Burgerlijke stand- Miss dr. Halton, de aanvoerster van dit schoone leger, had het volgende krijgsbevel uitgegeven„Als de heer des huizes u niet ontvangen wil, dan doet gij het maar af met zijn huis meester of knecht. Laat u echter door niemand beleedigen. Een gentleman zal zoo iets niet doen." Kardinaal Farley ontving de suffra- getten niet, maar zond zijn secretaris, Mgr. Lavelle. Deze verklaarde, dat de Katholieke Kerk zich met derge lijke politieke zaken niet inliet. Andrew Carnegie liet door zijn huismeester zeggen, dat hij absoluut tegen elke vrouwenbeweging is. o De schatten der woestijn. Het Museum van Alexandrië is thans met oude muurschilderingen van groote waarde, door prof. Brescia ontdekt, verrijkt geworden. Deze begaf zich eenigen tijd geleden naar de woestijn van Lybië, en wel naar Abu Liba. In een moskee vond hij eene schoone marmeren vaas, welke men zeide van Abu Girga, ver in de woestenij gele gen, te komen. Prof. Brescia begaf zich daarheen en ontdekte er de overblijfsels eener stad, voor de Muzelmaansche over- heersching beroemd om hare weten schap en kunst. Hij deed er opgra vingen en trof een zeer oude kerk aan, in welker krocht men muurschil deringen uit de 4e of 5e eeuw na Christus aantrof. Een der fresken stelt den heiligen Menas voor, .omgeven van kernels eene andere Chrisius met zwarte haargolvingen en Oostersche versier sels een derde stelt de Blijde Bood schap vooreen vierde een heilige in het Paradijs, en geschilderd in een stijl welke aan muurschilderingen, in Klein-Azië ontdekt, herinnert. o De jantjes van Amerika. De Amerikaansche admiraal Ross heeft onlangs in een redevoering ge zegd „De groote waarde van de Ameri kaansche marine van thans moet grootendeels aan de matigheid van de bemanning worden toegeschreven Want 95 percent der zeelieden zijn geheel onthouders. Er is geen plaats voor drinkers in onze marine. Men kan ze daar evenmin gebruiken, als in andere betrekkingen, waarin zulk een groote verantwoordelijkheid werd ge- eischt. („De Geh.-Ont'n.") —o In België is een verklaring verspreid, onderteekend door een 1000 genees- heeren „Het is een dwaling te ge- looven, dat het gebruik van alcohol houdende dranken versterkt, voedt of verwarmt. Het is alleszins mogelijk, te leven en te arbeiden zonder jenever of alcoholhoudende dranken te ge bruiken. Het gebruik dier dranken leidt tot ziekten en verergert deze. Zuiver water is de gezondste drank." Plan 1&13. Maandagmiddag werd in het café restaurant „De Zon" te Middelburg eene vergadering gehouden van eere- Deze kast heb ik met G aangeduid. F. is de slaapkamer, de voormalige keuken, waaruit eene deur toegang verleent tot de achtertrap. De plaats, waar de kleedingstukken hangen, heb ik met K geteekend." In korter tijd, dan ik vertellen kan, had zij de schets geteekend en van letters voorzien, Zij schoof haar ons over de tafel toe en wij bogen ons alle drie over de teekening. „Voor den drommel," dacht ik, „iemand, die een zoo goed verstand heeft, een zoo goed geheugen en eene zoo prachtige voorstellingsgave, moest als ingenieur goede diensten kunnen bewijzen 1" Misschien heb ik op lui den toon ook wel iets dergelijks ge zegd want voor de eerste maal liet zij een zacht lachen hooren. „Er is toch volstrekt niet veel voor noodig, om eenige lijnen te teekenen en wat het geheugen betreftzal ik be paald in staat zijn, mij het tooneel dezer merkwaardige gebeurtenis mijn leven lang te herinneren." „Desniettemin ken ik er slechts weinigen, die het u zouden nadoen," luidde het antwoord van Monk, „en het is zeker, dat dit mijn arbeid be langrijk vergemakkelijken zal." Monk had een eigenaardige, dege lijke manier om zijn compliment te maken, die ik vandaag eerst bemerkte. Wat ik zeide, om de jonge dame te roemen, moest haar bepaald ijdele vleierij toeschijnen. Dat ergerde mij een weinig. „Nu echter komen mijne vragen,"' begon Monk. „Het kleedingstuk, dat comité, uitvoerend comité en corres- pondeerende leden van de in Juli en Augustus van dit jaar alhier te hou den tentoonstelling. Onder de mededeelingen behoorde, dat de samenstelling der commissie en het plan der tentoonstelling was kennis gegeven aan den Prins der Nederlanden en den Minister van Landbouw en dat bericht was ont vangen, dat met belangstelling van de stukken was kennis genomen. Door 55 gemeenten in Zeeland was subsidie toegezegd tot een bedrag van f 753 door 42 gemeenten wordt niets gegeven; van 11 was nog geen be richt. In het waarborgfonds is tot dusver ingeschreven door de Provincie voor f 2500, de gemeente Middelburg f 1000, Vreemdelingverkeer te Middelburg f200, Middelburg Vooruit f 100 en verder door particulieren: twee f500, twee f250, acht f 100, vier f50, tien van f 25 en nog eenige voor kleinere bedragen, samen ruim f6600. Inzendingen zijn reeds toegezegd door de besturen der gemeenten St. Annaland, Domburg, St, Laurens, St. Maartensdijk, Neuzen, Thelen, Veere en Zierikzee, en verder door ver scheidene particulieren. Onder de toegezegde stukken zijn verscheidene van hooge waarde of groote zeld zaamheid o. a. de beker uit St. Maartensdijk, een drinkschaal uit Zie rikzee van f3000, oude costumes uit Cadzand, al het koperwerk voor een binnenhuis, oude stoelen uit Si. Anna land, oud porcelein uit Zeeuwsch-VI., antieke kasten en kisten, zilverwerk enz. uit Nieuw en St. Joosland enz. Philippine zal vermoedelijk als col lectieve inzending een diorama van de mosselteelt maken. De afd. Walcheren van de Ned. Maatschappij van tuinbouw heeft aan geboden voor aanleg van terrein te zorgen. Verschillende neringdoenden hebben plaatsruimte gevraagd. Over localiteit is druk gecorrespon deerd. Er was aangeboden een vrij staand gebouw voor f 8000 franco pakhuis Amsterdam voorts kon ge huurd worden een tent van ijzeren stijlen met linnen overtrek voor f 2000. De voorkeur werd gegeven aan een bestaand vast gebouw. Besloten werd de beschikbaarstelling van eenige io- kalen in de Abdijgebouwen aan te vragen. Men vertrouwde, dat dan nog meerderen bereid zouden worden be vonden hunne kostbaarheden af te staan. Mededeeling werd gedaan vande reeds gemaakte reclame. O. a. is Middel burg reeds bezocht door een Engelsch, een Duitsch" en een Fransch journalist voor het verzamelen van gegevens en werden deze verstrekt aan Lissone en aan „Die Woche." Besloten werd de Zeeuwsche schil ders uit te noodigen tot het maken van een ontwerp voor een reclame plaat voorts 20.000 folders (reclame boekjes), 40.000 sluitzegels en 20.000 briefkaarten te doen drukken. Betreffende de verkeersmiddelen is overleg gepleegd met de Centrale Commissie voor plan 1913. Aan deze u straks noemde en waarin u dat pa pier verborgt sta mij toe op te merken, dat de omstandigheden, dat u dat papier daar achterliet en niet trachtte het weder in uw bezit te krijgen, uwe zaak misschien redden zal; indien u den tijd genomen had, om het opnieuw uit den zak te voor schijn te halen, zou de pandjeshuis houder u waarschijnlijk verrast heb ben en.... de gevolgen kan u zich zelve wel voorstellen. Doch wat ik vragen wildehoe zag het kleeding stuk er uit Was het een mannelijk of een vrouwlijk kleedingstuk? Wat denkt u was het een verpand stuk of behoorde het tot de persoonlijke garderobe van mijnheer Abrahamsen" „Het was voor zoover ik opmerken kon, een zwarte, in elk geval eene donkergekleurde heerenjas. De stof was op het gevoel tamelijk glad en hard. In de andere kamers hingen eene menigte kleedingstukken in deze evenwel, die de slaapkamer van den pandjeshouder scheen te zijn, bemerkte ik geen andere jassen, zoodat ik ver moed, dat het zijn eigene waren, die ik achter de deur zag." „Hingen daar nog meer jassen In welken zak heeft u het papier gesto ken Slechts twee of drie kleedingstuk ken. Waarschijnlijk broeken en vesten. Ik stak het papier in de jasik kan echter onmogelijk zeggen, in welken zak ik onderstel, dat u de hand op heuphoopte hield daaruit kan afgeleid worden, dat het een achterzak was. is subsidie gevraagd voor twee auto's, elk voor 8 a 10 personen, te station- neeren te Middelburg en waarmede dagelijksche tochten door Walcheren en Zuid-Beveland zullen worden ge maakt. Betreffende de gelegenheid voor lo gies is ook reeds een onderzoek in gesteld. Nog werden verschillende mede deelingen gedaan, voor het publiek van minder belang. Uitstel in procedures bij den kantonrechter. De dagbladen brachten dezer dagen de mededeeling, dat in de procedure door een drukkerspatroon tegen zijn arbeider begonnen naar aanleiding der werkstaking, voor den Amsterdamschen kantonrechter door den vertegenwoor diger van gedaagde Mr. 1. K. Polenaar, was verzocht om uitstel van behan deling. De vertegenwoordiger van eischer, Mr. Worst bestreed dat ver zoek. De kantonrechter stond 8 dagen uitstel toe. Op welken grond Art. 99 Rv. luidt Ten dage en ure bij de dag vaarding bepaald of tusschen par tijen bestemd, zullen zij in per soon of bij gemachtigde voor den kantonrechter verschijnen. De aanlegger zal zijnen eisch en de gedaagde zijne verdediging voor dragen, zonder beteekening van eenige schriftelijke dingtalen. De kantonrechter zal, zoo mo gelijk, de zaak op de eerste te rechtzitting beslissen of de uit spraak naar een volgende terecht zitting verwijzen. Alzoo de mogelijkheid van uitstel van de uitspraak, niet van de behan deling. De wet wil deze op den dag waarop de zaak voorkomt, afgehan deld zien. Toch staat de kantonrech ter uitstel tpe. Wij wisten wel, dat het ellendige uitstellen, de kanker van ons rechtbank-proces, ook al bij den kantonrechter volkomen tegen de wet in was doorgedrongen, niet dat dit ook al gebeurde tegen den wil van één der partijen. Wij laten vol komen in het midden of er in deze bijzondere reden voor uitstel bestond. Wij willen zelfs aannemen dat, als men eenmaal uitstellen gaat toestaan, het hier zou moeten geschieden, maar wij meenen, dat wat daarvan ook zijn moge, de kantonrechter tot het ver- leenen daarvan niet bevoegd was, stellig niet tegen den wil van een der partijen. Nog een andere fout van het recht bank-proces dringt in het kantonpro ces door. O o k in strijd met art. 99 Rv. Dat artikel zegt, zonder beteeke ning van eenige schriftelijke dingtalen, het proces moet mondeling zijn. Toch worden tegenwoordig aan som mige kantons herhaaldelijk conclusies gewiseld. Eisch, antwoord, re- en dupliek, ze worden schriftelijk geno men, natuurlijk met behoorlijke 1us- schenpoozen. Wat helpt dan een wet die een een voudig en snel proces voorschrijft, als Indien het een borstzak was geweest, zou u de hand hebben moeten ophef fen ter hoogte van uw hoofd. Ik onderstel, dat de jas zoo hing, als een man de gewoonte heett zijne kleederen op te hangen." „Ja, volkomen juist; als u op deze wijze mijn geheugen te hulp komt, herinner ik mij tamelijk zeker, dat ik met de hand recht voor mij uit tastte en dat zij in een zeer diepen zak te recht kwam." „Goed Dan hebben wij het pa pier in den achterzak van de afge dragen Zondagsche jas van mijnheer Abrahamsen. Het is toch beter, dan wanneer het in de kast lag." „Hoe gemakkelijk kan hij" het echter vinden. Had ik het maar op een an dere plaats geborgen „Neen, daarover moogt u zich niet beklagen. De plaats, waarop het pa pier verborgen is, zal zeker de laatste zijn, waar hij zoeken zal, zelfs als zij het missen, wat echter aan twijfel on derhevig is. Wij hebben alle reden, om met de schuilplaats tevreden te zijn. Vandaag is het Dinsdag. Wij hebben dus nog vier dagen om te arbeiden. Wees er van overtuigd.dat een gierigaard, zooals hij is, zijn Zon dagsche jas niet voor Zondagmorgen aantrekt." De juffrouw en ik moesten glim lachen. Ik kon zien, hoe Monks manier, om de zaak aan te pakken, kalmeerend en opwekkend op de jonge dame werkte. Het zou ook zonderling hebben partijen èn rechters er toch iets anders van maken Prettig vooruitzicht voor de proces-hervorming. (Weekblad voor Privaatrecht enz.) 0— Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 3 Jan. Eduard Johannes Hiel, oud 25 j., jm. en Maria Elisabeth Colpaart, oud 22 j., jd. Josephus van Goethem, oud 29 j jm. en Maria Anna Philo- mena janssens, oud 24 j., jd. Joos de Klerk, oud 40 j., weduwn. en Louisa Maria Eysackers, oud 30 j., wed. 10 Jan. Petrus Joos, oud 22 j., jm. en Maria Louisa de Busscher, oud 24 j., jd. Marinüs Acda, oud 26 j., jm. en Pieternella Mari Kakebeeke, oud 26 j., jd. Desiré de Smit, oud 28 j., jm. en Louisa Maas, oud 26 j., jd. Petrus van Goethem, oud 20 j., jm. en Maria Catharina van Sikkele rus, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Jan. Cornelis Herman, oud 24 j., jm. en Apolonia de Blok, oud 27 j., jd. 11 Jan. Eduard Andriessen, oud 31 j., jm en Mathilda van Heese, oud 28 j., jd. Franciscus Eduardus Neve, oud 26 j., jm. en Anna Catharina de Clip- pelaar, oud 26 j., jd. Josephus van Troost, oud 31 j., jm. en Apolonia Maria Roelans, oud 29 j., jd. Geboorten. 3! Dec. Adriana An- thonia, d. van Pieter Cornelis Kwaak en van Adriana Helena Broere. 3 Jan. Johanna Paulina, d. van Judocus Heij- dens en van Rosalia Kindt. 7 Jan. Josephus Jacobus, z. van Petrus van de Velde en van Maria Louisa van Overmeeren. 8 Jan. Sylvia Florentina, d. van Eduard van Damme en van Eugena Maria Pieters. 11 Jan. Anna Catharina, d. van Petrus Francies de Waal en van Apollonia Warrens. 12 Jan. Elisabeth Maria Ludovica, d. van Desiré Muller en van Maria Anna van Ontbergen. Madelaine Rosalie Marie, d. van Alphonsus Aloysius Tacq en van Rosalia Cornelia Buise. Overlijden. 6 Jan. Johannes Augus- tinus van Waterschoot, oud 74 j., echtg. van Anna Maria Maas. 13 Jan. Francies Hoefeijzers, oud 72 j., echtg. van |ohanna Coleta van de Voorde. Koewacht. Huwelijks-aangiften. Da niel Selis (van Stekene), oud 24 j., jm. en Leonie Marie van Pottelberghe, oud 20 j., jd. 7 Jan. Albertus van Kemseke, oud 27 j., jm. en Leonie Marie Temmerman, oud 19 j., jd. 15 Jan. Joannes Franciscus Buys, oud 25 j., jm. en Elizabeth Bi. van Aver- maete, oud 21 j., jd. Geboorten. 5 Jan. Remigius Edu ardus, z. van Mathilde Maria de Beule. Overlijden. 12 Jan. Dominicus Al phonsus van den Eeckhout, oud 55 echtge. van Odilla E. IJsebaert. Oasenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Jan. Aloijsius Jacobus Kint, oud 35 j., weduwn. en Rosalia Taalman, oud 37 j., wed. Eduardus Blommaert, oud 37 j., jm. en Maria Isabella Co leta de Theije, oud 32 j., jd. Geboorten. 4 Jan. Rosalia Maria, d. van Aloijsius Jacobus de Bruijn en van Maria Boeijkens. 8 Jan. Eliza Apolonia, d. van Alphonsus van Dam- moeten.zijn, als dit het geval niet ge weest was. Ik zag, hoe zijn blik op zijn aangezicht rustte, hetwelk duide lijk liet bemerken, wat er in den man woonde, namelijkkracht, scherpzin nig en hartelijkheid. „Gedurende uw bezoek bij den woekeraar heeft u immers maar wei nig van den gebochelden schrijver ge zien, die, zooals u meent, u bespied heeft?" was de eerstvolgende vraag van Monk. „Neen, ik zag slechts een schijn van hem door de deur van kamer C. waarin hij zag. Hij balanceerde op een hoogen driepoot en knabbelde op een pen, terwijl hij door de deur steelsche blikken op ons wierp. De pandjeshuishouder deed de deur ech ter dadelijk dicht. Meent u, dat hij door de deur iets van het gesprek heeft kunnen hoo ren „Nauwelijks nietik spreek niet zeer luid en de pandjeshuishouder scheen uit oude gewoonte zachter dan gewoonlijk te spreken. Ik kan het evenwel niet bepaald zeker weten." „Als u zegt, „uit oude gewoonte", treft u bepaald het juiste. Hij heeft waarschijnlijk de gewoonte, zich voor zijn kantoorpersoneel in acht te nemen. Zulke menschen plegen elkander we- derkeerig te spieden en beiden weten, dat de andere het doet." Ik zal u mededeeler, wat ik om trent mijnheer Abrahamsen weet, deels uit mijne werkzaamheid der politie, deels uit latere voorvallenwant in mijn patere werkzaamheid ben ik een me en van Louisa Philomina Franssens. Overlijden. 3 Jan. Christina de Kort, oud 82 j., echtg. van Dominicus Cornelis. St. Jansteeu. Geboorten. 5 Jan. Marie Louise, d. van Camillus d'Olie- slager en van Celeste Nachtegael. 6 Jan. Eugenius, z. van Emile Jose phus de Witte en van Maria Clotilda de Beule. 13 Jan. Camillus, z. van Petrus Johannus de Block en van Lu- cretia Blommaert. Overlijden. 1 Jan. Een als leven loos aangegeven kind van het vr. ge slacht van Jozefus Eduardus Martens en van Maria Ludovica Schelfhout. 4 Jan. Theophilus Hendericus Seghers, oud 12 d., z. van Alphonsus en van Emelia van der Kelen. 6 Jan. Vic- talia de Bod, oud 79 j., wed. van Ber- nardus de Smet. 9 Jan. Anna Maria Vlassenrood, oud 2 m., d. van Jose phus en van Leonia Maria D'Hooghe. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. Jan. Cammillus Geernaert (van West- dorpe), oud 29 j., jm. en Maria Louisa de Buck, oud 26 j., jd. Geboorten. 15 Jan. Emile Oscar, z. van Camillus Lud"ovicu3 van Hoecke en van Florentina Rijckaert. Rachel' Elisa, d van Alphonsus Thiron en van Coralia Maria Aerts. Sas vau Gent. Geboorten. 4 Jan. Valerie Levina Sophia, d- van August de Maesschalck en van Elodie Rosalia Begijn. 6 fan. Bertha Malvina, d. van Eduardus Kersbuik en van Cla- risse de Guytenaere. 9 Jan. Marga- retha Mathilde, d. van Alphonsius Geilleit eri van Honorine Marie Ceule- nere. Overlijden. 9 Jan. Henricus Dob- belaere, oud 17 j., z. van Bernardus en van Stephania'Everaert. YV estdorpe. Huwelijks-voltrekkin gen. 9 Jan. Anthonius Constantinus Volkerijk (van Terneuzen) oud 22 j., jm. en Elisa Maria Mathilda van der Steen, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Jacomlna, d. van fan Ramondt en van Maatje Dek ker. 4 Jan. Ivona Marie, d. van Gus- taaf Albert de Cooker en van Julma Maria Buijsse. Overlijden. 12 Jan. Maurice Jo hannes Selis, oud 14 m., z. van Hen- drikus en van Valentia de Clercq. Cliuge. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Pieter Verdonck, (van St. Pau wels) oud 41 j-, jm. en Maria Leon- tina Bruggeman, oud 37 j., jd. Geboorten. 2 Jan. Maria Regina, d. van Petrus Mattheus Gerulphus de Rijk en van Prudence Marie Louise Castenmiller. 3 Jan. Maria Joanna, d. van Franciscus de Moor en van Seraphina Bosschaert. René Honoré, z. van Theophile Boon en van Cle mentina Apers. 4 Jan. Ervé Joseph, z. van Petrus Franciscus Melsen en van Silvia Camilla vau Overloop. 8 Jan. Cyriel, z, van Isidorus Petrus Rijsbrack en van Emelinde Bleijen- berg. 13 Jan. Albertus René, z. van Augustus Augustinus Haegeman en van Mathilda Louisa van Dorsselaer. 14 Jan. Isabella Maria, d. van Edu ard Janssens en van Maria Emelinda van Puyvelde. paar maal met hem in aanraking ge komen, al was het dan ook maar vluchtig. Hij heeft sinds ongeveer dertig jaren hier in de stad als pandjeshuishouder en woekeraar gewoond. In zijne eerste jaren was hij onvoorzichtig en maakte eenige malen kennis met de justitie. In de latere jaren was hij voorzichtiger en staat op een goeden voet met de politie, die hij herhaalde malen kostbare inlichtingen heeft kun nen geven. Des ondanks weet men van hem, dat hij een schurk en een harteloos bloedzuiger is. Hij is niet alleen gierig maar ook hebzuchtig en heeft bepaald eiken dag zijn ziel voor geld verkocht cn doet het nog steeds. Hij heeft een uitgebreide pandjeshuishouderszaak, vooral voor zonen van rijke ouders; hij is bepaald in het bezit van een groot vermogen. Indien hij gisteren de groote som niet heeft willen aannemen, die u hem aangeboden heeft, komt dit slechts daaruit voort, dat hij in den loop van den tijd uw vader meer meent te kun nen afpersen. Als hij ondervindt, dat zijne gierig heid hem dezen keer een streek ge speeld en hij daardoor een klein ver mogen verloren heeft, zal dit zijne beste traf zijn. Den kleinen gebochelde ken ik ook een weinighij is een even groote schurk als zijn meester. Wordt vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 6