Van alles wat. Burgerlijke stand. klein, naast deze zwijgende reuzen, wier zachte oogen naar een doel in de verte staren. Vreemd, hen hier te zien in het koude, grijze licht, en op dezen verlepten, groenen grond, die nooit palmen draagt, en waar geen bron ontspringt in de schaduw van een oase. Zij zijn van heel ver geko men van gene zijde van de blauwe streep water, die de grens vormt tus- schen het werelddeel van het morgen rood en die streken, waar de zon in bloed ondergaat. Zij zijn de slaven van den oorlog geworden. In wiegende beweging zeilen zij voort tusschen scharen van gewapende mannen en zij knikken weemoedig mede in de maat met andere geluiden van deze Novem berdagen Terug, terug! Eenige eskadrons ruiterij jagen voor bij. Sabels kletteren. De leeren zadels piepen. Het gaat gezwind een helling af, aan wier voet een groezelige stroom naar de Zwarte Zee glijdt. Dan hoort men geplas, teweeggebracht door de vele paardenhoeven. Een oogenblik later klauteren zwermen aan de tegenovergestelde zijde naar boven een donkere schaduw, die kleiner en kleiner wordt, hoe hooger zij komen. De paarden glijden uit in de modder. De ruiters slaan en spo ren de voortsjokkende dieren. Verder. Vlug. Er is haast bij. Terug, terug! op vlakke wegen, over verdord gras of door bruingebladerd eikenhout kan het gebeuren, dat onze eigen karavaan urenlang te zamen marcheert inet het voetvolk. De troepen zijn zwijgend. Hier klinkt geen opgewekt soldaten- gezang. Hier schallen geen trompetten en geern',trom _slaat in een vroolijken marschstoet. Om ons heen hoort men slechts ademhaling van afgematte mannen. Ongeloofeüjk wat de bepakking zoo'n dag drukt. Het gev/eer maakt de hand stijf en den schouder gevoe lig. Een dampende wasem, die stinkt door het zweet van onverzorgde lichamen, volgt de troepen als de rookkolom de stoomboot op zee. De lucht is koel, en toch maakt de marsch benauwd en warm op deze glibberige wegen, waar de voet één schrede achteruitgaat voor elke twee die men vooruit komt. Onder de zolen vormen zich dikke kotken van kleverige klei. De modder spuit hare projectielen naar omhoog over broeken en man tels, die nog zwaarder worden. De troostelooze eentonigheid van den tocht maakt de menschen slaperig, en zij moeten er tegen vechten om niet aan der. drang toe te geven en te gaan rusten. Er zijn wel enkelen, die van de gelegenheid gebruik maken en die zich in een verdieping var. den grond verbergen, waar zij zich in de modder neerwerpen zonder zich eens de moei te geven om de bepakking los te ma ken, Maar de vele duizenden houden het vol gelaten in het lot, dat hen getroffen heeft, het beloofde uur droo- mend verbeidende, dat de duisternis valt, de tenten zullen worden opge slagen en de kampvuren zullen wor den aangestoken. Nog een paar uren vcchtens tegen vermoeienis en dorst. De dag schiet op. Heesch halen de vermoeiden adem op den langen tocht iemand met den schoen op den boo- zen mond getrapt. De vrouw van den kommandant, die door haar onvoorzichtig woord de schuld van het geheele voorval droeg, liet zich ook bewusteloos naar huis dragen. De kommandant volgde den stoet en nadat hij de deur geslo ten had, bracht hij haar op zoo na drukkelijke toon onder het oog, dat het luistervink-spelen bij zijn kabinet verboden was. dai zij tot bewustzijn terugkeerde en onder tranen van leed wezen beterschap beloofde, alsmede dat zij bij kromme Lize niet meer te rade zou gaau. Daarmede was het het evenwel nog niet uit. De mutsenslag van Hoornbokkcl. Het v/as avond geworden. De men schen waren van het feestterrein naar huis teruggekeerdde nacht begon aan te breken. Eensklaps ontvouwde zich in het stadje een zonderlinge, angstwekkende bedrijvigheid. Van huts tot huis liepen geheimzinnige mannen in de herbergen werd druk en fluisterend gesproken en besluiten genomen; er moest iets geheel bij zonders op het getouw worden ge zet. En dat was ook het geval. De mutsenpartij had niets minder dan het plan gemaaktderi torenwach ter en de pelsmuts te bevrijden uit hun gemeenschappelijk arrest in het raad huis. De mutsenpartij had namelijk plech tig laten uitroepen en door de geheele" stad laten bekendmaken, dat de pels terug terug. Ter zijde van den stroom van sol daten, vloeit een andere dichte en sombere stroom van vluchtelingen de Mohammedaansche bewoners van de Tracische dorpen, die op weg zijn naar Konstantinopel, om bescher ming te zoeken voor den voortdrin genden vijand. Hunne wagens, met ossen bespannen, zijn overhuifd met matten, en daar binnen in deze schuil plaats weenen vrouwen en kinderen over verloren huis en have. Dat is de Islam, op weg terug naar Azië. Nu staan de moskeeën in de kleine dorpen leeg, en van hunne lage mi naretten klinkt geen geroep tot de vromen. Overal waar ik in de stre ken tusschen Tsjeskeskeui endeTsja- taldzja-stelling door heen trek, vind ik verlaten huizen, onbeheerd huis raad een landschap in puin. Hen den en katten, die in de verlaten woonplaatsen achter zijn gebleven, lagen voor den uitgedoofden haard. Verwilderd vee dwaalt rond op de hoeven en wordt weldra een prooi der soldaten. Alle schuilplaatsen worden door de troepen onderzocht, die evenals wij in vele dagen geen brood hebben gehad, en voor wie een handvol gedroogde boonen een onschatbare buit schijnt. Er zijn vele vreemde dingen in deze huizen te vinden niet alleen datgene wat allen zoeken een beetje eten, wat het dan ook zij. De sol daten vertoonen zich, de een met een wekker, een ander met een speeldoos, of met gelapte dekens, weer een an der met een koffiemolen, met een di vankussen, en zij wijzen deze heer lijkheden aan hunne kameraden, laten ze van hand tot hand gaan en' werpe ze dan weg in de modder, omdat al die dingen hun van geen nut toeschijnen, van minder waarde dan een bete broods of een lepel rijst. Een soldaat, die een klok met speel werk bemachtigd heeft, windt deze op, luistert een oogenblik naar de zwakke melodie, die uit haar binnenste klinkt en legt de klok met een ver moeiden, troosteloozen zucht op den weg neer, terwijl hij verder doormar cheert. Onderwijl gaat het speeltuig nog een oogenblik voort zijne tonen ten beste te geven: „An der schonen, blauen Donau" voor het uitgeputte volk, dat op dezen eindeloozen tocht achteraan komt. Terug, terug! Het aantal vluchtende Mohammedanen bedraagt honderdduizenden. Zij ko men uit het heele land tusschen de Bulgaarsche grens en de Tsjataldzja- stelling. Eerst zochten zij den spoor weg op en redden zich in de naar het Oosten vertrekkende leege wagens. Bij elke station en halte is het een wild gedrang geweest. De lange trein 40 wagens en meer werd ineens gevuld. Zonder consideratie voor ouderdom of geslacht, trachtten de vluchtelingen zich een plaats te veroveren, waar die ook te vinden was. 0 Een jonge Engclsche hoogleerares heeft de volgende stelling verdedigd „Om beter te kunnen leven, dient muts van Kaatje niet gestolen, maar haar door eene nicht geschonken was, bovendien deed zij der bevolking kond, dat bij den keurvorst eene aan klacht wegens laster zou worden in gediend tegen de vrouw van den kom mandant en kromme Lize. Dat hitste de bewoners op en zij schimpten in alle toonaarden op de overheid en zijne vrouw. Om de opgewonden heid nog grooter te maken kreeg het arme Kaatje hevige koortsen zoozeer was haar de schrik in de leden ge varen. De kommandant had echter ook zijn aanhang op het raadhuis en de zen rustten zich eveneens uit. De bedrijvigste opruier der mutsen partij was „Oorenkees". Hij gevoelde zich aanvoerder, daar Jorg niet aan wezig en de torenwachter met onvrij willig verlof afwezig was. Aan Jorg dacht geen mensch meer, hoewel hij reeds onderweg was. Oorenkees had een reusachtigen wagendissel losge maakt en sleepte deze met zich mede, hij beloofde zijn vrienden met dit werktuig bij den eersten stoot de deur van het raadhuis te zullen doen open springen. Zijne vrienden wapenden z ch met knuppels en stokken en al dus gc-wapend trok de bende in de duisternis tegen het raadhuis op. Hier stond evenwel reeds de tegen partij, eene sombere, dichte hoop, op dezelfde wijze bewapend en wachtte den vijand af.- Zij wisten, dat de kom mandant reeds des middags een ijl bode naar den keurvorst gezonden had met verzoek om hulp, daar onrust en men te rooken." Mannen, die niet rooken, zijn volgens deze geleerde ongedulJig, twistziek. Zij raad den jongedames aan, onder geen voor wendsel een niet-rookenden man tot levensgezel te nemen. Behalve bij de „Vereeniging tegen het gebruik van tabak" ondervindt deze dame leven dige sympathie van de zijde van 't mannelijk Brittenland. o Een uienraad. Er is een eenvoudig middel uit gevonden om de huismoeders en dienstmeisjes niet langer tranen te doen schreien bij het uien schilleD. Het raiddel bestaat hierin dat men de uien te voren vijf minuten lang in heet water dompelt, en ze daarna weer een koud bad geeft. Als men ze daarna schilt of snijdt zal men er geen last meer van aan de oogen ondervinden. o Het Leder. Sedert eenige jaren is het gebruik van leder zoo zeer toegenomen, dat de fabrikanten geen voorraad genoeg meer leveren. De automobielmakerijen verbruiken een fabelachtige hoeveel heid. Ook de bewapening in het krijgs- en zeewezen vordert zeer groote hoeveelheden leder. Wijl van den eenen kant de grond stof vermindert en*'van den anderen kant de vraag toeneemt moet de prijs noodzakelijk stijgen. Zoo worden de schoenfabrikanten wel gedwongen ook hunne waar duur der te verkoopen, eene noodzakelijk heid die de verbruikers zullen moeten inzien, daar 't voordeeliger is goede waar een weinig duurder te betalen dan waar van mindere hoedanigheid. —O Koewacht. Huwelijks-aangiften. 12 Nov A'phons van Daele, oud 32 j, jm. en Emma Maria De Vos, oud 19 j., jd. 18 Nov. Guido Karei van Hulle, oud 22 j., jm en Melanie Marie Miggens, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Nov. Arthur Petrus Geerards, oud 25 j., jm. en Maria Florentina Brandt, oud 2ö j., jd. 28 Nov. Alphor.sus van Daele, oud 32 j., jm. en Emma Maria De Vos, oud 19 j., jd. Geboorten. 5 Nov. Maria Augustina, d. van Eugenius Sturlewagen en van Ulalia Vlijminck. 26 Nov. Maria Leonti- na, d. van Edmondus Lud. van Hooye en van Clementina Wuytack. 28 Nov. Gerardus Hypolite Marie Joseph, z. van Leo Josephus Cerpentier en van Delp- hina M. L. Suy. Overlijden. 13 Nov. Ursula Rondonck, oud 69 j., wed. van Johannes J. He- melaar. 20 Nov. Anna Carharina Thoo- remans, oud 62 j., echtg; van Pieter Fr. Breijaert. 25 No Cornelis Josephus van Geersaem, oud 8 maanden, z. van Augustus en van Josephina M. van Gremberghe. 29 Nov. Marie Louise AAertens, oud 47 j., echtg. var. Frans van Overloop. 30 Nov. Colcta Elegeert, oud 68 j., echtg. van Aloijisius de Guchteneire. oproer dreigden. Daardoor waren zij zeker van de overwinning. De mutsenpartij vermoedde van dit laatste natuurlijk nietszij meende zeker van de overwinning te zijn, omdat de overgroote meerderheid der burgers zich bij haar had aangesloten. Fier rukte Oorenkecs met zijn leger op het raadhuis aan, tot dicht bij den vijandslechts eenige schreden scheidden hen. Niemand echter wilde beginnen. Deste meer hoorde men in 1 de duisternis een wirwar van stem men en uitroepen „Vrijheid „Pdsmuts „Torenwachter Openmaken, voor den dag met den sleutel„Bloed Maakt, dat je naar huis komt!"... zoo klonk en schreeuwde het door elkander; daar- tusschen trapte zij in de duisternis elkander op de voeten, struikelden over hun wapens en sioegen gaten in de nachtlucht. Eindelijk brak de bom los. Vol vertrouwen op den zaakwaar nemer, bij wien hij advies had inge wonnen was Oorenkees begonnen „Ezeishad hij mer schallende stem den vijand toegeroepen, maar op hetzelfde oogenblik hoorde hij een stuk hout langs zijn ooren suizen des te heviger trof het zijn achter buurman. Daarop ging het los, evenals wan neer men een brandende lucifer in een' kruithoop werpt. De strijdlust was den mannen alle in de leden gevaren en ieder trachtte zijn huid te beschermen, zoo goed het maar ging. Sas van Gent. Huwelijksaangiften. 16 Nov. Prosper Désiré Vermeire, oud 23 j., jm. en Maria Florentina de Lijzer, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Nov. Leonardus de Wit (van Dussen), oud 25 j., jm. en Celina de Waele, oud 23 jjd. 30 Nov. Prosper Desiré Vermeire, oud 23 j., jm. en Maria Florentina de Lijzer, oud 22 j., jd. Geboorten. 18 Nov. Irma Carolina Francisca, d. van Petrus Bernardus Goethals en van Coralie Meireson. Overlijden. 21 Nov. Henry Jose phus de Leux, oud 61 j., echtg. van Melanie Acke. St. Jansteen. Huwelijks-aangiften. 18 Nov. Camillus Johannes van Dors- selaer, oud 25 j., jm. en MilanieBeu- laert, oud 24 j,. jd. Geboorten 15 Nov. Joseph, z. van Frans Aioijs Nachtegael en van Silphia Maria de Bot. 23 Nov. Au gust Maria, d. van Eugenius van de Wiele en van Maria Constancia van Dorsselaer. 27 Nov. Louisa Anto- nia, d. van Andries Eggermont en van Cornelia Koekhoven. 29 Nov. Petrus z. van Alphonsius van Houte en Chris tina van Vlierberghe. Stoppeldijk. Huwelijks-aangiften. 15 Nov. Alph. Vermeulen, oud 37 j., jm. en Eliza A. de Poorter (van Hontenisse) oud 27 j., jd. Huwelijks-aangiften. 27 Nov. Alph. Vermeulen, oud 37 j., jm. en Eliza A. de Poorter (van Hontenisse) oud 27 j„ jd Geboorten. 7 Nov. Maria Leonia, d. van M D. J. de Wael en van E. M. Pietcrs. 8 Nov. Alouisius, z. van A. van Puijveide en L. A. Robijn. 14 Nov. Mathilda Cornelia, d. van A, J. Michielsen en van C. M. M. van Ac ker. 17 Nov. Emmanuel Petrus Jo hannes, z. van A. Mangnus en van M. Verschuren. Margaretha Louisa Augusta, d. van G. van Overmeeren en van A. C. Rombout, 25 Nov. Ja cobus, z. van C. den Hamer en van G. Jansen van Roosendaal. Overlijden. 3 Nov. Anna C. Her mans, oud 91 j., weduwe van Jose phus Dobbelaar. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 18 Nov. Seraphinus de Roek (van Wach- tebeke), oud 23 j., jm. en Maria Pru- dentia Talboom, oud 21 j, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Nov. Emile Verhoosel (van Overslag) oud 35 j., jm. en Leonia Vervaet, oud 47 ]-. jd- Geboorten. 16 Nov. Henri Joseph, z. van Leonardus de Meij en van Maria Louisa Coppieters. Overlijden. 29 Nov. Jean Veek- man (van Molenbeek St. Jan), oud 65 j., echtg. van Maria Catharina du Bois. Roschkapellc. Geboorten. 6 Nov. Magdalena Johanna, d. van Johannes Franciscus Ingnatius Truijman en van Johanna Maria Vonk. 12 Nov. Eduar- dus Alphonsus, z. van Alphonsus Verbrugge en van A^arie Phiiippina van Vooren. Clinge. Geboorten. 16 Nov. Joannes Alphonsus, z. van Eduardus Verplancke Het woedenst gedroeg zich Ooren- kees. Eerst had hij zijne dapperheid gekoeld aan een paar onschuldige raadhuisvensters, daarna bracht hij met zijne gezellen de wagendissel te gen de raadhuisdeur in het veld. Zij haalden echter uit een stoot zonder dat de oude, zware raadhuisdeur wankelde, want aan het ander eind van deri dissel trokken reeds de vij anden en nu begon een wedtrekken, waarvoor de dissel zeker nog nooit was gebruikt. Daartusscheu betitelde Oorenkees den kommandant en de andere stedelijke overheidspersonen met alle namen, waartoe de zaak waarnemer, naar hij meende,'permissie gegeven had, met nog tal van andere, die nog minder in een boek over de wellevendheid te vinden waren. Na tuurlijk had hij zich eerst een stuk in den kraag gedronken. Nu drong de sterke gemeentebode en de politic tot in dc nabijheid van Kees door. Beiden konden Kees in het geheel niet uitstaan; hij wist zeer goed, waarom. Alle uren en halve dagen schoten hem door den geest, w.elke hij reeds in de „griebus" had doorgebracht.... natuurlijk alleen door de schuld van de politie en den bode. Zijn woede steeg hooger. Hij liet den dissel een oogenblik los, want reeds stak de gemeentebode de handen naar hem uit, om zich van hem meester te maken. Dat ontroerde Oorenkees tot op den bodem zijner ziel. „Vrijheidbrulde hij en gaf den boden een oorvijg dat zijn ooren ervan suisden. en van Stefanie de Weijn. 21 Nov. Camiel Joseph Paulus, z. van Benig- nus Aloijsius Ferket en van Louisa Maria Freijzer. 22 Nov. Johannes Franciscus, z. van Theophilis Tock en van Berta Clementina Buijs. 25 Nov. Gustaaf, z. van Franciscus de Kever en van Maria Philisanta Boodts. Overlijden. 16 Nov. Amelia Bleijen- berg, oud 83 j., ec'htg. van Johannes Baptist Weijn. 18 Nov. Elsa Maria Paulina Versfraeten, oud 3 m., d. van Rumondus en van Paulina van den Brande. 19 Nov. Magdalena Johanna de Winne, oud 4 j., d. van Franciscus Augustinus en van Maria Louisa de Gijsel. 20 Nov. Benignus Maria Ferket, oud 1 j., z. van Augustinus Desiderius en van Paulina Francisca Volleman. 22 Nov. Maria Agnes Geerts, oud 85 j., echtg. van Carolus Ludovicus de Bruijn. 28 Nov. Rosalia Maes, oud 80 j., wed. van Eduardus Bolsens. 29 Nov. Johannes Francies Bleijenberg, oud 42 j., echtg. van Maria Fidelia van Landeghem. Graauw. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Nov. Alouisius Bracke, oud 26 j., jm. en Apolonia de Smit, oud 25 j., jd. Geboorten. 7 Nov. Aloisius, z. van Judocus Kouijzer en van Anna Louisa Staal. Alphonsus, z. Petrus Augustinus Buijs en van Maria Catharina de Rijcke. 28 Nov. Henriette Maria, d. van Gijsbrecht Strijdonck en van Louisa Maria van Walle. 29 Nov. Phelomina, en Apolonia, dochters van Ludovicus Theodorus Boone en var. Mathilde Daaiman. Overlijden. 20 Nov. Rozalia Jansens, oud 50 j., echtg. van Josephus de Smit. 25 Nov. Apolonia Sponselee, oud 91 j., wed. van Pieter Francies Verhoeven. 28 Nov. Angela Amelia Louisa Delforge, oud 1 j., d. van Jo hannes Francies en van Amelia van Itegem. 29 Nov. Marinus Johannes Heinsdijk, oud 3 j., z. van Gijsbrecht Daniël en van Janneke Balkenende. Hengstdijk. Geboorten. 8 Nov. Petrus Josephus, z. van Peirus Jacobus Gelderland en van Prudentia de Rooij. 11 Nov. Alphonsus Johannes, z. van Honoré Schelfhout en van Anna Catharina Aarssens. Hontenisse. Geboorten. 21 Nov. Anna Maria, d. van Petrus Ambrosius de bmet en Louisa de Dalie. 23 Nov. josephus Cornelis, z. van Jacobus Dobbelaar en van Mathilde Aerts. 27 Nov. Anna Maria Louisa, d. van Alphonsus Petrus Adriaanssens en van Louisa Petronella de Nijs. 30 Nov. Petrus Alous us, z. van Eduardus Andreas van Waterschoot en van Mathilde Kouijzer. Maitha Bosalia, d. van Alphonsus Roctus en van Anna Maria Asselman. Overlijden. 16 Nov. Ludovicus de Potter, oud 8 m., z. van Johannes Franciscus de Potter en van Rosalia de Thije. 20 Nov. Apolonia Kas, oud 67 j., d. van Jan en van Johanna van den Brande. 20 Nov. Maria Anna van der Meijden, oud 65 jwed. van Franciescus Schelfout. 27 Nov. Anna Maria de Clippeieir. oud 5 m., d. van Cornelis en van Apolonia van Water schoot. 28 Nov. Cornelia Valckx, oud 76 j., wed. van Levinus Mangnus. De gemeente bode liet zich daar door niet van z'n stukken brengen. „En gelijkheidsprak hij, gaf ver volgens Oorenkees het ontvangene met interest terug en trok hem daarna met zijne lange armen over den dissel naar zich toe, terwijl hij schreeuwde: „Gearresteerd in naam der overheid 1" Oorenkecs verzette zich natuurlijk ridderlijk tegen deze schande en zijne vrienden hielden hem vast nu echter tuimelde beiden, Kees en bode, over elkander heen op den grond. Toch hadden zij nog „broederschap" kun nen zeggen, doch miste beide daar voor zij hadden echter nog tegen woordigheid van geest genoeg om langs jaspanden en beenen hunner buren weer omhoog te klauteren. Deze stre den nog dapper om het bezit van den dissel en schreeuwden daarbij zoo, dat men hen zeven straten ver kon hoo- ren, sloegen elkander bond en blauw, trapten elkander wederkeerig op de teenen... in een woord, het was een reusachtig kluwen van elkander in de duisternis bedreigde, stootende en slaande menschen een oproer, zoo als het stadje nog nooit beleefd had. Eensklaps ontvlamde schelle lichten, de bodem dreunde van paardenge trappel, ratelend en kletterend kwam een afdeeling ruiters aanrennen keur- vorstelijke ruiters waren het. (Wordt vervolgd).

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 6