No. 135. Zaterdag 27 April 1912. 3e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting': Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT EZiKEN MTEIDIO. Gentschestraat C 7 te Hulst. W? Stichter: 11. Avan Dalsum. Gentschestraat C 6 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. DE LKSWIL EEDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DKUKKERIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Zooals uit de rubriek blijkt, zijn de f400 boeten betaald voor de straf zaken pastoor Schets en anibtsrapport burgemeester van Waesberghe, en is ze tegelijk afgesloten. De f400 zijn betaald: voor onge veer f 100 door vermogende vrienden, voor ongeveer f25 door den boeren stand, voor ongeveer f 10 door den winkeliersstand, voor een dubbele frank door een Belgischen pater en voor f 1 door een pater in Amsterdam, door den arbeidersstand voor de rest of wel voor het overgroote deel. Van uit de notarieele wereld werd bijgedragen voor niets, van uit de politieke wereld ook voor.... niets. Deze bijdragen geven een zeer aar dig beeld van de rechtsovertuiging der bevolking. Immers. Deze bijdragen hadden niet voor doel om aan van Dalsum een voor deel te bezorgen, maar om daardoor op wettige wijze protest aan te tee kenen tegen onrechtvaardige vonnis sen tegen hem uitgesproken. Nu door de bijdragen het bedrag der boeten is bereikt, zijn hierdoor te gelijkertijd door het volksprostest de strafvonis- sen te niet gedaan. Welk een succes voor onze bela gers, die ten einde raad de hulp der Justitie hadden ingeroepen, niet om voldoening te verkrijgen alsof zij zich beleedigd hadden gevonden, maar om hun wrok te kunnen koelen wegens het steeds mislukken van hun mach- telooze pogingen om ons zedelijk en finantieël te ruineeren, omdat wij het opnamen voor de volksbelangen tegen de volksonderdrukking onder vromen vlag. Wat hadden zij, onze belagers, ge juicht, toen wij door de justitie wer den gestraft, maar hoe spoedig ver stomde dit gejuich toen het volkspro test zich deed hooren door middel van de Rubriek. Deze Rubriek werd hun nachtmer rie, ook omdat zij de gelegenheid bood dikwijls met een enkel woord aan hen hun vuiligheid onder den neus te duwen, terwijl het opschrift een herinnering bleef van de zaken, waarin sommigen hunner zulk een schoone rol hadden gespeeld. Maar welk eene les bevat ook voor de Justitie zelve het betalen van de boeten Negenmaal moesten wij in strafza ken voorkomen, hetzij in Middelburg hetzij jn den Haag, hoeveel waar schuwingen moesten wij vernemen dat we ons notariaat zelf in gevaar brach ten, dat we de Volkswil moesten op doeken, en het waren alle woorden in de lucht, omdat wij kenden ons goed recht en wij ons goed recht door niemand zouden laten ontnemen noch djt ter wille van wien ook zouden laten varen. De groote les voor de Justitie is, eenerzijds, dat zij voortaan wel met eenig wantrouwen mag bejegenen de aan haar in te dienen ambtsr&pporten van sommige burgemeesters, eri an derzijds, dat zij voortaan wat meer waarde mag hechten aan het gezund verstand des volks. Als deze les, en vooral de laatste, door de justitie wordt begrepen, dan zal uit de Rubriek voortvloeien een oneindig groot goed voor de rechtszekerheid van de per soonlijke veiligheid van den kleinen man, vermits de praktijk zoo dikwijls is, dat één woord van den een of anderen dorpsautoriteit bij de justitie meer waarde heeft dan vele woorden van de kleine luiden. We zeiden, dat die bijdragen een zeer aardig beeld geven van de rechts overtuiging der bevolking. Als in de rubriek eene bijdrage voorkwam die bleek te zijn van een vermogenden vriend, dan werd in de bevolking gegist wie het wel zou zijn geweest, en deze gever woa er door de sympathie van het groote publiek, alsof het was een bijdrage voor een algemeen verlangd volksdoel, alsof het was een bijdrage aan iederen volksman in het bizonder. De boeren stand, die in zijn geheel toch nog wel wat aan van Dalsum te danken heeft, heeft slechts weinig bijgedragen. We constateeren dit feit, en verklaren het uit den geest van afhankelijkheid aan enkelen. Dat ook de winkeliersstand niet te veel heeft bijgedragen ligt aan het karakter van „wij moeten van iedereen leven", en daarom om zich neutraal te houden. De twee paters, die te zamen f 2 ga ven, deden dit met de uitgedrukte hoop, dat hunne bijdragen zouden worden nagevolgd door andere geestelijken. Zij werden in hunne verwachting be schaamd. Of deze niet-navolging nu kwam uit een niets gevoelen voor een protest tegen onrechtvaardige vonnis sen, of v/el uit vrees dat het uit zou komen en bekend zou worden bij sommige geestelijke overheden, be slissen we niet, maar wat we wel be sluiten is ditdat de niet-navolging een negatieven waarborg is voor de volks liefde, die wordt beweerd te zijn on der de geestelijkheid geroepen om een soort leider te zijn van katholieke so ciale vereenigingen. Het voor geen cent bijdragen door de notarieele wereld, terwijl het in deze toch genoegzaam bekend was, dat de strafzaken maar een comedievertooning waren om te bedekken het doel een notaris, dus een collega, te ruineeren, omdat hij als notaris een eerlijk man wilde zijn, levert een bewijs, dat er in deze notarieele wereld weinig me degevoel te vinden is. Maar het geheel onbetuigd laten door de politieke wereld is gewoon weg schande. Deze toch beweert, en deze bewering is in alle partijen, dat zii zijn voorstanders niet alleen, maar beschermers, makers zelfs, van het recht en van de rechtsovertuiging der bevolking, die zij in wetten for muleeren. En ziet, zij laten eene éénige gelegenheid voorbijgaan om niet met woorden maar door eene eenvou dige kalme daad het bewijs te leveren, dat zij iets gevoelen voor de rechts overtuiging eener geheele bevolking. Welk een verschil met deze schande der politieke wereld, het eergevoel der kleine luiden. Deze hebben hun eer gevoel doen kennen door, wel is waar in posten meest van 10 cent en een kwartje, maar te zamen gaven zij meer dan alle anderen samen, voortdurend hunne bijdragen te geven. Wij zijn dankbaar jegens allen, zonder onder scheid, die voor de Rubriek hunne bijdragen gaven, maar vóór alles zijn wij dankbaar voor de dubbeltjes en kwartjes, omdat zij kwamen uit kleine beurzen, ja, omdat er onder te vin den is het penningske der w e- d u w e. Dat onder de bijdragen der kleine luiden te vinden is het penningske der weduwe geeft aan de Rubriek en hiermede aan het volksprotest de volle groote beteekenis. In het destijds keizerlijke en chris telijke Constantinopel was voltooid de grootsche kathedraal, die in de geschie denis der beschaving den naam zou krijgen van de Aya Sofia, en waaraan dr. Schaepman zijn lied zou wijden. Op den dag van de inwijding ging door de lucht het woordSofia heeft de kerk gebouwd. De keizer en zijne hovelingen en de kerkvorsten en de grooten en de rij ken v/aren verbaasd, want zij gedach ten de vele en groote schatten door hen voor den bouw geofferd, en nie mand kende Sofia. Maar na onder zoek werd zij gevonden en zij bleek te zijn eene arme weduwe. En welke was geweest hare gift Dezedat zij aan een ezeltje, dat bij het werk werd gebruikt om de bouwstoffen aan te brengen, haar stroo had gegeven. Maar deze gift, op zich zelve gering, was groot in de oogen van God, om dat zij met dat stroo alles had ge geven wat zij geven kon. En de naam dezer arme weduwe zou wor den de naam der kathedraal, omdat haar gift de waarde had bepaald van het kerkgebouwde waarde van het hart. Het hart van ons goede volk ligt in de Rubriek van het volksprotest, dit volksprotest is hierom groot en krachtig en ook heilig, het is beslis send en vernietigt tot een niet de vonnissen der Justitie. Aan allen, die hunne bijdragen ga ven, groot of klein, zeggen wij dauk, en ieder beschouwe dezen dank als persoonlijk aan hem gedaan. Er zijn verschillende stemmen op gegaan om, nu de rubriek van het voiksprotest is afgesloten, een nieuwe rubriek te openen en wel een rubriek Verkiezingfonds 1913. We zullen de volgende week onze gedachte hierover geven en dan tegelijk daarna het oor deel vragen van onze lezers. H. A. VAN DALSUM. 021X4* In het vorige artikel hebben wij de rijksbelastingen in twee groepen ver deeld, de directe en de indirecte. De directe het woord zegt het reeds zijn dezulke, die gij direct of recht streeks betaaitde andere betaalt gij indirect of langs een omweg. Wij hebben gezien, hoe deze laatste, zoor dra zij eerste levensbehoeften "betref fen, schandelijk onbillijk zijn, en wel le omdat ook de armste drom mel er aan betalen moet, 2e omdat er geen rekening gehou den wordt met de draagkracht arm en rijk betaalt precies evenveel. Wij hebben dan ook als onze over tuiging uitgesproken, dat op de re geering do plicht rust, deze belastin gen geleidelijk af te schaffen. Eilaas, lezeronze tegenwoordige regeering schijnt van dien plicht wei nig te voelen. Dat blijkt vooreerst uit haar daden De jeneveraccijns heeft zij nog verhoogd, en de verla ging van de sukeraccijns, die toch eigenlijk half beloofd was, heeft zij voor een heele poos van de baan ge knikkerd. Maar ten tweede blijkt het overdui delijk uit haar plannen. De regeering wil, kort en goed, de invoerrechten verzwaren. Misschien meent gij. dat dat alleen de menschep, treft, die waren uit het buitenland in ons land willen bren gen en dat wij er niet zooveel mee te maken hebben. Maar dan hebt gij het leelijk mis. Invoerrechten zijn wel degelijk indi recte belastingen evengoed (of eigenlijk even slecht) als de accijnsen. Ik zal u dit met een enkel sprekend woord aantoonen. Een koopman wil in ons land thee aan den man brengen. Hij moet die natuurlijk uit het buitenland halen, want bij ons groeit ze niet. Zoodra hij nu echter met zijn thee bij onze grens gekomen is, wordt hij tegenge houden en een kommies noodigt hem, in naam der regeering, beleefd doch dringend uit, voor elke 100 kiiogram, die hij invoeren wil, f 25 tc betalen. Geeft hij aan deze uiinocdiging geen gehoor, dan komt de thee ook niet over de grenzen. De koopman be taalt dus, maarhij zorgt naiuur- lijk, dat hij die f 25 terugkrijgt, leder die thee bij li^m gaat koopen, laat hij 25 ct. per Kilo of 2,5 ct. per o:lS meer betalen. Alzoo betalen wij allen, tel kens wanneer wij een onsje thee ge bruiken, 2,5 cent belasting aan het Rijk. En weer maakt het geen ver schil, of wij arm zijn of rijkEn v/eer moet gij meer betalen, wanneer gij een groot gezin hebt! Wij hebben hier m. a. w. weer de zelfde onbillijkheden, die wij bij den suikeraccijns opmerkten. Op deze wijze betalen wij nu reeds belastingen van een heele reeks arti kelen. Maar van de meeste is het niet veel, als regel maar 5 (5 cent van iederen gulden). En dan zijn er nog heel wat zaken bij, die door de ar beiders slechts weinig gebruikt wor den. Zoodat we ons over de be staande invoerrechten niet al te erg te beklagen hebben. Maar daar gaat verandering in ko men. Onze regeering heeft weer eens meer geld noodig, en nu heeft de minister van financiën een wetsont werp Ingediend, om die invoerrech ten te veranderen. Dat wetsontwerp wordt gewoonlijk aangeduid met den naam T a r i e f w e t, ofschoon het na tuurlijk nog geen wet is. Daartoe moet het eerst nog fn de Kamers aan genomen worden, en wij hopen har telijk dat dit niet za! gebeuren. Want verandering is dikwijls geen verbete ring, en in dit geval beieekent het be slist verslechtering. Van de meeste aitikelen toch, wordt het in voerrecht verhoogd, en een heele reeks artikelen, die tot nu toe vrij mochten binnenkomen, zullen voortaan ook be last worden. Nu zou dat weer niet erg zijn, als het alleen luxe-artikelen betrof, din gen, die alleen door de rijken ge bruikt worden. Maar er zijn een heele boel zaken bij, die ook in een ge woon arbeidersgezin telkens noodig zijn. Ik zeg niet, dat zij er ook tel kens gebruikt worden, want velen moeten ook het noodige ontberen. Maar is liet nu niet e r g\e r 1 ij k van een regeering, dat zij het aanschaffen van deze zaken nog moeilijker gaat maken Want dat doet zij, lezer Deze tariefwet legt nieuwe belas tingen op de dagelijksche behoef ten van de kleine luiden. Dat feit, dat schandelijke feit, staat boven allen twijfel vast, al hangt men er nog zul- 1 ke mooie praatjes om heen. Ik kom later op die praatjes terug, vandaag blijf ik bij de feiten, waarvan ik er een heele reeks ga opsommen. 1. Van slachtpaarden wil deminis- ter f3 invoerrecht per stuk vorderen. „Het is niet veel," zult gij zeggen. 1 Wacht maar, er komt nog meer, vele kleintjes maken één groote. Zoo denkt de minister ook. 16000 beestjes a f3 maakt f48000 rekent hij. Waar zullen die vandaan komen, lezer? Uit de zakken van de paardenvleesch- etersHebben die het zoo breed 2. Gedroogde en gerookte visch (haring, stokvisch en zoo) worden be last met f 1.50 de 100 kilo. 3. Gedroogd en gerookt spek wordt hooger belast dan thans. Wie eten dat 4. Rund- en schapenvet wordt in ons land door „de smalste gemeente" veel gebruikt om het middageten te bereiden. De minister wil het belas ten met f3 per 100 kilo. 5. Margarine gaat hij zelfs belasten met f 10 per 100 kilo of 5 cent per pond. Weet gij, lezer, wie de mar garine koopen 6. Paarlen wil de regeering niet be lasten. 't Zou ook zonde zijn van de arme dames, die die dingen koopen. 7. Meent gij, lezer, dat appels, pe ren, sinaasappelen, vijgen, dadels, drui ven enz. alleen gezond zijn voor rijke menschen Or ook voor arbeiders en arbeiderskinderen? Toch hoeven deze laatsten er gewoonlijk niet veel te eten. Welnu, dat gaat nog minder worden. De minister zal ze stevig belasten, versche peren bijv. met5ct. per kilo. 8. Op meel voor broodbereiding wordt ook 40 ct. per 109 kilo gelegd. 9. Geneesmiddelen heeft een arme natuurlijk niet noodig. Zij zullen be last worden met 25 a 250 gld. per 100 kilo. 10. Zeep en allerlei oliën moeten ook wat meer opbrengen. 11. Leer en schoenen gaan ook de hoogte in. 12. En als gij dan klompen gaat dragen ontsnapt gij toch niet. Die worden ook van 5 procent gebracht op 12 procent. 13. Manufacturen, stoffen, garen, band, lint, veters, dekens, lakens, zak doeken, tapijten, vloerzeilen, gordijnen alles moei meer opbrengen. 14. Petroleum blijft zooals het is, n.l. 55 ci. per 100 kilo of ongeveer V2 cent per liter. Ziehier, lezer, een reeks van feiten, die ik u voorloopig ter overdenking geef. De opsomming is natuurlijk op geen stukken na volledig, maar zij beval toch de voornaamste zaken, die voor ons van belang zijn. Ik ver zoek u, ze in verband te willen bren gen met de vraag, waarmee ik mijn vorig artikel besloot„Zou onze hui dige regeering het i n d e r d a a d goed met de arbeiders meenen Boven heb ik er reeds op gewezen, dat men deze ernstige feiten onder allerlei mooie praatjes tracht te verbergen. Natuurlijk met het doel, om voor de volgende verkiezing toch weerde stemmen te winnen van de bedrogen arbeiders. In een volgend nummer zullen wij die praatjes eens nagaan. Het zal goed zijn, dit blad voorloopig te bewaren om de feiten te kunnen controleeren. Zeeuw.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 1