Van alles wat. eenvoudigen wordt voorge.st.eld als een belijden of niet belijden van den Chris tus. Dit is een boerenbedrog, en dit boerenbedrog is een verontchristelij- king van den Christelijken godsdienst, en hiertegen gaat ons protest. l il <le Pers. Yerzekeriugsplicht of Staatspensioen Over deze vraag heeft „De Tijd" een artikel, dat door het blad zelf aan 't slot aldus wordt geresumeerd De voorstanders der zoogen. Staats- pensionneering verliezen, terwijl zij de voordeelen van zoodanige pensionnee- ring tegenover de bezwaren, welke on tegenzeggelijk aan elke verplichte ver zekering gebonden zijn, hoog opvij zelen, geheel uit het oog Primo dat het w.o. van Mirisler Talma allereerst stretct tot Inval i- teitsverzekering; vervolgens, dat aan de invaliditeits verzekering veel grootere waarde moet worden toegekend dan aan de ouder- domsverzekering, als deze niet aan de eerste verbonden is dat de toekenning van een Staats pensioen aan allen, die zekeren onder- dom bereikt hebben, het vraagstuk der verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit geheel on opgelost laateindelijk, dat de kos ten der Staatspensionneering, welke al leen de schatkist zou te voldoen heb ben, van dien aard zouden wezen, dat aan eene voorziening tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit in afzienbare toekomst niet zou te den ken zijn. Zelfs al zou men die zooals sommigen verlangen geheel ten laste willen brengen van de werk gevers. Vóór men ertoe kon en durfde overgaan, dergelijken nieuwen, uiterst zwaren last ie leggen op de reeds zwaargedrukte ondernemers zouden, ook in het gunstigste geval, jaren moe ten verloopen. Afgescheiden nog van veel andere overwegingen, die voor heden onver meld blijven, luidt onze conclusie, dat door Staatspensioneering, welke alleen aan ouden van dagen zou ten goede komen, slechts een gedeelte, een be trekkelijk klein gedeelte, wordt be streken van het veld, hetwelk door de invaliditeits- en ouderdomsverze- kering wordt beheerscht. De staking in Belgie. Zooals was te verwachten is de „algemeene" staking geen algemeene. Ze is slechts nagenoeg algemeen in de grootindustrie in het arrondissement Charleroi met aangrenzing. Daarom is de algemeene staking nog geen mislukking, vermits er uit alles blijkt, dat er een volksverlangen is tot grondwetsherziening in zake het meervoudig stemrecht. Wij verwachten, dat de duur der staking zeer kort zal zijn en dat men zich tevreden zal stellen met te heb ben „getuigd" dat er een volkswil is, en meer mag en kan ook het doe! niet zijn eener politieke staking, daar men anders komt op den weg eener revolutie. Feitelijk achten we eene werksta king uit politieke redenen van den werkman tegen den patroon niet lo gisch, omdat het niet gaat tegen den patroon maar tegen de regeering, die onwillens was rede te verstaan. Daar om had de werkstaking als pol i- t i e k strijdmiddel moeten zijn ge richt tegen de openbare diensten als verkeersmiddelen, openbare ver lichting, post- en telegrafie en derge lijk, dit strijdmiddel echter zou zijn geweest een onwettige daad, een re volutiedaad. Dus, goed beschouwd politieke werkstaking gericht tegen den patroon is onlogisch, en politieke werkstaking gericht tegen de open bare diensten is revolutiedaad. Maar toch kan de eerste logisch zijn in een land als België, waar het geheele leven, zelfs godsdienst en openbare leven, verstoffe!ijkt is. En dit schijnt ook te blijken hieruit, dat de regeering respect krijgt voor de de staking, en dat er reeds sprake is van een koninklijk referendum. lilcmc berichten. De sneeuwval hier op 12 April schijnt te zijn geweest de uitlooper van een sneeuwstorm aan de Duit- sche Oostzeekusten, die zich vooral heeft doen gevoelen in België en Frankrijk. Er bestaat gevaar voor groote overstroomingen in de Zuid-midden Staten van Noord-Amerika. Twee arbeiders te Almelo, ver oordeeld tot 1 jaar wegens meineed in een zaak van mishandeling, zijn door het Hof te Arnhem vrijgespro ken. Ondt-r Velsen schoot een krank zinnige op eèn geneesheer, die ernstig werd gewond Op een villa buiten De Bilt, Utrecht, is ingebroken. De wonden, in den Balkanoorlog teweeggebracht door granaten, zijn dikwijls afschuwelijk, die door de Turksche geweerkogels zijn gewoon lijk niet heel erg. Simon Koppen, de leider van de Hottentotten in Duitsch-West-Afrika tegen de Duitschers, is overleden In Veenhuizen zijn voor den post dienst 80 hondekarren in de maak Te Nes (Utingeradeel) is dezelfde boederij thans 194 jaar bij de familie Dijkema in gebruik. Sedert 1 Januari jl. zijn 2400 ar beiders uit de 3 noordelijke provin- ciëen naar Duitschland vertrokken, om daar werk te zoeken. Men wil Spitsbergen, dat aan niemand toebehoort, maken lot een neutraal gebied onder een interna tionale commissie. In Amsterdam kreeg een horloge maker zes maanden voor verduiste ring van ter reparatie gegeven horloges. Tusschen Servië en Bulgarije rijzen moeilijkheden over de verdeeling van den Turkschen buit. De zaak van den Franciscaner pater Palitsj, alsof die wegens het geloof door de Montenegrijnen zou zijn vermoord, blijkt na onderzoek heel gewoon te zijn als een oorloge- gevolg De vlieger v. d Burg maakte Zondag te Gilze-Rijen een vlucht van 33 minuten. Tusschen Turkije en Bulgarije is een wapenstilstand gesloten van tien dagen. In Weert is een onderaardsche gang ontdekt, doch later bleek het een oude beerput te zijn. De pokkenziekte is nu uit Olden- zaal verdwenen. In Friesland heeft het van Zater dag op Zondag zoo hard gevroren, dat er hier en daar ijs was in de sloten. Er zijn voortdurend verschijnselen waaruit blijkt, dat de suffragetten (kiesrechtvrouwen) in Engeland tegen zich hebben de volksverachting en de volkshaat. Wegens de voorgestelde buitenge wone oorlogsbelasting in Duitsch land worden veel kapitalen over de grens gebracht uit vrees van te moeten betalen. Volgens de muntwet is het goud gehalte in duizendstenvan de stukken van 10 en 5 gulden 900, van den dukaat 983 Het 5 gul denstuk weegt de helft van het 10 gulden stuk, wat men op het oog niet zou zeggen. De „goede" katholieke Belgische bladen Handelsblad van Antwerpen, Metropole, Gazette en Liège, Nieuws van den Dag, hebben bevat in de Goede Week op de eerste bladzijde vrome artikelen over den Kruisdood van Christus, en onder de adverten ties kwamen voor uitnoodigingen tot vischsmulpartijen op Goeden Vrijdag. Mr. Levy moet niets meer hebben van de Vrijliberalen, omdat ze voor Algemeen Stemrecht zijn. Mr. Aalberse als „vrome" katholiek Stelde in de Kamer vo,or bij de be handeling der wet Ziekteverzekering, om geen ziekengeld te geven aan de vrouw die moeder wordt buiten hu welijk. Minister Talma was tegen dit voorstel. Het werd verworpen met 24 stemmen van „vromen" tegen. Het woord der Schrift, „al wie uwer zon der zonde is werpe den eersten steen op haar" is door mr.* Aalberse uit de Schrift geschrapt. De landbouwtentoonstelling 1912 te Bergen-op-Zoom kostte ruim 49 per cent aan net garantiefonds. Terwijl vin het Belgische parlement woedt de rassenstrijJ tusschen Walen en Vlamingen, woedt buiten het par lement de klassenstrijd om een recht vaardig kiesstelsel. Een schoon schouw spel. De Engelsche suffragetten hebben nog al geld over voor haar actie tot vrouwenkiesrecht. Er is een voorstel, om Amsterdam te vergrooten met Watergiaafsmeer, en met deelen van Sloten. Zaandam, Oostzaan en Buiksloot. De Christelijke werkliedenvereeni- gingen van België stelden zich partij tegen den werkman, die wil afschaf fing van het domme en onrechtvaar dige meervoudig stemrecht, om te behagen aan de groote heeren. Wie de waarheid spreekt, moet den eenen voet in den stijgbeugel hebben. In Frankrijk is een vrouwenbewe ging gaande tegen het corset Er bestaat in Rotterdam vooruitzicht, dat de hoofdelijke omslag in eens met ll/2 pCt. wordt verhoogd, zeer ten genoege van de belastingschul digen. Er is sprake van een Aziatisch ver bond van China, Japan en Siam tegen den landhonger van Europa. Een brief uit den Helder naar Philippine maakte eerst een omweg over Manilla op de Philippijnen, en deed er 2 maanden over. Over Vlis- singen was korter geweest. De Officier van Justitie heeft een vervolging ingesteld tegen de com missarissen van de te Alkmaar gefail leerde Volksbank. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in het le kwartaal 40 mil- lioen tegen 38'/2 millioen in 1912. Tot lid van de Eerste Kamer voor Overijsel is benoemd mr. W. baron de Vos van Steenwijk te Wijhe. In het district Oostburg stellen de heeren Erasmus en Vorsterman van Oyen zich dezen zomer niet meer be schikbaar voor Statenlid. Aanslag op den Koning van Spanje. Zondag heeft, na een militaire plechtigheid te Madrid, een Spanjaard, Sanchez, drie revolverschoten gelost op Koning Alphons van Spanje, doch gelukkig niet geraakt, doordat de Koning zijn paard liet steigeren De dader is gearresteerd, —o I)e juweelen van Keizerin Eugenie. Onlangs werd er in Frankrijk vv.er eens een flesch gevonden die ver schillende documenten over de juwee len van keizerin Eugenie bevatte. N jg altijd is de geschiedenis van die kost baarheden na den val van het tweede keizerrijk in het duister gehuld. Zoo veel is echter zeker, dat, toen in Parijs het bericht aankwam van den neder laag bij Sédan, en een revolutie dreigde uit te breken, Eugenie niet alleen vluchtte, maar ook haar eigen dommen in veiligheid trachtte te brengen. In aller ijl werd toen een lijst der juweelen opgemaakt, en 5 boden die zwoeren, liever te sterven dan de schatten, aan hun hoede toe vertrouwd, prijs te geven, vertrokken naar Madrid, waar de moeder van Eugenie de Guzman woonde. Werke lijk hebben een paar boden Madrid bereikt, anderen schijnen na allerlei avonturen den dood te hebben ge vonden. In 't jaar 1873 vond men te Yannes een flesch met dezelfden in houd als die, welke men dezer dagen opgroef. Beide flesschen bevatten be richten, maar waar de juweelen zijn, is nog een duister raadsel. o— Woningnood in Parijs. Overal duurte. In Parijs klaagt men nu over óc kooge huurprijzen. Daar si ij ge ;i J- l:u:e;i met 100 a 200 pCt. Een woning die eens 4500 fr. deed, moet nu met 8000 fr. betaald worden. Huizen van 3000 fr. doen nu 5600 fr., enz. Vooral in de dure buurten is de stijging enormin de nabijheid der Madeleine kerk b.v.-, betaalt men nu 3500 fr., terwijl er een dertig jaar geleden 3000 fr. betaald werd. Op de Champs Eiysees kost een eerste of tweede verdieping, die vroeger 12 of 15000 fr. opbracht, nu 60000 fr. en meer. De huurprijzen voer winkels zijn ^eveneens enorm in de hoogte gegaan. Niet de gegoede klassen zijn heele kapitalen aan huishuur kwijt, ook in kleine burgerkringen wordt de duurte gevoeld. Waar de oorzaken te vinden zijn Stellig niet alien bij den huiseigenaar, die al zooveel over het opslaan te hooren "netft. De kosten voor hui zenbouw die, vergeleken met 1910 met 40 zhn gestegen, en ver der het metterwoon zich vestigen in Parijs door talrijke vreemdelingen, zijn belangrijke factoren. ^-o Stephenson en de koe. Toen Stephenson de plannen voor zijn spoorweg van Steckton naar Dar lington indiende, werd gevraagd wat er zou gebeuren als er een koe op de rails liep, wanneer zijn trein aankwam. Stephenson antwoordde alleen, dat het erg naar voor de koe zou zijn. Dit was echter niet juist. Het is later herhaaldelijk gebleken, dat zelfs een nietig varkentje, de voorwielen van een locomotief, en daarmede een ge heele trein kan doen ontsporen. Even als bij het opkomen der luchtvaart eenige jaren geleden, had men hon derd jaren vroeger geen flauw idee van de beteekenis der stoomtreinen. Zoo merkte de groote Thiers op, toen hij voor het eerst van Parijs naar Versaillies gereden was, dat dit wel een aardig speelgoed voor de Parij- zenaars kon worden. Men weet dat de Rotterdamsche vroede vaderen,'den Koning berichten, dat naar hun oor deel, een snelvarende trekschuiten- dienst toch van meer belang zou zijn. o Een Dalcuoze-tijdsehrift. Naar wij uit Hellerau, waar, zooals men weet het eerste instituut voor gymnastiek-methode-Dalcroze, geves- is, zal er een tijdschrift worden uit gegeven voor alle beoefenaren van deze rythrn'ische gymnastiekmethode. De leeraren en leerarc-ssen in dit sy steem zullen hierdoor onderling voe ling kunnen houden, en eikaar prac- tisch van dienst zijn. o Eon miniatuur-boekje. Dezer dagen zal te Londen een bi bliotheek in de veiling gebracht wor den, waartoe ook het kleinste boek ter wereld behoort. Het is een al manak, en werd in 1838 gedrukthet heeft een formaat van 1,9 bij 1,8 c.M Bij den almanak hoort een kostbaar lederen foudraal en eenloep, om de letters te kunnen ontcijferen, ove rigens, in een Duitsch museum moet een nog kleiner boekje zijn zoo groot als de nagel van een duim is het en werd in het begin van de 17e eeuw gedrukt. Het bevat het heele Nieuwe Testament op 208 bladzijden van 9 regels elk. —o Volgens de officieele statistieken telt Eng.-lndië 315.132.537 zielen, hieronder zijn 1.843.724 Katholieken, 2.032 479 Protestanten en 311256334 niet Christenen, 20980 Joden, 217586920 Hindoes en 10721453 Boed- histen. —o Eeu interessante ontdekking. De Grieksche minister van marine heeft blijkens een telegram uit Athene, medegideelö, dat de luitenant ter zee Bakopu'o bij toeval de volgende merk waardige ontdekking heeft gedaan. Hij constateerde, dat zich op den bo dem der zee ten oosten van het eiland Lemnos, op de plaats, die op de En gelsche admiraajskaart aangegeven wordt als de Charosbank, op een diepte van 5 tot 25 M. goed zichtbare ruïnen lagen van een stad van om streeks drie zeemijlen in omtrek. De minister heeft last gegeven het terrein te onderzoeken. o Een schoone erflating- Bij testamentaire beschikking van wijlen den heer Z. Middelkoop, in leven ontvanger der registratie te Haarlem, is te Almkerk opgericht eene stichting voor oude mannen en vrou wen. Aan deze stichting is gelegateerd een prachtig huis met terrein alsmede een belangrijke hoeveelheid oo.ro. r-.-..de goederen. Naar men ons mededeelt kunnen daarin personen van alle gezindten voor zoover kan en die ervoor in aanmerking komen, opgenomen wor den, doch moeten minstens tien jaren in Almkerk gewoond hebben. Nederlander. —o üooge Raad. De Hooge Raad verwierp Vrijdag het cassatieberoep ingesteld tegen het arrest van het hof in Den Bosch be treffende het postkantoor te Roosenr daal, door den staat gekocht, waarna het bleek, dat de kelder die alleen toegankelijk was uit het perceel van den buurman, door dien buurman werd gebruikt. De buurman deed op d.en kelder krachtens verjaring recht va: eigendom gelden en dit recht werd door het hof erkend, van welke beslissing de staat cassatieberoep had ingesteld. o— Op 'ast van den officier van Justitie te Arnhem wordt te Veenendaal een onderzoek ingesteld naar ingekomen biljetten om op de kiezerslijst ge plaatst te worden, welke van valsche handteekeningen zouden zijn voorzien. o— Bloemenvelden in Friesland. Naar de tulpenvelden Wonsera- dee]zoo wordt ons uit die gemeente geschreven. De bloemen houden thans receptie, om de liefhebbers van na tuurschoon te ontvangen. Neen, 't is hier nog geen „Hollands bloemen tuin" wij doen 't hier nog op be scheiden schaal maar toch, 't is klein maar rein. Een pracht en ver scheidenheid van kleuren, van 't zui verste wit overgaand tot het donkerste rood. Van ver gezien, afgesloten vak ken met één levendige kleurschakee- ring, die het oog bloeit en telkens weer wat moois en interessants doet ontdekken. De verbouwers zelf slaan met welgevallen luin „nieuwbouw" gade. En zij noemen u de vreemde namen met een gemak, alsof het doodeenvoudig „jette en beane" en geen Latijnsche of Fransche „slimme wirden" waren. Ze zijn voorloopig wel over de „blommen" tevreden. Die hebben zich kranig gehouden en niet geleden van de felle nachtvorst der vorige weck. De plant is flirik ont wikkeld én ook de jonge bollen ont wikkelen zich reeds. (Leeuw. Ct.) S£e toestand van den Paus*. Onze 78-jarige goede Paus Pius is in het begin dezer week weder inge stort maar op 't oogenblik schijnt toch het levensgev aar geweken. Hij zelf be schouwt zijn levensdoel nog niet be reikt, en daarom besluit een prelaat zijner omgeving, dat zijn ziel het nog zal winnen over het zieke, zwakke lichaam. Do man met do twee aangezichten f. Men schrijft ons uit de hoofdstad Zaterdag j.l. heeft een indertijd zeer bekend Amsterdammer den laatstcn adem uitgeblazen. Het was „de man met de twee aangezichten". De laatste vier, vijf jaar hadden hevige rheuma- lische pijnen hem in huis genageld, en ontmoette men hem zelden meer. Maar indertijd was „de man met de twee aangezichten" een zeer popu lair type. Hij was zijn carrière begonnen op de Leliegracht. Daar, het is nu een veertig jaar geleden, hanteerde hij een heelen dag door de pen. Een harde werker was hij niet. Waren de pa troons naar de veiling, dan schreef hij stiliekens roerende sonnetten. De „heeren" konden echter zoo'n sonnet- tenmaker niet gebruiken, en hij zou dan ook spoedig zijn congé gekregen hebben, wanneer hij zich niet door iets van don gewonen kantoorklerk en den gewonen sonnetten-zanger had onderscheiden z'n twee aangezichten. Wanneer men hem van links be keek, was het een Joris-goedbloed in het kwadraat. Van rechts bezichtigd, had hij echter een sluw en eenigs- zins valsch gezicht. Daar zat het 'm nu in. Met zijn linker aangezicht sug gereerde hij de menschen met zijn rechter maakte hij ze bang. Dit talent was niet te betalen. Weldra ging hij mee naar de veiling, en hij was zoo „gehaaid", dat hij voortdurend op-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2