Leon van Bel-Bruwiere, Ir. J. ADRIAANSE Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke stand. Marktberichten. Advertentiën. tweeden en derden Leert waaris om daar tot de genoegelijke ontdekking te komen, dat... een hooge prijs op zijn lot gevallen was! Vader wist van den verkoop niets afO. H. Ct. o De moord op den diamanthandelaar Pro?o te Antwerpen. Na pleidooien en langdurige beraad slaging door de jury werd Gaston Vergouts ter dood veroordeeld en Ri chard Vergouts tot levenslangen dwang arbeid. o— Overstroomingen. In Noord-Amerika, vooral met als middelpunt de Staat Ohio, hebben verschrikkelijke stormen gewoed, en met gevolg, dat er groote overstroo mingen zijn ontstaan, die veel stoffe lijke schade hebben veroorzaakt en waardoor vele menschen het leven hebben verloren. Ook in Zuid-West Frankrijk zijn door stormen groote overstroomingen ontstaan, die zelfs 'spoorwegdijken en spoorwegbruggen hebben vernield, O HULST. Met genoegen mochten wij in het laatst der vorige week ver nemen, dat onze Brigadier-Comman dant der Koninklijke Marechaussée J. Hoogerhuis alhier, was bevorderd tot Wachtmeester Commandant. Wij feliciteeren hem met deze pro motie en hopen, dat deze rechtscha pen en plichtvolle politieman, die zonder aanzien van geloof of partij in Hulst en omgeving op treedt, nog,vele jaren in ons midden moge zijn. 't zal voorzeker de wensch zijn van alle inwoners, daar hij wars is van alle vitterij. LAMSWAARDE. Naar wordt me degedeeld is de heer J. Adriaanse, aan wien door den Gemeenteraad eer vol ontslag is verleend als hoofd der school, niet voornemens dit ontslag te aanvaarden op grond van onwettig heid. o Hontenisse. Omdat Piet Visch zoo astrand was om op de voorlezing te Kloosterzande te vragen aan iemand die reeds 2 jaar kiezer isben jij wel kiezer? f 0.10 Hontenisse. Van een Volks wilman, omdat hij door hoop en geloof op de voorspraak van de H. Apolonia spoedig is ver lost van hevige tandpijn - 0.25 Terhole. Omdat het brood voor de armen van Terhole be stemd wordt uitgedeeld te Lams- waarde - 0.10 Amsterdam. 1. Omdat de polderjongens van Boschkapelle en Stoppeldijk allen in de bt. Leonardusvereeniging moeten zijn, anders mogen zij geen karren lossen bij Ch. - 010 2. Omdat de Volkswilman nen zoo bespot worden, maar meest van mannen die al eens netjes thuis gekomen zijn - 0.10 3. Omdat er voorheen rood waren en nu zwart geworden zijn - 0.10 Omdat ik 5 achtereenvol gende avonden telkens op ver schillende uren, de politie zoo kranig heb zien survellieeren aan een autoriteit zijn erf van St. Jansteen, en zulks om te beletten dat hem een sirooie pop (een wijf) zal gebracht worden, geef ik A. A. van Kapellebrug - 0.25 Vorige lijst - 106.60 Totaal f 107 60 Een goed geslaagde April-mop. o De heer Carl Corvey, van Erle- voort is z'n pseudoniem, maar bij z'n „jongensnaam" is hij nog altijd veel bekender, die „Het Leven" redi geert op zeer verdienstelijke wijs, die heer Corvey dan is een fantast, waar op zelfs een Frankrijk jaloersch zou zijn. Helaas, het Nederlandsche pu bliek is te ernstig. Zijn journalistiek flair wordt dan ook het heele jaar door getemperd. Maar er is één dag, waarop hij zijn lusten, we bedoelen z'n fantasie, bot mag vieren. Dat is op den eersten April. De April-mop van „Het Leven" is thans inderdaad verbazend aardig. Maandagavond werden door heel Am sterdam bulletins verspreid, bulletins van „Het Leven", waarop medege deeld werd dat den volgenden dag de eerste electro-chemische kunst- eierenfabriek geopend zou worden. Deze kunsteieren, welke door de ken ners zeer geroemd en aanbevolen worden, zouden de echt gelegde eieren in aroma overtreffen. Zij zouden verkocht worden in het bekende Perry-magazijn in de Kalver- straat. Daar zouden zij ook geëta leerd worden, eieren van het gewone type, en ook reuzen-eieren, speciaal voor keukengerief, van een liter inhoud. 's Morgens om half negen verdron gen voor Perry zich reeds de voorbij gangers. Enkele hadden weliswaar aan een April-grap gedacht, maar je kon het nooit weten, wellicht was er bij Perry inderdaad iets bijzonders geëtaleerd. De meeste Amsterdam mers waren er echter ingevlogen. Zij verwachtten stellig, dat nu het groote probleem, de oorsprong van het leven v/ant de kunsteieren zou je toch ook kunnen uitbroeden nu einde lijk gevonden was. Zij hebben kunsteieren gezien. Ach ter de groote spiegelruit lagen ze werkelijk, groene en gele en blauwe, en ook de liter-eieren voor den kok en de koekebakker. Dan stonden er een paar groote manden, en daar lagen eieren in, die zich nu door niets van de gewone kippeneieren onderscheid den, zoodat men bijna denken zou, dat het natuurlijke eieren warendat was dan ook het geval, maar het gros van het publiek snapte het niet. Tegen twaalven was het gedrang voor het Perry-magazijn zoo groot, dat er politie bij te pas moest komen. En Perry verkocht duizenden „Leven tjes". De opbrengst was voor „Lief dadigheid naar Vermogen". o Groote werken. De Dam-bebouwing nadert nu reeds haar voltooiing, d.w,z. aan de drie hoeken, waar nieuwe gebouwen wor den opgetrokken, werkt men nu bo ven den grond, en in Amsterdam vergt de „ondergrondsche" arbeid, het heien, altijd den meesten tijd. De nieuwe ef fectenbeurs, die bij de plaats van het bekende Bible-Hotel komt, dus vlak bij de groote koopmansbeurs, is reeds onder den kap. Het monumentaal ge bouw in de echte nationale renais- sance-stijl accordeert goed met de omgeving: de Oude kerk en de ouder- wetsche geveltjes. De architect Cuy- pers heeft er succes mee, en wij ge- looven, dat hij ziin beurs meer popu lair zal doen worden dan het com plex van Berlage. waar zelfs de ultra modernen niet mee kunnen dweepen. Jammer, zeer jammer is het, dat de beurs van Berlage en die van Cuypers zoo dicht bij elkaar staan. Het vloekt Ongetwijfeld zullen inmiddels vele Amsterdammers nog harder moord en brand schreeuwen over de architec tuur van de koopmansbeurs, Een puzzleWeldra zullen de rockey's en de steels en de vijfde emissies niet meer verkocht worden op de groote beurs, maar zal de heele effectenhoek ontruimd zijnhet ge bouw van Cuypers, eigendom van de Vereeniging voor den Effectenhandel, zal alle effectenspeculanten kunnen herbergen. Is nu de bengel van de groote beurs waaruit dan alle gok- vondsten verbannen zijn nog wel de doodsklok van het Damrak. Amice Paap, denk er om, bij een herdruk Van u in Amsterdam zooveel gelezen „boekje" zult gij naar een anderen titel hebben te zoeken. o— Voorjaar in do hoofdstad. De ruwe westenwinden worden door de hooge huizen tegengehouden, van daar, dat de natuur in Amsterdam iets verder is dan die van daar buiten. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is het, gedurende de heerlijke zoelte die er heerschte, in Amsterdam lente geworden. 'De boomern langs de grachten zien thans groen. De knoppen zijn gebarsten. De kleine blaadjes hebben zich weliswaar nog niet ontvouwen. Maar wanneer het weer wat meewerkt, zal onze hoofd stad spoedig haar mooiste versiersel, haar grootste attractie, terughebben lommerrijke grachten, waarop iedere wereldstad jaloersch kan zijn. Zondagmiddag en Zondagavond had den verschillende caféhouders al den zomer in het hoofd. Zij hadden vluks tafeltjes en stoeltjes naar buiten ge dragen, en ontvingen hun klanten on der het zonnescherm. Het publiek vond het goed. Alle „zomersche" restaurateurs en caféhouders deden goede zaken, 's Avonds deed het scherm misschien nog wel de beste dienst, overdag vond men hel zonne tje wel aangenaam, maar 's avonds hield het scherm perfect hef motre gentje tegen, Zoo is het dan lente geworden. Vroeger kon het niet o— Het hooger filmpeil. De tijd, dat de bioscoop alleen bestemd scheen voor het op sensatie belust publiek, is voorbij. In Amster dam aitha-'s begint het „film-peil" in snel tempo te stijgen. Zeker, alles is nog wel niet, zooais de zedepredi kers dit wenschen, en er zijn nog al tijd tegenstanders van de bioscoop. Maar wanneer zoo'n blad als de „Standaard" wie ter wereld zal de anti-revolutionairen als film-vrien den beschouwen bioscoop-recen sies begint op te nemen, en nog wel heele goede recensies, waarin het pu bliek aangespoord wordt eens er naar toe te gaan, al was ook een film bijna op het kantje af, spreekt het toch wel vanzelf, dat de bioscoop zich verbe- lert, veredelt, idealiseert. De recensie in de „Standaard" had betrekking op de City-Bioscoop, de eerste inrichting op dit gebied in het Leidscheplein-kwartier. Deze City- Bioscoop is Dinsdagavond geopend voor genoodigden Woensdag zijn de gewone vertooningen begonnen. Het is een stemmig zaaltje, eenvoudig en smaakvol Ingericht, maar zonder luxe. Er is plaats voor een tweehonderdtal bezoekers, die boven een palm-serie „het levende beeld" aanschouwen. Het vorige jaar schreef de Van-Dag Tot-Dag-Schiijver van „Het Algemeen Handelsblad", dat de bioscoop een groote toekomst tegemoet ging. „Een nieuwe, machtige beweegkracht ten goede en ten slechte is onder ons be reik gebracht. Laten de besten onder ons leiding en raad geven". Eenige bekende Amsterdammers achtten zich geroepen, de leiding te geven. Zoo werd de Naaml. Ven nootschap City-Bioscoop opgericht. De Directie ervan ging van de ver onderstelling uit, dat de beschaafde klassen behoefte heeft aan een bios coop-inrichting, waar zij ook haar kinderen en opgroeiende jeugd met vertrouwen kon zien heengaan, we tende, dat deze er slechts zouden zien en hooren „wat schoon is en wel- Iuidt." Kermisachtige-exploitatie had de bioscoop in kwaden reuk gebracht. Maar het gebied der kinomatografie is groot, en er is keus genoeg, om ook aan alle eischen van beteren smaak te voldoen, zoodat „het levende beeld" niet het eigendom behoefde te blijven van de sensatie-exploitanten. De City-Bioscoop heeft zich op het standpunt geplaatst, alleen voorstel lingen te geven, die goeden geest en smaak nut kunnen bederven. Dit standpunt zal zij doorvoeren. Zij wil het beste bieden, wat in de bioscoop aan kunst en gezonden humor, en op populair wetenschappelijk gebied te geven is. Dochalle sensatie acht zij uit den Booze. De Amsterdamsche bladen begroe ten de City-Bioscoop met enthousiasme. Wie zou zich dan ook niet verheu gen De oprichting van de City-Bios coop heeft getoond, dat het particulier initiatief zich ook op het terrein van de bioscoop zal doen gelden. Censuur door de politie is werkelijk niet noo- dig. Tenminste niet in Amsterdam. De City-Bioscoop is geen volksver- makelijkheidhet minimum-entrée is nog altijd 30 cent. Dit is jammer; ook de kleine en kleinste lieden moesten eens naar het meest volmaakte procédé der bioscoopkunst, de r.atuur- kleur-opnamen der „Kinemacolor", kunnen kijken. Misschien komt het nog eens zoover. Thans moeten zij evenwel tevreden zijn met de dubbel- tjes-bioscoopen. Zoo zijn er bijna in Amsterdam een twintigtal. Deze zaak jes marcheeren goed. Van 12 uur 's middags tot middernacht zijn er voordurend voorstellingen. Iedere voor stelling duurt ongeveer een uur. Ge woonlijk worden vier of vijf films ver toond. Wij zijn dezer dagen eens in een dergelijk bioscoop-théater een kijkje gaan nemen. Er waren over de hon derd bezoekers, alle arbeiders of ar beidsters, die in hun gewone werk- pakje „uit" waren gegaan. Het publiek zat op gewone houten banken zonder leuning. Vele mannen rookten onder hand, maar hiertegen werd door den directeur-explicateur ten sterkste ge protesteerd. Een jongen stoorde zich niet aan het verbod, maar de di recteur bleef op zijn stuk staan, draaide het licht aan, en deelde mee, dat de vertooning niet kon doorgaan, voordat de sigaar verwijderd was. Toen riep het' geheele pubiiek en corps„Nou, doe dat, sjeg, as die meheer et nou wilToen verdween de sigaar. Ook hier viel echter waar te nemen, dat het film-peil stijgt! Het Vrije Woord voor Abonnés. Mijnheer de Redacteur Goede vrienden hoor eens hier, ik moet Eens schrijven met plezier, wat ik Zondag Zoo al heb gezien, wil ik vertellen aan Pier, Jan Trien, De Velo Club van Koopmansdam heeft een uitstap ge daan Van Stekene naar Kemseke en de Tromp Zoo verder op de Nederlandsche grond Gekomen over Hulst en St. Jansteen En heel dat dorp stond te been, wij waren Met 35 man, en de Suis de hoofd man daarvan Eene mijnheer reden wij daar voorbij. En de Suis loerde even op zij En sprak tot zijne mannen, kom allen bij, Dat is van Dalsum, ja deze man Die komt te strijden voor burger en werkman. En doe mij nu eens allen een plezier, En zingen het lied van Dalsum alhier. En op een teeken te geven door de hoofdman de Suis, Dan hoorde wij spoedig het lied, en het was een geruis. Geheel het dorp stond te kijken Ja raar dat lawaai van de Suis Zijne kliek en zijn maatschappij. Zoo kwamen wij aan de herberg van Alfons de Kin, Daar gaf de Suis zijne leden veel in lichtingen in. Zoo reden wij verder ja tot op den dijk, Waar het volk kwam geloopen van wijd en zijd. Met geopende armen sprak Camiel Wagenaer als dan, Suis zijt gij de hoofdman daarvan. Zeker, zeker sprak hier onze Suis, En wij zullen u wat zeggen, ja hier in uw huis. En de suis vertelde op korte stond, Wat zij hadden onder vonden, op den Steensche grond,* En de Wagenaer die stampte van ra zernij, Het aanstaande jaar ben ik ook daar bij. Zeker sprak de hoofdman als dan Ik wil niet anders dan een van Dal sum man. Het spel zal beginnen met Juni alhier Ik verwacht een goeden uitslag dat doet me plezier. Is men eens in het een of ander geval Het is van Dalsum die u helpen zal. Raadpleegd gij soms eens stijve kanne of een slip kazak. Het kost spoedig de centen uit uwen zak. Eens gezeten ter Kamers ja in de Haag, Hij zal ze daar pakken bij hunne kraag. Dat zal brengen een grooten verande ring alhier. En alles doen voor de menschen met groot plezer. Dat zal doen van Dalsum dat verze ker ik u al, Maar willen allen goed stemmen of hij zit inde val. U Mijnheer de Redacteur dankende voor de verleende plaatsruimte. FRANS VAN DEN BERGHE, b ij genaamd de Suis. o— Mijnheer de Redacteur 1 Er was de vorige week in de Volks wil bekend gemaakt, dat twee leden van Vriendenkring in Hulst in mijne herberg zouden komen om te onder zoeken naar de velen, die niet op de kiezerslijst waren toegelaten. Ik hoop dat U en de anderen het wel willen begrijpen ik werk ook voor de gemeente als ik bij deze zeg, dat ik te voren van die oproe ping in mijne herberg niets afwist, en dat, als het nog eens mocht gebeuren, mij er eerst naar wordt gevraagd, dan kan ik er geen last van krijgen, die mogelijk is. Mijn dank voor de plaatsing. D. BODDAERT. St. Jansteen. CliDge. Huwelijks-aangiften. 5 Maart. René De Rijbel (van Kemseke), oud 25 j., jm. en Maria Melanie van Koe verden, oud 19 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Alphons Ber- nardus, z. van Augustus Matheus Plasschaert en van Celina Meerschaert. josephus Ludovicus, z. van Ludovicus Franciscus Bogaart en van Johanna Rijk. 2 Maart. Joseph Gustaaf, z. van Josephus Valchx en van Anna Maria de Moor. Josephus Aloijsius, z. van Honoré Ferdinand Vercauteren en van Idalie Maria de Letter. 4 Maart. Aloij sius, z. van Franciscus Reunis en van Celestina Maria de Cock. 10 Maart. Albert Julien, z. van Leo Leopold Heijndrickx en van Jonanna Maria Mingeroet. Leon Jacobus, z. van Petrus Theodorus Kindt en van Maria Broekaart. Bidden voor de rerkiezingen. Uit Haarlem wordt aan de „Nieuwe Ct." gemeld De R.-K. bisschop van Haarlem heeft aan de geestelijkheid in zijn bisdom voorgeschreven tot nadere aankondiging in de H. Mis een bij zonder gebed (oratis imperata) te bid den voor een gunstigen afloop van de verkiezingen. Hnlst, 31 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 8,50 a f 9,50, Rogge f 7,50 a f 7,75, Wintergerst f 10,00 a f 10,35, Zomergerst f9,75 af 10,00. Haver f 7,00 a f 10,00, Erwten f9,00 a f 10,25, Paardeboo- nen f 10,00 a f 10,50 Duivenboonen f 10,00 a f 10,50 Witteboonen f 11,00 a f 12, Bruineboonen f9,00 a f 10,00, Boekweit f00,00 a f 00,00. Lijnzaad fll,00 a f 12,00, Aardappels f 1,80 a f 1.90 Ondergeteekende S. STURTEWA- GEN landbouwer te Koewacht St. Andries, betuigt zijne buitengewone tevredenheid aan „VEREENIGDE NE DERLANDEN" te Hulst (Zeeland) voor de prompte uitbetaling van zijn afgemaakt paard en beveelt mitsdien deze maatschappij ten zeerste aan. Koewacht, 29 Maart 1913. P.S. Agent der maatschappij te Koewacht is de heer EMILE DAVID. IN DEN GROOTEN GOEDEN kOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. ALLE KINDER ARTIKELS. Alles op maat. -ï u, No. 1. HOUTBRIEL. (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. Advocaat-Procureur te MIDDELBURG, is ELHKH ItlAAADAO bij IEELEJ1AN8 te HAAST te spreken. Statiestraat, 5Ibis St. Mlkoiaas, o HOEDEN voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van de maand Januari geopend zijn van negen tot een uur. FranschFransche Handelscorrespon dentie, Duitsch, Duitsche Handelscor respondentie, Engelsch, Engelsche Handelscorrespondentie, I taliaansch, Spqansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch en Latijn, door middel van de Schriftelijke Talen-cursussen van het Bureau tot Publiciteit van Wetenschap pelijk Nieuws, Singel 276, Amsterdam. Wetenschappelijke leidersDr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Uni versiteit en leeraar aan de Handels school te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht. Vraagt ons g r a t i s-prospectus. Duur van alle cursussen 1 jaar. Sue ces verzekerd

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3