ma No. 152. Zaterdag 21 Augustus 1912. 3e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. RichtingVoor waarheid én voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN Z&TERBÜ.G. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? stichter: H.' A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. V lie gmachines. DE VOLKSWIL REDACTIE: Ahouiiemeut, per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrije Woord en voor dien van Advertentiëu. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Vervolg en Slot van het Sijoiad. Luchtdrijvers. 't 13 vooral op dit gebied dat velen hunne p/oeven nemen want hier schijnen de bezwa ren het gemakkelijkst te overwinnen en de tot nu toe geleverde resultaten zijn het meest bemoedigend. Hier heeft men met hetzelfde be ginsel te doen, dat men bij een vlie ger vindt, waar een touw he; vlak vasthoudt, waartegen de wind werkt. Het verschil is dat het vlak, dat hier de lucht ingaat, gedreven wordt door een schroef, bewogen* door ee:i motor. Het apparaat doet overigens den ken aan een vogelnadai hij mei- slaande vleugels is gaan vliegen, blijft hij eenige oogenbhkken onbeweeglijk. Hij vindt zijn evenwicht in de ont moeting van de lucht en de opper vlakte van zijn vleugels en zijn staart. Zoodra hij een voldoende snelheid heeft bereikt, kan hij drijven zonder te dalen, soms kan men her. zelfs zien stijgen. Wanneer de snelheid vermindert blijft het werktuig drijven, maar het daalt langzaam. De grootste mannen op dit g;bied zijn, wat de theorie betreft. Pénau 3, kolo nel Renard en kapitein Ferber en voor de praktijk de Duitscher Lilienthal, die van 1891 tot 1896 hieraan arbeidde en afstanden yan 230 tot 300 meter kon afleggen. Maar op een goeden dag deed een windvlaag zijn teer schuitje omslaan en de ongelukkige onderzoeker werd met verbrijzelden schedel opgenomen. Hem komt de eer toe voor het eerst een werkelijk resultaat te hebben ver kregen, door de lucht te kunnen glij den en anderen hebben zijn nu-hode kunnen volgen en daarvar: profhecren. Niettegenstaande den dramaiischen afloop vonden de proeven van Lilien- thal een groot aantal navolgersze wekten velen op tot het vervaardigen van vliegmachines van allerlei vorm. In denzelfden tijd dat Lilienthal zijn proeven deed, vervaardigde een Ame rikaan Langley een door stoom gedre ven machine. Deze was van zeer kleine afmetingen. In 1896 legde ze, zonder reiziger, een afstand af van 1600 M. met een snelheid van 13 M. in de seconde boven de baai van Po tomac. Dit was een belangrijk resul taat, maar men moet bedenken, dat hetslechts met een stuk speelgoed werd verkregen, want hetgeheel woog slechts 13.6 K.G. (Bij een afmeting van 4—4l/2 M., mocht dit werkelijk een kunst stuk van lichtheid heeten. Geheel anders wordt de kwestie, wanneer men een toestel wil vervaar digen, dat een mensch kan oplichten. Amerika, dat zoo weinig gelukkig was waar het bestuurbare ballo ts be treft, heeft op dit gebied een eerste plaats ingenomen. Onder de beste beoefenaars moeten genoemd worden Chanute en de gebroeders Wright. De Nieuwe wereld stelde eenter in dit opzicht Frankrijk niet in de scha duw. Kapitein Ferber, die getroffen was geworden door de resultaten van Lilienthal, begon zich in 1898 met hart en ziel op de zaak toe te 'eggen. Geholpen door de Amerkanen Chanute en Wright vervaardigde hij machines, waarmee hij merkwaardige zv.r-.boch ten deed. Kolonel Renard, cv. riuigd dat hij er het grootste belan^ bij had pogingen in dezen geest te begunsti gen en die gemakkelijk te makt 1, ver bond hem aan het militaire etablisse ment te Chalais. Ongelukkigerwijs werden de credieten teruggebracht, kolonel Rer.ard verdween en Ferber was gedwongen zelf de motoren te koopen en op zijn rekening bijna alle kosten van de proeven te nemen, wat niet bevordelijk was voor het welslagen. In het eind van 1906 nam deze of- fïcïer een lang verlof, omdat hij meende dat hij buiten Chaiais zijn proefne mingen met meer succes zou kunnen voortzetten. Het spreekt van zelf, dat men er niet aan denken kan om zich vrij met zulk een machine, voorzien van een motor, in de lucht te wagen, indien men niet overtuigd is, dat zij luisteren zal. Bij den tegenwoordigen stand van de zaak zou het een bijna vrij zekere dood zijn. Dus heeft men middelen moeten zoeken om prpeven te doen zonder al te veel gebaar. Tot nu toe heett men er drie gevonden. Het eerste bestaat hierin, dat men instrumenten constru eert van kleine afmetingen met daar aan evenredigen motor, maar natuur lijk zonder iemand aan boord. Dit hebben Langley en vele anderen voor en na hem gedaan. Dit soort van speelgoed kan zeker nuttige aanwijzin gen geven, maar het is geheel onvol doende om het probleem op te lossen, want de voorwaarden waaronder een groot lichaam zich beweegt zijn ge heel anders dan die van een klein. De bestuurbare ballons hebben ons dat aangetoond en bij de vliegmachi nes komt dat nog sterker uit. Het tweede middel is dat van Lili enthal. Het bestaal hierin, dat men zich van de hoogte van een hoog- sprinplank werpt, met de machine van de ware groote, waarin iemand plaats neemt. Men gebruikt geen motor, de voorwaartsclie beweging wordt teweeg gebracht door het glijden van het ap paraat, dat in de lucht wordt gewor pen en dan zijn weg vervolgd. Deze beweging levert kostbare gegevens en kapitein Ferber heeft er een ruim ge bruik van gemaakt. Hij kon in de lucht glijden op een helling van 20%. d.w.z. honderd meter doorloopen, ver trekkende van een verhevenheid van 20 meter. Dien afstand legde hij af in een rechte lijn met een vrij groote veiligheid en hij kon zonder ongeval landen. Ongelukkig heeft deze tocht, niette genstaande de voordeelen eraan ver bonden, een groot bezwaar en dat is het teruggaan, het gaan in tegenover gestelde richting. De vliegmachine zonder motor ge hoorzaamt slechts aan één kracht, die van de zwaarte. Santos-Dumont had in Juli 1906 de gedachte een vliegmachine, die hij had vervaardigd, op te hangen aan een van zijn oude bestuurbare ballons, die hij voor die gelegenheid had veran derd in een ballon captief. Maar die laatste had nu geen orgaan, dat hem vooruit bewoog, hij moest daarom wor den getrokken, hetzij door een ezel of door een menschelijke kracht. En nu ging het zoo langzaam, dat het zeer moeilijk was om ernstig de wer king van de vliegmachine na te gaan. Weldra gaf hij deze poging op en be gon nu nieuwe proefnemingen met een vliegmachine, welke hij voorzien had van de wielen van een bicycle. Na dat de vliegmachine nu door den motor in beweging was gebracht, begon deze zich te verplaatsen op den beganen grond totdat de snelheid voldoende was dat de weerstand van de lucht het geheele apparaat oplichtte. Deze vinding is eenvoudig en niet zonder vernuft uitgedacht, maar ook hier is weer een bezwaar en dat is, dat er zoowel voor de landing als voor het vertrek een naakt en vlak land noodig is. Hier en daar vindt men wel geschikte terreinen, maar an ders zijn ze, behalve geheel buiten op- het platte land, in een bewoonde om geving zeldzaam. Bij wijze van proef gaat het dus heel goed, omdat men dan zijn eigen terrein kan uitkiezen, maar voor weikelijke luchtreizen is het practisch niet uitvoerbaar. Met zijn proefnemingen in Nov. 1906ia 't kamp voor de maneuvres te Bagatelle is Santos-Dumont in ieder geval goed geslaagd. Hij had een machine welke hij 14bis noemde. Verscheidene ma len slaagde hij er in zich eenige me ters boven den beganen grond te ver heffen tn van 50 tot 220 M af te leggen. De machine van Santos-Dumont heeft den vorrn van een wijd geopende V met 12 M. breedte der zeilenelke vleugel (vast en stevig) bestaat uit de vereeniging van drie groote vakken linnen. Het karkas van het instrument is van bamboes, gelijkelijk bekleed met stevig wit linnen. Het is op de vol gende wijze samengesteld van ach ter de schroef van aluminium, dan de zeer lichte motor „Antoinette" van 20 tot 24 paardenkrachten, wegende 36 K.G. en gevende 1800 draaiingen in de minuut. Onder zijn een paar wie len van een bicycle aangebracht, om het op gang brengen te bevorderen eindelijk voor, op ongeveer 8 meter van den motor, een roer, dat een vak van stevig linnen is en zoowel cor respondeert op de richting als op de hoogte. Naast Santos-Dumont zien we tal van anderen met hun plannen voor den dag komenalleen in Frankrijk waren er honderden. De schitterendste resultaten, welke nog zijn bereikt, zijn die van de Ame rikanen Wright. Zij verklaarden, dat zij na lange en geduldige proefnemin gen erin geslaagd waren van 40 tot 60 K. M. per uur af te leggen en weer te kunnen terugkomen op het punt van vertrek. Het is mogelijk, het is zelfs waarschijnlijk, maar hun proefnemingen hadden op zoo ge heimzinnige wijze plaats, dat men, niettegenstaande de onbetwistbare waarde van deze uitvinders, niet dan met zeker voorbehoud op hunne ver klaringen staat kan maken, want men kent niet de bizonderheden en de om standigheden, waaronder deze proefne mingengen plaats hadden. De heeren Wright boden hunne uitvinding aan de Fransche regeering voor een millioen, betaalbaar na uitvoering van een tocht van 50 K.M. voor een commissie. Dit voorstel kon niet worden aan genomen om verschillende redenen ten eerste, al was het niet onmoge lijk dat de heeren Wricht dit resul taat hadden bereikt, zoo bestond er even go-.-d mogelijkheid, dat morgen Santos-Dumont, Ferber of een ander tot een zelfde resultaat zou komen. 'En dan, waarom hadden ze hunne proefnemingen gehuld in zulk een waas \an geheimzinnigheid Men kon he ni°t toeschrijven aan vrees, dat het gezicht alleen van hun werk tuig voldoende zou zijn, om het zóó na te maken, dat men machines krij gen zou, die even goed zouden gaan. Ware het zoo, dan zou het uitgeven van een millioen, om een geheim te koopen, dat men niet bewaren kan, dwaasheid zijn. Het schijnt, dat de regeering op hun voorstel heeft geant woord door te vragen of zij uit zich zelf van den grond konden opstijgen op vlak terrein, rijzen tot 50 meter hoogte en dan landen op commando zij zouden daarop van verdere onder handelingen hebben afgezien. Dit geeft aanleiding tot de onderstelling, dat hun machine niet anders kon wer ken dan gaande van een hoog punt, misschien bewogen door een voort drijver van buiten en dat ze niet in staat was zich te verheffen boven het punt van vertrek, noch zonder gevaar ergens te landen dan op een tevoren bereide plaats. In geen geval bleek het dus een practisch instrument te zijn. In ieder geval, indien wij nog geen van deze machines behoorlijk hebben zien werken, is het waarschijnlijk, dat wij het spoedig zuilen zien. Volgens berekeningen van kolonel Renard zal het vraagstuk opgelost zijn, indien wij een motor hebben, die 1 paarden kracht geeft voor 1.5 K.G. gewicht. Kapitein Ferber meent, dat wij een paardenkracht moeten hebben onder het gewicht van 1 K.G. gewicht. Dit zijn voorwaarden, welke thans bijna zijn bereikt. Men is dus niet ver meer van het welslagen verwijderd, indien althans de theorieën van Renard en Ferber juist zijn. In ieder geval moet men bedenken dat deze machines, althans nu nog niet, de drie groote moeilijkheden heb ben overwonnen die van het vertrek, van landing en van stabiliteit. Het opheffen van zulk een werk tuig wordt veroorzaakt door de kracht, welke de lucht uitoefent op een hellend vlak, wanneer dit genoeg snelheid be zit. Men moet dus beginnen met een groote snelheid aan het werktuig te geven op den aardbodem, wil men dat het zich opheft. Men moet het in beweging laten brengen door een rijtuig, een automobiel of wel het een hoog gelegen punt van vertrek geven Die twee voorwaarden zijn niet zeer practisch. Wanneer de machine zich opheft en vervolgens den grond raakt op een plaats, waar geen beweging van buiten er op is aan te brengen, dan is het veroordeeld op den grond te blijven. Een troost is het, dat ze kere vogels met lange en dunne vleu gels, b.v. de zwaluwen, niet kunnen op vliegen, wanneerzc plaatsnemen op iets, dat plat is. Alen zal misschien nu wel mid delen tot vertrekken vinden, welke beter zijn beginnen sommige vogels niet, voor ze hun vleugels uitslaan, met hun pooten te vouwen, ze dan plotseling uit te strekken, om zich daarna in het luchtruim in de hoogte en vooruit te werpen? Het meest aannemelijk stelsel schijnt dus dat van Santos-Dumont en anderen, om n.m. het instrument van wielen te voorzien, waardoor het zijn loop op den grond kan beginnen als een auto mobiel. Bij het ophouden doen zich moei lijkheden van denzelfden aard voor of men zal dan moeten stoppen en het geheele apparaat zal door de wet der zwaartekracht ter aarde storten, of men zal voortgaan en wel mei de groote snelheid, welke in de lucht noodzakelijk is, om het evenwicht te handhaven. Wat moet men doen om een schok te vermijden Met zijn werktuig zonder motor heeft kapitein Ferber zeer zachte lan dingen weten te verkrijgen den weer stand van de lucht gebruikte hij om in verticale richting zoo goed moge lijk te kunnen gaan. Intusschen is de kwestie van het verticale evenwicht niet voldoende op gelost, tenzij de gebroeders Wright een practisch middel hebben gevon den, dat ze geheim houden. Men moet bedenken, dat dit zeer moeilijk is, met het oog op de zeer groote ver anderlijkheid van de bewegingen van de lucht. De kracht en de richting van den weerstand veranderen ieder oogenblik en dat maakt het handha ven van het evenwicht juist zoo be zwarend. Besluit. De verkregen resul taten zijn tot nu toe nog maar de eerste kinderschreden, maar langzamerhand vindt de theorie bevestiging en de voortdurende vorderingen van de mo toren geven aanleiding om te hopen, dat men weldra een voldoende kracht bereiken zal, om zich op te heffen en staande te houden in de lucht. Wanneer men zal beschikken over die kracht, zullen er nog andere dee- len van het probleem zijn op te los sen, die van stabiliteit, richting, ver trek, landing enz. Gelukkig kan men die onderdeelen tevoren nauwkeurig bestudeeren en op die wijze den weg banen. Men kan zich afvragen, welke van de drie toestellen, waarvan wij gespro ken hebben, het beste is en de meeste kans van slagen heeft. Het rechtvleu- gelige kan buiten beschouwing blijven door zijn gebreken, welke voor het oogenblik althans niet te herstellen zijn. Er zou een tot nu toe geheel onverwachte ontdekking moeten p'aats vinden, om aan de;e machine prac- tische waarde te geven. De machine, welke door een schroef in beweging wordt gebracht, heeft op die, bestaande uit vlakken, dit voor, dat ze zich met eigen middelen zonder moeite kan opheffen. Zij kan ook haar gang vertragen en zelfs stil blijven in de lucht, wat de andere niet kan, daar deze juist door haar beginsel steeds tot een snelheid, al is het ook een geringe, is gedwongen, wil ze zich ophouden in de lucht. Daarentegen heeft de schioefvormi- ge twee motoren noodig en twee sy stemen van schroeven, de eerste voor de stijging of het verticaal evenwicht, de andere voor de voortbeweging, of wel, wat op hetzelfde neerkomt, één zeer sterk werkende motor, welke de twee verschillende schroeven in bewe ging brengt. De andere heeft het groote voordeel, dat zij de eenige is, welke den weerstand van de lucht gebruikt voor haar verticaal evenwicht. Men heeft hier dus slechts te zorgen voor de voorwaartsche beweging. Bij de schroefvormige vliegmachine is de weerstand van de lucht geheel verlo ren, zooals trouwens bij alle vaartui gen voor luchtscheepvaart. Ze heeft dus een sterkeren motor noodig, of wel haar snelheid zal geringer zijn. Komt er een dag, dat beide machi nes hare bewegingen geheel zullen beheerschen, dan zal de schroefvor mige nog dit vóór hebben, dat ze minder breekbaar ismen heeft hier niet den last, dat ze uit zoo verschil lende vlakken bestaat, die groot en samengesteld zijn en zoo licht gevaar loopen te worden verbogen of bescha digd. Ook zal zijn evenwicht gemak-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 1