w No. 146. Zaterdag 13 Juli 1912. 3e Jaargang. Ge w est el ijk en Algemeen Weekblad te Hulst. RichtingVoor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. tichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. Bloed aftappen- DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnemeut per drie maanden NEDERLAND BELGIE ANDERE LANDEN f 0.50. fr 1.20. f 0.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrijo Woord en voor dien van Advertentien. ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. 0 In eene avondzitting van de Tweede Kamer der Staten -Generaal van 4 Juli 1912 zijn toegestaan renteloos voorschot en subsidie aan de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij zon der beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming. Uit de handelingen drukken we deze beslissing woordelijk over „XI. Toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoor weg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke. (Wijziging van de wet van 24 Juli 1908 (Staatsblad no 247), 272 en Toekenning van een renteloos voor schot uit 's Rijks schatkist ten be hoeve van den aanleg en het in ex ploitatie brengen van spoorweglijnen van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philippine over Ter- neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar de Belgische grens in de richting van Selzaete (272). De heer Eland, voorzitter van de Commissie van Rapporteurs, brengt het volgende verslag uit In handen der Commissie van Rap porteurs is gesteld een adres van de heeren K. J. A. G. baron Collotd'Es- cury en A. E. C. Kruysse, respectie velijk voorzitter en secretaris van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, waarbij verzocht wordt om het wetsontwerp tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de naam- looze vennootschap Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramwegmaatschappij zoo moge lijk nog in deze zitting aan te nemen. De Commissie van Rapporteurs heeft de eer voor te stellen, dit adres ter griffie te deponeeren, ter inzage van de leden. De Kamer vereenigt zich met de voorgestelde conclusie. De wetsontwerpen worden zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen." Tot zoover de Tweede Kamer. Welke zullen zijn de gevolgen van deze Tram 1. dat Hulst, historisch de markt en winkelplaats van het kanton Hulst, zal ophouden te zijn deze markt plaats, die zal overgaan naar Axel 2. dat bij het ophouden van Hulst ais te zijn de marktplaats, de nering doenden zullen verliezen hun voor naamste bron van bestaan. 3. dat de mosselschippers, wier leven toch reeds zoo nioeielijk is en die met zooveel bezwaren en dan nog slechts ternauwernood hun brood kun nen verdienen, die een goed daggeld verdienden in den beetentijd door het vervoer per schip van de waterbee- ten, dat zijn dan de beeten geteeld in de Schelde polders, dit daggeld zul len moeten missen. 4. dat ook de voerlieden, die een goed daggeld verdienden aan het ver voer van de beeten van de opslag plaatsen naar spoor of schip, dit dag geld zullen moeten missen. 5. dat Ter Neuzen, dat denkt voor deel te zullen hebben van eene tram verbinding van 4e met 5e district over Philippine Hock, in deze verwachting zal worden bedrogen, vermits er over deze lijn is noch personen- noch goederenvervoer en n i e t zal komen, vermits alle goederenvervoer gaat naar de richting België, zoodat zij hetzelfde genoegen zal mogen beleven, dat zij heeft van het zien langs varen door het Kanaal Gent—Neuzen. 6. dat in het 4e district niet in het 5e, omdat hierin de grens is bereikt meer beeten zullen worden verbouwd en de boeren, die daar aan de tramlijn kunnen leveren, f 0,50 meer zullen ontvangen voor hunne beeten ais wanneer ze moeten wor den geleverd aan het water, en de pachten daar zullen verhoogen. 7. dat enkele dorpen, die nu niet aan de tram liggen, aan de tram ko men te liggen. 8. dat de millionairsfamilie Lip pens te Moerbeke goedkooper en meer beeten zal kunnen betrek ken voor haar suikerfabriek dan te voren. 9. dat de heeren leden van Gede puteerde Staten Dieleman, Fruijtier en van Rompu financieëie voordeelen zullen genieten als commissarissen en bestuursleden, welke betrekkingen voor hen zullen zijn eene belooning voor in hun ambt aan de familie Lippens bewezen diensten. 10. dat Axel vooruit zal gaan als markt- en winkelplaats. Maar Axel moet over dezen voor uitgang niet te vroeg juichen, want er is onder leiding van het Statenlid Moerdijk reeds een plan, om ook aan Axel bloed af te tappen voor Belgi sche piaatsen. In de Middelburgsche Courant van 6 Juli 1912 komt voor het volgende bericht „Er is een maatschappij opgericht voor den aanleg van een stoomtram Saffelaere—Wachtebeke O verslag Z u i dd o r p e, in aansluiting met de ontworpen tram Hontenisse—Moerbeke —Selzaete. De aanleg van het Bel gisch gedeelte is reeds verzekerd. Voor den aanleg op Nederlandsch grondgebied worden de noodige stap pen gedaan." Men vraagt onsmaar is het dan een nadeel, dat onze landbouwpro ducten, die toch alle op België zijn aangewezen, gemakkelijker naar Bel gië gaan? We stellen een wedervraagIs het met voor d o e 1 om te dienen de belangen van de inlandsche be volking op Java, in Congo, en in andere Koloniën, dat in Nederland en België maatschappijen worden opge richt, om plantages te exploiteercn en de vruchten daarvan te brengen op de Europeesche markten Wij beantwoorden deze wedervraag Neen, die plantages in de koloniën hebben voor doel om winsten te trek ken uit de koloniën, en het belang van de inlandsche bevolking wordt slechts in zooverre geacht, als deze bevolking in staat is om werkkrach ten te leveren voor de exploitatie dier plantages. Goed, zal men zeggen, maar door die plantages in de koloniën worden dan toch arbeidsioonen verdiend. Ja, dat kan, maar de zaak zit dieper, en wel zooais in eene streek alleen blijven de arbeidsioonen, dan krijgt men daarin uitsluitend eene ar beidersbevolking dienimmer tot volks welvaart kan komen omdat de arbeids middelen zich niet uitbreiden doch alleen de bevolking grooter wordt. Indien daarentegen in eene streek ook blijven de kapitaaluitkomsten, dan is er tevens een natuurlijke groei van de bedrijven waarin de kapitaalwinsten plaatsing vragen, en deze natuurlijke groei van plaatsing in bedrijven van de kapitaalwinsten, doet aangroeien de behoefte aan arbeidskrachten, die dus plaatsing kunnen vinden. Zeeuwsch Vlaanderen nu verkeert in denzelfden toestand als eene kolo nie in indië of in Afrikaer blijven alleen de arbeidsinkomsten en de ka pitaalinkomsten gaan naar elders. Arbeidsinkomsten moeten worden verteerd, en deze vertering geschiedt grootendeels door ze te besteden in winkels, die de levensbehoeften ver- koopen. Worden deze nu verteerd in de eigene streek, dan blijven hier in althans de arbeidsinkomsten. Maar worden ook deze arbeidsin komsten verteerd buiten de eigen streek, dan blijven daarin noch de ka pitaal noch de arbeidsinkomsten en... de streek moet voortdurend ver armen en tegelijkertijd moet zij voort durend aan minder menschen een levensbestaan verzekeren, wat me debrengt volksverhuizing uit armoede. En wat beoogen nu de kleinere tramlijnen in ons gewest die zich aan sluiten aan het grootere tramnet? Geen ander dan ditdat de arbeids inkomsten, hier verdiend door boer en arbeider, worden verteerd in de Belgische plaatsen. Grijpt nu in elkander het stelsel, om èn de kapitaal èn de arbeids inkomsten te brengen en te verteren buiten de eigen streek, dan is deze streek geen vaderland van hen, die daarin hunne belangen hebben en hun woonplaats, doch slechts eene vreemde kolonie, waaruit men trekt wat er uit te trekken is. Dit is de toestand van Zeeuwsch Vlaanderen, en wat treffend is, is dit dat men daarin overal, en juist zij aantreft de personen, die behooren tot de zoogenaamde Kliek, die stelselma tig werken, om kapitaal èn arbeidsin komsten te leiden naar den vreemde. Een gezonde toestand is dezedat naast den uitvoer van kapitaal en ar beidsinkomsten staat de invoer van kapitaal en arbeidsinkomsten. Deze gezonde toestand nu willen wij en deze gezonde toestand wil len in de leidende kringen van Ne derland en Zeeland alleen wij, om dat deze gezonde toestand alleen mo gelijk is, door Zeeuwsch Vlaanderen terug te leiden naar de natuurdoor uitbreiding van Vlaandeten naar de Schelde. Eene stelselmatige verarming van Zeeuwsch Vlaanderen is het re sultaat van de tramwegpolitiek, waar aan provincie en Rijk subsidies ver leenen, en men zegge niet, dat toch de boer er voordeel van heeft, want dit voordeel is meer schijn dan wer kelijkheid en vooral voor den boer, die pachter is en daarenboven, win keliers, kooplieden, ambachten, arbei ders, schippers en verdere werkmen- schen zijn ook menschen die leven willen en leven moeten, en het wel zijn van den boer wordt door de Heeren alleen voorgestaan, omdat door zijn welzijn de grondeigenaar ziet stij gen de waarde van zijn grond en de pachtsom die hij kan bedingen. De Middelburgsche Courant, bij het bespreken van het toestaan van het Rijkssubsidie van ruim 9 ton gouds aan de Zeeuwsch Vlaamsche Tram wegmaatschappij, wenscht de perso nen geluk, die daarvoor zooveel moeite hebben gegeven. Wij echter kunnen de Middelburgsche Courant verzeke ren, dat deze zelfde personen, met met name in het Kanton Hulst waar in de oogen het meest zijn openge gaan sfeeds meer worden veracht door de bevolking, tot wier voordeel zij denkt dat de trammen worden aan gelegd, omdat deze bevolking als juist erkent wat wij hebben betoogd, en door Zelandia, het orgaan van de Kliek, in een zeldzame uiting van op rechtheid is erkend in hare vraag „of heeft de Z.V1. Tramwegmaatschappij voor doel de particuliere belangen te dienen van enkele Belgische particu lieren H. A. VAN DALSUM. Oogsttijd. Het is hier tegenwoordig op vele plaatsen oogsttijd, en volop Alles wat handen heeft is druk bezig, en nog komen er op de meeste plaatsen arbeidskrachten te kort. Men zal al licht gissen dat wij met „oogst" de fruitoogst op het oog hebben, voor graan is het natuurlijk nog te vroeg. Vroeger werd met „oogsttijd" hier meer de graanoogst, in hoofdzaak de tarwe bedoeld. Dan was het de druk ste tijd van 'tjaar. De naam „oogstmaand" voor Augus tus was hier ten volle van toepassing. Zelfs heet hier nog in den volksmond den katholieken feestdag Maria He melvaart die op 15 Augustus valt „half- oogst." De tijden zijn echter veel veranderd en daarmede ook de teelt van verschillende gewassen. De mee krapteelt was hier vroeger een winst gevende zaak. Verscheidene hectaren werden er dan ook mede verbouwd, en elk dorp van beteekenis had zijn „meestoot" een soort van fabriek waar de meekrap geschikt werd gemaakt voor den handel. Op enkele plaat sen ziet men nog zoo'n „meestoof" staan, de meesten zijn echter afgebro ken. .Die er nog staan worden voor andere doeleinden gebruikt want de meekrap is hier geheel uit den tijd. Na de meekrap is men zich gaan toe leggen op de suikerbietenteelt, terwijl ook het verbouwen van aardappelen is toegenomen. In de laatste, laten we zeggen, 10 jaren, is men zich voor al gaan toeleggen op het kweeken van bessen, kruisbessen en zwarte aalbessen, vooral de laatsten. Vroe ger kwamen die fruitsoorten hier ook wel voor doch alleen in de tuinen en meest voor „eigen gebruik". In den kleinhandel werd dit fruit, rijp ge worden, ook wel verkocht door de „groentenboeren" doch daarmee hield het dan ook op. „Thans is dit ech ter geheel veranderd. Reeds in de eerste helft ven Juni worden de kruis bessen geplukt, en bij wagonladin gen verzonden naar Duïtschiand of Engeland, of ook wel naar de Hol- landsche jamfabrieken. Na de kruis bessen volgen heel spoedig de zwarte bessen waarvan de pluk op dit oogen- blik in vollen gang is. Het aanplan ten van bessenstruiken neemt nog van jaar tot jaar toe, en als dat zoo door blijft gaan zal het niet zoo heel lang meer duren of Zuid-Beveland is her schapen in één grooten bessentuin I Het teelen van dit fruit s?hijnt ech ter wel de moeite te loonen en ook de prijzen zijn aanlokkelijk. Op 't oogenbük wordt door den groothandel besteedt voor zwarte bes sen f0.29 a f0,32 per kilo. Er zijn fruitboeren die meer dan honderd per sonen (klein en groot) in het werk hebben om bessen te plukken. Velen verdienen daarmee een aardig stuk brood. Kinderen van 12 a 13 jaar die voor 't eerst meegaan verdienen op 't gemak fl tot f 1.20 per dag. Meer geoefenden brengen het zelfs tot f2 en hooger. Geen wonder dus dat het voor velen een aanlokkelijke bezigheid is, en het is niet te ver wonderen dat dit nogal invloed uit oefent op het schoolbezoek. Zoo is zelfs de vorige week de R. K. St. Jo zefschool te Heinkenszand tijdelijk ge sloten, omdat de meeste leerlingen toch wegbleven om „bessen te pluk ken", We willen hier niet verhelen dat we zooiets liever niet zouden be hoeven te vermelden, doch het feit is allerzins begrijpelijk. Elk toch heeft wel eens gaarne een „faseurtje" en nemen dus nu de gelegenheid te baat, om dit te bemachtigen. De fruithan delaren is het natuurlijk onverschillig of de bessen door kinderen dan wel door volwassenen worden geplukt, mits dit maar goed gebeurt. Het pluk ken gaat per kilo zoodat dit voor hen geen verschil oplevert. Hoe meer plukkers zich dus aanmelden hoe lie ver, want de hoofdzaak is dat het truit er spoedig af, en weg moei. De kinderen doen over 't algemeen dien arbeid zeer gaarne. Het is dan ook heel iets anders als het geest- doovende erwten of boonen lezen 's winters, wat bovendien nog geschiedt voor echte hongerloonen, en in den regel uit pure armoede, waarop door heeren patroons dan wordt gespecu leerd. We hopen dan ook dat de bessenoogst, die weer spoedig tot het verleden zal behooren, menigeen een flinke duit in 't zakje zal brengen en ten voordeele zal mogen strekken van vele gezinnen. Vóór wij onzen brief eindigen zouden wij nog even wen- schen de aandacht te vestigen op on zen vorigen betreffende de oestercul tuur. Door een drukfout wordt daar in den aanvang gesproken van de „ver waandheid" van lerseke. Ik hoop dat de lezers de bedoeling van dit woord niet zoo zullen hebben opgevat. Het zou toch wel al te sterk worden als men heel lerseke „verwaand" zou noe men. De bedoeling, en het door mij gebezigde woord is dan ook „ver maardheid" wat zekér wel zoo goed klinkt, en in elk geval juist is. Ten slotte nog een enkele opmer king aan het advies van Uw, ons on bekenden briefschrijver uit Hontenisse, die, naar het schijnt ons verdenkt van sociaal-democratische neigingen. We willen hem hier wel even geruststel len door de mededeeling, dat we bij geen enkele politieke partij zijn aan gesloten, doch voegen er tevens bij dat wij in de eerste plaats zijn voor waarheid en rechtvaardigheid, en dat het ons verder onverschillig is van welke kleur of geloof iemand is, mits zijn handel of wandel slechts correct, en de door hem nagestreefde ideëen op waarheid, humaniteit en recht be rusten. We vermeenen dat dit ook het devies is van „de Volkswil" en juichten om deze reden de oprich ting van dat blad toe, en stellen de weinige uren beschikbaren tijd dien we hebben gaarne voor disponibel. We hopen tevens dat door middel van een en ander de welverdiende

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 1