GROOT CIRCUS L1B0T Verknopingen. Marktberichten- Advertentiën- ^ta^SjLSrT Groote Voorstelling Ir. J. ADBIAMSE Te huur een sclioon Boven- of Benedenhuis ZANGVEREEN1GING JPOLLO" HULST CONCERT Te koop 30.000 K.G- groote Aardappelen tweeden en derden van BOOMEN. 20(» gave en mooie Olmenboomen, en 15 Esschenboomen 162 Canadaboomen. 32 Canadaboomen en t OPGAANDE WILGENBOOM 82 Canadaboomen. pak slaag" te geven, ofschoon hij het wèl verdiende. Nog onlangs kon men in een onzer katholieke dagbladen een lang „inge zonden stuk" lezen van een zijner kornuiten, een molenaarsknecht, waar in de afgevaardigde van het district, de katholieke heer Fruijtier, op de heftigste wijze bestreden werd Waarlijk, het is ontmoedigend en grievend voor de katholieke voorman nen en de geestelijkheid in die streek, wanneer zij telkens bij al het treurigs en walgelijks van dien strijd, nog door eigen geestverwanten in Holland wor den miskend en geminacht. Daarom zou ik bij deze de katho lieke pers waarschuwen, dat zij voor zichtig zij bij het beoordeelen van toe standen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hevig zal de strijd zijn het volgend jaar, daar Van Dalsum openlijk samen werkt met de liberalen om den Katho liek te doen vallen. Daarom, Katholieken van het Noor den, meer waardeering s. v. p. vcor ons, Katholieken van het Zuiden, die in geheel andere omstandigheden strij den dan bij u. Oorlog Itaiië-Turkije. Volgens telegram van het Persbu reau, ontvangen uit Cor.stantinopef, is de zending van minister Resjid ge slaagd e.i verwacht men elk «ogen blik onderteekening van de voorloopige vredesvoorwaarden. Hl Hulst. Stoppeldijk. Van een volks wilman vcor het jaar 13 - 0.50 Huist. Voor verkiezingfonds 1913 op hoop van navolging - 0.25 Hulst. Omdat Desiderius met 'n knoest op z'n rug, Al-om bekend voor fijn en vlug, Nu foopt dagelijks vroeg en laat Met vliegliedjcs langs de straat. Als v. d. Burg het weten moest Kreeg Desiderius nog een groo- tere knoest - 0.10 Sas van Gent. In zake bab belaars, steenen en monsters op aanvrage - Ö.10 Boschkapelle. Omdat de Bel gische haverkooplui P Baart en P. Blommaert zoo netjes zijn, dat zij niet alleen de gekochte ha ver lieten staan maar zelfs het pikken niet uitbetaalden - 0.25 Hulst. Met de kermis alhier Tapt Dries met plezier Heel keurig en fijn Een glas brandewijn Vijf cent is maar de prijs Dat is toch een bewijs Dat hij hem vrij durft tappen En niemand hem kan snappen Een ieder vindt dat bar Voor een inspecteur van de mod- derkar - 0.25 Vorige lijst - 50.53 Totaal f 52.08 STAATSLOTERIJ. No. 20298 een prijs van 10000 gulden 9093 1000 10754 1000 20761 1000 13137 1000 5448 „1000 19722 1000 19252 „1000 1219 1000 19198 1000 13905 1000 Het Vrije "Woord voor Abonnés. Lamsvvaarde, den 1 Oct. 1912. Kuiperij, Eerroof, Broodroof. Te Lamswaarde zijn geruchten in omloop te Lamswaarde cn wellicht reeds ver daarbuiten, welke ten doel schijnen te hebben, bovenstaande liefe lijkheden op mijn persoon van toe passing te doen zijn. Er zijn er na melijk, die zich de gewetenloosheid permitteeren omtrent mij rond te strooien als zoude ik in een ingezonden stuk in „de Volkswil" van de geheele Gees telijkheid in het Bisdom Breda be weerd hebben, dat geen enkele daar van zou deugen. Ik acht het me een dringende plicht, dergelijke onzinnige verdachtmakingen hier openlijk a!s vuige laster te signa- leeren. Bovendien verzoek ik den al te ge dienstigen vriend, die me dergelijke viezigheden in de schoenen schuift, hiervan wel goede nota te willen ne men, en mij te willen gelooven, wan neer ik zeg, dat ik eventueele grieven mijnerzijds tegenover de geestelijkheid ter bevoegder plaatse zal deponeeren. i Ik weet niet, waaraan 1k dergelijke dingen, die slechts hun oorsprong kunnen vinden in een mij onverklaar- baren haat, verdiend heb. Ik verzoek daarom dringend mijn aanklager met open vizier op te treden. Dat 's bur gerdeugd. ALPHONS BAL, Molenaar. Lamswaaide. o— Ilulst, 30 Sept. 1912 Mijnheer de Redacteur. Het is tucli wel een eigenaardig verschijnsel, hoe sommige menschen zoo aartsdom kunnen zijn van zich zoo voor den gek te laten houden, en er niets van merken. Onderan- dere, ge hebt hier Free den bakker in de wandeling Free den Klopper genaamd. Is er nu nog iemand met wie ze meer deu spot drijven,, als met hem Waarlijk, ik geloof niet dat hij wel goed zijn verstand heeft, want dan zou hij toch zulke onzin en klet-praat niet verkoopen. Ik wil hem eens een goeden raad geven, en wel deze. Hij zegt, ik moet nog tien gulden van iemand hebben, welnu ik zou daar zooveel herrie niet over maken, maar dood gewoon ze zien te krijgen. Hij zegt als ik mijnheer van Dalsum tegen kom, dan neem ik mijn pet af tot bijna op den grond, welnu ik zou dat doen, men moet immers zijn vijanden beminnen. Daarna zou ik in zijn plaats de Volkswil niet meer lezen bij Ch Fassaert, dan overtreedt hij het gebod van den Bisschop en van den Deken niet, en hij zal zich dan ook nooit meer lastig en kwaad maken, als hij in de Volkswil staat. Dan moet hij ook zooveel borreltjes en flesch- jes dricdraad en Java niet meer drinken, want daar gaan je beetje hersens, die je nog hebt, ook nog van op den loop, is het niet Free En wanneer hij dan mijn raad goed opvolgt, zal hij ondervinden dat hij een veel beter en wijzer mensch zal worden, dan dat hij tot nu toe geweest is, en zal het ook zoo ge makkelijk niet meer gaan om hem voor den aap te houden. Moest het som» zijn dat hij aanmerkingen hetft te maken, dan mag hij die gtrutl in een der andere bladen plaatsen, als hij het niet verkiest in de Volkswil te doen, maar ik zeg hem dit, dat ik hem maar al leen antwoord in de Volkswil. Hiermede eindig ik, in de hoop dat hij mijn raad niet ten kwade duidt, en er zich niet kwaad in maakt. Mijn dank voor de plaatsruimte Een raadgever. o Wat een vrouw van haar zoon moet lijden. Mijnheer de Redacteur 1 Wees zoo goed mij s. v. p. mijn stukje in uw veelgelezen blad te plaat sen, bij voorbaat mijn dank. In uw no. van 152 las ik van een eerlijke volkswiller over onze gemeen te St. Jansteen en ik heb onze ge meente eens overgeloopen tot in Abs- dale en toen vond ik daar een klein nederig huisje van iedereen verlaten, en in dat huisje bevond zich een vier en tachtigjarige vrouw. Haar naam is de weduwvrouw de Block. Dis vond ik daar in armoede en ellende, een vrouw die haar eigen niet meer kan helpen, die daar moet vergaan in de vuiligheid, die haar in het geheel niet meer kan reinigen of onderhouden. Zou zoo een vrouw dat verdienen van haar zoon, die daar ook al groote kin deren krijgt? Ik ging met die vrouw eens aan 't praten en toen vertelde zij mij dat de gemeente haar naar 't liefdehuis zou gedaan hebben, als haar zoon medegewerkt had maar die gaf geen toestemming, en daar is het dan bij gebleven, want de. gemeente zou haar huis verkocht hebben cn dat ik dan te kort kwam vvegens haar geld zou de gemeente mij verder bij gegeven hebben en zoo zit ik hier. Ook heeft die vrouw nog een bloed verwant en dat is een meisje van haar dochter, en die heeft haar zoon zeven tig gulden willen geven en ik denk lezers van de Volkswil, al wie dat huisje kent, dat het wel genoeg is voor zijn uitkeering, en zij dan die oude vrouw levenslang konden hou den. Het hoofd van de gemeenie weet dat ook wel, dat hij dat kunnen krij gen heeft. Dus lezer wat denkt gij van zoo een zoon, die zelf de ge- meente in den winter niet kan mis sen, zou hij die centen niet goed kun nen gebruiken Ja, wat voor een persoon mag dat wezen die zoo zijn moeder laat lijden en als schandaal laat zi i. Ik zou mij toch schamen voor mi;ii moeder om die zoo onder miji e ooj n te laten loopen. Ja mijn- hei r de r dacteur, is daar toch geen persoon '.oor, die bij die vrouw kon gaan, en die alles in rekening mag brengen, zoolang hij de vrouw onder houd En U redacteur blijf ik dank baar voor mijn plaats en houdt mijn naam voor u alleen en teeken ik mij een abonné, REIZIGER. r O ANTWOORD, op een schrijven in de Zelandia onder No. 1118, van Zaterdag 21 September 1912, hetwelk is geti teld „Wij Katholieken". Weliswaar hebben wij veel te strij den in ons geloof, maar wij Katholie ken behoeven niet te onderzoeken of onze wapens in goeden staat zijn, of het kruid droog is, en of onze man schappen goed geoefend zijn. Neen, wij moeten van het idee uitgaan laten wij onze wapens en munitie op een droge plaats bergen, onze manschap pen waar hiermede bedoeld worden, wij katholiekenlaten wij samenwer ken en dan zijn wij pas geoefend, ge organiseerd, dus met samenwerking kunnen wij pas tot ons doel komen Er wordt gesproken dat wij er geen belang in stellen, waarom wij eigen lijk katholiek zijn, dan vergist schrij ver dezes zich Ik voor mij wou zulks heel graag weten, en stel er veel be lang in Maar tot wie moet men zich wenden? Tot hen die het kunnen weten Ja, daar krijgt men geen na dere inlichtingen van, dus er moet niet gezegd worden, de menschen wil len dom blijven, neen, zij houden de menschen dom en dat is volgens mijn inziens de eenige reden dat er zoo veel met ons geloof gespot wordt. Van die vader vindt ik het niets meer dan plicht om zijn erfenis te testamen teeren aan zijn kinderen Maar dan heeft men nog wel eens menschen die iemand willen overhalen, om zijn tes tament op hem, in plaats van aan zijn familieleden te maken, als ik mij wel herinner is zulks een paar jaar gele den in ons district nog gebeurt, al thans daar had hij op geloerd maar er is ook wel eens een strop mee ge haald, dat hij dacht het is in orde, maar dat later bleek dat de vogel voor zijn neus gevlogen was. Dan wordt er van ons gevergd, dat wij meerma len ter kerk moeten gaan, daaromtrent wordt ons toch voorgehouden, in de vijf geboden der Heilige Kerk, „Op Zon- en Feestdagen mis hooren met goede manieren, en wanneer men daaraan voldoet, doet men dan zijn plicht niet Of wordt er van ons werkmenschen verlangd dat wij iede- ren dag ter kerk gaan Dan weet ik in deze wel een mid del om ze ter kerk te doen gaan, laat ze de menschen voor de mis die zij in de week bijwonen een vergoeding toekennen, gelijkstaande met hun ver let dat ze daardoor hebben gehad, liefhebbers genoeg zullen zich bij U aanmelden. Kan een werkman in ons district waar de boer 75 centen dag geld betaalt gedurende den winter, nog iets missen voor lectuur. Men neme een voorbeeld, iemand moet 7 dagen eten met een gezin, man, vrouw en 5 kinderen, dus zeven monden, dan moet men hebben in den winter een week waarin een Feestdag valt, dan blijven er nog 5 werkdagen over, dat is 5 maal t 0.75 is f 3,75voor die 7 monden reken maar eens uit op hoeveel per man dat komt om van te leven, dat is 7 maal 7 dagen is 49 dagen eten voor één man, dat komt per man en per dag op S[/2 cent, daar moet men van gekleed gaan, eten, zich warmen, huishuur en etc. etc. Blijkt het nu nog niet duidelijk dat zoo iemand dat niet kan, al zou hij zulks graag wilien doen, maar dat be grijpen ze niet die voor hunne boter ham naar de kerk gaan, maar wan neer ik daar dan toch opstond om de menschen daar gebruik van te laten maken van die lectuur in uw schrijven bedoeld, wel schaft dan eenvoudig een Bibliotheek aan, en geef ze aan de burgermenschen voor een kleine vergoeding ter lezing, en de minver mogenden gratis ter inzage, dan deed u een mooi werk, dan zou ik u re specteeren, maar nu ben ik in de meening dat het te doen is voor de centen wat dan ook altijd het geval is, en vele lezers zullen dat met mij eens zijn. Ook heb ik nooit geweten dat dezulke, in uw schrijven bedoeld, jongens waren van Jan de Wit, dan zullen er wel niet veel jongens van Jan de Wit buiten U zijn, dan heb ben wij maar één jongen van Jan de Wit, en dat zou u dan moeten zijn Moge deze weinige woorden den in druk op de lezers van „De Volkswil" geven, dat het Zelandia maar te doen is voor de centen, cn niet in het be lang van zijn medemeoschen. On- dergeteekende gaat reeds 6 jaren met menschen om uit alle klassen der maatshappij, met alle soorten van ge loof, dus kent wel het kaïakter van den mensch, maar kan niet zeggen dat zij die veel ter kerk gaan de beste zijn, integendeel, houdt ze op een af standje, want daar vindt men juist de huichelaars onder, niet dat ik daar mede wil zeggen dat men niet ter kerk moet gaan, neen wij moeten ons geloof in eere houden, en onze plich ten volbrengen zoo die ons van kinds af zijn ingeprent, maar het spreek woord zegt niet te vergeefs „Onder alle koren vindt men kaf. En wij Ne derlanders mogen er dan ook prijs op stellen dat wij allen nog vrij zijn in ons geloof, dat wij niet onder den duim zitten, anders zouden zij blijk baar gelasten, datgene zij nu van ons verlangen. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatstruimte ver blijf ik verder uw getrouwe abonné AUDENAERT. A. „Korporaal, Markiezenhof" Bergen-op-Zoom. 7 October. 2 uur. Hulst. Gras kalveren. Poppe. Hulst, 30 Sept. Per 100 K.G. Tarwe f 10,00 a f 10,10, Rogge f 8,25 a f 8,60, Wintergerst f 10,50a f 10,90, Zomergerst f 0,00 a f 00,00. Haver f 10,00 a f 11,00, Erwten f 15,25 a f 15,75, Paardeboo- nen f 00,00 a f 00,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 00,00 a f00, Bruineboonen f 14,00 a 100,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f00,00 a f00,00 Aardappels, f 2,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 55, verkocht 13. Varkens 21, verkocht 17. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,45 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,20. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,576 a f47.60. zal gedurende de Kermisdagen, telkens om 8 uren des avonds, een geven met volledige werkzaamheden van artisten en gedresseerde paarden, waaronder het zwaarst gedresseerde paard der wereld dat in al de grootste steden van België en Frankrijk de grootste prijzen behaald heeft. Prijzen der plaatsen Loge f 1 25. lo rang-fL-, 2e rang 3e rang fO.3'). Mvoeaal-Prncnreur Ic MIHDEERl l!G, is KLHKS H 4 l\Ilii; bij ÏKEI-EHAÏS te HULST te spreken. bij het Station té Hulst. Te bevragen bij J. F. DE SMET Laget aldaar. Ondergeteekende maakt het publiek van Hulst en Omstreken bekend, dat bij hem beschikbaar is een jonge springbok, wit van haar. Prijs 25 cent. Aanbevelend ALPHONS ZAMAN, Jagertje. o TER GELEGENHEID HER KEKVIS OP IIET HlRkTPLEI\, OP ZONDAG (i OCTOBER 1012 des voormiddags IIV2 uur. f 1.25 de 100 K.G. bij FRANS TAALMAN Hulst. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEIN3E in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van iedere maand geopend zijn. Deurwaarder Ang. C. M. Poppe te Hulst zal, ten verzoeke van P. F. COLMAN en anderen, aan diens erf te St. Jansteen (Heikant), op des namiddags te 1 ure, in het openbaar verkoopen 1 gekalfde koe, 3 runderen, 3 hokkelingen, 2 kalveren, 16 big gen, 1 rijtuig op veeren, 1 zwin- gelmolen, 2 windmolens, I krui wagen, ladders, een partij rogge- stroo, 1 kachel, 2 tafels, spiegels, ledikanten, regulateur met slag. En verder om geheel uit te verkoopen Ongeveer 20 stuks nieuwe en gebruikte heeren- en damesrij wielen, 5 nieuwe en gebruikte naaimachines, 2 nieuwe gegal- vaniceerde stoomwaschmachines met fornuis en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. o Notaris TAN DER MOER te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van de erven van den heer JAN DE KRAKER Senior, in leven rustend landbouwer te Hoek, in het openbaar verkoopen A Op Donderdag 10 October 1912, des voormiddags te 10 uur, op de Hofstede, bewoond door den heer Jozias de Kraker Janszoon, Koude- polder Hoek, (van 1,50 tot 2,30 meter) (van 1 tot 2 meter.) BOp Vrijdag 11 October 1912, des voormiddags te 10 uur, op de Hofstede bewoond door den heer Jan de Kraker Junior, Koudepolder Hoek, VERDER: I. Op de Hofstede van den heer Jozias de Kraker, voornoemd, en 2. Aan den dijk bij laatst gemelde Hofstede (De Canadaboomen meten van 1 tot 2,20 meter). Koopsommen en onkosten Canada boomen te betalen vóór het verroer. Van onbekende koopers zal borgtocht of contante betaling worden geëischt. De boomen zullen vooraf worden genommerd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3