I WETTIGE EN Leon van Bel-Bruwiere, Jee geheelen lil Gewestelijk Nieuws. Marktberichten- Zaailynzaad wittebloemtonzaad Advertentiën. Mr. J. ADEIAANSE MODEARTIKELEN-WIIGOEUEKEN MAANDAG DEN 3 MAART 1913, een partij Mest Li van f3,50 betalen niet alleen dezelfde nitkeeringen als een twintigje Staatsloterij, doch ook voor de METEN wordt ten allen tijde 50 cents betaald. Hoofdkantoor: Amsterdam, Amstel 9. Verkrijgbaar bij den heer C. J. CUIJLE, Centschestraat 4 Hclst, hoofdagent voor het Kanton llnlst. boliede Agenten gevraagd. nis was het O. M. in ho.oger berpep gegaan. Advocaat-generaal mr. baron Van der F e 11 z eischte bevestiging van het vrijsprekend vonnis. 5 Maart a.s. uitspraak. Handelsblad. De huiselijke haard is een groote spiegel, waarin wij van beide zijden worden gezien. De huiselijke haard is de plaats, waar de grooten soms klein en de kleinen soms groot worden. De huiselijke haard is de school voor het menschdom, waar man en vrouw, ouders en kinderen elkander wederkeerig opvoeden. De huiselijke haard is de beste plaats voor een getrouwd man, wiens zaken zijn afgeloopen. De huiselijke haard is de plaats, die ons het liefst is, als we ze voor goed moeten missen. o— „Koppengeld" op Marken. Door Ged. Staten is de Gemeente verordening tot heffing van een zoo genaamd „koppengeld" op Marken, goedgekeurd. Van alle bezoekers van het eiland, die met den dagelijkschen veerdienst worden aangevoerd, za! dus voortaan een koppengeld van vijf cent per persoon worden geheven. Deze heffing geschiedt onverminderd de verschillende havengelden. o— De klinkersstaking te Rotterdam. In zake de uitsluiting op eenige ma chinefabrieken te Rotterdam, ten ge volge van de staking der klinkers bij de firma Rijkee heeft het bestuur van de Kamer van Arbeid voor de me taal- en houtbewerking zijn bemidde ling aangeboden, doch het bestuur der afd. Rotterdam van de Vereeni- ging van Scheepsbouwmeesters en Machinefabrikanten heeft deze alsnog niet aanvaard. Intusschen hebben nadere bespre kingen plaats gehad tusscheri eenige werklieden en het bestuur der pa- troonsvereeniging welke uitzicht geven op een spoedige beëindiging van de staking. Het bestuur der patroonsvereeni- ging heeft zich bereid verklaard ten allen tijde met een deputatie uit de stakende werklieden van de firma Rijke Co. besprekingen te voeren, doch niet met het bestuur der werk liedenvereniging. De eischen der werklieden zijn een werktijd van 58 uren per week in plaats van zooals thans 61 en een an dere regeling der betaling wat de klinkers betreft. Handelsblad. o De vlnclit van een zwaluw. Den zesden Mei 1911 werden twee zwaiuwen, die in Staffordshire nestel den in een overhuifden huisingang, met ringen toegerust en vrijgelaten, nadat de dieren van een strook met een cijfer voorzien waren. Den vol genden zomer ving dezelfde persoon de zwaluwen, die in die portiek hun nest hadden gemaakt en bevond, dat slechts een van hen een ring droeg. Uit het cijfer op het strookje bleek, dat dit een van de vogels was, die daar den vorigen zomer genesteld hadden. Merkwaardiger is echter nog wat de „Westminister Gazette" meedeelt, dat nl. op een boerderij, 18 Engelsche mijlen van het dorp Utrecht in Natal verwijderd, 23 December een zwaluw is gevangen, die aan zijn poot een metalen plaatje droeg, waarop stond aangeteekend behalve een cijfer, dat deze vogel in Londen was vrijgelaten. De inzender in het Engelsche blad wijst op het buitengewone, dat deze zwaluw, die in het verre Westen van Europa broeide, een zoo ver punt in het Zuid-Oosten van Afrika heeft be reikt. Ongelukkiger wijze geven de weinige inlichtingen, waarover de deskundigen beschikken, niet vol doende zekerheid, om de wegen te bepalen, langs welke de vogels door het luchtruim warmer streken opzoe ken. Het schijnt den schrijver echter onaannemelijk, dat onze vogels Zu d- waarts de Oostzijde van Afrika hou den, zooals uit dit bericht van Natal zou kunnen worden afgeleid. De in zender vraagt den lezers, voor 't ge val ze met een dergelijk plaatje toe geruste vogels vinden, daarvan te bestemder plaatse kennis te willen geven, met vermelding van den naam cn het nummer op het plaatje evenals van datum en plaats, waar de vogel werd gevonden. Een verzoek, dat onze lezers ook zeker als de gelegen heid zich voordoet, zullen inwilligen. —o— I Herhaaldelijk bevatten de vlaamsche bladen artikelen over den toestand van den Vlaamsche soldaat in het Belgische leger. Een hoofdartikel van de „Vlaamsche Gazet" wees er een dezer dagen op hoe bijv. een kapitein te Gent onlangs een zestigtal verlofs- aanvragen verscheurde, omdat zij in 't Nederlaodsch gesteld waren en het toch wel betaamde, dat zulks in het Fransch geschiedde, aangezien vele officieren alleen Fransch verstaan. Vaak komt het ook voor, dat op een oefe ningsplein een officier de leiding heeft, die niet eens zijn manschappen kan te woord staan, hetgeen natuurlijk zoo'n oefening wel eens het karakter geeft v-an een kluchtspel. Doch de „VI. Gaz." wijst er op, dat zulk klucht spel in tijd van oorlog ernslige ge volgen kan hebben. Verder wordt er op gewezen, dat een officier, die een soldaat moet straffen en dezen in ver hoor neemt, zich van den onderoffi cier die den soldaat wil laten bestraf fen, als tolk bedient, en men kan daar uit concludeeren, hoe het vaak in zoo'n bestraffingszaak zal toegaan, wanneer de strafeischer. n.l. de on derofficier tevens als verdediger moet optreden van den soldaat. o— Tot heerschen behoort verstand en dat begrijpen velen niet, die zich voor naam willen toonen door anderen over de schouders aan te zien, terwijl hun domheid door elk knoopsgat van hun schitterenden rok komt kijken. o— De vermomde slavernij. Eenige dagen geleden - zoo ver telt „Tjerimai" was een inlandsch meisje, oud 16 jaar, uit het district Kertasemaja, afdeeling Indramajoe, spoorloos verdwenen. Na verkregen inlichtingen bleek, dat zij door haar minnaar, een jongeling van denzelf den leeftijd, was ontvoerd en naar Cheribon gebracht om haar over ie leveren aan een koelie-werver. Klee- ren en barang werden bij aankomst alhier gerampast. De ouders bega ven zich in allerijl op weg om hun dochter nog uit de klauwen van het gevaar te redden, doch het was reeds te laat. Contractante of niet, het meisje was reeds op de boot. De ouders zetten zelfs de reis nog voort naar Batavia, maar de boot was reeds naar Deli vertrokken. o— Het nut van Indische studie in Holland. In zeker blad is de verzuchting ge slaakt dat een Leidsch proffessor in 't maleisch niet eens weet waar de klemtoon gelegd wordt. Dat is zoo'n doodzonde niet. Ik woonde, schrijft één onzer lezers, in 1881 een examen bij te Delft, waar een familielid voor Indisch ambtenaar B. B. onder het mes moest. Door den exan inator werden hem vragen ter beantwoording in het maleisch voorgelegd, die hij volgens de Hol- landsche boeken beantwoordde. De geëxameneerde slaagde, ik meen zelfs cum laude, doch later vertelde hij mij, dat hij al het in Holland ge leerde maleisch overboord had gegooid en als bestuursambtenaar genoodzaakt was te Batavia de taal te leeren van een goeroe, daar hij ten spot strekte van zijn inlandsch personeel. o— Opgravingen. De vorige week zijn op den Non- nenberg te Ubbergen, toebehoorend aan den heer S. ten Bokkei Huinink aldaar, de uitgravingen begonnen van een aldaar, eenige jaren, gevonden graf (sarcophaag), hoogstwaarschijnlijk uit den eersten Christentijd. De lengte bedraagt 1,75 M., de breedte 0,83 M., de hoogte 1 M.de dikte van den bodem 0,50 M. De steen is een soort turisteen, terwijl de fundatie der kist gevormd wordt door een muur, bestaande uit frag menten van roode gebakken tegels, opgemetseld door een leemspecie, zooals dat in het Frankische tijdperk gewoonte was. Vermoedelijk heeft deze sarcophaag gediend tot bewaai plaats der asch van hit verbrandde stoffelijk overschot van een hooggeplaatst priester, eener non of van een vermaard persoon. Daar in de nabijheid ook Romeinsch vaatwerk ge\ ouden is, o.a. ten kapi teel bovenstuk van een ko:om, zullen de onderzoekingen door den te Nij megen bekenden Giovanini voortgezet worden, temeer daar de ligging van het zeer geaccidenteerde terrein, van ue'ks top men een fraai uitzicht ov< r e O scue pold rs en naar Duitsch- lai.d beeft, doet vermoeden, dat meer dere oudheden daar bedolven liggen. (Hbl.) Kind verbrand. Te Castricum kwam, naar „De Tijd" meldt, het kind van den heer V. in de bollenschuur te dicht bij de kachel waardoor de kleeren van den kleine in brand geraakten. Het kreeg zulke brandwonden, dat hel aan de gevol gen is overleden. —o Aciit-daagsche abounenients kaarten. Ten einde gedurende dit jubeljaar den toeloop van vreemdelingen naar ons land te bevorderen, zullen naar de „Maasbode" verneemt, van 1 Juli a.s. tot en met 23 September a.s. acht- daagsche abonnementskaarten worden uitgegeven geldig op alle spoorlijnen in Nederland tegen den prijs van f 20 le klasse, f 15 2e klasse en f 10 3e klasse. Deze kaarten zijn, evenals de Belgische rondreisbiljetten, strikt per soonlijk. o— Een wonderdier. Onder het toom biggen, waarvan de heer A. M. te Wijdenes (N.-H.) Maandag de gelukkige eigenaar werd, is er een met twee koppen, vier ooren en zeven pooten. (O. H. Ct.) o Kerk eu politiek. De heer Koornstra, vroeger verte genwoordiger van den Ned. Militairen Bond en vader in het Mil. Tehuis te Haarlem, thans propagandist van den Bond van Christen-Socialisten, deelt in het orgaan Opwaarts mede dat alle leden der afd. Haarlem van den Bond van Christen-Socialisten, die tot de Geref. Kerk behooren, door den kerkeraad onder censuur zijn ge steld. Per Telegraaf. In de heden gehouden vergadering van de provinciale staten te Middel burg is gekozen tot lid van Ged. Sta ten dhr. Gerlach van St. Joosland. O Gemeenteraad van Hulst Voorzitter burgemeester van Waes- berghe. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heer Bonn met en dhr. Fruytier zonder kennisgeving. Ingekomen stukken 1. Rekest van A. Behaegel e.a. om gas te brengen tot nabij de wolfa- briek. Naar B. en W. om advies. 2. Brief van Ged. Staten houdende goedkeuring nieuwe regeling admini stratie Gasfabriek. 3. Brief van Voorioopige Commis sie om te komen tot eene Electrische Centrale voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 4. Procesverbaal kasopname bij den ontvanger. 5. Verslag Commissie Schoolver zuim. 6. Brief G. S. houdende goedkeu ring tot onderh. verhuring van Regis tratiegebouw, deze alle voor kennis geving aangenomen. Verslag Woningwet, wordt ter se cretarie gedeponeerd ter inzage van de leden. Omdat geen enkel sollicitant is op gekomen voor onderwijzer wordt tot een tweede oproep besloten tegen f 650 salaris plus f 100 voor akte Fransch. Boekhouder gasfabriek moet f 1500 borgtocht stellen. Zijn jaarwedde blijft f 300. Benoemd wordt de Secretaris Rottier. Gemcentebegrooting 1912 wordt ge wijzigd. Besloten wordt voor f300 te koo- pen een 60 M- gror.d van L. Schelf hout tot straatverbreedir.g bij de Ba- gijnepoort, en de Raad geeft aan B. en W. een crediet van f 800 voor de zen aankoop en voor de gevolgen daarvan. Dhr. de Paepe wil gaarne, dat er wordt gezien naar den overlast van een rico! in de straat achter zijn huis, en dhr. van de Walle wil bij de ver- kooping van takkebósschen gevoegd hebben eenige tronkboomen. B. en W. zullen onderzoek instellen. SAS VAN GENT. Onder veel be langstelling van wege eere- en wer kende leden had Zaterdag 22 dezer de fanfaren „De Verbroedering" alhier hare jaarlijksche rekening en verant woording. Daaruit bleek in ontvangsten inbe grepen batig s!ot var. 1911 f 270.045 Uiigaven f 176.875 Batig slot 1912 f 93.17 Na nog enkele woorden door den voorzitter te zijn uitgesproken ging de vergadering met ieders voldoening uiteen. Het Vrije Woord voor Abonnés. o— Mijnheer de Redacteur Gelieve deze weinige regelen in uw blad te willen opnemen. Daar ik het vorige jaar bij den aan vang met het opbouwen van het nieuwe fabriek hier in Sas van Gent de los sing aannam van den heer Gustaaf de Meijer zooals van steen, grint, zand, cement, kalk, hout enz., al wat er per schip moest gelost worden, en ik met mijn werkgezellen 't accoord was om daar den prijs van vast te stellen, valt het mij nu zooveel te onpleizie- riger te moeten hooren dat er zijn die beweren en vertellen dat ik van mijn werkmakkers zou moeten centen ge houden hebben om met mijnheer Gustaaf de Meijer te verdeelen.'Daar om verzoek ik beleefd hen die dat zeggen of bewijzen kunnen dat ik ook maar een cent van hen heb gehou den, bij mij zelf te komen of met mij naar den heer de Meijer toe te gaan en te vragen hoe ver ik hen bedrogen heb. Of willen zij het ook publiek bewijzen in de courant ik heb het zooveel te lieyer en indien men het dan kan bewijzen dat ik hen heb te kort gedaan, zoo ben ik bereid het zelf te betalen. Maar die mij geen antwoord durft te geven of het mij in het publiek nier durft te zeggen dien bekijk ik voor een gemeenen werk- makker die voor alles in staat zou zijn. Ik geloof dat allen mij kennen en wees er verzekerd van dat moesten wij samen werken en ik moest weten dat gij mij ook maar voor een halven cent te kort deed, ik niet zou wach ten tot zes maanden later maar ter stond er bij zou zijn om te zeggen er is te kort. Hopende een antwoord van u te krijgen teeken ik mij HENRI DIERICK, Sas van Gent. U mijnheer dank ik voor de ver leende plaatsruimte. Huist, 24 Febr. Per 100 K.Q. Tarwe f 9,00 a f 9,25, Rogge f 7,75 a f 8,00, Wintergerstf 10,25 a f 10,50,Zomergerst f 10,00 a f 0,00. Haver f 8,00 a f 10,00, Erwten f 10,00 a f 10,75, Paardeboo- nen f 10,00 a f 00,00 Duivenboonen f 10,00 a f 11,00 Witteboonen f 13,00 a f 14, Bruineboonen f 10,00 a f 10,50, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 12,00 a f 12,50, Aardappels f 1.80 a f 1.90 Koolzaad per zak van 106 liters f 00.00 a f00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 14, verkocht 4. Varkens 23, verkocht 17. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,45 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f0,95. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.70 a f47.725. eerste kwaliteit rn IF i Mal Ion III 8^1 .tdvocaal-Procnreiir te MIDDELBLRG. i* ELKE» WAAVHAl; by Si (E E AS A A S te Sïl f.ST te spreken. —o— Statiestraat, 5 Ibis St. Nikolaas, o IIOEDEN voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. De Collecteur A. E. JANSSEN te Goes, maakt bekend dat de loten verkrijgbaar zijn en dat de trekking begint 25 Maart. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddel lijk toegezonden. Deurwaarder AUG. C. M. POPPE te Hulst, zal ten verzoeke van TH. VOET te St. Jansteen, nabij het station te Hulst aan zijn erf aldaar, in het openbaar verkoopen des namiddags te 2 ure, 5000 K. G. Industrie planters, geimporteerd uit Duitschland en gegroeid in den Koningin Em- mapolder, 2000 K. G. Eigenhei mers planters, 1000 K.G. Wadden planters, 2000 K.G. Rijselaars planters, 3000 K.G. eetaardappe- len, 3000 K.G. voederaardappe len, een aardappelmachine, 2 bas cules, vischfuiken en 9 beste biggen, 2 nieuwe heerenrijwielen, 2 nieuwe damesrijwielen en ceniff bccstiaal. En onmiddellijk daarna ten verzoeke van A. VERW1LL1GEN herbergier te Hulst, verdeeld in koopen, benevens 1000 droge mutsaards en een partij hooi en stroo. o De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst zal op Haandag' 3 Haart 1913 des namiddags om half twee uur, ten sterfhuize van CORNELIS DE KOK in de Lange Bellingstraat te Hulst, publiek en om contant geld verkoopen van meubelen, huisraad en klein- landbouwgerief. Telefoon 7 749.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3