Rechtzaken. INEENSTORTING DEI PARTIJEN. In druk verschenen. Van alles vrat. Sandanski had dus gelijk gehad. Waarom was die ontzettende verschrik kelijke sanatische misdaad gepleegd Hoe waanzinnig was het grauw dat de Turken van die euve daad betichtte. Waarom zouden de Turken hun eigen makkers willen vermoorden. En bo vendien hadden de Turken nooit met bommen gewerkt, dat deden alleen de comitadjes. Denk ik nog terug aan de verschrik king van die dagen ben ik blij op veiliger bodem te staan, al is hel dan ook op het dek der „Melpomece" die stevent door den mijngordel van Kara Burna. Ik ben gelukkig naar bed te kunnen gaan zonder een revolver on der mijn hoofdkussen behoeven le leggen". Be rechtspersoonlijkheid der Rijkspostspaarbank. Het Openbaar Ministerie bij het Gerechtshof te Amsterdam, waargeno men door den advocaat-generaal mr. P. de Josselin de Jong, nam heden conclusie in de civiele proce dure betreffende terugbetaling van het op een spaarbankboekje gestorte be drag, welk bedrag door den toenma- ligen brievengaarder van Halfweg verduisterd was. Bij deze procedure kwam, naar men zich herinnert, aan de orde de vraag of de Rijkspost spaarbank rechtspersoonlijkheid bezit. De rechtbank te Amsterdam had, bij vonnis van 8 Januari 1912, de vorde ring toegewezen en tevens uitgemaakt, dat de Rijkspostspaarbank rechtsper soonlijkheid bezit. Van de pleidooien in hooger be roep van het Gerechtshof gehouden door mr. Thorbecke uit 's-Gra- venhage, voor den Staat der Nederlan den en de Rijkspostspaarbank, en door mr. Th iel, uit Haarlem, voor de erfgenamen van de inlegster, heb ben wij in ons avondblad van 15 November j.I. verslag gegeven. Mr. De Josselin de Jong stelde in zijn conclusie voorop, dat het voor de toewijziging der vordering niet strikt noodzakelijk is, dat het Hof de rechtspersoonlijkheid der spaarbank aanneemt. Reeds als curator in een faillisse ment heeft spr. vroeger tegenover den directeur der spaarbank aangevoerd, dat de Rijkspostspaarbank geen rechts persoonlijkheid heeft. Dit blijkt ook uit den considerans der spaarbankwet van 1880, waarin gezegd werd, dat het wenschelijk was de gelegendheid tot sparen uit te breiden door een rijksinstelling. Die wet is te beschou wen als een voorbode der zoogenaamde sociale wetten. De Rijkspostspaarbank is een rijks instelling door ambtenaren beheerd. Zij vertoont eenige overeenkomst met het Gerechtshof, den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, die wel publiek-rechteiijke lichamen zijn, maar geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Alen dient de zaak zoo te beschou wen dat de Staat het bedrijf uitoefent. Uit de artt. 17, 18 en 20 der spaar bankwet (o.a. betreffende het reserve fonds) behoeft volgens spr. niet te blijken, dat de bank een zelfstandig rechtssubject is met eigen vermogen. Men heeft alleen haar administratie afzonderlijk willen houden van de verdere landsadministratie. Spr. gaat niet mee met het standpunt van den Staat en de spaarbank in deze proce dure, dat de rechtbank in deze on bevoegd zou zijn. Ook uit de Memorie van Toelich ting, bij de spaarbankwet, uit de Memorie van Antwoord en uit de be raadslagingen, blijkt dat de spaarbank geen rechtspersoon is. Zoo wordt daarin gezegd, dat haar beheer een onderdeel vormt van het algemeen beheer der rijksschatkist, en dat de bank onder controle staat van de Al gemeene Rekenkamer. De spaarbank is te beschouwen als een staatsbedrijf, gelijk deze zijn geregeld bij de wet van 16 Februari 1912. Daaronder vallen de artillerie inrichtingen en de Rijksmunt, die geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Uit het ontwerp tot wijziging der spaarbankwet blijkt ook dat de toe komstige wetgever zich de spaarbank heeft voor te stellen als een Rijks instelling. Voorts betoogde spr. nog, dat de inlage op het spaarbankboekje de rechtsgrond is, waarop de terugvor dering is gebaseerd, en merkte hij o. a. op, dat door de appellanten (Staat en Spaarbank) niet is gesteld, dat de terugbetaling heeft plaats gehad. Appellanten vo ren aan, dat de roe keloosheid der eischers oorzaak is, dat de terugbetaling wordt geweigerd. Weliswaar is door hun roekeloosheid de verduistering daarmede verge- I makkelijkt, maar daarmede is de be- talingsplicht niet opgeheven. Wellicht zou echter de Staat een eisch tot schadevergoeding kunnen instellen uit dien hoofde. Ten slotte meende spr., dat de Staat in aanmerking komt voor veroordeeling in de proceskosten. Spr. concludeerde derhalve tot be krachtiging van 't vonnis der rechtbank met deze wijziging echter, dat de Staat zal worden veroordeeld in de kosten van het geding. Het Hof zal op 3 Januari arrest wijzen. Handelsblad. Francois Delaisi. De Demo cratie en de Financiers de werkelijke Meesters der wereld. In verkorten vorm bewerkt door F. Domela Nieuwen- huis. Uitgaven W. ten Hoom, Amsterdam. De bijval, welke de verschijning in ons blad dezer verkorte bewerking van de hiervoren genoemde fransche brochure van Francois Delaisi mocht vinden, is aanleiding geweest dat tot een alzonderlijke uitgave werd besloten, welke voor den luttelen prijs van 10 ct thans binnen ieders bereik is gesteld. Gaarne brengen wij deze uitgave onder de aan dacht onzer lezers, 't Betreft hier toch een hoogst belangrijk en van grooteoprechtheid getuigend geschritt, dat een duidelijk en vertrouwbaar inzicht biedt van de geheimen die er schuilen achter de staatspolitiek en de daardoor beheerscht wordende ingewikkelde samenstelling der re- geermachine. Behandelt het boekje uitsluitend den staathuishoudkundi gen toestand van Frankrijk, men zal toch licht begrijpen, dat die toestand, voor wat betreft de hoofd punten, waarom het eigenlijk gaat, al net eender is als bij ons en in alle andere landen, waar hei parle mentaire stelsel wordt gehuldigd. Daardoor verkrijgt dit boekje dan ook een zeer actueele waarde, die het ook voor ons, Nederlanders, aantrekkelijk en leerzaam doet zijn. Weinigen toch weten zich een juist denkbeeld te vormen, hoe in 't algemeen achter de regeeringscoulis- sen het huishouden van den Staat wordt geregeld en bestuurd en zij, die de regeering uitmakeD, slechts de marionetten zijn in handen van een groep draadtrekkers, die de eigenlijke macht in den Staat ver tegenwoordigen Weinigen ook, die met bewuste helderheid begrij[en hoe het parlement, waar rechtsche en linksche partijen over de politiek kibbelen, zich verhoudt tot die on zichtbare macht, die met de z.g. volkssouvereiniteit den spot drijft „De souvereiniteit des volks is maar een fiktie, de democratie een leugen, de verovering der politieke macht door het stembiljet een beetnemerij-4, zegt dan ook Delaisi terecht. Want dit is volkomen waar. Het zijn de financiers alleen, die achter de schermen regeeren. En dit toont Delaisi zoo over tuigend aan, en staalt zulks onder voorlegging van zulke verpletterende bewijzen, dat inderdaad zijn boekje voor velen een openbaring zal we zen. Er zijn ia den loop der tijden al eens meer soortgelijke vlug schriften verschenen in ons laud, die trachtten duidelijk te maken, hoe ons land geregeerd wordt en waar de miilioenen blijven, die door de natie in belastingen worden opge bracht tot het onderhoud van den Staat, doch geen dier geschrif ten heeft zoodanig de waarheid kan nen benaderen en de coulissenge- heimen in hare volle corrupte be- teekenis zoo volledig aan 't licht duen treden ab thans Delaisi dit doet, die zonder twyfel daarvoor dan ook uitstekend gedocumenteerd moet zijn. Wie zich dus interesseert voor de belangen van ons staatshuishouden en meer dan oppervlakkig weten 1 wil hoe het raderwerk in elkaar zit en hoe wetten, waarmede groote fi- nancieële belangen zijn gemoeid, tot stand komen of worden verworpen niet door den wil eener Kamer meerderheid maar op de geheime wenken eener onzichtbare macht, die van uit hare bankpaleizen haar veto decreteert, die leze en bestudeere dit boekje, 't Kan niet genoeg zelfs gelezen worden, want vooral met het oog op 1913, is 't wel nood:g, dat de hersens der kiezers eens wat meer opengaan om te kunnen begrijpen welke een fatale en walgende knoei- comedie au fond heel 't parlamen- tarisme en de staats-politiek is. We wenschen deze brochure dan ook in veler handen. Controleur. We nemen het bovenstaande over, omdat we de brochure hebben ge lezen, en ze is het lezen waard. We hebben enkele exemplaren laten komen, en wie er belang in stelt, kan ze van ons voor 10 cent per exemplaar overnemen. KAMERVERKIEZINGEN 1913. 1. De heer KI. de Vries genoemd als voorloopig candidaat voor de de Tweede Kamer in het district Veen- dam naast zijn partijgenoot den heer Herman Snijders heeft uit het buiten land bericht gezonden in deze om standigheden geen definitieve candi- datuur te willen aanvaarden. Amstelbode. (Uit dit bericht blijkt toch, dat er onder de Vrijzinnig Democraten in Veendam geen eenheid is, ook, omdat eerst was gevraagd aan Frans Net- schers, die weigerde candidaat te zijn tegenover een partijgenoot). 2. Utrecht I. Naar aanleiding van de pogingen, in Utrecht in het werk gesteld, om een candidatuur aan jhr. mr. Van Kar- nebeek aan te bieden, heeft „De Fak kel" geïnformeerd, of de heer Van Karnebeek die candidatuur zou aan vaarden. Deze antwoordde met een verwijzing naar zijn rede, op de Bonds vergadering der Vrije Liberalen uitge sproken, waarin hij o.m. zeide„dat hij onder de huidige conjunctuur niet meer beschikbaar is voor de a.s. ver kiezingen der Tweede Kamer." (Uit dit bericht blijkt, dat het libe rale Kamerlid Jhr. van Karnebeek ge noeg heeft van het partijgekonkel en van de parlementaire comedie.) 3. KamerYerkiezingen in 1913. Naar aanleiding van het bericht van de „N. R. C.", dat in Waalwijk- het voornemen bestaat, daar den vrij - katholiek H. Zeegers van de Poll can didaat te stellen, heeft de „Echo van het Zuiden" den heer Zeegers van de Poll zijne meening gevraagd. „Hij deelde mede, dat het niet in zijne be doeling lag tegenover mr. Loeff eene eventueele candidatuur te aanvaarden. Iets anders zou het zijn, indien mr. Loeff in een ander district eventueel zou worden gekozen, en zijne benoe ming aldaar aannam." (Al wil die heer Zeegers geen can didaat zijn tegen den heer Loeff zoo blijkt toch uit alles, dat er in de ka tholieke partij van het distrikt Waal wijk is, „wat men in Amsterdam noemt „hommeles".) 4. De zetel van Assen. Maandagavond der vorige week is te Assen, naar de N. R. Ct. meldt, een openbare vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een Vrijzinnige kiesvereeniging, met het doel om tegenover mr. Treub, candi daat van de Vrijzinnige kiesvereeniging een candidaat voor de Tweede Kamer te stellen, die voorstander is van Staats- pensionneering. Bij de gedachtenwis- seling wees mr. J. G. C. Joosting, voorzitter van de Vrijz. Dem. kiesver eeniging, op de samenwerking van de Vrijzinnige partijen en op het gevaar dat ontstaat door daarin verdeeldheid te brengen. De voorzitter van het comité, de heer A. C Boithekker, zag geen gevaar in versnippering van stemmen, omdat er geen kans bestaat, dat men in het district Assen van rechts de meerderheid zal verkrijgen. Waar mr. Treub zich, volgens den voorzitter, vierkant tegen de staatspen- sionneering heeft verklaard, meende het comité gerust een voorstander te kunnen candideeren. Mr. Joosting l wees op ver-chillende bezwaren, die daaraan zijn verbonden. Gevraagd 1 werd, wat men zou doen als mr. Treub de candidatuur aanvaardde. Het comité was van oordeel, dat de op te rich ten vereeniging zich hierover moest uitspreken. De heer G. C. Lunsingh Meijer gaf ten slotte in overweging om de beslissing over de oprichting der kiesvereeniging aan te houden, tot de heer Treub zich over de aanvaar ding van de candidatuur heeft uitge laten. De heer H. Bennink meende, dat dit niet noodig is, waar de heer Treub zich als tegenstander van staats- pensionneering heeft doen kennen. De heer Lunsingh Meijer zeide nader, dat de heer Treub zich toch verklaard heeft voor ouderdomsverzorging. Over al of niet oprichting van de kiesvereeniging werd, in verband met de weinige belangstelling nog niets besloten er zal nogmaals een verga dering bijeengeroepen worden. (Hier in Assen biijkt dus de eenheid der Vrijzinnigen ook wel wat te wen schen overlaat. Het geheele vrijzin nige doel voor Staatspensior.eering is niet anders dan een misdadig come- diespel, en de heer Treub wenscht als eerlijk man aan dit volksbedrog niet mede te doen. Vandaar de poging der eigen partijgenooten om hem als Kamerlid te wippen.) 5. Kamerverkiezing 1913. Verschillende afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering in Friesland besloten vóór de Kamerver kiezing de verschillende candidaten te laten optreden, om dier.gene aan te bevelen, die het dichtst bij de begin selen van den Bond staat. Het comité van actie heeft aan dat besluit zijn goedkeuring onthouden, het acht der gelijke actie op politiek terrein ver keerd en verzoekt de afdeelingen niet aldus te handelen. Dit besluit van het comité valt bij sommige afdeelingen in slechte aarde, vooral in die, waarin het socialistisch element sterk vertegenv/oordigd is. Sommige hebben dan ook reeds be sloten zich niet te storen aan de waarschuwing van het comité van actie. (N. Ct.) (De Bond van Staatspensioneering is wel niet wat men noemt eene par tij, doch door zijn optreden telkens bij de verkiezingen mag men hem wel degelijk een partij noemen. Ook in deze zal dus niet de Bond als zoo danig doch ieder op zich zelf optre den, wat is een ineenstorting van een daad van actie.) 6. Samenworking der vrijzinuigen. Het is natuurlijk niet toevallig, dat in de aflevering van „Onze Eeuw", waarin prof. Van d. Vlugt afscheid als redacteur neemt van zijn lezers, omdat hem de concentratie onwelgevallig is, mr. W. H. de Beaufort het nut en de nood zakelijkheid van de samenwerking van de vrijzinnigen tracht aan te toonen (Alzoo begint een artikel in het Handelsblad van 4 December. Prof. van der Vlugt was vroeger liberaal Kamerlid voor Leiden.) De liberale kiesvereeniging te Enkhuizen heeft voor de Tweede Ka merverkiezing in 1913 candidaat ge steld jhr. R. de Muralt, te Zierikzee. Mulst. Dr. Klos, die van Hulst is verhuisd naar Nisse, heeft dit gedaan, naar we van ter zijde vernamen, omdat hij het niet langer kon verdragen hier in Hulst zoo te worden beleedigd. Omdat hij een bekwaam geneesheer is wilde menigeen, ook in Hulst, zijne diensten inroepen. Doch omdat hij was protestant durfde menigeen, ge zien de ongeschreven inquisitie in Hulst, dit niet openlijk te doen, en kwamen de lui in Hulst 's avonds zijn hulp inroepen, opdat het niet zou worden gezien. De Hulstenaars begrijpen niet de beleediging, die zij op dergelijke wijze aandoen aan een wetenschappelijk man, en meenen nog dat ze flinke menschen zijn, als ze, als niemand het ziet, durven te komen bij den ge neesheer dien ze vertrouwen. Het fs een onbegrijpelijke zielstoe stand. Deze zelfde toestand was in Jeru zalem tijdens het leven van Christus op aarde We weten dit uit de Schrift, waar we lezen dat de raadsheer Ni- codemus Hem bezocht in den nacht om niet te worden gezien, en zoo uit meer gegevens. Die zielstoestand wijst op den geest, die dikwijls wordt beschreven in de Missieverhalen uit midden-Afrika. Die lui daar gelöoven aan een goeden geest en een kwaden geest, en zij rede neeren zoode goede geest doet ons geen kwaad, dus hem moeten we ons niet te veel aantrekken den kwaden geest moeten we de vriend houden opdat hij ons geen kwaad zal doen. Dat deze geest is in een geheel katho lieke bevolking is geen eer voor den katholieken naam, doch de schande valt terug op de zoogenaamde over heden, die vroeger en nu door dwang hebben geregeerd en een schrikbe wind hebben gevoerd en nog voeren van de droge guillotine (onbloedige moord.) En de tegenstelling Sander Janssens gaat vrij uit, zingt op het koor, verkeert met de geeste lijkheid, alsof wat is gebeurd van geen belang is. Er is iets in Hulst dat niet klopt. De Sfotarisvan £)alsum inarseh, miiziek van iS. «5e CJi'ael', woor«len van E. «Sc StoSiïieleere, ts In «Insk ver*eEieness. He Si- leSpagsna heeft liet por tret van STolaris van £>al«uim. Omdat er geen winst wordt heoogd is de prijs gesteld opSOet. per staik. Te verkrijgen bij den heer 31. liieboom, win kelier te Mulst in «le lüierkaaïstraat. Afwezig blijven. O De Tijd geeft een lijstje van ver zuimen der Heeren Kamerleden in het zittingjaar 191!—1912, loopende over 109 vergaderingen. De meeste verzuimen heeft de af gevaardigde van Oostburg nl. 52, daarop volgen met 51 de afgevaardig den van Beverwijk en Ridderkerk, daarop met 4S die van Roermond. Er zijn slechts 5 leden die geen enkele zitting hebben verzuimd. De heer Fruijtier komt met de heeren B!um en de Aieester voor met 37 verzuimen. De Notulen van 1824. o We ontvingen als Statenlid de no tulen der vergadering van de Provin ciale Staten van Zeeland van 1824. Er werden toen vrij wat minder zaken behandeld dan tegenwoordig. De vergaderingen werden gehouden op 6, 8, 10, 12 en 13 Juli, dus in den regel met een dag tusschenruimte, en dus bleef men eene geheele week achtereen bijeen. Zoo iets komt ons eigentlijk veel beter voor dan zooals het nu gaatnu is ailes haasten om klaar te komen om den trein of de boot te kunnen halen. IN" oorlog" in slem SSalksHi. Volgens officieele berichten uit Con- stantinopel en Sofia is op 3 Decem ber een wapenstilstand geteekend tus- schen Turkije, Bulgarije, Servië en Montenegro, en zullen op 13 Decem ber te Londen de vredesonderhande lingen beginnen. Griekenland doet aan dezen wa penstilstand niet mede. Het wegmoffelen der eigen taal. Wij vernemen van iemand, die het vertrek van het Nederlandsche Roode Kruis (Afd. den Haag) heeft bijge woond, dat op de spoorwagens met groote roode letters stond „Croix Rouge Neérlandaise et Bulgarie." De verkeerdheid van dit gebruik of lie ver misbruik eener vreemde taal is des te opvallender, daar de trein niet over Frankrijk maar over Duitschland naar Bulgarije reed. Voor wie was dat Fransche op schrift dan bestemd? Toch voor de Nederlanders niet, want vele aanwe zigen drukten er hunne afkeuring over uit. Ook voor Duitschers en Bulga ren niet. Hier werd dus weer geof ferd aan verouderde en niet meer te verdedigen begrippen, waar eigen taaifierheid in verzwolgen wordt. o Het uiet-vervolgen v«m processon- yerbaal. Bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1913 te Amsterdam deelde de burgemeester mede, dat in voorbereiding was een conferentie met de ambtenaren van het openbaar ministerie bij het Kantongerecht in zake het niet vervolgen van proces sen-verbaal der politie. Naar wij vernemen heeft deze con ferentie Zaterdagmiddag ten Stadhuize plaats gehad.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 2