Leon m Bel-Brnwiere, Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke stand- Bil BE NEDERL STAATSCOURANT Marktberichten. A d verten tiën- F. J. ADRIAANSE tweeden en derden Leert had gebracht, naar Noord-Noord-West Europa verhuisde. En daar ligt het thans nog. Het schijnt daar vastge- genageld. Geen enkel weerkundige vermoedt, dat het spoedig zal ver- verdwijnen. Dit wil zeggen bij ons blijft de wind Noord o Draadlooze telefonie. Terwijl het vraagstuk der draadl oze telegrafie geen vraagstuk meer mag genoemd worden, moet de draadlooze telefonie voorloopig nog binnen de muren van de laboratoria blijven. Tot nog toe was een practisch bruikbaar toestel niet te krijgen. Het schijnt echter dat men in Duitschland thans, evenals dit met de Dieselmotoren en de kunst rubber, het geval was, na jaren van geheime proeven, op den goeden weg is. Het ligt voor de hand, dat hier weder het legerbestuur de groote aansporing heeft gegeven, merkwaardig is het echter dat men tegelijkertijd het draadlooze telefonee- ren uit vliegmachines heeft weten mogelijk te maken. Volgens de Allgem. Centr. Mitt. moeten de voornaamste Duitsche fabrieken op electrotechn. gebied thans de handen vol hebben met het vervaardigen van een zeer eenvoudig, en haast onbreekbaar ap paraat, dat op een afstand van 200 K. M nog het gesproken woord, ook bij het geraas der motoren kan op nemen. o— Kordaatheid van een 3-jarige. Een driejarig knaapje te Aageren (G.), liep daar over de tramlijn, juist op het oogenblik, dat de tram naderde, terwijl de machinist niets van zijne aanwezigheid bemerkte. Zij, die van verre het gevaar zagen aankomen, begonnen te schreeuwen doch de kleine wierp zich heel kalm op de lijn en liet zoo de tram passeeren, waarna hij, alsof er niets gebeurd was, opsprong en naar zijne ouders ijlde (Tel) o— Landbouw en Veeteelt. Vanwege de Engelsche Regeering is hier te lande, overeenkomstig Jiet rapport eener Engelsche staatscom missie, officieel keunis gegeven dat de Engelsche regeering, ofschoon er niet op uit om de invoer uit het buitenland te belemmeren, genood zaakt zou kunnen zijn scherpe maatregelen te nemen tegen den in voer van artikelen uit andere lan den, indien bewezen is dat die artikelen het uitbreken van het mond en klauwzeer of miltvuur in Engeland hebben veroorzaakt, Met het oog hierop wordt gewezen op de noodzakelijk heid van de algeheele medewerking onzer veehouders ter voorkoming eener hernieuwde uitbreiding van het mond- en klauwzeer hier te lande, daar dit voor de belangen van den landbouw bij den uitvoer van verschillende producten, ver strekkende gevolgen zou kunnen hebben. —o Uit De Stuurman op de Levenszee, van Ds. de Boer. Vaderliefde: een uitvloeisel van de lfefde van God den Vader; eene straal, voortgesch'oten uit het eeuwig licht. Niet alleen de moeder, ook de vader, leeft in zijne kinderen en door zijne kinderen. Zij zijn de bron van zijn hoogste levensgeluk, de kroon zijner eere, en de voorwerpen zijner warmste belangstelling en zijner zuiverste liefde. Hun belang is zijn belang, hunne eer zijne eer, hun ge luk zijn geluk en zaligheid. Wat zorgen, wat waken, wat wer ken, wat opoffering getroost zich een vader om zijne kinderen nietWat teederheid en meededoogen, wat in schikkelijkheid en toegevendheid, wat geduld en hoop spreidt hij ten toon. Zelfs al is het een oproerige Absalom, die weggenomen wordt door den dood, dan bloedt nog het vaderhart, zooals bij David: „mijn zoon Absa lom, „Absalom mijn zoon, ach dat ik voor „u gestorven ware!" o De agent had gelijk Een heer komt vol haast op het perron, en loopt den krantenjongen bijna omver. De jongen „Mijnbeer, mijnheer!" De heer, ziende dat de trein nog niet voor is, mindert zijn vaart, en vraagt: „Wa blief?" Jongen „Kunt u mij ook zeggen hoe laat het is 1 „Kwart voor negen „Dan kunt ge om twaalf uur bij ons op de soep komen," zegt de jongen, en rent er vandaan De heer hem na, maar wordt op gehouden door een agent, die vraagt „Wat is er mijnheer, kan ik u helpen ?u De heer vertelt de historie, waarop de agent zeer leuk „Nou, dan be hoeft u zoo hard niet te loopen, want dan heb je nog drie uur den tijd o Eeu goede raad voor lougzieken en gezonden De Artsen-Onthoudersvereeniging in het Duitsche spraakgebied heeft een blad voor longzieken uitgegeven, dat door 12 Duitsche volkssanatoria jaar lijks in 7000 exemplaren wordt ver spreid. De raadgevingen, die daar instaan, zijn ook voor gezonde arbei ders heel veel waard, omdat deze dikwijls door hun werk en door min der goede huisvesting aan het gevaar der tuberculose, de volksziekte, veel meer zijn blootgesteld dan de rijken. Dit blad behelst o.a. het volgende De alcohol is zeker het meest ver spreide kwaad, waardoor het men- schelijk lichaam voor de tuberculose ontvankelijk wordt gemaakt. Het is bewezen dat hij voor bijna alle organen nadeelig is. Het hart, dat, zooals onderzoekingen bewezen, van gewicht is bij longziekte, het maagdarmkanaal, iedereen weet, hoe noodig een goede, degelijke voeding en dus ook een goede spijsvertering voor longzieken is. Het zenuwstelsel is bij alle longzieken in meerdere of mindere mate aange tast. Een vergift is de alcohol voor de cellen, waaruit het lichaam is opge bouwd, zoodat door hem de weer stand tegen besmetting, vooral tegen tering, verslapt wordt. Een lichaam met goede sappen en krachtige cellen weerstaat de tuberculose gemakkelijk. Bijna iedereen wordt in zijn leven met tuberculosebacillen besmet en toch wordt slechts 33 pCt. ziek en 14pCt. sterft er aan. Alleen wie aanleg heeft wordt ziek en deelt het treurige lot van den teringlijder. De aanleg wordt in ontelbare geval len door den alcohol te voorschijn geroepen. —o Een berackfc toovorij-proces uit de 17e eeuw. De heer jean Lorédan heeft een dik boek gewijd aan het minutieuse onderzoek van deze gebeurtenis. Een jong priester, opgewekt en levenslus tig, goedhartig, doch misschien ook een weinig luchthartig zoo wordt hij ons afgeschilderd, werd het slacht offer van de hysterische aanvallen van een meisje, Madeleine de Demondolx. In een Ursulinen-ldooster opgevoed, ontmoette zij bij gelegenheid van een bezoek aan hare ouders te Marseille den abt Gaufridy en werd hartstoch telijk op hem verliefd. In het kloos ter teruggekeerd, openbaarde haar ge moedstoestand zich in hvsterische aan vallen, die als werken des satans op gevat en behandeld werden. Toen dit niet baten wilde, werd de abt van tooverij beschuldigd en voor het par lement van Provence gedaagd. De stukken melden, dat hij bekende hij werd dan ook gemarleld en ter dood gebracht. o Het motorrijwiel ten dieuste fan do politie. In Chicago en Washington is een vast korps van motorrijwielrijders bij de politie opgericht, welke ten taak hebben de auto's die te snel rijden te achterhalen, en verder bij de vele misdaden waarbij van autos gebruik gemaakt wordt, als vliegende brigades te kunnen optreden. In Motorcycling, waaraan wij dit ontleenen, staat niet vermeld hoeveel ongelukken deze vliegende politietufs, op hun geweten hebben. Pe Fa 11S. De gezondheidstoestand van Paus Pius X moet maar slecht blijven. Hij is weder ingestort maar toch weder beterende. Wegens zijn hoogen leef tijd en zwakke gezondheid is er al tijd vrees voor levensgevaar. KOEWACHT. Woensdag slaagde voor onderwijzeres te Breda, mejuf. M. Celaert van hier, leerlinge der bijz. R. K. Kweekschool voor onderwijze ressen te Oudenbosch. KOEWACHT. Door tot nog toe onbekende daders zijn dezer dagen uit de schuur van den lanbouwer S. B. alhier, twee balen guano ontvreemd. Een streng onderzoek is ingesteld. BObCHKAPELLE. Verleden Zon dag had in de zaal van den heer Claeys een druk bezochte vergadering plaats, waarin de heer J. A. Lyppens, secr taris der Vereeniging ter bevor dering van de Geitenfokkerij in Zee land optrad met het onderwerp de geitenfokkerij. Gedurende de bijna twee uur lange rede, die meermalen door een welgemeend applaus werd onderbroken, vond de bekwame spre ker een aandachtig gehoor. Bevatte lijk, zaakrijk, vaak vol humor behan delde hij het nut en de verzorging der geit, de onmisbare koe van werk man en particutier. Aan 't einde zij ner rede liet spreker platen en foto's onder de aanwezigen rondgaan van modelgeiten, die aller bewondering wekte. Spreker spoorde zijn toehoorders aan zich op de geitenhouderij toe te leggen en zich in eénen bond te ver eenigen, waaraan dan ook velen ge volg gaven. De heer Lafarre dankte den heer Lippens namens de vergadering voor diens leerrijke en heldere rede en diens welwillendheid en moeite om alhier eene vereeniging te helpen stichten. Wij hopen, dat de heer Lyppens de voldoening mag smaken den bond tot bloei te zien komen, waarvoor na tuurlijk de toetreding van een flink aantal leden vereischt wordt. Zondag 13 dezer zal in 't lokaal van den heer P. Dhont het Bestuur gekozen worden en weer gelegenheid gegeven worden om als lid toe te treden. Een woord van dank zij hier gebracht aan den Edelachtb. Heer Burgemeester, die wel willend het Eerevoorzitterschap aan vaardde. Het Vrije "Woord voor Abonnés. —o Koewacht 1913. Mijnheer de Redacteur Wilt UEd. eens de goedheid hebben deze regels op te nemen in ons veel gelezen blad s.v.p. Den tweeden April was het hier weer jaarmarkt met een gunstigen schoonen dag. De heer P. van Waas was er weer met zijn prachtige merrie, bek.oond met veel medailles van eerste prijzen. Ieder vreemdeling kwam er naar wijzen, maar vruchteloos is het voor hem gedaan, Kazak is er mede door gegaan. Maar van Waas is een Volswilman en daar weten zij alles van. Gegroet DE PEN. o— Essen, April 1913. Mijnheer de Redacteur Gelieve mij een klein plaatsje af te staan, bij voorbaat mijn dank. Gezien in ons vorig nummer,, heb ben wij al weder eene Christelijke dwangplicht van den Lieven Herder van St. Jansteen. Die herder wordt voorzeker wel bemind in het midden zijner kudde. Ik voor mij ben van meening, dat, als er één of méér scha pen van hun kudde afgedoold zijn dat het dan niet méér als plicht is die schapen zoo gauw mogelijk tot de kudde terug te brengen, maar niet aan hun lot over te laten. Dat noem ik geen goede Herder. Kan dan zoo'n Herder zich niet voorstellen, dat, als er alle dagen één schaapje wegblijft, dat hij op het laatst herder blijft zon der kudde. Die herder die een paar weken geleden zijne schapen voor hield, -dai hij dezen zomer wilde feest vieren maar niet vóór de verkiezing, daar hij wel een beetje schrik heeft van de andere partij, dat wil zeggen dat hij zijn schapen niet goed ver trouwt omdat hij dertig jaar aan de regeering zijner kudde slaat, en 50 jaar priester is. Maar lieve herder weet U dan niet dat eenige van uwe schaapjes rond loopen, alsof U hun herdei niet zijt Dat zij U bekijken, ot U de schuld zijt van hunne opvoeding, dat zij hun kopje in de hoogte steken en de lieve God afvragen, moet het nog verder Moeten wij door onzen herder op een slecht pad gezei worden Lieve her der, ook gij zult rekening moeten ge ven, als gij voor het aangezicht van God verschijnt. Gij zult rekening moeten geven voor uwe verdoolde schapen. Gij zijt de herder door onze lieve God aangesteld, als zijn dienaar. U zult rekening moeten geven over die vele brave menschen die gij ver boden hebt, hun Paaschplicht te vol doen, voor het lezen van een onnoo- zel blad, en nu wilt bedreigen hun op ongewijde aarde te begraven bij overlijden. Ziet, lieve Herder, dat de lieve God U niet begraaft op onge wijde aarde. En dit alles wegens politiek. Och arme, U wilt strijden tegen Waarheid en Recht. Maar overwin eerst U zei ven. Uwe schapen zijn op goeden weg, loop ze maar na, dan vindt gij ook het goede pad, en slaap 's nachts gerust over de verkiezing van dezen zomer. Laat daar gerust uwe schapen aan hunne plicht voldoen Die we ten zelf wel wie de goeie is, en den goeien zullen ze wel stemmen, daar moet ge niet mee inzitten. U mijnheer de Redacteur dankende voor de verleende plaatsruimte. Uw Essener abonné CH. v. D. O Westdorpo. Huwelijks-aangiften. 29 Maart. Henri Gillis (van Evergem), oud 20 j., jm. en Bertha Maria de Bouver, oud 20 j., jd. Geboorten. 12 Maart. Adriana Regina Pharaildis, d. van Edmundus Verhoosel en van Maria Seraphina Angelina de Coninck. Overlijden. 22 Maart. Alfred Albert Polidor Soetaert, oud 18 j., z. van Petrus en van Maria D'haene. 25 Maart. Een onbekend manspersoon. Clinge. Huwelijks-aangiften. 17 Maart. Petrus Josephus de Moor (van de Clinge), oud 27 j., jm. en Julia Josephus Stevens, oud 23 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Eüsa Eleo- nora, d. van Josephus de Puysseleijr en van Siiphia van Dorsselaer. 20 Maart. Juliana, d. van Petius Fran- ciscus de Smet en van Isabella Se- ghers. 23 Maart. Magdalena Fiorina, d. van Arthur Joannes Blommaert en van Maria Eugenia de Kever. 24 Maart. Joseph Leonard, z. van Aloij- sius Weemaes en van Maria Blondina Stevens. 29 Maart. Alphonsina Maria, d. van Eduardus de Weijn en van Seraphina Pluym. Augusta Henriette, d. van Florentinus Hooft en van Maria Eüsa Philomena De Cort. Overlijden. 16 Maart. Constantinus van Ecken, oud 85 j-, echtg. van Ro salia Leenknegt. 18 Maart. Virginia Thieleman, oud 78 j., wed. van Na poleon van Broeck. 22 Maart. Petrus de Potter, oud 2 j., z. van Emile en van Stephania Maria Stevens. 27 Maart. Antonia van Varenbergh, oud 54 j., echtg. van Carolus Ludovicus van Ósselaer. 31 Maart. Maria Ludo- vica Janssens, oud 72 j., wed. uit het eerste huwelijk van Jan Francies Ver hulst en uit het tweede huwelijk van Petrus Johannes de Bruijne. Graauw. Huwelijks-aangiften. 21 Maart. Aloijsius Schelfhout (van Hon- tenisse), oud 26 j., jm. en Rosalia de Smit, oud 29 jjd. Geboorten. 1 Maart. Julia Catharina, d. van Johannes Francies van Vliem- bergen en van Elisabeth Lemsen. 4 Maart. Petrus Franciscus Eduardus, z. van Aiouisius Willibrordus Durinck en van Melanie Steijns. 8 Maart. Ge- rardus Johannes, z. van Jan Francies de Koster en van Mathilde Durinck. 14 Maart. Anna Catharina, d. van |an Francies Verschuren en van Maria Louisa Buijs. 15 Maart. René, z. van Petrus Ivens en van Apolonia Cecilia van Trappen. 19 Maart. Maria Cor nelia, d. van Adriaan Heijdens en van Virginie d'Haan. 21 Maart. Angela Rosalia, d. van Aiouisius Penquet en van Louisa Corneiia van Daalen. 24 Maart. Albertus Franciscus, z. van Desiré Johannes Platjouw en van Anna Catharina de Smit. Angelina Josephina, d. van Theophilus Ludovi cus Steijaert en van Emma Seraphina Coleta Schillemans. 27 Maart. Louisa Cornelia Christina, d. van Victor Al- phonsius Josephus Maas en van Ro salia Kouijzer. Alfred Cornells, z. van Cornells Josephus de Bilde en van Mathilde Mangnus. Margaretha Josina, d van Pieter Jacobus Boogaart en van Pieternelia Cornelia Geluk. Overlijden. 12 Maart. Bertha Maria Mahu, oud 2 j., d. van Alphonsus en van Mathilde Dingeman. 25 Maart. Jacobus van Mol, oud 76 j., weduwn. van Anna Maria de Maat. 28 Maart. Anna Maria Vlasveld, oud 75 j., echtg. van Theodorus Crombeen. 31 Maart. Augustinus Want, oud 62 j., echtg. van Apollonia van Goethem. St. Jansteen. lJ2 frank Sas van Gent. 2 ml. 5 Hulst. Omdat de plafond van No. 100 inviel juist toen ik er af was Hontenisse. In de hoop dat Marie niet meer zoo gauw naar de politie zal loopen Vorige lijst - 0,10 0,10 107.60 Totaal f 108.10 STAATSLOTERIJ. No. 19438 een prijs van 5000 gulden. 3840 1000 20784 1000 2620 1500 2456 1000 6473 1000 20049 20000 13137 2000 17385 1500 15454 1000 Hulst, 7 April. Per 100 K.G. Tarwe f 9,25 a f 9,60, Rogge f 7,50 a f 7,75, Wintergerstf 10,00 a f 10,25,Zomergerst f 9,75 a f 10,00. Haver f 7,00 a f 9,50, Erwten f9,00 a f 10,50, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f 10,00 a f 10,50 Witteboonen f 13,00 a f 13, Bruineboonen f9,00 a f 10,50, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 11,00 a f 12,00, Aardappels f 1,90 a f2.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 25, verkocht 3. Varkens 21, verkocht 18. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f0,80. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.675 k f47.70. Advocaat-Procureur Ie JIIDÜELBIRG, is EESiEX WA 1*5»AC» bij X E E E E 51 A X 8 te HEEST te spreken. U Statiestraat, 51bis St. Nikolaas, o HOEDEN voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van de maand Januari geopend zijn van negen tot een uur. FranschFransche Handelscorrespon dentieDuitsch, Duitsche Handelscor respondentie, Engelsch, Engelsche Handelscorrespondentie, I taliaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch en.Latijn, door middel van de Schriftelijke Talen cursussen van het Bureau tot Publiciteit van Wetenschap pelijk Nieuws, Singel 276, Amsterdam. Wetenschappelijke leiders: Dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Uni versiteit en leeraar aan de Handels school te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht. Vraagt ons g r a t i s-prospectus. Duur van alle cursussen 1 jaar. Succes verzekerd Steenhouwerij Gazoineterstraat St. „I>e Oraniet" Nikolaas (Waas.) Kappen en leveren van alle soorten Blauwen en witten Ardnïn, Marmer- en Beeldhouwwerken. Bijzonderheid van Monumenten en Grafzerken. Op aanvraag teekening en prijslijst gratis. Meester-SteenhouwerEDM. INGEL8.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3