eene Weekwoning f,7. adbïaanse Echte BAjselaarkes, Gewestelijk INieuws. Van alles wat. Correspondentie. Marktberichten. Advertentiën- Te koop TH. VOET - Hulst. Te huur Bij mij te koop j nnnom J. Ph. C. de Paepe. tweeden en derden bij a; e ia jsr s te 'ifi de weer o.m Limburg nabjj t& streven. Er zijn hier ook al 4144 bierhuizenzoowat een draakhuis op de 83 inwoners. In een enkele ge meente (Putte) zelfs een op de 21. Daarom hebben de Bossche en Bredasche Katholieke drankweerver- eenigingen ook een adres aan den Minister gericht en dat gisteren ter teekening aan leden en vrienden voor gehouden. Bij dat adres is een statistiek ge voegd over de drankhuizen in de provincie Noord-Brabant. Daarin kan men lezen hoeveel drankhuizen in elke gemeente aanwezig waren op 31 De cember 1910 en op hoeveel inwo ners een drankhuis werd gevonden. „Ik heb mij diep geschaamd", riep het Statenlid, de heer Spitzen, de be kende drankweerkarnpioen uit Ginne- ken, in de vergadering van Kruisver- bond en Maria- en Antia-vereeuiging, uit. „Ik heb mij diep geschaamd, toen ik die cijfers las". En waarom schaamde zich deze Katholieke voorvechter Omdat men in die statistiek juist kan zien welke de protestantsche gemeenten zijn daar drinkt men zooveel minder, dat de drankhuizen er in normaal aantal aanwezig zijn, d.w.z. zooals dat behoorlijk is, doch verder niet. Terwijl in geheel Noord-Brabant op de 83 inwoners een drankhuis wordt gevonden, kent Aimkerk er een op de 421 Herpt een op de 225 Sprang op de 602; Veen op de 231 Werken op de 231 Werkendam op de 205 Woudrichem op de 221 Wijk op de 285. Beschamend voor ons Katholieken De heer Spitzen had wel gelijk. En moet dat nu zoo blijven Of zijn er nog veel menschen on der ons, die aan de katholieke zaak verplicht zijn het offer van onthou ding en afschaffing te stellen om de zwakke broeders te brengen op den goeden weg De Volkswil teekent hierbij aan datzelfde verschijnsel van te veel her bergen in de katholieke gemeenten en van nagenoeg normaal in de pro testantsche gemeenten, treft inen ook aan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zou de oorzaak ook kunnen liggen, in direct, in den eerbied voor de be kende wijnkelders, de kwestie, die het begin werd van de wrok tegen ons, omdat wij durfden te wijzen op het goede voorbeeld Het Vrije Woord voor Abonnés. Mijnheer de Redacteui 1 Gelieve onderstaande regelen eens op te nemen, waarvoor mijn dank. In het brave blad Zelandia van Zaterdag 2.7 Juli komt in het hoofd artikel „Organisatie en Actie" de volgende zinsnede voor Wij hebben in onze Zeeuwsch-Vlaam- sche gouwen een Godsdienstige, ar beidzame bevolking. Gewetenlooze volksmenners trachten bij die oevol- king allerlei dwaalbegrippen post te doen vatten. Hun doel is alleen hun eigen eer en hun eigen voordeel. Zij streelcn en vleien het volk, did in zijn onnadenkendheid het ware niet van het valsche, de waarheid niet van de logen kan onderscheiden. Maar opdat het volk niet z*i vallen in de strikken dier sluwe raddraaiers, rust op ieder, die door ambt, stand of ontwikkeling daartoe als vanature is aangewezen, de dure en zware verplichting de organisatie te steunen, de actie te bevorderen. Tot zoover het brave blad. Moeten die gewetenlooze volks menners en raddraaiers door zulke taal politiek vermoord worden? Het volk is wel wijzer en beweet wel waar hem de schoen wringt. Dat. de Volkswilpartij zoo voor uit gaat, schijnen ze toch maar niet te kunuen verkroppen en wie weet wat de kliek daardoor het volgende jaar te wachten staat Maar wat valt er nu van die ge wetenlooze volksmenners en rad draaiers te zeggen liet volk wordt door hen toch niet voorgelicht in dronkenmansartikelen en zij zijn toch nog niet uit de klauwen des doods verlost moeten wordsu door in hun dronken zijn hun eigen dood te willen in een stikkende kamer|? Neen, het volk wordt niet voor gelicht door werktuigen van een kliek, maar van mannen die met hart en ziel geheel belangeloos zich opofferen tot het welzyn van het volk Laat u daarom niet misleiden door leugens en verdachtmakingen van de kliek omdat zij haar einde voelt naderen, maar laat ons aan vrienden en bekenden alle leugens en verdachtmakingen weerleggen, op dat wij het volgende jaar haar den genadeslag kunnen toebrengen, en wij zoodoende bevrijd zullen blijven van alle heerschappij en tirannie van een groepje onderdrukkers. JAN CONTENT. O HULST. Uit achterstaande adver tentie blijkt, dat er alhier plannen be staan tot het doen houden van een vliegdemonstratie. Het is te hopen dat velen de aangekondigde bijeen komst zullen bijwonen om de plannen te doen verwezelijken, wat iets nieuws is, en onze gemeente een paar goede dagen zou kunnen bezorgen. HULST. De duivenliefhebber van de maatschappij „de Postduif" L. de Caüwer alhier, heeft op 4 Augustus met 8 duiven oud en jong, van de prijskamp uit Arras 10 prijzen gewon nen, bestaande uit geldprijzen, hanen en 2 prachtige diploma's. Zeker wel een bewijs dat hij in het bezit is van een goed soort. HULST. Donderdag was Mevrouw de weduwe van Dalsum, de moeder van den notaris, zeventig jaar. Men zou het niet aan haar zeggen, en me nige jonge dame van driemaal zeven mocht wenschen, dat zij er nog zoo frisch en opgewekt uitziet als de oude moeder, en veelmalen grootmoe der, van tienmaal zeven. Aan het postkantoor Hulst zijn de volgende brieven en briefkaarten ter post bezorgd, welke wegens onbekend heid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. P. de Bakker, Rue de Launoy, Mo lenbeek St. Jean. E. v. d. Veide (ge post te Nieuw-Namen), ss. Zeeland Amerika. Raymond van Roy, Aalst (België). Leo Janssen Kloosterstr. Antwerpen. L. Verhoeven, Elisabethstr, 26, Essen Duitschland. F. Muule, Küllenhahn Kr. Mettman. Mej. Bertha Reiswijk Dieiiksenstraat74, Antwerpen. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. HULST. Maandagavond is W. Mille- naar, schilder alhier, door de tram overreden en aan de gevolgen overle den. De tram moet aan het ongeval geen schuld hebben. LAMSWAARDE. Zondagmiddag werd in het vereenigingsgebouw een bui tengewone algemeene vergadering ge houden van de Boerenleenbank. Ruim 170 leden waren op de vergadering tegenwoordig of hadden een volmacht gestuurd. Dus wel een flinke op komst Na het opmaken der pre sentielijst kwam aan de orde Mede- deelingen. De president gaf hierbij te kennen, dat het bestuur der leen bank zich genoodzaakt gevoelde, den kassier tot ontslag voor te dragen. Na stemming bleek, dat ook de meer derheid der leden voor ontslag was. Het volgende punt der agenda luidde Regeling der jaarwedde van den kas sier. Het bestuur meende deze op f400 te moeten stellen, waarmede de leden zich vcreenigden. Na het vast stellen der jaarwedde werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuwen kassier. De assistent, de heer van den Ende, die reeds 4 jaar met den kassier samengewerkt had en zoo doende met de bankzaken vertrouwd was geraakt, werd door bestuursleden de rechte man op de rechte plaats gevonden. Nadat de assistent zelf zich nog in de gunst der leden had aanbevolen, werden de stembriefjes uitgereikt. De uitslag der vrije stem ming was, dat de heer van den Ende met groote meerderheid van stemmen tot kassier werd gekozen. Het laatste punt der agenda hiermede afgehan deld zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Zelandia. HULST. Het besluit, Zondag door de Algemeene Vergadering der Boeren leenbank van Lamswaarde genomen, dat de bepaling der statuten, dat een lil God, eigendom en huisgezin in Chnstelijken geest moet erkennen „en er naar leven", meer is dan eene for mule, heeft alhier groote ontsteltenis verwekt in de katholieke kiesvereeni- ging en in de officieele katholieke kringen alsmede op het redactiebureel van het Katholieke Hoofdorgaan der Provincie. Met angst vraagt men zich daar af, wat moet er van ons worden, als onze bevolking niet meer tevreden is met christelijk geschetter en chris telijk leven verlangt voor een post van vertrouwen Er moeten dan ook reeds vergaderingen zijn uitgeschre ven om deze zaak onder de oogen te zien, om middelen te beramen dat ge deelte der formule „en er naar leven" te doen verdwijnen uit de Katholieke statuten. MOERBEKE-KOEWACHT. Woens dag was het hier feest wegens de 50 jarige bruiloft van J. van Acker en M. Coone. De waardige oude luidjes werden door de gemeentenaren, en ook van uit Holland's Koewacht om het meeste gevierd. O Hoe uien een hond het smokkelen leert. Een aardig staaltje wordt verhaald van de manier, waai op de Italiaansche smokkelaars hun honden het smokke len leeren. De hond ras komt er niet op aan wordt op Zwitserschen grond ergens in een donker hok gesloten, men laat hem daar honger en dorst lijden en maakt hem dan tot mikpunt van een ongevaarlijk schot. De mu nitie bestaat uit een zoutlading en de schutter is een als douane verkleede smokkelaar. De verwondingen zijn spoedig ge nezen, maar het dier behoudt een on- afzettelijken afkeer voor de uniform van een douane, een afkeer die nog systematisch wordt aangescherpt, daar de als douane verkleede smokkelaar het dier voortdurend slaat en blijft pijnigen. Wanneer het dier zijn pijniger'-gron- dig heeft leeren haten, jaagt men hem langs sluipwegen de grenzen over in de veronderstelling dat hij met zijn zeker instinkt het huis zal binnen vluchten, waar hij goed en vriendelijk behandeld wordt. Weet de hond deze plaats te vinden dan is zijn opvoeding voltooid. Hij wordt dan in Zwitserland nog een maal in het hok opgesloten en door den pseudobeambte nog eens flink ge plaagd en geslagen. Dan bindt men hem een flink portie tabak, suiker, chocolade, horloges op den rug, en met een even flink pak slaag jaagt men het dier voor de tweede maal de grenzen over. Het is ongelooflijk hoe sluw de hon den n u te werk gaan, om een gehate douane te ontloopen, als zij hem in de verte bespeuren. Zij sluipen voorzichtig en angstig voort, snuffelen zoo zacht, dat geen ademtocht is te hooren, slaan nieuwe wegen in en zoeken zoo lang, tot zij hun goeden baas vinden. Maar het gebeurt toch ook wel eens dat een goed gemikt schot van een echte beambte het dier naar het hon denparadijs zendt. o De Synagoge van Kapernaiim. In het Journal de Genève deelt pro fessor Lucien Gautier mede, dat men aan de oevers van het meer Tiberias te Teil Hoem, waar men vermoedt dat het oude Kapernaüm heeft gele gen, de betrekkelijk in goeden staat gebleven overblijfselen heeft gevon den van een zeer schoone en bijna weelderig gebouwde synagoge. Het schijnt dat dit gebouw door een aard beving is verwo.-st; de muren en zui len zijn omver geworpen, maar al de bouwstoffen liggen nog op hun plaats, en zijn zoo gaaf dat men aan een volkomen wederopbouw zou kunnen gaan denken. De onderdeden van de bouworde wijzen als vermoedelij- ken datum aan de eerste tijden van het Romeinsche keizerrijk. De treden van het bordes, dat naar den ingang leidt, zijn volmaakt onbeschadigd. „Wij mogen de veronderstelling wa gen", zegt prof. Gautier, „dat deze treden voor ongeveer negentien eeuwen door Jezus en zijn leerlingen zijn be klommen. Inderdaad de te Teil Hoem teruggevonden synagoge schijnt die te zijn van welke de Evangeliën (Mare. 1: 23—27, Luc. 7: 1 10) melding maken, en die de Romeinsche hoofd man van het garnizoen aldaar op zijn kosten heeft laten bouwen. („N. R. Ct.«) o De Kwitantie. De senator Renand, die eenigen tijd te Parijs moest vertoeven, huurde in een hotel eenige kamers en betaalde de huur, 150 francs, vooruit. „Wil u een kwitantie?" vroeg de hotelhouder. „Niet noodig," antwoordde Renand, „God heeft het gezien." „Gelooft u dan aan God vroeg de hotelhouder weder. „Ja zeker, doe ik dat," hernam Re nand. „Gij toch ook?" „Neen, ik niet," was het antwoord. „Dat is wat anders," sprak Renand. „Geef mij dan maar dadelijk een kwi tantie." o Marechaussees. De vestiging van afdeelingen mare chaussees in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ter bewaking van de buitengedeelten dier steden, zal niet voor het voorjaar van 1913 haar be slag krijgen. Het plan daartoe is afhankelijk van de goedkeuring der Staten-Generaal die daartoe in de gelegenheid zal worden gesteld door een geldaanvrage op de begrooting van het Departe ment van Oorlog voor het dienstjaar 1913. o Mijnramp in Duitschland. In de mijn Lothringen te Gerlhe- Bochum, waar ook veel Zeeuwen wer ken, althans er gaan nogal Volkswil- Ien naar Gerthe-Bochum, is Vrijdag een mijngasontploffing geweest. Er zijn 109 dooden en 86 gewonden. Na men zijn alsnog onbekend, en ook is onbekend, of er van onzen kant zijn onder de getroffenen, doch waarschijn lijk niet. o— Essen. Wegens het honderdjarig bestaan der fabrieken Krupp is alhier groot feest. De keizer van Duitsch land is persoonlijk overgekomen om er aan deel te nemen. De firma gaf wegens het feest een bedrag van veer tien millioen mark voor verschillende doeleinden. o Het Geheim van de Schoonheid. Een geestelijke tramde door de stad. Hij had een boeket mooie bloemen in zijn hand. Even voordat hij aan de plaats zijner bestemming was, stapte een man in de tram, die klaarblijke lijk onder dan invloed van sterken drank verkeerde. Hij kwam naast den geestelijke zitten. Terwijl hij rond keek, viel zijn blik op de bloemen. „Die zijn mooi, mijnheer," zei de man tot den geestelijke. „Ja," was 't antwoord, „en, weet ge, waarom ze zoo mooi zijn De man dacht een oogenblik na, en zei toen „Neen, mijnheer". „Wel, dat zal ik je vertellen. Dat komt, omdat zij niets anders dan wa ter drinken." O— Abonné Ter Neuzen. Dat bericht uit Vlissingen-Breskens is wel aardig, om dat het eens te meer bewijst, hoe groot de belangstelling is tot zelfs bij hen, die anderen voorhouden dat zij de Volkswil niet mogen lezen, maar ik plaats het toch liever niet, omdat ik de geestelijken met rust laat zoolang zij mij zeiven met rust laten, en de bewuste heeft bij mijn weten zich nim mer vijandig getoond. o— Lamswaarde. Uit blijdschap, dat de gewezen kassier toch nog 20 stemmen heeft gekregen en er dus 20 zijn, die het niet heb ben geloofd - 1.00 Hulst. Omdat Hulst zoo ge lukkig is op Maandag vijf no tarissen te hebben, doch de no tarissen van Hulst geen zitdag houden op de standplaatsen hunner ambtgenooten, omdat deze weten; dat de wet het verbiedt - 1.00 Stoppeldijk. Omdat Adriaanse van Lamswaarde zoo goed on derwijs kan geven aan de meis jes en hij een gouden medaille krijgt als hij hier nog eens voor lezing komt houden - 0.25 Graauw. 1. Omdat de festival en fietsfeesten weder tot het verledene behooren, wat niet vreemd is, maar wel is vreemd, dat in dien laten avond een ge trouwde vrouw een uitstapje maakte met een jonge boere- zoon en wij niet weten waarom doch gelooven, dat hij wel op haar past - 0.25 2. Omdat hij en zij beiden menschen zijn van de goede soort en onze bazen dit wel zullen doofpotten, maar als het eens Volkswilmaunen waren Graauw. Omdat wij hier altoos nog al goed voorzien zijn van kachelhout - 0.10 Vorige lijst - 38.26 Totaal f 41.11 STAATSLOTERIJ. No. 6989 een prijs van 2000 gulden 20193 1500 514 1000 20847 20000 9863 5000 15727 1000 17341 1000 11365 1500 19849 1000 9022 1000 Hulst, 5 Aug. Per 100 K.G. Tarwe f 10,75 a f 11,00, Rogge f 9,25 a f 9,50, Wintergerst f8,75a f9,00, Zomergerst f 8,50 a f 00,00. Haver f 10,75 a f 11,00, Erwten f 13,00 a f 00,00, Paardeboo- nen f00,00 a f00,00 Duivenboonen f 00,00 a f00,00 Witteboonen f 00,00 a f 00, Bruineboonen f 00,00 a f 00,00, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00 Aardappels, f 3,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 1, verkocht 00. Varkens 27, verkocht 18. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,30 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 1,05. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,60 f 47.62L Heden overleed tot diepe smart van ons plotseling door een nood lottig toeval onze Geliefde oudste Zoon en Broeder Willem Piet er in den ouderdom van 42 jaren en 5 maanden. M. W. M1LLENAAR Echtgenoote en Kinderen. Hulst 5 Augustus 1912. BIJ aan de Houtmarkt le Hulst. Te bevragen ten kantore van No taris VAN DALSUM. HULST, Het kantoor der tjpsiip erven Mr. J. G. VAN GEINSE in de Steen- straat te Hulst, zal den Maandag van iedere maand geopend zijn. Advocaat-Procureur te MIDDELBURG, is EI.li*;* liAAXIlAG HÏLST te spreken. VERKRIJGBAAR 4 ets. per li.O. bij SMET-Laoet, Huurhouder, Station Hulst. Tevens verkrijgbaar alle soorten

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3