Twee flinke ploegen mTj. abriaansë A dresveranderingen. Sf echtzaken. M arktberichten- Advertentiën- is verhinderd Maan dag 11 N ovember te Hulst zitting te hou den. V isite kaar tj es C. J.CUIJLE Eerlijke vinders. Dezer dagen wandelden vier jon gens, een schoorsteenvegertje, een bakkertje, een loodgietertje en een werkelooze, langs de Willemskade te Zwolle, toen zij iemand met verwon dering zagen kijken naar een partij bankpapier, die op den grond ver spreid lag en die een dienstbode daarop opmerkzaam maakte. De jongens vlogen er met z'n vieren op aan en grepen elk een pakje. De persoon, die ze het eerst had zien liggen, raapte inmiddels ook wat op en maakte, terwijl de vinders zich er mee naar het politiebureau spoedden, er onder weg reeds een agent op opmerkzaam. De jongens trokken er verder op uit en kwamen den eigenaar, een vee- kooper, tegen, die reeds op het poli tiebureau vernomen had dat het geld gevonden was Het geheele gevonden bedrag was f 1470, de veekooper miste nog meer dan f 1000. Hij gaf intusschen 1 pCt. belooning. („Z. Ct.«) o— Gerechten tusschen politie en burgers. Men meldt aan de „Tel." uit Lei den De Leidsche achterbuurtbewoner staat als lastig voor de politie bekend en groot is dan ook het aantal ver balen wegens beleediging en mishan- ling van de politie, in deze grmeente. In den nacht van Zaterdag op Zon dag liep het echter al zeer erg. Eenige personen brachten den Lagen Rijndijk in rep en roer. Twee politie-agenten trokken er heen en toen zij een in dronkenschap verkeerend persoon wilden arresteeren, ontstond er een verwoed gevecht. Er voegden zich nog een drietal bij de politie slecht ter naam en faam bekende personen bij, en de politiemannen werden met stokken aangevallen en mishandeld. De agenten waren genoodzaakt hun sa bels te trekken. Een der agenten ge raakte onder den voet en een der or deverstoorders wist hem toen de sabel uit de hand te rukken en deze in het water te werpen. Ook een wapen stok raakte zoek, doch werd later te ruggevonden. Eenige ordelievende burgers kwamen ten slotte de politie mannen tegen de onverlaten te hulp. Proces-verbaal werd tegen een viertal hunner opgemaakt. Omdat deze elke week voorkomen en aanleiding geven tot verwarring, worden de abonué's verzocht, bij adres verandering, vóór de verhuizing ol anders dadelijk na het hebben van een nieuw adres, dit per briefkaart te schrijven aan: De Yolkswil te Hulst. AMERIKA. Yóór den verkiezingsdag tot een President. Nu wordt het Electoral-college ge kozen, dat in Januari definitief den president kiezen zal. En uit de sa menstelling van dat college zal men reeds op kunnen maken, wie voor de eerstvolgende periode als opvolger van Taft in het Witte Huis zal tronen. Aan de heftige verkiezingskoorts, die Amerika zooveel maanden nu al doorziekt heeft, zal dus eindelijk een einde komen, de opgewondenheid zal bedaren, de rustige rust zal inde politiek terugkeeren en de „financieele" wereld zal naar een middel moeten zoeken om de koersen te doen rijzen of da len, een verklaring om het stijgen en zinken der noteeringen uit te leggen. Wilson is „de" man en men schrijft heui alreeds 360 stemmen toe in het kiescollege, dat zou 94 stemmen meer zijn dan de noodige meerderheid. Verder wordt Roosevelt door de pu blieke opinie de tweede plaats toebe deeld en Taft de allerlaatste Intusschen heeft de verkiezingscam pagne in menig opzicht een drama tisch einde. De dood van den vice- president Sherman werpt er een scha duw over en doet de candidaten uit een zekere reverentie afzien van de laatste groote propaganda-middelen, die zij voor hun candidatuur nog hadden willen toepassen. Zoo zou te New- York een reusachtige betooging van 75.000 democraten, waaronder 10.000 studenten en 1000 Indiaansche krijgers voor Wilson gehouden worden, maar ook deze is nu afgezegd. Alle kandidaten hebben overigens aan „eigen lijf" de onaangename zijde van een verkiezingscampagne onder vonden. Taddy kreeg van een „gek" een kogel in zijn borst. Wilson keerde van een meting bui ten New-York per auto huiswaarts, toen de auto tegen een steen op den weg botste. De democratische can- didaat werd met zijn hoofd tegen een houten stijl van den wagen geslingerd en liep een niet ernstige wonde op. En Taft? De goede dikke repu- blikeinsche candidaat ging te New- York ter kerk in de church of the Messiah. En daar moest hij onder de predikatie hooren, dat de predi kant op geweldige manier tegen hem uitvaarde en de candidatuur van Roose velt aanbeval. Gelukkig dat de beslissende dag nu gekomen is. En deze beslissende dag heeft tot president gekozen den democratischen candidaat Woodron Wilson. o— Te Quimper, in Bretagne, werd een notaris geroepen aan een sterfbed teneinde den laatsten wil van den stervende te vernemen. Deze was reeds bewusteloos toen de notaris kwam, maar even later schenen de levensgeesten terug te keeren, want, ofschoon de erflater onbeweeglijk bleeft liggen, sprak hij eenige woor den, die de notaris opteekende en welke een beschikking gaven aan de nalatenschap waarbij een gedeelte van de erfgenamen zeer bevoorrecht werd. De andere erfgenamen vertrouwden de zaak niet en bij onderzoek bleek, dat men onder het bed een buikspre ker had verborgen, die de woorden had gesproken, welke aan den erfla ter werden toegeschreven. De lijk schouwing wees tevens uit, dat de erflater reeds dood was toen de no taris kwam. Dus is de uiterste wils beschikking ongeldig verklaard en tegen de bedriegers en hun buikspre ker een strafvervolging ingesteld. Ook de notaris is onder verdenking in het complot betrokken te zijn, gevangen genomen. o Men schrijft aan de Middel Ct Ten bewijze, dat door den velen regen het steken van bieten op zwa- ren grond zeer lastig is, kan dienen, dat dezer dagen aan de weegbrug te Philippine bieten werden aange voerd, waarvan 71 pCt. tarra werd geheven. De landbouwers klagen, dat thans het arbeidsloon per gerr.et ge rekend zoo hoog is, maar bij zulken zwar'en arbeid vordert de werkman zoo weinig, dat zijn dagloon maar matig mag genoemd worden. Bedenkt men daarbij, dat een bie tensteker bij regenachtig weer van 's morgens tot 's avond van het water doorweekt is, dan mag men zulk een weikmarx wel een goed loon gunnen. o Dertien processen gewonnen. Bij vonnis van het gerechtshof van Pronus van den 16en October j.l. werd het Jacobijnsch blad „Le Briard", dat den abbé Santol, hier in Nederland wel bekend, gelasterd had, veroordeeld tot 50 fres. boete, tweemaal plaatsing van het vonnis in „Le Briard" zeif en 1 franc schadevergoeding, die de abbé Santol eischte. Dat is het der tiende proces, dat de abbé Santol dit jaar tegen de blok-pers wint. Nu hij zich tot de rechtbank wendt, en men ziet met welk succes, krijgt men aan die zijde een weinig respect voor hem. Men laat hem nu einde lijk voor hoelang met rust en hij kan zich met kalmte wijden aan zijn verdienstelijk liefdewerk tot red ding der jeugd. Bovenstaande ontlecnen wij aan een Fransch Protestantsch blad „Le Chrétien" van Marseille, ons door vriendenhand toegezonden. Amstelbode. (Het is op dezelde wijze dat wij voort zullen gaan in het brengen voor de Rechtbanken van de lastercampagne tegen ons. Red. Volkswil.) o BELGIË. Het einde van een pijnlijk conflict. De Brusselsciie correspondent van de „Figaro" verzekert, het gerucht betreffende een a.s. bijlegging van het geschil tusschen prinses Louise en den Staat over de erfenis van koning Leopold te kunnen bevestigen. De nieuwopgetreden raadsman van de prinses zou inderdaad erin geslaagd zijn, een grondslag voor een schik king te vinden, waardoor niet alleen een opzienbarend procts zal worden voorkomen, doch tevens prinses Louise uit de finantieele moeilijkheden, welke haar sinds jaren het leven vergallen, zou worden geholpen. o— Waarom heerscht er zooveel onrecht, zooveel boosheid op de aarde Een van de groote redenen daarvan is: omdat er zoo weinig zijn, die ern stig nadenken over de eeuwige waar- j heden. o— Lijkenverbrandlug. Een telegram van den Weenschen correspondent van de „Express" meldt, dat de omgeving van Kumanovo doet denken aan de slagvelden door Ho meros toen de Grieken voor Troje lagen. Op tal van plaatsen stijgen zwarte rookzuilen op veroorzaakt door groote stapels hout met petroleum begoten, waaronder de lijken van gesneuvelde Turksche krijgers wier aantal zoo groot was, dat aan begraven niet ge dacht kon worden, zoodat men ze nu verbrandt. —o Een voorspelling van Abdullah-Pucha. De correspondent van de „Daily Cronicle" te Constantinopel vertelt van een eigenaardige profetie van Abdullah-Pacha, den opperbevelheb ber van het Turksche leger: „Drie weken geleden stond Abdullah-Pacha op het binnenplein van het ministerie van oorlog te Stamboel en zag naar de bonte menigte die zich in kwam laten inschrijven voor den militairen dienst, een ordelooze, bandeloozen troep. Toen zeide de scherpzinnige veldheer tot een officier, die naast hem stond Indien deze ongedrilde recruten dienst gaan nemen, dan heb ben wij geen vijand van noode, wij zullen ons zeiven verstrooien... „Deze woorden", meent de correspondent, „blijken een profetie geweest te zijn". Het Vrije Woord voor Abonnés. «ij zult stelen Mijnheer de Redacteur U had het laatst over dat gebod, dat, ik weet niet meer waar bestaat, en U gaaft toen verschiliende geval len op, waarnit blijken zou, dat zoo'n gebod ook in onze streek niet vreemd is. Nu ja, ieder houdt het ervoor, dat iemand een dief is, als hij b.v. een ham wegkaapt, maar wat dunkt u hiervan, zou dat ook diefstal zijn Ve'onderstel, dat iemand voor een bepaalde som aanneemt een hoeveel heid macadam te gebruiken voor een aan te leggen weg, maar een heele scheepslading voor dien weg niet ge bruikt, doch aan dezen en genen ver koopt. Is dat ook diefstal Ik denk van wel, maar velen schij nen van een andere meening te zijn, en beweren, dat zoo iemand nog best heel fijn katholiek kan zijn. Wat dunkt U VERITAS. Hontenisse, November, '12. (Omdat ons oordeel wordt gevraagd willen we antwoorden, en dan is ons oordeeldat moeielijk kan worden geoordeeld, dan alleen na onderzoek in deze richting: a. hoeveel maca dam moet voor den weg volgens de aanbesteding worden geleverd, b. hoe veel macadam wordt op den weg ge bracht. Is er nu nadeelig verschil tusschen moet en wordt, dan is er zeer zeker diefstal, althans als dit ver schil niet is eene vergissing doch een gewilde daad. Of de veronderstelling van den inzender wijst op een be paald feit van het heden of van het verleden of wel slechts is eene veron derstelling in het algemeen, is ons niet bekend. Wij denken het laatste, omdat zeer zeker in onze streek nooit oneerlijkheden gebeuren en nooit ge beurd zijn, en vooral niet bij werken aan wegen en dijken en inpolderin gen. Red. Volkswil.) o Mijnheer de Redacteur Mag ik zoo goed zijn eenige rege len te plaatsen in uw blad de Volks wil, onder het vrije woord, bij voor baat mijn dank. Dinsdag 5 Nov. 1912 was het Raads vergadering te Stoppeldijk. Aan de orde was a. schrijven van Gedep. Staten in zake verhooging jaarwedde burgemeester, b. schrijven Raad van State in zake bezwaren van A. van Craenenbroek tegen wijziging ligger wegen en voetpaden, b. is eerst in behandeling genomen, en wel om iemand uit den Raad daar voor te ne men, de gezamenlijke kosten zouden worden gedragen door de gemeente, en het bestuur der Ser Paulus Polder. Het voorstel werd gedaan, den Bur gemeester als afgevaardigde te laten gaan naar den Raad van State te 's Gravenhage, ómdat hij de regeerende is van de gemeente Stoppeldijk, en de persoon waar de welvaart van de geheele gemeente aan afhangt, maar jawel, deze wilde de zaak niet aanne- memen, en belastte den secretaris er mede, dus wie deze zaak nu doet weet ik niet. Nu is er wel eens meer gebeurd, dat dat heerschap van een landbouwer uit onze gemeente, naar de polderrekening gezonden werd als afgevaardigde, omdat ze hem voor vol aanzien, en werkelijk is, en zichzelf wel wat minder acht. Nu komt aan de orde A. welke is verhooging jaar wedde Burgemeester, deze is aange nomen met vier stemmen van de zes. Het is nogal hard voor onze gemeente, wel de jaarwedde genieten, en de verantwoordelijkheid op een ander la ten afhangen, het is niet te hopen dat zulks met de overige zaken ook zoo is. Daarna heb ik een verslag ge vraagd in zake Craenenbroek, om den zelfden avond in het bezit er van te komen tegen betaling, dit kon niet gebeuren aangezien de secretaris weg moest, dus geweigerd. Dit heb ik maar eens laten plaat sen, omdat de Raadsleden zoo graag hebben dat ieder de vergadering eens kan nagaan wat daar behandeld wordt. Zulks is indertijd wel eens gelezen in Zelandia te Hulst. Mijnheer de Redacteur nogmaals mijn dank voor de mij verleende plaats ruimte. S. E. DE MUNCK. Stoppeldijk, 6—11—'12. Arr.Rechtbank te Middelburg. Tegen de redactie van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" te Goes is een strafvervolging ingesteld, wegens het in dat blad opnemen van een voor den heer Van Dalsum, notaris te Hulst, beleedigend artikel. o J. Vermeulen, de moordenaar van Stekene, die onder de gemeente Neu zen is gearresteerd en inmiddels fe Axel diefstal had gepleegd, is Woens dag door de rechtbank te Gent ver oordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. o Zitting van Vrijdag 1 Nov. 1912. eenvoudige beleediging: C. D., 27 j., hvr. van G. j., zonder beroep, Axel, de eisch was f20 b. s. 20 d. h. verduistering: E. J. v. d. V., 32 j., opperman, 's Gravenhage, conform den eisch tot 1 m. gev.straf en mishandeling: W. L., 21 j., bak kersknecht, V issingen, tot f 15 b. s. 15 d. h., de eisch was f 20 b. s. 20 h. h. Vrijgesproken P. H. E., 37 j., win kelier en A. C. L., 21 j., wagenma ker, beiden Axel, beklaagd van een voudige beleediging, conform den eisch, en H. A. d. W., 44 j., station chef, Axel, beklaagd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg, waarvoor 14 d. gev. straf geëischt werd. De vrijspraak van den stationschef H. A. d. W., te Axel steunt op de volgende overwegingen dat de rechtbank niet overtuigend bewezen acht dat de schuld van het bij de dagvaarding omschreven spoor weg ongeluk aan den beklaagde moet worden geweten dat toch het bewijs van die schuld uitsluitend berust op de verklaring van den getuige A. F. Verstraeten dat nu deze getuige, die den wissel bediende, aan welks verkeerden stand het ongeval te wijten is, inplaats van toen hij den trein op het verkeerde spoor zag, de vereischte signalen met zijn lantaarn of vlag te geven, zijn post verlaten heeft en tengevolge hiervan het ongeluk niet is voorko men dat dus aan dezen getuige voor een deel het ongeluk te wijten is, en de rechtbank niet op diens verkla ring beklaagd's schuld kan vestigen, te meer waar die getuige heeft ver klaard, dat hem de beklaagde zoude hebben gezegd, dat alle goederentrei nen over he! 2e spoor zouden loopen, deze treinen bij de nommers noemende, en alleen trein 107, degene aan wei ken het ongeluk is overkomen, niet opgevende, welke verklaring de recht bank onaannemelijk acht dat de beklaagde mitsdien moet worden vrijgesproken Spreekt den beklaagde vrij van het geen hem bij de dagvaarding is ten laste gelegd. M. C. Koewacht. Van een abonné - 0.20 Jagertje. Uit hoop, dat jde vrome Jef zoo laag niet meer zou zijn met zijn fijn blad, en dat hij al gauw met zijn sloten klaar komt - 0.20 Graauw. Omdat Mieken Ap pelmoes zoo graag de Volkswil leest, als zij hem bij een ander kan los maken, Roos haar de Volkswil terug afnam, 'Mieken zooveel belang stelde in het stukje van den leuken pastoor en zij Zondags wel tijd heeft om naar de Volkswil te zoeken maar niet om naar de kerk te gaan - 0.25 Boschkapelle. Omdat Br. de liefde van den werkman wil, en voor wederliefde de gevangenis heeft - 0.25 P. J. F. Goossen 25 den Haag- 0.50 Berg-Gladbach. 1. Omdat een Van Dalsumvriend denkt, dat wij te bang zijn. 2. Fransken nu toch in de Volkswil staat. 3. Een vrouw toch zooveel afdoet. 4. Zij hoopt dat hij een paar dagen vóór den tijd thuis is. 5. Fransken het bier uit Gust zijrl zak haalt, en 6. onder de kast ging kijken - 0 60 Vorige lijst - 59.43 Totaal f61.43 Hulst, 4 Nov. Per 100 K.G. Tarwe f 10,00 a f 10,25. Rogge f 8,25 a f 8,50, Wintergerst f 10,75 a f 11,00, Zomergerst f 10,50 a f 0,00. Haver f 5,00 a f 10,00, Erwten f 14,25 a f 14,75, Paardeboo- nen f 00,00 a f 00,00 Duivenboonen f 00,00 a f00,00 Witteboonen f 16,00 a f00, Bruineboonen f 13,002 a f 15,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f00,00 a f 00,00 Aardappels, f 2,25 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 28, verkocht 11. Varkens 33, verkocht 30. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,10 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,55. De Coöperatieve Suikerfabriek te SAS VAN GENT vraagt tegen hoog loon elk van 20 man voor het lossen van bieten uit schip. Voor nadere inlichtingen zich te wenden tot voornoemde fabriek. Advocaat Poster yen. Lijst van de aan het postkantoor te Hulst ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbe kendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. C. W. Hage, Scherpenisse J. Schu ren. Rotterdam C. v. Brëtsom, Anvers C. Roseers, Koewacht, België: J.Joc- kers, Saarbriik; P. Koen, Cortgene. De collecteur A. E. JANSSEN te Goes maakt bekend dat de loten ver krijgbaar zijn en dat de trekking be gint 25 November. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt hel verlangde onmiddellijk toegezonden. mei passende enveloppen in verschillende soorten en prijzen, verkrijgbaar bij Stoomdrukkerij HULST. <t'k Wx 9$. V'k fik m tv-.c m fel fél

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3