maand om aan overheden en machten onderdanig te zijn, hunne bevelen te gehoorzamen, tot alle goed werk be reid te zijn. Bedoeld wordt gehoor zaamheid aan de heidensche overheden als wat zij vragen goed is. In zijn brief aan de Hebreers 2e hoofdstuk wordt vermaand gehoor zaam te zijn aan het woord, eerst door den Heer geopenbaard en later door de Apostelen verkondigd. In dienzelfden brief 13e hoofsuk 17 wordt vermaand gehoorzaam te zijn aan de oversten, hen onderdanig te zijn, want zij waken als die rekenschap moeten geven voor uwe zielen dus niet voor uwe tijdelijke of staatkun dige belangen. Wat hier is aangehaald bevat alles, waarin de H. Paulus beroep doet op de gehoorzaamheid. Een beroep dus op het woord van den Apostel Paulus om gehoorzaamheid te vragen doorden geeste lijke van den parochiaan in tijdelijke of Staatkun dige zaken is een bedrog. Wat nu betreft het woord van mr. van Best, dat ingaan tegen de uit spraak van de Katholieke Kiesvereni ging is „verraad aan de zaak van Christus", ja, dit woord is eigentlijk te grof een daad van bedrog, dat wij dit niet behoeven te weerleggen. Al onze lezers weten, dat dit bedrog is. De zaak van Christus isde zielen te leiden tot[God. En is„dit de roeping van eene katholieke kiesvereeniging Zoo ja, dan is een leugen, dat deze roeping in de maatschappij is toever trouwd aan Petrus „hoed Mijne scha pen, hoed mijne lammeren." Maar geen enkel katholiek zal dit laatste een leugen noemen. Paus Pius X althans denkt er anders over, en wij gelooven, dat het oordeel van den Paus voor een katholiek meer waard is dan het woord van een katholiek Nederlandsch Kamerlid, zelfs al is deze meester in beide rechten. Onze conclusie is alzoowat e«n grove leugens worden toch onder politieke katho lieke vlag verteld aan de brave katholieken van ons Limburg. En helaas in Limburg niet alleen. Twee spreuken. De juistheid uwer klacht is geens zins gebleken na ingesteld onderzoek. Minister van justitie, mr. Loeff. Valsche getuigen zijn tegen mij op gestaan, en de boosheid heeft tegen zich zelve gelogen. Ps. 26 12. Wat een vlegel. O— We ontvingen uit Goes de Nieuwe Zeeuwsche Courant ran 31 Dec., en daarin met rood, redacliepotlood omlijnd de verslagen van twee ver gaderingen, de eene gehouden te Sluis met spreker mr. van Best en de andere gehouden te- Hansweert met spreker Vienings, de redacteur van die courant. Uit contra beleefdheid stuur den wij aan die redactie de Volks wil van 1 Januari met potlood om lijnd een deel van het artikel Kramer, en wel het deel waarin staat waar over het hier gaat, En nu ontvingen we ons blad aan die redactie als geweigerd te rug Zijn dat journalistieke manieren We denken, dat het manieren zijn van een lompen vegel, manie ren waardig die van het Pedante Heertje bekend uit de eerste dagen van de Volkswil. Volksvoorlichters, die met voor bedachten wil de oogen sluiten voor de werkelijkheid blinden die blinden leiden. En dat heet doen aan katho lieke politiek, aan het hoog houden van een vaandel Bah Gemeenteraad van Hulst Dinsdag 31 Dec. 1912 om 4 uur. Voorz Burg. v. Waesberghe. Leden Elf leden, alle. 1. Notulen der vorige vergadering worden zonder opmerking goedge keurd. 2. Ingekomen stukken, a. Brief van A. J. d'Haens, dat hij de benoeming tot hoofd der school aanneemt. b. Brief van J. A. Meerschaert, dat hij aanneemt de herbenoeming als lid der schoolcommissie. c. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het opnieuw in erf pacht geven der gronden Liniedijk. d. Rekest van het Kruisverbond te Hulst om subsidie van de gemeente. Dit wordt naar B. en W. gezonden om praeadvies. 3. Stemming over het voorstel van B. en W. om, als gevolg van het verzoek van het Comité, te geven sub sidie voer Onafhankelijksfeesten 1913 te Hulst. In de vorige vergadering was de beslissing aangehouden wegens sta ken der stemmen 5 tegen 5. Om reden in de vorige vergadering de zaak in den.breede is besproken, stelt de voorzitter voor te beslissen zonder discussie, waartoe wordt be sloten, nadat echter eerst dhr. van de Walle had verklaard, dat hij is ge weest op de vergadering van het co mité, en daar voor indruk had gekre gen, dat het een partijzaak is. Het voorstel van B, en W. om te geven f400 subsidie en f200 crediet, wordt verworpen met 7 tegen 4 stem men. Voor dhr. Wauters, Verwilghen Burm en Hombach. Tegen dhr van Dalsum, Fruijtier, van de Walle, Fricot, Borm, de Paepe en Fassaert. Dhr. Fricot trekt zijn voorstel in der vorige vergadering om te geven f200 en f200. De voorzitter betreurt de genomen beslissing, waar zelfs de Koningin, Prins Hendrik, Kamerleden en anderen medailles hebben beschikbaar gesteld voor het muziekconcours, dat zou zijn geweest een groot voordeel voor de geheele-gemeente. Dhr. Hombach stelt voor om te ge ven f 200 subsidie, f 200 crediet, dan geeft hij zelf ook f 200, want het moet een vreemden indruk maken, dat hier aan de grens geen feest zal worden gevierd voor de nationale onafhanke lijkheid. Dhr. Borm zegt, dat hij de Comité vergadering heeft bijgewoond, en daar voor indruk kreeg dat het een zaak s van partijdigheid, wat bleek uit de yoojlezing der notulen van de vooraf gaande vergadering. Dhr. Hombach heeft voor tndruk, dat er werkelijk toch iets schijnt te bestaan, stelt daarom voor, dat B. en W. zullen vergaderen met het Comité om te trachten de zaak populair te maken door het wegnemen der be zwaren, en dat de vergadering zal overgaan in een geheime vergadering om te bespreken de feiten van partij digheid, om daarna nog eens te be slissen. Dhr. van Dalsum verklaart zich te gen een geheime vergadering, en meent, dat de Gemeentewet zich verzet tegen een opnieuw stemmen. Hij wil wel in het openbaar noemen de feiten van partijdigheid le. In de voorgelezen notulen staat, dat het Comité niet zal adverteeren in de Volkswil. Dit hindert hem per soonlijk niet, maar het hindert anderen. 2. Het muziekconcours gaat uit van twee gezelschappen en feitelijk van een, en van dit eene nog niet eens geheel, want van dit is het drij verij van een paar personen. En met voordacht sloot men Apollo uit, hoe wel dit gezelschap niet het minst po pulair is in Hulst 3. Op het vliegterrein verklaarde een Mevrouw aan ieder die het hooren wilde Het volgende jaar zullen w ij ook een feest houden, en kort daarop bieek wie w ij waren het Comité tot een muziekconcours. Dhr. Hombach voelt wel wat voor de twee eerstgenoemde bezwaren, Apol lo en adverteeren in alle bladen. Hij ziet niet in, waarom men niet kan hebben èn een muziek én een zang concours op den eenen dag en een festival op den anderen dag. Hij zou een subsidie willen geven en daaraan zoodanige voorwaarden verbinden, dat de bezwaren zijn uit den weg ge ruimd, wil een middenweg om aan de oppositie te gemoet te komen. Dhr. Fruijtier doet voorstel, om aan het comité in overweging te geven, dat dit bij de gemeente terug komt met opgaaf van een program en over hoeveel eigen middelen het beschikt, om dan te vragen subsidie voor het te kort komende. De voorzitter zegt, dat het program is medegedeeld in de Comitévergade ring, waarin slechts aanwezig waren de heeren Borm, Verwilghen en van de Walle, waarop dhr. Hombach en Burm opmerkten, dat zij een bericht hadden gezonden van verhindering. Dhr. de Paepe meent, dat een Na tionaal feest moet uitgaan van den burgemeester, niet van de Fanfare. Dhr. Wauters steunt het voorstel Horn-bach. Dhr. Hombach wil, ter wille van de zaak zelve, ze uitstellen. 4. Subsidieaanvraag voor de Zeeuw sche tentoonstelling. Plan 1913 te Middelburg, f25 worden toegestaan. 6. Goedgekeurd wordt de begroo ting van het burgerlijk armbestuur zonder discussie, en met het verleenen van een subsidie van f2900. 7. Begrooting gasfabriek 1913. Dhr. Fruijtier meent, dat we op an dere jaren de begroofing thuis kre gen, nu niet. De Voorz. meent van niet, en zegt, dat ze 2 dagen ter inzage heeft gele gen. 8. Gemeentebegrooting 1913. De Voorz. opent de algemeene be raadslaging, waarop dhr. van Dalsum vraagt, waarom wede begr. behandelen op Oudejaarsdag, in plaats van zoo als altijd in September. De voorz. geeft als de hoofdreden aan de splitsing der begrooting, door die van de gasfabriek er buiten te houden, en dat het in volgende jaren wel weder zal zijn in September. De begrooting geeft geen aanleiding voor bizondere besprekingen, dan al leen bij de posten van uitgaaf. Jaarwedde 2 veldwach ters f 1100. Dhr. van Dalsum vraagt, wat een tweede veldwachter hier moet doen. De eene loopt zich blijkbaar al te vervelen en als er een tweede bij komt, dan is dit zeker, opdat ze sa men een kaartje kunnen leggen om den tijd om te maken. Hij is daarom tegen een 2den veldwachter. Dhr. Fruijtier vraagt, of we dan krijgen 2 veldwachters plus een con cierge. Voorz neen, 2 veldwachters, waar van 1 tevens bode. Voorz. zegt, dat hier als grens plaats veel vreemdelingen komen, en een 2de noodig is voor de veilig heid. Dhr. Hombach meent, dat, als we 2 veldwachters hebben, zij om de beurt kunnen hebben dag- en nacht dienst, en hierdoor het nachtrumoer kan worden tegengegaan. Dhr. van Dalsum zegt, dat zorg voor vreemdelingen en veiligheid be hoort tot de taak der rijkspolitie, en we hebben marechaussee's in Hulst, en van nachtrumoer heeft hij nooit gehoord dan alleen van automobielen en vrachtwagens. Dhr. Hombachhij van personen. Het voorstel B. en W. tot aanstel len van een tweeden veldwachter wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, van Dalsum. Onderhoud van openbare gebouwen, torens, klokken, uur- en speelwerken f535. Dhr. Fruytier merkt op, dat de wij zerplaat op het Landshuis steeds het zelfde uur aanwijst. Onderhoud van straten, pleinen, markten, enz. f 400. De commissie had in haar verslag voorgesteld, om de f 1000 winst Gas fabriek te besteden voor gedeeltelijke straatverbetering. Voorz. zegt, dat deze f 1000 voor komen onder de ontvangsten, en reeds betaald zijn als begrepen onder alle uitgaven. Hij stelt voor, doch zonder dat de Raad daardoor in het minst is gebonden, een onderzoek te laten doen, door dhr. Eijke, op den grond slag van een algemeen plan van straat verbetering, hoewel daarvoor wel een f20000 mede gemoeid zal zijn. Dhr. Verwilghen gelooft niet, dat in den Raad eene meerderheid te vin den zal zijn voor algemeene verbete ring in eens, wil daaromdadelijk gedeeltelijke herstelling. Dhr. HombachAls we f 20.000 leenen, dan kan vervallen de jaarlijk- sche post van f 400 onderhoud, en omdat ook is vervallen de f600 sub sidie aan de Tram, zijn we reeds ver op weg voor rente en aflossing dezer leening. Hij stelt voor f 50 cre diet aan B. en W. om een onderzoek te doen instellen, waartoe de Raad besluit, nadat de voorzitter nog eers had herhaald, op verzoek van dhr. van Dalsum, dat de Raad daardoor zich in niets verbindt voor het plan van uitvoering. Premien voor markten f250. De Commissie had in haar verslag voorgesteld deze post te verminderen met f 100, en f 100 te besteden voor een Jaarmarkt. De Voorz. zegt, dat op 18 Oct. 1904 de Jaarmarkt is afgeschaft; dat, om f250 premie uit te geven, er moeten komen 1000 stuks vee. In 1910 waren aangevoerd 1131 stuks vee en 1341 varkens. In 1911 was slechts uitbetaald aan premies f83 en in 1912 f 93, gevolg van het geheerscht hebbende mond- en klauwzeer, en belemmeringen door België. Hij stelt voor de zaak te laten zooals ze is. Dhr. Verwilghen zou het toch goed vinden, als het vee in de Stationswijk wordt opgenomen en hoeveel er wordt verkocht. Dhr. Fruijtier heeft vernomen, dat aan het Station de kooplui elkander beesten leenen om op de markt de premie te ontvangen. En daarom heeft de premie gegeven op de markt geen doel. En dan deelen ze de premie. Voorz. Het doel van de premie is veeaanvoer op de markt. In Axel wilde men eens een veemarkt zonder premie en het ging niet. Hij meent, dat de Stationswijk is de leveringplaats. Dhr. van de Walle. Hoe laat moet het vee op de markt zijn? Voorz.Om halftwaalf uur. Dhr. Wauters denkt, dat toch wel mogelijk is om op het Station op te nemen, hoeveel stuks vee er daar wordt gestald. Voorz.Dat kan. Inkomsten. Inkomsten uit bezittin gen. De Commissie had in haar verslag de wensch uitgedrukt, dat de boomen op de Liniedijk, benedenste rij, en achter Louis Boel, zouden worden verkocht. Dhr. Hombach en Fassaert meenen, dat de tijd van verkoopen nu wat laat is. Deze zaak wordt tot een volgende vergadering aangehouden. Hoofdei ij ke omslag f 9000. Dhr. van Dalsum meent zich te herinneren dat indertijd, toen de hoofdelijke omslag van f7500 werd gebracht op f9000, was gezegd dat, ais de f600 Tramsubsidie zouden zijn vervallen, de hoofdelijke omslag zou worden verminderd. Deze herinnering bleek ook bij an deren, doch er werd geen voorstel ge daan. De begrooting wordt verder met algemeene stemmen aangenomen. 9. De aftredende leden van de commissie tot weren van schoolver zuim, de heeren Ch. J. Burm, H. Maertens, J. F. Rottier en F. v. Waesberghe, worden herbenoemd, en in plaats van dhr. Kusse, vertrokken, wordt benoemd dhr. Dhaens. 10. Oproeping van een onderwijzer om bijstand, wegens benoeming van onderwijzer Dhaens tot hoofd der school. Voorstel is op te roepen onderwij zer met akte voor fransch en vrije ordeoefeningen, tegen f650 pius f 100 akte fransch. Dhr. Fruijtier vraagt, of er al eens aan gedacht is aan een onderwijzeres omdat deze langer blijft dan een on derwijzer. Er was niet een gedacht. Algemeen wordt het voorstel goed gevonden. 11. Opknapping woning van het hoofd der school. Er is een begrooting gemaakt, en voor het opknappen worden B. en W. gemachtigd een aanbesteding uit te schrijven. Rondvraag. Niets. De Voorzitter wijst er op, dat ge meente en gasfabriek verkeeren in een goeden toestand. Nu we zijn op den vooravond van het jaar 1913 wenscht hij aan alle leden en aan de gemeente alle heil toe. Hierop wordt de vergadering ge sloten. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Op verzoek van den briefschrijver nemen we onderstaanden brief over onder het Vrije Woord. Kapellébrug, 1 Jan. 1913. Geachte Vriend! Men spreekt tegenwoordig veel van vliekweek, vliegjaren zou men ook wel mogen zeggen, als ze beginnen zijn ze al half weg en eindigen zon der dat men het weet. En zoo is 1912 ook heen gevlogen, gevlogen vlug en snel, vele kilometers per uur, hoog en ver tot in de eeuwig heid. Vandaag gaat 1913 op met al de passagiers van heel de wereld, dus zijn U en ik er ook bij. Wel ik wensch U een voorspoedige vlucht zonder rukwinden, stormvlagen, mist of verblindende zonnen. Ik wensch dat ons vliegmachien moge zweven in de stille, zachte, fris- sche, blauwe lucht gelijk een arend op zijn sterke vleugelen, Ik wensch dat G ij binnen deze jaarreis zonder kapzijden, schok of stoot en beladen met den kostbaren zegen van boven in zoete blijdschap op het vliegveld moge nederstrijken in fijne zachte k a m e rkussens te 's Gravenhage. Ik wensch eindelijk dat Gij na zulke voorspoedige reizen eens even vroo- Iljk moogt opstijgen hooger en hoo- ger tot boven de zon, tot boven al de zonnen, tot in den hemel, om daar Uw vliegmachien in het Museum van onzen Lieven Heer, voor altijd weg te zetten, en gelijk Gods engelen met eigen vleugelen te vliegen. Mocht ik en alle volkswillers U daar eens volgen dan ware mijn geluk volmaakt. In die biijde hoop blijf ik Uwen trouwen Vriend JOS. HERREWEIJERS. o— Aan den Eerwaarden heer Deken Brouwers te Hulst. Voor de waar- willende woorden die hij gesproken heeft tegen den heer Cuijle en zijn schoonvader over de begrafenis van mejuffrouw Cuijle. D«ze werd geweigerd mijnheer den Deken toen beide heeren bij u kwa men. U waart toch niet troebel in het hoofd, nietwaar Wij hopen toch allen van neen. Nu mijnheer, denkt maar eens over Matheus 27, vers 4.6. Maar dank zeggende aan den Eerwaarden heer De Boer te Hulst voor de plechtige woorden gesproken bij de begrafenis van mejuffrouw Cuijle. Het is te hopen dat mejuffrouw Cuijle opgenomen is in het hoogste der hemelen. Een getrouw lezer van de Volkswil. Zaamalag, Jan, 1913. o Aan den heer de Pater te St Jantteen over de schoone preek ge houden op den Eersten Kerstdag over de vuile krant die in die streek verschijnt. Mijnheer de Pater ik lees 6 kran ten, en van die 6 couranten lees ik 2 kranten uit het kanton Hulst. Ik moet u wel zeggen dat die 2 kran ten niet stinken en het schoonste blad dat in mijn huis komt is wel de Volkswil, Dat ligt 7 dagen op de week voor ieder te lezen. Dan zeggen de menschen dat is een recht vaardig blad. Dan hoor ik wel eens praten over de Zelandia, en onder dat praten wordt daar niet op ge roemd. Nu mijnheer de Pater, zou soms de Zelandia die vuile krant m0' ten wezen die o zoo stinkt Ik voor mij kan Diet oordeelen over de Zelandia, ik zou niet graag willen zeggen dat die fijne courant stinkt, ik heb die fijne krant nog nooit ge zien noch minder gelezen, die zal nooit in mijn huis komen ook. —o Nu mijnheer de Pater zat toch niet in de hoogte den Eersten Kerst dag, nietwaar? Neen Nu mijnheer de Pater leest dan eens in Mattheus 27 vers 46. En omtrent de negende ure riep Jezus met eene groote stemme zeg gende „Eli Eli lama Fabatanie", dat is Mijn God mijn God, waarom hebt gij mij verlaten A. VAN FRAEIJENHOVE, herbergier, Reuzenhoek, Zaamslag. o— Arnhem, 30 December 1912. WelEd. heer VAN DALSUM! Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blad. Weder ergerde ik mij bij 't lezen in de Volkswil van 21 December over de briefkaart, aan U mijnheer gezon den, en gevoel ik mij ten spijt mijner onkunde, niet te kunnen uitspreken de laagheid van dat schrijven die zichzelf een fijne noemt. Hij is toch niet van 't goede soort. Mijne gedachte over den schrijver. Uit een goed hart kunnen niet zulke slechte gedachten ontwikkelen. Een goede boom kan geen slechte vruch ten noch een slechte boom goede vruch ten voortbrengen, 't Volksspreekwoord zegt: De duivel zegt de fijnen zijn de mijnen. Mijnheer, als de schrijver u wilde bestrijden, dan moest hij dat niet doen met bespotting en verachting, dat betaamt op zijn minst den Christen niet, dan moest hij zich laten kennen. Trouwens, wie hij ook zijn moge, 't strekt hem en hem de schrijver alleen,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2