w? No. 139. Zaterdag 25 Mei 1912. 3e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting': Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hnlst. Stichter: H. A. van Dalsüm. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. Wij openen het Ver kiezingfonds 1913. DE KSWIL EEDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELOIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad^ neemt geene verantwoordelijkheid voorden inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DKÜKKERU: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. O Wij hebben aan alle abonné's ge vraagd, wat zij denken van een ru briek Verkiezingfonds 1913. Verschillenden hebben geantwoord, en geen enkele stem heeft zich ver klaard tegen deze nieuwe rubriek. Ze wordt dus in het tegenwoordige no. geopend. Er zijn meerdere vragen gesteld naar aanleiding van dit fonds, en wel met name deze drie 1. dat wij in den winter 1912/13 gaan spreken in de verschillende dor pen van Zuid-Beveland, die behooren tot het Kamerdistrict Hontenisse. 2. dat er niet één verkiezingscomité 1913 zal worden gevormd, maar dat er drie comités gevormd worden. 3. dat de Vereeniging Vriendenkring te Hulst zich zal gaan belasten met het vormen van de Comités. We beantwoorden nu deze vragen. Wat betreft die om te komen spre ken in Zuid-Beveland We zijn hiertoe gaarne genegen, mits onder drie voorwaarden, welke zijn a. dat er in de plaats, alwaar wij gaan spreken, te voren een klein comité wordt gevormd, dat ons bij de verga dering inleidt en aan hetwelk de lei ding der vergadering is opgedragen, b. dat de toegang tot de vergadering is vrij voor ieder, en c. dat ook het debat vrij is voor ieder. Dat comité moet dan verder zorgen voor een lokaal en voor het bekend laten maken van de vergadering. Wat betreft de tweede vraag, niet een maar drie comité's. Dit laatste lijkt ons juist. We hebben in Juni 1913 tegelijker tijd Staten- en Kamerverkiezing, en, door het algemeen goedkeuren van de rubriek Verkiezingfonds is alzoo in naam van den volkswil beslist, dat in dezen naam zal worden gevoerd zoo wel een kiesstrijd voor de Staten dis trict Hulst, als een kiesstrijd voor de Kamer district Honteriisse. Het kanton Hulst behoort zoowel tot de Staten als tot de Kamer, maar het kanton Neuzen behoort alleen tot de Staten en het deel van Zuid-Beve land behoort alleen tot de Kamer. Het dacht ons dan juist, dat er drie Comité's worden gevormd, en wel een in het kanton Neuzen b.v. in Axel, omdat dit het middelpunt is en daarin woont onze Statencandidaat van Dix- hoorn, een in het kanton Hulst, het beste in Hulst en een in Zuid Beve land, b.v. in Kruiningen, omdat Krui- ningen (Hansweert) de eerste gemeente is van hier in Zuid Bevciand. Dat deze drie comité's met elkan der voeling houden spreekt van zelf. De opbrengst van de rubriek Ver kiezingfonds 1913 moet dan verdeeld worden onder de drie comité's, die b.v. elk een of twee leden benoemen voor het met elkander voeling houden. Dat deze comité's voor hare mede- deelingen gratis gebruik kunnen maken van de Volkswil spreekt van zelf. Wat betreft de derde vraag, dat Vriendenkring in Hulst zich belast met het vormen van de comiié's, deze gedachte lijkt ons wel practisch, om dat Vriendenkring in 1911 heeft ge toond, hoewel nog zoo jeugdig, met goed succes een verkiezing te kunnen leiden voor den Gemeenteraad. Er zijn ook door de inzenders ver schillende opmerkingen gemaakt, met name dat er verluidt, dat de heer Fruijtier zich in 1913 niet meer beschikbaar zal stellen voor de Kamer, en dat in zijne piaats zal worden gesteld de heer Jos. van Waesberghe. Wij voor ons gelooven niet, dat de heer Fruijtier dit zal doen, wij ge looven dat hij zich wel weder zal beschikbaar stellen. En mocht het toch anders zijn, dan gelooven wij eerder dat het in het plan zou liggen zijn eigen zoon die ergens in Limburg een rijksbe trekking moet hebben in verband met zijn Delfts ingenieursexamen candi- daat te doen worden dan den heer van Waesberghe. Deze laatste is nog te goed bekend uit 1909, met name in Krabbendijke, waarin hij in het lo kaal van W. Krijger zich zoo kalm en deftig wist te gedragen en dit werd daar zóó goed opgenomen, dat hij zich niet meer in Zuid Beveland durfde te laten zien. En als broeder van het Ambtsrapport moest hij in het kanton Hulst maar thuis blijven. Wij hebben ook al hooren noemen dat het de bedoeling zou zijn dat, ingeval de heer Fruijtier zich in 1913 niet weder verkiesbaar stelt, dat als dan het Statenlid de heer Hombach kamercandidaat zou worden. Ook dit gelooven wij niet, omdat de heer Hom bach door zijne groote zaken bijna dagelijks afwezig is in de richting Belgie, Frankrijk en Engeland en dus onmogelijk een Kamerlidmaatschap kan waarnemen en hij het ook daarom niet zou willen, terwijl het toch niet zou opgaan dat het Kamerdistrict Hontenisse alsdan feitelijk niet in den Haag zou zijn vertegenwoordigd. En nog daarenboven zou de heer Hombach, door Kamercandidaat te willen zijn, de zekere kans hebben, dat hij voor de Kamer niet slaagt en als Statenlid valt, want in Juni 1913 treedt hij pe riodiek als Statenlid af. En waarom dit laatste Omdat de heer Hombach de sympathie geniet van de meeste Volkswillers daar hij wordt vermoed in zijn hart aan onze zijde te staan, en hij deze sympathie zou verliezen, ais hij zich zou stellen tegen ons. Dan is ook de opmerking gemaakt, dat het in 1913 wei zal donderen op de preekstoelen. Dit nu gelooven wij niet. Wij gelooven integendeel, dat de geestelijkheid in 1913 niets zal dur ven doen, eensdeels omdat zij zich reeds te veel heeft blootgegeven, twee- dens omdat zij weet hoezeer dit haar geestelijk gezag leggen in de politieke verkiezingen haar porochianen tegen de borst stuit, derdens, omdat zij wel niet wil erkennen maar toch door de daad gehoorzaam zal zijn aan den Paus, die haar het zich inlaten met de veikiezingen ten strengste verbiedt, en vierdens omdat zij weet, dat elke poging van haar in de aan haar door den Paus verboden richting zoowel de poging lot allen als de poging tot de enkele personen, openbaar wordt ge maakt en daardoor komt onder de oogen van hare overheden. Wat onze gedachte is? Dat het in 1913 een verkiezing zal zijn met een zeer kalm maar beslist verloop. De ons vijandelijke bladen volgen reeds zeer geruimen tijd een stelsel matig systeem van doodzwijgen, maar gaan deze tegen de verkiezingsdagen de groote trom roeren, dan zullen hun eigen lezers aan hen zeggenge hebt zoolang doodgezwegen, zwijg nu ook maar. Hun systeem van doodzwijgen, begonnen als een daad van vijand schap of afgunst tegen ons, zal blijken te zijn voor hen zeiven een verterend vuur, dat in de dagen van strijd hun actie verlamt. Maar zullen deze dan moeten zwijgen, er zal worden gewerkt langs andere wegen. En wel op deze wijze: doormiddel van het onder de kiezers brengen van- allerlei stille geruchten. Deze zullen echter geen kwaad kun nen doen, als slechts een ieder, zoodra hij nu of later geruchten hoort, ze aan ons mededeelt, dan zullen we ze open baar behandelen en in het openbaar oordeelen, wat er van aan is. Wat dan ook nog onze gedachte is voor wat betreft de van onze zijde te volgen taktiek dat alles wat van onze zijde wordt gedaan in het belang van de verkiezingen o p e n 1 ij k wordt behandeld, en dit wel om deze reden dat we geen partij vormen maar weer geven den wil des volks, de publieke opinie. De candidaten in 1913 zullen niet zijn die van den een of den ander, maar van de bevolking zelve, die dus als 't ware haar wil uitspreekt door middel van een volksstemming (refe rendum). En ook is deze taktiek aan ons eigen, omdat wij gewoon zijn steeds het licht te volgen en de duisternis te schuwen. En ten slotte maken we daardoor tot een niet de geheime we gen van onze vijanden, vermits deze machteloos staan, zoodra hun doen en laten en bedoelingen aan het daglicht komen voor eene bevolking, die de richting uit wil van waarheid en rechts- vrede en recht en fatsoen. Nu wij de vragen van de inzenders en van hunne opmerkingen hebben behandeld openen wjj de nieuwe ru briek Verkiezingsfonds 1913. Dat de nieuwe rubriek moge worden een wekelijksche propaganda, en dat ieder, na afloop van de verkiezing 1913 zich moge gelukwenschen, dat het Verkiezingfonds zijn doel heeft bereikt. De bijdragen voor het fonds kunnen aan ons worden gezonden en wekelijks worden verantwoord voor het oog van ieder. En ook dachten wij, dat, na de verkiezing 1913, voor het oog van ieder in ons blad rekening en verantwoor ding zal worden gedaan van ontvang sten en uitgaven. H. A. VAN DALSÜM. Gij Volkswil eer deugd. o— Hoewel de ramp van de Titanic het leven heeft gekost aan een 1500 menschen, er zijn ook een 700 gered. En waardoor? Door de telegraaf zon der draad. Door middel van dit toestel kon den andere schepen op zee berichten ontvangen van de ramp, door dit ontvangen kon de Carpathia althans zoodanig bijtijds gewaarschuwd wor den, dat de sloepen met schipbreuke lingen konden worden opgevischt vóór de geredden van koude en ellende zouden hebben moeten omkomen. Branly, een bescheiden professor te Parijs, is de ontdekker in zijn laboratorium van het middel om zon der draad te seinen, en Marconi is de ontdekker van het middel om de ont dekking van Branly practisch toe te passen. Hoewel Branly is een man van hooge wetenschap werden hem steeds onthouden de finantieele hulp middelen voor zijne wetenschappelijke onderzoekingen, omdat hij was geble ven een eenvoudig geloovig katholiek. Als gevolg van de Titanic ramp, werd in het Parijsche blad de Figaro gewezen op Branly en op zijne be scheiden fanantieele hulpmiddelen. En wegens dit er op wijzen vertrokken Marconi en de heer Isaacs, de laatste administrateur-afgevaardigde van de Engelsche Marconimaatschappij, om aan Branly aan te bieden het middel voor eene finantieele onafhankelijkheid. Maar Branly weigerde dit middel. Hij gaf voor antwoord mijne jaren zijn geteld, ik heb tot mijn pensioen nog zeven jaren tijd, zeven jaar om in mijn laboratorium te werken, en deze tijd is juist voldoende om mijn tegen woordige arbeid lot een goed einde te brengen. Ik ben tevreden met wat ik heb. Wat dit antwoord beteekende Ditdat hij voor zijn persoon geen voordeel verlangde van de werken en onderzoekingen door hem ten bate van de menschheid en de samenleving verricht. Deze edelmoedige belangeloosheid is kenmerk van het genie, dat zich maakt tot dienaar der menschen, zijn tevre denheid met zijn bescheiden bezit en zijn kinderlijk geloof stempelen dezen dienaar der wetenschap tot man van deugdgenie vereenigd met deugd vormt zedelijke grootheiddeze man die niets vraagt en niets verlangt is groot. Arm Vlaanderen Arme Vlamingen o Wie Vlaanderen lief heeft moet met spijt vaststellen dat over het al gemeen de Vlamingen achterlijk en weinig ontwikkeld zijn, alhoewel van nature slim en verstandig. In den vreemde worden zij slechts om hunne taaie werkkracht, niet uit kennis ge waardeerd in hun eigen land worden zij verwaarloosd en blijven daardoor minderwaardig hun toestand is droe vig en roept om hulp. Op onze velden zwoegt de Vlaming bij spade en ploeg, om eene korst zwart brood in onze fabrieken mat hij zich af bij tuig en wiel, om een karig loon als bannelingen uit hun eigen land gedreven, moeten duizen den en duizenden Vlamingen, verre van 't vaderhuis, in Frankrijk of Ame rika, met groven handarbeid, een be staan gaan zoeken. Ook de Waal moet werken voor zijn brood maar op het veld en in het werkhuis wordt hij rechtvaardiger betaald en als hij zijn Walenland verlaat dan is het slechts om in Vlaanderen of in den vreemde, het fijnere, lichtere en beter beloonde werk te gaan ver richten. De Vlamingen zijn de groote meer derheid in 't land, en toch worden hun duurbaarste rechten, zelfs in Vlaanderen, niet erkend. De Waalsche werkman heeft menig vuldige en degelijke scholen waar hij zich in eigen vak, bij middel van eigen taal, kan bekwamen geen vlaam- sche Vakscholen voor den vlaam- schen werkman, dus ook geene hoo- gere loonen en geene mogelijkheid om, door goede vakkennis hooger op te klimmen. De waalsche landbouwer heeft zijne landbouwschool en zijne vee- artsen ij school; voor den vlaam- schen landbouwer nietsWie be kommert zich om de ontwikkeling van den vlaamschen landbouw en om de toekomst van den vlaamschen boeren zoon De Gentsche Hoogeschool, die voor Vlaanderen eene bron van ontwikkeling zou moeten zijn, is Fransch en blijft daardoor zonder maatschappelijken invloed op de Vla mingen voor de Walen twee fransche hoogescholen, voor Vlaanderen geene vlaamsche hoogeschooldus geene geleerden die 't Vlaamsche volk in eigen taal kunnen voorlichten. En in 't leger en in Je besturen vooral worden wij verongelijkt. Onze Strijd. De Advertenties. Zoolang de Volkswil bestaat was nog nimmer over de kosten Yan eene enkele advertentie beschikt. Dit is wel eene daad van slordigheid, maar toch weder een gevolg van den oorlogs toestand, waarin wij verkeerden èn als Volkswil èn als notaris. Het ging toch sedert jaren, en vooral sedert het ontstaan van de Volkswil, om een to be or not to be, een zijn of niet zijn. Zoolang een leger te velde is en, door winnen of verliezen van den veldslag, het al of niet bestaan van het leger en daarmede van het vader land, op het spel staat, zoolang is de administratie van het bezette of ver overde gebied een oorlogsadministratie, die van het houden of niet houden van het gebied zelf, niet van de in komsten van het gebied. Maar is de oorlogsadministratie afgeloopen, dan onstaat weder de gewone bestuursad- ministratie. Zoo is het ook met ons. Schreven we, in het begin des jaars, na het herstel onzer ziekte, dat er een kentering is ingetreden, deze kente ring van kalmte laat ons toe van de oorlogsadministratie van de Volkswil een bestuursadministratie te maken. Het eerste gevolg is geweest, dat de advertenties tot 1 Januari 1912 zijn uitgeschreven en daarover per kwi tantie wordt beschikt. Begin Juli zullen worden uitgeschre ven de advertenties van het le en 2e kwartaal 1912 en daarna zullen ze worden uitgeschreven elke drie maan den. En dan zullen te beginnen met Juli in orde worden gemaakt de abon nementsgelden onzer in zoo groot ge tal buitenlandsche abonnés. Tot dit alles hebben we onze maat regelen genomen. Omdat onze administratie een oor logsadministratie is moeten zijn, die van het zijn of niet zijn van courant en ambt, is het mogelijk, dat er ver gissingen plaats hebben en hebben gehad, ook dat wij bankroetjes krij gen en hebben gekregen, maarvoor wat betreft de schade aan onze zijde hindert dit niet, en voor wat de ver gissing ten nadeele van anderen, zoo zeggen we reeds te voren, dat dit laatste niet in onze bedoeling ligt, noch uit onze beslissing zal blijken. Wij vertrouwen, dat ieder dit alles wel zal begrijpen. zaak Cortvriendt. Maandag concludeerde de Advocaat- Generaai bij den Hoogen Raad tot verwerping van het cassatieberoep van den gemeenteveldwachter Cortvriendt van Hulst, ingesteld tegen zijne ver oordeeling tot zeven dagen gevangenis straf wegens daad van mishandeling.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 1