Van alles wat. Burgerlijke stand- Moeder u dit steeds heeft verboden, onverschillig, of zij dit deed uit Gods dienstige of uit andere overwegingen. Hebben uwe ouders u dit echter niet verboden, dan is dit voor hen een schand, die echter door u en uwe handelingen wereldkundig wordt ge maakt, doch hebben zij u wel op het verkeerde gewezen, dan is uwe han delwijze nog schandelijker, daar gij op hen een blaam werpt, die hen niet mag treffen. Zoudt ge uwe opvoeding willen vrijwaren voor critiek en willen be weren, dat ge deze gewoonte pas later hebt aangeleerd, och, 't is als met de bloedvlekken op blauwbaards sleutel, dan zult ge een nieuw gebrek moeten blootleggen, dan zult ge toonen een zwak of slecht karakter te bezitten, dan zegt ge daardoor, dat ge niet de goede, doch de slechte vrienden tot voorbeeld hebt genomen en navolgt Ge ziet het, hoe men de zaak ook keert of wendt, altijd zal eene minder prettige beoordeeling hem treffen, die alleen eenige zeggingskracht meent te hebben, wanneer zijn beweringen doorspekt zijn met of bekrachtigd worden door vloeken. En toch met eenige goeden wil is een verkeerde gewoonte spoedig af te leeren Nu weet ik wel, dat dit artikel, evenmin als de onlangs door Z. E. den M. v. O. uitgevaardigde orde, het Leger zal zuiveren van alle ruwe taal, doch wanneer maar slechts enkelen hun fout leeren inzien en zich beteren is 't al weer mooi. Later an Jere en zootrapsgewijze omhoog! Het Leger, de leerschool van de Natie, laten wij zorgen met alle denk bare middelen zoover te brengen BLANC. O Scheiding van seksen. Gedreven door de zucht de sexueele scheiding zoo scherp mogelijk te ma ken, ontwierp de Raad der gemeente Wamel in -1908 een verordening, waarbij dansmuziek en openbare ver makelijkheden sa zonsondergang ver boden werden. In de jongste raads zitting was een adres van 123 inge zetenen ingekomen, waarbij intrekking dezer verordening werd verzocht. In zijn toelichting bij het adres zeide de burgemeester, o.a. „Toen ik voor ruim vijf jaar mijn ambt aanvaardde, vond ik hier, wat men te Rotterdam Tilburgsche toe standen noemde. Met verbazing nam ik waar, dat in een gemeente, die on der den rook van Tiel gelegen is, nog steeds de beruchte sexueele scheiding bestond dat hier zelfs en wel op alle mogelijke straffen verboden is, met vrouw, dochter of verloofde naar een fatsoenlijk concert of uitvoering te gaan wat zeg ik, zelfs naar een of andere lezing. Willen dames een uit voering bijwonen, dan wordt deze voor haar afzonderlijk georganiseerd bij dag en om dan toch de illusie op te wekken van een avondvoorstelling worden de vensters zooveel mogelijk lichtdicht afgedekt en de lampen aan gestoken. „Geestig nam een plaatselijk blad een loopje met deze achterlijkheid, toen het schreefElders 'heeft men er geen flauw benul van, hoe wij brave buitenmenschen, hier met angstige zor- gen waken voor de seksenscheiding. Voor alle concertzalen hangt hier het zedensterkend bordje„Dames en honden geen toegang". Óp alle pro gramma's van feesten en vergaderin gen, 't zij ze dienen tot nut of ver maak, prijkt reeds het moraliseerend opschrift: Alleen voor heeren Bij het debat ging het nu en dan warm toe. Wethouder Van der Ven: Wij verbieden dansmuziek bij lamp licht in het belang der zedelijkheid. De Voorzitter: Een geacht raadsiid heeft mij verzekerd, dat man nen met elkaar dansen tot vroeg in den morgen. Vindt u dat niet walge lijk De heer Van der Ven: Dat gaat mij niet aan. De Voorzitter: Maar waar blijft uw beschaving? Stuit u dat niet tegen de borst Mij herinnert het tooneeltjes als in Italië, waar men in de schafttijden arbeiders elkander ziet streelen en liefkoozen. Stuit u dat niet De heer Van derVen: Mij niet. De heer H o 1 vindt, dat er in een eerlijk dansje bij muziek en lamplicht niet het minste kwaad steekt. De heer Singers naast hem bromt wat. De heer Hol: Ja, maar gij zijt yroeger ook anders geweest 1 Later voegde deze den heer Van der Ven toe Van der Ven kan nergens over oordeelen, want die komt nergens. Aan het slot verklaarde de heer Hol zonder dat tegenspraak volgde Mij is uit goede bron bekend, dat de Raad noch uit vrijen wil, noch met volle instemming deze verordening heeft vastgesteld, maar om anderen, buiten den Raad staanden een plezier te doen. De Raad zal in een volgende zit ting een besluit nemen. Na de vergadering vernamen wij nog het volgende, waaruit blijkt tot welke eigenaardige verhouding dit drijven leidt Kort geleden sprak een pater-je- zuïet te Druten voor een gemengde vergadering. Na afloop daarvan bracht de kapelaan de dames, die tegen woordig waren geweest, het ongepaste harer handelwijze onder het oog. Handelsblad. o De uitwerking der moderne geweerkogels. De directeur van de chirurgische afdeeling in het Fransehe zieken huis van Pera, Dr de Lacomte, die op het oogenblik 150 Turksche ge wonden uit den eersten slag van Kirkkilisse behandelt, bevestigt alle Japansche ervaringen, over de be trekkelijk „onschuldige" uitwerking van de moderne geweerkogels. De eenstemming met den wensch en de liefde der Kerk. De katholieke godsdienst leert ner gens noch in haar leer noch in haar cathecismus, dat een niet-katholiek met dwang tot de katholieke kerk moet worden overgehaald, het eenige wat zij van hare kinderen jegens an dersdenkenden vraagt is, dat deze door hun voorbeeld van leven en door hun gebed den Vader vragen, dat de an dersdenkenden tot hare waarheid zul len komen, en Paulus leert in I Cor. V. 12, dat hij alleen oordeelde die binnen niet die buiten zijn. En ook in dezen geest is het, dat de katho lieke kerk alleen beoordeelt hen die tot haar gezag behooren. Art. 10 is dus, door de vrijheid van godsdienst te verklaren en deze vrijheid in hare openbaring te onder schikken aan de handhaving van open bare orde, noch met het Evangelie noch met de katholieke leer in strijd. l il de 3Pers. O Uit het Algemeen Mil. Weekblad nemen we met sympathie het volgende over Vloeken. Niet omdat in het Leger meer ge vloekt zou worden dan in de burger maatschappij, ook niet wijl dit euvel zich bij de onderofficier meer zou voordoen dan bij officieren en solda ten, doch alleen omdat er nog gevloekt wordt in onze kringen, daarom deze regelen. Ja, er wordt nog gevloektzeer dikwijls onbewust, meestal uit ge woonte, soms uit onverschilligheid en een enkele maal uit verwaandheid. Dit laatste moge u vreemd in de ooren klinken, 't is toch heusch dat daar zijn, die door middel van een eigenaardig accent op de klinkers en een met verwrongen tong uitspreken van de medeklinkers, waarbij vooral de „r" vreeselijk gemarteld wordt, door hun vloeken hunne beschaving en netheid meenen te moeten toonen. Tegen dezulken is weinig aan te vangen, zij zijn beschaafd, weshalve opmerkingen van collega's over hunne hoofden gaan. 't Zijn dan ook alleen de overigen die ik er nog eens (hoevele malen is dit thans in ons Blad reeds geschied op wil wijzen hoe verkeerd zij han delen. In een Instituut als het Leger, ge vormd door mannen van allerlei Gods dienstige gezindten, die dagelijks met elkander leven, elkaar moeten helpen en steunen, één geheel moeten vor men, moet de Godsdienstige overtui ging van den één door den ander worden geëerbiedigd. En deze eerbiediging wordt reeds door den eersten vloek te niet gedaan. En niet alleen voor anderen, ook voor u zeiven moet ge, wanneer ge niet reeds tengevolge van uwen Gods dienst het vloeken laat, beseffen dat het op den buitenstaander den indruk maakt van onvoldoende opvoeding, want het is toch zeker, dat geen kind van beschaafde ouders het vloeken zal worden geleerd of voorgehouden, integendeel, ik weet zeker dat uwe denk eens aan, de pelsmuts...." De vrouw van den kommandant keek hem ernstig aan en sprak zacht vermanend „Maar, Frederik Preek Pelsmuts wat zegt ge hoe was zij dan En trouwhartig en haastig antwoordde hij„Hemelsblauw met kruisgewijze gele snoeren en witte...." Toen liet de gestrenge komman- dantsvrouw de deur, die zij tot nu toe nog altijd met de hand had open gehouden, los, zoodat zij in het slot vielvervolgens nam zij den verbaas den kommandant bij den arm en riep, half vol ergernis, half lachend „Wel Frederik, ben je dan betooverd En hij lachte ook en antwoordde „Ja, bijna, Kaatje van den torenwach ter, denk eens..." Nu begon het lieve leven. Veront waardigd deed de kommandantsvrouw twee stappen achterwaarts, vatte zoo voornaam mogelijk haar kleed bij el- kander en sprak„Voor narrenspel ben ik niet hier gekomen, Ik zou mij schamen, als gehuwd persoon zulke dingen uit te halen." „Laat mij alles vertellen," kalmeerde de stadskommandant, die zijne echt- genoote kendezij was een van die schepselen, die het gebrek bezitten, dadelijk aan het doorslaan te geraken. Hij besloot daarom dit ongeluk te voorkomen. Hij had immers alles zoo goed mogelijk gemeendMaar de kommandantsvrouw was beleedigd. Vol waardigheid besteeg zij de trap de kommandant dribbelde achter haar aan. Al zijn praten hielp niets meer, ja, daar zij vreesde, dat hij zich toch ten laatste nog zou kunnen schoon- wasschen, begon zij te weenen en te snikken. Dat was altijd een boos voorteeken. De kommandant werd nu ook ern- tig en beval haar kalm te zijndat ontbrak er nog maar aan. Ónmidde- lijk hield het weenen op en de tong begon, en op welke wijze?.... haar bestraffende werkzaamheid Niemand ter wereld kan erger schimpen en schelden dan booze vrouwen, zegt men. De kommandantsvrouw was een dezer booze vrouwen, als zij he vig vertoornd werd.... gelukkig ge beurde het niet dikwijls. Nu barstte zij echter los en in verrassend korten tijd had zij haar anders zoo- overge- denkenden en goeden Frederik al zijne zonden en fouten sinds hun negen en-twintigjarig huwelijk opgesomd op deze volgden die van zijn ongehuwd leven, daarna kwamen de vergrijpen zijner jeugd en juist was haar plan te beginnen aan zijne fouten, voor zijne geboorte bedreven alsmede die, welke zijn groot- en overgrootouders hadden misdreven.... toen zij bemerkte dat zij zich alleen in de kamer bevond. De kommandant had zich uit de voeten gemaakt en zat boven reeds bij de soepschotel, die hij eigenhandig uit de keuken had gehaald, daar de oude dienstmaagd plechtig verklaarde, dat zij niet durfde op te dragen, voordat mevrouw het beval. De kommandantsvrouw kwam bin nen en wilde nu eerst de geheele boel op stelten zettende komman dant legde evenwel den lepel weg en veegde zijn mond aftoen sprak hij: „Geertrui, nu heb ik er genoeg van. Als je nog één verkeerd woord zegt, sta ik op en ga naar de „Gouden Rijksappel" hierover en laat mij daar een middagmaal opdisschen van twee kroondaalders. Wat de menschen daarvan denken, kan mij'niks niemen dal schenen." Na deze woorden was de komman dantsvrouw aan tafel gaan zitten en buiten zij waren kinderloos ge bruikten als twee doofstommen hun middagmaal. Dat was het tweede onheil, hetwelk de nieuwe pelsmuts gesticht had. Het was echter nog maar een voorspel van hetgeen er komen zou. Hoe de kommandantsvrouw raad schafte. Den volgenden dag, toen de kom mandantsvrouw eenigszins ontnuch terd was van den toornigen roes, waarin zij verkeerd had, viel haar de verstandige vraag weer in „Wat is er dan toch eigenlijk aan de hand met Kaatje van den torenwachter en de pelsmuts?" Wat daar omtrent wist zij nog geheel niets. Haar echtgenoot wilde zij echter niet om inlichtingen vragen. Daar liet ze de kromme Lize bij zich roepen. Die wist alles, wat er in het stadje voorviel, en bezat bo vendien nog de bijzondere kunst, de nieuwtjes zoo te vertellen zooals haar hoorder of hoorderes het gaarne wenschte. Voor alles ondervroeg de «talen kogels, bij het afvuren sterk verhit, zijn volkomen asceptisch en veroorzaken geen wondinfectie. Daar ze uit staal zijn ondergaan ze bij het treffen geen vormveran dering en gaan gemakkelijk door het spierweefsel heen. Ontploffiugs- uitwerkselen hebben ze slechts als ze een been raken Dit wordt dan geheel versplinterd en in een soort brei veranderd. Orgaan- en spierwonden echter genezen in den regel in hoogstens veertien dagen, zonder complicaties en meest zonder koorts en veroor loven den gewonden weer naar het front terug te keeren. —o Een heer komt in eene restauratie en vraagt om te middagmalen. Welk diner zal er mijnheer be lieven vraagt de garcon, een van fr. 2.— of van fr. 2,50 Wat verschil is daartusschen 50 centiemen, mijnheer. o 0 Boschkapelle. Huwelijks-aangiften. 3 Oct. Franciscus Baert (van Stomp- wijk), oud 27 j., jm. en Bernardetta Christina de Poorter, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekking, 23 Oct. Fran ciscus Baert (van Stompwijk), oud 27 j., jm. en Bernadetta Christina de Poorter, oud 25 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Pieter Fran- cies, z. van Constantinus Vaal en van Maria van Acker. 8 Oct. Petrus Eduardus, z. van Petrus de Schepper en van Nathalie Romel. Overlijden. 28 Oct. Cornelia van Belle, oud 73 j., wed. uit het eerste huwelijk van Johannes Baptist Borm en uit het tweede huwelijk van Piejer Johannes Pastijn, Koewacht. Huwelijks-aangiften. 24 Oct. Arthur Petrus Geeraards, oud 25 j., jm. en Maria Florentina Brandt, oud 26 j., jd. Geboorten. 16 Oct. Rachel Cora- lie, d. van Theophile de Coninck en van Coleta Elegeert. 25 Oct. Mau rice Franciscus, z. van Dominicus van de Velde en van Cornelia Buys. Overlijden. 26 Oct. Amelia de Bruyne, oud 62 j echtg. van Petrus Joannes Raes. 27 Oct. Een als le venloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Alphonsius de Coninck en van Pharailda Ele geert. Hontenisse. Huwelijks-voltrekkin gen. 26 Oct. Alphonsus Aloysius Buyse, oud 25 j., jm., en Mathilda Kints, oud 23 j., jd. Geboorten. 21 Oct. Hendrik Jo hannes Jozef, z. van Leo Joseph Col- sen en van Louisa Maria van de Velde. 22 Oct. Angela Maria, d. van Petrus Heyman en van Leonie Janssens. 23 Oct. Josephus Johannes, z. van Ja cobus van der Kinderen en van Irma Catharina Pauwels. 27 Oct. Ernest P.trus Bernardus, z. van Petrus Fran- kromme Lize echter de meid, die de kommandantsvrouw naar haar gezon- hen had, en daardoor kwam zij spoe dig te weten, wat er den vorigen dag in het kommandantshuis was voorge vallendaardoor wist zij tegelijkertijd, hoe zij de zaak had aan te vatten. Toen dan ook de kommandantsvrouw haar vroeg, wat er toch eigen ijk aan de hand was met de dochter van de torenwachter, zette Lize zich zoo breed mogelijk neer, legde den mond in den juisten plooi en begon te praten. Het onderwerp der gesprekken in de geheele stad was, dat Ka van den torenwachter eene pelsmuts droeg, die stijf stond van en overladen was met zijde en fluweel, goud en zilver en edelgesteenten. Toen zij daarmede gisteren in de kerk gekomen was, had geen mensch meer kunnen bid den. Zij, Lize, had dadelijk bij zich zeiven gedachtdie muts was veel te duur voor de familie van den toren wachter en veel te mooi voor de nuf- tige Ka. De voorname en hoogedele menschen van geboorte en stand, zoo als de kommandantsvrouw, kunnen nu volstrekt niet meer weten, wat zij moeten opzetten. Eigenlijk moest mijnheer de kommandant die muts verbieden, want het was boven den stand en bovendien droeg Ka de muts alleen, om alle menschen te ergeren. Onder de geheele godsdienstoefening j had Ka gedachtAls nu allen mij maar zien en zich ergeren van nijd, dat zij geel worden 1 Vervolgens had Ka gedachtEn de vrouw van den kommandant moet ciscus van Stevendaal en van Elodie Johanna Lebbinck. Overlijden. 17 Oct. Anna Catha rina de Rijk, oud 82 j., weduwe van Ludovicus de Dijcker. 23 Oct. Augus- tinus Maria Alphonsus de Maat, oud 36 j., z. van Jacobus Francies en van Paulina de Maat. Sas van Gent. 24 Oct. Huwelijks aangiften. 24 Oct. Leontius Ducar- mon, oud 36 j., jm. en Johanna Gor- dina Borgers, oud 17 j., jd. Geboorten. 19 Oct. Maria Merce des, d. van Paul Havard en van Lucie Boche. 29 Oct. Augustinus Joseph, z. van Philippus Josephus Duinkerk en van Augusta Dominica Fleurbaey. Overlijden. 21 Oct. Willem Fre derik Verbiest, oud 73 j., z. van So phia Verbiest. 24 Oct. Norbertus jacobus van Goethem, oud 77 j., we- duwn. van Johanna Maes. 28 Oct. Seraphine Bouchier, oud 72 j., echt- genoote van Eduardus Judocus Ver planken. 31 Oct. Pieter Joannes Poignaert, oud 68 j., weduwn. van Josephina Clementina Roelandt. St. Jansteen. Huwelijks-voltrekkin gen. 30 Oct. Henricus Breijaert, oud 35 j., jm. en Leonia Maria Verstraeten, oud 23 j., jd. Geboorten. 18 Oct. Mathilde Maria, d. van Alois Frans Verwilligen en van Maria van Landeghem. 19 Oct. Hen ricus Alouisius, z. van Livinus van Hoije en van Amelia Kant. 23 Oct. Petrus Johannes, z. van Alphonse Sa- man en van Amelia Rosalia de Witte. 27 Oct. Alouisius Pharaïldus, z. van Hubertus van Waesberghe en van Milanie Smet. Overlijden. 27 Oct. Maria de Block, oud 4 m., d. van Petrus Fran ciscus en van Maria Ludovica Thuije. Stoppeldijk. Geboorten. 25 Oct. Jan Francies z. van Jos. Kouijzer en van Ph. de Smet. Overlijden. 1 Oct. Rosalia van Leemput, oud 81 j., wed. van P. A. Jansen. 21 Oct. Alfred Johannes Sponselee, oud 4 m., z. van J. en van A. C. Vermeulen. 24 Oct. Apolonia de Schepper, oud 62 jwed. van P. den Tenter. Eduardus Jacobus Andries- sen, oud 46 j., echtg. van Maria Muller. Westdorpe. Huwelijks-aangiften. 24 Oct. Johannes Hubertus Gillissen, oud 23 j., jm. en Martha Maria Ver- hoosel, oud 23 j., jd. 26 Oct. Poli- dor Henry Heijman, oud 26 j., jm. en Emma Cyrilla Octavia de Smet, oud 22 j.. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Oct. Joseph Maes, van Sas van Gent, oud 23 j., jm. en Maria Louisa van Graef- schepe, oud 24 j., jd. Geboorten. 21 Oct. Leonora Pru- dentia, d. van Edmundes de Maerte- laere en van Amelia Leontina Begijn. 24 Oct. Zijlta Gabrielle, d. van An gelus Vervaet ^en van Maria Louisa Van de Velde. Overlijden. 16 Oct- Prudent Ban- wens, oud 20 j z. van Hipoiitus en van Johanna Nathalia Wijffels. 18 Oct. Irène Stephania Vermast, oud 6 w., d. van Gustaaf Philemon Francis cus en van Louisa Christina Briquet. 28 Oct. Petrus Johannus D'haene, oud 72 j., echtg. van Antoinette Pappe. zich maar eens extra over mij erge ren, dat zij er blauw en groen van wordt. Hoogstwaarschijnlijk, ja be paald zeker had zij verder gedacht Zoo'n kommandantsvrouw zou ik ook wel willen zijn. De voorname klee deren zouden mij heel anders staan dan mevrouw van den kommandant zij ziet er uit als een vogelverschrik ker en mijnheer de kommandant is nog een heel kranig mijnheer; ae te genwoordige kommandantsvrouw is zoo heel jong niet meer, zij is oud, en wie weet, wat er gebeurt, enzoo- voorts. Dat alles had Ka gedacht en nog veel anders ook. Zij, Lize, kon daarover nog heel wat te berde bren gen, maar zij wilde van niemand iets kwaads zeggen. Alleen dit zou zij nog gaarne beleven en met eigen oogen willen zien, dat deze hoogmoed in het openbaar gestraft werd. De beul moest, wanneer het ging zooals het moest gaan, en zooals alle eer lijke menschen in Hoornbokkel het wenschten, de hoovaardige de muts van het hoofd nemen, als zij den vol genden keer naar de kerk zou gaan. Dat zou volgens wet en recht en.... Hier moest Lize eenige oogenblik- ken rusten en zich den mond afwis- schen, want deze spreekbuis spoot door de lange woordenreeks als een klein molenrad. (Wordt vervolgd.)

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 6