ïTj. adbiaanse TELEGRAM—FORTUN A f 100,000 FORTIi J. f. Jaoscn Co. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. Correspondentie. Advertentiën. op no. 13475 in drie series geplaatst bij de heert-n de IIoers Speijer. Hoofdagenten van liet bijkantoor den Haag tl- Polak Jr- Jacob v. d. Doesstraat 5 Gelden verzonden. petroleum-benzine en gazoline. Ten behoeve van den aanleg van een spoorweg in Zuid-Sumatra wer den gelden beschikbaar gesteld. Ter herziening van de regeling der kunstvaart in Nederlandsch-lndië vond een wijziging en aanvulling plaats van de wet tot regeling van de belangen der Nederlandsche scheepvaart en werd tevens artikel 130 van het Indische Regeeringsreglement gewij zigd. De Indische Comptabiliteitswet werd gewijzigd ter vaststelling van de rechtspersoonlijkheid van Ned.-Indië. Een wetsontwerp tot kwijtschelding van de uitstaande vorderingen der kolonie Suriname wegens verleende voorschotten voor de uitoefening van de bacovencultuur en van de daarop verschenen rente mocht Uwe goed keuring verwerven. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de Com missie uitgeleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergaoering. De gewone zitting der Staten-Gene raal is door H. M. de Koningin met de volgende rede geopend. Ook in het afgeloopen jaar bleven Onze betrekkingen met de andere Mogendheden van den meest vriend- schappelijken aard. De toestand van den landbouw in al zijne vertakkingen is gunstig, on danks ernstige tegenspoeden, die een tijdelijk karakter hebben. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het alge meen op bevredigende wijze ontwik kelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten van het reederijbe- drijf gunstig waren. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn over het al gemeen minder bevredigend dan het vorige jaar. Met dankbaarheid mag worden ver meld, dat de algemeene toestand in Oost-Indië in velerlei opzicht reden tot tevredenheid blijft geven. De West-Indische Koloniën werden ge teisterd door een langdurige droogte, ten gevolge waarvan inzonderheid de bevolking der Bcnedenwindsche eilan den van de Kolonie Curagao in zorg volle omstandigheden verkeert. Burgerlijke en militaire landsdiena ren, zoo hier te lande als in de Ko loniën, blijven hunne taak op lof waardige wijze vervullen. Ten gevolge van de sterke toene ming van 's Rijks middelen en in komsten laat zich de financieele toe stand des lands voorhands niet on gunstig aanzien. Echter doen de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waar onder die voor de uitvoering der aanhangige wetsontwerpen op sociaal gebied, en de omstandigheid, dat niet onafgebroken op eene zoo sterke toeneming der inkomsten mag worden gerekend, de totstandkoming van alle ingediende ontwerpen tot duurzame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten. Het rapport der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening heeft onverwijld een punt van ernstige overweging uitgemaakt. De Regee- ringsvoorstellen zullen, naar ik Mij vlei, U nog in den loop van dit ka lenderjaar kunnen bereiken. Deze zitting zal Uwe toewijding en krachtsinspanning op zware proef stellen, omdat het onafgedaan geble ven wetsontwerp tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliteit en ouderdom, en het voorstel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten, als mede het ontwerp ziektewet, allereerst Uwe aandacht blijven vragen. Dit mag niet beletten, dat nevens de andere voorstellen welke mede ter tafel zijn gebracht, nog enkele wets ontwerpen worden aangeboden. Voorstellen tot wettelijke regeling betreffende woonwagens en woon schepen, tot bestrijding van habitueele dronkenschap en tot beteugeling van landlooperlj en bedelarij zullen wor den ingediend. De voordrachten in zake de pen- sionneering van gemeentelijke ambte naren en van hunne weduwen en weezen zijn zeer spoedig te gemoet te zien. Een drietal wetsontwerpen naar aanleiding van het rapport der ineen- schakellngscommissie zijn in gereed heid gebracht. Het ligt in het voornemen de De partementen van Marine en Oorlog te vervangen door één Departement van Defensie. Een wetsvoorstel zal U bereiken, houdende eene voorioopige regeling in zake el .ctriciteits-voorziening. Omtrent de kanaliseering van de rivier de Maas, mede ten behoeve van den afvoer te water der kolen mijnproducten in Limburg, zullen voorstellen worden ingediend. Een wetsontwerp zal U worden aangeboden tot geleidelijke opheffing van de in Oost-Indië op hoog gezag ingevoerde koffiecultuur. Moge Gods -zegen aan Uw arbeid worden geschonken I Ik verklaar de gewone Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. O BOSCHKAPELLE. De Z.Eerw. heer Pastoor is voornemens onder de leder, der Broederschap der H. Familie een ziekenfonds te stichten. De benoo- digde gelden worden gevonden uit de collecte, die geregeld onder de oefe ning gehouden wordt. Daar er pl.m. 150 leden zijn en er gerekend wordt, dat elk lid één cent in de schaal legt, bedragen de inkomsten om de 14 da gen pl.m. 1 daalder. Hiervan wordt één gulden afgezonderdhet overige dient tot bijdrage in het fonds. De afwezige leden (polderwerkers, mili ciens enz.) betalen in eens één dub beltje. Bij ruime verdiensten, b.v. in den vlas- en beetentijd, wordt de cir- culeerende schaal voor een ruimer gift aanbevolen. Zoodoende kan er in een jaar een aardig duitje bij el kaar wezen. Uit dezen spaarpot worden in den winter behoeftige zieke leden van vleesch en melk voorzien. Mochten er geen zieken zijn, dan wordt toch het gespaarde van het af geloopen jaar verbruikt, om de armste der leden genoemde levensmiddelen uit te reiken. Voorwaar een loffelijk ideé. PAULUSPOLDER. Het nieuwe school gebouw met annex onderwijzerswoning is als voltooid afgeleverd. Door een Rijksarchitect en den Districtsschool opziener zijn de gebouwen gekeurd. De uitvoering van het werk mocht de goedkeuring dezer autoriteiten in volle mate wegdragen, blijkens den lof dien zij aannemer en architect brachten. Het is dan ook waarlijk een schoon gebouw, dat aan alle eischen voldoet. N1EUW-NAMEN. Verleden Maan dag viel het kindje van F. B. in een onbewaakt oogenblik in een zooge- naamden „moosput". Hoewel spoe dig daaruit gehaald en de kunstmatige ademhaling werd toegepast, konden de levensgeesten niet meer opgewekt worden. NIEUW-NAMEN. Op de schorren van Saeftingen verdronken verleden week 42 schapen van den landbou wer Cleeren. De snelopkomende vloed had den herder verrast. Een heele schadepost voor den schapenboer. TERNEUZEN. De kermis alhier belooft dit jaar weinig of geen nieuws. Schouwburg van Frans Hart, stoom- carroussel van Janvier, Bioscoop van Wegkamp benevens twee vaste bios copen, zullen met de draaimolen voor de jeugd, in hoofdzaak de uitspannings plaatsen moeten zijn, behoudens legio dansgelegenheden, waarvan over in het algemeen hier veel gebruik ge maakt wordt. Verschillende houders dier gelegenheden zijn zeer i hun schik dat de tegenwoordige burge meester voor het begeleiden van den dans weer de groote draaiorgels heeft toegelaien, die de laatste jaren door zijn voorganger verboden waren. M.C. O Ken moeilijke Rekensom. Een onderwijzer in Rummelsburg in Pommeren ontving van een vader de volgende brief: Wilt U alsjeblieft in 't vervolg mijn zoon gemakkeliker huiswerk opgeven Dezer dagen heeft U hem de volgende som opgegeven Indien van 3/8 vat bier 48 flesschen gevuld kunnen worden, hoeveel fles schen kan men dan vullen van 5/s vat? We hebben de ganse avond geprobeerd het vraagstuk op te los sen, 't was echter onmogelik. Mijn zoon huilde en wilde de volgenden dag niet naar school gaan. Ik moest dus wel 3/ö vat bier kopen en toen hebben we verscheidene fles schen van verschillende grootte ge leend. We hebben ze gevuld en mijn zoon heeft het getal als antwoord op geschreven. Ik weet niet of het goed is, dj.u we bij vullen iets gemorst hebben. P.S. V rzoeke de volgende keer met wal.r te laten rekenen, daar ik geen bi\r meer koopen kan. o Meer water-vliegtoestellen. Naar de „Evening Standard" weet te vertellen, heeft het departement van oorlog besloten het aantal water-vlieg toestellen te Eatchurch aanmerkelijk uit te breiden. De laatste proefne ming zou hebben aangetoond, dat de toestellen in tijd van oorlog uitste kende diensten kunnen bewijzen. Met groote nauwkeurigheid kon van een hoogte van 1000 voet of hooger een bom in een der schoorsteenen van een linieschip geworpen worden, waar door natuurlijk in werkelijkheid een geweldige ontploffing ontstaan zou en het getroffen schip geheel vernield worden zou. —o Het weer in liet buitenland. Op de Schotsche hooglanden is het weer nu uitstekend. Ook in Engeland heeft de zonneschijn de overhand. Overdag is de temperatuur zeer aan genaam, maar de nacht-temperatuur ligt laag. In Duitschland en Frankrijk wisselt bewolking met zonneschijn af. De weerstoestand werd ook daar nog veel beter. Een thermometrische stij ging viel echter niet te constateeren. In Zwitserland en Oostenrijk-Hon- garije is het ten deele zonnig, ten deele nevelig. o Treinroovers. In de Spaansche provincie Almeria treden in den laatsten tijd troepen Zi geuners buitengewoon brutaal op. De zer dagen hebben ongeveer honderd goed gewapende Zigeuners in de na bijheid van het station Nacimento een sneltrein genoodzaakt te stoppen. Zij drongen de coupes binnen en be roofden de reizigers van alles wat dezen bij zich hadden. Van een troep reizigers, die tegenstand bood, werden er twee gedood en 9 gewond. De bende slaagde er in met haar buit te ontkomen. o Een tegenspraak. Naar aanleiding van het onlangs ver spreide bericht als zoude het leger bestuur aan de arme ouders van den bij het Vossegat verdronken milicien Louwetse het spoorvervoer van Utrecht naar Domburg hebben laten bekosti gen, wordt thans medegedeeld de be schikking van den minister van oor log, welke de meest afdoende tegen spraak op dat bericht bevat. Nadat reeds vóór de begrafenis daar toe een voorioopige machtiging was verleend is bij departemensschrijven van 14 Sept. goedgekeurd dat het lijk van den milicien Louwerse op rijks kosten naar Domburg is vervoerd, ten einde aldaar ter aarde te worden be steld. Hetzelfde is geschied ten aan zien van de lijken van de andere ver dronken miliciens, die elders zijn be graven. o— Merkwaardig. Het is 3l/2 jaar gele den, dat het ll/2 jarig zoontje van V. aan den Geerweg te Delft in een bag- gerput is gevallen J. A. Wittenberg, die het geschreeuw van vrouwen ver nam, ging er terstond op af en haalde het knaapje uit den pul. Hij slaagde er in na een half uur de levensgees ten op te wekken. Vrijdagavond was het nu 5 jaar geworded zoontje aan den Geerweg in de gracht gevallen. Ook dit be merkte Wittenburg. Hij begaf zich gekleed te water en slaagde er in den knaap voor de tweede maal te redden. o Ernstig ongeluk. Te Debrezin, in Hongarije, is van een in aanbouw zijnd bioscoop-theater het dak van ijzerbeton, bij het nemen van belastingproeven, bezweken. Twee werklieden werden gedood en vier ernstig gewond. —o Pi tester-burgemeester. Het plaatsje Saint-Fargeal, nabij Montlngou, heeft een geestelijke tot burgemeester, pastoor Fressanges du Bost. Verleden week moest hij voor het eerst zijn burgerlijk eu geestelijk ambt tegelijk waarnemen. Er werd n 1. getrouwd Eerst leidde hij, met de driekleurige sjerp over de soutane, de formaliteiten van het burgerlijk huwelijk op het stadhuis, en onttrok zich zelfs niet aan zijn burgemeesterlijken plicht om, naar aloud gebruik in die streek, de bruid na onderteekening van het huwelijks-contract te omhelzen. Daarop verliet hij haastig het gemeentehuis om, gehuld in zijn misgewaad, de jonggehuwden in de kerk zijn herderlijke zegen te geven. Het Vrije "Woord voor Abonnés. Hulst, September, 1912. Mijnheer de Redacteur Mag ik als lezer van de Volks wil eenige plaatsruimte in uw blad, bij voorbaat dankend Ik ontving j 1. Maandag een ano niem schrijven, zinspelende op een artikeltje uit de Volkswil van 7 September, getiteld (een man die vrouw en kinderen laat zitten). Moet de bezorgde schrijver daarvan, doen opmerken, dat bij mij juist het te genovergestelde het geval is. Niet de vrouw, doch mij is de zorg overge laten van opvoeder, bovendien heb ik voldoende ondersteuning gegeven, wat ik in dit geval niet zedelijk verplicht was, en beschouw dan ook verdere praatjes van ondersteuning en hul paan vrage van de betrokkene als onnoodig of er op aangelegd om medelijden te verwekken. U schreef mij, u moet mensche- lijke zwakheden vergeven. Ik heb daar altijd open oog voor gehad, doch mijne toegeeflijkheid mag niet te ver gaan. Ik mag niet altijd de dupe zijn van de door U z.g.n. zwakheid, "Wil de schrijver echter noch meer weten, dat hij zich be kend make, dan kan ik hem per soonlijk inlichtingen geven, doch ik zou hem echter aanraden, wat meer het „chacun pour 8oi" te huldigen, inplaat6 van zich in onbekend ter rein te wagen, en met voorstellen voor den dag te komen, waar schrij ver niet het minst inzicht in gehad heeft. Neen, schrijver oordeelt met te licht in zulke omstandigheden, want hoe goed uwe raadgevingen ook gemeend zijn, ik sla ze in den wind, ik acht me bekwaam en zelfbewust genoeg om zelf te han delen. Indien noodig, nog dit ter uwer geruststelling als opvoeder in maatschappelijk oogpunt zal ik niet te kort komen. AUG. WAUTERS. Hulst. 1. Omdat Fred. Brand, de bakker, zooveel praatjes maakt en heeft gemaakt tegen het Vliegcomité en ook het Comité zoo slecht vertrouwde, hoewel hij genoeg loopt om bij de leden van het Comité een brood te verkoopen en het bakkertje niet bang is om, als hij in nood zit, bij sommige leden van het Comité aan de deur te kloppenhoe durft hij het nog wagen om praatjes te verkoopen f 0.25 2. Omdat Petrus Janssens de Koperslager, de zwager van P. Koene, vóór hij nog wist dat de Fanfare niet zou spelen, zeide, dat hij geen tijd had om op het Vliegterrein te spelen, want ik moet naar Temsche, maar wel heeft Peet den tijd als er bij leden van het Comité wat te verdienen is - 0.25 3. Omdat Leo Janssens en Aug. Eeckhout, ook menschen die van iedereen moeten leven, uit partijschap er tegen waren om op het Vliegterrein te spe len, en niet alleen de heer van Dalsum tegenwerken toch nog 19 anderen, bij wie zij ook wel eens een broodje verdienen - 0.25 4. Omdat de kasteelheer van Stoppeldijk op het Vlieg- feest in Bergen op Zoom den heer van der Burg waarschuw de, dat hij wel voorzichtig moest zijn in Hulst dat hij zijn centen zou krijgen, want dat in Hulst twee partijen zijn en hij de slechtste partij te pakken had en dat van Dalsum een arme notaris is die niets te doen heeft, maar ik toch niet heb gehoord dat er menschen zijn die 1 frank van het Comité moeten hebben, wel echter heb ik gehoord, dat er valsche praatjes verkoopers zijn, die zoo deftig zijn dat zij zich aan 3 frank laten kennen - 0.25 Clinge. Van een abonné - 0.25 Stoppeldijk. Omdat de mees ter van Pauluspolder niet weet, of de school goed- of afge keurd is - 0.25 Vorige lijst - 48.68 Totaal f 50.18 V. Holthausen. De expediteur beweert, dat het no. was toegezonden. L. V. Frillendorf. Uw no. is ge zonden en Uw postw. ontvangen. A. S. Montreux, Zwitserland. Van af 1 Juli 1911 a 0.80 per 3 mnd. De natuur schijnt daar mooier dan hier. STAATSLOTERIJ. No. 15714 een prijs van 1000 gulden. 4122 1000 19618 1000 20867 1000 13475 100000 13035 1000 17194 1000 7217 1000 15101 1000 11950 2000 20630 1000 17348 1000 Ondergeteekende maakt het publiek van Hulst en Omstreken bekend, dat bij hem beschikbaar is een jonge Springbok, wit van haar. Prijs 25 cent. Aanbevelend ALPHONS ZAMAN, Jagertje. De ondergeteekende FRANCISCUS VAN DEN BERGHE te Sas van Gent waarschuwt een ieder die eenig geld of goed aan hem is ver schuldigd, dit niet te betalen of af te geven aan zijne Echtgenoote LOUISA MARIA VAN HECKE, daar zoodanige, betaling of afgifte door hem niet als geldig zal worden aangezien. F. VAN DEN BERGHE. Sas van Gent, 7 Sept. 1912. Advocaat-Procureur te HIDDELBliRG, is ELHGK MAAMDA© bij A'EELE!HAI'§ te HULST tc spreken. Telefoon 1242 en in twee series geplaatst in ITtrcclit bij de Hoofd agenten Bloe in e n <1 a a I en v a n Leeuwen ou«le graebt W. Z. 163 Telef. 2473. X ie ten worden uitbetaald met 50 cent.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3