers maar in een rechtstaat. Dat de heer Officier van Justitie dit blijkens zijn slechts f 10 eisch niet heeft be grepen, voor deze zaak, heeft mij en meerderen gegriefd als zijnde tegen de rechtsovertuiging van ieder die de zaak kent. Die adelijke eigenaar, die zoo ridder lijk en dapper durft te doen optreden doen althans volgens die boeren tegen stomme palen, wacht zich wel om persoonlijk te komen onder de oogen van den eigenaar van die palen, of om aan de Justitie en aan m ij te laten weten, dat h ij de dader is van de vernieling. Het is een laf comediespel, waarde heer advocaat. De boeren verschuilen zich achter den eigenaar, en de eige naar verschuilt zich achter de boeren, en te zamen handelen ze als kwa pardon als helden, en een advocaat wordt geroepen om ze te noemen on schuldige, eenvoudige lammeren wat ze niet zijn. Ik heb gemeend U het een en an der even onder de oogen te moeten brengen, in de hoop dat U de in dit briefje vervatte lessen wel wil aan nemen van een, die ouder is dan U en meer ondervinding en meer men- schenkennis heeft dan U. Er zit achter die vernieling veel meer dan U denkt. Het zit hem niet in het eigendomsrecht, want de eige- dom is van mij en van niemand an ders, en wie zegt van niet kent noch mijne titels noch de wethet zit hem niet in de afheining, want deze te plaatsen is mijn recht gelijk ieder eigenaar het recht heeft zijn eigendom af te sluiten het zit hem in de loen- sche, lage, vuile Zeeuwsch Vlaamsche politiek om mij te beleedigen en fi- nantieel te schaden, en wie te laf is om het perso.onlijk te doen Iaat het doen door lomperikken. Achtend. H. A. VAN DALSUM. o— A. Documenten. 1. Rekest aan het Gemeentebestuur. Hulst, 8 April 1913. Aan het Gemeentebestuur van Sint Jansteen. Geeft eerbiedig te kennen Hendrik Albert van Dalsum, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, wonende te Hulst. Dat hij ten voordeele van nagenoem- den gebruik maakt van het recht, hem bij artikel 29 der Kieswet toegekend^; dat hij verzoekt de nagenoemden alsnog op de Kiezerslijst 1913 te plaatsen, op grond, dat zij voldoen aan de vereischten door de Kieswet gevorderd, en die nagenoemden bin nen den termijn der wet hebben inge diend de gevorderde aangifte dat hij dus verzoekt dat alsnog op de Kiezerslijst zullen worden gebracht 1. Audenaerdt D. 2. Audenaerdt F. S. 3. Braam C. L. 4. Caluwe de 5. Colman D. A. 6. Colman P. A. 7. Dorsselaer van P. 8. Gassen van F. 9. Himste van C. 10. Hooghe d' F. X. 11. Inghels C. L. 12. Ivens L. 13. Kindt E. F. 14. de Maat P. 15. Olieslager d' J. F. 16. Olieslager d' L. 17. Ongena J. F. 18. Pluijm L. 19. Rottier A. A. 20. Saegher de J. F. 21. Smet de A. 22. Smet F. 23. Vlassenrood F. 24. Vos de J. dat defce, allen te Sint Jansteen, allen hebben ontvangen de kennisge ving bedoeld in artikel 27 der Kieswet dat hij ter toelichting verklaart dat blijkbaar het in artikel 27 ge noemd bedoelde onderzoek onvolledig of onjuist is geweest dat toch, b.v. het niet de vraag is, welke som een zoon of man afdraagt aan zijnen ouder of echtgenoote voor de huishouding, maar welke som er aan loon wordt verdiend, en ieder weet toch wel, dat de loonstandaard voor de daaronder aanwezige Ioonaangifte- kiezers tegenwoordig meer is dan f 275 per jaar dat het ook b.v. niet de vraag is, hoeveel zakgeld een inwonende zoon ontvangt van zijne ouders, in wier be drijf hij werkzaam is, maar dat daarbij komen de bijverdiensten, die hij in geld daarenboven verdient in het ou derlijke bedrijf dat in art. 1 b 2 Kieswet het woord achtereenvolgens niet slaat op de voorafgaande woorden van 13 maanden, maar op het bij niet meer dan twee personen enz. in loondienst zijn geweest, zoodat, wie het vereischte loon heeft verdiend b.v. in twee vol gende loondiensten gedurende zeven maanden terwijl hij de overige maan den werkzaam was in eigen bedrijf, aan de wet voldoet, en dat dit ook zoo moet zijn blijkt reeds uit de voor genomen landarbeiderswet in het be lang van het platteland met voor strek king klein eigen bedrijf naast loondienst bij den boer: zou toch gelden het achtereenvolgens om de 13 maanden, dan zou een dergelijke land arbeider zijn kiesrecht verhezen dat dit laatste te meer geldt, waar zoo herhaaldelijk door gezaghebbende mannen is gewezen, om eenerzijds de ontvolking van het platteland en an derzijds de overbevolking der steden tegen te gaan, op goedkoope verkeers middelen, opdat de plattelandsarbeider op het platteland kan blijven wonen en bedienen een arbeidersboerensbe- drijfje en tegelijkertijd in den tijd van niet kunnen verdienen op het dorp dit wel te kunnen doen in de stad dat hij ook omtrent deze zaak op merkzaam maakt, dat te vinden in aanteekening op art. 1 b 2 Kieswet uitgaaf Schuurman en Jordens, de dienstb e t r e k k i n g kan voortduren, hoewel dit niet zoo is met de dienst- vervulling, een zaak van groot belang bij den seizoenarbeid, zooals die is op het platteland zoowel hier als elders dat hij vertrouwt en hoopt, dat aan zijn eerbiedig verzoek zal worden ge volg gegeven. 't Welk doende H. A. VAN DALSUM. 2. Antwoord op het request. MEDEDEEL1NG volgens artikel 33, 2de lid, 3e gedeelte der Kieswet. Aan den heer Hendrik Albert van Dalsum. De burgemeester der gemeente Sint- Jansteen brengt te uwer kennis, dat op het door U ingediend verzoek om ver betering der vastgestelde kiezerslijst door het Gemeentebestuur is besloten, dat verzoek af te wijzen. Sint-Jansteen, den 3 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, C. IJsebaert. B. Aanteekening. Burgemeester IJsebaert behoort ook tot de dezen zomer aftredende Sta tenleden. Wij bevelen ZijnEdele in de gunst van de kiezers. Onder de niet op de Kiezerslijst geplaatste aangiftekiezers zijn er, die wel daarop stonden voor de jaren dat er geen kiezing zou zijn. Het onder zoek naar de aangiftek'iezers is dus öf vroeger öf nu niet goed geweest. En ook staat vast, dat de burgemeester geen onderzoek heeft ingesteld naar aangiftekiezers, waarvoor een zeker bekend persoon heeft gezorgd. Men zou nu nog kunnen gaan naar Kantonrechter en daarna naar Hoogen Raad, maar dat geeft geloop en kosten. Onze raad is daarom om het er bij te laten, aan ieder in overweging gevende het zijne er van te denken. Uit deze zaak blijkt één ding, dat de zaak V&n aangiftekiezers niet altijd |in veilige handen is van alle gemeente besturen. Hontenisse en Oostburg moeten elkander helpen. o Fruijtier herkozen voor Hontenisse en Mr. Dieleman gekozen voor Oost burg wil zeggendat het volk van Zeeuwsch Vlaanderen wil le. eene Nieuwe Grondwet met voor strekking, dat het volk niets meer te zeggen heeft, dat de volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer en de leden van den Gemeen teraad maar zitten in de Kamer en in den Raad voor spek en boonen. 2e. voortzetting van het systeem van wingewest, waarop ook de Heer Vorsterman van Oyen heeft gewezen in de Tweede Kamer bij gelegenheid van de bespreking van eene Rijks- hoogereburgerschool in Ter Neuzen. 3. een finantieel bederf in het openbare leven van Nederland door dat de volksvertegenwoordiger zijn ambt gebruikt niet voor het volk maar voor eigen zaak en zak. Het zijn deze zaken, waarover Zeeuwsch Vlaanderen zich in Juni zal moeten verklaren, en in deze zaken gaan accoord eenerzijds de heeren Fruijtier en Dieleman om die drie za ken te willen, en anderzijds de heeren Jhr. de Muralt en van Dalsum om ze niet te willen. GEEN Mi. DIELEMAN VOOR OOSTBURG EN GEEN FRIIIJIIER VOOR HONTENISSE O De grondidee der voorgenomen zoo genaamde Christelijke grondwetsher ziening is een drieledige geheime bedoeling, strekkende 1. tot vermindering van den volks invloed. 2. tot het te niet doen van de idee van burgerplicht. en 3 het Nederlandsche Volk terug te brengen onder de kerkelijke macht, dat is, onder moderne vormen terug te keeren tot een Staatskerk, afgeschaft in 1795, en dit alles onder de valsche leuze van Tegen de Revolutie het Evangelie. Deze drieledige geheime bedoeling wordt bewezen door aandachtig te over wegen de ontworpen wetsartikelen in het licht van het voorstel der Regee ring om te doen vervallen artikel 109, dat is door te onttrekken de wetgevende macht aan de Volksvertegenwoordiging. Geen Nederlander, van welke richting ook, mag, indien hij eerlijk wil zijn, met Juni zijn stem geven aan een, die moet medehelpen om deze geheime bedoeling te helpen leggen in de ontworpen Nieuwe Grond wet. En wat nog speciaal betreft die heeren Dieleman en Fruijtier: als de bevolking van Hontenisse en Oost burg hen kiest, dan bekrachtigt zij tevens als goed het feit van corruptie, dat leden van Gedeputeerde Staten hun ambt gebruiken voor eigen zaak en zak maar dan verklaart deze be volking door dergelijk feit te bekrach tigen zich zelve als eerloos. lifting- van nnhiim op 2ltn Pinksterdag1. Hoewel wij niet genegen zijn om voor onze verkiezing tot Kaïnerlid lezingen te houden in het kanton Hulst, zoo hebben we ons voorgeno men, om wel eene lezing te houden met tot onderwerp De voorgestelde Grondwetsherziening. Wij zullen die houden op Maandag 12 Mei 1913 (2e Pinksterdag) des avonds om 7 uur, in de tooneelzaal van den heer J. de Kort (Apollo) te Hulst, met toegang vrij voor ieder. Omdat het onderwerp, hoe beknopt ook we het zullen behandelen, uitge breid is, zal er een pauze worden gehouden. De te behandelen onderwerpen zijn 1. Van het inkomen der Kroon. 2. Van de macht des Konings. 3. Koning bij de gratie Gods. 4. Het kiesrecht voor de Tweede Kamer. 5. Evenredige vertegenwoordiging. 6. Van de Tweede Kamer der Staten Generaal. 7. Van de Eerste Kamer der Staten Generaal. 8. Minister en Kamerlid. 9. Geheimhouding. 10. Van de wetgeving. 11. Van de Provinciale Staten. 12. Van de Gemeentebesturen. 13. Van de Justitie. 14. Van de godsdienst. 15. Van het onderwijs. 16. Van het armbestuur. 17. Samenvatting en slotwoord. Wij vertrouwen, dat het bestuur van Vriendenkring wel op zich wil nemen de zorg voor de goede regeling in de zaal. Een ieder zegge het voort. Tweede Hamer. O Het wetsvoorstel tot het vormen van een fonds voor de kustverdedi ging met het bouwen van een fort te Vlissingen is aangenomen met 54 tegen 35 stemmen, Rechts tegen Links, behalve de heer van Karnebeek stemmende met Rechts. Wij vragen dit: dus nu zijn in korten tijd aangenomen met Links tegen Rechts de wetsontwerpen tot Ouderdoms- en Invaliditeitsverzeke ring, ziekteverzekering en nu weder kustverdediging. Is dit een goede toestand Ons dunkt van niet. Het zijn toch alle drie zaken, die niets te maken hebben met de zoogenaamde begin selen van Revolutie of Evangelie of Antithese, het zijn gewone zaken van stoffelijk karakter. In deze zaken had niet moeten spreken de partij maar de persoonlijke overtuiging, en dus hadden de stemmen van voor of tegen zich moeten verdeelen over de geheele Kamer. De partijgeest waait door onze Staten-Generaal, en partijgeest is dom en kent geen liefde slechts heersch- zucht, wrok en afgunst, Oostenrijk, het groote Oostenrijk, gunt aan het kleine Montenegro niet, dat het behoudt het op Turkije ge wonnen gebied van Scutari, en dreigde, bijgestaan door alle groote mogend heden, met Montenegro met wapen geweld te dwingen Scutari te verlaten. Montenegro heeft nu toegegeven, maar niet door Scutari te stellen in de handen van Oostenrijk, maar van de Mogendheden, en met deze verklaring door den Koning van Montenegro „Mijn waardigheid en de waardigheid „van mijn volk veroorlooven mij niet, „te wijken voor geweld, uitgeoefend „van één enkele zijde, en daarom stel „ik het lot van Scutari in handen van „Europa." De diplomatie van Europa grijnst, omdat Oostenrijk zulk een hak krijgt na het hebben uitgegeven honderden millioenen, en die van Oostenrijk voelt zich gehoond, terwijl Koning Nicolaas vormelijk zeer correct handelt. De diplomatie, dat is de hooge po litiek, is nog venijniger dan de ge wone politiek. o De Stemmingsdagen voor de Pro vinciale Staten van Zeeland zijn ver anderd in 13 en 27 Juni, dus niet meer 20 en 27 Juni. Dus Voor de Provinciale Staten is de stemmingsdag nu Vrijdag 13 Juni, en de herstemming op Vrijdag 27 Juni. En voor de Tweede Kamer is de stemmingsdag Dinsdag 17 Juni en de herstemmingsdag Woensdag 25 Juni. Wegens deze verandering moet de taktiek zijn van allen die van Dalsum Kamerlid willen maken 1. Reeds bij eerste stemming op Vrijdag 13 Juni als Statenleden te kie zen de heeren Buijsse, van Dixhoorn en Kramer. En wie er dan een vierde bij wil nemen, neme als vierde de heer Hombach. 2. Op Dinsdag 17 Juni in het district Oostburg bij eerste stemming tegen mr. Dieleman tot Kamerlid kiezen jhr. de Muralt. 3. Zorgen, dat van Dalsum op Dinsdag 17 Juni met groot getal stem men in herstemming komt. 4. Hebben den vasten, onverander- lijken wil, om hem op Woensdag 25 Juni met verpletterende meerderheid te kiezen tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal als vertegenwoor diger van den wil des volks in alle richtingen. OOSTBURG. Men schrijft aan de M C. Dinsdagavond trad voor een volle zaal in den Eenhoorn te Sluis de heer jhr. Muralt, candidaat voor de Tweede Kamer als spreker op. Hij behandelde de tariefwet en de christelijke politiek van deze regeering. Hij vond een aan dachtig gehoor, dat uit A. R., R. C., Vrij zinnigen en Soc. Dem. bestond. De heer ds. Koekebakker uit Aardenburg trad als sociaal-democraat in debat, 't Is zeker onnoodig te melden, dat de in houd der woorden van den debater samengevat kunnen worden in„Gij vrijzinnigen, ge wilt ons wel een vin ger geven, maar wij willen de heele hand hebben." De heer Muralt bleef het antwoord niet schuldig. Een da verend applaus bewees, dat zijn woor den ingeslagen waren. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander ge neesmiddel gemaakt en gebruikt wor den. Maagpoeder van Apotheker Boom, waardoor reeds duizende maaglijders zijn genezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hartwater en slechte spijsverte ring. Prijs per doos f0,75. Asthmapoeder van Apotheker Boom dit poeder geeft hij inademing on middellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende Borstbenauwd- heden en Borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. - Hoofdpijn (migrainine) Pastilles van Apotheker Boom zijn een zeker wer kend ge ïee.smiddel tegen Hoofdpijn, migraine schele cn zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f 0,80. Kina koortsdroppen van Apotheker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en zijn, door dat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, Binnenkoorts, Malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven Gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f0.25. Staalpastilles van Apotheker Boom, zijn gemaakt var. melkzuurijzer en be derven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, Bleek zucht en daaruit voortkomende ziek ten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2, Hoestsiroop van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet het hoesten spoedig bedaren. Prijs per flacon f0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendinge, blinde en bloedende Aambeien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Deze geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom en zijn verkrijgbaar in de meeste Apothe ken en Drogistwinkels. Waar niet ver krijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met ver hooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door firma A. M. Boom, te Arnhem. „Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilli- gen v. d. Hooft te Axel bij J. van Dixhoorn en Harte—Vroegop." Het Vrije "Woord voor Abonnés. Gladbach, den 30 April 1913. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u verzoeken de navolgende regelen op te nemen. Mogelijk kan het zijn nut hebben. Bij voorbaat dank. In uw blad van 26 April lees ik dat. de 17 Juni Kamerverkiezing zal plaats hebben. Eindelijk dacht ik zal dan dc slag geslagen worden, en zal het blij ken wat de wil van het volk is of 't nog langer wil geregeerd worden doorgeld- jagers met een Christelijk mombakkes voor. Moge de uitkomst anders zijn. Mogen er eindelijk eens mannen aan 't roer komen die hart hebben voor 't volk, die de behoeften en nooden kennen der niet met fortuin gezegende klasse, en die zoo'n harden strijd om 't bestaan moeten voeren. Zie, mijn va derland drijft mij 't land uit omdat ik er geen menschwaardig bestaan kan vinden.'Dat kan alleen verandereren als er nieuw, echt volksbloed in onze vertegenwoordiging komt. Dan is er hoop dat aan den ellendigen toestand een einde komt. En daarom zal ik mij de groote opoffering getroosten om 17 Juni te komen stemmen. Het zal mij een aardige cent koeten, maar ik ben dat aan mijn gezin verplicht. Medele zers der Volkwil in Duitschand, waar ge u ook bevinden moogt, doe even als ik, komt naar de stembus al moest ge er gebrek voor lijden, komt, en stemt ons aller vriend en helper van Dalsum Die zal ons niet in den steek laten zooals onze volksvertegenwoor diger Fruijtier. Die helpt liever ons er onder te houden. En daarom moeten wij ons niet tot voetstuk laten gebrui ken om hem op den troon te helpen. Maar ge leest in de Volkswil wat hij voor ons doen wil en d a t zijn geen ijdele beloften, daar kennen wij hem te goed en te lang voor. Dus kame raden in den vreemde, als een man naar huis op den grooten dag. Als al zijne vrienden hun belang begrijpen zullen zij 'ncm eindelijk de plaats geven die hem toekomteen zetel in de Tweede Kamer. M. de R. dank als boven. LEON. o— Stekene, 5—5—1913. Mijnheer de Redacteur Vrienden luistert eens goed Wat de Zuis vertellen moet, Daarvoor wel wat lang gewacht En eerst eens goed bedacht. Wij zeggen nu allemaal Zeeuwsch-Vlaanderen dat loopt gevaar. En wij hebben toch een goede man Die het land regeeren kan, Die niet loopt met kromme sprongen

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2