worn P. F. Colman-Vlasseorood. Leon van Bel-Bruwiere, 1' STAATSLOTERIJ. Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke stand. M arktberichten- Ad verten tien- Te koop II STAL ER GEITEN TOIN Boza-Bietzaad a f0.75 per K.G. Ir. J. ADBIAANSE - Drukwerk - Leert Uit de hand te koop eene Boerdery BH' J. M. BLOMMAE8T - Graauw. laten. Ook is het mooiste deel van de superbe collectie die sinds eenigen tijd in het bezit was van den antiquair Teunissen, te 's Gravenhage, en die onder de kenners groote vermaardheid had, reeds op weg naar Amerika. In Amsterdam, waar eveneens verschil lende antiquairs werden bezocht, zijn thans uit het bezit van den antiquair Keezer de mooiste stukken door den zelfden Amerikaan gekocht. „Zoo gaat het nu jaar ia jaar uit. Het lijkt eene oude klacht, en toch, men moet die steeds weer aanheffen het mooiste dat wij nog in ons land over hebben, gaat stil-aan, maar ge regeld, ons land uit over het water, om, we weten dat toch allen, nim mer terug te keeren. Schilderijen, door den Amerikaanschen handel ge kocht, worden nog wel eens terugge haald. Antiquiteten niet. Waarom slaan wij, hier in eigen land, niet eens de handen ineen, zoo arm zijn we hier toch niet, al kunnen we niet met de rijke nabobs fuït het verre Westen concureeren, en trachten we tenminste wat te behouden voor onze musea. We hebben de prijzen de laatste jaren snel stijgende gezien, en de Ameri kanen haasten zich zoolang ze nog niet hooger zijn (en hier nog te ver overen is). Wat nu heen ging is wel haast 't mooiste dat wij den laatsten tijd hier nog hadden en dat is nu onher roepelijk weg De Amerikanen wéten het wel." De kleiue wijsneus. De tramwagen is zeer vol.,.. Me vrouw van X. met haar jongste lie- geling, Sophie, zitten naast elkander op de linksche bank, daar tegenover bevindt zich te midden van zes an dere passagiers een verarmoede me neer, die bijzonder de aandacht trekt van 't nuftige wijsneusje Sophie. Mama, die om geen tijd te verlie zen, (want ze moesten een lang tra ject aftrammen), een roman meegeno men heeft, is juist verdiept in de prachtige beschrijving der stad Lipa- ra, die verblindend blinkt met zijn marmeren paleizen tegen den vjekke- loozen en diepbUuwen hemelHaar gedachten zijn vervuld van glans en schittering, van wit en blauw en goud.... Thans o, gedenkwaardig oogen- blik ontspint zich 't volgende ge sprek Sophie „Mama 1" Moeder (door lezend, gelijk onophoudelijk bij de vragen der kleine): „Ja, kindlief!" S.„Mama, krijgen de menschen, die te veel drinken, roode neuzen „Ja kindlief!" S.Als ze te veel jenever drinken M.Ja, kindje S.Mama, zou ik ook een roode neus krijgen, als ik jenever dronk M('t blad omslaande). Zeker kind S.Maar moetje Ik wil liever geen rooden neus hebben M.Goed kind, goedMaar praat niet zoo veelJe ziet, dat Mama leest. S.(Op een heer tegenover zich wijzend) Mama, die neus is toch ze ker geverfd M.(verstrooid) Ja, meisje lief S.Mama, ik hoef toch mijn neus niet te laten vervenIk vind 't erg leelijk. mama M.(geheel absent) wel neen, liefje S.Krijg je ook een rood gezicht van de jenever M.Ja, ja.... lastig kind S.Kijk eens ma die heer heeft een rood gezicht en een rooden neus..,. Die is zeker een drinker M.(opschrikkend) Wie S. Wel maatje, die meneer, die daar net opstaat en die den heelen weg over zoo boos gekeken heeft, omdat u gezegd hebt, dat zijn neus rood is van 't drinken. Tableau!.... de heele tram schudt van 't lachen en mama zoekt ver geefs naar een voorwendsel om uit te siappen. o— Em nienw gezichtspunt iu de vrou wen-kwestie. In Arnsberg moesten dezer dagen 56 meisjes examen doen voor onder wijzeres. Zij slaagden allen zonder uitzondering. De voorzitter van de examen-com missie sprak de meisjes de volgende bemoedigende woorden toe „Jelui hebt allen goed gestudeerd en een mooi examen gemaakt. Ziet nu ook dat je spoedig een goeden man krijgt, want wij zijn op het oogenblik zoo goed voorzien van leerkrachten, dat er voor jelui in een afzienbaren tijd geen enkele betrekking openkomt." lersche humor. De Ieren gaan nog al voor leugen achtig door De onderstaande anec dote geeft daar een grappig voor beeld van Een lersche lancier komt bij zijn kapitein en verzoekt 14 dagen ver lof „Waarom vraagt de kapitein. „Mijn vrouw is ziek. 't Is hoog noodig, dat ik gau „Ik zou je verlof geven, Patrick, want je bent een goed soldaat, maar je vrouw heeft mij vanmorgen geschreven, dat zij je liever niet thuis had, omdat je zoo lastig bent." Patrick salueert en doet of hij heengaat. Maar bij de deur keert hij zich om en vraagt: „Mag ik iets zeggen, kapitein 4 „Jawel." „Maar zult u niet woedend wor den „Neen, ga je gang maar." „Er zijn hier twee leugenaars in 't vertrek Eén daarvan ben ik Ik ben nooit getrouwd geweest." Een flinlc soldaat. In een klein garnizoen bij de grenzen, waar de officieren nog al vroolijk leven, houdt een generaal inspectie. Hij woont ook de „the orie" bij. Als het onderwerp „ka meraadschap* behandeld wordt, neemt de generaal zelf het woord, daar bij vindt, dat hierover al te theoretisch gesproken wordt. „Meer voorbeelden uit het leven, heerenmeent de generaal. En hij wendt zich tot een soldaat, die hem nog al snugger toelijkt. „Zeg eens, mijn jongen, wat doe je, als je een kameraad dronken op straat ziet liggen „Dan breng ik hem langs de stilste straten naar de kazerne „Heel goed, mijn jongen, en heb je dan je plicht gedaan ?J< „Nien, generaal, dan breng ik hem naar zijn kamer, kleed 'm uit en leg 'in in bed." «PrachtigKun je nog meer doen «Tot uw dienst, generaal, dan wikkel ik een natten handdoek om z'n hoofd en plaats een emmer voor 't bed." De generaal, zeer voldaan, zegt vroolgk„Nu, je schijnt ervaring op dat gebied te hebben. Wat ben je, mijn jongen „Oppasser bij Luitenant M. generaal BOSCHKAPELLE. Gewoonlijk be gint men hier om dezen tijd desjaars pas de vroege aarpappels te poten daarom verwekt hetverwondering.dat een koopman reeds vijf geniet huur land heeft beplant met een late soort. Blijven de knollen van te veel vocht en late vorst bevrijd, dan zal de oogst zeker buitengewoon zijn, doch het ri sico blijft groot. BOSCHKAPELLE. Met het bouwen van het gemeentehuis is men met allen ijver bezig. De fondamenten zijn reeds gelegd en binnen een paar maanden zal het gebouw een sieraad uitmaken van 't dorp. STOPPELDIJK. De metselaar L. moest verleden week bij den bakker Kr. den oven herstellen. Hij kroop er in om de vormen van 't metsel werk weg te nemen, toen eensklaps het gewelf instortte en de metselaar onder de steenen werd begraven. Op zijn hulpgeroep snelde men toe, doch het kostte heel wat moeite en over leg om hem te bevrijden. Hij klaagde over inwendige pijnen, de dokter con stateerde, dat er eene rib gebroken was en schreef volstrekte rust voor. STOPPELDIJK. Dinsdagmorgen bleven de luiken van '1 huisje eener alleenwonende oude vrouw opvallend lang gesloten. De buren maakten zich hierover ongerust en waarschuw den de overheid, die de deur liet ope nen. Men vond de arme sukkel dood op haar bed. St. Jiinstcen. Geboorten. 17 Febr. Johannes Eamundus, z. van .Henricus de Vliegher en van Maria Antonia Vernimmen. 19 Febr. Josephus, z. van Carnilles Johannes van Dorsse- laer en van Melanie Beulaert. 24 Febr. Marie Cecilia, d. van Vitalis de Block en van Seraphina S oek. 25 Febr. Augusta Maria Rosalia, d. van Carolus Ludovicus Buijs en van Del- phina Maria d'Hooge. Overlijden. 24 Febr. Maria Pela- gia Impens, oud 4 m., d. van Cyril- lus en van Mathilda Maria van de Poeie. Het Vrije Woord voor Abonnés. Mijnheer de Redacteur Er wordt nu in den tegenwoordigen tijd zoo vaak gezegd Van Dalsum is een slechte vent, hij deugt nergens voor, hij doet niets dan op de geeste lijken schelden en het 'volk misleiden. Wij hooren dit zoo dikwijls van den pastoor zelf zeggen. Dit laatste is zeer juist, de pastoors zeggen dat, ook de groote heeren zeggen dat, en dat ver wondert ons niet meer, van hen zijn wij dat gewoon, maar dat dergelijke taal als bovengenoemd gesproken wordt door sommige arbeiders, dat moet ons verwonderen. Maar welke soort van menschen zijn dat Laten wij dit eens nagaan, want lk ken er, wiens handelwijze ik reeds geruimen tijd heb kunnen gadeslaan, en ik ben tot de overtuiging gekomen dat zij ten le zijn: zeer dom, en toch van anderen durven zeggen wat wil die weten, terwijl zij in 't geheel niet begrijpen, dat men veel moet weten, om te weten dat men niets weet Ten 2e zij schuwen de waarheid, zij voeren wel een groot woord zoolang zij bij huns gelijken zijn, maar bij het nade ren van iemand waarvan zij denken dat die hun den mond zou stoppen, dan kiezen zij het hazenpad. Ten 3e zij hebben voor taktiek en dit is ook de taktiek van de zoo bekende kliek waartoe zij willen behooren van anderen tc beschuldigen waaraan zij zelf schuldig zijn. Eerbied af te dwingen van hen, voor wien zij zelf eerbied moesten hebben. Lasteren en bespotten die hun met weldaden over laden hebben, vertrappen en verdruk ken hunne mede-arbeiders, die zij in hunne verwaandheid minder achten als zij zelf. Dat alles doen dezulke, en dan noe men zij zich vroom, en het eigenaar dige van hen is, dat, zoodra zij in de verlegenheid zitten, hun eerste uitvlucht islk zal eens naar dhr van Dalsum gaan, die geeft mij raad voor niets. Jammer echter, dat dezulken niet even als de Joden het brandmerk op hun voorhoofd dragen, dan tenminste zou den zij niet zoo licht misbruik maken van de goedheid en bereidwilligheid van onzen edelen heer van Dalsum, en met het meeste recht kon hij tot dezulken zeggenGij hebt mij ver acht, nu veracht ik u. U mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsing. Een abonné. Land van Hulst 10—3—'13. Hulst, 9 Maart, 1913. Zelandia aan het zeeveren. In Zelandia van 1.1. Zaterdag komt in het tweede blad een hoofdartikel tje voor genaamd „Klein", waarin de redactie weer zoo aan het zeeveren is geweest dat er bijna geen weerga voor gevonden wordt. Het is gewoonweg een mirakel, waar zij het toch van daan haalt. Is dat nu polemiek? Hebt u wel ooit gehoord en gelezen, dat twee personen of de redacties van bladen, als ze over een zaak discu seeren elkaar gaan bespotten, in plaats van bij de zaak te blijven. Ik denk van niet. In alle geval zal iemand die een beetje gezond verstand heeft, zich niet met zulke praktijken bezig houden. Maar enfin, we weten wie het is, en dat de redactie van Zelan dia het zoo nauw niet neemt met de welvoegelijkheid, als zij gewaar wordt dat zij haar meest? r he,-ft ge vonden. En waarom maakt zij zicii nu zoo vroolijk? Alleen omdat het „Tern. Volksblad", bij vergissing schreef, dat zij het stuk over verkie zingsgebed van prof. N. A. H. Struij- cken in „de Tijd", in plaats van in het Katholieke weekblad van „onzen Tijd" gelezen had. Dat doet nu im mers toch niets van de zaak af dunkt mij. Als haar daarom een lachbui overviel, dan wil ik aan die redactie wel eens vragen, of zij mij ook eens kan uitleggen, hoe zij er aan kwam om in het bewuste hoofdartikeltje van 1.1. Zaterdag deze zin te schrijven als bij onze lezers de lachbui zal be daard zijn die ons overviel, enz. Hoe kan nu een lachbui bij de lezers be daren die de redactie overviel. Zie lezers van de Volkswil, dat is nu het blad dat zich zoo vroolijk maakt over een vergissing van een ander. Ik geef de redactie van Zeeverlan- dia de raad om eerst nog eens wat te gaan studeeren, en dan kan, zal het misschien gaan om met andere bladen te discuseeren, want waarlijk tegenwoordig loopt het de spuigaten uit met het gezeever van Zelandia. U mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsruimte. V. o Zaamslag. Van een vooruit- strevenden landbouwer in de strijdkas en op hoop van na volging - 10. St. Jansteen. Van een kiezer, die zal stemmen voor Buijsse, van Dixhoorn en Kramer - 1. Stoppeldijk Omdat onze pas toor zoo Christelijk is, dat hij negen kinderen heeft geweigerd voor de plechtige Eerste Hei lige Communie, en er geen en kel geweigerd kind is in de omringende parochies - 0.35 Schelfhoutshoek. Omdat C. B. dapper is tegen huizen en ach ter den rug - 0.10 Vorige lijst - 93.45 Totaal f 104.90 Hulst, 10 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 9,25 a f 9,50, Rogge f 7,75 a f 8,00, Wintergerst f 10,25 a f 10,50,Zomergerst f 10,00 af 0,00. Haver f8,00 a f 9,50, Erwten f 10,00 a f 10,50, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f 10,00 a f 00,00 Witteboonen f 13,00 a f 00, Bruineboonen f 10,00 a f 10,50, Boekweit f00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 12,00 a f 13,00, Aardappels f2,00 a f2.10 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 21, verkocht 4. Varkens 17, verkocht 15. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,40 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f0,80. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.70 a f 47.72'. EEN groot 10.45 are, (68 roe, eigen grond), gelegen gehucht Schapershoek. Verdere inlichtingen te bekomen bij C- DE VOS, Sluis te Boschkapelle. verkrijgbaar bij den Landbouwer P. KREMERS, St. JaiisteenHeikant. Bestellingen worden bezorgd tot Hulst waar dit verlangd wordt. Advocaat-Procureur Ie JilBDELBlBG, is El.ïi t-;\ MAAAIDAO !>ij SEELK51ASS te SIU.LST te spreken. ^^ndergeteekende maakt het geachte publiek van Sas van Gent en Omstreken bekend, dat al wie hun wil laten vervaardigen ter Stoomdruk kerij van C. J. CU1JLE te Hulst, hunfie bestelling ook kunnen doen bij de Wed. CUIJLE te Sas van Gent. Beleefd aanbevelend, J. Cu ijle Hulst—Sas van Gent. Fransch, Fransche Handelscorrespon dentie, Duitsch, Duitsche Handelscor respondentie, Engelsch, Engelsche Handelscorrespondentie, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Russisch en Latijn, door middel van de Schrif telijke Talen cursussen van het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws, Singel 276, Amsterdam. Wetenschappelijke leidersDr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Uni versiteit en leeraar aan de Handels school te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht. Vraagt ons g r a t i s-prospectus. Duur van alle cursussen 1 jaar. Succes verzekerd Heeren Burgers, Landbouwers en Werklui. UUI1 UT Uil wenscht te koopen, voor weinig geld, en met gemak van betaling, komt eens zien bij ondergeteekende. HEIKANT -ST. ]ANSTEEN. op Walcheren, groot 40 hectaren, verhuurd (oude pacht) tegen f35 per Blooisch gemet (is per 39.24 are). Is grootendeels weiland. De boerderij kan ter keuze van den kooper dit jaar worden aanvaard, het zij in eigen gebruik hetzij in huur. Te bevragen ten kantore van nota ris H. A. VAN DALSUM te Hulst. Statiestraat, 5 Ibis St. Nikolaas, IIOEPEN voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. De Col'ecteur A. K. JANSSENS te Goes, maakt bekend dat de loten verkrijgbaar zijn en dat de trekking begint 25 Maart. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddel lijk toegezonden. tl IJl ;1 ÏLIliflUB HMMlLMll/tLlUll NMUYOUM Solied Heeren-, Dames- en Kinderwerk. Solied ]eer en nette afwerking. Het goed beveelt zichzelf aan. Ook verkrijgbaar goed geel-, zwart-, bruin- en vetsmeer. Verder prima zuivere OLIE best geschikt voor Naaimachine, Velo en andere draaiwerken a 60 cent per liter.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3