BIJ REI MIN VAN DE MARKT. EENE KLEINE TRAAG MN IIE Gewestelijk Nieuws. ge.schreven tegen vijf uur, en toen dit „lastige" raadslid om half zes wegging daar het gemeentehuis gesloten was werd om zes uur de vergadering be gonnen de burgemeester en de andere raadsleden hadden gezeten in de her berg tegenover het gemeentehuis voor het sluiten op het politieuur wordt streng de hand gehouden bij den een, doch bij twee vrienden van den bur gemeester wordt er niet op gelet en vooral niet, als de burgemeester zelf over tijd in de herberg zit. In Heer werd het armbestuur door den nieuwen Gemeenteraad ontbon den, omdat het aan personen, die er niet om hadden gevraagd, ondersteu ning had verstrekt, om hen later als armlastig van de kiezerslijst te kun nen afvoerenop den vooravond van het bijeenkomen van den nieuwen ge meenteraad beslist de aftredende ge meenteraad aan den burgemeester en den secretaris eene verhooging van tractement te geven van de helftde oude gemeenteraad verkoopt een ge meenteeigendom ver onder de waarde aan een patersklooster. Omdat de eigenaardigheden onder katholieke vlag worden beoefend, houdt de katholieke geestelijkheid daar de hand boven het hoofd van hen, die ze bedrijven, daar deze tot het „gezag" behooren. Dit is overal en in alle landen haar taktiek, zoolang het „ge zag" niet trapt op haar eigen beenen, want is dit laatste het geval, dan heet het kerk- of priestervervolging. Paus Pius X begrijpt dit wel en zegt ook duidelijk waar het op staat, maar zijne geestelijkheid is met name in Neder land, en met name in enkele gedeel ten van Zuid-Nederland, zeer hard- leersch. Uit ile Pers. O De Standaard schrijft Politiek-schuw. De politiek-schuwheid sluipt ook in de Pers. Een oud-Nederlandsche volkskwaal. Zooals de heeren het wijzen, zoo zullen wij, burgers, het prijzen. Wat gaat 't ons aan. Aan de politiek heeft men, naar een min- aanlokkelijk zeggen, een broertje dood. Wat den menschen belang inboe zemt, zijn drie dingen: lo. wat de Pers -geeft over beurs- en geldzaken 2o. v/at de Pers biedt over kunstza ken 3o. wat de Pers ten beste geeft over sport. Knip die drie rubrieken uit de hedendaagsche Pers uit, en zie hoe luttel ge overhoudt. Trek dan van wat overblijft nog af: lo. de advertentiën2o. de ongelukken; en 3o. de buitenlandsche telegrammen, en wat dan rest is o, zoo luttel en zoo klein. Aan die politiek-schuwheid deed tot voor een halve eeuw ook ons Cal vinistisch volk mee. Wat zeer vreemd stond, want 't Calvinisme is uit een geweldigen politieken strijd in vier landen voor één tot macht en b'oei gekomen en eerst na de 17e eeuw weer in beteekenis gedaald. Maar 't was zoo. Ook in ónze Pers schreef men over kerkelijke aangelegenheden, handelde men over godgeleerde vraagstukken, en bezag men met vluchtigen blik missie, philanthropife en wat hiermeê saamhangtmaar aan politiek deel men niet. Thans staan we er hiermeê ar.ders voor. Tot op zekere hoogte mag zelfs gezegd, dat naar verhouding het aan tal van hen, die in de politieke aan gelegenheden van ons land belang stellen, onder de Antirevolutionairen het grootst is. Dit nu zou een bedenkelijk karakter kunnen aannemen, zoo we vervielen in de lage politiek van een eerbejag, ambtelijk voordeel en geldelijk pro fijt. En daarom moet tegen elke in vasie van deze lage politiek steeds scherp gewaakt. Maar al loopt er nu en dan wel eens de een of ander jong opkomend man in de kijk, dat hij van hooge politiek niet afweet, van de groote massa onder ons mag nog steeds ge roemd, dat het haar schier uitsluitend om de hoogere belangen van het land en om de eere van Gods Majesteit te deen is, Vandaar, dat we ook de dusge naamde neutrale Pe.*s niet mogen aan moedigen. Veel over Sport, veel over Kunst, veel over de Beurs en veel over moord en misdaad, is niet wat ons Antirevolutionair publiek hebben moc-t. Onder ons leeft men mee in de hooge belangen van land en volk, en daarom moet onze Pers uit besliste overtuiging en op den man af spreken. Wij voegen er dit bij Dit laatste „spreken op den man af* he(e;ft de Yol.kswil van af de,n beginne geaaan, en zij heeft ook weinig ruimte voor nieuwtjes die niet het weten maar slechts de ongezonde of domme nieuwsgierigheid bevredi gen. Zij houdt van wat hoofd en hart veredelt en houdt ook van een gezonde vrooÜjkheid Zij wil echter een ding niet wat de Standaard wel wil en wel dit: zij wil niet door pditieke middelen den godsdienst bevorderen, omdat de I godsdienst is een God dienen en de i politiek voor doel heeft de wereld lijke belangen te dienen. Den gods dienst willen bevorderen door we reldlijke middelen is den godsdienst maken tot een wereldlijke instelling, is de Kerk afhankelijk te maken van den Staat en den Staat van de Kerk, is te maken een christendom zonder christenlijken geest. Dit ons niet willen is de scheidingslijn tus- schen ons en het politieke christen dom, juist omdat wij man zijn van geloof en van Godsvertrouwen, maar is ook de scheidingslijn tusschen ons en het negatieve politieke christen dom, omdat dit wil een zedeleer als menschelijke instelling met misken ning van de in elke menschenziel door God ingeschapen kennis van goed en kwaad Maar ondanks beide scheidingslij nen aanvaarden we de Waarheid die in beide dwalingen is, vermits het 't deel der waarheid in de dwaling is, dat de dwaling doet leven "We behooren noch tot de positieve noch tot de negatieve politieke christelijk heid, en toch spreken we de taal, die weerklinkt in het binnenste der harten in beide richtingen van hen, die eenvoudig en oprecht van harte zijn. Deze taal is die van het ge zond verstand des volks en deze taal is eene gave Gods. o AA en kent wel in Purmerend het woord bij het scheiden van de markt leert men de kooplui kennen. Dit woord heeft notaris Daey Ouwens willen waar maken bij zijn vertrek uit Hulst. Wij ontvingen Vrijdagavond 12 April eene circulaire van notaris Daey Ouwens getiteld „Vacature-Hulst", en we vernamen, dat meerderen in Hulst daarmede werden verblijd. Deze cir culaire schijnt voor doel te hebben ons, notaris van Dalsum, onaange naam te zijn, maar de heer D. O. ziet over het hoofd eene kleinigheid, en wel deze dat de notariswet een arti kel heeft, volgens hetwelk een notaris, die zich schuldig maakt aan hande lingen, strijdig met de eer en waar digheid van het notarisambt, kan op- loopen. een waarschuwing van de Ka mer van Toezicht op de notarissen. En als de Kamer van Toezicht te Haarlem, waartoe Purmerend behoort, eens van die circulaire kennis mocht nemen, dan weten wc zoo zeker niet, of zij dat wetsartikel niet op den heer D. O. zou toepassen. Dit zou inder daad wegens zijn afscheidsgroet uit Hulst een eigenaardige welkomstgroet zijn in Purmerend. Wat is de zaak? In het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registratie van 23 Maart 1912 no. 2204 schrijft notaris D. O. een ingezonden stuk getiteld „Va- cature-Hulst." Zooals men weet, is, door zijne op 18 Maart 1912 gedane benoeming tot notaris te Purmerend, een notarieele vacature ontstaan te Hulst. In dat ingezonden stuk schrijft hij, dat zijn praktijk hem steeds een be hoorlijk bestaan heeft opgeleverd, dat het vrij zeker en tevens niet onbillijk is, dat een katholiek tot zijn opvolger zal worden benoemd, dat een flink, degelijk en kalm katholiek notaris hier ongetwijfeld een uitstekende praktijk zal vinden, dat Hulst is gelegen in een zeer welvarende streek, is een aardig gebouwd stadje, dat er wel en zeer aangename conversatie te vinden is. Het is reeds Jeen vrcr.md IDs, dat een notaris, die zijne standpiauis ver laat, over deze in de courant gaat schrijven en zijn door hem veriaten notariaat ophemelt. Maar nog vreem der is het dat een notaris gelijk de heer Daey Ouwens, die reeds m i n- Stens twee jaar bezig is om te sojjdfgeren naar eene ancfgre stand plaats ait'doef, terwijl zijn e%en stand plaats volgens zijn schrijven een waar paradijs is. De tegenspraak tusschen woord en daad is voor ieder- zicht baar. Op dat stuk van den heer D. O. in no. 2204 plaatsten wij een toelichting in datzelde weekblad van 6 April no. 2206, en we deden dit wegens zijn schrijven, dat „een flink, degelijk en kalm katholiek" notaris hier ongetwij feld een uitstekende praktijk zal vin den, ook omdat we het karakter van den heer D. O. reeds voorlang ken nen, en trouwens wij niet alleen. We herinneren alleen maar aan de zaak Stubbé en aan de zaak wijlen kanton rechter mr. van Alphen. Omdat we hem kenden wisten" we, dat hij met zijn „een flink, degelijk en kalm" kat holiek notaris wilde zeggen aan de notarieele wereld, dat notaris van Dal sum niet flink, degelijk en kalm is. We gaven daarom op onze praktijk over de drie laatste jaren, en dat we in deze jaren passeerden 253, 241 en 246 akten, en de kwaliteit daarvan, om daarmede aan te toonen, dat we nog wel een behoorlijk kantoor heb ben al is de kwaliteit die van notaris der kleine luiden, we verklaarden, dat notaris D. O. volgens het publiek „niets" te doen had en we besloten, dat Hulst geeh plaats is voor twee notarissen. De heer D. O. gaf ons naar aan leiding daarvan opgaaf van zijn nota riaat, en daaruit bleek, dat hij in de zelfde drie jaren passeerde 133, 111 en 175 akten. Dit antwoord nu schijnt den heer D. O. geheel overstuur te hebben ge maakt en vandaar zijne circulaire. Daarin pocht hij alweder op zijn notariaat (waarom gaat hij dan weg en waarom is hij dan reeds geruimen tijd aan het soliciteeren naar een an dere standplaats?) en besluit zijne circulaire als volgt „Thans wil ik eens even eerlijk en „openhartig z ij n, zooals gij, mijn „waarde collega, altijd wilts c h ij n e n. „Ik zal eens aan het publiek de ware „reden verklappen, waarom ge uw „stukje in het weekblad hebt geplaatst. „Dat is, omdat ge w e e t en v o e 11, „dat, wanneer hier in mijn plaats een „flink, degelijk en kalm katholiek „notaris komt, deze niet alleen mijn „geheele praktijk zal krijgen, doch dat „er dan van Uw praktijkje ook nog „zoovelen naar hem zullen overloopen, „dat er voor U totaal niets meer zal „overblijven. De flinke praktijk van „Uw voorganger, wijlen notariè van „Rijsoort van Meurs zal dan gcfceel „teniet gegaan zijn. Uit dit slot der circulaire, en dit slot is de bekroning van den geheelen inhoud die beslaat bijna twee en een halve bladzijde eener circulaire van groot papierformaat, geeft de heer D. O. volledig te kennen wat in hem omgaat. Het is de haat en de nijd van een klein karakter, dat gevoelt de nederiaag te hebben geleden we gens het eindmislukken van al zijn machteloos willen, en nu een angstige vrees heeft, dat wij eenig voordeel zouden kunnen hebben van zijn ver trek. Maar er blijkt nog meer uit en wel dit le dat hij denkt, dat zijn weinige praktijk gevolg is van het feit, dat hij protestant is. Deze gedachte nu is een grove be- leediging van onze katholieke bevol king, want deze heeft uit zich zelve er nooit naar gevraagd, of de notaris roomsch of protestant is. Bewijsvroeger had men in Hulst twee protestantsche notarissen, de heeren van Deinse en van Meurs en een katholiek notaris, de heerThomaes, in Hontenisse. De heer van Deinse had een zeer belangrijke praktijk, wat ieder weet, de heer van Meurs had ook een be hoorlijke praktijk van betrekkelijk niet vele maar toch nog al dikwijls mooie zaken, en de katholieke notaris Tho- maes had een praktijk van gemiddeld (notaris Dumoleyn, zijn opvolger, deelde mij dit mede) van.... 60 ak ten per jaardus zoo goed als geen praktijk. Hieruit blijkt alzoo, dat de heer D. O. ten onrechte meent, dat zijn weinige praktijk hierdoor kwam, dat hij protestant is. 2e. dat hij denkt, dat de praktijk van mijn voorganger veel grooterwas dan de onze. Mijn voorganger passeerde in het geheel 3228 akten, wat maakt over ruim 23 jaar notariaat een gemiddeld getal van... 140. En wij passeerden in de acht jaren van ons notariaat 1904 tot en met 1911 (1903 en 1912 zijn gedeeltelijk) 1847 akten is gemid deld 231 per jaar, en dit ondanks alle ifljddpjen aangewend on? ons z&k.en onttrekken,' orfrdat we notaris wiMen zijn volgens de wet en niet volgens de onwettige en vooral met de eer en waardigheid van het notarisambt strij dige gebruiken, waardoor wij een geheel nieuw notariaat moesten vestigen, en wel door een notariaat van gunst en samendeden te veranderen in een no tariaat gegrond op kennis en vertrou wen. Het groot aantal testamenten, dat notaris Daey Ouwens, blijkens zijne circulaire naar de oogen steekt, levert het bewijs, dat wij inderdaad een notariaat hebben verworven van vertrouwen. Dit ons notariaat van kennis en van vertrouwen en van waar digheid omver ie werpen zooals no taris D. O. zou wenschea is dan ook eeneonmogelijkheid. 3. Notaris D. O. die zoo pocht en toch weggaat wat niet klopt is gekomen in de groote praktijk van notaris van Deinse, die zeker een 250 a 300 akten per jaar passeerde, er. hij passeerde in de jaren die hij opgaf ongeveer de helft van het aantal akten van zijn voorganger. Hij komt in Purmerend in een mooie praktijk, maar hoe zal deze over eenige jaren zijn Zal hij daar zijn wat hij wenscht in zijn opvolger „een flink, degelijk en kalm" notaris? En zal hij dan de mooie praktijk houden in Purme rend, die hij verkreeg in Hulst De tijd zal alles leeren. En wij, die dan niet „flink, degelijk en kalm" zijn pas seerden niet de helft maar een bijna 100 akten meer dan onzen voorgan ger ondanks den tegen ons uitgeoefen- den druk, en wat dit zal worden in de toekomst is af te wachten, maar na de kentering die, zooals we heb ben geschreven bij gelegenheid van het herstel onzer ziekte, is het zeer waarschijnlijk en zelfs menschelijker wijze alleen reeds zoo goed als zeker, dat onze praktijk spoedig het dubbele en meer zal zijn dan die van onzen voorganger. En toch verandert dit niets aan de zaak, dat Hulst geen plaats is voor twee notarissen, omdat het notariaat in het kanton Hulst, met nagenoeg alle eigendom in vaste landen, slechts is een arbeidersnotariaat en van pacht boeren, wat medebrengtveel werk, veel risico en naar evenredigheid weinig verdienste, en zeer zeker niet voldoende voor een notarieel bestaan naar den stand van notaris. Of hier al of niet een opvolger zal worden benoemd voor notaris Daey Ouwens is zaak van den Minister. Deze draagt de verantwoordelijkheid, als hij een opvolger benoemt met de wetenschap, dat deze opvolger hier geen notarieel bestaan zal heb ben. Hij zou dit alleen kunnen heb ben door de gunst van enkele heeren, maar het is lang niet zeker, ondanks den wensch van notaris D. O., dat de opvolger deze gunst zal genieten. En dan zal hij niet alleen geen notarieel bestaan, maar zelfs zijn brood niet hebben, onverschillig of hij katholiek of protestant is. Want het kanton Hulst, al trekt onze Konin gin hare voornaamste inkomsten van het Kroondomein uit het kanton Hulst, biedt geen notarieel bestaan voor drie notarissen. We nemen hiermede afscheid van de afscheidscirculaire van notaris Daey Ouwens, en wij wenschen hem in Purmerend alle goeds met nog de wensch er bij, dat hij daar een beter mensch zal worden dan hij in Hulst is geweest. Hij wordt in Hulst niet betreurd, moge hij nog eenmaal in Purmerend betreurd worden als een „flink, degelijk en kalm" notaris, als hij daar zijn notariaat nederlegt of daar als notaris sterft. Practisch ongeloof. —o De bladen zijn vol van de ver halen der automobielbandieten in Frankrijk, die moorden en rooiden dat bet een ware lust is, en met gevolg dat, met name in Parijs, de wapenwinkel8 eiken dag honderde en duizende revolvers verkoopen aan de burgers, die niet meer ongewa pend over de straat durveu gaan Wat is nu bet eigenaardige Plet is dit Dat al die bandieten er voor uit komen, dat zij aan geen God geloo- ven, dat zij niet willen staan onder eenig gezag, noch van God, die vol gens de wetenschap niet bestaat, noch van Kerk, noch van Staat of ge meenschap, noch van eenige wet. Voltaire, de vader van het On geloof, maar tegelijk groot-grondbe zitter, paste er wel op tot de ge- t,e W z£n p,n- F geloof, ornaat bet geen God logjicli moei leiden tot geen band noch ia bet gezjn noch in de maatschappij, l tot geen band voor de booze begeer- L ten, tot geen band in het achten van J eens anders goed of leven. In deze logische gevolgtrekking r van het ongeloof, en vooral in Frank- I rijk en ook in andere landen zijn er logische denkers, is dan bij deze djtj dat deze geen berouw kennen als zij tot de logische daad van hun onge loof overgaan, dat zij geen andere vrees kennen dan die van te worden gepakt. En de eindlogica van de maat schappij is dan dezedat overal politieagenten moeten worden ge plaatst om haar tegen de logica van hare burgers te beschermen. Is dit vooruitgang Neen, het ongeloof is geen voor uitgang, deze is alleen bestaanbaar bij een voortschrijden langs en door de wegen van de zedeleer, door God in elke menschenziel nedergelegd en door de Openbaring verduidelijkt. Maar ook is geen vooruitgang, als geloof en zedeleer gebaseerd zijn op politieke overwegingen en stembus overwinningen, omdat dan evengoed als bij het ongeloof, geloot en zeden door de menschelijke wet van de helft plus een in plaats van door de goddelijke wet worden beheerscht. —o Deze zegt in een echt Zelandia- artikel van 17 April, dat „zelfs" Renan getuigd heeft, dat er niets dan goede priesters zijn. Als dit zoo is, waarom denkt Paus Pius X er anders over Als deze er niet anders over dacht, waarom zou deze dan in zijne Ver maning aan de Katholieke Geeste lijkheid van 4 Augustus 1908 heb ben herinnerd een woord van Christus dat de priester, die njet naar de heilig heid tracht, is een nutteloos zout, alleen waard om weggeworpen en door de menschen vertreden te wor den Die red«n«ering van Zelandia wijst op eene ongeneeslijke zelfver blinding, op eene afgoderij die erger lijk is, op een onwetendheid van de kerkelijke geschiedenis (zijn het niet altijd van af den beginne tot op heden priesters geweest, die hebben gewerkt tot Schisma en afscheiding op een niet-onderscheiden van het menschelijke en van het goddelijke deel in de kerk, op een clericalisme, dat leidt tot schande van wien er mede besmet is. Zelandia toonde weder eens te meer wat ze is een blad, dat wel van zich zelve getuigt te zijn, „het" katholieke blad van Zeeland, maar van het katholicisme noch in leer noch in praktijk het geringste verstand heeft, en daardoor is zij een blinde leidster van blinden O HULST. Onze goede deken, zoo dapper tegen de kleinen en de nede- rigen, heeft geweigerd Volkswil no. 133, hem toegezonden, te ontvangen. De Zonsrerduistering in Hulst. Het is maar goed geweest, dat de bladen er te voren over hadden ge schreven, want anders zou niemand het geweten hebben, dat er zonsver duistering was. Wel deed het zonnetje op 17 April rond 12.36 (de aangegeven tijd) alsof het steekte, en een zonnetje dat steekt heeft voor naam dat het water haalt, wel was het een poosje een weinig minder licht, maar was nien te voren er niet op voorbereid geweest, dan had niemand hier in het heeie ver schijnsel erg gehad. BOSCHKAPELLE. Bij de aanbe steding van liet nieuw te bouwen ge meentehuis alhier werden de volgende acht biljetten ingeleverd door de aan nemers Keijzer en Wisse, Zaamslag, in massa f 6595W. en D. Galle, Zaamslag, in massa f 7200H. P. Len sen, Zaamslag, in massa f6610; P,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 2