CACAO Leon van Bel-Brawiere, ^-H,wiscïSï.rmpom™ ■smntt J. fit DE BLOOKER'S DAALDERS Klachten. Gewestelijk Nieuws. Verkoopingen. Marktberichten. Glvertentiën MuühARiiKhL:.\-\U i hDEliEREN A d resveranderi ngen Van stonden af aan te bekomen i mm FH Marsepein, Taarten en Figuren - - - - - Chocolade en Suikerwerken. Zangvereeniging uAPOLLO" te Hulst. EERSTE WINTKRGOÏfCERT op Dinsdag 19 November 1912, PROGRAMMA. 1. Jochem Stumpel als Koning Herodes, 2.. Maar de Vredesconferentie Het Hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis, door onzen gezant te Constantinopel ingelicht omtrent de groote behoefte aan geneeskundige hulp aldaar, heeft, behalve het uit Indië ontvangen bedrag, voor dit doel thans een even groot bedrag beschik baar gesteld als reeds door het hoofd comité van Griekenland was verleend. Standaard. o Gepaste vraag. Heer (bij hondenkoopman): „Wat kost die Deensche dog?" Koopman„Veertig gulden, mijn heer." Heer„En die dashond Koopman „Die is uitstekend ge dresseerd, en kost daarom 60 gulden." Heer: „En dat kleine schoothond je Koopman „O, dat is een zeldzaam rasvoor minder dan 75 gulden kan ik u dat niet geven." Heer„Maar zeg eens, vriend, wat kost bij u dan eigenlijk in 't geheel geen hond o Ontzettend. Toen de vrouw van den fabrieksar beider S. te Nijverdal (O.), haar eeni- gen twaalf-jarigen zoon wilde wekken, meldt de Zw. Ct., kwam zij tot de vreeselijke ontdekking, dat hij in bed hing met een riem om den hals, Ge neeskundige hulp kon niet meer ba ten de levensgeesten waren reeds ge weken. Als eenige mogelijkheid kan worden verondersteld, dat de jongen spelenderwijs den riem om den hals heeft bevestigd en niet in staat is ge weest hem weer los te krijgen. o— Kleur en geur der groote steden. Als de luchtscheepvaart eenmaal bij ons zal ingeburgerd zijn en men van haar gebruik zal maken, zooals nu van het spoor, dan zullen de toeristen ons in de toekomst spreken van de kleur en de geur der steden, en de offi- cieele gidsen zullen niet achter blijven met hieromtrent aan de reizigers in lichtingen te verschaffen. Op dit gebied toch hebben de lucht reizigers reeds interressante ontdek kingen gedaan. Van uit de hoogte gezien vertoonen de groote wereldsteden zeer onder scheidene tinten. Sommige zijn blauw, andere rose, weer andere grijs, maar voor het grootste deel zijn ze groen. Enkele zijn er, waarvan de kleuren zich zeer harmonieus mengelen. De kleur van Parijs is crème, een zeer Ieelijk en vuil crème, ondanks den schitterenden band van de Seine. Londen, van uit een ballon gezien schijnt blauw in het midden, in het grijs overgaande aan de buitenkanten, vervolgens bruin en eindelijk bleek blauw aan den horizon. In de City is de kleur meer grijs achtig. Deze is zonder twijfel te dan ken aan den rook, die de binnenstad als een deken toedekt. Washington is groen, van een schit terende groenheid in den zomer, en een meer donkere in den herfst. New-York daarentegen vertoont zich als een zonderling mengsel van kleu ren, waarin licht kastanjebruin domi neert. De steden hebben ook alle haar aparten geur, welke in een ballon zeer goed to onderscheiden zijn. Men verklaart dat Londen naar zweet riekt, maar het is zeker moeilijk te verkla ren waarom St. Petersburg naar leer riekt, daar dit product juist niet het voornaamste voortbrengsel der Rus sische hoofdstad is. Maar wat zich wel laat begrijpen is dat Parijs zeer scherp naar poudre de riz riekt. o Naampie. Charivarius schreef in De Groene het volgend spotdicht De tijd van Bettekoo, vanAnnemie, Mar- greet en Aagje. Is lang voorbij. We volgen nu het voor beeld van het Haagje. Zoo'n naampie op een y-tje klinkt zoo fijntjes, zoo coquetjes. Marie, Christien, Jakoba, Anna, Mina is niet netjes. We zeggen liever, Mary, Cobi, Annie, Tini, Mini, En Kitty, Nelly, Wimmy, Elly, Florry, Lotti, Stini, En Jet is veel te burgerlijk, fatsoenlijk is Jettie, En Jenny, Molly, Henny, Dolly, Fanny, Anny, Hetty, En Maggy, Rossy, Tilly, Griety, Lizy, Madzy, Corry, En Bini, Carry, Emmy, Betty, Sally, Soezie, Dorry, Een jongen heet geen Hein, maar Ht nny Jan is platzeg J ihnny, En Willem dat moet Willy zijn, en Toon natuurlijk Tonny, Gijsbert wordt Bertie, Bonnie drom mels ja hoe heet die? Gelukkig nog dat Piet voorloopig Piet is, en niet Pietie 1 Al wat uit Eng'land komt is chic. Ja juist, maar je vergeet, Dat daar de waschvrouw Mary, en het vischwijf Kitiy heet 1 o Uit Duitschland verne men we den laatsten tijd klachten wegens het soms geheel niet ontvan gen van de krant. We hebben de zaak nagegaan en kunnen verklaren dat de svhuld niet ligt aan de drukkerij noch aan den administrateurze moeten lig gen aan de post hetzij in Nederland hetzij in Duitschland. De Kwitantiën over het 3e kwartaal 1912 binnen- land1 Juli-1 October zijn ter inning verzonden. Wegens omstan digheden waren ze blijven liggen. Nederland op zijn best. Hoe hoog ook in het buitenland de Nederlandsche verpleegkunst en ver pleeginrichting staan aangeschreven, kwam ons dezer dagen weer ter oore. De technische inrichting van de Stuyvenbergstichting in Antwerpen, een ziekenhuis met 600 bedden, liet tot nu toe veel te wenschen over. De leidende geneesheer, dr. Moons, zag in, dat het zóó niet meer ging, dat de hygiëne andere eischen stelde en liet zich naar Nederlandsch voorbeeld een nieuwe- afdeeling inrichten van 180 bedden, die aan alle eischen der hygiëne moet voldoen. Directrice van deze inrichting werd zuster De Niet, die bijgestaan wordt door de zusters Post- ma en Buisman. Alle drie hebben haar opleiding gehad aan het Haagsche Ziekenhuis. (Neerlandia.) o— Koning Nikita van Montenegro als (lichter. De lijn van koninklijke dichters loopt van Salomo over Nero, Frederik den Grooten tot aan koning ^Oscar van Zweden, Mutsuhits van Japan en ein delijk koning Nikita van Montenegro. Maar bij menigen koninklijken dich ter kan 't nog aan twijfel onderhevig zijn of zij in waarheid gerechtigd wa ren naast de kroon van den koning, ook den lauwerkrans van den dichter te dragen. Maar zeker is dit den koning van het kleine strijdbare Montenegrijnen- land komt de naam van dichter ten volle toe. Want allen, wien de wer ken van den koning bekend zijn roe men zijn buitengewone dichterlijke gaven. Deze koning is niet een dilettant wiens beteekenis overschat wordt, om dat hij toevallig koning is, maar hij is een warmvoelende dichter van be teekenis. Heinrich Striimcke heeft verschil lende zijner werken in het Duitsch vertaald. Reeds als prins debuteerde Nikita als dichter, en dichtte bij zijn eerste drama „Bukanis" waarin hij den ondergang van het oud-Servische keizerrijk tot onderwerp heeft gekozen. Later ontstond koning's gedicht „Onamo" dat het oud-Servische na- tionaal-lied is geworden. Het voornaamste werk van den ko ning is het groote historische drama „De Keizerin van den Balkan". Het is opgedragen aan de vrouwen van Montenegro en hangt nauw te zamen met de door koning Nikita in het le ven geroepen hervorming in de posie- tie der vrouw van Montenegro. Ter wijl vroeger de vrouwen in Montene gro een heel ondergesch kle plaats in namen, en allen minderen arbeid moes ten verrichten, heeft deze koning de verhoudingen totaal verande rd en zijn drama is het hooge lied op de vrouw en tegelijkertijd zijn eigen politieke bekentenis. Later verschenen nog tal van andere epische en dramatische werken van den vorst. Van buitengewone dichterlijke schoon heid zijn ook zijn volks- en helden liederen waaruit heel dc heldengeest van het Montenegrijnsche heldeuvolk spreekt en de dorst naar wraak op den Turksciien overmoed. Het dichterlijk werk van koring Ni kita is tegenwoordig voor de psycho logie der gebeurtenissen op den Bal kan van groote waarde en is bijzon der geeigend om voor den koninklij ken dichter warme sympathie te wek ken. O BOSCHKAPELLE. De voerman G. v. L. beleefde de vorige week een hachelijk avontuur. Hij reed met een zwaar beladen kar beeten over den dijk, toen eensklaps het paard begon te steigeren, met het gevolg, dat het span van den hoogen dijk rolde en in de diepe sloot terecht kwam. Het paard zakte in den modder weg, waar uit het na een paar uur tobbens werd opgehaald, gelukkig zonder eenig letsel bekomen te hebben. District OOSTBURG. In de op Zaterdag 9 Nov. jl. ge houden algemeene vergadering van de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Axel, werd bij acclamatie tot haren voorloopigen candidaat voor de 2e Kamerverkiezing in 1913, gepro clameerd de heer Mr. P. Dieleman, Adv. en Proc.. en lid van Ged. Sta ten van Zeeland te Middelburg. Terneuz. Ct. Het bericht in de Plattelander, alsof de Heer Vorsterman van Oyen heeft verklaard, dat hij in 1913 geen candi- datuur meer voor de Kamer zal aan vaarden, is beslist onjuist. Clinge. Omdat het nu toch gaat lijken, dat het recht boven komt f 1. Neuzen. Van een abonné - 0.50 St. Jansteen. Omdat de bur gemeester, de pastoor, de non- nekens en de schoolmeesters onderling een wagon kolen op doen, natuurlijk ten oordeele van de gemeentenaren - 0.10 Jagertje. Van drie vrienden - 0.10 Essen. Omdat de Zeelandsche jongens geen getuigen moesten zijn op den trouwdag van Jo seph en Mina, daar zij geen harden hoed en geen fijn pakje dragen - 0.30 Gladbeck. Van A. Meintjes uit oprechten eerbied voor den Weled. heer H. A. van Dalsum, voor zijn godsdienstig en recht vaardig streven ten opzichte van zich zeiven en alle men- schen - 1. St. Jansteen. 2 ml. 10 - 0.20 Van Cam. Emeleer, omdat hij heeft ondervonden wat kwaad kan worden gesticht door stookende kwade tongen - 0.25 Vorige lijst - 61.43 Totaal f 64.88 19 November. 11 uur. Axel-Koe wacht. Langen Weg. Canadaboomen. Dregmans. 19 November. 11 uur. Koewacht. Fort St. Jacob. Canadaboomen. Dreg mans. 21 November. Half een. Hoek-Knol, Olmenboomen. Le Nobel. Hulst, 11 Nov. Per 100 K.G. Tarwe f 10,25 a f 10,50, Rogge f8,25 a f 8,50, Wintergerst f 10,75 a f 11,00, Zomergerst f 10,75 a f 0,00. Haver f 5,00 a f 10,00, Erwten f 13,00 a f 14,50, Paardeboo- nen f 00,00 a f 00,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 16,00 a fOO, Bruineboonen f 13.00 a f 15,50, Boekweit f00,00 a f 00.00. Lijnzaad f 00.00 a f 00,00 Aardappels, f2,10 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 8. verkocht 3. Varkens 23, verkocht 18. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,10 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,55. o Statiestraat, 51bis St. Nikolaas, o HOEDEN voor Damen. Juffers en Kinderen. i UIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. De collecteur A. E. JANSSEN te Goes maakt bekend dat de loten ver krijgbaar zijn en dat de trekking be gint 25 November. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. Omdat deze elke week voorkomen en aanleiding geven tot verwarring, worden de abonné's verzocht, bij adres verandering, vóór de verhuizing ot anders dadelijk naliet hebben van een nieuw adres, dit per briefkaart te schrijven aan: üe Volkswil te Hulst. het van ouds gekend Alsmede Ontvangen: Machinale Stoombakkerij Aanbevelend Directeur de Heer ED. DE STOBBELEERE. in het Lokaal Café „Apollo1' bij den Heer J. de Kort. Aanvang' 7 uur precies. Opening der Concertzaal 6V2 uur. Eerste Afdeelinq 1. Naar buiten, Pas-redoublé 2. Kees Hobbel en Dirk Knobbel, Com. Duet 3. Mijn Amalia, Comische voordracht 4. De Kunstbroeders, Koor 5. Bijna getrouwd, Com. scène 6. Dat heb ik niet, Com. scène 7. De Gouden buriloft van Hein en Trui 8. Pepita, Koor 15 minuten pauze. Tweede Afdeeling. of wanneer men zicli met studenten inlaat. Kluchtspel in twee bedrijven. Personen Ed. de Stobbeleerf, Aarens en O. de Koninck. J. de Kok. E. de Stobbeleere. F. de Silva. B. Timmermans. F. de Silva en A. Buijsse. Muller. J Stumpel-Boer, F. de Silva. jan Barend Vadervan Jochem B.Timm. Otto j J. de Kok. Henri studenten H. de Gucht. Frans A. Aarens. Michieltje, 10 jaar, zoon van Jochem E. de Boij. Dokter A. Buijsse. le Knecht J. Reuling. 2e Knecht O. de Koninck. Koopman Jos. Schuerman. Spectacle-scéne door A. Aarens en anderen. P.S. Het is verboden in de Concertzaal te rooken en onder de uitvoeringen ververschingen te bestellen of aan te nemen. Plaatskaarten le Rang f0.60, 2e Rang f0.40, alsmede besproken plaatsen a 10 cent verkrijgbaar aan 't lokaal op den dag der uitvoeiing. H.H. Honoraire Leden hebben vrije toegang en kunnen gratis een plaats bespreken. Het Bestuur, j. W. WARNIER, Secretaris. C. J. CLAASSEN, Voorzitter. Voor de bereiding van een smakelijke chocolade, heeft men van minder noodig dan van welke andere cacao ook. 1

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3