flinke Werkmanswoning Zware» Sparrensnoei, M n H m n n n n n n n n n n Correspondentie. Marktberichten. Advertentiën- L. Vergouts Te koop II STAL IS Sli! IS, Ir. J. AMIAANSË meenteluken zeevischverkoop heeft in gevoerd en op zijn vloeiweiden var kensteelt heeft ingericht, heeft ook besloten op deze weiden konijnen te fokken, welk bestuit wel met eenige vroolijkheid is ontvangen. Maar de gemeente is met het laatste zelfs nog verder gegaan, want zij doet nu een poging om financieelen steun te ge ven aan particuliere konijnenfokkers, waartoe zij zich om kosten te sparen direct met deskundigen op dat gebied in verbinding heeft gesteld en wel met een vereeniging van fokkers, voor wie zij een terrein van 15 morgen beschikbaar heeft gesteld, verdeeld in perceelen van 1/i morgen, die ieder voorzien zijn van 32 deuren. De ver eeniging verdeelt de stukjes grond onder haar ledenieder lid moet er zoo intensief mogelijk de fokkerij drij ven en met alle energie ervoor zor gen, dat er jaarlijks 240 konijnen, ge schikt om te worden geslacht, op wor den gefoktBereiken zij een grooter getal, dan mogen zij dien in hun eigen huishouding gebruiken. Zij moeten de bedoelde 240 aan de gemeente verkoopen tegen een prijs, voor elk geval door de gemeente in overleg met hei bestuur der vereeniging vast te stellen. Voor ieder perceel stelt de gemeente 70 M. om hokken te maken beschikbaar, benevens 50 M. voor aanschaffing van fokdieren, weik bedrag in geld of in gefokte konijnen moet worden teruggegeven, als de fokkerij wordt opgeheven. De verkoop aan het publiek ge schiedt door de zeevischhal, opdat zoo weinig mogelijk kosten worden gemaakt, en wel per stuk, zoodat de stad zelf niet voor het slachten zorgt. De konijnen mogen niet meer dan 6 pond wegen, zoodat naar behoeffe ook dieren van lager gewicht kunnen wor den geleverd. —o Poliiiek kindergebed. In het „Centrum" staat als hoofd artikel een betoog van J. G. Suring, waarin met edele verontwaardiging wordt uiteengezet dat de Katholieke onderwijzers wèl van oordeel zijn, dat zij hun leerlingen kunnen doen begrijpen wat de verkiezingen betee- kenen, en dat er dus van paedago- gisch standpunt niets tegen is hen te laten bidden voor den uitslag der ver kiezingen. We zullen ons maar niet inspannen om aan te toonen waarom we nog tegenover dat betoog ietwat ongeloo- vig blijven. Een afdoend antwoord toch wordt gegeven, door het volgende beright dat uit Haarlem aan „Het Volk" werd ge zonden Biddende kinderen hebben in Haar lem af vaker moeten helpen met de verkiezingen. Zoo werd er bij de laatste gemeenteraadsverkiezing op een kath. bewaarschool hier ook gebeden, dat de katholiek moest ver kozen worden. Helaas, dat gebed werd niet verhoord. De socialist Nagtzaam werd verkozen. Hij liet den katholiek een 200 stemmen achter zich en dat lapten hem nog wel de koali- tiebroedcrs. Wat moeten die stum percis van kincjeren nu wei denken Het bestuur der katholieke propa- garidaclub noemde ons toen nog wel „Vertrappers van den godedienst!" M. C. o— Van een „grappigen" schoolopziener Haarlem en omstreken verheugt zich in het bezit van een schoolopziener, die het aangename met het nuttige weet te vereenigen, die door boertige scherts en geestigheden de scherpe kanten van zijn ambt weet weg te nemen. Eer.igen tijd geleden bevond deze schoolopziener zich op een R. K. school (dat R. K. voegen we tr vol ledigheidshalve bij, het doet niets ter zake). Een onderzoek instellend naar de aardrijkskundige kennis der leerlingen vraagt hij een anderen naam voor de Straat van Konstantinope!. Niemand weet het. Op joviale wijze zal hij ze op weg helpen „Kom, jullie weten het welWaar gaan de ketters naar toe De jongens zwijgen als te voren. „Naar de hel, nietwaar Dus (ik weet niet zeker of hij dat woordje heeft gebruikt) de Straat van Kon- stantinopel heet ook de Hellespont En nu lacht de schoolopziener, hij alleen.... Op een andere school, welke door Zusters wordt beheerd (dit doet na tuurlijk weer niets ter zake) acht hij het noodig geheel ongevraagd te ver klaren, dat hij niets tegen de Katho lieken heeft. Zelfs is hij kort geleden nog bij „Zijne Heiligheid" op visite geweest. Een leuke kerel toch, die school opziener Maar nu wordt hij bepaald lollig, want afdalend tot de bonbomie van een matroos betitelt hij de religieuzen met„meisjes". De heer Roodhuijzen maakt school! Toch... óns smaken dezen grappen niet erg! „N. Haarl. Crt." (Wij vreezen, dat de N. Haarl. Crt. zich door dit bericht heeft schuldig gemaakt aan „Smaad aan een ambte naar in de rechtmattge uitoefening zijner bediening", waarop staat eene veroordeeling van f 300 boeten of 60 dagen hechtenis. Red. Volkswil), —o Het lied van den nachtwacht. Een van de oude gebruiken, die in Ootm'arsum nog bewaard gebleven zijn, ongetwijfeld een gebruik van zeer ouden datum, is, wordt aan de Zw. Crt. geschreven, het gezag van den nachtwaker in den oudejaarsnaent. Wanneer de 12 slagen van de toren klok hebben aangekondigd dat het oude jaar voorbij is, ziet men op het marktplein van Oostermarsum een groepje menschen staan, in wier mid den de nachtwacht. Dan zet de nacht wacht een lied in, dat door de hem omringenden wordt meegezongen. Daarna beweegt zich deze groep met den nachtwacht aan het hoofd, zingende door de verschillende straten, op deze wijze aan Ootmarsum's burgers den heilwensch brengende bij de intrede van het nieuwe jaar. Hieronder volgt het lied van den nachtwacht, dat hier en daar wel wat gebrekkig is, zooals met meer oude dingen gaat. Komt, burgers, komt nu allen ter stond Het nieuwe jaar intreden. En wensch ik u op deez' vasten grond, Veel heil, geluk en zegen. Het oude jaar, dat is verdwêen, Het nieuwe zijn wij ingetrêen. Verheugt u, burgers in uw lof, W.ilt Hem, den Heere, prfjzen, Knielt neder voor den grooten God, Wilt Hem alle eer bewijzen. De nachtwacht wenscht u met elkaar, Veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Ik wensch aan ieder stadgenoot, Veel heil, geluk en zegen, En aan een elk zijn dagelijksch brood, Hem van den Heer gegeven. En dat wensch ik in dezen stond, Aan ieder burger met hart en mond. —o Een leeuw in een schouwburgzaal. Gedurende de voorstelling van een zeer realistisch drama, „Devorée" (Verslonden) getiteld, in het ThéStre de Belleville, te Parijs, ontsnapte Za- terdagavend een „medespelende" leeuw uit zijn kooi. Bij de wilde vlucht van de toeschouwers naar de uitgangen, werden er vijf licht gewond, In het laatste bedrijf van het stuk wordt een leeuw in een kooi op het tooneel gebracht. Op dien Zaterdag avond echter was dc deur van de kooi door een ongelukkig verzuim niet goed gesloten. Het wilde dier liep on gehinderd zijn kooi uit en wandelde langzaam het tooneel over, tot bij de voetlichten. Het publiek holde naar de uitgangen en uitte zulke snerpende angstkreten, dat de ontstelde leeuw, verschrikt door het lawaai, over het voetlicht in een zijloge sprong, waar zijn bewaker hem opving en zonder verdere ongelukken weer in zijn kooi terugbracht. o Onverstandige moeder. Vrijdagmorgen moest een jongen te Ter Apel, wegens mishandelen van een zijner medescholieren, in school nablijven. Het toeval wilde, dat juist zijn moe der passeerde en al spoedig van de schoolkinderen vernam, dat haar zoon nog in school zat. Dit was te veel voor haar jongen, waarop zij terug ging om haar zoon te bevrijden. In school gekomen maakte zij zich zoo kwaad, dat zij in haar opgewon denheid het hoofd der school een flinke klap tegen 't hoofd gaf, haar zoon uit de schoolbanken trok en onder een vloed van scheldwoorden de school verliet. Tegen deze brutale vrouw is bij de politie een klacht ingediend. R. N. o— Een loods ingestort. Te Mc Kinney, in den Amerikaan- schen staat Texas storte een groote loods in, waarin 75 menschen aan den arbeid waren. Terstond na de instor ting geraakte de puinhoop, waarin veel menschen beklemd lagen, in brand cn de ongelukkigen werden door de vlammen verteerd onder de oogen der omstanders, die niet in staat waren hun hujp te verleenen. Sommigen smeekten, dat men hen dooden zou, om aan hun doodstrijd een einde te maken. Slechts 19 menschen bleven gespaard, 35 zijn omgekomen en 20 gewond. _o- ln het Tunr gevallen. Het kindje van H. Robben te Bar- ger Compascum (Drente) had het on geluk in het vuur te vallen. Met vreeselijke brandwonden overdekt, overleed het spoedig daarna. R. N. o— Dure sacharine. De rechtbank te Luik heeft een koetsier, die naar hij voorgaf tot eigen gebruik voor eenige stuivers sacharine te Maastricht had gekocht en in Bel gië binnengesmokkeld, tot 4 maanden gevangenisstraf en 1000 francs boete veroordeeld. En dat is nog de minste straf die in België op het smokkelen van sacharine staat. O INDISCH RECHT Een Jaar voor een Menschenleren. Het Soer. Hdbl. meldt, dat de civiel- gezaghebber van Timor Koepang, J. C. v. L., tegen wien wegens doodslag van een inlander een jaar gevangenis straf geëscht was, door den raad van jusitie te Makassar veroordeeld is tot een straf, overeenkomende met den eisch. De raad overwoog, dat het feit gepleegd was in zenuwachtige opgewondenheid. De spatieering is van ons. Volgens deze overweging is het van weinig beteekenis, iemand dood te slaan. Daar voor is slechts noodig, dat men in zenuwachtige opgewondenheid handelt en... dat het slachtoffer een inlander is. En nu nog het knaleffect, dat voor Indië trouwens iets heel gewoons is, n.l. Door den veroordeelde zal een verzoek om gratie worden ingediend. Hij keert dezer dagen naar zijn stand? plaats terug." Natuurlijk, waarom zou hij géén gratieverzoek indienen Het „neen" heeft hij, en het „ja" kan hij nog krij gen. Maar waarom is hij weer naar zijn standplaats teruggekeerd Vreest hij niet voor wraakneming als de inlanders daar er achter komen, dat hij er zoo goedkoop is afgekomen en nog kans heeft, gratie, te krijgen, om dat hij zoo zenuwachtig was op het oogenblik dat hij een medemensch doodsloeg Doch waarom ook zoo iets te vreezen Het recht is tocl? op zijn hand en mocht al een of ander inlander in zenuwachtige op- gewon d e n h e i d met hem doen wat bij met zijn slachtofler deed, nu dan móet dat bloeddorstige monster, die zoo weinig eerbied betoont voor een menschenleven, maar hangen. Maar gesteld, dat die v. L. het wéér eens op lijn zenuwen krijgt, op het oogenblik dat hij een inlander voor zich heeft. Wat dan Als de man zoo zenuwach tig is, waarom hem dan niet opge nomen in een gesticht voor zenuwlij ders Begrijpe wie het kan Maar nu een ander geval. Het Bat. Hbl. van Zaterdag j I. bevat het vol gende telegram „De landraad te Medan heeft den chineeschen dwangarbeider, die eene bataksche vrouw vermoord heeft, ver oordeeld tot 15 jaren dwangarbeid in den ketting." Er moge juridisch een verschil be- bestaan tusschen hetgeen v. L. deed en de daad van den dwangarbeider. Het eene geval heet „doodslag" het andere „moord", maar voor de beide slacht offers is het resultaat hetzelfde. Of men door een zenuwachtig personage dood geslagen of door een dwangarbeider vermoord wordt, men is in beide ge vallen dood Hoe verklaart zich dan het groote verschil in de mate van straf in deze beide gevallen, daar toch beide slacht offers inlanders waren Dat is heel eenvoudig te beant woorden Het zit hem in de daders. De een was een civiel-gezaghebber, wel is waar een beetje zenuwachtig, maar toch een hcerscher, en de ander was een dwangarbeider, die niets te vertellen had Wie doorgrondt de wegen van Vrouwe Justitia in Indië? Klanken des tijds. Herhaaldelhk hoort men klagen over den omkeer bij de Chineezen. Hoofd schuddend hoort men feiten mededee- len om aan te toonen, hoe weinig respect de Chinees in den laatsten tijd voor den Europeaan heeft. Dan moppert men over de nieuwere tijden welke aau John. Chinaman zoo'n kwan tum overdreven gevoel van eigen waarde schonken, naast een vermin derd respect voor den europeeschen heerscher. En toch... De schuld ligt, in den regel, bij den Europeaan zelf, verzekert het „Bat. N. Blad." Die heeft steeds den mond vol over zijn „prestige", om echter, zoodra het in zijn kraam te pas komt, zijn waardigheid te grab belen te gooien. Een teekenend geval kan als voor beeld dienen Bij een familie, welke zeer soliede leeft en als regel alle inkoopen con tant pleegt te doen, kwam in de mor genuren, toen de heer des huizes op zijn bureau zat, een chineesche klon- tong het erf opgewoon type, met wat katoentjes en de ellemaat. Singkeh, lachend en buigend komt binnen, krijgt voeling met kokki, en smeert haar wat barang aan. De vrouw des huizes, die in de nabij heid staat, wordt daarop door den glunderen Chinees gepraaid. Als zij te kennen geeft, niets te willen nemen, biedt Singkeh haar eerst op de ge bruikelijke wijze crediet aan. En daar op, fluisterend„mevrouw kan ook geld te leen krijgen van me. Singkeg stond twee minuten later op straat, niet meer lachend. Maar is het niet teekenenddit geldopnemen bij een chineeschen klontong buiten weten van manlief, en daarvoor een rente betalen van twee honderdveertig procent 's jaars. En dat geschiedt niet zooals bij ver dere informatie bleek door den kleinen man, doch door personen die zekeren stand pretendeeren Is het dan wonder, dat de Chinees leert neerzien op dien „stand" en het geen nog daaronder staat? De Tijd De Rechtbank van Amsterdam ver oordeelde de Tijd in den persoon van haar chef-redacteur, overeenkomstig den eisch, tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Zij had gezien het slot van den Open Brief der vorige week geene verontschuldiging aangeboden. Zal nu de lastercampagne tegen ons door middel van „Brieven uitZeeuwsch Vlaanderen", toegezonden de laatste die tot de veroordeeling leid Te uit Breda, nu ophouden Wij wachten af. Het Vrije Woord voor Abonnés. Mijnheer de Redacteur Gelieve voor het volgende eenige plaatsruimte af te staan, bij voorbaat mijn dank. ln de meeste dorpen van Z.-VI. be staat tegenwoordig naast een varkens- bond ook eene geitenvereeniging. Ons dorp evenwel maakt daarop eene uit zondering. Is de varkenshond alhier in korte jaren tot hoogen bloei geste gen, tot het stichten van een geiten- bond is nog geen poging gedaan, of schoon er talrijke huisgezinnen zijn, waai in „de koe van den werkman" gehouden wordt, en er dus wel reden is, dat de houders er van zich in een bond vereenigen om de teelt te ver edelen en daardoor het nut en voor deel van dit huisdier te doen stijgen. Ondergeteekende Is daarom voor nemens binnenkort eene vergadering te beleggen van geitenhouders, om bij genoegzame deelneming een dusdanige vereeniging ts stichten. Liefhebbers kunnen nu reeds van hun instemming met dit plan doen blijken, door zich als voorloopig lid op te geven bij ondergeteekende. Hoogachtend, J. LAFARRE. BoschkapeUe, 23 Jan. 1913. (Dit stuk was de vorige week wegens plaatsgebrek blijven liggen). o— Mijnheer de Redacteur. De Zeeuwsche Koerier zegtde lijfspreuk van Hendrik Albert is „On ne vole pas a Hulst, mais on vole k Graauw." Hier is een goede lijfspreuk voor den schrijver van dat mooie Fransch „No eije at all is better than an evil eije Uit A Chrisimus-Carol bij Ch. Dic kens. B. DE GRAEF. Biitar, 26 December 1912. o Graauw. Omdat Miene van een landbouwer uit de straat zeide, toen de fietsclub door de straat passeerdeei, ei, van Dalsumbaart is ook weder bij de fietsclub, maar zij vergat er bij te zeggen, dat de stekels en de graspeëen bijna door haar muts groeien f 0.20 Zaamslag. Voor het goed succes van onze candidaten Buijsse, van Dixhoorn en Kramer - 1. Vorige lijst - 79.40 Totaal f 80.60 STAATSLOTERIJ. No. 20525 een prijs van 1000 gulden. 4339 1000 4273 1000 16152 1000 10811 1000 9254 1000 3134 1000 6601 1000 7431 1000 20142 50000 5391 1000 20038 1000 m 13703 1000 O 17739 1000 20546 1000 V M. V. Oostburg f 1. Ontvangen. Koloniaal, Stamboek no. 42565 Essen. Ik vind beter, dat Uw stuk niet wordt geplaatst, de bewuste heeft reeds een doeltreffend antwoord bekomen. Hulst, 27 Jan. Per 100 K.G. Tarwe f9,25 a 19,50, Rogge f 8,25 a f 8,50, Wintergerstf 10,75 a f 10,90, Zomergerst f 10,75 af 0,00. Haver f 5,00a f 10,00, Erwten f9,00 a f 10,50, Paardeboo- nen f 10,00 a f 00,00 Duivenboonen f 10,00 a f 00,00 Witteboonen f 14,00 a f00, Bruineboonen f 12,00 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f 14,00 a f 00,00, Aardappels f 1,80 a f 1.90 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 00, verkocht 0. Varkens 24, verkocht 21. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,40 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,05. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.65 k f47.67*. Heden overleed te Antwerpen Mejuffrouw na een smartelijk lijden van 14 dagen in den ouderdom van 45 jaren diep betreurd door de meesten harer familie. Namens Zusters en Broers J. BEERENS. EEN gelegen gehucht Schapershoe k. Verdere inlichtingen te bekomen bij C. DE VOS, Sluis te BoschkapeUe. Te verkrijgen bij J. F. VAN DEN BERGHE, Absdale: aan I li.contant. Advocaat-Procureur le MIDDELBURG, is UI.Ei IS.V Ti t AX DAG bij .V i: i: I. F. !*I A 8 te HI LST te spreken.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3