het weekblad „Van onzen Tijd", en dat het „Zelandia" artikel hiervan met geen woord rept, dan behoeven we verder geen woorden te zoeken om onze verachting voor zoo'n oneerlijke voorlichting uit te drukken. Want juist het feit dat Zelandia tot viermaal toe zoo zorgvuldig de toe voeging herhaalt prof. Struycken niet „in De Tijd" een artikel zou hebben geschreven bewijst dat het blad heel goed wist dat ergens anders het ar tikel wèl gestaan had. M. C. Wij kunnen er nog bijvoegen, dat Zelandia hier algemeen bekend staat als vaisch en dom, en wordt genoemd óf Zeeberlandia (afgeleid uit zeeveren, dom-zaniken) óf het Leugenblad, en door haar eigen lezers niet wordt ge lezen, zelfs niet door haar president commissaris ons kamerlid Fruijtier, zooals deze eens zelf verklaarde. Broeder Mednlft. O Deze broeder te Brugge zie ons nummer der vorige week is op '22 Februari 1913 door het eedgerecht van West-Vlaanderen wegens zeden misdrijf bij verstek veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid en 15 jaar verlies van zijne burgerrechten. Hef is wel een droevig einde voor een Kloosterling, en nog wel voor een Kloosterling die deed aan „Katho lieke" politiek. Geld zonder borg. o— De heer M. D. Schoot schrijft in „De Voorhoede" een en ander over de geldaanbiedingen, die in de dag bladen veelal onder de advertentiën voorkomen. Hij zegt o. a. „Verreweg de meeste van die ad vertentiën zijn niet te vertrouwen en hoe aanlokkelijker de aanbieding, hoe grooter de zekerheid, dat men bedro gen zal uitkomen. Zoo bijvoorbeeld de advertentiën, waarbij .tegen 4 pCt. en dan nog zonder borg, geld wordt aangeboden. Men begrijpe toch goed, dat daar wat anders achter moet zit ten want de soliedste bankinstelling neemt nog 5 a 6 pCt. en eischt zeer betrouwbare borgen. Wat er dan achter zit Iemand uit Sneek vertelt daar iets van in „De Courant." Hij ging in op een advertentie, die ook met veel betoon van betrouwbaarheid iedere week in „De Voorhoede" wordt geplaatst. Om te beginnen mocht hij f 1.50 naar Amsterdam opzenden voor „informatie-kosten". Eenige dagen later kwam bericht, dat de informatiën vol doende waren, maar daar zijn meubi lair als borg zou gelden, moest, eerst nog f 6 overgezonden, dan zou de bank een schatter zenden. De man deed het. De schatting had plaats, maar... hij kreeg bericht, dat op zijn meubilair de gevraagde honderd gul den voorschot niet kon worden ver leend Op zijn schriftelijke vraag, hoe veel dan wel, werd maar niet geant woord. Hij was zijn f7.50 kwijt; en het wil wat zeggen om f 100 verlegen te zijn, bovendien f 7.50 uit te geven, en dan nog nul op liet request te krijgen „Bij ver scheidene van die zoogenaam de „banken" bestaat het „bestuur" uit één of twee fortuinzoekers. Zij bie den geld aan, maar.... hebben geen cent bedrijfskapitaal en' de hun toegezonden „informatie- kosten" enz. zijn de bron van inkom sten. Zijn die gelden binnen, wat is dan gemakkelijker dan na eenige da gen te melden dat de informatiën te ongunstig waren om het crediet te verleenen Heel „discreet" worden zoo de argelooze aanvragers van hun misschien laatste guldentjes ontlast. Geen haan kraait er verder naar, daar politie en juistitie er niets aan kunnen doen. „Zoo gebeurde het nog geen half jaar geleden, dat steller dezes met zoo'n „bank" in Amsterdam in ver binding trad om f250 op crediet te krijgen. De gevraagde f3 voor in formatie werden opgezonden. Het ant woord was „Informatiën zoodanig, dat tot onzen spijt het aangevraagde niet kan verleend worden". Spoedig daarop beproefde hij het met een andere „bank". Er kwam een heel hoffelijk gesteld schrijven. De gevraagde f4 voor informatiekosten werden opge zonden. Het bescheid was alweer „Na genomen inlichtingen kan u voor het aangevraagde crediet niet in aan merking komen". Weer eenige weken later slaagde hij zeer vlug en gemak kelijk bij een coöp. credietvereeniging (Haag), waar in het geheel geen in formatiekosten vooruit ingezonden behoefden te worden. Blijkbaar heb ben dus de „directeuren" van de beide eerstgenoemde „banken" resp. f3 en f4 in den zak gestoken, zonder te informeeren. Hoe talrijk zouden de niets kwaads vermoedende men- schen wel zijn, die door zulke hard vochtige bedriegerij van hun laatste veertjes geplukt zijn „Ook op andere manier kan u het laatste geldje uit den zak getooverd worden. „Gij schrijft op zoo'n advertentie van geldaanbieding. Immers, het lijkt, heel mooi 4 pCt., geen kosten voor uit, geen borgen. Gij krijgt een al lerbeleefdst schrijven terug van een credietbank, verbanden aan een ad ministratieve vereeniging. Mits gun stige informatie, wordt u het geld heel vrijgevig aangeboden, alleen wordt ge verzocht even uw brandwaarborg polis op te zenden, opdat een „akte van cessie" kan opgemaakt worden, die gij later dan teekenen kunt. Die akte wordt een borg op uw meubi lair begrijpt u Na een paar dagen komt de blijde tijding, dat de infor matiën zóó gunstig waren, dat „het bestuur" reeds uwe aanvrage heeft goedgekeurd. Zal daaraan voldaan worden, dan moet u, al is het maar voor één jaar, lid van bovengenoemde administratieve vereeniging worden. Dat lidmaatschap kost f 5, en dit be drag moet per postbewijs toegezonden worden, daar gij anders van de lijst geroyeerd wordt, ondanks de gunstige informaties, want er zijn vele aanvra gen. Gij loopt er in, want ge stuurt de f5. Heel spoedig krijgt ge bericht, dat ge onder No. 1203 ingeschreven bent. Als lid der vereeniging", kunt ge daarvoor kosteloos advies krijgen bij haren rechtskundige. Ook ontvangt ge uw polis terug, en terloops wordt u gezegd, dat" de bewuste vraag ten spoedigste wordt beantwoord". Ver der hoort ge niets meer. De f5 zijn binnen en daarmee is de zaak af. Op deze en dergelijke manieren wordt menigeen de dupe van een oplichrers- fir ma. „Zijt ge in oogenblikkelijke geld verlegenheid, zoek in uw eigen om geving om hulp of neem een ver trouwd man met kennis van zaken, die u zeker aan een goed adres zal helpen. Daar zit juist een groote foutDe goede crediet-instellingen adverteeren maar weinig en sober in onze volkscouranten en de onbetrouw bare daarin juist heel druk; in dat water zwemmen de arme vischjes, die in het bedriegelijke aas wel willen willen bijten. „Ook vindt men in „De Voorhoede" geregeld advertenties van geldaanbie ding met verplichte levensverzekering. Die zijn in het algemeen wel be trouwbaar, maar hier ook een leelijke schaduwzijde, 't Is waar men wordt ooger.blikkelijk uit zijn geldverlegen heid gered, maar men moet het on dervonden hebben, hoe uiterst zwaar het valt op de bepaalde dagen, aan zijn driedubbele verplichting te vol doen aflossen, rente betalen en be trekkelijk zware premie afdoen." Het R. K. Huisgezin schrijft Zelfkennis De hee-r Frans Netscher door de vrijzinnigen i:i liet District Zaandam candidaat gesteld, heeft de candida- tuur niet aanvaard omdat hij bij na dere overweging tot het inzicht is ge komen, dat zijn caudidatuur niet ge acht kan worden te zijn in het be lang der vrijzinnige partijen. Waarschijnlijk zou de heer Net- schers, had hij de candidatuur aan vaard, in herstemming zijn gekomen met den heer Duijs, en hoe weinig reden de rechterzijde ook heeft met dezen heer (de heer Duys is Sociaal Democraat) ingenomen te zijn, ware het van haar (dat is de rechterzijde) toch te veel gevergd te verlangen dat zij een verwoed aniiclericaalals de heer Netscher aan de overwinning zou heb ben geholpen. Dus zegt „Het Huisgezin", liever een sociaal Demecraat, dan een anti- clericaal. Dus liever een revolutionnair, dan een Koningsgezinde Dat is dan die zoo hooggeroemde Christelijke regee ring in wiens handen alleen ons Vor stenhuis heet veilig te zijn. Dit vorenstaande en deze laatste ge volgtrekking werd ons ter plaatsing aangeboden. We zouden nog deze gevolgtrekking kunnen maken voor het Kamerdistrict Hontenisse, die de „Toekomst" eeni- gen tijd geleden bevattedat onze Christelijke Regeering liever tien so ciaal democraten ziet gekozen dan één van Dalsum. o— Plan MIDDELBURG. Tentoonstelling YsmZeeuwsche kleeder drachten, woningen meubelen, volkskunst, gebruiken enz. Aan leden van hel eere-comiié, van het uitvoerend comité en de correspondeerende leden. Woensdag 19 Februari 1913 is door het Uitvoerend Comité eene vergade ring' gehouden. Omtrent de inzendingen werden verblijdende mededeeiingen gedaan. Voor Walcheren zal worden ingericht eene kamer met meubelen, voor een groot deel afkomstig uit Nieuw- en St. Joosland, huishoude lijke artikelen en wandversieringen, a's bij de landbouwers in gebruik. Een Arnemuidsche visscher zal zich daar onledig houden met houtsnijden, eene visschersvrouw met breien. Z u i d-B e v e 1 a n d komt uit met twee kamerseene antieke, met schoorsteen, bedstede en verder meu bilair uit de 17e eeuw, o.m. een spinnewiel, bediend door een boerin netje in oude drachten eene mo derne kamer, waarin meisjes in het nationale costuum zich zullen ver meien met naai- en breiwerk of huis houdelijke bezigheden. Het vierde district levert alle benoodigdheden, vooral mooi koperwerk, voor eene kamer, waarin Cadzandsche meisjes van de Sluische school kantwerk zullen maken. Het vijfde district deed ook reeds toezegging van belangrijke in zendingen, waaronder oude costumes. Waarschijnlijk zullen een klompenma ker en eene borduurster komen wer ken. T h o 1 e n zal eene complete muts met toebehooren leveren. Verscheidene gemeenten beloofden kaarten, plattegronden, gravures, be kers, drinkschalen, medailles enz. Voorts zal een groote collectie voor werpen (vaandels, medailles, halsket tingen enz.) een indruk geven van het werken der handboogschutterijen, gilden en andere vereenigingen uit vroegeren tijd. Onder de voorwerpen, in de twee vorige alineas bedoeld, zijn er van zeer groot belang, o.m. een drinkbeker ter waarde van f3000 en een gouden keten van de orde van St. Michel ter waarde van f 5000. Een speelwagen uit Cadzand zal waarschijnlijk als pedant krijgen een dito uit Zuid-Beveland, terwijl uit datzelfde eiland eene sjees op riemen en uit Walcheren de oudst bekende boerenwagen worden gewacht. Philippine richt eene eollec- tieve zending betreffende mosselteelt in. Door 67 gemeenten werden bijdra gen toegezegd tot een bedrag van f863; 40 gemeenten geven nietsvan 1 moet nog bericht komen. In het waarborgfonds is door par ticulieren reeds geteekend tot een be drag van f3925; zooals bekend tee- kende de provincie voor f2500 en de gemeente Middelburg f 1000. Naar aanleiding van de besprekin gen in de laatstgehouden algemeene vergadering, was eene oproeping ge richt tot alle Zeeuwsche schilders en tcekenaars, om een ontwerp voor eene reclameplaat te leveren. Acht ont werpen waren ingekomen. Bij stem ming met gesloten briefjes werd toe gekend een prijs van f 50 voor het best gekeurde ontwerp aan den heer lan Heyse te Middelburg en een van f 25 voor het ontwerp, dat ter repro ductie werd gekozen, aan een heer F. P. Dhuy Cz. te Middelburg. Dit ontwerp zal gebruikt worden voor plakbiljetten, sluitzegels, brief kaarten en vouwkaarten. Van de Centrale Commissie is toe zegging ontvangen, dat, indien aan enkele voorwaarden wordt voldaan, subsidie kan worden verkregen voor de instelling van automobieldiensten. Wij vertrouwen dat U met ons, dankbaar voor het verkregen resultaat, nog niet voldaan zal zijn. Er -is nog veel meer moois in de Provincie, dat we gaarne zullen zien. Mogen we U allen nog eens opwekken tot ver nieuwde werkzaamheid Ook het waarborgfonds bevelen wij nog ten zeerste bij U aan. Hoogachtend, DEN BOUWMEESTER, Voorzitter. HARTMAN, Eerste Secretaris. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur 1 verzoeke beleefd een plaatsje in Uw veelgelezen blad „De Volkswil" voor het ondervolgende, bij voorbaat mijn hartelijken dank. Die kiesplicht. Nu wij als het ware staan aan den vooravond van het gewichtige kies- tijdperk, zal het alle lezers van dit blad met voldoening vervuilen, door drongen te zijn van de taak die op hen rust, en de plicht die op hen wacht. Zij moeten reeds lang, ja zelfs jaren te voren, den candidal in 't oog hebben, waarvan in he} alge meen bekend is, dat door hem de belangen van een ieder in het alge meen, zonder onderscheid van per soon of partij worden behartigd. Dus, als de gewichtige dag is aangebroken, niet meer angstvallig U zelf de vraag stellenWie zal ik kiezen Of U door anderen de vraag laten stellen Wien kiest gij Zijt gij kiesrechtig, dan rust er een tweevoudige plicht op Ugij moet stemmen en gij moet goed stemmen. Gij moet goed stemmen. Kiesrecht is kiesplicht, vooral in de gewichtige strijdvragen van on zen tijd. De ondervinding leert het. Van ééne stem kan alles afhangen ééne stem meer of minder kan beslis sen, welke candidaat er door komt. Hebt gij dien plicht telkens trouw ver vuld Hoevelen zijn er immers, die hunnen kiesplicht niet vervullen door beuzelachtige voorwendsels en uit vluchten. Zij hebben geen tijd zij zien tegen de moeite op het weder is te slecht; ééne stem helpt toch niet als de candidaat kans van slagen had, enz.... Wat baat het, dat men scheldt en schimpt over de regeering, de kamers, de wetten, de ministers, wanneer men zelf te laf en te lui is om te gaan stemmen„Wat praat gij altijd I" zeide een beroemd rede naar in eene volksvergadering te Pa rijs, „komt op ter stemming, dan zijt gij mannen," „Een stem meer of minder geeft niets," zegt menigeen en blijft thuis. Weet ge dit te voren Wie kan dit vooruit zeggen Leeren de feiten niet het tegendeel „Stem men kost tijd, moeite en geld," zegt een ander. Is dan de goec'e zaak geen offertje waard Heeft men iets zon der moeite Maken onze vijanden ons in deze niet beschaamd Zij ontzien immers geen offers, geenen tijd, geen geld, om hun doel ie be reiken. Hoe verdeeld zij ook zijn, als het geldt den persoon te bestrijden, die ongeoorloofde handelingen in het daglicht stelt, dan staan zij aaneen gesloten als één man. „Waartoe dat eeuwige kiezen 1" Het wordt toch niet beter." Maar aan wie ligt de schuld, dat het niet beter wordt Aan hen die niets doen, die om persoon lijkheden, omdat zij zich gekrenkt ge voelen, op deze of genen niet willen stemmen. „Laat ieder zijn plicht doen en op zijnen post staan, dan zal hit wel beter worden." „Ik zou wel gaan stemmen", meent weer een ander, maar op hem stem ik niet, „is dat een candidaatWaar om wilt gij niet op hem stemmen! om persoonlijkheden niet waar? Gij hebt iets met hem gehad, gij moogt hem niet lijden, uwe menschelijke ijdelheid is gekrenkt, uwe familie ligt met de zijne overhoop, hij is een con current van U. Maar moet ge dan de goede zaak niet boven persoon lijke, dikwijls niets beduidende mo tieven stellen Is uwe persoonlijke verhouding tegenover eenencancidaat Jeden genoeg om uwen burgerplicht niet te doen. Gij moet niet alleen stemmen, maar gij moet goed stemmen als gij slecht stemt, da} wil zeggen, als gij mannen kiest, die de belangen des volks, ze delijkheid en maatschappij niet behar tigen en voorstaan, dan maakt gij U schuldig, omdat gij dan tot het kwaad medewerkt, dat zij doen. In de han den der kiezers ligt het zedelijke en maatschappelijke welzijn van stad en land. De leden van den gemeente raad en van de Staten-Generaal, die zij kiezen, maken de wetten en zitten aan het roer van het slaatschip. Wan neer de kiezers eenigszins kunnen voorzien, dat de afgevaardigden'On verstandige of onzedelijke wetten ma ken, dan zijn zij daarvoor verantwoor delijk. Kies dus geen mannen die de belangen des volks niet voorstaan, of waarvan te voorzien is dat zij onver standige of onzedelijke wetten zouden maken. Kunt gij niet op iemand stemmen die U bepaald aan het hart ligt, omdat die candidaat volstrekt geen kans tot slagen heeft, stem dan tenminsten op iemand, die rechtlie- vendhetd en karakter bezit. En wan neer gij zelf niet kunt uitmaken, wel ken candidaat gij moet kiezen, raad pleeg dan andere verstandige lieden, die het weten kunnen, en laat U door hen leiden. Weiger nooit uit kleingeestigheid, persoonlijkheid of eigen beiang uwen stem aan den goeden candidaat, maar stel altijd uit plichib scf en geweten het algemeen belang boven het uwe. U mijnheer de redacteur nogmaals mijn hartelijke dank voor de opname van vorenstaande schrijven. EEN KIEZER VOOR 1913. o— Quo Vadis Domine. „Waarheen Heer Mijnheer de Redacteur We hebben nu van R. K. zijde voor de a.s. verkiezingen reeds op het menu le. het bidden door kindertjes voor den goeden uitslag der verkiezingen, d.w.z. voor de overwinning van de God-tergende Coaiitie 2e. we hebben ook van dezelfde zijde een schrijven (een net en geloo- vig Katholiek schaamt zich de oogen uit het hoofd bij het lezen) in een blaadje genaamd „De Kath. Familie" een schrijven beneden critiek; 3e. onlangs werden we vergast op een lied met als dichteres een re ligieuze (zuster Teresa), en als com ponist een pater (L. W. A. Schoen makers). Het is een verkiezingslied, getiteld: „Tot 't Goddelijk Hart." We zullen de woorden uitschakelen, wa'gelijk als we zijn van zulk mis selijk gedoe. Bij het lezen van al dat moois dacht ik zoozou nu toch eindelijk de Hooge Geestelijkheid niet eens gaan ingrijpen? Zou ze nu toch niet eens paal en perk gaan stellen aan al die opvoedkunde?? 't Werd dacht ik zoo, meer dan hoog tijd. Doch ook die illusie is me beno men. Wat toch lazen we in het R. K. Dagblad „Het Huisgezin" „Op voorschrift van het Doorluch tig Episcopaat zullen de Geestelijken „in de Mis bidden de „Oratio Pro „quacumque necesfitate" voor het wel slagen der verkiezingen. De Oversten der Moederhuizen, zoo vrouwelijke als mannelijke, zijn uit- genoodigd, hun onderhoorigen naar goedvinden te laten bidden voor de zelfde gewichtige aangelegenheid. Verbeeld je De Hooge R. K. Geestelijkheid laat mede bidden voor de overwinning der volgelingen van Calvijn, die toch ons wordt voorgesteld als de afvallige priester Of Mr. Petrus de trouwe volge ling van die mijnheer Calvijn die H. Mis ook zal bijwonen QUO VADIS DOMINE. Terneuzen, Maart 1913. o Mijnheer de Redacteur Ik lees in de Volkswil, dat een pa ter in de Kerstpreek te St. Jansteen sprak, dat een daar algemeen verspreid blad doortrokken is van Protestantisme. Wil ik U eens in een enkel woord mijne gedachte zeggen Nu dan, ik denk dat de geestelijken in Huist pro testanten zijn, want zij protesteeeren door hunne daad tegen de vermaning van den Paus, die hun verbiedt zich uiet politiek te bemoeien, en daardoor zeiten zij da hun toevertrouwde zielen ook tegen den Paus op. Maar misschien bedoelde die Pater met zijn doortrokken van protestan tisme wel, dat de Volkswil protesteert tegen de kliek, en als dit zoo is, dan hoop ik, dat alle Zeeuwen, ongeacht of ze zijn Protestant of Katholiek, aan dit protestantisme dezen zomer mede zullen doen, want dan zal het een hcele opruiming geven en waarmede ieder zal gebaat zijn. Mijn dank voor de plaatsing. B. de Gr. Blitar. o Paris, den 5 Maart 1913. Mijnheer de Redacteur gelieve de goedheid te hebben deze regels in het Vrije Woord te willen plaatsen, daar ik ook iets wil bekend maken, hoe het hier in Parijs ook al gaat met.de Vlamingen. Wat er ge daan wordt om vooraan te staan bij den chef van het werk. Als zij een hesp mee gebracht hebben van huis, dan gebeurt het hier dikwijls dat zij die hier aan den chef geven en dat huider dan zelf droog brood eten. Maar dan zijn zij toch de lievelingen van den chef, dan zien wij dikwijls dat wij die niet geven, dat wij eerst aan de poort gesmeten worden en dat die hespmannen blijven tot den laat ste n man. Zoo dus dat er ook al onderkrui pers zijn van ulder kameraden. Hartelijk dankend voor de plaats ruimte. G. V.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2