Judas. Van alles wat. I vruchten zuilen worden geplukt, dat C de politieke atmosfeer van het kamer- district Hontenisse eindelijk eenswor- de gezuiverd, en dat het volgende jaar de overgroots meerderheid van de kiezers in dit district blijken zullen geven hetzelfde te willen doordever- kiezing van den heer van Dalsum als zijnde de rechte man op de rechte n plaats. Een groote voldoening za! het ons c dan zijn, zij het dan ook inet gerin ge, dan toch met onze beschikbare t krachten, daaraan ook een steentje 1 te hebben bijgedragen. Luctor. o Jezus en Judas waren als kind speel kameraadjes. De kleine Jezus was altijd zacht en toegevend, de kleine Judas was jaloersch. De kleine Jezus vermaakte zich eens met een vogeltje, dat, aangetrok ken door vertrouwen in den kleinen, zachten knaap, at uit zijn hand. De kleine Judas was daarover jaloersch, omdat hij geen vogeltje kon lokken, dat uit zijn hand durfde te komen eten. De kleine Judas, in zijn ja- loerschheid, nam het vogeltje uit de hand van den kleinen Jezus, kneep het dood, en liet het dan weder vallen. Met zachte, verwijtende oogen keek de kleine Jezus zijn wreed speelkame raadje aan, nam het vogeltje weder op, blies er over, en het vogeltje, weder ten leven gewekt, vloog tjilpend weg. De beide kinderen waren groot ge worden, en Judas werd een Apostel des Heeren. Bij het zien van de welda den, die Jezus verspreidde onder het volk opende zich op een wrok in het hart van Judas, want die weldaden aan anderen bewezen beschouwde hij als onttrokken aan hem zeiven. Bij het zien van de wonderen, die Jezus deed, ontwaakte tot groote boosheid het jaloersche karakter uit den kindertijd en met een nijdig oog zag hij, dat Jezus wonderen deed die hij niet kon doen. En als de tijd daar was ging Judas naar het Sanhedrin en beloofde aan de vijanden van Jezus Hem in hunne handen te leveren. En met vreugde werd dit aanbod aangenomen, omdat zij reeds lang op eene gelegenheid hadden gewacht om zich van Jezus meester te maken doch openlijk durf den zij dit niet te doen uit vrees voor het volk, dat gunstig jegens Jezus was gestemd. Als Jezus, gevangengenomen, Judas ontmoette, zag Hij Judas aan met den zacht verwijtenden blik der kinderja ren, en Judas, tot het besef gekomen wat hij jegens zijn vriend en oud speelkameraadje had gedaan, wilde de zilverlingen terug brengen, die hij voor zijn verraad had ontvangen. Doch met hoon werden deze gewei gerd, zeggende, dat de wet het ver bood bloedgeld voor den tempel te ontvangen. Het einde van Judas was ellendig, en zijn naam werd een schandnaam voor alle geslachten. Doch ook het Sanhedrin kwam tot pijn en Dante vond het terug onder de pij van den Looden Monniksdracht. „De Tijd" veroorlooft zich de vol gende opmerking'. Getracht za! worden tegemoet te ko men aan het bezwaar, hetwelk bij ve len bestaat tegen het zoogenaamde pa troonsverbod. Uitmuntend! Er is echter een tweede bezwaar, hetwelk, naar wij meenen, bij velen niet min der weegthet is de belemmering van het grootbedrijf, van de in latere jaren in beteekenis toenemende brood fabrieken. Wij achten de ontwikke ling van het bakkersbedrijf in die rich ting een natuurlijke en gezonde en meenen daarom, dat wettelijke voor schriften, welke die ontwikkeling on mogelijk zouden maken of daaraan al te groote bezwaren in den weg zou den leggen, zooveel 't eenigszins gaat vermeden moeten worden. Nu staan aan het grootbedrijf (an ders dan aan het klein-bedrijf) door invoering van het ploegenstelsel mid delen tsn dienste, welke de bezwaren van pen nachtarbeid wel niet geheel opheffen, maar toch lot een minimum terugbrengen. Willen de voorstellers van het verwachte wetsontwerp het klein-bedrijf te hulp komen door het vrijlaten van nachtetijk pairoonsar- beid, zoo moge tegelijkertijd door hen een poging worden beproefd, tot het zooveel mogelijk uit den weg ruimen van de zeker niet ongegronde bezwa ren, door het grootbedrijf tegen het gevallen ontwerp-Talma aangevoerd. Alleen langs dien weg, dunkt ons, zal een regeling, die algemeene bevredi ging schenkt, kunnen verkregen wor den. Geen enkele partij of fractie wij zouden wel durven zeggen, geen enkel lid in onze volksvertegen woordiging, die niet den continueelen nachtarbeid van bakkers en van weike andere klasse van arbeiders ook, als een euvel beschouwt en die niet be reid is tot beperking, zoo mogelijk afschaffing, daarvan mede te werken onder de enkele voorwaarde dit ge schieden kan, zonder andere en hoo- gere belangen op aanmerkelijke wijze te schaden. Nog eens, wij hopen, dat dergelijke medewerking door het aan gekondigde initiatief mogelijk zal wor den. Daartoe zal echter van meer dan ééne zijde een oprechte waar deering van de bezwaren van ande ren met even oprecht streven, om daaraan zóóver doenlijk tegemoet te komen, noodig zijn. Wie alles wil hebben, bereikt in veel gevallen niets. Dit ondervond minister Talma. Notaris VAW DALSUM deelt mede, dat liij bon dag' 14 Juli den gelieelen dag* afwezig Is, en doet dit, opdat niemand tever geefs behoeft te komen. Rechtstandig advies aan arbeiders. Het zesde Jaarverslag van het Bu reau voor Rechtskundig advies aan ar beiders te Arnhem, is verschenen. Uit het verslag blijkt, dat 1911 een druk jaar is geweest. In 1297 zaken werd advies gevraagd en het aantal bezoe ken klom tot 2279. Uit den aard der zaak nemen de quaesties het arbeidscontract betref fend een groof aantal in n.l. 527 dan volgen huur en schuldvorderingen met 126 en 113. Loon 52, schadeloos stelling 31, erfenis 44, belasting 36 Boedelscheiding, 30, strafwet 21, Hu welijk 37, eigendom 28, ongevallen wet 17, verzekering 24, onderzoek vaderschap 7, koop en verkoop 61, aanneming van werk 28, terwijl de overige over verschillende quaesties verdeeld zijn. Door het Bureau werden voor den rechter aanhangig gemaakt 56 zaken het arbeidscontract betreffende, waar van 29 het gewenschte gevolg, 9 met gedeeltelijk succes en 18 zonder vrucht werden behandeld10 zaken „aanneming van werk" werden aan hangig gemaakt, waarvan 5 nog loo- pende zijn, terwijl de andere 5 met goed gevolg werden afgewikkeld. De heer Noordhof, ambtenaar van het bureau, schrijft in het Verslag, dat het Bureau zooveel gunstige re sultaten op zijn arbeid mocht zien, dankt het voor een niet gering deel aan de hulp van de rechtskundige adviseurs, die geheel belangloos deze zaak dienen. Mr. R. van Maare, die de eerste paar jaren na de oprichting van het Bureau zeer veel voor de instelling heeft verricht, moest zich wegens uitbreiding zijner practijk te rugtrekken, toch bleef hij het Bureau m°t hulp of advies dienen. Ook in Mr. J. R. H. van Schaïk vindt het Bureau nog altijd een adviseur wiens hulp nooit tevergeefs wordt ifigeroe- en die in tal van procedures voor het bureau optrad. Dat Mr. van Maare nimmer en Mr. van Schaïk slechts zelden de zittingen bijwoont, doet aan den goeden gang van zaken niet veel hinder, omdat het Bureau in Mr. B. F. Bcron van Verschuer een adviseur heeft, die zich meer aan de zaak kan geven en dit dan ook met volle toewijding doet. De zittingen van 's Maandags en 's Woensdagsavonds, welke in den regel het drukst bezocht zijn, worden steeds door Mr. van Verschuer bijge woond. Bovendien nam hij een niet gering deel van den arbeid buiten de zittingsuren voor zijn rekening, o. m. de behandeling van een groot aantal procedures, waarvan de heer C. W. Ritter op verdienstelijke wijze de verdediging waarnam. De steun, door Mr. Baron van Ver schuer geboden, maakte het mogelijk, dat het Bureau, ook bij de sterke ver meerdering van arbeid, zijn taak tot veler tevredenheid kon blijven ver vullen. Verder maakte het verslag melding van een zeer gevoelig verlies, dat onlangs door het Bureau geleden werd, door het afsterven van den heer W. Swaan, lid der Commissie van Toezicht. De heer Swaan, die een voortreffelijk patroon voor zijn werklieden was, die overal waar hij dit kon, de goede verhouding in de arbeidswereld trachtte te bevorderen, droeg ook het Bureau een warm hart toe. Hij toonde dit metterdaad door gra tis het voor het Bureau benoodigde drukwerk te verschaffen. Uiterst moeilijk zal het vallen, zijn plaats te vervullen door iemand, die voor de zaak van het Bureau zal ijveren als de overledene deed. De samenstelling der Commissie bleef overigens onveranderd. Zitting hebben daarin de heeren J. H. v. d. Pavert, Voorz. J. J. v. d. Bergh, Secr.- Penn., Mr. J. R. H. van Schaïk, J. N. van Munster en G. J. A. Budde, R. K. Pr. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Aan den kijker. li. Behalve heel veel ander minder mooier, dat je zoo rond je hoort, ver wijt één van m'n tallooze benijders me, dat ik vrijzinnig liberaal of so ciaal-democraat ben. Misschien is er wel wat waars in die beschuldiging, maar voor ik hierover ga schrijven, eerst een compliment aan den hoofd redacteur voor de prachtige weerleg ging en het flinke antwoord op dien bewusten brief. Ik ben v r ij-z innig en I i b e r- aa 1 Mijn inleiding die ik schreef, dat ik op de eerste plaats Katholiek zou zijn, wordt zonder vorm van proces weg gedoezeld, alsof ik er reeds tegen misdaan had, voor deze doezelarij neem ik criticals m'n grijs deukhoed- je af. Wat 'n schijn geleerdheid, 'n onware verklaring, 'n verkropt cha grijn enz. is er in dien brief verspild. Maar wat waar is, dient erkend te worden. V r ij ben ik in mijn schrij ven, zinnig ben i k ook (al zeg ik het zelf) want mijne zinnen zeggen in enkele woorden, wat anderen een heel leven verkroppen. L i b e r zal ik blijven zonder aanzien van per soon, de waarheid schrijvende, als een a a I zoo glad moet je zijn, wil je ontkomen aan de verschillende ha telijkheden, waarmee faire tegenstan ders je bestrijden. Wat het socialisme betreft hierover heb ik monumenteel niet veel te zeg gen, alsdat ik geen enkel hunner be ginselen ben toegedaan. 'n Beroemd wijsgeer (wie 't was wéét 'k niet, misschien de briefschrij ver uit Hontenisse welheeft gezegd, dat geluk iets zéér betrekkelijks is. Heel juist 1 Wat voor den één geluk is, is dikwijls voor 'n ander juist't tegenovergestelde. Een degelijke rich ting aangegeven in een courant is voor een volkspartij dikwijls 'n trek uit de loterij, wordt, zoo die inrich- t ng goed is en trotsch tegenwerking verdachtmaking blijft behouden, een buitenkansje. Maar voor de tegen standers Voor hen juist 't omge keerde 1 Hoe kan 'n tegenstander z'n „wijsheid" luchten, hoe is 't hem mo gelijk, net te doen, alsof ie overal be nul van heeft, als er van die rich ting gezegd kan worden, daar ben ik 't roerend mee eens. Da's geen kunstDaartoe is iedere boerenjongen capabel 1 Maar afbre ken, fitten, eigenwijs oreeren, 't wil I m ij voorkomen, dat dit of dat zóó I moet zijn, enz. dat is je ware Daar- I mee kan je tooncn, hoe 'n kritieke bolleboos je bent, hoe hemelhoog je staat boven die stumpers van redac teur en medewerkers En nou ik, BertusHeb ik iets aan 'n stuk, als daar niet over gespro ken wordt, als ieder zegt, er zit niets I inneen door verschil van gedach ten komt men tot overeenstemming? Neen, aan zoetsappig, vleiend geschrijf hebben we niks Niemendal Zie je wel Wat voor velen een bijdrage was, waar waarheid in zat, is voor anderen een ergernis. Geloof me, beste lui, ik zou niets liever wil len dat die kraan van 'n briefschrij ver eens aantoonde, waarom ik tot de vrijzinnig? liberaal of sociaal demo cratische fractie behoor (hij bedoeld misschien fagie). Z.Ex. schrijft im mers „men moet niet veel weten om op eerste gezicht (zie je nu wel, fagie) enz." Ik zal dan deemoedig het hoofd buigen en zeggen „Heer ik ben blij dat ik niet zoo ben als genen," ik heb gedwaald." Maar de briefschrijver is als vele tegenstanders niet verantwoordelijk voor wat hij schrijft, 't is bij hem al lemaal een pot nat, geliefde lezers. BERTUS. o Rotterdam 1171912. Mijnheer de Redacteur Vrienden VolkswillersHeden nam ik het besluit de pen ter hand te ne men om u te herinneren dat in 1913 de genadeslag moet worden toege bracht aan de partij welke reeds jaren Zeeuwsch Vlaanderen geregeerd heeft, welke in den loop der jaren mannen voor Kamer en Staten afvaardigden welke niet het belang des werkmans op het oog hadden, maar steeds hun eigen en dat der hooge ooines op het programma hadden. Ja, mannen pop pen der coalitie, welke knikten ja en neen. Welnu, nu is de tijd gekomen dat het Zeeuwsche volk begint te be grijpen wat het aan deze heeren heeft te danken. Daarom op voor waarheid en recht. Zorgt dat de heeren vrij en veilig zonder zorgen aan wal blijven. Wil niet hebben dat wij met het scheepje der coalitie ten gronde gaan. Want het zelfde begint feelijk aan eene zijde te hellen en is misschien zijn ondergang nabij. En u tegenpartij, daar van redden zou een daad zijn weike met gouden letters geschreven werd in het boek der Zeeuwen. Maar vrienden daar is moed en eensgezind heid voor noodig. Ik weet, dat Vrien denkring in Hulst edele voormannen en trouwe leden telt. Maar daar bui ten de stadswallen zitten nog man nen, welke de oude gewoonte eer biedigen en zeggen doen wij niet wat pastoor, dominé of burgervader zegt, wee dan onze arme ziel. Welnu de zulke moet u op het hart drukken en zeggenWij strijden voor een daad welke christelijk en rechtvaardig is. Wij tasten niet de Godsdienst aan, wij beminnen hem. Maar niet op een wijze als die der schriftgeleerden cn farizeërs, maar stellen na den Gods dienst ook onze tijdelijke belangen, zij gelden u zeiven en dat van uwe kinderen. Welnu offert uw dubbeltje aan ons en zegt de partij vaarwel, welk een degelijk katholiek van zich afstoot en een man steunde welke misschien wel weet hoeveel kerken er in Zeeland staan, maar niet wat er in gebeurt. Zeg hun onze strijd moet en zal zijn rechtvaardig. Geen partijzucht, want partijzucht is eene ziekte, erger als de kanker. En om u dit te be wijzen zal ik een daad aanhalen, welke deze winter in het dorp Graauw is geschied. In dat dorp was het Mis sie. dan komen er vreemde paters prediken en wijzen de menschen op het ongeluk der zonde om hunne be keering te bewerkstellen en te ver krijgen. En ziet allen voldeden aan die plicht. Ook onze volkswilvriend vond het een hooge plicht daaraan deel te nemen, maar had bij deze bui'.en den waard gerekend. Zijn Eer waarde had Jan den kerkdiender be volen nauwkeurig toe te zien wan neer en bij wien onze vriend zich zou wenden. En Jan zelte speer en muts op zijknielde in de stoel der vergiffenis en sprak Eerwaarde pater nog zooveel personen cn dat berucht persoon is aan de beurt, Zoo volg den zij elkander op tot aan hem de beurt was, maar hij werd geweigerd omdat hij getoond had Volkswiller te zijn, opdat hij pal bleef staan aan de zijde voor waarheid en recht. Ziet hier de partijzucht welke niet terug schrikte om eerst een heilige daad te doen om haar daarna met verraad te stempelen, (k zoude u nog meer da den kunnen toonen, waaraan die Cris- telijke partij door partijzucht gedre ven zich aan schuldig maakte. Maar het zoude te veel plaats vorderen. Laat het mij voldoende wezen u te herinnersn wat zij den lieer van Dal sum hebben aangedaan, berooft van eer en goede naam, benadeelt in zijn zaken, bestempelt met den naam volks opruier. Ziet mannen wij moeten de oneer onzen stichter aangedaan in eere brengen. Welnu rust u uit, spoort u broeders aan tot den strijd, laat ons wachtwoord zijn en blijven op voor waarheid en recht. Hierbij teeken ik 50 cent voor ver kiezingfonds 1913, in de hoop dat het verhonderdvoudigd mag worden. Na u M. d. R. bedankt voor de verleen de plaatsruimte en u volkswillers ge groet te hebben teeken ik mij F. D. DE WILDE. Wegens afwezigheid van Notaris van Dalsum is de Volkswil van heden ongecorrigeerd. O Nieuwe uitvinding. Het is bekend, dat de draadlooze telegrafie reeds een en andermaal met succes is toegepast om signalen en berichten over te brengen naar spoor treinen, terwijl deze in volle vaart voortsnellen. Een Duitscher, zekere Cramer, heeft die toepassing nog volmaakt en een systeem uitgevonden om treinen door middel van electrische golven tot stil stand te brengen. Zijn vinding, die de „Railephone" wordt genoemd, zou het mogelijk maken, langs radio-tele- grafischen weg de remmen te doen vallen zonder tusschenkomst van het personeel. Wat deze uitvinding zoo zij wer kelijk waarde heeft beteekent be hoeft nauwelijks gezegd. De veilig heid op onze spooiwegen zou er niet onaanzienlijk door worden verhoogd. o Ontslag. Aan de Alkmaarsche Ijzer- en Me taalgieterij zijn 98 werklieden ontsla gen, wijl zij geweigerd hebben een hun door de directie aangeboden nieuw contract te teekenen. —o Onder afvallend gesteente. Donderdagnamiddag zijn twee mijn werkers in de Domaniale mijn te Kerkrade onder afvallend gesteente geraakt. Een van hen, de houwer S., uit Bleyerheide, is aan de gevolgen overleden. o— Vergiftiging. Door de marechaussee is naar het huis van bewaring le Breda overge- bracht de heer N., handelsreiziger, uit Bergen-op-Zoon. De heer N. woonde tot voor korten tijd te Breda, waar zijn vrouw in het begin van de vorige maand onder verdachte verschijnselen overleed. N. wordt verdacht zijn vrouw te hebben vergiftigd. Het lijk is op last der politie op gegraven. o— Nottinghammer kant. Naar de „En- sched. Lonn. Crt." verneemt, heeft de firma Wed. E. B. Levieson, zich in verbinding gesteld met een fabriek in Nottingham, waar de bekende Notting- hammer kant vervaardigd wordt. Zoo dit artikel in ons land opgang mocht maken, dan ligt het in de bedoeling van bovengenoemde firma deze indus trie naar hier over te brengen. o— Doodgevonden. In den polder Char- lois is door eenige jongens het lijk gevonden van een 78-jarigen boeren arbeider, die daar door onbekende oorzaak op de plaats is dood ge bleven. o— De burgemeester ran Zaandam. De Haarlemsche rechtbank heeft 8 Juli naar de openbare zitting verwe zen de zaak van jhr. mr. Elias, bur gemeester van Zaandam, voor zoover betreft het doen opmaken van een valute reispas voor zijn minderjarigen zoon, om dien als meerderjarig deel te kunnen laten nemen aan het ge zantschap naar Petersburg, ter gele genheid van het huldeblijk aan dc Tsaar. Van het gebruik maken van den pas is hij buiten vervolging ge steld. Handelsblad. o Anglicaamcho en Katholieke Kerk voogden. De Anglicaansche bisschap van Sa lisbury, dr. Wordsworth, heeft bij óf- ficieele verificatie een vermogen na gelaten van 33,455 pond sterling of 400.000 gulden. Naar aanleiding hiervan geeft „The Telegraph" het volgende officieele lijstje Een nieuwe Bakkerswet. De Haagsche redacteur van „De Tijd" meldt in zake het bericht, over het voornemen van enkele Kamerle den om een nieuw ontwerp-Bakkers- wet in te dienen, dat het initiatief daartoe is uitgegaan van den heer Passtoors, die daarover verschillende malen geconfereerd heeft met afgevaar digden van bakkerspatroons en ge zellen. De heer Passtoors heeft zich daarop verzekerd van den juridischen steun van mr. Aalberse, die dadelijk met het plan van zijn vriend instemde. Beide heeren hebben toen het ont werp geformuleerd, dat op inderdaad vernuftige en toch eenvoudige wijze tegemoetkomt aan het bezwaar van sommige rechtsche leden, aangaande het z.g. patroonsverbod. Op één en kele uitzondering na kunnen zij zich verzekerd houden van den bijval der katholieke Kamerleden. Met de an dere rechtsche clubs wordt nu over leg gepleegd. Het ontwerp wordt binnen enkele dagen officieel bij de Kamer ingediend Van andere geachte zijde wordt aan genoemd blad medegedeeld, dat ook bij de antirevolutionaire partij plannen van gelijken aard bestaan en dat de heer Duijmaer van Twist en nog een paar leden van de prote- stantsche fractiën der Rechterzijde zich bij de heeren Passtoors en Aal berse tot het indienen van een geza menlijk voorstel zullen aansluiten.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 2