VALSCUE EFFECTEN GENT-MEEN. Van alles wat. juist zijn, dan zal ze mislukken, want ons optreden heeft niet voor doel om een ander in de kaart te spelen, doch wel om te komen tot een ge zonden poiitieken toestand, eerst hier en daarna verder. EENE KLACHT TEGEN DE NIEUWE ZEE li\V SC HE COURANT. Wij hebben eene klacht ingediend tegen die courant, gevestigd te Goes, wegens smaadschrift, en dit wegens het stuk in die krant, door ons over genomen in ons nummer der vorige week. Wij hebben dit gedaan in het be lang van onze eigen eer en goeden naam, en voldoen hiermede aan het rechtsgevoel van zeer velen, die maar niet konden goedvinden onze zoolang betoonde lankmoedigheid. Aan alle geduld komt een einde, en dit met recht, vermits anders de bru taliteit te onbeschaamd zou worden, en ook het strafrecht behoort tot het recht. En wij hebben vertrouwen in de Justitie, zoowel in Amsterdam te gen de Tijd als in Middelburg tegen de Zeeuwsche Courant, dat ons recht zal worden gedaan. Het onridderlijke van die beleedigingen in Tijd en N. Z. Crt. is nog, dat de redacties dier bladen ons de krant, waarin ze ston den, niet toezonden, waardoor we er niets van zouden geweten hebben als we geen Persberichten hadden ont vangen. In Verwoert's, theorie der gerechte lijke en administratieve politie, heb ben we gevonden onder no. 448, dat smaadschrift bestaat ook zonder dat de schrijver het den beleedigde zendt (H. R. 23 Nov. 1891, W. v. het R. 6117) en dat het oogmerk om te be- leedigen volgt uit de bewoordingen en niet wordt weggenomen door de omstandigheid dat het bericht uit een ander blad overgenomen wordt (Rechtb. Utrecht 1 Juni 1887, W. v. h. R. 5472). DE VERDRUKTE MIDDENSTANDER. Het is in (de hoofdstad van) Ne derland zöö, dat alleen de werk man èn de kapitalist bij ernstige ziekte in staat zijn zich te doen behandelen doorde meest bekwame professoren, de middengroepen bezitten te veel om kosteloos be handeld te worden (zooals de werkman) en zij zijn niet vermo gend genoeg om de vereischte medische behandeling te betalen (zooals de kapitalist.) Deze woorden heeft de voorzitter van den Middenstandsbond, de heer J. S. M e u w s e n, opgeteekend uit den mond van een onzer grootste ma gistraten. En hij is het daarmede zoo volmaakt eens dat hij, om eens flink te doen uitkomen hoe zeer de mid denstand wordt gedrukt, het jongste r.ummei van het orgaan van den Bond bijna geheel vult met ee-n artikel uit het Eng'lsche maandschrift „Pearson's" getiteld The Crushing of the Middle Class. Dit artikel geeft in woord en beeld weer hoe in Engeland de Middenstand letterlijk uitgezogen wordt om de uit gaven te bekostigen welke de sociale wetten daar te lande vergen. De heer Meuwsen voegt er de vol gende kantteekening aan toe Wij laten natuurlijk de bewe ringen van den geachten schrij ver geheel voor diens rekening, omdat wij niet in staat zijn te beoordeelen hoe de toestanden in Engeland zijn. Bij aandachtige bestudeering van hetgeen door den schrijver be weerd wordt, zal men echter tot de overtuiging komen, dat ook hier te lande verschillende mis standen bestaan die overeenko men met de bovengeschetste En- gelsche verhoudingen. Handelsblad. Volgens berichten, die wij vonden in de Patriote, moet de heer Nes tor Wilmart te Brussel administra teur van de spoorlijn Gent-Terneu- zen, een 50 000 valsche obligatien van deze lijn hebben uitgegeven 500 francs elk, alzoo een oplichte rij van een 25 millioen. Deze Wil mart 'heeft nog bijtijds de vlucht genomen naar Frankrijk, de directeur van exploitatie is ge vangen genomen. Die valsche obligaties zijn deels in circulaire deels bij banken als on derpand gegeven voor geldleeningen. Die man leefde zeer groot, ge bruikte drie kasteelen, had een stoe terij van renpaarden, gaf jachten, hield veel van jonge dames, was in één woord een groot man van de mondaine wereld. In de Belgische bladen wordt als vermoeden geuit, dat de Maatschap pij Gent-Neuzen verantwoordelijk is voor de valsche obligatien, omdat ze in haar naam zijn geteekend door haar wettelijken vertegenwoordiger, en men beroept zich op art. 1382 en 1384 Belgisch B. W. art. 1401 en 1403 Ned. B. W. Onze gedachte is, dat deze stelling juist is, en dat dus de lijn Gent-Neuzen zich in eens be last ziet met een 25 millioen nieuwe schuld. Aangenaam voor de aandeel houders en andere obligatiehouders I P. J. Siegers. De 83-jarige heer P. J. Siegers, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, heeft het ongeluk gehad op een der booten van den provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde, dicht onder Terneuzen, te vallen, waardoor hij zijn linkerbeen heeft gebroken. De heer Siegers werd met dezelfde boot naar Viissingen teruggebracht en ver der per brancard naar zijn woning al daar vervoerd. De heer Siegers is het oudste lid van Ged. Staten van Zeeland en een der oudste leden van de Prov. Staten in ons land. De heer Duijs, het socialistische Kamerlid van Zaandam, is deze week met 14 van de 18 stemmen door den Raad van Zaandam benoemd tot wet houder in de plaats van den heer G. van Hoik, die ontslag nam als lid van den Raad. Het eigenaardige is, dat deze zelfde heer Duijs is de man, die er voor heeft gezorgd, dat de zaak van de valsche reispas niet werd gedoofpot, zoodat het voor burgemeester Jhr. mr. Elias nu wel zeer aangenaam wordt. Italië en Turkije. Tusschen beide is de vrede geslo ten op den grondslag van dat Italië krijgt Tripolis en dat Italië teruggeeft de eilanden in de Egeesche zee. Het is een leelijke misrekening voor de Balkanstaten, omdat Turkije nu haar handen vrij krijgt en met name haar vloot. Oorlogsberichten. De beide officieele oorlogsberichten over den oorlog tusschen Montenegro en Turkije spreken elkander vierkant tegen. Men leze het volgende en bedenke, dat Podgoritza is de plaats van het Montenegrijnsche hoofdkwartier, en Konstantinopel is de hoofstad van Turkije. Toezi is een versterkte Turk- sche stad op de grens. PODGORITZA, 14 Oct. (Reuter.) Toezi heeft zich overgegeven. PODGORITZA, 14 Oct. (Reutei.) OfficieelDe stad Toezi heeft zich met de versterkingen en het garnizoen van omstreeks 5000 man overgegeven aan de Montenegrijnen. KONSTANTINOPEL, 14 Oct. (Reu ter.) Officeel. De Turksche troepen in het district Goussinji, die verster kingen ontvingen, gingen tot den aan val over en verdreven de Montene grijnen tot achter de grenzen. De strijd wordt op Montenegrijnsch gebied voortgezet. De verliezen der Monte negrijnen zijn aanzienlijk. De Montenegrijnen bombardeerden het hospitaal te Berana. De stqd om Berana wordt voortge zet. Het gevecht dat gistermorgen begon door den opmarsch der Montenegrij nen naar Krania, eindigde met een overwinning der Turken het gevecht was uiterst bloedig. De verliezen der Montenegrijnen in de gevechten bij Touzi en Krania zijn zeer ernstig. (Volgens andere berichten had Tur kije in die buurt van Montenegro in het geheel slechts 1700 man troepen, en zijn de zoogenaamde vestingen niet anders dan blokhuizen of restanten van Middeleeuwsche kasteelen, dus niet be stand tegen modern geschut, en met een garnizoen of liever grenswacht van een 50 a 200 man per „vesting". En de Turken zijn zeer tevreden, dat die kleine garnizoenen zoo lang stand weten te houden tegen het Montene grijnsche leger.) O Ongeoorloofd brievenvervoer. Zooals velen weten is het een ge woonte van tal van winkeliers om brieven, bestemd voor klanten in de buitengemeenten, aan boodscbaploo- pers ter bestelling mede te gev^n, die daaruit een aardige bijverdienste ma ken. Dit is echter in strijd met de wet op de brievenposterij, welke te gen 't vervoer van brieven in strijd met art. 2 dier wet een geldboete van ten hoogste f 200 bedreigt, wanneer die overtreding is gepleegd door een ondernemer van een openbaar middel van vervoer. Langen tijd is dat echter oogluikend toegelaten maar opeens schijnt het hoofdbestuur der posterijen uit zijn hoek te zijn gekomen en heeft het aan de justitie een onderzoek gevraagd. Het gevolg daarvan is geweest, dat Vrijdag de marechaussee te Papen- drecht een boodschaplooper op Süe- drecht heeft aangehouden, en gefouil leerd, waarbij een aantal brieven, uit Dordrecht geadresseerd aan personen te Papendrecht en Süedrecht, op hem bevondeu en in beslag genomen wer den en procesverbaal tegen hem is opgemaakt, zoodat hij wel verder van de zaak zal hooren. CA Cf) o— Boycot door huismoeders. Men meldt aan de Tel Te Charlois hadden de melkboeren, met ingang van 1 Oct. den prijs der melk van 9 op 10 cent de liter ge bracht. Dit vonden de huismoeders te veel en klaagden elkaar hun nood. Hierbij bleef het niet. Spoedig vormde zich een comité onder hen, dat geld bijeen wist te brengen, strooibiljetten liet drukken en verspreiden en de melkstaking afkondigde. Slechts voor zieken en kinderen mocht melk worden gekocht, zoolang de melkboe ren den prijs der melk niet op 9 cen ten terugbrachten. Dit gebeurde Don derdag. De staking eindigde tot ieders groote tevredenheid. Naar men verder mededeelt, zal deze staking nog een staartje hebben. Thans n.l. is bij genoemd comité een derge lijke boycot in voorbereiding tegen de vleeschhouwers en spekslagers. o— Een oude dame van het platteland reed met haar zoontje naar de stad, toen er een reusachtige auto aankwam. Het paard schrikte en begon te stei geren, waarop de oude dame uit het rijtuigje sprong en wild wuivende met haar zakdoek den chauffeur toe schreeuwde, dat hij moest stoppen. De chauffeur hield op en bood zich aan om het paard tot kalmte te bren gen. „Dat behoeft niet," riep de jongen, die rustig in het rijtuigje was blijven zitten. „Ik kan het paard wel hou den, als u moeder maar tot bedaren wilt brengen." o— De Amerikaausche Pers is verrast met eenige maatregelen te gen en over haar door den Algemeene Postmeester der Ver. Staten genomen. Alle courantendirecties, behalve wan neer de uitgaven godsdienstige weten schappelijke en drankbestrijdingspu- blicaties zijn, zullen moeten overleggen de namen van directeuren, eigenaren en aandeelhouders, en de oplaag der laatste zes maanden. Dit moet onder eede worden be vestigd en ligt voor ieder ter inzage. Verder moet iedere mededeeling. bericht, aankondiging of aanprijzing waarvoor door een belanghebbende wordt betaald, als advertentie worden gewaarmerkt. De maatregel zal waarschijnlijk zeer merkwaardige gevolgen hebben. Ook voor... heeren colporteurs. o Yleeschnood in Nederland Dr. W. Luxwolda, veearts te Zwolle schrijft in de „Zw. Ct." De gevolgen, die de openstelling der Duitsche grenzen voor ons land zal hebben, hangt grootendeels af van de quaestie, of het vleesch in Duitsch- land belangrijk in prijs verschilt met hier. Voor zoover mij bekend, is de vleeschprijs in Noord-Duitschland niet erg hoog. Volgens de „Slagerscou rant" van 3 October, kosten daar de beste koeien en ossen pl.m. 85 mark (is pl.m. 50 gulden) de 100 pond. De beste koeien hier te lande kosten f38 tot f40. Het verschil is dus te gering om als invoerrechten, vervoer kosten en risico er afgerekend wor den, nog een tamelijke winst over te laten. Anders is het gesteld in Zuid- Duitschland, waar de prijzen ongeveer 100 Mark bedragen. Er is dus te verwachten, dat de uitvoer van Hol- landsch vee voornamelijk naar Zuid- Duitschland plaats zal hebben. Reeds schijnen Duitsche veehandelaars in ons land de veemarkten te bezoeken of schijnt vee voor Duitschland door commissiekoopers en speculanten ge kocht te worden, althans de groote markt in Rotterdam van j.l. Dinsdag kon al prijsverhooging noteeren, hoe wel de vraag voor het binnenland maar matigjes was. Wij gaan dus weer denzelfden weg op als in het voorjaar van 1911, toen de prijs 45 gulden de 100 pond was. Want tot dien prijs kan Duitschland denkelijk wel gaan, om onder de thans daar bestaands vleeschprijzen te blijven. Het ligt natuurlijk niet in mijn be doeling hier een kostenberekening aan toe te voegen, maar zoo ten ruwste weg schat ik, dat we dien prijs zul len bereiken. Hooger zal, met het oog op de kosten en gelet op de omstan digheid, dat de gemeenten zelf den verkoop ter hand nemen, het wel niet gaan. Hoewel, dit zeg ik nogmaals, met zekerheid natuurlijk geen grens te noemen is. Wie er zal lachen, dat is de boer, wie er zullen huilen, dat zijn de slagers en het vleeschconsu- meerend publiek. De schrijver meent, dat als gevolg van den uitvoer naar Duitschland, bij eenige ffiake afneming in Neder land, vleeschnood te verwachten is, en dat de import van Argentijnsch vleesch, die nu al zeer belangrijk is, in sterke mate zal toenemen. o De slachtoffers der bontmode. Aan de „Manufacturier" is het vol gende gruwelijk stukje ontleend Om te voldoen aan de eischen der bontmode moeten jaarlijks millioenen en nog eens millioenen pelsdieren uit alle streken van den geheelen aard bol hun leven laten, zoodat, wanneer daaraan geen paal en perk wordt ge steld, de dag niet verre meer is, waarop de fraaie kostbare pelsdragers, die in gevangenschap niet geteeld kunnen worden, geheel en al zullen zijn uitgeroeid. Met uitzondering van Zweden, Noorwegen en Rusland, le vert Europa geen kostbaar bontwerk, doch daartegenover des te meer kat ten- en konijnenvellen. Men behoeft volstrekt niet te glimlachen over deze productie, want afgescheiden nog of het modewaarde heeft, is een mooi katervel niet te versmaden, daar het wat zachtheid en warmte betreft, voor 't duurste vossenvel niet behoeft on der te doen. Evenals bij marters en vossen zijn er ook in de kattenfamilie vele soorten, die op de pelterijenmarkt zeer verschillend van waarden worden geacht te zijn. Onze inheemsche kat met haar glanzend zwarte vel b.v. wordt goed betaald vele vellen bren gen f3.50—4.50 op. Onlangs werden te Londen niet minder dan 35000 kat tenvellen verkocht. Maar de brave dakhaas kan toch op de bontmarkt niet concurreeren met den stalhaas, n.l. het konijn. Alleen Frankrijk, waar massa's konijnen voor de slacht wor den gefokt, brengt jaarlijks verre bo ven de 75 millioen vellen van deze kleine knaagdieren in den handel. Een groote hoeveelheid hiervan dient voor de hoede- en handschoen- fabricatie, een ander gedeelte weder voor de imitatie van echt bont. Dui zenden vossevellen, iltissen en dassen, worden jaarlijks uit Duitschland, Oos tenrijk en Frankrijk naar Rusland verzonden, terwijl uit dit land daaren tegen kostbaar bont wordt geëxpor teerd. Ook het water levert eenige zeer belangrijke pelsdragers, waaronder de otter en de zeehond (seal) het eerst te noemen zijn. De zeeotter kwam vroeger vooral in den Noordenlijken Oceaan, vooral aan de Aleuten en aan de westkust van Alaska voor. Nog in 't begin dezer eeuw werden er in die streken jaarlijks ca. 15000 buitgemaakt, maar tengevolge der meedoogenlooze jacht vangt men er tegenwoordig ter nauwernood eenige honderden. Al deze vellen gaan naar de Londensche markt, waarheen ook alle andere lan den hun productie aan bont zenden. o— Een Engelsch panama Het Engelsche parlement zal zich de volgende week met een kwestie hebben bezig te houden, die alsnog in het duister is gehuld, doch waar over in het belang van den goeden naam van het ministerie zelve, wel eenig licht mag geworpen worden. Bedoelde kwestie betreft de betrek kingen tusschen de Marconimaatschap- pij voor draadlooze telegrafie en de regeering. In de eerste helft dezes jaars vond aan de Londensche beurs een gewel dige hausse in Marconi-aandeelen plaats en zij, die er vroeg genoeg bij waren met het koopen dier aandeelen, hebben een aardig bedrag verdiend. De oorzaak hiervan 'waren de gun stige contracten die de maatschappij met den Engelschen staat gesloten had. Volgens het contract draagt de directie der posterijen aan de Marconi- maatschappij den bouw over van alle stations voor draadlooze telegrafie, wier aantal na het kortgeleden te Lon den gehouden congres en de „Titanic" ramp niet gering zal zijn. Van de bruto-ontvangsten dier stations ont vangt de maatschappij gedurende 28 jaar 10 pet. Verder wordt beweerd, dat het bestuur der posterijen zeer waardevolle patenten, die met Mar- coni-concurreerden, op gunstige voor waarden had kunnen koopen, maar deze gelegenheid heeft voorbij laten gaan en het aan de Marconi-maat- schappij overgelaten heeft om haar concurrenten door opkoopen onscha delijk te maken. De leidende directeur der Marconi- maatschappij is sedert 1909 Godfrey Isaacs, broeder van den invloedrijken attorney-general, sir Rufes Isaacs. De tegenstanders van het contract met de Marconi-maatschappij verklaren, dat over genoemd jaar de toestande der maatschappij niet zeer schitterend was. Met de benoeming van den heer Isaacs is daar echter een groote verandering in gekomen. De aandeelen der maatschappij zijn, zooals reeds gezegd, enorm gestegen. In 1911 stond het pondaandeel op twee pond, in Januari dezes jaars reeds op vier en in April op niet minder dan 9 pond. Sedert maanden nu doen in poli tieke kringen verschillende booze ge ruchten de ronde. Verteld wordt, dat „hervorragende" parlementsleden en zelfs ministers veel geld aan de Mar coni aandeelen verdiend hebben. Wa ren deze geruchten eerst zeer vaag, en algemeen, thans verheft de „Noti- nal Roview" een duidelijke aanklacht wegens corruptie. Behalve de post meester-generaal Samuel, die het con tract gesloten heeft en de attorney- general Isaacs zal thans ook, zoo be weert men, de minister van Financiën Lloyd George, een duidelijke uiteen zetting te geven hebben van de rol, die hij bij bovengenoemde transacties gespeeld heeft. Tel. o De moord te Antwerpen. Elders in ons blad zullen onze lezers lezen van de moord op den diamanthandelaar Provo te Antwer pen, waarvan verdacht worden de gebroeders Gaston en Richard Ver- gouts. Maar wie de eigentlijke schuldige is, is nog niet uitgemaakt. Gaston verwijt aan Ricard dat deze, en Richard verwijt aan Gaston dat de laatste het heeft gedaan, en we- derkeerig beschuldigen zij elkander van leugenaar. o Droeye toestanden. Krachtiger steeds en krachtiger treedt de drankbestrijding op en dat dit op treden gewettigd is ook in de pro vincie N.-Brabant, blijkt uit het vol gende bericht in „De Wekker." „Op den 23 April j.l. werden in het kantongerecht te Tilburg in ééne zitting niet minder dan 107 overtre dingen wegens dronkenschap gestraft. De boeten bedroegen samen f 675, de daaraan correspondeerende subsidaire dagen hechtenis 563. Een vijftal per sonen kreeg 21 dagen hechtenis. Twee werden opgezonden naar de rijkswerk inrichting te Hoorn. Eéu wordt voor zes weken opgesloten en een gaat voor een maand naar een tuchtschool (dus nog een kind)". Wat komt er in zulke plaatsen van de opvoeding, welke waarde kan er gehecht worden aan godsdienst daar waar het kroegleven zoo bloeit Kerkelijke Courant. o Om een maal eten. Voor de traditioneele uitdeeling van hutspot, haring en wittebrood op 3 October j.l., te Leiden, hebben zich volgens wordt meegedeeld, 7523 per sonen aangemeld, nl. 3900 vrouwen en 3623 mannen. Dat is wel een opmerkelijk groot aantalmeer dan 7'/2 duizend men- schen die zich opgeven, om eens voor een enkelen dag behoorlijk hun maag te kunnen vullen. Zou men niet geneigd zijn, daaruit te concludeeren, dat de geschiedenis van het hongerlijden uit het beleg van Leiden, zich maar steeds herhaalt 't Lijkt wel een overerfelijke kwaal geworden. En daarvoor heeft men zich nu vrijgevochten in de 16e eeuw 1 Treurig resultaat voor zooveel be toonden moed

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 2