De Volkswil BIJVOEGSEL van van 26 April 1913. Van alles wat. 2 Feuilleton. MOED. O De nachtelijke oorlog. Nu het oorlogsgerommel aan den horizon maar niet wil verschijnen is het niet van belang ontbloot er op te wijzen, dat de toekomstige oorlog grootendeels des nachts zal uitgevoch ten worden. Vandaar ook de nach telijke verkenningen der Zeppelins, de geweldige voorraad aan zoeklichten bij het Fransche leger, en de rampen der Engelsche onderzeeërs, bij nach telijke oefeningen. Vandaar ook de kruistocht der Zeppelin over ons land vóór het aanbreken van den dag, ten einde van de ligging der helverlichte stations en de weerschijn der kust lichten, als van evenzoovele bakens, een topografisch beeld te verkrijgen. Hoewel reeds in den Russisch Japan- schen oorlog bij voorkeur, des nachts aangevallen werd, zijn de Engelsche deskundigen van oordeel, dat de eerst volgende oorlog in verschrikkelijkheid haar gelijke niet zal hebben, omdat in verband met de draadlooze telegra fie, de fotografie uit luchtschepen, en het werpen van bommen uit de hoogte, elke actie bij daglicht onmogelijk zal zijn geworden. Volvens een Zwitser- sche stafofficier zal de toekomstoor log het best te vergelijken zijn met een Mexicaansch duel, dat in een pik- donkere kroeg met dolken uitgevoch ten wordt, en waar gewoonlijk de overwinnaar iets later krankzinnig wordt dan de overwonnene. o Goedkoope racantiereizen. Een zekere zin voor het poëtische, gemengd met het verkrijgbare, kan aan de Duitscher nu eenmaal nier ontzegd worden. Zoo hebben de arbeiders van eenige groote Berlijnsche fabrie ken een vereeniging gesticht voor het maken van vacantie-uitstapjes-in-ver- beelding. „Die Genossenschaf für Na- turfreunde ohne Mittel," heeft door geringe wekelijksche contributie's de middelen bijeen weten te krijgen, om een uitstekend bioscoop-apparaat met bijbehoorende films aan te schaf fen. Op een terrein in het Grüne- wald is nu een tent opgeslagen, waar de leden al naar verkiezing een Zon dag in Spanje, een voetreisje in Titol, of een bergtocht in de Kaukasus kun nen medemaken. Een strijkje zorgt voor de toepasselijke melodiën, die medegezongen moeten worden, terwijl de leden zooveel mogelijk de reis naar het Vereinslokal te voet en in gepast wandel-, toeristen- of berg- Naar wijlen Kardinaal Manning. (Slot). o— In bovengenoemde waarheden staan velen altoos aan de minst populaire zijde en zijn altijd in tegenspraak met de volksvooroordeelen, en dat niet uit grilligheid of halsstarrigheid, maar omdat hun gezichtsvermogen verder reikt dan dat van anderen, en zij ge varen zien waarvan de overigen het bestaan niet vermoeden, of omdat zij bij erfenis waarheden hebben verkre gen, die vroeger het bezit van ande ren waren. Bij de heilige zaak der waarheid het stilzwijgen in acht ne men kunnen zij niet. Liefde tot hun land dringt hen getuigenis af te leg gen. De zachtste behandeling, die zij daarvoor ondervinden bestaat hierin, dat zij voor droomers, dweepers of zwakhoofden worden uitgemaakt. Zij falen in reder.eerkracht, zegt men hunne bewijsgronden zijn niet proef houdend. Zoo spreken die waanwijzen en zij vormen steeds de meerderheid en zijn altoos onfeilbaar. Doch deze beproeving is de grootste niet, welke de moed heeft te doorstaan. Zwaar dere en hardere beproevingen wachten een iegelijk, die zich kant tegen de volksmeening en waarheden verdedigt, die niet in den smaak der menigte vallen. Kleinmoedig is hij, die geen spot toilet moeten afleggen. o De nieuwe seis-mograaf te Newl'ork. De Amerikanen, die ervan houden in alles het record te slaan, noemen de nieuwe seismog'caf van het Museum voor Natuurlijke Historie te New-York de grootste, die ooit vervaard is. Dit instrument is geconstrueerd te S'raals- burg voor rekening van een rijk Ame- rikaaisch Maecenas, Emerson Mac Millan, die het de Academie van We tenschappen te New-York aangebo den heeft. De hoogte is 1,85 M., de breedte 1,15. Het apparaat was ter nauwernood geplaatst of het deed al dienst, de naald trilde hevig geduren de 45 minuten. Den volgenden dag meldde een telegram een aardbeving in het Noorden van Alaska. o Het Engelsche blad, de Daily JMail heeft twee nieuwe prijzen voor de avi atiek uitgeloofd: een van 125000 gul den en een van 62500 gulden. De eerste prijs is bestemd voor dengenen, die het eerst over den Atlantischen Oceaan vliegt, onverschillig van welke plaats in de Vereenigde Staten, Cana da, Newfoundland naar een plaats in Groot-Brittanië of Ierland en vice versa. De tweede prijs is bestemd voor de eerste Engelsche aviateur, die in een Engelsche hydroplan in 72 uur om Groot-Brittanië vliegt. o— Uit het leren ran Hageiibeck. M. Hagenbeek, een man met een wereldnaam, die onder zijn klanten zoowel de Keizer van Oostenrijk (voor zijn menagerie in Schonbrunn), als de keizer van Japan en de Radjahs van Indië had, Hagenbeek, de beroemde dierenhandelaar, is eenige dagen ge leden overleden. Hij, die in den wa ren zin des woords, temidden der panthers, beren en wolven geleefd heeft, was een van de beminnelijkste menschen die men zich kan denken, en volgens zijn eigen zeggen, kan men ook het hart der dieren alleen door zachtheid winnen. Hij verklaart slechts een keer in levensgevaar verkeerd te hebben, en dat was toen hij bijna door een stoomtram overreden werd. Wel is hij herhaaldelijk gewond, zoo onder anderen toen hij een van zijn panthers de nagels knippen moest, en eens toen een jonge alligator hem in speelschheid in een vijver wierp, waar twintig kaaimannen rondzwommen.' Zijn grootste en meest geslaagde werk was de stichting van het reus achtige dierenpark buiten Hamburg, waar onder meer dan 90 verscheu verdragen kan, en toch hoe menig overigens degelijk man geeft én waar heid én rechtvaardigheid prijs, omdat hij bang is bespot te worden. Élke getuige der waarheid moet voorbereid zijn op het lot van den H. Stephanus gekwetste hoogmoed, verwaand voor oordeel, teleurgestelde eerzucht, ver- ijldelde plannen zullen hem steenigen. Wie in dit uur pal kan staan zonder dat vuur te beantwoorden, is een goed soldaat van de waarheid, en onder haar bevel is het goed strijdenzij behaalt altijd in 't eind de overwin ning. Zijn wij dan een moedig volk? Ontbreekt het Ierland wellicht aan moed, waar het de belijdenis geldt van het geloof of het hanteeren der wapenen in den krijg? Is de moed der Schotten, die zich openbaart in hunne zelfbeheersching en volharding in plicht, niet eenig Wat zal een Engelschman van het Engelsche volk zeggen Wij laten onze vijanden voor ons antwoorden. Wij worden gesmaad, bevit, bespot door vreemde natiën, maar niemand heeft ooit de Engelschen lafaards genoemd. Men zegt dat wij langzaam en nooit gereed zijn, te veel zelfvertrouwen bezitten en niet (scherp op den uitkijk staan om, wanneer het gevaar dreigt, ter stond op te rukkendat wij voor onze loomheid en ons gebrek aan be dachtzaam overleg steeds moeten bloeden, maar toch na eenige weder waardigheden en ten spijt van bijna domme zorgeloosheid ons herstellen en de grootste moeilijkheden en ver rende dieren in openluchthokken rond doolden. De mooiste bestelling welke Hagenbeek kreeg, was die van de Duitsche regeering voor tweeduizend kameelen, in zes weken had zijn zoon deze bij elkaar. Ook kleinere orders werden uitgevoerd, zoo leverde hij een wolfje aan een exentriek Parijsch heer, en naar hij vertelde, heeft hij nimmer klachten over zijn pupil ontvangen. o— Draadlaoze telegrafie in Russisch Oost Azië. Eind December 1911 heeft het Rus sische Departement van Posterijen be sloten in het Noord-Oosten van Azië drie stations voor draadlooze telegra fie op te richten, Iedere installatie zou bestaan uit twee staa'torens, met antennen en evenaars, twee parafine motoren elk van 24 P. K. De drie stations zijn thans gereed en voor het publiek geopend. Zij zijn opgericht te Ochotsk, Moyachan en te Novoma- riinsk. Ochotsk, op 1200 mijl van Wladiwostok, is een klein gehucht van 300 inwoners op de Westkust van de Zee van Ochotsk. Nayahan, 1700 mijl van Wladiwostok, is een onbewoonde streek op de Noordkust van dezelfde zee, terwijl Novomariinsk, 2200 mijl van Wladiwostok, een vis- schersgehucht is op de Noordkust van de Behring-zee aan den mond van de Anadyr. o— De nieuwe haven van Ceylon. Colombo heeft thans een der groot ste havens van de wereld. Het werk werd in 1895 begonnen en de haven beslaat met de pieren een oppervlakte van 685 morgen, iets meer dus dan de haven van Daver. De pieren heb ben een totale lengte van twee mijlen. De haven heeft een reusachtig bassin voor de te herstellen schepen (700 voet lang). De haven is even diep als het Suez-kanaal, echter bestaat het plan drievierde tot 36 voet uit te diepen. De kosten bedroegen 15 mil- lioen pond. De tonneninhoud der te Colombo ankerende schepen, bedraagt thans 10 millioen ton per jaar. o— Goedkoop gas ten platten lande. Electrisch licht is en blijft voorloo- pig duur. Doch ten platte lande is electriciteit in den regel gemakkelijker te verkrijgen dan gasmen was daar dus tot nu vaak op aangewezen. Thans komt een eenvoudige uitvinding de beurzen der burgers en buitenlui te hulphet electro-aero-gas, zooals het kortweg genoemd wordt. Een kleine electrische ventilator, die slechts 25 watts per uur verbruik, drijft gewone dampkringslucht in een carburator, waar ze indruppelende petroleum-es sence ontmoet, dezelfde vloeistof die voor auto's gebruikt wordt. Zoo ont staat onmiddellijk een goed brandbaar gasin den regel goedkooper dan het gas, dat door fabrieken geleverd wordt. Een Fransch nationaal park. Het is een verlangen van den mensch, om alles wat hij mooi vindt, te bewaren. Zijn het kunstschatten dan brengt hij ze in musea onder, is het een mooi stukje natuur, dan wordt er een „nationaal park" van gemaakt. Zoo hebben de Vereenigde Staten hun Yellowstone-Park, Nederland zijn Naarder Meer, zoo heeft Duitschland een stuk der Lünebürger Heide afge scheiden, zoo bezitten Zweden, Enge land en Australië elk een nationaal grondgebied, dat voor de verwoestende hand van speculatieve exploitanten is gered. Frankrijk kan zich nu ook be roemen op zijn „Premier Pare de la Republique". Dit omvat de schilder achtige bergen, dalen en wateren van Oisans (Dep. Grenoble) dus ten W. der Z. W. Alphen. Het is 13000 H.A. groot. Op dit betrekkelijk kleine stuk grond verheffen zich majestueuze bergtoppen, en gletschers strekken zich tooverachtige dalen uit en liggen oude reuzenwouden. o De bruidskelk van Maria Stuart. Deze beroemde antiquiteit zal dezer dagen op een veiling worden verkocht Volgens de overlevering werd bij de verloving der ongeluk kige koningin der Schotten met den dauphin van Frankrijk in 1556 aan den beroemden kunstenaar Jean Ccurt de Limoges de opdracht gegeven voo; deze bruidskelk. Hij schilderde bin nen in den beker een voorstelling van het feest der Goden en versierde den voet met het Schotsche wapen, dat in rood en goud is uitgevoerd. Het Schotsche wapen komt ook op den deksel voor, naast een triomftocht van Dianade binnenkant van den dek sel vertoont medaillonbeelden van Ju piter, Juno, Mars en Venus. Er wordt met reden voor gevreesd, dat het beroemde stuk naar Amerika zal verhuizen, zooals reeds zooveel brie ven van Marie Stuart hun weg over den Oceaan hebben gevonden. o— Godsdienst en Wetenschap. Terwijl te Amsterdam de 48ste ver gadering der Moderne Theologen daagde, waar de teere vraag aan de orde kwam, of men zich in plaats van „modern-godsdienstig" niet liever „vrijzinnig Christelijk" zou noemen opende de zich orthodox noemende dr. A. H. J. de Hartog de werkzaam- den der door hem gestichte vereeni ging „De Middaghoogte" met een openbaar debat met den Sociaal-De mocraat A. H. Gerhard. Dat de gods dienst gehandhaafd wordt door de wetenschap, zou door den inleider betoogd, en door den heer Gerhard bestreden worden. De laatste leefde in de verwachting, het positief bijbel- en kerkgeloof wetenschappelijk te hooren verdedigen. Doch dr. de Har tog hield zich vooizichtig binnen de door de philosophen opgeworpen re- trachementen der kenkritiekwij ken nen van de stoffelijke wereld niets dan de geestelijke gewaarwordingen, die zij bij ons opwektwij weten dus niets van de materie. Waarop den teleurgestelden opponent niets anders overbleef dan te beweren „wij we ten ook niets van de ziel. Wij weten heelemaal niets, doch moeten voort gaan te streven". Het zwakke punt in deze bekende agnotische stelling werd door dr. Hartog in de repliek niet aangevallen. F. H. F. —o Geen gehoorzaamheid aan de ouders Een stuitend geval heeft zich Zondag in de Roomsch-Katholieke Kerk, te Oosterbeek voorgedaan. Daar heeft pastoor Vossenaar van den kansel meegedeeld, dat door hem op de cate chismus aan de kinderen zou gezegd worden, dat zij het vierde gebod niet in toepassing behoefden te brengen, wanneer hunne ouders hun bevalen om de Openbare Lagere School te be zoeken. De kinderen moesten dan ge hoorzaamheid aan zulke ouders wei geren. Waarom pastoor Vossenaar zoo voor de bijzondere school was Daarvoor verwees hij naar een herderlijk schrij ven van den bisschop. Het vierde gebod luidt„Eert uwen vader en uwe moeder, opdat uwe da gen verlengd worden in het land, dat n de Heere uw God geeft." Een bijzonderheid, die de dubbel zinnige houding van pastoor Vossenaar scherp teekent! Pastoor Vossenaar is secretaris van de Commissie van Toe zicht op het Openbaar Lager Onderwijs in de gemeente, waar hij woont (Arnh. Ct.) o Gemengde arondbijeenkonisten. In eene te Druten gehouden verga dering van de leden der afdeeling Maas-en-Waal van den R.-K. Onder wijzersbond in het bisdom 's-Herto- genbosch is, wegens een verschil van rneening met den geestelijken adviseur der vereeniging over het al of niet toelaten van onderwijzeressen ter ver vergadering, met groole meerderheid van stemmen besloten de afdeeling te ontbinden. (N. v. d. D.) o De roodhuidenbevolking. In de Vereenigde Staten wonen nog .300930 roodhuiden hun aantal is se dert eenige jaren stijgend. Het sterfte cijfer bedraagt onder hen 35 per dui zend, tegen 15 per duizend onder de overige bevolking. Vele indianen lij den aan tuberculose. Van 42645 on derzochte personen waren 6870 aan getast. Onder de Sioux zelfs een van de drie onderzochten. In één streek leden 71 pCt. van de lndiaansche schoolkinderen aan trachoom, waarte gen krachtig wordt opgetreden, even als tegen het alcoholisme. In 1912 zijn 1480 personen vervolgd wegens ongeoorloofden verkoop van alcohol aan Indianen. Voor gezondheidsmaat regelen ten behoeve van dit ras heeft het Congres voor dit jaar 240000 Dlrs. uitgetrokken. (T. v. G.) o Een 2400 jaar oude boekhouding. Bij de laatste uitgravingen, die door de Universiteit van Pennsylvania te Nippur werden ondernomen, heeft men, naar de Te', meldt, een interes sante vondst gedaan. In een soort gewelf vond men de „boeken" eener firma, die voor 2400 jaren bloeide. Het gewelf moet in die dagen gediend hebben tot hetzelfde doel als tegen woordig de brandtfluizen van banken. liezen te boven komen. Dat doen geen Mysiërs. Wij kunnen nog met een ander antwoord volstaan, een antwoord in den vorm eener vraag. Waardoor is het Britsche rijk tot stand gebracht Eén woord verklaart het door den moed der Engelschen, leren en Scholten, die allen den moed erf den van de Britten en Kelten, Siksers, Scandinaviërs, Denen en Nuo.mannen. Deze volken hebben hun b ijverden stempel op de wereld gedrukt. Van onze Britsche voorvaderen zingt Sha kespeare „Onze landgenooten zijn mannen van meer krijgstucht dan toen Julius Caesar spotte met hun gebrek aan oorlogskunst en toch hun moed zijne vrees waardig vond." Dat geldt de Britten. Van de Kelten bericht Aristoteles„aardschokkingen noch golven" vreesden zij. Men heeft ons onlangs gezegd, dat de Britsche vloot een erfstuk is van de Scandina vische zeekoningen, dat Nelson een Viking was met een Scandinavi- schen familienaam. De Saksers trok ken uit om land te veroveren, zee vaarders waren zij niet, toch moesten hunne helden drie zeetochten doen om een graafschap te erlangen. Van Deensche onverschrokkenheid en Noorweegsche veroveringen hebben wij bewijzen genoeg. Uit het samen vloeien van zoovele soorten van moed, om met Shakespeare te spreken, moest wel een oppermachtige natie ontstaan. De oorlogen die Engeland, Ierland en Schotland één maakten, zijn een aan eenschakeling van heldenfeiten aller soort en in den hoogsten graad. Geestkracht, onverschrokkenheid van hart en kloekheid van wil ver- eenigden met dit rijk de kolonies van Amerika, de eilanden van West-Indië, het gebied van Canada, de volksplan tingen van Zuid-Afrika, het vasteland van Australië, de eilanden van Nieuw Zeeland en Ceylon en het groote In dische keizerrijk, waarvan het gebied zich oost-, west- en noordwaarts uit strekt over 250,000,000 menschen. Zulk een bouw is niet het werk van laffe harten of zwakke handen. De Egyptenaren droegen er roem op, dat geen vrijgeborene uit hun volk mee gewerkt had aan den opbouw der piramidenwij zouden ons kunnen beroemen, indien zelfverheffing geen teeken van dwaasheid was, dat enkel vrijgeborenen het Britsche rijk hebben gevestigd, 't Is een ontzagwekkende bouw, opge'rokken door eeuwen vol van kloekmoedigheid en doorzicht en wilskracht en volhardend streven naar het bepaalde doel. Met schaamte moet erkend worden dat bedrog, wreedheid en ongerechtigheid dit rijk in zijn wording beztede d hebben. Maar zocals het nu op zijne grond slagen staat, is htt rijk de heerschappij van de wet en der gerechtigheid. En kele burgerlijke of m litaire gezag voerders kunnen hun macht misbruiken en hebben ze misbruikt, doch het rijk is niet het werk van den menschelij- ken wil, maar van een Wil, die den wil van alle menschen overheerscht en hen stiert op den weg Zijner hoogste Wijsheid. Niet alleen de hechtheid van dit wereldwijd gebouw wekt onze be wondering, er is meerdit opper machtig rijk heeft zich om zoo te zeggen vastgeklampt aan rotspunten en hoekjes, die juist door hunne kleinheid de grootheid der macht toonen, door hen vertegenwoordigd Helgoland aan Germania's kust, Jersey aan die van Frankrijk, Gibraltar op Spanjes eigen grond, Malta in de zeeëngte van Italië en het Oosten, de Falkands eilanden of Malouïnes in den zuidelijken Atlantischen oceaan, Borneo in Polynesië, Kong-kong in het Chineesche rijk, wat zijn deze be zittingen anders dan bewijzen voor 't zelfvertrouwen van een groot e.i moe dig volk Geen uitstek, pijler, fries, Geen welgelegen hoekjen, of die vogel Maakt er zijn hangend bed en vruchtbre wieg." Richt nog eens uwe oogen naar ons rijk in Indië. Wij kwamen en brachten aan millioenen Hindoes vrij heid van het Mohomedaansche jik. Onder onzen keizerrijken schepter- zwaai houden wij honderdvijftig vor sten gebogen. In vroegere dagen leef den zij in voortdun nde->. e kaar m >ordenden kiijg. Wij hebben hun opgelegd de Pax Britannic a, den Britschen vrede. Zij waren ter zake van eifopvolging in voortdurende burgeroorlogen gewikkeld, waarin ieder lid van den koninklijken itam, n?ar echt oostersch staatsbeleid, op zijne

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 5