een Huis met sdiuiirtje, Dankbetuiging. In druk verschenen- Verknopingen. Marktberichten- Advertentiën- KORTOM AMSTELSTRAATN°171 l,0,g Bierbrouwerij met Mouterij VERBLIJF DINSDAG 7 JANUARI 1913 Ill I 811 li Te koop een jonge Geit dag bij de zee stond en het zonlicht op de golven zag schitteren, toen wist hij dat elke zonnestraal en elke blinkende golf niet anders was dan een letter van het Woord Gods. „Schooners dan hier kan het ner gens anders geschreven staan," sprak hij bij zichzelf. En hij stond weder bij de zee. De storm loeide over het water, hief de golven hemel hoog op en versierde ze met sneeuwwit schuim. Een schip was op een rots geslingerd. Grauw was de donkere herfstnacht, verschrik kelijk het woeden van het water, maar allerontzettendst de angst der men- schen, die den dood, in den zwarten mantel van den nacht gehuld, voor zich zagen. Een boot werd losgemaakt. De menschen stortten zich naar beneden. Twee bleven op het schip achter, die echter elkander niet mochten lijden. Slecht één hunner kon in de boot. De jongste drong naar voren om er in te springen, hij, die een rijk en schoon leven voor zich zag. Maar eensklaps duwde hij den andere, die hem oeleedigd had, in de boot. Schooner dan in het hart van den man, die den dood inging, om zijn vijand het lev.en te redden, had de oude man nergens het Woord Gods gelezen. o 's Menschen leven. Een man, vluchtende voor een woedenden draak, is in een put af gedaald, en klemt zich vast aan twee takken, die er de opening van bedek ken, terwijl zijn voeten steun vinden op een uitstekend deel van den bin nenwand. Doch met schrik ziet hij, dat hij den voet heeft gezet op den kop van vier slangen, die buiten haar hol uitsteken., terwijl hij op den bo dem van den put een draak ontdekt, die, met geopenden muil, loert op het oogenbiik van zijn val. Angstig ziet hij op naar de twee Sakken, die hem dragen, en ziet, aan ;t onderste einde daarvan twee ratten, de een zwart en de andere wit, die zonder ophouden er aan knagen. Doch een aangenamer iets leidt zijn oog af. De bijen hebben in den put haar wassen huis gebouwd, en hij begint nu te eten van den honing, en vindt er zooveel smaak in, dat hij den draak, de slangen en de ratten niet meer ziet. Ja, hij vergeet ze geheel, tot de krakende takken ze hem in herinnering brengen. Zoo nu ook is des menschen leven. De put is deze wereld, vol gevaar en ellende de slangen zijn de tempera menten, die slechts in hun evenwicht ons dragen, doch elk op zichzelf ver giftig en doodclijk zijn; de draak is de dood de honing de verleidelijke levensvreugde de witte en de zwarte rat zijn de dag en de nacht, die niet ophouden, beurtelings te knagen aan des menschen levensdraad. liet Absenteïsme. Ten aanzien van de absente Ka merleden merkt de „N Tib. Ct." nog op, dat de statistiek allesbehalve zui ver is. Zij is gebaseerd op de hand tekeningen op de presentielijst. En nu is het geenszins waar, dat al, wie op de presentielijst teekende, ook in de vergadering present is. Het is een truc, wel door Haagsche en rond Den Haag wonende leden toegepast, dat zij teekenen... en ver dwijnen. Zelfs gebeurt het, dat Haagsche of nabij Den Haag wonende leden 's avonds laat de presentielijst teekenen en... na twaalf uur, teekenen op de lijst voor den volgenden dag en daarna naar huis toe gaan. Zij prijkten dan op twee vergade- ringenlijsten in naam en woonden er geene bij. o De keuze van Mgr. A. Nouel tot president der Republiek Santo Domingo (Republiek Dominicana) is geschied in overleg met de twee commissarissen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, de heeren Mc. lntyre en Doyley, de vertegenwoordi gers der natie en de Revolutionairen. Gelijk men weet, staat de Republiek tegenwoordig vrijwel onder de cura- teele der Ver. Staten, die de douane kantoren beheeren en zorgen voor af betaling der nationale schuld of rente. De Ver. Staten hebben er alle belang bij, dat rust en vrede blijven heer- schen. Daarom is in overleg met de commissarissen Mgr. Nouel voor twee jaren benoemd tot provisioneel pre sident der Republiek, die ongeveer 750.000 inwoners telt. Men beleeft daar nu het zonderlinge schouwspel, dat een Bisschop tegelijk met twee leeken-commissarissen der groote republiek van Noord-Amerika het roer van staat in handen heeft. (Tijd). o— Het voetbalspel is in Bei eren voor de scholen verboden. De minister heeft aan de hoofden van scholen een circulaire gezonden met dit verbod en daarin tevens de motie ven medegedeeld 1. Gedurende het jaar 1910—1911 waren zestig ten honderd van de zware ongevallen overkomen aan de leer lingen, het gevolg van het voetbalspel. 2. Het bestuur van de hoofdschool voor gymnastiek keurt voetbal uitdruk kelijk af. Als loopspel geeft het aan leiding tot een vermoeienis van het hart en van de longen, waartegen jonge leerlingen beneden zeventien jaar niet bestand zijn op de houding van het lichaam oefent het ook een verderfelijken invloed uit eindelijk houdt het den geest van den leerling, die er zich op toelegt zijne partij te doen zegepralen, zoodanig bezig, dat het werken in de school daardoor noodzakelijker wijze worden bena deeld. o Een schrikwekkende statistiek. In het Duitsche tijdschrift „Marz" komt een medewerker tot de volgende schrikbarende statistiek: In Duitschland sterven er elk jaar 13,000 tot 14,000 personen'tengevolge van zelfmoord en 10.000 door be roepsongevallen 1000 worden ver moord en verscheidene duizenden sterven door verschillende ongelukken. Er zijn aldus elk jaar een 30,000 men schen die een geweldadigen dood sterven. En dat in vollen vredestijd Indien men van de ze'fmoordenaars de vrouwen en kinderen uitsluit, blij ven er op 300,000 sterfgevallen 10,000 zelfmoorden. De oorlog van 1870 kostte het leven aan 26,000 Duitsche soldaten de nijverheid kost ons elk jaar 6000 dooden en 70.000 gekwet sten. Alles gerekend, sterft er in de Duitsche steden éèn man op de tien een gewelddadigen dood. Men heeft geen denkbeeld van de energie die de natie moet verbruiken om te leven. De krachtsontwikkeling, door een oor log vereischt, is in vergelijking onbe duidend, maar zij schijnt grooter, om dat dan alles in ééne richting werkt. N. R. Ct." o— Eischen van de Rechtbank. Sinds enkele weken is door den substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Maartricht afgeweken van zijne tot heden gevolgde ge woonte, om een bepaalde straf te re- quireeren tegen een beklaagde. Om welke redenen het Openbaar Ministe rie deze nieuwe methode van requi sitoir nemen is gaan volgen, is ons niet bekend. Een der Maastrichtsche advocaten had zich tegen de wijze, waarop het O. M. ^equireerde hij vraagt alleen schuldig of vrijspraak en laat de grootte der straf te bepalen over aan de rechtbank verzet en verzocht der .rechtbank hieromtrent een princi pieel e uiispraak. De rechtbank heeft thans vonnis geveld, en den subsituut-officu r van justitie in het gelijk gesteld. Hij zal dus in het vervolg geen bepaalde straf meer requireeren trouwens de recht banken bepalen dikwijls een straf, die niet onbelangrijk afwijkt van den eisch van het O.M.bij de rechtbank te Maastricht is zulks herhaaldelijk voorgekomen. De bedoelde advocaat had over de kwestieuze zaak ook een artikel ge- geschreven in het „Weekblad^ v. h. Recht", doch de redactie moet den Maastr. subst.-off. van justitie even eens gelijk gegeven hebben. Wegens sterfgeval is de courant later als gewoon lijk verschenen. Het Vrije Woord voor Abonnés. O Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U een klein plaatsje in uw veelgelezen blad „de Volkswil" voor onderstaande regelen, bij voorbaat mijn oprechten dank. Erkentelijkheid Ziedaar het woord waarop ik dit maal al de lezers van dc Volkswil hun aandacht vestigen wil. En aan stonds voeg ik de vraag er aan toe: Aan wie zijn wij erkentelijkheid ver schuldigd Wij moeten erkentelijk zijn aan allen die ons in alle omstandig heden met hun raad en daad terzijde staan. Welnu geachte lezers, hierop zal dhr. van. Dalsum toch wel aan^ spraak mogen maken. Immers, van af zijn intrede in Hulst tot op den hui- digen dag, heeft hij aan ieder die zich tot hem wendde, in welke om standigheden dan ook, zijn raad en daad verleend. En dat nog niet al leen, maar rijkdom en aanzien, eer en goeden naam heeft hij ten offer ge bracht, en dat alles, om, en voor het volk. En wat is nu zijn loon he laas wij weten het, van velen nog smaad en oneer, laster en bespotting op de gruwelijkste wijze. O laten wij Volkswilmsnnen dit eer.igszins vergoeden zooveel het in onze macht is, zij het niet door geldelijken steun, dan toch op eene andere wijze, door b.v. het volgend jaar als één man onze stem op hem uit te brengen, door van nu af aan voeling te houden met onze kennissen hoe zij tegenover hem bezield zijn tegen den komenden strijd, en zoo noodig, alle pogingen-aan te wenden hen, voor hem te winnen. Door vooral te zorgen het is nu tijd dat wij te weten komen wie den ouderdom van 25 jaren heeft be reikt, waardoor hij kiesgerechtigd kan zijn dezulke aan te sporen dat zij daarvan gebruik maken, ten minste ais wij ontwaren kunnen dat zij aan onze zijde staan. De Vriendenkring in Hulst heeft daar nu voor gezorgd dat dit gemakkelijk te bereiken is. Doen wij dit alles, dan geachte lezers, mogen wij zeggen, dat wij ten opzichte van dhr van Dalsum erkentelijk zijn. Maar dat is niet genoeg, naast dhr van Dalsum staat nog een persoon, dhr C. J. Cuijle, drukker van de Volks wil. Ook aan hem moeten wij erken telijk zijn, want een feit is het, dat zonder hem nooit de Volkswil ware verschenen. En wie weet, welke ont beringen hij daarvoor heeft moeten verduren, wat al schade het hem heeft berokkend, misschien, ware het in onze vijanden hun macht, zouden zij hem, evenais dhr van Dalsum trachten ge heel broodeloos te maken, en ondanks dat alles slaat hij rotsvast aan onze zijde. Laten wij ook hem daarvoor schadeloos stellen. Herhaaldelijk kun nen wij in de Volkswil zien, wat al benoodigdheden bij hem verkrijgbaar zijn. Welnu wanneer wij iets van noode hebben, dat bij hem verkrijg baar is, gaan wij dan tot hem, en ik geef u de verzekering, dat, hoe ge ring het ook moge zijn, het met de meeste bereidwilligheid en dankbaar heid wordt aanvaardt, en bovendien zijn wij ons ten volle bewust dat wij ook ten opzichte van hem erkentelijk zijn. Een Volks wilman. Land van Hulst, 16 —12—42. St. jansteen, 17 Dec. '12. Mijnheer de Redacteur. Verleen mij s. v. p. eenige plaats ruimte in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn* dank. Daar ik vernomen heb, dat aan den heer W. Imandt te Axel vroeger hoofd der school te St. Jansteen zijn pen sioen verleend is en denkelijk voor Januari naar Amsterdam zal vertrek ken voel ik mij als oud leerling ver plicht hem nog eenige letters van dank toe te sturen. Daar wij allen als oud-leerling er ten volste van over tuigd zijn, en niet alleen ik maar ge heel de Gemeente die eiken dag meer en meer beseffen in die reeks van jaren wat hij voor de leiding der jeugd heeft opgeofferd en dan wat be treft, en waarvan wij allen ooggetuige van geweest zijn. Hoevele jongelingen zijn door zijne onvermoeide zelfopoffering tot een fat soenlijke burgerstand opgeklommen Neen, zulke opoffering is nog zelden ontmoet. Was er in de klasse een leerling, in wien de heer Imandt aan leg merkte tot de studie, dan gewaar- digde hij zichzelf tot de ouders te gaan. Ais deze het goed vonden om hunne zonen verder te laten sludee- ren, deed hij daarbij al het mogelijke, zelfs lessen en boeken, aan eenigen gratis, abonnementen aan den spoor weg. Alles ten voordeele der huis gezinnen, waarvan hij van allen hun nen toestand kende. Waar is nog zulk een opvolger te vindenvan fatsoen en levenswandel. Ik ben er van verzekerd dat, als het in den te- genwoordigen tijd nog mocht gebeu ren, hetgeen het vroegere onderwijs aangaat, de menschen zouden het eens zijn, het zou niet meer gaan. Ze ble ven bepaald aan het vroegere goede onderwijs, de zin zou niet meer vol daan worden met praatjes en dwing- landij. Zoodus geachte heer Imandt, het grootste getal van St. Jansteen, al die oprecht van karakter .zijn, zullen altijd oprechte dankbaarheid en vriendschap voor u behouden en hopen en wen- schen u van harte, dat u in de beste gezondheid cn geluk uwe jaren met uw huisgezin en familie moogt door brengen, dit is de wensch zóó op recht van harte van EEN OUD LEERLING uit St. Jansteen. —o Pauluspolder. 1. Omdat he laas, meermalen tevergeefs is gerekwesteerd om maatregelen te nemen ter verbetering van het Heerniskerpad, 2. Omdat Buijs- rogge niet weet, dat er men schen aan Heerniskerpad wo nen - 0.15 Texel. Omdat St. twee we duwvrouwen tot groot nadeel heeft gediend. Omdat de kasteelheer geen beslag op haar vruchten heeft kunnen krijgen - 0.50 Arnhem. Van een abonné, met den wensch, dat de heer van Dalsum in 1913 gekozen zal worden als Kamerlid, als zijnde de man op de rechte plaats - 0.25 Sas van Gent. Omdat die onschuldige volbloed er zich wel van zal onthouden van er twee tegelijk op na te houden, enz. - 0.25 Vorige lijst - 68.12 Totaal f 69.27 SÈi' Solaris van Dalsiini inarscli, muziek van IS. «Je Graef, woorden van K. de Siobbeleere, Is in druk verschenen. De ti telpagina heeft het por tret van Solaris van Dalsum. Omdat er geen winst wordt Iteoogd is de prijs gesteld op (O et. per stuk. Te verkrijgen hij den heer SI. liiehoont, win kelier te Mulst in de SSicrkaaïstrant. 27 December. 11 uur. Axei. Buth- dijk. Canada. Dregmans. 31 Dec. 11 uur. Zuiddorpe, Sanijn. Canadaboomen. Dregmans. Hulst, 16 Dec. Per 100 K.G. Tarwe f 10,00 a f 10,25, Rogge f 8,50 a f 8,75, Wintergerst f 11af 00,00, Zomergerst f 10,75 a f 0,00. Haver f 5,00 a f 10,00, Erwten f 10.00 a f 12,25, Paardeboo- nen f 00,00 a f 00,00 Duivenboonen f00,00 a f 00,00 Witteboonen f 15,00 a f 00, Bruineboonen f 12,00 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00 Aardappels, f 16,0 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 19. verkocht 3. Varkens 28, verkocht 25. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,30 tot f 0,00* Eieren per 26 stuks f 1,35. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.575 f47.60. Heden overleed plotseling mijne geliefde echtgenoote en onzer kinderen goede moeder Mejuffrouw in den ouderdom van 32 jaar. Hulst, 16 December 1912. C. J. CUIJLE. Mede uit naam van de families CUIJLE en VERKAART zeg ik mijn hartelijken dank aan allen, voor de eer, door hen, aan mijne echtgenoote bij de begrafenis bewezen, en in het bizonder aan den weleerwaarden heer ds L. M. DE BOER te Hulst voor zijne bewezen welwillendheid en har telijkheid in het geleden zware verlies. C. J. CUIJLE. ^dergeteekende maakt aan vrienden en bekenden bekend, dat zijn aires is veranderd van AMSTELDIJK No. 114 huis naar bij j. F. DE MAAIJER, Amsterdam. GILLES HENDRIKS. De en Inventaris te Hontenisse, Hoek en Bosch, van de firma BUIJSROGGE en ADRI- AANSENS, is ingeheid op flO.OOO. Omzet 1500 ton, waarvan 6 a f7000 contant, per jaar. Onraad 8 plus lU insteI en 1U gelag- bij W. ADRIAANSENS te Groenen- d ij k, Hontenisse. Notarissen TAN DALSUM en LIJDS- MAN te Hulst. Deze kunnen weder, evenals vorige jaren, wor den geplaatst tegen f 0,25 contant. met 100 roe erfpachtsgrond in den Nieuwen Karnemelkpolder te Koewacht. Te bevragen bij Hyp. Ceelaert te Koewacht en Notaris van Dalsum te Hulst. en Stalling, staande te St. JansteenKapellebrug, met ongeveer zes geniet laud dat in pacht kan volgen. Te bevragen bij den verkooper FRANS SMET. dik van lam, en een jonge Springbok bij ALPH. SAMAN, Jagertje. IN DEN GROOTEN GOEDEN KOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. ALLE KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1. HOUTBRIEL. (Verkensmarkt) ,S T. - N I K O L A A S. Ondergeteekende beveelt zich be leefd in ieders gunst aan voor het herstellen van alle soorten Uurwerken, Constateurs, Phonographs enz. Tevens keus van alle soorten NIEUWE HORLOGEN en reparatie aan zeer lagen p r ij s. Ii. Engels, horlogemaker te HULST aan de Statie.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3