Van alles wat. Gewestelijk JNieuws. Burgerlijke stand. )FJ w n n a o n n n Verkoopingen. Marktberichten. Advertentiën. Dankbetuiging. ADRIAANSE Te koop 30.000 K.G. groote Aardappelen Te huur een schoon Boven- of Benedenhuis mede zou kunnen gaan met een ge zantschap van vvege den Raad van Zaandam om aan den Czaar van Rus land, als antwoord op een gegeven standbeeld voor Czaar Peter de Qroote, aan te bieden als geschenk een zil veren reproductie van het Czaar Peter huisje in Zaandam'. De burgemeester had voor de Rechtbank verklaard, dat hij zijn zoon had willen laten mede gaan opdat hij een lintje zou hebben kunnen krijgen van den Czaar. Consul, als bijlage bijgevoegd, terug gezonden. Het betreft een man af komstig van Amsterdam. Wij achten ons niet gerechtigd om de namen te noemen, doch als de Nederlandsche Consul wil trachten den schuldige op te sporen door mid del van de Volkswil die onder de oogen komt van zeer veel Nederlan ders in Duitechland dan mag Z. Edele dit gratis doen. Red. Volkswil. Valsche reispas en valsch ambtsrapport Het opmaken van een valsche reis- pas (zie Rechtzaken) is een onder de Strafwet vallende strafbare handeling (art 231 Strafrecht, gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren), doch het opmaken van een geheim valsch ambtsrapport met voor doel om iemand lasterlijk te beschuldigen bij de Justitie valt niet onder de Straf wet. Een valsche reispas, waarop staat twee jaar (geen boete) is op zich zelf lang niet zulk een groot misdrijf als het opmaken van een valsch ambts rapport, vermits de eerste slechts noo- dig is als een politiemaatregel, ter wijl het tweede kan leiden tot de grootste gevolgen voor de eer en het levensbestaan van den belasterde en tot de meest ergerlijke onrechtvaar digheid van de zijde der door het valsche ambtsrapport bedrogen over heden. Men ziet in deze vergelijking, dat er aan ons Strafrecht nog wel wat mankeert. Het Vrije Woord voor Abonnés. —o Hulst, den 27 Sept, 1912. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u voor onderstaande rege len eenige plaatsruimte verzoeken Bij voorbaat mijn dank. Wij lazen de vorige week het bericht dat het Faniaregezelachap „Vlijt en Volharding" alhier een muziek-concours wenscht te houden ter herinnering aan onze honderd jarige onafhankelijkheid en daaraan toe te voegen een z.g. kermesse d'Eté. Het is voorzeker een lofwaardig streven om in ons doodsch plaatsje wat leven te brengen. Maar vreemd is en blijft het dat een nationaal feest niet door het Gemeentebestuur zelf op touw wordt gezet, zooals overal in ons Vaderland wel zal worden gedaan. Moet hier het jongste der te de zer stede bestaande muziekgezel schappen zich zoo op den voorgrond plaatsen, misschien wel met het doel, in het in andere opzichten zoo ge wichtige jaar 1913 reclame te ma ken voor zekere doeleinden En dan het 500-jarig bestaan van Hulst als vesting. Heelt onze stad zooveel reden om daarover feest te vieren Beschouw onze deerlijk geschonden wallen, de binnenvesten in modderpoelen herschapen, de bui tenwerken die zooveel voordeel kon den alwerpen, in vreemde handen. Neen, dat beschamend feit kon men best laten rusten. Indien men vast overtuigd is dat wij sinds 1813, onder onze geze gende Oranjedynastie, een groote mate van vrijheid genieten, laten we dan die honderdjarige gebeurte nis door eenig feest met opgewekt heid vieren, maar laat het Gemeen tebestuur zelf er zich voorroannen. Wij hopen dat de Vriendenkring en Gemeentebelang zich hierover eens zullen laten hooren. Mijnheer de Redacteur dank als boven. X. o Mijnheer de Redacteur Mag ik U naar aanleiding van Uw stuk vanEen man die zijn vronw laat zitten in Uw no van 15 Septem ber mede deelen, dat het schandelijke feit waar is en ik geef U hierbij de namen. De Nederlandsche Consul in Essen—Ruhr is bezig om de menschen op te sporen. Mijn dank voor de plaatsing. F. B1ESEBROECK. Essen. Wij hebben de namen weggelaten en den brief van den Nederlandschen O Schandelijke dingen. Men schrijft uit Gendringen aan „De Ned. „Sedert eenige dagen heerscht in ons rustige dorpje een stemming van boosheid, die al eenige malen tot relletjes aanleiding gaf. De oorzaak is te zoeken in een lezing, door mr. Van de Laar, redacteur van „De Beu kelaar", alhier gehouden, over het drankgebruik in Roomsch-Katholieke streken, waarin hij eenige harde waar heden heeft gezegd, die den Room- schen dorpsgenooten onaangenaam moeten aandoen, schoon elke belee- digende bedoeling daaraan vreemd was. Sinds kan de heer v. d. Laar niet rustig over de straat gaan. Zondag morgen stonden even buiten het dorp een honderdtal personen, meest leden van de Sociëteit „Vriendenkring" mr. v. d. Laar, die uit de kerk kwam, op te wachten. Deze was al gewaarschuwd en werd beschermd door twee mare chaussees de bende volgde in op tocht achter hen aan, zonder dat de burgemeester of de twee gemeente veldwachters, die aanwezig waren, iets deden om het plebs in orde te hou den. Ongehinderd werden scheld woorden geuit en een paar allerschan delijkste liederen gezongen, die ge drukt werden rondgedeeld. Een daar van bevat o.a. deze coupletten. En 't volgend jaar wordt de kermis nog beroerder Dan worden de anti-lui voor kop van jut gebruikt. En als schrijver dezes dan voor nie mendal den eersten slag mag geven Dan slaat ie de heele bende aan pap beschuit. En dan verzoeken we de kermisklanten, 't Zij of ze zijn liberaal of katholiek, Zoek de botten van die kerels gauw bij mekander, En begraaf ze met oude kermismu- ziek. En is dan alles afgeloopen Begraafnisfeest flink toegedaan, Dan bidden we, Heer stuur ze ons nooit weder, En knoop nog een dag bij de kermis aan. De dichter van dit schoons noemt zich „Een kermishouder." Dat zal wel zoo zijn Het tweede liedje, dat wij tevens toe gezonden kregen, is al even fraai o— Iditivciiieflkerslicil. STEMME O Mieken pijpenkop Geef mij nog een bobijntjen. Liever een groot of een kleintjen REFREIN O lieve duifkens toch, 'k Zie u zoo geern, zoo geern Als gij u maar en wilt weeren, Als ge maar veel prijzekens wint 'k Heb u zoo lief en zoo feeder be mind, Toen ik nog jong was als een kind. 'k Kwam bij u spelen, Mocht ik u strelen, 'k Was als een engelke overgezind O lieve duifkens toch, enz. 'k Hoorde u zoo geern vanroeke- dekoe 1 'k sloeg soms uw deureken open en toe. Koremiauwen En bitebauwen, Lievekens gaf ik om u van de roe Ik zie die vliegerkens toch zoo lief, En 'k heb van alles ook mijn gerief; Ik win de schijfkens, Met mijne duifkens, 'k Zie ze voorwaar al zoo hartelijk lief! 'k Ben toch zoo graag in de maat schappij En alle weken vergaderen wij; Op alle reizen Win ik de prijzen. Viva de duiverliefhebberij Ik laat mijn duivekens beurteling los, Nu mijnen witien en dan mijnen ros, 'k Heb eenen grauwen En eenen blauwen En een geschelpte en een gespekelde vos Als ik op Bordeaux weer prijzen win, O dan :teer ik mee bier en mee wijn Lekk re beten üed ik dan eten, 't Zal voor acht dagen weer keremis zijn Nooit is een schooner gespel uitge dacht; 'k Droom van duifkens schier iederen nacht, Ik zie ze komen Boven de boomen. Weg met den snoodaard die 't duifken veracht (Waardichter). o Hollanders iu Duitschland. J. K. schrijft in „Het Huisgezin" Blijkens gegevens, mij door een zeer welwillende hand verstrekt, wer ken er volgens de nieuwste tellingen in de mijnen van het Ruhrgebied 4989 Hollanders. Van deze arbeiders wer ken er circa i/i ondergronds en 3/4 bovengronds. Ónder het consulaat Duisburg-Ruhrort ressorteeren 30.000 Hollanders, onder het consulaat Essen 15000, onder het consulaat Dortmund 8000, onder het consulaat Dusseldorf 16000. te zamen 69000. In heel Duitch- la d zijn 82000 Hollanders. Men kan gerust zeggen, dat er tij den van het jaar zijn, dat er, door het overgroot getal seizoenarbeiders, meer dan 100.000 personen in Duitsch land werkzaam zijn. —o Friesland. Nu het weer droog geworden is, is het rooien van aardappelen op de Friesche zandgronden in vollen gang. De opbrengst is goed, nl. van 400 tot 500 H.L. per H.A. Is de ziekte onder de^ Friesche klei-aardappelen erg, onder' de zandaardappelen merkt men er tot nog toe niet veel van. o— Vergiffenis. God scheldt alles kwijt, en dat op het enkel gebed van den schuldigen zelfmaar hoeveel springveeren moet men laten werken, hoeveel werktuigen moet men te baat nemen, om een wraakgierige te bewegen tot vergiffenis? o—** Een Italiaansclie ylieger-nityiuder gedood. De Italiaansche vlieger Aldo Inghetti is bij het beproeven van den door hem vervaardigde vliegmachine ver ongelukt. Terwijl hij in zijn toestel zat om de eerste opstijging te wagen, begon de schroef plotseling te draai en de vliegmachine schoot vooruit, en liep tegen een muur te pletter. Ing hetti werd op slag gedood. In vliegerskringen had men veel vertrouwen in de uitvinding van Ing hetti, die een paar jaar geleden de advocatentoog had afgelegd om zich aan de vliegkunst te gaan wijden. o Aardschokken. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint In Madjalengka zijn door aardschok ken verscheidene huizen ingestort. De bevolking heeft de laatste nachten in de open lucht geslapen. Van be- stuurswege worden er bamboeloodsen gebouwd. o Voortvluchtig. Ongeveer 14 dagen geleden zond een varkenskooper uit Watergraafsmeer zijn bediende uit om rekeningen te betalen. De jongen is niet teruggekeerd. De rekeningen zijn door hem betaald, doch met een be drag van f450, dat hij zijn baas terug moest brengen is hij vermoedelijk er vandoor gegaan. o^- Met wijsheid verzinnen, Met hope beginnen, Met geduld verdragen Doet alles wel slagen. HONTEN1SSE. Een onbekende schrijft ons als plaatselijk nieuws, dat de bur gemeester geen vergunning meer geeft aan de boeren om het schadelijk ge vogelte te verjagen, en dat dit dus straffeloos het zaaigraan mag oppik ken, met een klaagtoon voor de boeren. Aan den inzender zeggen we, dat we hier niet tusschen komen, daar we wel weten, dat er maar al te veel vooroordeelen zijn tegen vogels en onze gedachte is, dat de vogels niet alleen nuttig doch zelfs noodzakelijk zijn voor den landbouw, en, al mag het zijn, dat ze ook wel een graantje pikken, waarom zou voor den vogel niet mogen gelden, dat de arbeider wel zijn loon waard is? BOSCKAPELLE. Als de trek der vriesganzen eer. voorteeken is van een vroegen winter dan zal hij dit jaar bizonder vroeg invallen, want in groote troepen zien wij nu reeds deze vo gels naar zuidelijker gewesten spoeden. BOSCHKAPELLE. Al zijn de kooien dit jaar gegroeid als kool tengevolge van het overvloedige nat, toch schij nen er nog menschen te zijn, die er gebrek aan hebben, want einde der vorige week werden bij een landbou wer al de sluitkoolen weggehaald in den tuin achter zijn huis. BOSCHKAPELLE. Studielust. Dat er hier onder de jeugd ijver heerscht voor de studie blijkt uit het feit, dat er op 't oogenblik niet minder dan 14 leerlingen elders eene hoogere on derwijsinrichting bezoeken om zich, 't zij te bekwamen voor de een of andere betrekking, 't zij om vreemde talen aan te leeren ten behoeve van hun lateren stand. In Amsterdam, Maastricht, Gent, Asten, Zwaluwe, Oudenbosch, Dongen, Etten, Hulst en Axel treft men studenten van Bosch- kapelle aan. (De redactie van de Volkswil die de menschen leert kennen èn als redac tie èn als notaris voegt bij dit be richt van den correspondent, dat hij herhaaldelijk constateert, dat in Bosch- kapelle de meeste energie is van alle plaatsen van ons district.) O Honlenisse. Huwelijks-aangiften. 6 Sept. Marinus de Zwart, oud 30 j., jm. en Wilhelmina van Dixhoorn, oud 26 j., jd. 13 Sept. Eduardus Ivens, oud 24 j., jm. en Louisa Petronella Sponselee, oud 19 j., jd. Jacobus Rosseel, oud 46 j., weduwn. en Anna Catharïna Hendriks, oud 52 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Sept. Alphonsus Johannes Verdurmen, oud 37 j., weduwn. en Apolonia de Blok, oud 44 j., wed. 10 Sept. CyrilleAl- phonse Marie Bruggeman, oud 26 j., jm. en Louisa Eleonore Pateer, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Alphonsus Cornelis, z. van Francies van Puij- velde en van Amelia Maria Vercaute- ren. 12 Sept. Abraham Izaak, z. van Izaak Brakman en van Maria Levina Bruijnooge. Overlijden. 4 Sept. Petrus Con- stantinus Neve, oud 69 j., weduwn. van Philemena Stephania van Renter- ghem. 8 Sept. Aagatha de Rooij, oud 74 i., echtg. van Pieter de Smit. 9 Sept. Philomena Bogaert, oud 62 j., wed. van Josephus Wullems. 10 Sept. Maria Louisa Philomena Buijs- rogge, oud 72 j., wed. van Constanti- nus Cornelis Maria Fassaert. o Zaamslag. Van een trouwen lezer, omdat in het christelijke Zaamslag de herbergen onder kerktijd moeten gesloten zijn, doch onder kerktijd de politie nog nooit een overtreding in de herbergen heeft moeten constateeren, maar wel de po- tic een christelijken school meester buiten de herberg heeft moeten betrappen op dingen die geen naam hebben - 0.25 Hulst. Omdat de belooper van den Deken voor Piet en Marie werk wist te vinden - 0.10 Vorige lijst - 50.18 Totaal f 50.53 STAATSLOTERIJ. No. 18839 een prijs van 1500 gulden 10778 1000 7328 1000 15180 1000 14189 1000 8024 5000 18914 1500 289 1000 4845 1000 14659 1000 5516 1000 7145 1000 9446 1000 18523 1000 - 1 19580 1000 19825 1000 15097 16549 13365 11618 6861 3460 7363 10334 20805 1000 25000 1000 1000 1000 1000 1500 1000 1000 2 October. 11 uur. Axel. Canada- boomen. Dregmans. 3 October. 12 uur. Walsoorden. Inspan. Dumoleijn. 4 October. 2 uur. Kapellebrug. Schapenmest. Poppe. 5 October. 4 uur. Ossenisse. Wei land. Dumoleijn. 11 October. 3 uur. Zuiddorpe. Winkelhuis. Lijdsman. 15 October. 2 uur. Neuzen. Land Hoek. van der Moer. Hulst, 23 Sept. Per 100 K.G. Tarwe f9,75 a f10,00, Rogge f8,50 a f 8,50, Wintergerstf 10,75 a f 10,90, Zomergerst f 0,00 a f 00,00. Haver f 9,00 a f 10,00, Erwten f 15,25 a f 15,75, Paardeboo- nen f 00,00 a f 00,00 Duivenboonen f 00,00 a f00,00 Witteboonen f00,00 a f 00, Bruineboonen f 00,00 a f 00,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00 Aardappels, f 2.00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 23, verkocht 11. Varkens 25, verkocht 16. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,40 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,15. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,575 k f47.60. —O - Ondergeteekende P. DE BRUIJNE, koopman in klodden te Stekene, be tuigt zijne buitengewone tevredenheid aan „VEREENIGDE NEDERLANDEN" te Hulst (Zeeland) voor de prompte uitbetaling van zijn gestorven paard en beveelt mitsdien deze maatschappij ten zeerste aan. Stekene, 2 September, 1912. P. DE BRUIJNE. P.S. Agent der maatschappij* te Stekene is de heer P. DE BRUIJNE. Ondergeteekende maakt het publiek van Hulst en Omstreken bekend, dat bij hem beschikbaar is een jonge Springbok, wit van haar. Prijs 25 cent. Aanbevelend ALPHONS ZAMAN, Jagertje. De ondergeteekende FRANCISCUS VAN DEN BERGHE te Sas van Gent waarschuwt een ieder die eenig geld of goed aan hem is ver schuldigd, dit niet te betalen of af te geven aan zijne Echtgenoote LOUISA MARIA VAN HECKE, daar zoodanige betaling of afgifte door hem niet als geldig zal worden aangezien. F. VAN DEN BERGHE. Sas van Gent, 7 Sept. 1912. Mvocaal-l'rDcurcur le MIDDELBURG, i. EIMKX U t XI»KJ by .VEKLKSIAVS te SB FAST te spreken. f 1.50 de 100 K G. bij FRANS TAAMASf Hulst. bij het Station te Hulst. Te bevragen bij J. F. DE SMET— Laget aldaar.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3