Adres veranderingen. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. Correspondentie. Verkoopingen. Marktberichten- Ad verten tiën. een paar weken geleden Sjef Krom schreef, dat het al ver met de kliek gekomen is bewijst, dat Jan rap en zijn 'maat er bij kan komen als ge maar tegen de Volkswil zijt. Nou, fijne luidjes zijn het dan ook wel, en zoo is nu in deze da gen uitgekomen dat een heertje dat met zijn heele lamilie uit zuivere fijnigheid van de Volkswil niets moet hebben, opgebracht is voor eene zaak die wij niet wenschen te noemen. Een fijn lid hé Iedereen is content dat het uit gekomen is en iedereen denkt, dat die familie nu wel wat minder praats zal gaan verkoopen, wat ook maar ge raden is, en dit denkt ook Uw ge trouwe JAN CONTENT. o l it het kiesdistrict Houten isse. Beleefd verzoek lk in uw veel gelezen blad de Volkswil ond«r- staande te plaatsen. Edelachtbare heer daar ik eenige weken lezer van uw blad de Volks wil ben geworden en Zelandia en een en ander bij elkander verge lijk. Die mooie stukken in de Tijd «n Goescbe en Zeeuwsche Koerier alle bekend als onze katholieke nieuwsbladen, daarbij die fraaie briefkaarten van vroeger en onlangs gelezen hebbend, is het mij onmo gelijk mij langer te dwingen een woord van protest te laten hoorei). Zoodus ware broeders 't is onze plicht ons met alle kracht te ver zetten tegen die lage liederlijke ge- meene taal welke naar 't hoofd van onzen beminden en hoog te schat ten volksvriend wordt geslingerd. .Wel kunnen wij uit zulke handel wijze van optreden constateeren dat hun eind van valechbeid en venij nigheid als 't ware den laatsten adem uitgeblazen is, maar ware broeders hoe en op welke manier kunnen wij onzen volksvriend van Dalsum eenige wederliefde betoonea, daar wij zooveel aan hem verschul digd zijn Laat ons met onze weinige talenten die wij bezitten te gebruiken om hem uit den modder poel waarin hij door de de baan tjesjagers voorheen was geworpen, voor de loekomst hem daartegen te vry waren. Dat is plicht van ieder een, ten minste hij die nog een greintje gevoel van recht en broe derliefde bezit. Op de eerste plaats moet begonnen worden met de Volk- wil zooveel mogelijk te verspreiden en aan te raden te lezen, maar vooral hem goed te overwegen wat een leerzame courant is zoo wel voor Godsdienst als voor maat schappij. Er wordt wel eens ge zegd maar zij is toch veroordeeld door 't hooge kerkelijke gezag Dat ware nooit gebeurd als niet een paar onverstandige en alleen heer- schende geestelijken onzen hoog waardige Bisschop hadden misleid. Aan u allen kiezers durf ik de vaste bewering gestand houden dat onze volksvriend onschuldig is veroor deeld door de kerk als door een aardschen R. Wat staat ons te doen in 1913 in 't kiesdistrict Hontenisse Allen zon der uitzondering een protest te teeke- kenen door hem met eene groote meer derheid uit de stembus te voorschijn te doen komen als lid der Tweede Kamer. In 1913 moet de leus zijn van ons katholiekenvan Dalsum. Om deze redendat hij is een echte katholiek, een man uit één stuk. Van vrijzinnige, anti-revolutionaire, chris telijk historische zijde werd gezegd dat hij is de man die geen persoon of partij ontziet, maar uitsluitend ieders belangen met nauwgezetheid zal weten te behartigen, iedereen, 't zij zijn vriend of vijand niet van zijn kant, want de man kent geen vijandschap. Zoocius dat iedereen met volvertrouwen op hem kan rekenen. Daardoor geachte me dekiezers van ons district in 1913 als een man gestemd op onzen allerwaar digste vriend den Edelachtbare heer Hendrik Albertus van Dalsum, Nota ris te Hulst en tevens lid der provin ciale Staten van Zeeland. Moge deze welgemeende woorden vruchten dra gen tot heil en voordeel van ons dis- tiict, daar ik moe£ eindigen en hoop later, als de verkiezingen wat nader bij zijn nog eens te schrijven. Nogmaals roep ik U allen toe, doet uw plicht en teeken ik met hoogach ting Een welgemeende Vriend der kiezers van voornoemd district. o Hulst, 28-10—12. Mijnheer de Redacteur. Sjef Krom is ook eens naar de ver gadering geweest van dat sub-comité, ge weet wel onder het stadhuis. Nou daar zat me wat ook hoorHoe dat ze ze zoo allen bij elkaar kunnen trommelen hebben, de duivel mag het weten, maar het gaat mijn verstand te boven. Zelfs onze burgervader was ook al present. De voorzitter van dat vergaderingetje, de heer Maertens, ver telde dan dat hij zoo schor was in zijn keel, en dat de ondervoorzitter de vergadering wel verder zou leiden. Dat was toch jammer, want wie hoort nu hem niet graag spreken, ik wel, want als ik er bij ben, luister ik er met pleizïer naar. Uiteengezet werd dan dat er met de onafhankelijkheid in 1913 feest ge vierd zou worden, en nu hadden ze een oproep gedaan om uit het volk nog 6 leden in het bestuur te kiezen, en vooraf werd er mededeeling gedaan om onze burgemeester tot eere-voor- zitter te benoemen. Ik geloof dat dat ookin de smaak viel van de burge meester zelf, want hij stond op en met eene diepe buiging betuigde hij ook zijne tevredenheid daarvoor. Maar om terug te komen tot het benoemen van die 6 leden in het be stuur. Daar wist onze vriend Poppe wel raad voor. Hij had zoo een lijsje op gemaakt, wie hij zooal dacht te ne men daarvoor, want de stemming zou ook zoo lang duren. En warempel ja, hij haalde ook eer van zijn werk. Het kwam zoo wat uit ook bij de stemming. Het geheele bestuur is nu gekozen, en allemaal vrienden van de Volkswiipartij, neen pardon, vrienden van hunnen allerbesten vriend Poppe. Wie van de lezers van de Volks wiipartij zal nu zeggen dat het geen bestuur is uit het volk Wij zullen de feesten afwachten, en wie soms aan de deur bij mij zal kloppen om een bijdrage, die zal niet, tevergeefs geklopt hebben, dat beloof ik, want ik geloof dat ik mee 2al doen. SJEF KROM. Omdat deze elke week voorkomen en aanleiding geven tot verwarring, worden de abonné's verzocht, bij adres- verandering, vóór de verhuizing ol auders dadelijk na het hebben van een nieuw adres, dit por briefkaart te schrijven aan: De Volkswil te Hulst. O HULST. Met ingang van 1 No vember 1912 is benoemd tot Rijks klerk der Registratie en Domeinen alhier, de heer Fr. de Brouwer. ZAAMSLAG. De klacht over gemis aan werkvolk bij het rooien van bie ten duurt nog onverminderd voort. De landbouwers kunnen ook weinig op de door hen aangenomen losse werklieden rekenen, daar deze gemak kelijk naar een collega overloopen, als er bij dien wat meer te verdienen valt. Een sterk staaltje daarvan is wel, dat een landbouwer er op uit ging om te trachten het volk te krij gen. Hij trof beetenstekers aan op het land van een collega. Hij knoopte met hen een gesprek aan en daarin werd hem medegedeeld dat zij 8 cent per roede verdienden. Toen hij hen 9 cent bood, was dat voor de werkers een aanleiding om hun werkgever ter stond in den steek te laten en naar den meer biedende te gaan, die zeer in zijn schik was, weer eenige men- schen te hebben aangeworven. Op weg naar hun nieuwe baas kwamen de menschen echter een ander tegen, die ook werkvolk zocht. Toen hij op de hoogte kwain van hun doel, bood hij terstond 10 cent per roede. Het resultaat was dat de mannen gingen werken bij den laatsten baas, die 10 cent per roede had toegezegd. Ter. Neuzcnsche Ct. —o O Een merkwaardige visch. In het Aquarium van Artis, en wel in het groote middenbassin aan de zee water- zijde van de hoofdzaal, zwemt thans een paling van een grootte, die zonder overschatting van een zwaren paling overtreffen zal. Het reusachtige dier is een exemplaar van de groote, als Zeepaiing Conger Vulgaris bekende soort, die zooals de naam reeds aanduid, levenslang in zee blijft, en niet gelijk onze paling, zich in liet zoete water ophoudt, om alleen ge durende de voortplantingstijd de zee op te zoeken. De lengte bedraagt niet minder dan volle twee meter en de grootste lichaamsomvang in de buikstreek overtreft c-en gewoon tar webrood in dikte, zoodat een plak uit de doorsnede voldoende zou zijn om een geheele boterham ts stoffeeren. Indrukwekkend is deze langzaam voortkronkelende reuzenpaling in zijn statig bewegen tusschen de prachtig goudroode poonen en verder kleurige bewoners van het grooie zeewater bassin, en de om hun groote vroeger reeds welbekende soortgenooten, die elkeen zich wel van vroegere Aquari um-bezoeken herinneren zal, moeten het allen afleggen tegen dezen nieu wen en massalen mededinger in den grootheidswedstrijd. Reuzen onder de visschen bergt ook het roofvisschen-bass'n aan de zoet waterzijde van de hoofdzaal, waarin zich o.a. drie snoeken bevinden waar van de grootste zeker 20 pond weegt en nagenoeg 1« Meter lengte bereikt heeft terwijl het karper-bassin aan de zelfde zijde ook op een paar kapitale spiegelkarpers mag bogen. Wel een contrast, deze geweldige vischreuzen, vergeleken bij de sierlijk kleine zeepaardjes en zeenaalden, die thans in een speciaal voor hen ver warmd bassin hun sprookjesachtig mooi ook in den windertijd te zien blijven geven in ons prachtig Aquarium. (Amstelbode). o— De beschavende invloed van de auto. De toestand in Zuid-Marokko ver betert voortdurend, naar gelang ge neraal Lyautey erin slaagt den toe- standt ontstaan na de afrekening met den pretendent El Helba, te consoli- deeren. De resident-generaal vestigt op verschillende plaatsen in de om streken van Marrakesj en in het Sous- gebied vaste posten. Maar niet alleen de invloed, welke uitgaat van de krachts- en mnchts- ontwikkding der Franschen, draagt bij tot verbetering van de houding der groote kaïds. Generaal Lyautcy, schrijft Louis Maurice in de „Etoile Beige", heeft alle landsgrooten een toertje in zijn auto laten maken, hetgeen hun zoo goed beviel, dat zij zich haastten eenige der beste automobielen te be stellen. Doch, toen kwam er een groote „maar". De eenige weg, die de oasen en steden verbindt, is uitslui tend in gebruik voor militair vervoer. Toch willen de kaïds „autoen" welnu, dan maar wegen aanleggen. En nu ziet men overal, op aanraden van den slimmen Lyautery, de onder danen van Glaouï, Guellouli en andere hceren in de weer, om autowegen te maken. En zoo werken die rijksgroo- ten zelf mede, om het verkeer in het land en daarmede de pacificatie te bevorderen. —o Het „zindelijke boertje". Men schrijft aan het „Handelsblad". Dezer dagen was te Broekin-Water- land een boer bezig zijn melkbussen (voor Amsterdam bestemd) te wasschen in de vaart der „Zes Steden". Op een stoep, ongeveer 10 M. verder, spoelde even te voren een vrouw luiers in die vaart. En tusschen die plekken op die deur prijkte op een deur „Besmettelijke Ziekte" (Diphihe- ritis). o Eeu onvoorzichtige? Gisleren avond na aankomst van den trein der Electrische Spoor te' 9 uur 42 te Scheveningen vond de con ducteur in een der wagons op de kussens liggen het lijk van een rei ziger. Het bleek, dat hij een ernstige wonde aan het hoofd had bekomen de sch-del was geheel verbrijzeld. Men vermoedt, dat de man uit een geopend raam heeft gekeken en dientengevolge het hoofd heeft ge- stooten tegen een der paien waaraan de verbindingslijnen voor de elect»i- sche geleiding zijn bevestigd en die tusschen Wassenaar en Schevingen nogal dicht langs de spoorlijn staan. Het ongeluk moet tusschen Den Haag en Schevingen gebeurd zijn, daar de man te 's-Gravenhage was ingestapt. Handelsblad. o De Parijsche veiligheidsdienst heeft een goede ^slag geslagen met de ge vangenneming van vier internationale oplichters, door de justitie in de meeste ianden van Europa gezocht. Het zijn Poolsche Joden, de „Polaks" bijge naamd. Zij maakten er hun werk van, lichtgeloovige lieden geldswaardig pa pier af te zetten onder het voorgeven, dat zij een uitvinding hadden gedaan om valsch bankpapier te maken, zoo dat hun slachtoffer zijn geld dubbel en dwars zou terugkrijgen. Waartoe het natuurlijk nooit kwam. Dezer dagen te Parijs aangekomen, knoopten zij weer betrckKingen aan met een persoon, die hun geschikt leek, om zich voor hun praktijk te leenen. Doch deze vond de zaak ver dacht en vertelde een en ander aan den heer Guichard, den chef van de Sureté, die het viertal wist te vangen en achter slot en grendel te brengen. —0 Bijtijds. Wij lezen in de „Gazette de Hol- lande" „Het Hof van Arbritage, geroepen om uitspraak te doen in het geschil ontstaan tusschen Rusland en Turkije over schadevergoedingen, die geëischt worden door Rusland, en waarvan de betaling door Turkije uitblijft, welke schadevergoedingen verschuldigd zijn aan Russen, die nadeel leden ter oor- zake van den Russiscb-Turkschen oorlog in 1877—1878, zal bijeenkomen Maandag den 28 October te drie uur in het Permanente Hof van Abritrage te Den Haag." Dat is bijtijds 1 Hoeveel oorlogen heeft Turkije na dien tijd al gehad? Als de vredesconferentiën en de scheidsgerechten toch den oorlog niet kunnen tegenhouden, dan zouden ze misschien goed doen, nu agenten naar den Balkan te zenden, om toe te zien, of alles wel eerlijk gaat. Nu kunnen ze alles gemakkelijk nagaan, maar over 35 jaar —0 Ook een fabel. Op zekeren dag kwam een aap tot den leeuw en zeide„Doe wat gij wilt en ik doe u 't na." De leeuw sloeg daarop maar even zijn klauw uit, en de aap was er ge weest. 0 Kook plaag. Door eenige ingezetenen van Pur- mèrend waren bij Ged. Staten klach ten ingezonden omtrent den hinder, dien zij ondervonden van den rook der locomoiieven van de Tweede Noord-Holiandsche Tramwegmaat schappij. In de consessie indertijd aan genoemde Maatschappij verleend, was de bepaling opgenomen, dat de locomotieven gevoed zouden worden met weinig rookgevend materiaal. Ged. Staten hebben de klacht in het algemeen gegrond bevonden 'en aan adressanten meegedeeld, dat maatre gelen in voorbereiding zijn om er verbetering in te brengen. Handelsblad. 0 De millioeneuzaak te Brussel. Een blad van Brussel, meldend dat Nestor nog altijd niet gevat is, stelt, zegt het „Hbl. v. Antw." de vraag of hij misschien niet naar de Balkans getrokken is en de eene of andere troepenafdeeling volgt als dag bladcorrespondent „Ook is men niet te vreden, dat het parket nog niet een duidelijk por tret van hem heeft rondgestuurd. „Onderzoeksrechter De Vos had een langdurig onderhoud met de cu ratoren der failliet Wiimart. Eene lijst der stukken, waarop beslag is gelegd geworden, werd opgemaakt. „De experten, belast met het rang schikken der loten Qent-Terneuzen, thans in het bezit van het parket, zullen een voorloopig verslag over handigen. Zij hebben loten gevonden, vijfmaal uitgegeven en vijfmaal het zelfde nummer dragend. „Zooals men weet werden al de brandkasten van Nestor en Henri Wii mart, evenals deze van Rasquin, en die zich in banken bevonden, ledig aangetroffen. Het is thans bewezen dat op 8 October, drie dagen vóór zijne vlucht, Nestor Wiimart zich 's namiddags in eene bank, waar hij eene brandkast had, heeft begeven, en dat hij er een groot aantal papieren en titels heeft weggenomen. „Een der vrienden van Nestor ver zekert, dat de schelm sinds meer dan een jaar voelde dat het stijdstip na derend was, waarop alles aan 't licht ging komen. Hij had alles voorbe reid tegen den stond, dat hij moest verdwijnen. En nog steeds vraagt men zich af waar hij is. „Middelerwijl brengen de experten wat licht in de massa stukken, waarop reeds is beslag gelegd geworden en waaruit blijkt dat Nestor een echt af- ruggelaarsgenie bezat om tot den konkelfoes en de knoeierijen te gera ken, die hem zoo langen tijd de straf feloosheid hebben verzekerd. 0— Do woroldoogst. Het bulletin van de landbouwstatistiek over October van de meeste Europeesche ianden, geeft de volgende totalen. Neemt men de oogst van 1911 op 100, dan is die van 1912: van tarwe 107.2, van rogge 117.8, van gerst 105.2, van haver 120.7, Yan mais 116 4, van suikerbeetwortelen 250, 1912 is dus over Europa, over het geheel genomen, een jaar van groote opbrengsten. 0— Wallaceburg. Omdat wij hier in Amerika uit Ossenisse ver nemen uit het verslag van den Raad, dat daar door Piet en Fons zoo flink woidt gepraat, voornamelijk als het lid A. niet aanwezig is. Eenige jongens afkomstig van Ossenisse 10 Am. centen f 0,25 Hulst. Omdat August P. ver leden Zondag den hoofdrol meesterlijk heeft gespeeld en George een flinke figurant is. Leve de S. D. A. P.Liber- téen den Boezem des Volks - 0.50 Schuddebeurs - 0,10 Warmenhuizen. Omdat zekere polderwerker H. zoo goed kan drinken en trakteeren doch ver geet te betalen. 0.30 Vorige lijst - 58.28 Totaal f 59.43 P. V. Dat kan niet worden geplaatst. E. v. D, Werne. Nu uit uw tweede stuk blijkt, dat het een kwestie is van polderjongens onder elkander, plaatsen wij het liever niet. jelui moeten geen ruzie maken onder el kander, doch sluit u liever aaneen om voor allen te zamen en voor ieder tn het bizonder te bewerken, dat jelui allen een goed stuk brood verdienen. Door dergelijke ruzie onder elkander verzwakken jelui elkanders toestand en dit is verkeerde manier van han delen. Vindt ge dit zelf ook niet? 4 November. 2 uur. Hulst. Perc. bouwlanden en sparrebosch. Lijds- man. 7 November. 11 uur. Zuiddorpe- Molenhoek. Canadaboomen. Dreg- mans. 14 November. 11 uur. Koewacht. St. Jacob. Canadaboomen. Dregmans. Hulst, 28 Oct. Per 100 K.G. Tarwe f9,60 a f10,10, Rogge f8,50 af0,00, Wintergerst f 10.75 a f 10,90, Zomergerst f 0,00 a f 00,00. Haver f 10,00 a f 11,00, Erwten f 13,00 a f 14,25, Paardeboo- nen f 00,00 a f 00,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 16,00 a fOO,—, Bruiueboonen f 12,00 a f 14,00, Boekweit f00,00 a f00,00. Lijnzaad f 00.00 a f 00,00 Aardappels, f 2.25 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 15. verkocht 6 Varkens 27, verkocht 24. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,40. Koers van liet geld. Belgisch geld per 1G0 frs. f4770, k f 47.72'. De collecteur A. E. JANSSEN te Goes maakt bekend dat de loten ver- krijghaar zijn en dat de trekking be gint 25 November. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3