Volkswil BIJVOEGSEL van van 24 Augustus 1912. V1 iegmachines. FEUILLETON. STEFANIE. Van alles wat. Omdat wij op 8 en 9 September een vliegdemonstratie hebben te Hulst, geven we hier, uit Wonderen der Tech niek, een gedeelde van een Overzicht over de Luchtscheepvaart. Het idéézwaarder dan de lucht. De twee systemen. Juist op het oogenblik, dat de bestuurbare ballon eindelijk na zooveel vruchte- Iooze pogingen triomfeert, zien we de aanhangers van een geheel andere oplossing van het luchtschipvraagstuk in werkzaamheid verdubbelen en lui- d°r dan ooit roepen, dat de bestuur bare ballon niets te beteekenen heeft, dat de toekomst aan een geheel an dere zijde ligt! Hoe dit verschijnsel uit te leggen en wat kan er voor waars zijn in die voorspelling Het idee om zich in de lucht te bewegen heeft zijn oorsprong in de poging om de vogels na te bootsen. Door zich kunstmatig vleugels toe te voegen heeft men reeds zeer lang ge leden getracht zich boven den grond te verheffen. Toen men daarin niet kon slagen, heeft men naar iets an ders gezochthet toeval of de ver beelding hebben den vlieger doen ont staan op een ver verwijderd tijdstip, in China denkt men. Daarna heeft men, in die richting voortgaande, re- men gebruikt van allerlei soort. Op zekeren dag doemde de ballon op, maar zoodra men trachtte hem te besturen, leed men jammerlijk schip breuk. Menschen, die goed nadach ten, begrepen spoedig dat om den weerstand van de lucht te overwin nen met een massa, zoo belangrijk als die, welke evenwicht houdt met de zwaarte van den mensch, men een zeer krachtigen motor moest hebben. Die motor bestond op dat oogenblik niet, de bestuurbare ballon scheen dus niet te verwezelijken. Men ging toen aan het zoeken naar vliegmachines van verschillende syste men, die alle tot karakteristieke eigen schap hadden, dat ze den ballon misten. Langzamerhand werden de theoriën nauwer omlijnd en men eindigde met die twee zoo verschillende soorten welke elkaar heden met verschillende middelen de verovering van het lucht ruim bestrijdende iichtere dan de lucht en de zwaardere dan de lucht. De aanhangers van het eerste sy- 13. Wie kan dat zijn, Baptist?" Ik weet het niet, mijnheer de markies, er komt hier zooveel volk voorbij. Nu kwam er elke maand misschien een half dozijn menschen door de laan, maar dat vond Baptist al heel veel 1 't ls zeker een vrouw, hernam de markiesen geen boerin, daar loopt zij te vlug voor; zij is in den rouw. Wie kon het toch zijn Hij ging haastig naar binnen, gaf Isabella last, de persoon, die naar hem vragen zou te ontvangen, en daar er geen tijd meer was betere kleeren aan te trekken borstelde hij zijn jas even af, plooide zijn overhemd wat en ging in een leunstoel van den sa- Ion zitten bij het venster, terwijl hij een boek ter hand nam. Een oogenblik nadien opende de oude meid de deur en het jonge meisje trad binnen. Zij had haar sluier neergeslagen. De markies stond op en boog. Stefanie ging zitten en sloeg haar sluier op. Onmiddellijk herkende hij haar want in die twee jaar was zij niet veranderd het gelaat van den grijs aard werd droevig. Toch liet hij geen ontevredenheid blijkenmaar hij wachtte tot zij spreken zou, ter wijl hij de oogen op haar gevestigd steem verklaren, dat voor ie denken aan het zich bewegen in de lucht, men zorgen moet zich er in te kun- neii houden, d.w.z. in evenwicht te zijn. Daarna moet men trachten zich te beweger. Hun tegenstanders echter beweren, dat het dwaas is zich te willen be wegen met een zoo hinderlijk voor werp, als die enorme zak met gas en dat men dat evenwicht in de lucht moet krijgen door mechanische mid delen. Alle werktuigen, tot nu toe be proefd, laten zich in drie categoriën verdeelende rechtvleugeligen, de schroefvormigen en de luchtdrijvers. Rechtvleugeligen. Deze wil len rechtstreeks de vogels navolgen. Hun eigenlijke organen bestaan in een systeem van uitslaande vleugels, waar mee men den weerstand van de lucht zoekt te verhoogen in bewegingen, welke men nuttig zou kunnen noemen, om zich op te houden en voort te drijven en daarentegen die weerstand te verminderen door omgekeerde be wegingen. De eerste pogingen zijn gedaan met vleugels van pluimen, daarna kunst vleugels, gehecht aan den arm van den mensch. Maar deze proefnemin gen wijzen op een buitengewone na ïviteit de berekening, of zelfs de een voudige vergelijking toonen dat ge makkelijk. Indien men de oppervlakte van de vleugels van een goed vlie genden vogel meet en men die ver- je'ijkt met zijn gewicht, dan ziet men, dat voor een man met een gemiddeld gewicht, om in dezelfde proportie te blijven vleugels zouden noodig zijn van 16 M2. Bovendien zouden die vleugels met ccn grootc kracht cn een groote snel heid moeten kunnen worden bewo gen. De mensch is daartoe absoluut niet in staat. De natuur, al haar gunsten samentrek kende op zijne hersenen, heeft den nun ch met veel minder spierkracht begiftigd dan de dieren. Naar de be rekeningen in de laatste jaren gemaakt en bevestigd door de merkwaardige itudien van Marcy, steunende op waarnemingen door middel van de kinematograaf van de bewegingen dei- vogels, besteden de gevleugelde dieren cen'ddild om z'ch op te houden in de lucht en vooruit te komen 24 K. G- M. per seconde en per kilogram gewicht, bij het begin van hu.» vlucht en slechts 4 K.G. M. in volle vlucht Om onder dezelfde voorwaarden te vliegen, zou een man met een gemid deld gewicht van 75 K.G. 300 K.G. hield. Zij van haar kant beschouwde hem met een mengeling van liefde en schrik, en was zoo verward, dat zij nog niets gezegd had. Eindelijk haalde zij uit haar zak het papier, dat het verhaal bevatte van den kanunnik en reikte het den markies toe. „Mijnheer de markies, zei zij, iemand, die overleden is, liet dit voor u en voor mij na. Ik heb het gelezen, wilt gij zoo goed zijn dat ook te doen Laat eens kijken, juffrouw," ant woordde de heer de la Hansaye. Het jonge meisje liet het hoofd han gen. De markies begon te lezen. Reeds bij de eerste woorden maakte een groote ontroering zich van hem meester. Hij deed zijn best om dat niet te laten blijken. Meermalen hield hij op met lezen en S'etanie voelde, dat hij haar met bijzondere oplettend heid aanzag. Plotseling ontviel het papier aan de handen van den markies. Bedeesd sloeg Sttfanie de oogen op. En, o vreugdezij zag dat de grijsaard weende, de armen tot haar uitstrekte en opstond om naar haar toe te snel len. Zij kwam hem voor en wierp zich aan zijn borst. Zoo bleven zij geruimen tijd, schrei ende van vreugde. Zoo zaten zij meer dan een kwar tier te praten, opgetogen door dit wedervinden, toen Stefanie bemerkte, dat zij in haar zak nog de stukken had, die de waarheid bewezen van M. per seconde besteden, indien hij eens bezig was en 1800 bij het ver trek. Een goed geconstitueerd man kan zonder groote vermoeienis niet meer dan 10 K. G. M. per seconde geven bij werk en bewegingen, waar aan hij gewoon is. Men ziet dus dat men het pro bleem met geen mogelijkheid kan op lossen door de eenvoudige spierkracht en dat het onvermijdelijk is de op lossing te zoeken in het gebruik van mechanische middelen. Maar zelfs met deze zijn de moei lijkheden nog groot. Men heeft in het eerst getracht de vleugels samen te stellen door tallooze veeren aan el kaar te bevestigen, zonder zich reken schap te geven van hun onevenredig heid aan de afmetingen en het ge wicht van den mensch. Daarna heeft men getracht ze te vervangen door platte of gebogen vlakken, welke zoo licht mogelijk wa ren, maar ook deze vlakken hebben in het algemeen niet dan zeer slecht aan de gestelde eischen beantwoord. 't Is nog maar sinds korten tijd, dat men, zich rekenschap gevende van de samengestelde natuur der beweging van den vleugel van den vogel tijdens de vlucht, getracht heeft met kunst matige middelen tot het doel te ko men. Dank zij de photografie instan tané hebben Marcy en anderen door vele proefnemingen aangetoond dat de vleugel van een vogel niet, zooals men langen tijd naief heeft geloofd, een enkelen slag van boven naar beneden maakt, maar wel een zijdelingsche beweging, gecombineerd met een draaiende, dus herinnerd aan het werk van den schroef. Men begrijpt dus op welke mechanische moeilijkheden men moet stuiten om dergelijke bewe gingen ra te maken met vleugels, welke geleed moesten :iji. Om kort te gaanmen is tot nu toe met kunstmatige vogels tot abso luut niets positiefs gekomen, noch zelfs tot iets wat een ernstige ver wachting zou kunnen wettigen. De meest overtuigde aanhangers van dit systeem zijn er langzam r- hand toe gekomen, te zeggen, dat het om den vogel na te volgen niet strikt noodzakelijk is, te doen zooals hij. Om vooruit te komen in het water, bedient men zich van organen, welke geheel verschillen van de vinnen der visschenbij voertuigen heeft men uitstekende resultaten verkregen, door het wiel te gebruiken in plaats van de pooten der dieren logisch is het dus om zich los te maken van de zuivere en eenvoudige navolging van de bewegingen der vleugels en te zoeken naar vernuftige middelen om door meer of minder afwijkende ver richtingen tot het beoogde doel te komen. Dat voert ons natuurlijk tot een van de andere onderdeelen op dit gebied. Schroefvormigen. Dit zijn apparaten, waarmee men zich tracht op te houden in de lucht door het werk van een schroef met verticale spil, die eer.e kracht levert van on der naar boven, dus een tegenwicht is voor de zwaarte. De systemen, welke ontworpen en' beproefd wer- het verhaal van den kanunnik. Mijnheer, zeide zij, ik zal u de stukken laten zien. Dat is niet noodig, nichtje, ant woordde de heer de la Hansayehet beste stuk is uw gelaat. Gij lijkt zoozeer op uw arme moeder, dat ik geen ander bewijs noodig heb. Daar zij een dochter heeft nagelaten, kan dit niemand anders zijn dan gij. Daarop, aan ieder der huisgenooten willende mededeelen, welke gelukkige gebeurtenis er had plaats gehad, riep hij uit „Isabella, Baptist, kom eens naar mijn nicht zien. XVII. Nauwelijks bewoonde Stefanie ge durende eenige dagen de M.rüniêre of alles in het oude huis was van plaats veranderd, alles was jeugdiger geworden. De markies kon nauwe lijks zijn geluk begrijpen. lede en morgen, dat hij in de groene kamtr den lichten stap van Stephanie hoorde en haar frissche stem hem toeriep „Goeden morgen hebt gij goed gt - slapen?" aarzelde hij nog te antwoor den en vroeg zich af of hij niet de speelbal was van een schoonen droom. Sedert zij op de Merlinière was,-b - wonderde hij alles, wat zij zeide, wilde en keek van 's morgens tot 's avonds verrukt naar dezen schat van jeugd en schoonheid, dien hij zoo laat had ge kend. Isabella deelde haar hart tusschen de herinering aan den kleinen Jan en den zijn zóó talrijk, dat het een boek deel zou vorderen om ze alle te be schrijven. Dus zullen we ons tot en kele bepalen. Aan het eind van zijn loopbaan heeft kolonel Bernard zich verdiept in een grondige studie van deze zaak, eerst theoretisch en later protfonder- lijk. In 1903 heeft hij in de Acade mie van wetenschappen een theorie ontwikkeld over zulk een schroef met stijgende kracht. Volgens hem zullen de beoefenaars van deze leer met hun motor kunnen opstijgen, wanneer de motor zal ge daald zijn tot 2 K.G. per stoom-paar denkracht. Men heeft reeds motoren van die zwaarte gemaakt, maar om apparaten te hebben, die zeker wer ken, kan men thans nog niet onder de 4 of 474 Kilo gaan. Vindt men ze lichter aangekondigd, da i bestaat er eenige reden voor wantrouwen het reservoir enz. heeft men dan dik wijls niet meegerekend Wij hebben gezien dat Ssntos-Du- mont in 1905 het althans voorloopig opgaf, om ballons van afwijkenden vorm te maken. Hij heeft ook zulk een cchroefvormige machine gemaakt (waarvan nog wel beweerd werd dat ze voor 35 K.G. 28 paardenkrachten leverde!) De eerste proeven echter waren van dien aard dat de jonge Braziliaan cók dit terrein weer ver liet. De meest ernstige toestellen zijn tot nu toe die van Léger en Dufaux. Dat van Léger is het eerste geweest, dat tot nu toe een menscheiijk wezen van de aarde heeft kunnen oplichten, ongelukkig- echter zonder motor; de electrische kracht werd van buiten aangebracht door een geleiding. De spil van de schroef is met een schuine helling en zóó ingericht, dat tegelij kertijd de beweging van stijging en die van overbrenging kan worden verkregen. Dufaux heeft in 1905 een motor kunnen oplichten en tevens een over wicht van een derde van het geheele gewicht. Maar het was met een toe stel dat maar 17 K.G. woog. Men ziet uit dit korte overzicht, dat, indien men al binnen korten tijd ge wichtige vorderingen mag verwach ten, men tot nu toe slechts zeer be trekkelijke resultaten heeft verkregen. Vervolg in het Hoofdblad. O Gouflvisch en Mug. De Illinois Central Railroad heeft het plan opgevat, alle stilstaande wa teren langs zijn lijnen te bevolken met goudvisschen. De familie waar toe dit vischje behoort, is verzot op muggenlarven maar alleen de goud- visch kan in stilstaand water leven. Zóó zal de spoorwegmaatschappij de malaria bestrijden. Als de bestaande broederijen niet in staat zijn, de maat schappij van eer. voldoend aantal vis schen te voorzien, zal zij zelf een broederij oprichten. Med. Record. 0 Do aardbeving in Turkije. De aardbeving die dezer dagen door de beminnelijke verschijning van Ste fanie. Daar zij de gewone spijzen van den markies niet goed genoeg vond voor zoo'n aardige dame, trachtte zij zich de recepten te binnen te bren gen, die zij in haar jeugd geleerd had van de koks der groote he eren, die het hof van Versailles omringden, cn uitgezonderd eenige treurige vergis singen, waarop niemand acht scheen te slaan, liet haar geheugen haar niet in de steek. Wat Baptist aangaat, die viel met derv dag af en werd ziender oogen grijzer. De gebeurtenis, die de Merlinière onderst boven haalde, ver anderde niets daaraan. Zijn meester, die er ongeruster over was, dan hij den ouden trouwen dienaar wilde la ten blijken, spotte er dikwijls mee en zei dan „Baptist, ik geloof waarlijk, dat gij het poeder van mijn pruik steelt." „Ja, mijnheer de markies 1 ant woordde Baptist dan, als ik 0 k uw goede, gezonde beenen en uw frissche kleur er bij kon krijgen, die gij hebt, sedert onze juffrouw er is, dan zou ik er nog eens over denken." Evenwel scheen hij zich ook geluk kiger te gevoelen. Sedert een jaar had hij niet meer gezongen, maar nu hoorde men hem zoo bij gelegenheid zijn oude Vendeesche liedjes zingen, die hij nog niet vergeten was. Niet alleen de bewoners van de Merlinière waren veranderdhet huis zelt en alles wat het bevatte was in korten tijd anders geworden de sa lon bijvoorbeeld, was onkenbaar: de leunstoelen hadden geen gaatjes meer de observatoria werd waargenomen, heeft, naar men weet, inderdaad zooals reeds aanstonds vermoed werd plaats gehad in Turkije en daar vreeselijke verwoestingen aangericht. Ganos,J Chora, en andere dorpen aan de Europeesche kust van de zee van Marmora zijn ernstig geteisterd door de aardbeving en door branden. De zee van Marmora schijnt het centrum van de aardbeving te zijn geweest. De kapitein van het stoomschip „Virginian" rapporteert, dat hij, toen hij voorbij Ganos voer, bemerkte, dat het dorp in duisternis was gehuld. De haven van Chora was verdwenen en deze plaats, evenals Myriofito, Her- achita, Milia en Krassia stonden in vlammen. Hij duifje het anker niet laten vallen wegens het koken van het water. De bemanning van een ander schip rapporteert, dat dit vaartuig omstreeks drie uur in den ochtend door de golven heen en weer werd geschud en dat zij heeft gezien, dat Myriofito en Her- achita in brand stonden. Wegens den hevigen storm koii het schip niet naderbij kom.n. De petroleummagazijnen te Miri moeten in brand gevlogen zijn en het gerucht loopt, dat Rodosto en Silivri verwoest zijn. Een stoomschip dat voorbij Galli- po!i voer, meldt dat die stad in puin ligt. Op verschillende andere plaat sen zijn verder branden uitgebroken. Een gewonde soldaat verklaarde, dat aan de Dardanellen geen enkel huis meer bewoonbaar is. Het hoofdkwartier en de kazerne zijn inrestoi'. Vijf soldaten zijn om het 1. ven gekomen en tal van andere licht gewond. Charkeny en andere dorpen zijn verwoest. Ook de streek rondom Adrianopel is door de aardbeving hevig geteisterd. Naar het heet, zijn in het geheele vil. j t 70 tot 80 personen om het le ven gekomen tn 200 gewond. Vol gens een officieele mede- deeling der Porte is de aardbeving in de omstre ken van Adrianopel het hevigst geweest. De bladen te Konstantinopel mel den, dat het aantal dooden een dui zendtal bedraagt en dat der gewon den van 5000 tot 6000. Het stadje Hora is bijna geheel ver woest. De brand veroorzaakte den dood van 80 personen, terwijl er 300 gewond werden. Ook te M:riofifo brak brand uit, waardoor 300 personen ge dood en 600 gewond werden. Te Adrianopel zijn 20 moskeeën en talrijke andere gebuuwen verwoest of beschadigd; te Cheiion meer dan 5C0 gebouwen afgebrand. Te Aggrocos- tro werden door den brand 82 huizen vernield. Een springvloed te Terre- mo'o beschadigde verscheidene vaar tuigen, waaronder het jacht van den Khedive en te Mahroussa, op het eiland van Marmora werden bijna- alle hui zen, scholen en kerken verwoest. E11 zco komen berichten uit nog tal van andere plaatsen in dit gedeelte van Turkije. Volgens berichten te Konstantinopel ontvangen uit particu- in het bekleedsel, geen verguld spij kertje ontbrak er aan, wat zeker niet geschied was sedert zij nieuw waren, bijna honderd jaar te voren de schil derijen, die netjes waren gewasschen zagen er f isch uit; de drie ouden kasten, etjes gezuiverd en opgewre ven blonken en roken raar de was; de platen in lijsten, die den wand versierde hingen recht en aan alle kanten, in alie hoeken, op den schoor steen, op de tafel, in vaasjes en tot ruikertje gebonden, verspreidden de bloemen hun frissche geuren en vroo- iijkten de oude, groote zaal op. De kamer van mijnheer de la H.-nsaye was opnieuw behangen een groote verandering, waarvoor men reeds tien jaren terugdeinsde het onkruid werd zorgvuldig-overal gewied, zelfs uit dc laan, die veertien dagen te vo- r;n mees- op een grasveld dan op ten rijweg geleken had. St :anie, die het voorwerp was van alle voorkomendheid en de oorzaak van a! die gelukkige veranderingen was ook geheel adders gewordenzij zag er gezonder en blozender uit. Het was niet mfcer het jonge meisje in den rouw, met bleek gelaat en dc oogen met tranen gevuld. Zij was nu netjes en sierlijk gekleed, haar wan gen werden door een blos gekleurd en zij liep f'-ink door het huis. In hire nieuwe o-geing bevond zij z\> h op haar gema< en als te huis. De zorg, die men voor haar drc-eg, nr akte haar niet verlegen, doch wekte een erkentelijke ontroering bij haar op. Gewoon van hare kindsheid af slaafs

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 5