WOONHUIS met STIL, Adresveranderingen. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. Verkoopingen. Marktberichten. Advertentiën- R. K. Dienstbode. li. K. Dienstbode Te huur ofte koop 1 e koop een vulkachel Te koop 30.000 K.G. groote Aardappelen tweeden en derden Mr. J. ADBIAANSE Te huur een sclioon Boyen- of Benedenhuis niet meer opdat wij geen vertrou wen zouden hebben ais we de waar heid gingen zeggen in den Haag. Het is van hunne zijde een politiek van het geringste allooi. Oorlog:. Terwijl de vrede tusschen Italië en Turkije eiken dag kan worden ver wacht, heeft Montenegro den oorlog verklaard aan Turkije, en kan elk oogenblik het bericht komen, en mis schien komt dat bij het afdrukken van dit nummer, dat ook Bulgarije, Servië en Griekenland den oorlog verklaren aan Turkije. Deze oorlog kan verstrekkende ge volgen hebben, en de zedelijke schuld ligt aan de hooge diplomatie der zoo genaamde groote mogendheden van Europa, welke diplomatie eens te meer heeft bewezen haar schijnhei ligheid in hare liefdesbetuigingen voor den wereldvrede. De oorzaak van den oorlog moet zijn, dit zijn de woorden, dat de Tur ken zoo wreed zijn tegen de Christe nen dieop Turksch gebied wonen, en dus is het woord, dat de Balkansta- ten den Turk wat fatsoen en vriende lijkheid willen doen beoefenen tegen zijne christelijke onderdanen. Maar het wil ons voorkomen, dat die lui van Montenegro, Servië en Bulgarije ook zoo braaf niet zijn, als we ajleen maar eens denken aan de niet zeer christelijke manier, waarop koning Peter van Servië koning is geworden door paieismoord op zijn voorganger koning Alexander en koningin Draga. Wij denken als de Turk in Mace donië moordt, de christen aldaar het zelfde doet. De Belgische Staatsminister Beernaert is in den ouderdom van 84 jaar over leden. Met hem is heengegaan een man, die een wereldnaam had als een man van onkrenkbare eerlijkheid, van groote bekwaamheid die hij stelde met zijn arbeid in dienst van groote zaken van recht en volksliefde. Hij was een man van geloof, van groote liefdadigheid, en laat een naam na, die geschreven is en geschreven zal blijven in dankbare herinnering in de geschiedenis van België. Het Vrije Woord voor Abonnés. Hulst, 29 Sept. 1912 Mijnheer de Redacteur Mag ik een klein plaatsje verzoe ken, bij voorbaat mijn dank Geachte lezers Naar aanleiding van de berichten en courantenge schrijf over het fee.-d dat het fanfa- regezelschap „Vlijt en Volharding" het volgende jaar zou willen geven, wil ik toch wel eens een enkel woord schrijven, en wel dit dat ik niet begrijp, hoe het fanfaregezel- S6hap zoo iets op touw durft te zetten, waarin zij zou verlangen, dat alle burgers en ook de gemeente zouden medewerken. Ten le omdat het genoemde ge zelschap achterwege bleef bij het vliegfeest te Hulst gehouden, en h er- door het vliegcomitié en ook de ge- meente tegenwerkte. Dat vliegfeest bracht toch ook voordeel aan voor Hulst, Ten 2e dat enkele bestuursleden van dat gezelschap beweerden dat het vliegfeest niet in het belang van de gemeente was, omdat het op een terrein buiten Hulst plaats had En dat nu dat genoemde gezelschap zelf ook een terrein buiten Hulst zou huren, om dat feest te doen plaats hebbeD, dus dan is dat ook geen gemeentebelang. Dat gezelschap moet dan ook maar feestvieren zooals het vliegcomlté dit gedaan heeft, voor eigen rekening Dus baat of te kort maar gezamenlijk deelen Ten 3e wil men in Hulst een feest, dat algemeen is, en dat alle burgers en ook de gemeeme mee werkt, dan moet men beginnen met in Hulst een algemeene verg-dering te beleggen voor alle ingezetenen van Hulst; en dan uit die Verga dering een bestuur kiezen Dan eerst kan het feest algemeen geucemd worden, eir zal hat algemeen zijn. Maar, een gezelschap dat het eene feest in Hulst tegen werkt, zou zelf een leest willen geven en dat zou dan algemeen moeten zyn Dat kan toch niet Geachte lezers oordeel zelf nu ook eens. En nu nog een paar letteren naar i aanleiding het onderschrift der Re- dactie vnn het Hulsterblad. in een J ingezonden stuk, geplaatst in het j Hulsterblad van Zaterdag 28 Sept. i 1911, geieekend X Ook de Red. j van het li ulsterblad meent, dat het wei een algemeen feest kan zijn, als het van het fanfaregezelschap uit zou gaan, en achtte niet goed dat Vriendenkring of Gemeentebelang zich hier zou voorspannen, omdat het feest onpartijdig zou blijven. Maar dan stel ik de vraagzou er dan geen reukje aan zijn, als het feest van de fanfare zou uitgaan Want, waarom maakten de bestuurs leden van dat gezelschap partijschap van het Vliegfeest in Hulst Neen, mijn geda< hten zijn juist anders. Als het laufaregezelschap hier recht op heeft, dat dan Vriendenkring en Gemeentebelang er net zooveel recht op hebben, omdat dat twee veree- nigingen zijn voor doel hebbende de belangen van Hulst te beharti gen, en voor de welvaart der ge meentenaren te werken. En als die besturen van beide genoemde vereenigingen samen een feest in elkaar staken, mij duukt dan zou er toch zeker geen partij in be staan, en dan zou er eendrachtig gewerkt worden en onpartijdig. Eu waarom moet dat nu juist een juu- ziekconcours zijn Kon er daarom geen feest gegeven worden, daar onze bevolking meer verstand van heeft en ook misschien meer belang in zou stellen Maar omdat een paar lui zich in het hoofd gezet hebben een muziekconcours te geven, zou de gebeele gemeente moeten mee werken Ik meen dat dit onbil lijk is. En hiermede geachte lezenf heb ik mijn meening geschreven, U, mijnheer de Redacteur nog maals mijn dank voor de plaatsing en noem ik mij een HULSTENAAR. Omdat deze elke week voorkomen en aanleiding geven tot verwarring, worden de abouuó's verzocht, bij «adres- verandering, vóór de verhuizing ol anders dadelijk na het hebben van een nieuw adres, dit per briefkaart te schrijven aauDe Volkswil te llulst. HULST. De Zangvereeniging „Apol- lo" alhier heeft hare winterconcerten bepaald op 19 November, 17 Decem ber en 21 Januari e.k. BOSCHKAPELLE. Onze vroegere postbode, L. van den Bergen, die voor eenige maanden naar Utrecht vertrok, ten einde zich te bekwamen als brie- venmaler bij de spoorwegen, is verle den week als zoodanig geslaagd. Hem is de route Antwerpen-Amsterdam aan gewezen met standplaats Antwerpen. OSSEN1SSE. Aan pastoor P. de Wit, de pastoor bekend door Mejuf frouw Clemence, is door den bisschop op verzoek eervol ontslag verleend, en tot pastoor alhier is benoemd W. Verhoeven. Naar verluidt, gaat de oude pastoor met mejuffrouw Clemence in Selzaete wonen, alwaar zij vandaan komt. Of de familie de Wit, voor wie het moeilijk zoo niet onmogelijk was bij den pastoor te komen op zijne pastorie te Ossenisse, nu gemakkelij ker tot hem zal kunnen geraken als hij in Selzaete woont Er wordt hier verteld, dat de pastoor reeds cenigcn tijd bezig is klein geld te maken van zijne bczitlingeu en dat dit kleine geld mede gaat naar Scl- zaete. CL1NGE. De beide Clingen (Bel gische en Hollandsche), in zusterlijke vereeniging samenwerkend, slaan op het gebied van misdrijven in den laat- sten tijd het record. Immers op 8 dagen tijdeen aanranding op den openbaren weg met diefstal (op de grens)een inbraak met diefstal (op het Hollandsch) en eindelijk om de maat vol te meten een verschrikkelijke moord, (op de Belgische Clinge). Kan het erger NIEUW-NAMEN. Zondag a.s. 13 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. Vercauteren, burge meester van Clinge, voor de eerste maal als zoodanig werd benoemd. Niet a/leen wij, .als zijnde zijne doipsge- nooten, maar ook de „Volkswiliers" van Kapellebrug en Clinge bieden hem dien voor hem zoo gedenk waardig lag hunne welgemeende ge lukwens. on aan. CLING;.—WAAS. Maandagmorgen he i F. Vermeulen met een klompen- mak.is s de drie gezusters Vcrflie- ren aangevallen omdat een dezer hem een blauwtje heeft laten Ioopen. De eene, Henrieite, onthoofde hij, de twee zusters Marie en Clotilde zijn de eene ernstig de andere licht gewond, de dokters hopen beiden in het leven te houden. De moordenaar heeft zich in den namiddag bij de gendarmerie aange geven. Als hij onder de geleide var* 8 gendarmen op het dorp kwam had den de gendarmen veel moeite, om hem te beschermen tegen de woe dende menigte, die hem wilde lijnchen. Bij de confrontatie met de slacht offers was Vermeulen cynisch. De meisjes stonden gunstig bekend, de moordenaar stond zeer ongunstig bekend, hij had den bijnaam van „den Boever". 27 jaar geleden werd de grootva der der meisjes eveneens te Clinge- Waas vermoord. O— De wouderhoed. De Engelsche mode is meestal zeer practisch zij tracht steeds elegantie met lage prijzen te verbinden. Onder de Engelsche dames vindt zij dan Ook steeds volgelingen, als zij iets dergelijks lanceert. Dezen winter brengt de Engelsche mode de „octo- hoed", het wonder, dat van een enkel hoofddeksel acht verschillende vormen toovert. Vooral de echtgenooten, die de hooge rekeningen bij de modiste moeten betalen, zullen dezen hoed met gejuich begroetten. Het is nau welijks te gelooven en toch is het de waarheiduit het gemakkelijk te vervormen stuk stevig laken, waaruit het tooverhoedje bestaat, kunnen be kwame handen niet acht, maar wel een dozijn verschillende vormen ma ken. Men kan het hoofddeksel in den vorm van een koket mutsje dra gen, echter ook de „groote schuit" en als goed met een omgeslagen rand. Houdt de draagster van geschie denis, dan maakt zij er een Napoleon steek uit of een Tudorhoed van. De wonderhoedjes worden zoowel van fluweel als van laken vervaardigd en men kan ze aan beide zijden dragen. „N. C." o Opzienbarende genezing. Zekere abbé Gamier schreef aan „La Croix", een Fransch katholiek blad „Een jongmensch, Pierre de Beau mont, geboortig uit Villenave-d'Ornon (Gironde), maakte deel uit van den laatsten (Franschen) pelgrimstocht naar Rome. Hij is 21 «jaar oud en doof van af zijn tweede jaar, tengevolge van een verzwering in de ooren, die op de twee trommelvliezen doorge- barsten zijn. Drie specialisten heb ben hem langen tijd verzorgd en zon der succes alle mogelijke geneesmid delen toegepast. Hij was met ons naar Rome ge gaan alleen om den paus te vragen voor zijn genezing te bidden. Hij verkreeg j.l. Dinsdag 10 Septem ber 1912 om half elf een aud.ëntie, waarop hij zich met zijn moeder be vond. Toen de heilige vader langs hem kwam, deelde hij hem zijn verlangen mede om genezen te worden. Hebt gij wel het geloof? zeide Pius X. De jongeman antwoordde niet, om dat hij het niet hoorde, maar zijn moeder antwoordde Zeker, heilige vader, hij heeft zeker het geloof. De paus sloeg hem driemaal zacht op het hoofd en zeide„Ja, ja, ja." Op hetzelfde oogenblik hoorde mijn heer de Beaumont en begon te weenen. Ea zijn nu drie dagen verloopen, ik heb hem meerdere malen gezien en zoo juist heb ik hem nog bezocht. Hij verstaat mij zelfs, als ik zacht spreek." Wij geven dit verhaal zooals wij het vinden. Het behelst data, namen en feiten, die te comroleeren zijn. Het is wel een opzienbarende gerezing, zooals cr trouwens in den laatsten tijd meer uit het vatikaan worden verhaald. N. T. Ct. o K ath ol ieken - vervolg mg De Weensche „Reichspost" pu bliceert een belangrijken brief uit Skoetari, waarin mededeeling wordt j gedaan, van allerlei gruwelen, die j door de Turken gepleegd zouden i zijn op de Katholieke Malissoren I in Noord-Albaoig, welke gruwelen natuurlijk door de groote pers ver zwegen zijn Volgens dit schrijven zouden de Mohammedaan^che Arnauten, bang gemaakt met 't schrikbeeld van een Oostenrijksche interventie, zich met de regeering verzoend hebben en hun bondgenooten, de Christen-Al- baneezen, smadeliijk in den steek hebben gelaten, daar deze hun af geschilderd waren als landsverraders, staande in dienst van Oostenryk en Montenegro, De vali van Skoetari zou zelfs publiek verklaard hebben dat de Katholieken het niet moesten wagen zich te verzetten, want dat de Al banees Issa Boletinaz bereid was met 15 000 man de Turksche troe pen te hulp te snellen en de chris tenen uit te roeien, om het door dezen bewoonde bergland te bevol ken met Mohammedaansch® Bo&niëra die uit hun geboorteland, sinds het door Oostenrijk geannexeerd is, zijn uitgeweken. Sedert den overval van den Turk- schen post op 19 September, be vinden zich een honderdtal Christe nen in de gevangenis van Skoeta ri. Zij hebben dagenlang weinig of niets te eten gehad en worden iederen dag gegeeseld. In de dor pen worden de mannen verjaagd, vrouwen en meisjes onteerd. De schrijver doet ten slotte een beroep op Oostenrijk, dat gelijk men weet de bescherming van de Katho lieken in het Ottomaansche rijk op zich heeft genomen, om tusschen- beide te komen. St. jansteen. Woorden wek ken, voorbeelden trekken. Om dat pastoor Schets zoo mooi kan spreken over de zonde van haat en nijd als zijnde de vierde hoofdzonde, doch het een open vraag is, of hij het zelf wel weet als men denkt aan zijn strijd tot broodroof tegen notaris van Dalsum, welke strijd toch zeker ook onder, de vierde hoofdzonde valt f Boschkapelle. Dat de Raad spoedig een kindermeid huurt voor den veldwachter, dan krijgt deze meer vrijen tijd om op velddieven te passen Vorige lijst - 0.50 0.25 52.08 Totaal f 52.83 Waarschuwing. Het is gebleken, dat in den laatsten tijd veel reclame gemaakt wordt door een zich noemenden dr. L. H. Eurt- hier, die onder naam den „Auralose" een geneesmiddel aanbiedt tegen doofheid en andere kwalen. Naar aanleiding hiervan vestigt de Minister van Buitenlandsche Zaken er de aandacht op, dat een dr. L. H. Eur'hier niet bestaat. Het is een van de schuilnamen aangenomen door den Franschen geneesheer dr. Saison, die geenerlei vertrouwen verdient en wiens handelingen reeds meermalen aanlei ding hebben gegeven tot klachten. St. Ct. o STAATSLOTERIJ. No. 4700 een prijs van 15000 gulden 11600 1000 703 1000 20139 1000 5292 1000 2302 1000 19654 1000 16096 1000 6439 50000 12564 1000 3087 1000 3312 1000 4190 1000 20041 loOO 256 1000 15 October. 2 uur. Neuzen. Land te Hoek. van der Moer. 15 October. 3l/2 uur. Boschka pelle. Huis Dumoleyn. 16 October. 9'/2 uur. Zuiddorpe. Inboedel. Lijdsman. 18 October. 2 uur. Grootkieldrecht- polder. Canadaboomen. Dumoleyn. 21 October. 2 uur. Neuzen. In boedel. v. d. Moer. 22 October 10 uur. Waterschap Absdale. Canadaboomen. Dumoleyn. 24 October. 10 uur. Hontenisse Molenhoek. Canadaboomen. Dumoleyn. Hulst, 7 Oct. Per 100 K.O. Tarwe f 10,00 a f 10,10, Rogge f 8,25 a f 8,60. Wintergerst f 10,50a f 10,90, Zomergerst f 0,00 a f 00,00. Haver f 10,00 a f 11,00, Erwten f 15,25 a f 15,75, Paardeboo- nen 00,00 a f 00,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 00,00 a i 00, Bruineboonen f 14,00 a f 00,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00 Aardappels, f 2,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 44, verkocht 5. Varkens 28, verkocht 17. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,40 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,30. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,576 a f47.60. Bij een gegoede burgerfamilie met kinderen, wordt gevraagd tegen 1 November, een v. g. g. v. loon f 130, Adres Mevr. MATLA, Weimarstraat no. 62a den Haag. een nieuw gebouwd bewoond door en te bevragen bij den eigenaar JOS. PAUWELS te Nieuw- Namen (Dorp.) rr (Kamerkachel). Adres bureau van dit blad. d f 1.25 de 100 K.G. llij FHAIS TA.ILHA.V Huls t. ^et kantoor der erven Mr. J. G. VAN PEINSE in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van iedere maand geopend zijn. Advocaat-Procureur le MIDDELBIRG, i§ ELUEI II IA II IG bij XKKLKMASI te HITST te «.preken. bij het Station te Hulst. Te bevragen bij J. F. DE SMET Laget aldaar. Ondergeteekende maakt het publiek van Hulst en Omstreken bekend, dat bij hem beschikbaar is een jonge Springbok, wit van haar. Prijs 25 cent. Aanbevelend ALPHONS ZAMAN, Jagertje,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3