No. 168. Zaterdag 14 December 1912. 4e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT EL KEN ZATERDAG. Gentscliestraat C 7 te Hulst. W? Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentscliestraat B 4 te Hulst. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Adverteutiën. ADMINISTRATIE: BHCKKEBIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f 0.25. wie ZIH I! 1913 KIEZER voor mer ei! STATE! voor de DISTRICTS! Ilü!TE!ISSE E! HULST Dit zijn Die op 15 Mei 1913 25 jaar zijn en Nederlander, en verder zijn be lastingkiezer of aangiftekiezer. Belastingkiezer is, wie in 1912 is aangeslagen in de grondbelasting voor minstens fl, in de vermogensbelas ting, in de bedrijfsbelasting of in de personeele belasting. Personeele belasting alleen voor een rijwiel geldt echter niet. En om be lastingkiezer te zijn, moet men deze belastimg 1912 hebben voldaan vóór of op den 1 Maart 1913. Aangiftekiezers zijn 1. II uur kiezers. Huurkiezer is, wie huurt een huis of gedeelte van een huis met of zon der bijbehoorenden grond, en daar voor betaaltin Hulst, Axel-stad, Neu- zen-stad en in Zuid-Beveland f 1 per week, en in de andere gemeenten f 0.80 per week. Een jaar wordt berekend op 50 we ken. In aanmerking komen 1 of 2 huizen, die men heeft bewoond van af 1 Augustus 1912—1 Februari 1913. 2. Loon kiezers. a. Loonkiezer is, wie tusschen 1 Ja nuari 1912 en 31 Januari 1913 in loondienst is geweest bij niet meer dan twee patroons, en in 1912 heeft verdiend In Hulst, Axel-stad, Neuzen-stad en in Zuid-Beveland f 300, en in de an dere gemeenten f 275. Bij het loon van den man worden gevoegd a. inkomen, pensioen of lijfrente der vrouw. b. de helft van dat van de inwo nende minderjarige kinderen. c. Loonkiezer is ook de inwonende zoon, werkzaam in het bedrijf van va der of moeder, die boven kost en in woning in 1912 een inkomen heeft genoten van f 100- d. Loonkiezer is ook, die op 1 Februari 1913 een pensioen of lijf rente geniet als het voormeld bedrag van f 300 of f 275. Is het pensioen geringer, maar komt het inkomen door bijtelling van pen sioen met loon boven dit bedrag, dan is hij toch kiezer. 3. Spaarbank kiezer. Dat is hij, die op 1 Februari 1913 sedert een jaar een spaarbankboekje heeft van minstens f 50. Practisch voor onze streek komt het hierop neer, dat alleen een spaarbank boekje van f 50 op de Rijkspostspaar bank geldig is. 4. Grootboekkiezer. Dat is hij, die op 1 Februari 1913 sedert een jaar minstens f 100 heeft staan op het Grootboek. 5. Examen kiezer. Daarvoor komt bijna ieder in aan merking, die een vakexamen heeft af gelegd. Enkele aanteekeningen. Staat de belasting op naam van de vrouw, dan is de man kiezer. Staat de grondbelasting op naam van een erfenis, dan is men grondbe lastingkiezer, a's het deel der belas ting minstens f 1 is voor het deel van het Rijk. Een bij den patroon inwonend ar beider b.v. een dienstknecht bij den boer is kiezer, als hij boven kost en inwoning f 100 per jaar aan geldloon verdient. Heeft men wegens ziekte gedurende hoogstens twee maanden geen loon verdiend, dan wordt toch beschouwd, alsof het loon wel verdiend is. Wie kiezer zou kunnen zijn, doch in 1912 bedeeld is geweest door een instelling van weldadigheid of door een gemeentebestuur, is in 1913 geen kiezer. Onderstand in den vorm van geneesmiddelen hindert niet. Om kiezer te zijn voor den ge meenteraad is het anders. Daarvoor moet men óf directe rijksbelasting betalen, óf aangeslagen zijn in den hoofde- lijken omslag, en alles op 1 Maart 1913 hebben betaald. En beiastingkiezers komen vanzelf op de kiezerslijst. De aangiftekiezers moeten formu lieren teekenen. Deze formulieren mag een ander op de. gemeentesecretarie bezorgen. In het bijblad drukken we af en kele formulieren die het meest uoo- dig zijn, en wel: voor de huurkiezers, de gewone loonkiezers en de inwo nende zoons. Deze en de andere for mulieren zijn g r a t i s verkrijgbaar bij de bestuursleden van de Vrien denkring te Hulst, bij den heer Ch. Fassaert in de Gentsche straat te Hulst, die ook bereid zijn met het in vullen der formulieren behulpzaam te zijn. Zij worden op aanvraag ook per post toegezonden, als dit wordt gevraagd aan het Bureau Volkswil te Hulst. Dit laatste heeft vooral ten doel om behulpzaam te zijn de aspi rant-kiezers, die in Holland of Duitsch- land werken. Deze kunnen dan de formulieren invullen en teekenen, en over de post terugzenden aan het zelfde adres Er zal dan worden ge zorgd, dat de aangiften aan de betrok ken gemeentesecretariën worden be zorgd. Een raad. Ons district zal in 1913 de eer hebben dat wordt gekozen in naam van den wil des volks, dus niet in naam van de een of andere partij. Maar deze eer brengt ook mede een plicht. En de plicht is: dat ieder het als zijn eigen zaak beschouwt, dat hij zeiven, vrienden en bekenden als zij door een kleine moeite kiezer kuunen zijn, het ook znlleu zijn. En om deze plicht te kunnen volbrengen wordt verzocht, dat wie in zijne gemeente wil werken om zijne bekenden kiezer te doen zijn zicli daarvoor aangeeft aan den heer C. J. Cuijle, bureau de Volkswil te Hulst. Het verkiezingsfonds is bestemd om de kosten daarvan te betalen. Men bedenke deze zaak van aan giftekiezers is zeer belangrijk. We hebben berekend, dat alleen in Hulst 72 aangiftekiezers kunnen bijkomen voor 1913 die niet staan op de lijst van 1912. En ieder weet: de nieuwe kiezers zijn bijna alle kiezers van or.ze zijde. Allen aan den slag: aan den ar beid voor de aangiftekiezers het is mogelijk, dat van dezen arbeid af hangen zoowel de kamerverkiezing 1913 van Hontenisse, als de Staten verkiezing 1913 van Hulst. Wij kunnen ons van hieruit niet daadwerkelijk bemoeien met Zuid-Be veland, wij vertrouwen, dat Zuid-Be veland genoeg mannen heeft, die het hunne zullen doen. Van hieruit moeten wij zorgen voor de gemeentel van de kantons Hulst en Ntuzen. Vele handen maken licht werk doen enkelen het werk ieder in zijne ge meente, dan is het goed en gauw ge daan. Dat dus uit elke gemeente een of meerderen met elkander overleggen en zich aangevan bij den heer Cuijle, meergenoemd, mondeling of per brief, en de formulieren krijgt hij. En ieder kan zich ook persoonlijk als kiezer aangeven, ieder op zijn eigen gemeentehuis. Omdat de loonstandaard tegenwoor dig hier. minstens f 1 is, hebben we hier feitelijk algemeen stemrechter wordt alleen gevraagd een kleine moeite van zich aan te geven, leder bedenke dit, opdat hij in den zomer van 1913 geen spijt zal hebben van niet mee te mogen doen. Bedaardheid. o— Bedaard, kalm zijn, wil zeggen meester van zich zeiven zijn driften en ontstuimigheid van karakter be dwingen. Wie kalm en bedaard blijft, zal ook meester zijn van anderen, ja zelfs, in zekeren zin, ook over de ge beurtenissen. Het leven is een strijd. De leger aanvoerder, die het hoofd kwijt raakt en zichzelven niet meer bezit, zal de overwinning niet behalen in den slag; maar wel degene, die alles bedaard overziet met een helder oog, en zich zelven meester blijft. De kalme bedaardheid is de zege praal der rede over den oogenblikke- iijken indruk. Maar dan is de bedaardheid hooge- lijk op prijs te stellen. Zeker en vast. En dan moest men ook onverwijld uitzien naar een probaat middel om die gesteltenis te verkrijgen. Ook al waar En dat middel bestaat in de algeheele overgeving aan de leiding en schikking Gods. Dat is het ge heim, om steeds de rust des ge- moeds te bewaren. lederen keer, dat men de kalmte verliest, gebeurt zulks, omdat men tot zich zeiven terugkeert. Denken wij dikwijls„Wat God bewaart, is goed bewaard". „Alles, wat Hij toelaat, is voor ons welzijn." Haast en spoed, zelden goed Hoe waar is dat Gejaagdheid is altoos schadelijk. Haastigheid deugt nergens, noch bij werken, noch bij bidden. Nergens De kalme bedaardheid doet ons alles verdragen, wat wij niet kunnen be letten. De goede uitslag onzer pogin gen, op welk gebied ook, hangt immers van ons niet af. God vraagt wei onzen arbeid, maar niet ons weige- lukken. Ais wij bedaard blijven, zullen wij ook a !e soort van tegenslag aannemen. Ziekte en ongelukken zullen ons niet ontstellen, omdat wij weten, dat er eigenlijk maar één kwaad isde zonde. De kalme bedaardheid zal ons in alles geruststellen. Het woord van Paulus zal ons moed geven „Alles werkt mede ten goede voor hen, die God beminnen. K. P. Hoe Nederland zijn Meesters Eert Louis Bouwmeester ia te Londen. Uit een particuliere brief aan iemand van De Telegraaf* is het volgende genomen: Overigens is het waar, dat ik Holland ga verlaten, den laatsten tijd werd het mij door de verbazende concurrentie nogal zwaar gemaakt. Ik heb voldaan aan mijn verplich tingen en BQhud me het stof van de zoleD. Had ik een financieele steun kunnen vindeü, ora aan de eischen van den tijd te voldoen, dan was ik gebleven, maar daar mijn rug te stijt en mijn tong te kort is, om zekere verrichtingen te nood- wenden voor het verkrijgen van dien steun, heb ik maar niet ge tracht pogingen in 't werk te stel len daarbij komt mijn steeds grooter wordende lust den saaien boel hier te ontvluchtten. Ik had het twintig jaren vroeger moeten doen, dan zag ik nu uit andere oogen. Enfin, de gelegendheid bood zich aan en ik heb het aangenomen, zonder vrees en met frisschen moed. Paar ik de overtuiging heb, dat ze zich in Middelharnis vergist hebben ik voel in me de kracht van een dertigjarige, geestelijk en lichamelijk, wat zou me dus weer houden de wereld opnieuw in te trekken. Hier is het halen en brengen, op en neer, en buiten de grenzen lacht me een prachtige toe komst toe Gaarne had ik nog, misschien voor 't laatst, een voor stelling hier gegeven, 't Mocht niet zijn, een vriendje beproefde het bij het Nederl, Tooneel, maar het ant woord van den gérant was... af wijzend ik ben te stout geweest, O, lief vaderland En nu de hoofdzaakik ben verbonden aan het Palladium iu Louden en speel daar „de Greep van Sartine", niet in d« vertaÜDg, die u gezien heeft, maar de goede. De proefvoorslelliug is reeds gegaan Natuurlijk met engelsche artiesten en... ten volle geslaagd. 21 Oct 8.8.. treed ik voor het eerst op en na eenige maanden in Engeland te zijn geweest, trek ik naar Amerika. L het geluk me dezen keer gunstig, dan kom ik misschien nog eens naar hier terug om uit te rusten. Bovenstaaude nemen we over uit de Bandoeng Express, Java. Het is anders heel gewoon. Het Hol- landsche karakter is nu eenmaal van dien aard dat, als iemand bo ven de meesten uitsteekt, hij alsdan wordt beknibbeld, of om te gebrui ken een woord dat het Handelblad eens bezigde „de knaagdieren* be werken hem En dit geldt niet al leen voor een tooneelspeier als Bouwmeester, het geldt voor ieder een, en dit knagen is zelfs een 8 t e 1 se 1 geworden, zoodra iemand in het openbaar leven boven anderen uitsteekt. Iu het openbare leven geldt dan als stelsel dat hij, die daarin de meerdere is, door ieder keffertje wordt aangeblaft en afge knaagd Tegen dit stelsel staat de Volkswil met zijn Laten we elkan der wat waardeeren". Uit de JPers. Men moet willen. De „Nieuwe Zuth. Crt." wijdt een artikel aan den Balkanoorlog en aan de lessen, die daaruit te trekken zijn. Zij spreekt over de kasteregeering der Turkenover den verlammenden en ontbindenden invloed van het Jong- Turksche comité, en merkt dan, zoo als ook wij reeds deden, op, dat deze oorlog voor kleine Staten bijzonder leerzaam is Er is nog een les uit dezen oorlog te trekken, die bijzonder gewichtig is voor Nederland. En deze is, dat een klein volk volstrekt niet behoeft te wanhopen aan de mogelijkheid om aan een grooten Staat het hoofd te bieden. Bulgarije heeft slechts eene bevolking van 4'/2 millioen zielen, dus niet meer dan 3/4 van Nederland. En welk eene kracht heeft het in dezen oorlog ontwikkeld het had in Thracië de hoofdmacht van Turkije tegenover zich en heeft die als kaf voor zich uitgejaagd. En de gezamenlijke Balkanstaten tellen nauwelijks het inwonertal van Nederland en Belgiëzij hebben het niet alleen kunnen opnemen tegen Turkije, een Staat, die geheel Klein- Azië, Syrië, Palestina, Armenië, Meso- pothamië, tot aan Peizië en een groot deel van Arabië omvat, maar zijne legers bij alle gelegenheden verslagen en vernietigd. Er is echter een maar bij en dit is een afzonderlijke les welke niet min der moet ter harte genomen worden. „Men moet willen." Men moet bereid zijn zich opofferingen te getroosten ook in vredestijd. Men moet zich voor bereiden. De Bulgaren beginnen hunne voorbereidingen reeds bij de school jeugd van daar, dat hun leger zoo strijdvaardig is en zij nu de nieuwe lichtingen, na zeer korte oefeningen, als volkomen gedisciplineerde oorlogs soldaten den vijand tegemoet kunnen zenden. Zij hebben, zoo gaat het blad voort Zij hebben zich niet verzet tegen den algemeenen dienstplicht, integen deel zij stelden er een eer in het va derland te mogen dienen. Zij hebben niet geklaagd over diensttijd of last van opkomst onder de wapenen. Zij hebben niet de kosten voor hunne verdediging beschouwt als inproduc- tief, maar als in de allereerste plaats noodig, omdat het behoud van den Staat door hen geacht werd van hoo- ger belang te zijn dan zijne bijzondere inrichting. Zij hebben tegen geen offers opgezien om bewapening, intendance en leger- inrichting tot de grootst mogelijke volmaking te brengenhoe arm zij ook waren, uitgeput door een eeuwen lang Turksch wanbestuur, hebben zij gemeend, dat op alles beter kon be zuinigd worden dan daarop. En daaraan, aan die vaderlandslievende offervaardigheid, zoowel in de voor bereiding als op het oorlogsveld, danken zij thans hunne overwinningen. En bij de overige Balkanstaten is het, misschien in eenigszins mindere mate, evenzoo. En bij allen heeft zich in den strijd, zoowel bij de gewone militairen als

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 1