No. 155. Zaterdag 14 September 1912. 3e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: V'oor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? Stichter: H. A. van Dalsum. Rierkaaistraat A 28 te Hulst. Gents chestraat B te Hulst. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. In no. 152 hadden wij uit Won deren der T e-chniek overge nomen een deel van de verhandeling over Luchtscheepvaart, en wel het deel dat handelt over de idéé van zwaar der dan de lucht, en dus hadden wij gesproken over de Vliegmachines. Daarin werd verklaard, dat met de vliegmachine met één motor nog geen voldoende waarborg is verkregen voor de veiligheid van reizigers en voor de voorkoming van ongelukken en van bestand zijn tegen wind en storm, dat de voldoende waarborg er eerst zal zijn, als men de vliegmachine met schroeven kan maken met twee mo toren, die onafhankelijk van elkaar kunnen werken, doch dat het met de techniek van de vliegmachines nog niet zoover is. De juistheid van deze conclusie van ons artikel is gebleken op het vlieg terrein te Hulst: er zou door den heer H. van der Burg van Gilze-Rijen, die bekend staat als een stoute vlieger, op 8 en 9 September zijn gevlogen we gens de ongunstige weersgesteldheid was dit niet alleen onmogelijk op deze beide dagen, maar ook den volgen den dag was het vliegen, hoezeer het x-weder iets was verbeterd, alleen mo gelijk voor hem, die onverschillig zou zijn voor zijn eigen armen en beenen en voor het leven van het publiek. Immers op Zondag 8 September was het een weder om geen hond op straat te jagen, toch was het Comité met den vlieger op het terrein om in ge duld een gunstig oogenblik af te wach ten. Op 9 September was het weder iets beter, en het had voor menigeen de s c h ij n, alsof het vliegen toch wel mogelijk was, doch wie oplette op de wolken, op de toppen der boomen, op het struikgewas, moest erkennen het waait met rukwinden, en elke 5 minuten is er een ander weder. Op 10 September was het in den voormiddag goed weder, doch op den gestelden tijd was het weder als den vorigen dag s c h ij n van een oogen blik windstilte gevolgd door wind en rukwind en gewaai in de toppen der boomen. Hoewel deskundigen verklaar den, dat vliegen gevaarlijk was, zoo waren toch veel niet-deskundigen op het terrein aan het woord, die spra ken van kwaden trouw, zelfs van om- koopen, om toch maar niet te vliegen, welke kwade gedachten natuurlijk geen -enkele reden van bestaan hadden. De zaak is zoo Als de vliegmachine eenmaal aan den gang is, dan neemt zij een aan loop op het terein met een snelheid van 120 kilometer per uur, en is het terrein zeer lang, dan kan bijna altijd worden opgevl ogen, doch is het terrein beperkt, dan kan niet veilig voor vlieger en publiek worden op gevlogen dan alleen, als het beneden windstil is en windstil was het bene den als men slechts lette op de struikgewassen achter de ioods geen oogenblik. Dan zijn er wel oogenblikken ge weest, waarin kon worden opge vlogen, maar dan moest worden gevlogen tegen den wind, en hier toe had de vlieger op zich zelf geen bezwaar, doch de wind was boven te sterk om te wenden, zoodat hij, bij vliegen, niet op het terrein kon te- rugkeeren, en dat ging toch niet. Verder, de wind was geen regelma tige, maar eene opvolging van ruk winden, en geen vlieger gaat vliegen op eene vliegdemonstratie als hij rukwinden voorziet, daar dit gelijk zou staan met zelfmoord, en niet al leen zelfmoord. Immers, krijgt de vlie ger door rukwind een ongeluk in zijn vlucht, dan verliest de machine haar evenwicht, zij komt op den grond te rug, al dan niet onder het publiek, de schroef draait met een snelheid van 1200 draaien per minuut, en wie er een slag mede krijgt is het lichaams deel, dat er mede wordt geraakt glad af kwijt. Er is gezegder is op diezelfde dagen in Temsche wei gevlogen. Dit is zoo, maar in Temsche werd gevlo gen vanuit een onbeperkt terrein de breede rivier de Schelde een afwijking van den aanloop door on effenheid was uitgesloten, en daai- mede was uitgesloten een gevaar voor het publiek, dat in de eerste plaats de dupe wordt van eene afwijking van de aangenomen richting, vermits ieder kan begrijpen dat eene afwijking in de richting met eene snelheid van 120 kilometer per uur groot gevaar oplevert. Dan: in Temsche werd ge houden een wedstrijdverongelukt een machine dan is dit een schade post niet voor den vlieger, maar voor het ministerie van Koloniën of van een fabriek. Verdereen van de beste Fransche vliegers, die vloog in den tijd waarop sommigen dachten, dat in Hulst wel kon worden gevlogen, viel in de Schelde, en een ander vloog wel, ,maar kon door den wind niet terugvliegen. Er werd onder het pu bliek geroepen, toen.moest worden beslist dat vliegen niet mogelijk was leve Jan Olieslager. Maar Jan Olie slager vloog niet noch in Amsterdam, noch in Rotterdam bij eene veel gunstiger weersgesteldheid, dan er was in Hulst, en men zal zich her inneren, dat verleden jaar in Goes, in den zomer, eerst werd gevlogen o p den vijfden dag. Waarom wij dit alles zeggen Omdat wij onbillijk en onwaar ach ten de gedachte van enkelen, alsof de heer van den Burg niet wilde vliegen. Ongetwijfeld is het te ver klaren als zeer menschelijk, dat meni geen die tot driemaal toe was geko men om het vliegen te zien, daarover was teleurgesteld, maar de eenige schuldige was het weder en geen ander. Ook voor het Comité was het we der een groote tegenvaller, niet het minst uit een finantieel oogpunt, doch, wat nood. De tegenvaller zou nog grooter zijn geweest als er nog een ongeluk bij was gekomen door vlie gen met gevaar Ook voor den heer van der Burg, en voor hem niet het minst, was het een groote tegen valler, vermits hij nog geen en kele keer niet had gevlogen op eene aangenomen vliegdemonstratie, iets, wat waarschijnlijk geen enkele vlieger, die veel gevlogen heeft, kan zeggen. De vliegdemonstratie was in Hulst en omgeving anders buitengewoon populair. Wel waren er enkelen, die haar, als lage karakters zooals alleen in Hulst te vinden zijn, hadden tegengewerkt, doch wij willen hiervan niets zeggen, omdat wij zouden denken te veel eer te bewijzen aan hen, als we hun naam zouden noemen. Alleen heeft het pu bliek eens te meer geleerd w i e hier de kwajongens en wie hier de man nen zijn. Het Comité heeft veel welwillendheid genoten van den Heer Baron CoIIot d'Escury, den burgemeester van Hontenisse, on der wiens gebied het vliegterrein lag, en die heeft gezorgd voor eene flinke politiemacht van den heer kapitein der marchaus- see, die, in overleg met den Heer Baron Collot, de noodige wenken gaf in het belang van de veiligheid van het publiek van het wapen der marechaussee, die, onder leiding van den Comman dant van Hulst, zich op uitmuntende wijze kweet van de aangenomen taak van de Tram HulstWalsoorden we gens het laten rijden van een extra tram van de muziekgezelschappen van Terhole en Clinge-Waas, die de de monstratie op 8 en 9 September op luisterden met prachtige muziek, die door het publiek ten zeerste werd ge waardeerd van de werkende leden der Harmonie van Hulst, die door heerlijke muziek op die beide dagen de opgewektheid hielden onder het lange, en ten slotte vergeefsche wachten van de Zangmaatschappij Apollo van Hulst, die hare lessenaars afstond voor de muziekgezelschappen van den heer F. Hombach, die door zijn belooper alle benoodigde sparren gratis ten gebruike afstond aan het Comité voor het afmaken van het terrein van den heer dr. van Rompu, die de drie dagen met een verbandkist aanwe zig was voor het geval van eventueele ongelukken van het publiek dat, hoewel in zijne verwachtingen teleurgesteld, den goeden geest bewaarde en daardoor blijk gaf niet alleen van goeden wil maar ook van gezond verstand, ver mits alleen een slechte wil en een ongezond verstand het onmogelijke willen, en het publiek verlangde het onmogelijke n;et. Voor de enkele kniesooren er bui ten gelaten was het anders wel ge zellig op het terreinbij Jan de Kort werd gezorgd voor het nat en bij Messagie kon worden gesnoept, men maakte een praatje met den een en den ander, kwinkslagen werden ver kocht, een dansje werd niet versmaad, in het kort, er heerschte een gezellige geest, en van menigeen hebben we vernomenal is er niet gevlogen, we zijn toch uit geweest. En het Comité is niet ontmoedigd, zoodat als er weder eens kans is voor het een of ander, ieder mag vertrou wen, dat er weder een Comité zal komen. Alles goed beschouwd de mislukte vliegdemonstratie van Hulst heeft dit bewezen: daler wel flinke kerels in Hulst te vinden zijn. En als we dan nog lezen de berichten over vliegongeluk ken op de dagen van onze vliegde monstratie in Rumenië kreeg de Mi nister van Oorlog een slag die raak was, in Bray in Frankrijk werden vier menschen gedood, twaalf ge kwetsten de vlieger door dit ongeluk krankzinnig, de luchtschipper Busson, opgestegen te Temsche, viel 5 kilo meter verder bij den molen van Weert op den grond, hij en zijn monteur ernstig gewond, te Oxford in Engeland vielen twee officieren dood op den grond dan prijzen wij Hulst en het Comité gelukkig, dat zij den stou ten vlieger van den Burg tevens heb ben leeren kennen als een voorzichti- gen vlieger. Uit liet Zuiden. o (INGEZONDEN). Goeden morgen, heer Kapelaan Moeder is ziek en vraagt beleefd of de Vereeniging niet iets voor haar wil doenWat, moeder ziek. Die zal wel beter worden even gemakkelijk als ze ziek geworden is. Jouw vader is niet bij onzen bond, hé Dus basta. En waar was jij Maandag avond Op het bal hé Natuurlijk, 's morgens draai-je als een pauw de kerk binnen, bang om de stoelen aan te raken, dat je spullen zouden vuil worden is het donker, dan marcheer je naar het bal, en met dezelfde spul len lig je met je vrijer te zwijnen en Maar mijnheer kapelaan. Loop heen, meid. Daar komt bo vendien iemand om mij over wat be ters te spreken. Dag, mevrouwtje. Wel gerust na het vermoeiend bal van gisterenavond Zeg maar van van nacht. Kapelaan. Maar fijn dat het was. 'n toiletten. Alle dames in uit stekende condities met die uitgesne den ingenomen costuumpjes. Natuur lijk, natuurlijk, dat ligt voor de hand. Er zal zoo een en ander bij elkaar zijn geweest. Ik had U wel eens om een hoek willen zien Hé, eerwaarde vleier Ja ja, vanmorgen miste ik U al in de Mis. Maar, men mag niet te veel vergen, ofschoonmen moet toch ook een beetje aan onzen Lieven Heer denken, al is het maar als stich tend voorbeeld voor de ordinaire men- schen, die toch al alles naapen, en ook praatjes te over er op nahouden. Met dat „vereenigt U" komen ze wel finantieel vooruit, maar gaan zooveel achteruit, dat is, ze krijgen maling aan ons. Dat zijn de beide palen van dat „vereenigt U". Onder ons gezegd, het zijn allen waschechte socialisten, die daarbij als een vos-passieprediker den zedenmeester willen nadoenen wij moeten, om te houden, wat men nog heeft, hen maar naar den mond- en en wat voor een mond- praten. Arm kapelaanije En hoe vond U den optocht in Maastricht Prachtig mevrouw, het volk zit er weer wat onder. 'tWas tijd om met grover geschut op de proppen te ko men. Wij houden de zaakjes wel warm genoeg, daar niet van, wij roe ren in alles, waarin en waarmee maar te roeren valt. Tegen patroons, te gen, ja eigenlijk tegen zoo wat alles, wat ons te pas lijkt. Wij weigeren de H. Communie aan Jan, Piet en Klaas, of zegenen het huis niet in van hen, die niet willen, zooals wij wil len. Maar wat baat het 't Is be denkelijk! De optocht was grandioos en heeft me wat gekost maar ook aardig op gebracht. De Maasbode zei zelfdat de Leidsche maskerade het er niet bij haalde, en dat de ontzaglijke troep volk bewees, dat de kerk ook demo craat is, en... Enfin prachtig gevon den, dat democraat. Met den bazigen edelman was de kerk aristocraat, later met den opkomenden poorter burger lijk, en nu met de kruidjes-roer-mij- niet democraat. Dus van alle mark ten en vooral van de beste markt thuis. Dat is tactiek. Voor onze goede zaak wel te verstaan. Daar hadt ge nu het rook-, snoep en wijncongres-, pardon biercongres. Wat 'n snoepers, wat 'n praters, wat 'n liefhebbers op baantjes. Het wisseltje wordt op zijn laatst in 1913 getrokken. Voor iets hoort wat. Daar komt waarachtig Uw heer ge maal met zijn drogen pachter. Dag beste mijnheer. Al op Al op 't Is al 10 uur heer kape laan, zegt lachend de pachter. Jawel man, ik kan ook wel op de klok kijken, maar ik spreek natuurlijk tot je heer. Wat zal ik je zeggen, waarde eer waarde. Die beroerde kinderen Maar man, foei toch, zegt mevrouw. Ja, die beroerde kinderen hebben me uit het bed gebruld. Kinderen zijn rampen. Arme menschen kunnen gemakke lijker tien kinderen krijgen en optrek ken, dan wij een, al zijn we gefortu neerd. Mijn goeie, beste mijnheer, dat heb ik immers altijd beweerd. Maar waar om het verstand niet laten werken. Het is niet te harden voor Mevrouw met zooveel kinderenhoeveel zijn er ook weer?DrieNou kijk eens aan, drie kinderen. Spreek er eens met den dokter over. Lieve mevrouw, beste mijnheer. Luis tert eens. Met moet in de wereld weten te geven en te nemen, vooral zooveel mogelijk nemen. Mits met een goede bedoeling. Dat is een stelregel, dat is de quintessens. De pastoor en de kapelaan zorgen voor de breede schare, en houden deze zaken voor, waarmee een bisschop zich niet kan ophouden bijvoorbeeld eerbied, gehoorzaamheid... Zooals gij aan een bisschop inder tijd.... Mevrouwtje, dat is weer een van die steekjes, maar ge weet, ik ben op dat punt dikhuidig. Zoo denkt de nog hoogere geeste lijkheid ook over de zaken, die de lagere heeft op te knappen, en waar voor ginder genadig en medelijdend de schouders worden opgehaald. Zoo als over die twee kinderhistorie gemengde huwelijken wij zijn im mers allemaal menschen, en Adam zei al direct tot Evadie eerste aanblik is nog zoo kwaad niet. Dan hebt ge die herrie tusschen Gladbach, Keulen, Berlijn Maasbode en Tijd, Centrum, Residentiebode enz. enz. Allemaal dubbeltjes en machts- questies. Rome slaat bijvoorbeeld aandachtig gade de verstandhoudingen tusschen de verschillende landen en slaat te pas of te onpas zijn slag en zijn slaatje, want wij hebben gesle pen diplomaten. De diplomatie is evenals aan an dere hoven (met hunne corruptie, haat, nijd en afgunst) een verheven werk, dat al het andere noodwendig verdringt. Wij die in Rome hebben gestudeerd, hebben een vrijere opvatting en een anderen breederen kijk op het volle leven, op de zwakheden anderen noemen dat genotzucht, gemakzucht en andere zuchten van den mensch. Wij moeten trachten als chris ten Christus na te volgen. Maar kun je het niet, dan kun je het eenvoudig niet, dat is toch je zui verste logica. En wat ga je daaraan doen

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 1