linke Werkmanswoning Zwaren Sparrensnoei, Lei van Beï-Brnwiere, 1011 IN I Mini ill TM. 111 SM «KOM TUIN, mm M Mtmol Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. Advertentiën- MAANDAG l\ FEBRUARI 1913, nieuw schoenwerk, Te koop n n n n n n n n n n M ar ktberichten ïr. J. AMIAANSE Zaailijnzaad wittehloemtonzaad MODEARTIKELEN - WITGOEDEREN Solied Heeren-, Dames-en Kinderwerk. J. M. BLOMMAERT - Graauw. lekeur nog niet bevochten. Doch tal rijker worden de strijders om het vlekkelooze vaandelin drommen rukken ze aan om den vijand uit zijne verschansingen te verjagen. Geve God den aanvoerder de kracht tol het einde te volharden zegene Hij zijne wapenen, waarmede hij de horde der overweldigers bekampt, opdat Zeeuwsch-Vlaanderen, bevrijd van uit buitingen, herleve en opbloeie Sprokkelmaand. WERDA. o— Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik onderstaande in Uw veelgelezen blad een plaatsje gegund. „Geen gelukkige greep". Dat stond boven een artikeltje in het R. K. Dag blad ,,Het Huisgezin." Dit blad schrijft „Eerstdaags zal door de beide vre- desbonden in ons land een prijsvraag worden geschreven voor een bijdrage over een van deze drie onderwerpen 1. Wat is het doel van de vredes beweging 2. Welke gedachte vertegenwoor digt het Vredespaleis? 3. Hoe moeten geschillen tusschen de volkeren in de toekomst worden beslecht „Een vraag voor diplomaten, poli tici, staathuishoudkundigen zou men denken. „Neen, voor kinderen. „Want het is een prijsvraag voor de jeugd. „Alle jongens en meisjes van niet ouder dan 17 en niet jonger dan 14 jaar mogen er aan meedoen. „In gemoede, wat willen onze kin deren van de drie onderwerpen aan eigen werk terecht brengen „Naschrijven uit een boekje kunnen ze, en wie een papa treft of een oom, die er wat van af weet, kan een draaglijk figuur maken. „Maar het is natuurlijk om eigen inzichten te doen. „En dan moet men met zulke vragen niet bij kinderen zijn. „De vredesbonden lijken ons, in hun ijver voor de propaganda, hier geen gelukkigen paedagogischen greep te hebben gedaan. „En als men nu de kinderen laat meepraten over de vredesbeweging, dan vraagt men straks hun oordeel over het kiesrechtvraagstuk of de vrouwenbeweging. „Laat kinderen kinderen blijven, maak er geen wijsneuzen van." Tot zoover het „Huisgezin". Ik ben het met het dagblad eens laat de kinderen zoolang mogelijk kin deren blijven. De vredesidee vind ik mooi en dat reeds het kind daarvoor gevoel krijgt, is goed, alleen maar, men doe het langs een anderen weg. Maar als „Het Huisgezin" dat af keurt, dan denk ik er aan, dat het hier nog kinderen van 14 tot 17 jaar betreft. Dan moest het blad dubbel veroor- deelen het Jbidden van kindertjes op de R. K. scholen in Haarlem voor de overwinning der coalitie. Laat de kinderen kinderen blijven, zeg ik volgaarne het blad na. Strooi dan vooral niet in hunne on schuldige harten het wrange zaad der coalitie. Niet alleen hunne jeugd, maar meer nog hunne onschuld moest ieder ver standig mensch daarvan weerhouden. En helaas, die afkeuring missen wij. Dankend voor de opname. Uw dw. PAX. o— Sas van Gent, 13 Febr. 1913. Mijnheer de Redacteur Gelieve mij eene kleine plaats te verleenen in het „vrije woord" van Uw veel gelezen blad, op voorhand mijn dank. Toen ik Zaterdag 1 Februari het raadsverslag der gemeente Sas van Gent las in de „Tem. Crt." viel er mij iets bijzonders onder de oogen. Ik las de aanvraag om subsidie ge daan door het fanfaregezeischap. „De Verbroedering" alhier, die naar ik ver meen reeds vroeger ook is aange vraagd, en telkens door enkelen van den raad is verworpen op grond dat in die vereeniging eenige wer kende krachten van naburige gemeen ten lid zijn. Volgens mijne meening en ook veel van anderen, wat komt dit ter zake vreemdeling of geen, immers de zetel is hier gevestigd en de maat schappij voor zoover er van op de hoogte, voldoet in alle voorwaarden, daarbij het grootste gedeelte is hier vreemdeling en nog als vermeldens waard de twee heeren voorzitters van iedere vereeniging zijn vreemdelingen, alsook de twee kapelmeesters. Maar neem dan andere bepalingen, immers er zijn nu toch twee gezel- schappen, stelt ze op gelijken voet de eene niet meer als de andere, en de verplichting van gedurende de zomer maanden drie uitvoeringen te geven, dat ware er dan zes, dan zouden wij als vreemdelingen nog eens het genot kunnen hebben van een gezellige zo meravond te kunnen doorbrengen daar er reeds weinig genoeg afleiding in Sas van Gent bestaat. EEN VREEMDELING. o— -Dordrecht, 11 Febr. 1913. Mijnheer de Redacteur Mag ik UEd. vriendelijk verzoeken onderstaand ingezonden stuk in UEd. veelgelezen blad te willen plaatsen, bij voorbaat mijnen dank. Hontenisse. De persoon op wiens verzoek |k eenigen tijd geleden een glas buiten bij den voerman moest brengen en achter mijn rug de geldlade contro leerde wordt verzocht binnen 14 da gen mij f5 ter hand te stellen, zoo niet zal ik hem in de courant plaatsen. X. -o— Hulst, Febr. 1913. Mijnheer de Redacteur Als ge zoo hier en daar met ver schillende menschen in aanraking komt, dan hoort ge als 't ware over niets anders praten dan over de a.s. verkiezingen. Ik voor mij ben dan evenals al die andere menschen content dat de volks- wilpartij met zulke populaire candidaten voor de Statenverkiezing voor den dag kan komen, zoodat het dan ook te vreezen is voor de tegenpartij dat er drie voor het veld zullen moeten ruimen. Dan hebben we nog de Kamerver kiezing en ook verkiezing van leden van de gemeenteraden. Mijn hart be gint al te popelen van blijdschap als ik daaraan denk. Ja, Volkswillenaren, dan moet de groote slag geleverd worden, en ik v.ertrouw dan ook dat wij bfj alle veldslagen zegevierend uit den strijd te voorschijn zullen komen. Al te lang zitten wij onder den druk van een clubje alleenheerschers, waar wij goed bij waren toen de ver kiezingstijd aanbrak en werden wij met mooie worden gepaaid, maar na de verkiezing met een kluitje in het riet gestuurd. En hoe heeft alles toch zoover kunnen komen Een jaar of 12 geleden waren de gemoederen ook reeds in beweging, zoodat er middelen moesten beraamd worden om op het kussen te krijgen wie ze wilden. Een maatschappij werd gevormd en opgericht werd het blad „Zelandia". Zelandia moest den weg banen om haar aandeelhouders op het kussen te krijgen en te houden, welke dan ook met medewerking van de heeren geestelijken maar al te goed gelukte. Als ik mij niet vergis zijn aandeel houders van Zelandia ons Kamerlid Fruijtier, Voorzitter, de Statenleden IJsebaert, Rompu lid van Gedeputeerde Staten, Moerdijk, Dumoleijn, Hombach en Dieleman en het vroegere Statenlid van Waesberghe. Gelukkig, driewerf gelukkig begint daar verandering in te komen. Een vreemde man kwam in het land. Begaafd met een gezond verstand, al weldoende rondgaande, voor ieder een bereid om te helpen waar het mogelijk was, won hij al heel spoedig het vertrouwen van een groot deel der bevolking. Dat was natuurlijk niet in de kaart van het clubje. Die man moest het vertrouwen van de bevolking ontnomen worden. Niets werd er ontzien om hem verdacht te maken en de middelen werden hem zelfs ontnomen om gebruik te maken van een courant. Niets hielp. Toen werd gesticht door die man „de Volkswil". Al spoedig was de Volkswil in de meeste huizen het geliefkoosde blad, en werd er ingezien dat hun macht aan het tanen ging. Daarom werd er op de preekstoelen maar op los ge timmerd dat het een slecht blad was, maar door dat te doen heeft het volk gezien dat er geen grooter comedie- spel kon gespeeld worden en werd het blad de Volkswil, zoo populair dat de eerste nederlaag van 2 jaar geleden een blijvenden indruk heeft gemaakt. j En om nu aan dat comediespel voor goed een einde te maken zal ons met I de a.s. Juriiverkiezing gelegendheid worden gegeven om nogmaals ten strijde te trekken, dan hoop ik dat de vijand uit al de nog overblijvende verschansingen verjaagd zal worden en zal het zoo lang verbeidde uur van rust en vrede wederkeeren. Mijnheer de redacteur mijn dank voor de verleende plaatsruimte. JAN CONTENT. HULST, 7 Februari, 1913. Met in- gang van 5 Februari is de volgende verbetering in de brievenbestelling te Hulst aangebracht De le bestelling geschiedt ten 8.25 in plaats van ten 8 50. De 2e en 4e bestelling respectievelijk ten 11.5 en 5.20, wordt uitgebreid tot buiten de Bagijne- en Duboele poorten met in begrip van het Maristenklooster en het Kasteel Tivoli, alsmede buiten de Gentsche poort langs de wegen naar Absdale, Clinge en St. Jansteen. Ter wijl de 5e bestelling te 8 40 zoodanig is geregeld, dat de bestelling vroeger dan tot nu kan zijn bezorgd. De pakketbestelling te 11.5 strekt zich uit tot buiten de Bagijne- en Dubbele poorten, alsmede die ten 6.45 tot de woningen buiten de Gent sche poort alsweg naar Absdale, Clinge en St. Jansteen. Een verstandige moeder. Een patriarchale oplossing van het moeilijke dienstbodenviaagstuk heeft de vrouw van Tiskhatchef, een rijken steenenbakker uit St. Louis in Mis- souii weten te vinden. Zij is namelijk de gelukkige moeder van negen zonen, en ieder harer dienst boden wordt bij in diensttreding ge zegd, dat na 5-jarigen trouwen dienst, zij het recht verkrijgt, een harer zo nen te huwen. Drie van haar zonen zijn reeds met vroegere dienstmeisjes hunner moeder getrouwd, en mevrouw Tischatschef vertrouwt vast, dat de anderen in gelijken geest zullen han delen. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat bij de dienstboden, die worden aan genomen, behalve op huiselijke deug den, op eenige schoonheid wordt ge let. De verstandige moeder is van mee ning, dat als de meisjes vijf jaren lang goed genoeg zijn geweest voor de huishouding, zij ook goed genoeg zijn om een harer zonen te trouwen. Ook papa Tischatschef heeft zijn eigen systeem. Wordt een zijner zonen meerderjarig dan komt hij zonder plichtplegingen in de firma. De gehuwde zonen wo nen in huizen naast het ouderlijke huis en bijna dagelijks houden zij fa miliebijeenkomst. Niemand der jonge Tischatschef's heeft nog ooit zijn keuze berouwd, en moeder Tischaschef is nooit zonder dienstboden geweest. —o Tweedrachteen hevige gram schap, met diepen haat vereenigd en in het harte verscholen. Zij is da sluiptering voor des menschen rust, gelijk de nijd, en als deze een adder, die het hart vergiftigt en uitzuigt. Zwijgend en stil vaak sluipt zij rond als een kwaadaardige hond en ontneemt den mensch al les, wat deze voor goeds in zich heeft. Zij doet hem de geheele we reld afsterven, scheidt hem van het groote rijk des levens en vernietigt alle vreugde en vrede in en rondom hem Zij sleept hem steeds verder mee, en brengt als vrucht de wraak voort. Nu deze, zelve onvrucht baar, sluipt zwijgend rond als een bloeddorstige tijger, loerende op zijn prooi. „Zij is de wellust van een kleine, lage „kleingeestige ziel," zegt Juvenalis. En toch wordt ze, hoe bloeddorstig ze wezen moge, door geen bloed gestild en bevredigd. Neen, zij voedt zich met zich zelve. Haar genot wordt ten slotte moord, en hare verzadiging afschuw, wan hoop en vertwijfeling Uit de Stuurman op de Levens zee, van Ds de Boer. o— Onze Nijverheid. Vanwege het Vóór-Tariefwet-Comité verscheen een tweede vlugschrift. Het handelt over „Onze Nijverheid is te beperkten zet uiteen hoe, bij de wassende bevolking, uitbreiding der Nijverheid gewenscht is. Jaarlijks wor den -4- 30000 natiorialiteitsbewijzen uitgegeven aan hen, die naar het buitenland gaan om werk, en boven dit cijfer zijn er nog tal van arbeiders, die dagelijks over de grenzen heen en weer gaan. In 1910 waren in Duitschland 144.175 personen (mannen, vrouwen en kin deren) of ongeveer 44.000 meer dan in 1905. Deze cijfers wijzen op een chronisch gebrek aan loonenden ar beid hier te lande. Een en ander wordt beknopt en zakelijk in de brochure uiteengezet. Wie van dit vlugschrifje een aantal ter verspreiding wenscht te ontvangen, wende zich tot het Secretariaat van het Vóór-Tariefwet-Comité, Schoolstr. 22, 's-Gravenhage. Aan hetzelfde adres kan men zich opgeven als lid van het Comité. o Verstandige wenscli. „Ik begeer niets anders, heeren, dan gezond verstand," sprak een heer, die te midden van een heftige discussie opstond en zich tot den spreker wendde. „Inderdaad," zeide deze, „u kondt niets noodïgers begeeren." De discussie loste zich op in een langdurig gelach. o— Een krijgslist. „Zeg eensjj" vroeg een grappenma ker aan een voorbijrijdenden boer, „zou jij mijn jas voor me willen mee nemen naar D. „Och jawel," zei de boer, „maar hoe krijg je die dan terug „O, is dat het bezwaar," zei de an der, „dan wil ik er gedurende den rit wel in blijven zitten." Hij mocht mee. o— Zaamslag. Op den goeden uitslag voor al onze candidaten - 2.50 Hengstdijk. Voor het fonds - 0.40 Graauw. 1. Omdat boer Dik kop geen aardappelland wilde verhuren aan Gijsken - 0.10 2. Omdat Guldenbaas, Dikkop en Armenmeester mooie namen zijn - 0.10 3. Omdat het maken van een gebroken roede nog niet betaald is - 0.10 Jagertje. 1. Omdat de vrouw van Peet en de vrouw van Frans zoo graag haren man gaan ha len van den trein - 0.10 2. Opdat de schijnheiligen van het Jagertj.er die zooveel in de kerk zitten, zoolang van muil p.iet meer zouden zijn - 010 Vorige lijst - 85.90 Totaal f 89 30 O De notaris H. A. VAN DALSUM le Hulst zal op des namiddags half drie uur, voor den heer C. J. CUIJLE, aan het huis Gent- schestraat B 4 te Hulst, om contant kasten, tafels, stoelen, spiegels, bedden, ledikanten, waschtafels, kachels, pendule, regulateur, lam pen, schilderijen, glaswerk, keu- kengerief zooals emmers, potten en pannen, verder een fiets, kis ten enz. enz. o Te koop bij J. SMET Laget, Station Hulst, een partij Dames-, Heeren- en Kin derschoenen van af f 1.00 per paar. EEN groot 10.45 are, (68 roe, eigen grond), gelegen gehucht Schapershoe k. Verdere inlichtingen te bekomen bij C. DE VOS, Sluis te Boschkapelle. Te verkrijgen bij J. F. VAN UW DEN BERGHE, Absdale: aan f3,-- contant. STAATSLOTERIJ. No 11604 een prijs van 1000 gulden 12029 1000 5054 1000 12157 1000 11005 1000 2833 15000 5043 1000 5663 1000 4821 1000 7001 1000 15373 1500 9887 ïooo 17883 1000 met >remie van 30000 Hnlst, 10 Febr. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a f9,25. Rogge f8,00 a f 8,25, Wintergerst f 10,00 a f 10,15, Zomergerst f9,75 a f 0,00. Haver f 8,00 a f 10,00, Erwten f 10,00 a f 10,75, Paardeboo- nen f 10,00 a f00,00 Duivenboonen f 10,00 a f 11,00 Witteboonen f 13,00 a f 14,—, Bruineboonen f 10,00 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 13,00 a f l4,00, Aardappels f 2,00 a f 2.20 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stcks, verkocht 0, Rundvee 10, verkocht 2. Varkens 27, verkocht 24. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,40 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 1,05. Advocaat-Procureur le MIBDELBUBC. is ELHM MAAXOAe bij KEXLEIHASI te BIEST te spreken. eerste kwaliteit Station Hl EST, o Statiestraat, 5 Ibis St. Nikolaas, o HOEDEN voor Damen, Juffers en Kinderen. LU1JERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. T)m\ PY \i'pi)ppr Solied leer en nette afwerking. Het goed beveelt zichzelf aan. Ook verkrijgbaar g'oed geel-, zwart-, bruin- en vet smeer. Verder prima zuivere OLIE best geschikt voor Naaimachine, Velo en andere draaiwerken 60 cent per liter.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3