Rechtzaken. Burgerlijke stand. j^ken t^genwöqr^ig Van ee.n eigen er^akking in ponds êrt halfponds «akjes met sluitzegel. Deze kartonverpakking gaat geheel utomatisch, zoowel het persen in en lange reep van het model der ;ar(ons als het verdeelen ervan in jonden en halve ponden. De ver- leelde reep schuift op een transport land, één voor één schuiven de stuk- es op een vel vetvrij papier, een neisje vouwt het dicht, nog een an- ler wikkelt nog eens in en schuift iet in kartons, dat door een derde net zegels gesloten wordt, de ransporteur brengt de pakjes ver der, waar een vierde ze in kistjes rangschikt, die weer autmoatisch naar de expeditie worden gevoerd. Want uit den aard der zaak wordt de productie bijna steeds onmiddelijk naar de afnemers verzonden. De ver pakte margarine blijft meestal een of meer uren rusten in de koelcellen, en wordt daarna per snelste gelegenheid verzondeniedere winkelier krijgt 'n betrekkelijk kleine, dus steeds ver- sche hoeveelheid en op deze manier zijn de fabrikanten erin geslaagd, de natuurboter zóó dicht te benaderen, dat het vroegere vooroordeel bij de groote massa voor waardeering heeft plaats gemaakt. Maar fabrikanten heb ben ook niets verzuimd om hun fabri kaat te verbeteren, waar ze konden. In de melkleveringscontracten staan de voorwaarden, waaraan het vee moet voldoen, evenals voedervoor schriften en veeartsenijkundig toezicht op het melkvee. En waar, door samen werken op dit punt door de verschil lende fabrieken deze maatregels moge lijk waren, verkeeg onze margarine op de wereldmarkt den naam van de beste te zijn, welken naam vroeger onze natuurboter, juist door het knoei en met margarine, zoo leelijk ver speelde. Voor den uitvoer komen de laatste jaren slechts in aanmerking Engeland, Denemarken en lndië, China en Japan, de meeste rijken sloten hun grenzen, om eigen industrie te bevorderen. En deze industrie beteekent b.v. voor ons landje alleen 3000 man, werkzaam in fabriek en kantooi, een klein leger van reizigers en melkvervoerdcrs en heele landstreken, die uitsluitend bestaan van de melkleveranlie aan de fabrieken. Door hef sluiten der grenzen wer den de grootste fabrieken genoodzaakt over de grenzen zusterfa'orieken op te richten, die alle tot grooten bloei zijn gekomen. En nu iets over de productie. Duitschland maakte jaarlijks voor ruim 90 millioen, Nederland voor ruim 40, Engeland 23 millioen. Frankrijk 83/4, België 7 millioen Denemarken 20, Zweden en Noorwegen samen 24 en de Vereenigde Staten ruim 44 mil lioen gulden, zoodat dus Nederland, Denemarken en Zweden en Noorwegen verre boven de andere landen uit steken. Van de ruim 60 millioen K.G. wordt hier 45 a 50 millioen K.G. echter uit gevoerd. Met Denemarken en Noor wegen zijn wij de eenige exporteurs. Het blijkt dus een reusachtige in dustrie te zijn geworden, waarop vrij Hij gaat niet uit dan op mijn bevel't is een beginsel van mij, mijn heer de markies, dat de klerken, die bij mij gehuisvest zijn, bewaakt en verzorgd worden als de kinderen des huizes. En zijn karakter, is dat altijd hetzelfde gebleven hebt gij bij mijn neef niet van die plotselinge verande ringen van inborst opgemerkt, die ten deele door zijn leeftijd zouden kunnen veronschuldigd worden Twintig jaar, de leeftijd der jeugdige dwaasheden. Neen, mijnheer de markies, mijn heer Jan is van een tamelijk geiijkma- tigen aard, zelfs opgeruimd, hij kan ernstig zijn als het moet, alleen Alleen Hij heeft geen aanleg voor za ken. Er zal nooit een notaris uit groeien. Ik zal er u eens één staaltje van vertellenacht dagen geleden komt eene vrouw, die van mii huurt, haar geld betalen. Er ontbraken 30 franks aan, die zij verklaarde niet on middellijk te kunnen voldoen zij was weduwe, zei zij, had verscheiden kin deren, het werk wilde niet vlotten.... kortom, gij begrijpt, achterlijke huis- huurders hebben altijd van die voor wendsels. Ik luisterde er niet na, ik zond ze weg met de waarschuwing, dat zij den deurwaarder binnen acht dagen in huis zal hebben als het geld er niet komt. Dat is zoo mijn wijze van doen en ik vaar er goed bij. Daar begint mij die arme vrouw te schreeuwen en te snikken. Mijnheer de Trémière was aanwezig. Hij haalde zijn beurs voor den dag en geeft mij als Nederlanders trotsch mogen zijn, zoowel' óp 'coAïmercïèèle als techni sche resultaten, die we erin hebben kunnen bereiken. DE afkomst van koningin Wiihelmina. De Duitsche wetenschap komt er nu zelfs bij te pasIn een hoofdar tikel in de „Vossische Zeitung" be spreekt prof. Georg. Galland de af komst van Koningin Wiihelmina en betoogt daarbij, dat alle voorvaderen van onze Koningin, voor zoover zij in aanmerking komen, voornamelijk met Pruisische of Duitsche prinsessen en verder ook met Russische of En- gelsche prinsessen gehuwd waren, nooit echter met een Fransche prin ses. Hij wijst er op, dat hare voor vaderen niet meer tot het Huis van Oranje-Nassau, dat gegrondvest is door Prins Willem I van Oranje, die met Louise de Coligny gehuwd was, be- hooren, maar tot het Huis Nassau- Diet, dat in de achttiende eeuw na den dood van Willem 111 een nieuw Huis van Oranje-Nassau werd. Dit nieuwe Huis van Oranje heeft ook nooit tot het Fransche prinsdom van dien naam in betrekking gestaan. Bij het tractaat van Utrecht van 1713 werden titel en wapen van Oranje op den koning van Pruisen overge dragen. Koning Frederik Willem 1 van Pruisen droeg dit recht in 1732 vrij willig op de voorvaderen van Konin gin Wiihelmina over. Zoodoende, betoogt prof. Galland, bestond er voor Koningin Wiihelmina geen enkele reden, om zich op haar Fransch bloed of op haar betrekkin gen tot Frankrijk te beroepen. De Duitschers gevoelen zich wel gepikeerd door het feit, dat H.M., naar president Fallières opmerkte, „met zeldzame delicatesse er aan heeft wil len herinneren, dat ook Haar Fransch bloed door de aderen stroomt." Heeft prof. George Galland met zijn conclusie gelijk en is de uitdrukking aan het gala-diner te Parijs een ver gissing geweest, zooals hij beweert Willem de Zwijger, gehuwd met Louise, de Coligny, had tot zoon Frederik Hendrik, die met Amalia van Solms huwdeuit dit huwelijk sproten drie kinderen, éen zoon, twee dochters. De zoon, onze stadhouder Willem II, gehuwd met Maria Stuart (dochter van Karei I), had tot zoon Willem III, die uit zijn huwelijk met Jacob U's doch ter Maria Stuart geen kinderen had. Dus ging het stadhouderschap over op de nakomelingen uit den vrouwe- lïjken tak van Frederik Hendriks kin deren, n.l. op den afstammeling van Albertine Agnes, die huwde met Wil lem Frederik, Stadhouder van Fries land, en de stammoeder der Friso's werd. Van den Friso-telg, Willem IV, stamt onze Koningin Wiihelmina in rechte lijn af. Nu is de tweede dochter van Fre derik Hendrik, n.l. Louise Henriette, die huwde met den Grooten Keur vorst Friedr. Wilhelm van Branden burg, van wien Keizer Wilhelm II in rechten lijn afstamt. Zoodat er dus voor de Koningin wel eenige reden bestond om de gebezigde uitdrukkin gen te gebruiken en Hare Majesteit de dertig franks, misschien zijn spaar penningen van drie maanden. Ik heb ze aangenomen. Maar hij begrijpt wel, dat men op die manier geen man van zaken wordt. Hij heeft goed gehandeld, zei de markies levendig. Reeds toen hij een kind was, had hij een edelmoedig hart. Edelmoedigzei Mees'er Furon- de3u, dat is men in uw famiiie altijd geweest, mijnheer de markies. Gij zelf hebt zeer edelmoedig gehandeld met dit kind bij u op te nemen, ik geloof nu reeds meer dan tien jaar geleden Ja, 'twas in 1805, in 't voor jaar. Niets verplichtte u het op te voeden, het aan te nemen als uw eigen, in werkelijkheid, zoo niet in rechten, gelijk gij gedaan hebt't is wel uw bloedverwant, ja, maar zoo ver, dat de wet die verwantschap niet meer erkent, en gij waart geenszins verplicht, hem zoo te behandelen. Wat ik gedaan heb, zou een ander in mijn plaats ook hebben gedaan. Meester Furondeau. Wel hoehet was een arm kind, welks vader en moeder als uitgewekenen waren gestor ven en die een schuilplaats vroeg aan den laatste Merlin, aan den laatsten afstammeling eener familie, die aan de zijne verwant was, die daar op de Merlinière aankomt, heel klein, heel zwak, uitgehongerd, nauwelijk gekleed en ik zou die hebben weggezonden l Hij heeft een leven, dat anders treu rig en doelloos zou geweest zijn, op- gevroolijkt. Maar dc jaren zijn voort en Keizer Wilhelm juist door hun Fransche Coligny-afkomst, via de doch ters van Frederik Hendrik, aan elkaar geparenteerd zijn. Trouwens, de te genwoordige Duitsche Keizer is zich deze afstamming welbewust, want eenige jaren geleden liet hij op plech tige wijze voor een der zijvleugels van zijn Paleis te Berlijn het stand beeld van Caspard de Coligny plaatsen. ATr.Reclitbank te Middelburg. 7 Juni 1912. mishandeling M. d. B., 17 j., dienst knecht, Axel, tot 14 d. gev. straf, de eisch was 2 m. gev. strafB. G., 26 j., arbeider, Oostbug, tot f 10 b. s. 10 d. h.; de eisch was f 15 b. s. 15 d. h. en j. B. K 23 j., slagersknecht, Heinkenszand, tot f 10 b. s. 10 d. h., de eisch was f 25 d. h. wederspannigheid Ph. S. v. d. P., 30 j., landbouwer, Hengstdijk, tot f 15 b. s. 15 d. h.de eisch was 1 m. gev. straf, en M. v. S., 25 j., Ierseke, tot 14 d. gev. straf, de eisch was 1 m, eenvoudige beleedigingM. M., 21 j., spoorwegwerker, Middelburg, tot f 10 b. s. 10 d. h.de eisch was f 15 b. s. 15 d. h, en J. N., 23 j., schip persknecht, Ossenisse, conform den eisch tot f 10 b. s. 10 d. h. beleediging ambtenaarL. d. W., 27 jzonder beroep, Vlissingen, tot f25 b. s. 10 d. h., de eisch was 1 w. gev. straf bedreiging met eenig misdrijf tegen het levenW. K., 22 j., stuurman, Hansweert, conform den eisch tot 14 d. gev. straf, en J, F. V., 39 j., boot werker, Neuzen conform de vordering tot 3 m. gev. straf diefstalC. d K., 45 j., koopman, Koudekerke, gedetineerd te Middel burg, conform den eisch 6 m. gev. straf, met aftrek van het voor-arrest, en P. H-, 32 j., en F. M., 38 j„ werk lieden, Goes, conform den eisch, de le tot 14 d. en de 2e tot 2 m. gev. straf plegen van ontuchtige handelingen'- M. V., 25 j., werkman, Wissekerke, conform den eisch tot f 8 b. s. 1 d. h. landlooperijD. A. A., 45 j., zon der vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, tot 2 d. hechtenis en op zending naar een rijkswerkinrichting voor 2 jaar en 10 maanden, 1 jaar en 10 m. meer dan de vordering; en vernielingM. A. B-, 27 j.t werk man, St. Jansteen, en J. v. P. 26 j., grondwerker Clinge, ieder tot f 15 b. s. 15 d. h.de eisch was voor ieder f25 b. s. 25 d. h. Vrijgesproken L. H., 71 j-, zonder beroep, Hulst, beklaagd van dronken schap, conform den eischW. R., 23 j., machinist, Vlissingen, en H. P. G., 31 j., landbouwer, Kapelle, beiden beklaagd van mishandeling, voor de le was de eisch f 20 b. s. 20 d. h. terwijl voor de 2e ook vrijspraak ge vorderd was. Zuiddorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Mei. Alphonsius de Keijzer (van Stekene), oud 35 j., wedn. en Maria Augusta IJsebaert, oud 34 j., wed. gesneldde kleine Jan is een man geworden, en nu is hij sedert 2 jaren bij gebrek aan iets beters pennelikker. Wij hadden toen de keus niet, 't was onder het Keizerrijk. Thans zie ik wel, dat het notarisambt hem niet zou bevallen. Ik had het voorzien, maar wat te doen Het zou u gemakkelijk vallen, mijn heer de markies, nu onze wettige vor sten de notaris sprak de woorden zeer langzaam uit op den troon zijn geklommen, voor uw neef een plaats te erlangen, in de administra tie, bij het beheer der financiën of iets anders Gij zult krijgen, wat gij vraagt. Als men uw staat van dienst heeft, verkrijgt men alles, wat men wilvoor zich en voor anderen, voegde meester Furondeau erbij, zijn kleine oogjes op en neer knippend in zijn dik gelaat. Neen, meester Furondeau, zei de heer de la Hansaye, die opstond, toen hij zag, dat de notaris hem niets kon verhalen van wat hij gaarne had ge weten, ik zal nooit iets vragen, noch voor mij, dat spreekt van zelf, noch voor iemand anders, tenzij dat zeer noodzakelijk is. Behalve, dat het mij moeilijk zou vallen ik beken het gaarne om iets te vragen, en den schijn op mij te Iaden, alsof ik mij het bloed liet betalen, dat ik vergo ten heb, zou ik een zonderling figu ur maken tusschen hen, die om een postje bedelen. Op die kermis der ijdelheid I ontmoet men meer voormalige repu blikeinen dan koningsgezindenen I men zou wel eens kunnen denken, Gebqorie,n. 16 Mei. Adrienne Ma rie, d. van Josephus Dominicus Reijne- beau, c-n van Elisa Clothilda Aerts. Overlijden. 22 Mei. Livinus de Smet, oud 70 j., echtg. van Rosalia van Hecke. Graanw. Huwelijksaangiften. 10 Mei. Petrus de Putter (van Axel), oud 24 j., jm. en Jacomintje Dieleman oud 24 j., jd. Petrus Jacobus Verbist (van Boschkapelle), oud 24 j., jm. en Maria Clementina Verbist, oud 27 j., jd. 31 Mei. Hendrik Jonkers (van St. Gilles), oud 27 j., jm. en Cornelia van Itegem, oud 33 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Mei. Charles Ludovicus van de Vijver, oud 48 j., jm. en Anna Maria Louisa van Huffel, oud 39 j., jd. 23 Mei. Petrus de Putter (van Axel), oud 24 j., jm. en Jacomintje Dieleman, oud 24 j., jd. 28 Mei. Petrus Jacobus Verbist (van Boschkapelle), oud 24 j., jm. cn Maria Clementina Verbist, oud 27 jd. Geboorten. 6 Mei. Victor Augusti- nus, z. van Josephus Mattheijssen en van Louisa Mathilde Rens. 8 Mei Lucia Louisa, d. van Alphonsius An- dries d'Haens en van Scholastica Meerschaert. 10 Mei. Jacobus Ferdi- nandus, z. van Petrus Augustinus Bis schop en van Rosalia Mangnus. 21 Mei. Leonardus, z. van Ludovicus Franciscus Daalman en van Anna Maria de Bilde. 28 Mei. Maria Jos. Chr. d. van Theodorus D' Hooge en van Mathilde Bisschop. 30 Mei. Maria Josephina, d. van Eduard F. Tieleman en van Rasalia Verschuren. 31 Mei. Maria Paulina, d. van Jan Francies van Goethem en van Josephina Bou- wens. Overlijden. 6 Mei. Maria Christina de Pooter, oud 69 j., echtg. van Da niël Maas. 8 Mei. Jan Francies Gelt- meijer, oud 73 j., echtg. van Apolonia Verdurmen. Westdorpe. Huwelijks-aangiften. 23 Mei. Josephus Alphonsus van Es- broek (van Ter Neuzen), oud 24 j jm. en Julie Marie de Smit, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Mei. Jerome Dhert, oud 39 j., jm. en Maria Cornelia van den Bulck, oud 32 j., jd. Geboorten. 15 Mei. Oranda Julie Marie, d. van Seraphinus Prolaet en van Maria Elodie Beens. 19 Mei. Juliana Maria, d. van Gustaaf de Clerq en van Maria Magdalena van Waes. 29 Mei. Gilbert Edmond Julien, z. van Ludovicus de Caluwe en van Emelie Claeijs. Overlijden. 17 Mei. Amelia Ver- vaet, oud 67 j., echtg. van Leonardus de Guytenaer. St. Jaustceii. Huwelijks-aangiften. 31 Mei. Leonardus de Saegher, oud 38 j., jm. en Amelia van Goethem, oud 43 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Mei. Hendrik Jozef Deljaert, oud 30 j., weduwn. en Valeria Julia Noens, oud 20 j., jd. Geboorten. 24 Mei. Julia Emma Nathalia, d. van Emile Aloisius van Helsland en van Sophia Antonia Maria Stevens. 29 Mei. Elsa Mathilda, d. van Franciscus Smet en van Maria Francisca Audenaerdt. 31 Mei. Maria, d. van Petrus Franciscus de Block en van Maria Ludovica Thuije. dat er iets was, waarvoor ik vergif fenis noodïg had. Altijd nog dezelfde, niet prac- tisch antwoordde de notaris lachend, uw neef gelijkt cp u. Tot een vol gende maal, mijnheer de markies. Het deed mij genoegen, dat gij mij eens hebt komen opzoeken. Meester Furondeau geleidde den heer de Ia Hansaye tot buiten de deur, maakte op den drempel een buiging en lichtte onhandig zijn mutsje af, dat met een groote kwast was voorzien. IV. De Merlinière was gelegen in een vlakke streek, op een groote mijl af stand van de stad, vlak bij het park van Pignerolles. Het was een klein huis,- welks groot dak, tot over de vensfers afdaalde. De wilde wingerd, het klimop en klimplanten slingerde zich tegen de muren; op en tusschen de bladeren en bloemen, waarmee zij de muren bedekten gonsden van het voorjaar tot den hertst de bijen, die op den honig der bloesem aasden, en de vogels, die de bijen achtervolg den. De hoeve aan de eene zijde, een schuur, een stal en een kippenhok aan den anderen kant vormden voor het huis een groot open plein, dat door aloude noteboomen werd over schaduwd. Aan den voet dezer boo- men, die zelfs in den winter schaduw gaven, daar hun breede takken met groote vlokken mos waren begroeid, groeide kort en altijd groen gras, be- Stoppeldijk. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Petrus F. B. de Maat (vah Os*- senisse), oud 36 j., jm. en Louisa M. A. Magnus, oud 34 j., jd. 10 Mei. Petrus C. J. Sérrarens, oud 25 j., jm. en Maria L. Vereecken, oud 25 j., jd. 17 Mei. Albertus J. van den Berg (van Axel), oud 26 j.. jm. en Rosalia Bogaerf, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Mei. Petrus F. B. de Maat (van Ossenisse) oud 36 j., jm. en Louisa M. A. Mag nus, oud 34 j., jd. 30 Mei. Petrus C. j. Serrarens, oud 25 j., jm. en Ma ria L. Vereecken, oud 25 j., jd. Geboorten. 8 Mei. Petrus Jose phus, z. van P. van Laar en van A. M. L. Maas. 25 Mei. Petrus, z. van J. F. Baart en van M. E. d'hont. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 17 Mei. Eduard Alouisius Seraphinus Maas, oud 29 j., jm. en Catharina de Booy, oud 28 j., jd. 24 Mei. Al phonsus Crombeen, oud 25 j., jm. en Apolonia Hendriks, oud 25 j., jd. 31 Mei. Cornelis Dieleman, oud 38 j., jm. en Apolonia Vonck, oud 25 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Mei. Guljaam de Jonge, oud 28 j., jm. en Adriana Dieleman, oud 24 j., jd. 18 Mei. Josephus Giele, oud 25 j., jm., en Philomena Frederika de Silva, oud 26 j., wed. Geboorten. 17 Mei. Anna Maria, d. van Jan Francies de Clippelair en van Rosalia de Booij. 18 Mei. Leo nardus Franciscus, z. van Petrus Fran cies Everaardt en van Louisa Bogaart. 22 Mei. Elisabeth Louisa, d. van Al phonsus Edmundus Pieters en van Rosalia Durinck. Louisa, d. van Jo hannes Hubertus Cornelis Boskelion en van Rosalia Verhoeven. 24 Mei. Maria Louisa, d. van Arthur Domini cus Dumoleyn en van Elisabeth Ber- nardina Maria Timmermans. 27 Mei. Louisa Maria, d. van Pieter Hiel en van Catharina Burm. 31 Mei. Mar tha Isabella, d. van Johannes Baart en van Cornelia Mangnus. Overlijden. 28 Mei. Petrus Jaco bus van Waterschoot, oud 21 j., z. van Jacobus Andreas Ignatus en van Apolonia van Damme. 30 Mei. Ro salia Buysrogge oud 49 j., d. van The- dorus en van Anna Maria van Jole. Koewacht. Huwelijks-voltrekkkin- gen. 29 Mei. Alphonsus Leonardus Gielliet, oud 41 j., jm. en Leonia Ca tharina van Goeye, oud 36 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Mei. Franctscus Roegiest, oud 31 j., jm. en Mathilde Maria Slabbaert, oud 21 j., jd. Geboorten. 18 Mei. Maria, d. van Dominicus Franciscus Verschuren en van Fridolina Maria Savoye. 20 Mei. Juliana Maria Catharina, d. van Theo- philus van de Vijver en van Marie Valerie Baecke. Overlijden. 18 Mei. Maria Ver schuren, oud 1/2 d., d. van Domini cus Franciscus en van Fridolina Maria Savoye. 29 Mei. Jacobus Cornelis Elegeert, oud 76 j., echtg. van Maria Josepha Vereecken. zaaid met groote viooltjes welker geur het huis binnendrong. Deze open plaats werd alleen doorsneden door een rechte laan, die zich naar buiten verlengde in een langen rijweg, aan beide zijden met appelboomen beplant. Dc Merlinière was gesticht door een gril van zijn eigenaar op het oogen- biik, dat de groote Fransche heeren, in hunne kleeren van rooskleurige zijde vroolijk de deur openzetten voor de omwenteling. Het was het toe vluchtsoord geweest van den markies Merlin de la Hansaye wanneer hij vermoeid was van het woelige hofle ven. Doch in weerwil der lieve na men, waarmee hij deze bezitting beti telde en den lof, waarmee hij ervan sprak tegen vrienden en kennissen, verbleef hij er slechts veertien dagen in een tijdsverloop van tien jaardaar hij, zoo hij zeide, door de zorgen van Versailles en het hof werd tegenge houden van de vermaken van het landleven. Op het oogenblik, dat hij zich ge- reed maakte het land te verlaten kwam de Omwenteling. De oude heer stierf. Zijn groote goederen in Beouce en Provence werden aangeslagen, hetgeen zijn zoon markies Henri, de moeite spaarde rekening te doen cn den tijd om een nalatenschap, die zeer met schulden bezwaard was, uit elkander te laten pluizen door rechtsgeleerden en notarissen. Alleen de Merlinière ontsnapte aan de verbeurdverklaring zij was zoo klein en zoo ver van het stamhuis gelegen, dat men haar ver gat, en zoo kwam het, dat de jonge edelman, beroofd van de groote land goederen zijner familie, slechts genoot van een dwaze, verkwistende gril ran zijn vader. Wordt vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 6