Van alles wat. Burgerlijke stand. Miiiislcric van Riniieiilanilsdie Zakeu. 0 KENNISGEVING aan Nederlandscbe arbeiders in Duitscliland. De vereeniging „Vader- 1 a n d", die zich ten doel stelt be hartiging der godsdienstige en maat schappelijke belangen van de in het buitenland gevestigde Protestant- sche Nederlanders, heeft hare agentschappen in de volgende plaatsen Altenessen, B. v. d. Meulen, Karel- strasse 18. Bochum, W. de Hoop, Bergmannstr. 12, Bochum S. Bochem, H. G. Derksen, Bergstr. 8. Eikel (bij Bochum), J. Eshuis, Bis- marckstr. 67. Crcfeld, D. Assink-Bockum, Crefel- derstr. 247. Duisburg, N Rienstra, Grabenstr. 4 i. Duisburg, C. Roorda, Düssernstr. 55. Duisburg, W. B. Renkema, Essen. Essen, W. J. Douma, Niederfeldstr. 14. Heme, A. v. d. Ley, Stamstr. 21. Homberg (bij Ratingen), B. Wevers, Storckenborg. Keulen, G. van Beek, Moltkerstr. 37. Flittard (bij Keulen) Miilheim a/Rh. Kirchstr. 84. Mülheim a/Rh. (bij Keulen) A. de Jager, Gladbachstr. 146. Rüttenscheid b/Essen-Ruhr, G. Durk- stra, Moritsstr. 66. Recklinghausen b/Essen, S. J. Claus, Weilenbergerstr. 15. Ruhrort, Ds. C. j. Wieliriga, Ruhr- rort—Laar, Deichstr. 9n. Ruhrort, A. van Vliet, Duisburg Beeck, Südstr. 19. Viersen, F. van Maanen, Sittarderstr. 36. Viersen, W. H. Brouwasser, Crefel- derstr. 80. Wattenscheid, A. Adema-Günnig- feld, Kampstr. 2. Wattenscheid, C. H. Cornello, Bahn- liofstr. 53. De vereeniging „Neder land", die zich ten doel stelt be hartiging der godsdienstige en maat schappelijke belangen van in het bui tenland gevestigde Roomse h-K a.- tholicke Nederlanders, heeft hare vergaderlokalen, waar men alle inlichtingen kan bekomen, in de vol gende plaatsen Aken, „Zur Maus", Münsterplatz 6. Beek, Vereinshaus, Flottenstr. Crefeld, Hoffacker, Tannenstr. 130. Dortmund, Gcsellenhaus, Silberstr. Duisburg, Aloysiushaus, Niedcrstr. Dusseldorf, „Zum Hirschen", Duis- burgerstr. 146. Essen, Schulte, Eiisenstr. Essen-West, Am Gemarke-Platz. M. Gladbach, Gvsellenhaus, Dale- nerstr. 19. Hochheide, Adams, Rheinpreussenstr. Hoiweide, „Ratskcller", Gladbachcrstr Keulen, „In der G fiei", Eigelstein 41. Marxioh, Rose;,taal, Marienstr. JMeuss, „Zum Marienbildchcn", Nie- derstr. Oberhausen, Karsen, Kirchweg. Oberhausen, Styrum „Zur Haide- krug", bij St. Josephkircbe. Rhcydt, Küppenberder, Odenkirche- nerslr. 162, stem. Kaatje stond voor hem met verschrikten en vertoornden blik, diep ademend, de wangen rood van het snelle loopen. Daar stond hij als een arme zon daar. „Jorg, zeg, wat is er gaande, wat wil je doen?" vroeg zij opgewonden. „Ik?.... niets.... niets!" antwoordde hij bijna onhoorbaar. Kaatje begon te snikken. Dat kon Jorg natuurlijk niet zien hij verwijderde haar handen van heur gelaat en zeide „Welnu dan, ik zal het je dan maar mededeelen" en hij zette haar zijn plan uiteen. Kaatje meende, dat het plannetje wel heel aardig bedacht was, maar dat het niet voor uitvoering vatbaar zou zijn. „Als vader er achter komt zeide zij. „Hij komt nergens achter en nu nog veel minder, omdat jij nu weet, waar de muts isnu kan je hem alle muizenissen uit het hoofd praten." „Als hij zich de muizenissen nu niet uit het hoofd laat praten? Hij snuffelt in alle kasten rondhij is erg wantrouwend en vol argwaan. „Zeg dan voor mijn part, dat de muts gestolen is." „Dat is immers niet waar „Waarom niet Heb ik heden mor gen in de vroegte de muts niet moe ten stelen „Dat is toch het rechte stelen niet geweest." „Welnu, Kaatje, zeg dan voor mijn part, wat je verkiest," stoof nu Jorg op, „ik heb nu genoeg van de pels- Sterkrade, Lütkeherrn, Huttenstr. Viersen, Stierken, Gereonstr. 15. Waltrop—Mengede, ZaalBeck- mann (tegenover de kerk). O— Van het meisjedat een jongen toas. Een Amsterdamsche advocaat, die zich kort geleden te Hilversum had gevestigd, had een dienstbode noo- dig, vertelt het N. v. N. Mevrouw slaagde er in na veel gehaspel een dienstbode te krijgen, die van den allereersten dag af een zeer guiuti- gen indruk maakte. Het meisjn was keurig netjes, wist zeer goed te werken en haar tafeldienen bewees dat zij bepaald van goeden huize moest zijn, welke opmerking de heer des huizes zoowel als mevrouw maakten. De gang werd keurig geschrobd, de keuken was steeds in de puntjes in orde en het meisje voorkomendst en behulpzaam voor de achttienjarige dochter en den tienjarigen zoon. Geen wonder dat mevrouw hoog opgaaf aan vrienden en bekenden over haar gedienstige, verzekerde dat ze het nog nooit zoo getroffen had en dat zij overgelukkig was met zoo'n buitenkansje. Een week was het meisje in dienst en op den avond van den achtsten dag klopte zij bij mevrouw aan om haar even te spreken. Mevrouw, allervriendelijkst, laat haar binnen komen, doch schrikt geweldig ala het nieuwe meisje verklaart: me vrouw, het spijt mij, maar ik zeg u mijn dienst op, ik ga weg. Mevrouw vraagt naar de reden, of zij niet tevreden is en biedt zelfs opslag aan. Niets helpt. Me vrouw wil ten slotte de reden weten en nu vertelt de gedienstige, dat ^zija,een jongen is. Hij had om een hoogen inzet met een paar vrienden gewed, dat hij best een betrekking als dienstbode zou kunnen krijgen en waarnemen, wat dan ook blijkbaar gelukt was. Mevronw kreeg een kleur, wast „zij" had haar vaak bij haar toilet geholpen, de blouse dichtgeknoopt, de schoenen vastgeknoopt 's Avonds had zij11 steeds gevraagd of me vrouw ook warm water noodig had en zelf een beetje gebruikt om hei melijk den aankomenden snor en baard te scheren. Toen de heer des huizes de zaak hoorde, wat. hij woedend Hij zou het er niet bij laten, bij zou den knaap wel vinden. M.C o Het testament van een dronkaard. Te Oswega (A.) stierf een dronk- muts. je vader en zijne vriendschap zijn weldra verloren. Ik heb het goed gemeend en geloof nu nog, dat het beste zal zijn, ais ik naar den Keur vorst ga. Ben je daarmede niet tevre den, dan verscheur ik de onnutte muts voor je oogen in honderdduizend stuk ken en ga naar de stad en laat mij onder de Hollandsche soldaten aan werven en vaar over de zee, daar zullen de Engelschen mij doodschie ten, dan kan je naar een meegaander man omkijken." Met deze woorden wendde Jorg zich om. „Ik wil. tevreden zijn," snikte Kaatje, „ik weet inmmers, dat je het goed gemeend hebt. Ga in Godsnaam heen ik zal dan zien, hoe ik thuis de zaken in orde krijg. Wanneer ben je weer hier?" „Bepaald van avond; het is immers maar vijf uren naar de stad." „God behoede u, jorg „God behoede u, Kaatje „En ga met den doorluchtigen heer fatsoenlijker om dan met mij riep zij hem nog na, terwijl hij reeds weg- draafde met de muts in den zak, die Kaatje een weinig zorgvuldiger had samengevouwen. Jorg heeft 'Wonderlijk succes in het keurvorstelijk slot. Het was 's middags twaalf uur; de tijd voor de algemeene audiëntie, waar op ieder bewoner des lands verschijnen mocht en zijne aangelegenheden der» keurvorst bekend maken, was aange aard, die als testament het volgende schreef „Ik Iaat aan mijne omgeving na een ellendig voorbeeld en eene nagedach tenis die spoedig verrotten zal. Aan mijne ouders laat ik na zooveel smart als hunne zwakheden nog dragen kunnen. Aan mijne broeders en zus ters, zooveel schande en verdriet als ik maar over hen brengen kon. Aan mijn vrouw laat ik na een gebroken hart en een leven van schande. Ik laat aan elkeen van mijne kin kinderen na, armoede, onkunde, een gemeen karakter en de herinnering dat hun vader in een dronkaardsgraf is neergespoeld." o— De alcohol. Stel u het menschelijk organisme een oogenblik voor ais een groote fabriek, waarin vlijtige wezens in on telbare kamertjes onvermoeid werken aan een zeer fijn weefsel. Dan gelijkt de alcohol een brutale knaap, die, eenmaal in de fabriek gelaten, den sleutel heeft op alle deuren, zich van kamer tot kamer spoedt, hier een lamp uitblaast, daar het werktuig be derft, maar -voor alles overal den ar beid verstoort. Zekerlijk, de knaap wordt ten slotte overmand en de deur uitgeworpen, doch hij zal morgen terugkomen en hetzelfde herhalen. Gelooft gij, dat in die fabriek het weefsel goed zal uitvallen Dat weefsel is ons eigen lichaam en dat onzer nakomelingschap. PROF. GAULE. —o BELGIË. Ylaamsch in het leger. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft Het is onvermijdelijk, dat men bij de debatten over de beschouwingen, goedsctnks of kwaadschiks, de aan dacht zal moeten wijden aan de taal- quaestie waaraan een eerlijke oplos sing moet gegeven worden. Men beweert de legerhervorming te willen doordrijven, de een wegens de gevaren van den internationalen toe stand, de ander uit gevoel van recht vaardigheid en vaderlandsliefde. Goed maar als al de Vlaamsche jongens zullen moeten optrekken zal het leger meer dan 3/5 Vlamingen en minder dan 2/5 Walen tellen. Het zou enkel maar zeer logisch zijn, dat in die verhouding de taal der meerderheid de commando-taal werd maar we willen sommige menschen geen schrik op het lijf jagen door zulk een eisch te stellen. Maar zelfs die menschen zullen moeten begrijpen, dat als de over- groote meerderheid van het leger Vlaamsch most worden, het niet aan gaat, heel de legerinrichting Fransch te houden. En vooral wordt het tijd dat aan de ingewortelde verachting van som mige hoogere officieren voor de taal van de overgroote meerderheid hun ner soldaten - verachting die som migen niets eens in het openbaar kun nen verzwijgen eens en vooral een einde worde gemaakt. Wtj rekenen op alle volksvertegen woordigers van het Vlaamsche land, broken. En verscheidene zaken wer den hier kort en bondig in orde ge bracht door een bevel van den vorst, wat door zijn schrijvers, rechtsgeleer den en ambtenaren zoo ingewikkeld mogelijk was gemaakt. Jorg kwam nog ter rechtertijd, werd, toen de beurt aan hem gekomen was, in de audiëntiezaal gevoerd en stond nu vooi den landvorst. Het was een hooge, vorstelijke gestalteop het aangezicht, dat door een pruik omslo ten werd, troonden hoogheid en ver stand, maar eveneens goedheid en opgeruimdheid. Op de borst fonkelde het bliksemende kruis der hooge gees telijke waardigheid wij zijn name lijk in het slot van een geestelijken keurvorst van het oude Duitsehe rijk -- het violette gewaad van den aarts bisschop bekleedde de nog bijna jeug dig te noemen gestalte. Dit gewaad en de geestelijke stand, waartoe de landvorst behoorde, droegen er niet weinig toe bij, om het verkeer met de gewone naenschen, met armen en nood lijdenden, die anders in tegenwoor digheid van den hoogen gebieder alle tegenwoordigheid van geest zouden hebben verloren, hartelijker en een voudiger te maken. En wat daartoe nog verder bijdroeg was de eerbied waardige moeder van den vorst, die deze audiënties gaarne bijwoonde en daarvan bijna de ziel te noemen was. De hooge dame zat eenigszins ach terwaarts btj het venster, terwijl de keurvorst bij Je tafel in het midden stond. Jorg maakte de fraaiste buiging, i geen enkele uitgezonderd, om, wan neer we dan toch vaderiandsche op lossingen gaan zoeken, ook dit punt in echt vaderlandschen zin te regelen. o In Berlijn schijnen kapitaalkrachtige huurders tot de zeldzaamheden te be- hooren. Althans sommige huiseige naren in de Duitsehe hoofdstad heb ben een premie van 200 mark uitge loofd voor dengene, die een huurder aanbrengt, die ook inderdaad zijn huur betaalt, Zelfs een huiseigenaar is met dit systeem zoo ver gegaan, dat hij ieder die een solventenhuurder aanbrengt een maandelijksch percentage van de huur uitbetaalt, zoolang als de aan gebrachte huurder de woning betrekt en zijn huur blijft betalen. Wel een bewijs dat het in het „grosze Berlin" ook niet alles goud is wat er blinkt. o Opgestnwd. In het „Katholiek Sociaal Week blad" kwam een bloemlezing voor van smadelijke uitdrukkingen, in vroe ger jaren tegen de Staatspensionnee- ring geuit door vertegenwoordigers der zelfde vrijzinnige partijen, die nu gloei ende voorstanders van dezen eisch geworden zijn. Hier is het lijstje Volksbedrog (Nolting, 1898). Agithtie-middel („Radikale Hervor ming". 1897). Spelletje (idem). Voorspiegeling tegen beter weten in (idem). Iets, waar niets van komt (idem). Pensioen-kwakzalverij (idem). Politieke wisselruiterij („Land en Volk", 1909). Iets, wat in strijd is met de politieke eerlijkheid en nauwgezetheid (idem). Iets, dat niet kan (idem). Het stelsel der politieke slimmelin- gen, (mr. Treub, 1909). Bewust bedrog (idem). Onbekookt plan (mr. Veegens, 1910). Onberaden stap (idem). Volkswaan van den dag (idem). Monopolie der socialisten (idem). In de buurt komend van de socia listische schrijvers (dr. Bos, 1909). Misleidend in hooge mate (idem). Eene ten eenemale valsche leuze (idem). „Het is zegt „Het Volk" ze ker vooral voor onze partij een aardige voldoening, om zulke woorden nog eens te lezen, nu wij intusschen de vrijzinnige partijen genoodzaakt heb ben ze in te slikken." O Hont.euis8e. Geboorten 3 Nov. Ro- zalia Anna, d. van Constantinus Jansen en van Isabella Bogaart. 7 Nov. Franciscus Marie, z. van Pieter Francies de Bruijn en van Ro salia Broekaart. 11 Nov. Martina Al berta Maria, d. van Alouisius Josephus de Nijs en van Bertha Augusta Pha- raïlda van de Vijver. Sus YJiu Gent. Huwelijks-voltrekk. 7 Nov. Leontius Ducarmont, oud 37 welke hij van buiten kende, en keek den hoogen heer aan. Deze vroeg naar naam en stand en vervolgens naar het verlangen van den jongen kopersmid. „Doorluchtige heer," zeide Jorg „de kommandant van Uwe Doorluchtig heid bij ons heeft Cathariria, mijne, verloofde, verboden haar muts te dra gen nu „Hij zal daarvoor we! zijn goede reden gehad hebben," meende de keurvorst op tamelijk ernstigen toon „de overdrijving in de kleederdracht is in de kleine steden en dorpen groo- ter dan in de groote. In ieder geval zal ook dc kommandant moeten ge hoord worden, voordat ik een beslis sing neem." „O ja," liet Jorg hooren en er scheen hem iets in de keel te schieten, waar door "hij niet meer slikken kon. Ont roerd keek hij den vorst aan zwij gend stak hij den hand in den jas zak, zocht daar een roze bandje en trok daar aan zoo bevallig hij maar kon, de geheels pelsmuts uit den zak en hield ze den keurvorst onder het oog. „Dat.... is ze...." verder kon hij niets zeggen. Eensklaps klonk een hartelijk lachen door de audiëntiezaal. De moeder vari den keurvorst was het en ook deze deed nu zelf mee, terwijl de oude dame eenige Fransche woorden tot hein richtte. Daarna vroeg zij vriendelijk „Wie heeft de mooie muts zoo aardig voor u ingepakt Nu begon Jorg in alle opgerecht- j., jm. en Johanna Gordina Borgcrs, oud 17 j., jd. Geboorfen. 4 Nov. Adriana Wilhel- mina en Tonia Adriana Engelina, dochters van Gerrit Hendrik Unk en van Engelina Knoop. 5 Nov. Alfred Johan. z, van Petrus Antonius Huys- man en van Angelina Selis. 7 Nov. René Charles Louis, z. van Joannes Gaelens en van Marie Descamps. 12 Nov. Oscar Gustaf, z. van Gustavus Augustinus Eduardus Ranschaert en van Elodie Maria Claeyssens. 13 Nov. Pieter Johannes, z. van Alpons Jozeph Scheffer en van Florentina Gadaen. Alexander Eduardus Franciscus z. van Jacobus de Caluwé en van Anglina Obrie. 14 Nov. Denisse Marie Emilie, d. van Arthur Joseph Gillain Hobé en van Felicie Namur. 15 Nov. Edith Leonie, d. van Arie Roelof Molema en van Alice Clementina Augusta Coeman. St. Jansteen. Huwelijks-voltrekk. 6 Nov. Joseph Scheurman, oud 29 j., jm. en Clementina Breijaert,oud24 j., jd. Geboorten. 2 Nov. Eugenia Maria, d. van Aloijsius de Saegher en van Maria Christina Savoij. Petrus, z. Aloijsius Kegels en van Philomena van Looy. 3 Nov. Leonia Maria, d. van Carolus Ludovicus de Smit en van Anna Maria van Eck. 6 Nov. Rosalia Delphina, d. van Petrus Jo sephus Verstraten en van Clementina van Dorsselaer. 8 Nov. Bernardus Franciscus, z. van Carolus Ludovicus Vlassenrood en van Rosalia de Block. 11 Nov. Aloysius, z. van Camillus de Nijs en/van Maria Rosalia de Letter. 14 Nov. Constantia, d. van Joseph Anthonius Boddaert en van Maria Louisa Wagenaer. Overlijden. 6 Nov. Ida Maria Gadaen, oud 4 w., d. van Alfons en van Johanna Catharina Herdewel. 13 Nov. Leon Joannes Maria van Hecke, oud 6 w.f z. van Bernardus en van Pharailda Regina de Coninck. 14 Nov. Maria Anna van Boven, oud 89 j., wed. van Jacobus Maas. Westdorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Nov. Polidór Henrij Heijman, oud 26 j., jm. en Emma Cyrilia Octavia de Smet, oud 22 j., jd. Johannes Hubertus Gillissen, oud 23 j., jm. en Martha Maria Verhoosel, oud 23 j., jd. Geboorten. 9 Nov. Hubert Camiel, z. van Charles Geilleit en van Julma Maria de Coene. Overlijden. 6 Nov. Een als leven loos aangegeven kind van het mann. geslacht van Petrus Augustinus Kindt en van Honorine Vervaet. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 7 Nov. Emile Verhoosel (van Overslag), oud 35 j., jm. en Leonia Vervaet, oud 47 j., jd. Geboorten. Mauritius Maria, z. van Alphonsus van Eetveld en van Virginia Dominica Roelandt. 7 Nov. Clement Prudent Jacobus, z. van Petrus de Witie en van julma Louisa Rooms. 16 Nov. Henri Joseph, z. van Leonardus de Meij cn van Maria Louisa Cop- pieters. Overlijden. 14 Nov. Petrus Damiarius Maria Verbiest, oud 61 j., echtg. van Delphina van de Velde. heid te vertellen, hoe alles in z'n werk was gegaan. En daarop zei de keur vorst„Nu geef ik je gelijk, jorg. Dat is volstrekt niet onhandig gehandeld. Ga daarom kalm naar huis terug en zeg tegen je Kaatje, dat zij de*e muts wel dragen mag, maar stel er eerst den kommandant mede in kennis. Verder geen gekrakeel en geen groot doenerij meeranders moet ik straffen. De overgelukkige Jorg vroeg nog alleen, of hij geen schriftelijk bewijs van de toestemming noodig had, op dat de kommandant hem gelooven zou. De keurvorst schelde en beval den bediende, Jorg naar de kanselarij te voeren, waar men het gevraagde stuk voor hem moest opstellen. Stralend van vreugde ging Jorg heen. Kon hij nu maar dadelijk naar huis vliegen I Dat was het eerste deel van zijn avontuur in het keurvorstelijk paleis; het tweede gedeelte vertoonde een eenigszins ander karakter. De bediende, aan wiens zorgen Jorg werd toevertrouwd, was een vlegel. In plaats van den jongen man dade lijk naar de kanselarij te brengen, nam hij hem mede naar de bediendenka mer en liet hem hier zitten en wach ten. Den anderen vlegels, die daar aanwezig waren, scheen Jorg een uit muntend speeltuig om de verveling te verdrijven. Zij begonnen hem voor den gek te houden. De eene bediende vroeg den anderen, hoe duur een dozijn mutsen was. (Wordt vervolgd.)

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 6